Can Kabalcı Kitabevi, Enver Aysever'i ağırlyacak
 Kadir Toprakkaya

Can Kabalcı Kitabevi, Enver Aysever’i ağırlayacak

Can Kabalcı Kitabevi, Enver Aysever’i ağırlayacak
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Can Kabalcı Kitabevi, sevilen yazarları okurlarıyla imza ve söyleşi etkinliklerinde buluşturmaya devam ediyor. Kitabevi, yoğun ilgi gören Mario Levi ve Hıfzı Topuz imza günlerinin ardından bu hafta sonu da Enver Aysever’i ağırlayacak.

Türk tiyatrocu, gazeteci, televizyon program yapımcısı, sosyolog, politikacı ve Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi yazar Aysever, 29 Ekim Pazar günü saat 15:00’de Kadıköy Can Kabalcı Kitabevi’nde okurlarıyla bir araya gelecek.

ENVER AYSEVER HAKKINDA…

1971’de İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Doğuş, Yeditepe ve Arel Üniversitelerinde dersler verdi. Bir yıl Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeliği de yapan yazar, evli ve bir çocuk babası. Enver Aysever, lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümüne başlamadan hemen önce “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı” adlı ilk profesyonel oyununu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı.

Enver Aysever, kurucusu olduğu “Tiyatro Çisenti” adlı tiyatro topluluğunda uzun yıllar yazar, yönetmen, oyuncu ve sanat yönetmeni görevlerini yürüttü. “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Yüzler”, “Yabancı’da Camus”, “Açık Evlilik”, “Dilekçe”, “Frankie and Johnny”, “Bir İstanbul Masalı”, “Şimdi Yaşa Sonra Öde” gibi oyunların yazarlığını ve yönetmenliğini üstlendi. Attila İlhan’ın şiirlerinden yararlanarak “Ne Kadınlar Sevdim” adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu. Sonraki yıllarda çocuk oyunları yazmaya yöneldi. “Bebişler Karnavalı”, “Renkler Cumhuriyeti”, “Beyaz Dişler Ülkesi”, “Güneşi Güldüren Soytarı”, “Kakaolu Olsun”, “Yaşamak Güzel Arkadaşım” adlı çocuk oyunları bu döneme aittir. Yazdığı çocuk oyunlarını “Çocuk Oyunları 1” adlı bir kitapta topladı. “Geç Kalmış Romantik” adlı öykü kitabının ardından, “Bir An Bin Parça” adlı bir roman yazdı. Bu romanı ile 2006 Yunus Nadi Roman Ödülü’nün sahibi oldu. Ayrıca, “Nasıl Yazar Olunur” ve “Yaralısın Türkiye” adlı deneme kitaplarını yazdı.

Bir yandan çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlanan Enver Aysever; Finansal Forum, Varlık, Gösteri, İnsancıl, Cumhuriyet ve Birgün adlı gazete ve dergilerde makale, deneme ve araştırma yazıları yayınladı. Televizyon Gazeteciliği ve Sahne Sanatları dersleri verdi. Remzi Kitap Gazetesi’nde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı ve başyazıları kaleme aldı. Akbank Kültür Sanat Merkezi’nde “Ayın Güncesi” adı altında halka açık kültür ve sanat tartışmaları düzenledi. Doğuş Üniversitesi’nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulundu ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmekte. Son olarak 2015 yılında 125 adet kısa yazısından derlediği ”Kişisel Direniş Kitabı” adlı kitabını yazdı.

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun Kalem” adlı edebiyat programlarını hazırladı ve sundu. TV8 “Haber Aktif” programının içinde “Yazın Aktif” köşesinin sürekli konuğu olarak yorum ve eleştiriler yaptı. 2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda “Aykırı Sorular” adlı siyasal tartışma programını hazırlayıp, sundu. Yine Sky Türk televizyonunda aralarında Kemal Kılıçdaroğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, Şaban Dişli ve Metin Karakaş’ın katıldığı tartışmaların da yer aldığı “Ayrıntılar” adlı tartışma programını da hazırlayıp yönetti. Aynı televizyonda “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Yorum”, “Zamana Karşı” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak görev aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı. 2011-12 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı. Enver Aysever, CNN Türk’te “Aykırı Sorular” adlı programı hazırlayıp sundu. Bir dönem de Halk TV’de program hazırlayıp sundu.

Enver aysever

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir