Haber Merkezi

Buhur Baba’yı Google’ın insafına bıraktılar

Buhur Baba’yı Google’ın insafına bıraktılar
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İnsanlığın Avrupa’ya medeniyet taşıdığı ve Neolitik dönemi başlattığı milattan önce 6.000’li yılların izini taşıyan İstanbul’un en köklü ilçelerinden Kadıköy’de, geçmişin izlerinde olduğu gibi yakın zaman değerlerine de ilgisizlik had safhaya çıktı. İlçe genelinde yerli nüfusun yanı sıra dışarıdan gelen farklı kültürlerin “Bu acaba nedir” diyebileceği birçok odak noktada tanıtım eksikliği dikkat çekiyor.

Sahrayıcedit Mahallesi’nde adı “Batman” olarak değiştirildikten sonra yeni neslin tanımaz olduğu Buhur Baba Yolu’nda bulunan Buhur Baba Türbesi’nde “Ruhuna Fatiha” dışında bir yazı yok. İlk defa görenler için “Buhur Baba kimdir, niye burada türbesi var, türbe neden bu kadar uzun ve büyük, burada gömülmesinin nedeni nedir” gibi birçok soru yanıtsız kalıyor çünkü, türbe üzerinde birkaç cümleyle de olsa tanıtıcı bir levha yok. Türbede sadece dikkat çeken ise, özel bir bölmede atığa dönüşmüş ve defalarca yakıldığı anlaşılan mum kalıntıları…

İSTANBUL İÇİN ŞEHİT DÜŞTÜ, BİR HİKAYESİNİ BİLE YAZMADILAR…

1453 yılı ve hemen öncelerinde İstanbul’un fethi sırasında gerçekleşen şiddetli çarpışmalarda bugünkü Gözcübaba semti, Merdivenköy ve Kozyatağı çevrelerini kurtarmak için Seyitali Baba, Mah Baba, Gözcü Baba, Mansur Baba, Şahkulu Sultan Çoban Baba, Garip Baba, Sancaktar Baba Hilmi Dede ve Yörük Baba ile birlikte düşmana karşı göğsünü siper eden Buhur Baba, birçok yerde olduğu gibi yüksek apartman ve plazaların arasında bilinmezliğe bırakıldı. En azından İstanbul’un fethi için şehit düştüğü yazılsaydı ve bunun takibi yapılsaydı, türbeyi görenler bilgilenebilecekti ve önemini anlayabilecekti.

Buhur Baba

NE OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İSTİYORSAN, GOOGLE’A BAKACAKSIN…

Buhur Baba’nın kim olduğunu türbesinde öğrenemeyen ziyaretçileri, çareyi Google ara motorunda “Buhur Baba kimdir” taramasında buluyor. Büyük yatırımların yapıldığı plaza ve iş merkezlerin arasında kalan türbede bir tanıtıcı levha bulunmaması ise, değerlerine önem veren Kadıköylülerin tepkisine neden oluyor.

Sahrayıcedit Mahallesi Buhur Baba Yolu’nda bulunan Buhur Baba Türbesi’nde, “Ruhuna Fatiha” dışında hiçbir yazı ve tabela olmaması tepkilere neden oluyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir