CKM Sanat Galerisi'nde Ebru Sergisi
 Sedef Turan

CKM Sanat Galerisi’nde Ebru Sergisi

CKM Sanat Galerisi’nde Ebru Sergisi
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dünyanın değişik coğrafyalarından gelmiş, farklı huya suya sahip maddeler su üzerinde o kadar ağırbaşlı ve zarif şekilde yüzerler ki,  bu diyaloğa şahit olmak bile tek başına insanı mest eder. Ebru Atölyesi’nin web sitesindeki bu sihirli cümle, geleneksel sanatımıza ilgi duyulması için yeterli. Temel malzemelerin su ve toprak olduğu ebru sanatında, topraktan elde edilen boyalarla su üzerine desen yapılır. Fırçalar, gül dalı ve at kılından elde edilir.

ebru sergisi

25 Ocak Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi 3. Kat Fuaye Alanı’nda açılan Ebru Sergisi’nde Beyza Kilvaş, Birsen Çolakoğlu Gandolfi, Burak Alptekin, Ceyda Yazıcı, Derya Güler, Ebru Albay, Elif Yavuz, Emin Çalıklı, Emir Binzet, Kubilay Eralp Dinçer, Ömür Ayşe Dural, Seçkin Çetin, Sevil Başaran, Şükran Engin ve Tules Koçak’ın eserleri sanatseverlerle buluştu. Sergi, 31 Ocak tarihine kadar devam edecek.

ebru sergisi

EBRU ATÖLYESİ HAKKINDA…

Kadıköy’de Aziz Berker Kütüphanesi’nin yanında bulunan Ebru Atölyesi, 10 yıldır yurt içinde ve yurt dışında ebru sanatının daha çok tanınması için çalışmalarına devam ediyor. Yurt dışında birçok etkinlikte yer alan atölye; İtalya, İsviçre, Norveç, İspanya, İngiltere, Rusya, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan, Almanya ve Çin’de çeşitli sanat festivallerinde ve okullarda atölye çalışmaları ve ebru gösterileri gerçekleştirdi.

ebru sergisi

HER SEFERİNDE HEYECANLI BİR YOLCULUĞA ÇIKMAK GİBİ…

Atölyenin kurucusu Kubilay Eralp Dinçer, 1975 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde biyoloji eğitimi alan Kubilay Bey; ebru sanatının biyoloji, fizik ve kimya ile olan yakın ilişkisinden etkilenerek sadece ebru alanında çalışmaya başladı. Rasimpaşa’da bulunan atölyede 10-70 yaş aralığındaki öğrencilerine ders veriyor. Öğrenci, mühendis, hekim, avukat, öğretmen, bankacı gibi değişik mesleklerden ebruya gönül verenler atölyede buluşuyor. Her öğrenci haftada bir gün üç saat çalışıyor. Kubilay Eralp Dinçer; “Ebru yapmak ya da bir ebruya bakmak, her seferinde heyecanlı bir yolculuğa çıkmak gibi. Ebrunun temel malzemeleri olan toprak ve su ile zaman geçirmek, onların derdini anlayıp, onlara derdini anlatmak, ortaya çıkan eşsiz renk ve desenlerle tanışmak insanı mutlu ediyor” mesajı verdi.

ebru sergisi

KAPSAMLI DERSLER VERİLİYOR, ATÖLYE VE SERGİ GEZİLERİ YAPILIYOR…

İlk örneklerine 16. yüzyılda rastlanan ebru sanatının yaygınlaşması için çalışmalar yapılan Ebru Atölyesi’nde verilen dersler; malzemelerin incelenmesi, boya ezme, terbiye etme, fırça bağlama, boya ayarlarının yapılacak ebru çeşidine ve üzerinde çalışılacak sıvının durumuna göre ayarlanması, geleneksel Türk ebrusu çeşitlerinin uygulanması ve kağıt üzerine alınması, ebru tarihi, ebru ustalarının işlerinin incelenmesi ve teknede uygulanması, üzerinde ebru yapılacak sıvının hazırlanması, çeşitli atölye ve sergi gezilerini kapsıyor.

EBRU ATÖLYESİ

Rasimpaşa Mah. Rıhtım Cad. Nüzhet Efendi Sok. No: 51/7 Kadıköy

www.ebrusitesi.com

ebru sergisi

25 Ocak Çarşamba günü Caddebostan Kültür Merkezi 3. Kat Fuaye Alanı’nda açılan Ebru Sergisi, 31 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek…

ebru sergisi

ebru sergisi

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir