Bülent Turan, yeni sergisiyle Kozyatağı Kültür Merkezi'nde!
 Deniz İhsan Taşdelen

Bülent Turan, yeni sergisiyle Kozyatağı Kültür Merkezi’nde!

Bülent Turan, yeni sergisiyle Kozyatağı Kültür Merkezi’nde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Resim sanatının uluslararası isimlerinden Bülent Turan’ın yeni sergisi, Kozyatağı Kültür Merkezi A Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu. Pastel Society of America’nın (PSA) imza yetkili tek Türk üyesi Turan, yoğun ilgi gören açılışta ziyaretçilerle yakından ilgilendi.

Yaklaşık 100 eserden oluşan ve 22 Kasım 2017 tarihine kadar görülebilecek sergisiyle ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Bülent Turan; “Doğadan pek resim yapamıyorum, çünkü artık doğa diye bir şey kalmadı. Apartman resmini yapmanın da bir anlamı yok. Dolayısıyla gördüğünüz gibi resimlerin hepsi, genellikle bir atölye içinde olan birtakım şeyler. Kendi portrelerimi de yaptım ama, bana kendine aşık bir adam demesinler diye burada sadece bir tanesi var” dedi. Sanatçı, konuşmasının devamında şunları ifade etti:

Bülent Turan

BÜLENT TURAN: KENDİNİ SINIYOR VE KENDİNE HESAP VERİYORSUN…

“Sergimde yağlıboya, pastel, natürmort, siyah-beyaz, 3D (üç boyut) ve hiperrealist çizgide eserlerim var. Üçüncü boyutu hissettiren, sanki orada bir şey varmış gibi bir duygu uyandırmaya çalışan eserler üzerinde çalıştım. Bu artık çok aktüel bir hale geldi. Bir de tabi çok ciddi resim kültürü, bilgisi ve yeteneği isteyen resimler. Orada biraz da kendini sınıyor ve kendine hesap veriyosun.

YAPTIĞIM RESİMLER, FAZLA ÖRNEĞİ OLAN RESİMLER DEĞİL…

Benim yaptığım resimler, fazla örneği olan resimler değil. O bakımdan şimdiye kadar modern adı altındaki resimlerle zaten milletin gözleri doydu. Bunlara karşı bir alerji bile başladı ve Türk resminin de böylece defteri dürülmüş oldu. Ben daha çok Rönesans ve realist çizgide resimler yapıyorum. Bu da insanların hoşuna gidiyor. Çünkü buradaki adam adam, ev ev, şişe şişe, meyveler meyve. Biz meyveyi, şişeyi doğru yapmış mıyız, bunlar iyi bir kompozisyon olmuş mu ve bunları yapınca resim tekniği olarak bunları başarmış mıyız, birtakım yetenek ve görüşleri sınamış oluyoruz.

REALİZMİN ESKİSİ YENİSİ YOK…

Bunun dışında bir çizgim olamaz. Gençliğimden beri bu işi yapıyorum. Buna artık realizm diyeceğiz. Realizmin eskisi yenisi yok. Leonardo da realist resim yapıyordu, ben de naçizane realist resim yapıyorum.”

Pastel Society of America’nın (PSA) imza yetkili tek Türk üyesi Bülent Turan’ın yeni sergisi, Kozyatağı Kültür Merkezi’nde yoğun ilgi gören açılışla sanatseverlerin beğenisine sunuldu…

Sanatçı Bülent Turan, resim çalışmalarını Göztepe’deki Pastoral Sanat Evi’nde sürdürüyor…

Bülent Turan

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir