Bu kütüphane çocuklara özel...
 Kadir Toprakkaya

Bu kütüphane çocuklara özel…

Bu kütüphane çocuklara özel…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türkiye’nin ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesi, Kadıköy Özgürlük Parkı’nda açıldı. “Kitap Okuyan Çocuklar Projesi”nin 10 bini aşkın imza toplayarak Kadıköy Belediyesi’ne sunmasıyla hayata geçirilen İnteraktif Çocuk Kütüphanesi, Özgürlük Parkı’nda hizmet verecek.

Kütüphane açılışında konuşan Kitap Okuyan Çocuklar Projesi Koordinatörü Esra Akçay Duff, “Bir hayal gerçek oldu” diyerek; “Bu ilk İnteraktif Çocuk Kütüphanesi’nin, Türkiye’ye mahalle bazında yayılacak bir yapının incisi olmasını ve okul öncesi eğitimde bir çığır açmasını umuyoruz. Bugün bu açılış, diğer yerel yönetimlere de örnek teşlik etmesi bakımından da çok önemli” şeklinde konuştu.

Ailelere de “Bu kütüphaneyi daha interaktif hale getirecek olan sizlersiniz’” diye seslenen Duff, Kadıköylülerin kütüphaneyi sahiplenmesini istedi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ise, konuşmasında esprili bir şekilde projenin nasıl başladığını şöyle anlattı:

“BURASI, AİLELERİ BİR ARAYA GETİREN BİR MERKEZ OLACAK…”

“Geçen sene Esra Hanım ve kızı Delfina beni ziyaret ettiler. Bana bir ayakkabı kutusu getirmişlerdi. Ama içi o bildiğiniz şeylerle dolu değildi. İçinde Kadıköy’de çocuk kütüphanesi isteyen 10 bin kişinin imzalı dilekçeleri vardı. Biz, yönetimimiz boyunca bize bir proje geldiğinde, o proje sahibinden de sürece katkı istiyoruz. Bu projede de öyle oldu. Esra Hanım, arkadaşları ve ekibimin çabasıyla bu kütüphaneyi kurduk. Benim de iki torunum var. Vakitlerini çoğunlukla ya telefonlarıyla ya da bilgisayar başında geçiriyorlar ne yazık ki… Bu kütüphane, çocukların hem okuma alışkanlığı kazanacağı, hem sosyalleşeceği, hem de aileleri de bir araya getiren bir merkez olacak.”

KÜTÜPHANEDE NELER OLACAK?

İnteraktif Çocuk Kütüphanesi ile özellikle 0-6 yaş arası okul öncesi çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek ve keşfederek öğrenmeleri, küçük yaşta okuma-yazma öğrenmeden aileleriyle kitap okuyarak, kitap okuma kültürünü kazanmaları amaçlanıyor. Kapalı olduğu Pazartesi günü hariç, her gün 11.00 ve 15.00 saatleri arasında düzenli olarak kitap okumalarının gerçekleştirileceği kütüphanede, çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yönelik etkinlikler, çocuk eğitimi, çocuk gelişimi, çocuk-aile ilişkisi gibi konularda seminerler yapılacak.

ÇOCUK KÜTÜPHANELERİNİN AMAÇLARI

Kitap Okuyan Çocuklar Projesi’nin Türkiye’nin her yerinde oluşmasını arzuladığı çocuk kütüphanelerinin ana amaçları şöyle:

– Ailelerin çocuklarıyla kütüphaneye gelip, okumalar yapıp, aktif okuma kültürünü oluşturmalarını sağlamak.

– Ailelere çocuklarıyla nasıl kaliteli vakit geçirebileceklerini ve çocuklarına pedagojik açıdan nasıl davranmaları gerektiği konusunda yol göstermek.

– Aileleri; aile içi şiddet, çocuk hakları, çocuk bakımı gibi konularda belediyenin pedagoğu ve uzmanlar liderliğinde eğitim seminerleri düzenleyerek bilgilendirmek.

– Çocukların sosyalleşerek, deneyerek, gözlemleyerek, hissederek, keşfederek öğrenmelerini sağlamak.

– Özellikle büyükşehirlerde yaşayan ailelerin bir araya gelerek, çocuk yetiştirmenin yüklerini paylaşarak, bu yükün azalmasına yardımcı olmak.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir