Cenap Şehabettin İlkokulu okuyor, boyuyor, paylaşıyor!
 Deniz İhsan Taşdelen

Cenap Şehabettin İlkokulu okuyor, boyuyor, paylaşıyor!

Cenap Şehabettin İlkokulu okuyor, boyuyor, paylaşıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Cenap Şehabettin İlkokulu öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Fatma Dilek Yangılı öncülüğünde kitap okumayı sevdirmek amaçlı çeşitli projeler üretiyor. Daha önce Kartal Masal Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, şimdi Koşuyolu’ndaki okullarında bu zamana kadarki emeklerini sergiliyor. Sergi, 6 Mart Çarşamba gününe kadar görülebilecekken, başka okullara örnek olması açısından da önem taşıyor.

Projeyle ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Fatma Dilek Yangılı; “Ülkedeki okuma oranının çok düşük olması, beni çok üzen bir konu. Çocukların okumayı sevmemesi üzücü. Bu konuda çok düşündüm. 25 yıllık öğretmenim. Şimdiye kadar bu konuda çok çalışma yaptım ama herhalde yaptığım en güzel çalışma şimdi oldu” dedi. Yangılı, sözlerine şöyle devam etti:

Cenap Şehabettin
OKUMAYI SEVMEK, KİTAPLARDAN KORKMAMAK VE DAHA ÇOK MERAK ETMEK İÇİN…

“Bütün sınıf kitap alıyoruz, sonra o kitabı okuyoruz. Bazı kitapların resmini yapıyoruz, bazen maskelerle drama yapıyoruz, bazen şiir kitapları okuyoruz, şairleri araştırıyoruz. Bazı kitaplardan sonra kahramanın yerine kendimizi koyuyoruz, bazen de hikâyenin sonunu değiştiriyoruz. Hikâyelerle ilgili bir sürü çalışma yaptık. Tek amacımız okumayı sevmek, kitaplardan korkmamak ve daha çok merak etmek.

Cenap Şehabettin ilkokulu
OKUYORUM, PETEĞİMİ BOYUYORUM…

Projemizin ismi ise ‘Okuyorum, Peteğimi Boyuyorum’. Ayrıca arı kovanı yaptık. Her öğrencimizin kovanı var. Her 50 sayfada bir kovanı boyadılar. Bunu onları motive etmek için yaptık. Küçük yaşta bu isteği ve hevesi sonunda bir alışkanlık haline dönüşecek davranışı onlara kazandırmamız gerekiyor.

ADIYAMAN’DAKİ İLKOKUL İLE DAYANIŞMA…

Ekim ayından bu yana birçok şey yaptık ve onları sergiliyoruz. Bugün de bütün bu yaptıklarımızın sonucunu gösterme ve mutlu olma günü. 27 öğrencim var. Onlarla bir şeyler yapmaya çalıştık ama bu proje biraz daha gelişti. Okuduğumuz kitapları geri dönüşüme atmak istemedik ve hiç zarar vermeden biriktirdik. Sonra onları paketledik ve Adıyaman’da bir ilkokula gönderdik. Okuyoruz, okumayı sevmeye çalışıyoruz ve paylaşıyoruz şeklinde ilerledi ve ikinci bir proje doğdu; ‘Okuyorum, Paylaşıyorum’. Adıyaman’da ilkokuldaki çocukların öğretmenleriyle diyaloğa geçtim. Öğrencilerim onların öğrencilerine mektuplar yazdı, içine kalpler çizdi, küçük hediyeler koydular hatta. Sonra çok güzel bir şekilde paketlediler ve gönderdik. Sonra onlar da bize mektuplar yazdı.

HUZUREVİNE ZİYARET…

Tüm okulla iki gün boyunca bütün bu emeklerimizi paylaşıyoruz. Kadıköy Life’a haber vermek istedik ki her okul mutlaka önem veriyor ama biraz daha farkındalık yaratsın. İki gün sonra huzurevine gideceğiz, yine kahramanlar olarak. Büyüklerimize kitap okuyacak öğrencilerimiz. Bir başkasını da mutlu edebilmek önemli. Büyüklerle küçüklerin bir arada olması, hem çocuklara hem de yaşlılara iyi geliyor. Ülkemizde pek yok böyle projeler ama Avrupa’da çocuk esirgeme kurumlarıyla huzurevlerini yan yana yapıyorlar. Biz de yaşlılarımızı bir gün boyunca mutlu edelim ve bizim öğrencilerimiz de büyüklerine saygıyı öğrensinler diye düşündük.

HEP BİRLİKTE KİTAP OKUMAYA DEVAM…

Bu sürekli bir şey. Hep birlikte kitap okumaya devam edeceğiz. Çok güzel dönüşler aldık. Sene başında doğru dürüst kitap okumayan çocuklar, hem okumaya başladı hem de meraklandı. 100 petek boyadığımız öğrencimiz var. Onu da 50 ile çarparsak, ikinci sınıf öğrencisi için çok güzel bir rakam. Ayrıca bu proje kapsamında Kartal Masal Müzesi’ne bir gezi yaptık. Orada Yazar Yalvaç Ural ile etkinlik yaptık. Bize kitaplarını hediye etti ve imzaladı. Böylece bir yazarla da tanışmış oldu öğrencilerim. Bütün bunlarla beraber de okumayı sevmeye başladılar. Sevdiler diyemiyorum, çünkü bu çok uzun bir süreç.”

Cenap Şehabettin İlkokulu öğrencileri, Sınıf Öğretmeni Fatma Dilek Yangılı öncülüğünde kitap okumayı sevdirmek amaçlı çeşitli projeler üretiyor. Daha önce Kartal Masal Müzesi’ni ziyaret eden öğrenciler, şimdi okullarında bu zamana kadarki emeklerini sergiliyor
Bunu paylaş:
  • 99
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir