ÇEVRE – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Tue, 16 Jul 2019 13:52:31 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg ÇEVRE – Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Kadıköylülerden betonlaşmaya itiraz! https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/#respond Fri, 14 Jun 2019 17:21:39 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52205 Megakent İstanbul’un ana ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme’nin gar olarak düzenlenmesine yönelik tepkiler sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan kapsamında alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapıların da inşa edilecek olması tepkileri beraberinde getirmiş; Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirtmişti.

Kadıköy Belediyesi’nin ardından Kadıköy Kent Konseyi de harekete geçerek, Toplu Taşım Gar Sahası’nın Haydarpaşa olarak kalmasını, Söğütlüçeşme İstasyonu’nun ise park alanı olarak düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. “Toprağımızı korumak için betonlaşmaya itirazımız var” diyerek, tüm duyarlı Kadıköylüleri askıya çıkarılan planlara itiraz etmek üzere 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 12.00’de Söğütlüçeşme İstasyon Parkı önünde gerçekleştirilecek olan basın açıklamasına davet eden Kadıköy Kent Konseyi, şu ifadelere yer verdi:

Söğütlüçeşme
BÖLGE BETONLAŞTIRILACAK, YEŞİL ALAN YOK EDİLECEK!

“Bakanlık tarafından yapılan yeni imar planlarıyla Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, ‘Toplu Taşım Gar Sahası’ yapılmak isteniyor. Ticari ve kültürel yapılar inşa edilerek, hiç yapılaşma olmayan bölge betonlaştırılacak ve yeşil alan yok edilecek. Bölgeye trafik yükü getirilecek. Ayrıca, inşaat alanı nedeniyle de bölgede yapı yoğunluğu oluşacak ve bu da nüfus artışını beraberinde getirecek. Ticari alanlara büyük zarar vereceği, yeni sorunlar yaratacağı, doğal çevreye zarar vereceği aşikâr olan, ticari bir mantıkla gerçekleştirmek istenen ve hâlen askıda olan plana STK’lar, Kadıköy Kent Konseyi, Haydarpaşa Dayanışması ve tüm Kadıköylüler olarak itiraz ediyoruz.”

Kadıköy Kent Konseyi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/feed/ 0
Mahmut Muhtar Paşa köşkü direniyor https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/ https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/#comments Mon, 10 Jun 2019 17:14:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52123 Moda’daki Gazi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 19. yüzyıldan günümüze kalan tarihi bir miras… 1957’de Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim ve öğretime kapılarını açan ve çevrede “Mermer Konak” olarak da bilinen köşk, uzun süredir harap bir halde restore edilmeyi bekliyor.

Kadıköy’ün önemli simge yapılarından biri olan Mahmut Muhtar Paşa Köşkü‘nün acil olarak restorasyonu isteniyor. Bugünlerde 145 yaşında olan bina için restorasyon kararı alınmış, fakat gerekli çalışmaların tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçilememişti. Şimdilerde aynı bahçedeki ayrı bir binada, İstanbul Kadıköy Lisesi olarak eğitim ve öğretime devam ediliyor.

Mahmut Muhtar Paşa
SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

Okulun tarih öğretmeni ve araştırmacı-yazar Nusret Karaca, tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün korunmasına ilişkin Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu: “Artık söz, yazı, hiçbir şey fayda etmiyor. Her gün önünden geçen, uzun yıllardır bu tarihi binanın içinde yer aldığı kurumda görev yapan bir eğitimci, tarihçi ve yazar olarak haykırıyorum; sesimizi duyan, yazımızı okuyan yok mu? İlgili ve yetkililer neredesiniz?!”

Mahmut Muhtar Paşa
]]>
https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/feed/ 1
İstanbul’un plajları 4 Haziran’da açılıyor https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/ https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/#respond Sat, 01 Jun 2019 21:40:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52078 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan Plajları ile Avrupa Yakası’ndaki Güneş ve Menekşe Plajlarını 4 Haziran’da hizmete açacağını duyurdu. İBB’den yapılan yazılı açıklamada, İstanbulluların yaz süresince Caddebostan, Güneş ve Menekşe Plajlarında ağırlanacağı, haftanın yedi günü 08.00-19.00 saatleri arasında plajların hizmet vereceği belirtildi.

Can güvenliği ve sağlık konularında yüksek seviyede tedbir alındığı kaydedilen açıklamada, tüm plajların her hafta düzenli olarak deniz suyu temizlik oranı ölçümlerinin analiz edildiği ve gerekli ilaçlamalarının da yapıldığı bildirildi. Açıklamada, plajlarda hijyen ve sağlık açısından gün boyunca görevli personellerce temizlik işleri yürütüldüğü, güvenlik ve cankurtaran personeli sayesinde de gerekli tedbirler alındığı belirtilerek, İstanbul genelinde 515 kilo metrelik kıyı şeridi boyunca kıyı ve plaj temizliği yapıldığı vurgulandı.

DRONE KAMERALAR İBB PLAJLARINDA…

İBB İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekiplerinin, İBB plajları da dahil toplam 47 bin 800 metre uzunluğundaki 38 plajda gelişmiş teknolojik ekipmanlarla hizmet verdiği de aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İBB, İstanbul’daki plajlarda 2 drone (insansız hava aracı), 35 jet-ski, 7 kurtarma botu, 2 amfibik kurtarma jeti (kara ve deniz aracı) 14 ATV aracı, 190 gözetleme kulesi ve 481 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor. Belediye plajlarında soyunma konteynerleri, duş alanları ve şemsiyeler, günübirlik tatilcilerin hizmetine sunuluyor. Yiyecek ve içecek ihtiyacına çözüm sunan büfe ve kafeteryaların yer aldığı plajlarda şort, oyun topları, simit gibi deniz malzemeleri satışının yapıldığı çeşitli stantlar bulunuyor. Plajlarda, İstanbulluların keyif içerisinde bir gün geçirebilmeleri için yeşil alanlar, basketbol ve voleybol sahaları ile çeşitli spor aletlerinin bulunduğu sosyal yaşam alanları da yer alıyor.”

caddebostan plajı
CADDEBOSTAN PLAJLARI…

Caddebostan sahilinde toplam bin metre uzunluğunda 3 ayrı belediye plajı bulunuyor. Olası durumlara karşı zodyak kurtarma botu ve ambulansın hazır bekletildiği plajlarda gün boyunca müzik yayını yapılıyor. 450 metre uzunluğundaki Caddebostan 1 Plajı’nda 7 yaş ve üzeri için şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve WC alanlarının kulanım bedeli yetişkinler için 25 lira, öğrenciler içinse 12 lira olarak belirlendi. Plajdan ayrıca engelli vatandaşlar ile refakatçisi olan bir kişi, yine ücretsiz olarak yararlanabiliyor. 300 metre uzunluğundaki Caddebostan 2 Plajı ve 250 metre uzunluğundaki Caddebostan 3 Plajı ise ücretsiz olarak hizmet veriyor. Öte yandan, Menekşe ve Caddebostan 2-3 Plajlarında 10 lira ödeyerek, şezlong ve şemsiye kiralamanın da mümkün olduğu kaydedildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/feed/ 0
Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/ https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/#respond Wed, 29 May 2019 19:30:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52053 Caddebostan sahilinin incisi kabul edilen ve halk arasında “Beyaz Köşk” olarak da bilinen Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? Beyazlığından eser kalmayan köşkün çevresinde de deformasyonun başladığını gören Kadıköylüler, “Ne oluyor?” sorusunu sormaya başladı.

AKASYA, İNCİR, MANOLYA AĞAÇLARI İÇİNDE…

Kadıköylülerin çok iyi bildiği, sahilyolu yapılmadan önce denizden tekne ile gezerken, şimdilerde ise sahil şeridinde yürürken hayranlıkla seyrettikleri köşk, bulunduğu koruluk içerisinde asırlık çam ağaçlarının yanı sıra akasya, incir ve manolya ağaçlarıyla da dikkat çekiyor. Köşkte oturan kiracıların bugüne kadar binaya hiç bakmadıklarını dile getiren çevre sakinleri; “Bu yapı Kadıköy’ün, özellikle de Caddebostan’ın en önemli simgelerinden biri. Titizlikle korunması gereken, hem tarihi hem de mimari bir şaheser!” yorumunda bulundu.

Ragıp Paşa Köşkü
RAGIP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Caddebostan Cemil Topuzlu Caddesi’nde yer alan köşk, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mabeyncisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı’nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a yaptırıldı. Yapımı 1906 yılında tamamlanan Ragıp Paşa Köşkü, büyük bir koruluk içinde yer alıyor.

KIRK BİN ALTINA YAPILDI…

Kadıköy’ün simgeleri arasında gösterilen Ragıp Paşa Köşkü, oldukça değişik bir mimari görüntüye sahip. Kırk bin altına mâl olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün tavanlarında eritilerek elde edilen altın varaklar kullanılmış, deniz tarafına ise bir kule yaptırılmış. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı, büyük oymalı demir kapısının karşısında iki güzel bina inşa edilmiş. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılmış, yerine apartmanlar yapılmış. Ancak yaverlerin oturması için yapılmış olan tek katlı taş bina, bugün hâlâ bütün güzelliğiyle yerinde durmakta.

Ragıp Sarıca Paşa Köşkü
KIZI TEVHİDE HANIM İÇİN DE KÖŞK YAPTIRDI…

Ragıp Paşa Köşkü’nün yanında ise, aynı korulukta Tevhide Hanım Köşkü bulunmakta. Tevhide Hanım, Ragıp Sarıca Paşa’nın kızı olup, onun köşkünü de Ragıp Paşa farklı bir mimari tarzda inşa ettirmiş. Altı dönümlük bir koruluk içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü’nün bahçesinde uzun süredir yapılaşma sağlanması için etkin ve yetkin kişiler tarafından çalışmalar yapıldığı söylentileri ortalıkta dolaşmakta. Ancak, Kadıköy Belediyesi’nin internet sitesinden edinilen bilgiye göre koruluğun yer aldığı 119 parselin önemli bir kısmı “yerleşime uygun olmayan alan” sınırları içerisinde kalıyor ve anlaşıldığı kadarıyla parselde inşaat yapılması mümkün görülmüyor.

RODOS’A SÜRGÜN EDİLDİ…

Yıldız Sarayı’nın güvenilir bir mensubu olan Ragıp Paşa, devlet memuriyeti yanında ticaretle de uğraşmış; Beyoğlu’nda birbirine yakın Anadolu, Rumeli, Afrika Hanlarını yaptırmış, Umurca Rakı Fabrikası’nı kurmuş. 1908 Meşrutiyeti’nden sonra padişahın Selanik’te Alatini Köşkü’ne gönderilmesini takiben Rodos’a sürgün edilmiş, orada hastalanarak mide kanserine yakalanmış. Tedavi için İsviçre’ye giden Paşa, dönüşte çok yaşamamış ve 1920 yılında bu köşk içinde vefat etmiş. Paşa’nın ölümünden sonra yapı önce avukat İbrahim Ali Bey’e, daha sonra Sait Çiftçi’ye satılmış. Bir süre Yat Kulübü olarak kullanılan Ragıp Paşa Köşkü, 1. Dünya Savaşı yıllarında ise ordu tarafından İhtiyat Zabit Okulu ve hastane olarak hizmet verdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/feed/ 0
Söğütlüçeşme gar oluyor, yeşil alan betonlaşıyor! https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/ https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/#respond Wed, 22 May 2019 14:18:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51982 İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme, gar olarak düzenleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre, alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirterek, bölgedeki yeşil dokunun da betonlaşacağı uyarısında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Söğütlüçeşme‘de bulunan 65 bin 370 metrekare gar alanına ticari amaçlı ve yolcuların diğer ihtiyaçlarını karşılama gerekçesiyle yapılaşma plan tadilatı yaparak, askıya çıkardı. Söz konusu alanda mevcut durumda demiryolu ve taşıt yollarının yanı sıra dere bandı ve dere ıslah hattı ile yeşil boş alanlar bulunuyor. Bakanlığın raporunda şu ifadeler yer aldı: “Planlama alanında yer alan ulaşım hatları, dere koruma bandı gibi ana fonksiyonlar korunmuş olup, gar sahasının çözümlenebilmesi için Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı fonksiyonu tanımlanmıştır. Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı içerisinde sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları, yolcu ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar yer alacaktır.”

Söğütlüçeşme

PLAN RAPORU GERÇEKÇİ DEĞİL…

Kadıköylü inşaat mühendisi İbrahim Doğan ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamalada raporda belirtilen gerekçelerin bilimsel ve inandırıcı yanı olmadığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Zira raporun zemin etüdünde bu bölgenin zemin açısından yapılaşmaya uygunluğunun tartışılır olduğu, dere bandında olması ve taşkın koruma bandı gibi hususların yanı sıra yeraltı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca, plan değişikliği yapılan bu alanda olası bir depremde zeminde sıvılaşmanın olacağı özellikle belirtilmiştir. Ayrıca söz konusu alanda ticari maksatlı olarak üretilen yapılar bölgeye yeni yapı yoğunluğu ve nüfus artışı getirecek, böylece yeni trafik sorunları ve diğer sorunları da birlikte getirecektir. Bölgede yolcuların ihtiyacını karşılayacak yakın mesafede bölge esnafının ticari alanları ve dinlenme amaçlı yerler vardır ve yeterlidir.

BÖLGEYE YAPILACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK…

Netice itibarı ile plan değişikliği ile yapılmak istenen yurttaşların rahatlıkla yolculuk yapması değil, orada bulunan boş alanları yapılaşmaya açarak yandaşlara rant sağlamaktır. Zira, bölgede ve özellikle istasyon çevresinde boş alana ihtiyaç vardır. Araç ve toplu taşıma trafiğinin yoğun olduğu bu alanda bu yoğunlukta yapı inşa etmek çılgınlıktır ve bölgeye yapılacak en büyük kötülüktür.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/feed/ 0
Dikkat! Bağdat Caddesi’nde kadın polisler var https://www.kadikoylife.com/dikkat-bagdat-caddesinde-kadin-polisler-var/ https://www.kadikoylife.com/dikkat-bagdat-caddesinde-kadin-polisler-var/#respond Wed, 01 May 2019 16:04:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51559 Geçtiğimiz aydan itibaren Bağdat Caddesi’nde görev yapmaya başlayan kadın polisler, sürücülere göz açtırmıyor. Vatandaşlar ise bu uygulamadan son derece memnun.

Trafiği engelleyici şekilde park edenler, sürat yapanlar, gereksiz klakson çalanlar başta olmak üzere pek çok konuda yapıcı etkileri olan uygulamanın il ve yurt genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu konuda yaptığımız kapsamlı araştırmanın ayrıntılarını, Kadıköy Life Dergisi sayfalarında okuyabileceksiniz.

kadın polis
Geçtiğimiz aydan itibaren Bağdat Caddesi’nde görev yapmaya başlayan kadın polisler, sürücülere göz açtırmıyor. Vatandaşlar ise bu uygulamadan son derece memnun…
]]>
https://www.kadikoylife.com/dikkat-bagdat-caddesinde-kadin-polisler-var/feed/ 0
Kadıköy’den Taksim’e taksi fiyatına uçabilirsiniz! https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-taksime-taksi-fiyatina-ucabilirsiniz/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-taksime-taksi-fiyatina-ucabilirsiniz/#respond Fri, 26 Apr 2019 19:19:17 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51437 Rekortmen Pilot Andre Borschberg, güneş enerjisi kullanarak ‘Solar Impulse’ uçağıyla rekor sayılabilecek bir dünya turuna imza attı. Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik için İstanbul’a gelen Borschberg, yeni teknolojilerin gelişmesiyle sessiz ve çevreyi kirletmeyen bir yöntemle, taksi fiyatına Kadıköy’den Taksim’e ulaşmanın mümkün olabileceğini vurguladı.

Andre Borschberg
YENİ NESİL HAVA ARAÇLARIYLA SESSİZ, ÇEVRECİ VE EKONOMİK ULAŞIM…

“Yıllar önce ‘Enerjiyi güneşten sağlayıp, elektrik motoru ile uçacağız’ dediğimizde insanların bize yaklaşımları, ‘Elektrikli uçakların geleceği yok’ şeklinde oldu. Fakat başardık. Elektriğin gücü havacılıkta çok önemli bir unsur. Çünkü ucuz, çevreci ve çok daha verimli” diyen Andre Borschberg, sözlerini şöyle tamamladı: “Hâlihazırdaki sistemler çok verimsiz. Elektrik motorları ise çok verimli. Yeni nesil hava araçlarıyla sessiz, çevreyi kirletmeden ve uygun teknoloji ile belki de taksi fiyatına Kadıköy‘den Taksim’e uçacaksınız. Çok yakında hayata geçirilebilecek projeler bunlar.”

solar impulse kadıköy
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-taksime-taksi-fiyatina-ucabilirsiniz/feed/ 0
Erenköy Kız Anadolu Lisesi yıkılıyor https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-yikiliyor/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-yikiliyor/#respond Tue, 16 Apr 2019 17:45:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51170 Daha önce birçok sorunla karşı karşıya kalan Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması kararlaştırıldı. Valilik kararı ile önümüzdeki yaz yıkımına başlanacak olan okul, deprem riski taşıyor. 1945 yılında yanan ve 1953 yılında tekrar yapılan okul binası, 1974 yılında B Blok kısmı oluşturularak eğitim ve öğretime devam etti. Fakat yapılan araştırmalar sonucunda deprem riski taşıdığı tespit edildiği için, yeni bir binanın yapılması kararı alındı.

Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin tarihini, mevcut durumunu, yeni bir okulun yapılma kararının nasıl alındığını ve yeni okulun nasıl bir proje ile hayata geçirileceğini konuştuğumuz Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Saadet Berna Ocakcıoğlu; “Projenin teslim süresi 16 ay olarak belirlendi. Mevcutta olduğu gibi 33 tane dersliğimiz, 2 adet resim dersliğimiz, bir ritim atölyemiz, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm odalarımız, 3 adet laboratuvarlarımız olacak. Şu anda en büyük eksikliğimiz olan ve bu işin olmasını en çok isteme nedenlerimizden birisi de konferans salonumuzun olacak olması” dedi. Ocakcıoğlu, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

İSTANBUL VE TÜRKİYE’NİN EN KÖKLÜ OKULLARINDAN BİRİ…

“Hem İstanbul’un hem de Türkiye’nin en güzel, en köklü okullarından birisi Erenköy Kız Anadolu Lisesi. Okulun en güzel yanı, şu anda 27 dönümlük bir alana sahip olması. Daha önce caddenin karşısında Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi yapılan okul, Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yatılı kısmıydı. Orası da buraya dahilken kocaman bir koru içerisinde eğitim binası olarak köşkte eğitim-öğretim veriliyordu. 1945 yılında çok acı bir yangın geçiriyor okul ve şu an içinde bulunduğumuz bina tamamen kül oluyor. Yeniden okul çalışmaları başlıyor. 1953 yılında ise oturduğumuz bina yapılıyor ve eğitim-öğretime açılıyor. Yurt içinde talep fazla olduğu için B Blok dediğimiz bina, 1974 yılında yapılıyor. O tarihten bu yana da işlevine devam ediyor.”

DEPREM RİSKİ TAŞIYOR…

1999 depreminin ardından alınan tedbirler kapsamında okullarında depremsellik adına araştırmalar yapıldığını ve riskli okullar arasında yer aldıklarını ifade eden Berna Ocakcıoğlu; “Ben göreve geldikten sonra velilerden ve çevreden, okulun deprem riski taşıdığına dair söylentiler dolaşıyordu. Bu konuda bir şey biliyor musunuz, çocuklarımız güvende mi gibi sorular gelmeye başlayınca ben de gerekli yerlerle temasa geçtim. Okulun böyle bir tehlikesinin olduğunu ve Valilik çalışmalarının sürdüğünü öğrendim. Çalışmalar 2014 yılından bu yana devam etti ve geçtiğimiz sene bir grup okul Kadıköy’de yenilendi. Şu anda o okulları tamamlamak üzereler. Bunların içerisinde Atatürk Fen Lisesi, Melahat Şefikzade Ortaokulu ve Feneryolu Halk Eğitim Merkezi var. Onlar bizden önceki gruplardı. Onların işi bitmek üzere. Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin de Kadıköy ve Üsküdar’daki okullarla beraber yıkılıp yeniden yapılmasına İstanbul Valiliği tarafından karar verildi” şeklinde konuştu.

YIKIM YAZIN BAŞLAYACAK…

Şubat ayında gerçekleşecek yıkımın iptal edilerek yaz aylarına alındığını belirten Erenköy Kız Anadolu Lisesi Müdürü Berna Ocakcıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıkımı yaza kadar durdurdular. Yıkım yazın başlayacak ve 16 ay sürecek. Eğer şubat ayında yıkım başlasaydı 12. sınıflarımız çok olumsuz etkileneceklerdi. En önemlisi de 12. sınıflar bahçede mezuniyet töreni yapmak istiyorlar haklı olarak. Çok güzel mezuniyet törenlerimiz oluyor. Sonuçta yaza kadar durduruldu yıkım kararı. Böylece hem öğrencilerimizin motivasyonu düşmemiş oldu, hem de plan ve programlama daha düzgün bir şekilde yapılarak, önümüzdeki sezonda bizi bir başka okul misafir ederek, geçici bir süre öğretmen kadrosu aynı, okulun adı aynı kalacak şekilde başka bir okulda misafir olacağız. Yeni okulumuz tamamlandığı zaman da okulumuza geri geleceğiz.

YENİ OKULDA B BLOK, TAMAMEN KONFERANS SALONU OLACAK…

Teslim süresi 16 ay olarak belirlendi. Mevcutta olduğu gibi 33 tane dersliğimiz, 2 adet resim dersliğimiz, bir ritim atölyemiz, Türk Dili ve Edebiyatı bölüm odalarımız, 3 adet laboratuvarlarımız olacak. Şu anda en büyük eksikliğimiz olan ve bu işin olmasını en çok isteme nedenlerimizden birisi de konferans salonunun olacak olması. Böylesine büyük, böylesine kapsamlı bir okulun konferans salonu yok. Çok fazla sayıda akademisyen geliyor, çok fazla sayıda konferansımız oluyor, tiyatro çalışan öğrencilerimiz oluyor. Bunu karşılayacak bir salonumuz yok. Yeni okulumuzda 1055 metrekare olan B Blok tamamen konferans salonu, A Blok ise eğitim-öğretim binası olacak. Yine B Blok’un olduğu yerde atölyeler ve kütüphanemiz olacak.”

AĞAÇLAR OLDUĞU GİBİ KALACAK…

Berna Ocakcıoğlu, Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrenci ve mezunlarına bir de müjde verdi: “En çok merak edilen konu ise bahçedeki ağaçlar. Ağaçlarımıza hiçbir şey olmayacak, hepsinin kaydı tutulmuş durumda. Hem biz envanterlerini çıkardık, hem de Kadıköy Belediyesi ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ağaçlarımız kayıtlandı. Zaten herkes bu projeye çok duyarlı. Duyarlılıklarımıza ve hassasiyetlerimize uygun bir süreç işleyeceğine eminim. Projeye bakıldığında da her şey net olarak gözüküyor. Erenköy Kız Anadolu Lisesi’ne yakışır bir kampüs havasında eğitim-öğretim binamız, konferans salonumuz çok iyi bir şekilde planlanmış olarak yapılacak.”

Necla Alpüstün
Kendisi de bir Erenköy Kız Lisesi mezunu olan Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, okulun yıkılıp yeniden yapılması çalışmalarıyla ilgili dergimize şu açıklamalarda bulundu: “Erenköy Kız Anadolu Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılması kararı, bizim aldığımız bilgilere göre depreme dayanıklı olmadığı için İstanbul Valiliği tarafından onaylanmış, ihalesinin de yapıldığı söylendi. 16 ay içerisinde bitirilecek ve ağaçlara dokunulmayacak. Projede büyük bir kütüphanenin olacağı ve eğitim-öğretimin tek binada yapılacağı, büyük bir spor salonu da yapılacağı bilgisi iletildi.”
Erenköy Kız Anadolu Lisesi
]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-anadolu-lisesi-yikiliyor/feed/ 0
Marmaray’dan ilk uluslararası tren geçti https://www.kadikoylife.com/marmaraydan-ilk-uluslararasi-tren-gecti/ https://www.kadikoylife.com/marmaraydan-ilk-uluslararasi-tren-gecti/#respond Sat, 06 Apr 2019 17:20:12 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50991 Demir İpek Yolu’nu kullanarak Avrupa’dan gelen ilk tren, Marmaray hattı üzerinden Asya’ya geçti. Londra ile Pekin’i buluşturarak Türkiye ekonomisine büyük katkıları olan hattın en stratejik noktasında ise Kadıköy bulunuyor. “Yeni İpek Yolu” olarak adlandırılan bu güzergâhın en marka noktalarından biri olan Kadıköy, tarihe adını bir kez daha yazdırıyor.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI…

Avrupa ile Asya arasında kesintisiz ulaşımı sağlayacak hattan ilk tren geçti. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan geçen özel yolcu treni, Marmaray’ı da kullanarak Ankara’ya geldi ve bir ilki gerçekleştirdi. Özel yolcu treni, Kayseri-Sivas-Erzurum-Kars üzerinden Tiflis’e, oradan da son durak olarak bilinen Bakü’ye ulaşacak. Bu sayede ulaşım 33 gün kısalacak. Böylece Pekin’den Londra’ya kesintisiz ulaşımın da imkânı sağlanmış olacak. Bu proje, ülke ekonomisine katkı da sağlayacak. Projenin Türkiye’ye yıllık getirisinin 1 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Marmaray
Demir İpek Yolu’nu kullanarak Avrupa’dan gelen ilk tren, Marmaray hattı üzerinden Asya’ya geçti.
]]>
https://www.kadikoylife.com/marmaraydan-ilk-uluslararasi-tren-gecti/feed/ 0
Osman Erbil’den TEMA’ya doğa dostu başkan sözü https://www.kadikoylife.com/osman-erbilden-temaya-doga-dostu-baskan-sozu/ https://www.kadikoylife.com/osman-erbilden-temaya-doga-dostu-baskan-sozu/#respond Fri, 29 Mar 2019 13:15:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50816 TEMA Vakfı Kadıköy Şube Yöneticileri Gülseren Bal ve Ayşenur Amcaoğlu, Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil’i ziyaret ettiler. Ziyarette vakıf yöneticilerinin takdim ettiği Doğa Dostu Belediye Başkanı Taahhütnamesi’ni imzalayan Erbil, doğa dostu bir belediye başkanı olacağının ve taahhütnamede yer alan tüm çalışmaları görev süresi içerisinde tamamlayacağının sözünü verdi.

“ÇOCUKLARIMIZA KİRLENMİŞ BİR ÇEVRE BIRAKMAYACAĞIZ”
Osman Erbil

Osman Erbil, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Kadıköy’de denizimize, yeşilimize, toprağımıza, havamıza sahip çıkmak bizim önceliğimiz olacak. İnsanı insandan yabancılaştıran her şey, aynı zamanda doğa-insan ilişkisini de mahvediyor. Çocuklarımıza bugünkü bozulmuş ve kirlenmiş çevreyi bırakmayacağız. Söz veriyoruz, TEMA ile birlikte hayata geçirebileceğimiz çok sayıda proje var.”

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil‘in daha önceki TEMA Vakfı’na olan ziyaretinde, vakfın vereceği bir eğitimde Vatan Partisi Kadıköy İlçe Başkanlığı ile buluşma kararı alınmıştı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/osman-erbilden-temaya-doga-dostu-baskan-sozu/feed/ 0
Özgül Özkan Yavuz: Kadıköy şehirlerarası ulaşımda odak noktası haline geldi https://www.kadikoylife.com/ozgul-ozkan-yavuz-kadikoy-sehirlerarasi-ulasimda-odak-noktasi-haline-geldi/ https://www.kadikoylife.com/ozgul-ozkan-yavuz-kadikoy-sehirlerarasi-ulasimda-odak-noktasi-haline-geldi/#respond Fri, 29 Mar 2019 12:47:14 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50808 Ankara’dan yola çıkan yüksek hızlı tren yolcularını, Kadıköy Söğütlüçeşme İstasyonu’nda AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Özgül Özkan Yavuz karşıladı. Ulaştırma Bakanlığı’nın hizmete açtığı Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı, İstanbul’un iki ucunu birbirine bağladığı gibi, yüksek hızlı tren de İstanbullulara şehirlerarası ulaşımda iyi bir alternatif oldu.

Ankara’dan hareket eden ve Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy, Halkalı istasyonlarında duran trenin yolcularını Söğütlüçeşme’de karşılayan Özgül Özkan Yavuz; “Ankara’dan yola çıkan trenin İstanbul’daki dört durağının ikisi Kadıköy’de olduğu için şanslıyız” dedi. Kadıköy’ün şehirlerarası ulaşımda tekrar odak noktası haline geldiğini de belirten Kadıköy Belediye Başkan Adayı Özgül Özkan Yavuz; “Kadıköylüler artık şehirlerarası seyahatlerini Söğütlüçeşme ve Bostancı istasyonlarından gerçekleştirebiliyor. Haydarpaşa Garı’nın da restorasyonu bitmek üzere. Kısa süre sonra trenlerimiz Haydarpaşa Garı’na kadar gelecek. Kadıköy özlediği Haydarpaşa Garı’na, Haydarpaşa da trenlerine kavuşacak. Tüm Kadıköy ve İstanbullulara hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Özgül Özkan Yavuz
SÖĞÜTLÜÇEŞME İSTASYONU’NA PARK MÜJDESİ…

Söğütlüçeşme İstasyonu’yla ilgili projelerini de aktaran Özgül Özkan Yavuz, durağın önünde atıl duran alanı park haline getireceklerini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “66 projemizden biri de Söğütlüçeşme Tren İstasyonu’na yönelik. Kadıköylülerin trenlerini keyifle bekleyebilecekleri ya da gelip dinlenebilecekleri, ağaçların gölgesinde vakit geçirebilecekleri bir alan planladık. Kısa sürede hayata geçireceğiz.”

özgül özkan yavuz
]]>
https://www.kadikoylife.com/ozgul-ozkan-yavuz-kadikoy-sehirlerarasi-ulasimda-odak-noktasi-haline-geldi/feed/ 0
Vatan Partisi, Fikirtepe’de açıkladı: İşte 7 maddelik çözüm! https://www.kadikoylife.com/vatan-partisi-fikirtepede-acikladi-iste-7-maddelik-cozum/ https://www.kadikoylife.com/vatan-partisi-fikirtepede-acikladi-iste-7-maddelik-cozum/#respond Thu, 21 Mar 2019 22:17:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50665 Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa İlker Yücel ve Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, Fikirtepe’de kentsel dönüşüm mağdurlarıyla bir araya geldi. Yaklaşık sekiz yıldır evlerine yerleşemeyen Fikirtepe sakinlerini dinleyen Yücel, sorunun çözümü için gereken 7 maddelik programı açıkladı.

BİNALİ YILDIRIM’A ÇAĞRI…

Basın açıklamasında konuşan Mustafa İlker Yücel, kentsel dönüşümde pilot bölge olarak belirlenen Fikirtepe’nin vatandaşı yerinden etme bölgesine döndüğünü belirtti. “Fikirtepe’de halk yok, şirketler var” diyen Yücel, Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’a da “Şirketleri değil, halkı tercih edin” çağrısında bulundu. “Fikirtepe tüm Türkiye’nin sorunudur” mesajı veren Yücel’in açıkladığı 7 maddelik çözüm programı ise şu şekilde:

  • Evleri yıkılmış herkese kira yardımı yapılacak.
  • Yıkılmış durumda veya yarım bırakılan projeleri TOKİ, Emlak Konut, Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı yapmalıdır.
  • Kaçak olan müteahhitlerin yarım bıraktığı inşaatlar kamulaştırılsın.
  • İş yapmayan firmalarla yapılan sözleşmeler, mahkemeyi beklemeden fesh edilsin.
  • Dolandırıcı şirketlerle ilgili hukuki işlemler derhal başlatılsın.
  • Tapulardaki şerhler kaldırılsın.
  • Örnek sözleşme metni uygulansın.
Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil
ÇÖZÜM VATAN PARTİSİ’NDE…

Vatan Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa İlker Yücel’den sonra söz alan Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, yaşanan mağduriyetin sorumlularının hükümet, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İBB olduğunu vurguladı. Mağduriyetlerin çözülmesi için yapılması gerekenin, devletin elini taşın altına koyması olduğunu kaydeden Erbil; “Ak Parti’nin de CHP’nin çözüm için söyleyecek sözü yok. Çözüm, ranta karşı savaş açan Vatan Partisi kadrolarıdır” ifadelerini kullandı.

“EVLERİ DEPREM DEĞİL, BAKANLIK YIKTI”

Programda Fikirtepeliler de mağduriyetlerini anlattı. Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği (FİKENTDER) Başkanı Yasin Bektaş, bakanlıklarla bağlantı kuramadıklarını aktararak, şu açıklamalarda bulundu: “Eskiden evimiz vardı, mutluyduk. Şimdi evimiz yok. Boş bir arazi, çamur var. Bize yetkililer tarafından ‘Hukuka gidin’ deniyor. Bölgemizdeki sorunlar, ancak bakanlığın oluşturacağı komisyonla çözülebilir.” Fikirtepe mağdurlarından Engin Akgüzel de projeye zorla imza attıklarını, kendilerine bakanlık tarafından “Ya imza atarsınız ya da yerinizi kamulaştırırız” dendiğini, verilen sözlerin tutulmadığını, kentsel dönüşümde olması gereken kira yardımının kendilerine verilmediğini söyledi. Akgüzel; “Bizim evlerimizi deprem değil, bakanlığın kamulaştırma yasaları yıktı” diyerek sözlerini noktaladı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/vatan-partisi-fikirtepede-acikladi-iste-7-maddelik-cozum/feed/ 0
Osman Erbil: Göztepe, hava kirliliğinde Türkiye’de en önde! https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-goztepe-hava-kirliliginde-turkiyede-en-onde/ https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-goztepe-hava-kirliliginde-turkiyede-en-onde/#respond Tue, 19 Mar 2019 12:05:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=50588 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın 2018 Hava Kirliliği Raporu açıklandı. Rapora göre Kadıköy’ün Göztepe Mahallesi, Türkiye’nin azot dioksit oranı açısından en kirli bölgesi. Raporu değerlendiren Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, sosyal medya hesabından açıklama yaparak şunları söyledi:

“Göztepe yine 1. oldu (!) Azot dioksit oranının en çok olduğu yer, yine Kadıköy-Göztepe olarak belirlendi. Hem İstanbul’u yönetenler hem Kadıköy’ü yönetenler, hâlâ sesiniz çıkmıyor. Sadece Göztepe mi? Hayır, Kadıköy’ün genelinde hava kirliliği üst seviyede. Kadıköylüler zehir soluyor!

Göztepe
YEŞİL VE DENİZCİ BİR KADIKÖY KURACAĞIZ!

Mevcut belediyelerin düzeni çevre düşmanıdır! Rantları bitecek, hedef tahtasına koyarlar diye seslerini çıkarmazlar. Bu düzeni değiştirmek için adayız! Hava kirliliği, Kadıköy’ün kaderi değil! Bu kadar inşaat, bu kadar trafik, zehir soluyan bir Kadıköy ortaya çıkarıyor. Bizim belediyeciliğimizde kaynaklar betona akmayacak, karayoluna akmayacak! Yeşil ve denizci bir Kadıköy kuracağız!”

SINIR DEĞERLERİN ÇOK ÜZERİNDE!

Rapora göre, NO2 (azot dioksit) oranının en yüksek olduğu yer Göztepe çıktı. Ayrıca aynı bölgede PM10 (partikül) değerlerinde de yılın 173 günü sınır aşıldı. Kadıköy genelinde de PM10 değerine göre yılın 82 günü sınır değeri aşıldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-goztepe-hava-kirliliginde-turkiyede-en-onde/feed/ 0
Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nda mutlu son! https://www.kadikoylife.com/gebze-halkali-banliyo-tren-hattinda-mutlu-son/ https://www.kadikoylife.com/gebze-halkali-banliyo-tren-hattinda-mutlu-son/#respond Tue, 12 Mar 2019 15:10:23 +0000 /?p=50361 2013 yılında yenileme projesi nedeniyle seferleri durdurulan, toplam 43 istasyondan oluşan ve 76 kilometre uzunluğundaki güzergahta yolculuk süresini 115 dakikaya indiren Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi. Açılışta yaptığı konuşmada İstanbul’un bir ucundan Marmaray ile Boğaz’ın altından geçip diğer ucuna giden bu banliyö tren hattının Türkiye’ye, İstanbul’a ve ilçelere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafeyken, şimdi 115 dakikaya inerek İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. Bizim derdimiz hizmet. İstanbul’un en işlek ve trafik yoğunluğu en çok olan bu hat saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu banliyö tren hattımız tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak.

Gebze-Halkalı Banliyö
TRAFİK YÜKÜNDE CİDDİ BİR AZALMA BEKLENİYOR…

İstanbul’un tam 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Toplamda Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat; diğer metro, tramvay ve deniz hatlarımıza olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak. Hem E-5’in hem köprülerin hem de Tarihi Yarımada’nın yükünde ciddi bir azalma bekliyoruz.”

Gebze-Halkalı Banliyö
“İKİ YAKA, BİR SEVDA İSTANBUL’A HİZMET EDECEK”

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılmasıyla hem banliyö treni hem de hızlı trenin Üsküdar’dan denizin altından geçerek Avrupa ile Anadolu yakasını birleştireceğini belirterek; “Yeni bir eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Gece-gündüz demeden İstanbul ve Türkiye için çalışmaya, üretmeye, insanımızın yüzünü ağartmaya gayret ediyoruz. Yapacağımız bu açılış, Marmaray’ın ikinci kısmı. Yani eskiden beri bildiğimiz Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın, hızlı trene ilavesiyle yeniden yapılmasıdır. Hızlı tren bugün Pendik’e kadar geliyor. Bu hattın açılmasıyla hem banliyö treni hem de hızlı tren, artık Anadolu yakasından Üsküdar’dan denizin altından Avrupa yakasına geçecek. Böylece iki yaka, bir sevda İstanbul’a hizmet edecek.”

BOSTANCI-BAKIRKÖY ARASI 37 DAKİKA…

Gebze-Halkalı arasında 3 hat olacak şekilde teşkil edilen demir yolu hattının hizmete girmesiyle yolcular, 76 kilometrelik güzergahı 115 dakikada geçecek. Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya inerken; Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı tren de duracak.

TOPLAM 43 İSTASYON BULUNUYOR…

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nda toplam 43 istasyon bulunuyor. Hattın güzergahı şu şekilde: Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca, Gebze.

76 kilometre uzunluğundaki güzergahta yolculuk süresini 115 dakikaya indiren Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi.
]]>
https://www.kadikoylife.com/gebze-halkali-banliyo-tren-hattinda-mutlu-son/feed/ 0
Kuşdili Çayırı’nın özgün yapısı korunacak! https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayirinin-ozgun-yapisi-korunacak/ https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayirinin-ozgun-yapisi-korunacak/#respond Sun, 10 Mar 2019 18:42:47 +0000 /?p=50295 İstanbul 12. İdare Mahkemesi, Kadıköy’deki tarihi Kuşdili Çayırı’nın zemin altını katlı otoparka çeviren plan değişikliğini oybirliğiyle iptal etti. Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Mahkemenin kararı Kadıköylüler adına son derece sevindiricidir. Kuşdili Çayırı, Kurbağalıdere ile birlikte Ataşehir’e kadar uzanan yeşil koridor olarak tasarlanmalıdır” dedi.

İstanbul 12. idare Mahkemesi, geçmişte mesire alanı olarak kullanılan, daha sonra ise Salı Pazarı’nın kurulduğu alan olarak bilinen Kuşdili Çayırı’nın özgün yapısının korunması gerektiğine hükmetti. Mahkeme, yaklaşık 40 bin metrekare büyüklüğündeki alanın ıslah edilmesi halinde kendini yenileyebileceği, o bölgede yapılacak büyük bir otoparkın bölgedeki trafik yoğunluğunu arttıracağı için söz konusu planlarda ‘kamu yararı ve hukuka uyarlık’ bulunmadığına karar verdi.

Kuşdili Çayırı
MİMARLAR ODASI DAVA AÇMIŞTI…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plan değişikliği ile tarihi sit alanı olan Kuşdili Çayırı’nı otopark yapmaya karar vermişti. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, öngörülen yapılaşmanın kentsel dokuya zarar vereceği, yeşil alan niteliğini tamamen ortadan kalkacağı, bölgenin trafik yükünü arttıracağı, özellikle itfaiye açısından zorluk yaratacağı, İstanbul depremi sonrası benzer alanlara ihtiyaç duyulacağı gibi gerekçelerle imar planlarına itiraz etmişti. Davaya, İnşaat Mühendisleri Odası da müdahil olmuştu. Kadıköy Belediyesi de alanın doğal yapısının korunduğu bir yeşil alan olarak planlamasının daha doğru olacağı yönünde görüş bildirmişti.

KUŞDİLİ ÇAYIRI, KURBAĞALIDERE İLE BİRLİKTE YEŞİL KORİDOR OLMALI…

Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, şunları ifade etti: “Mahkemenin Kuşdili Çayırı’na yönelik kararı Kadıköylüler adına son derece sevindiricidir. Kuşdili Çayırı, Kurbağalıdere ile birlikte Ataşehir’e kadar uzanan yeşil koridor olarak tasarlanmalıdır. Çünkü böyle bir alana ihtiyaç var. Yürüme, bisiklet yolları, insanların gece ve gündüz kullanabilecekleri sosyal donatıları olan bir alana dönüşmesi lazım. Eski kaynaklarda Kuşdili’nin arkeolojik bir liman olduğu belirtiliyor. Bu arkeolojik liman özelliğinin korunup, ortaya çıkartılması lazım. Her yere inşaat yapmak zorunda değiliz, insanların nefes almaya ihtiyacı var.”

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayirinin-ozgun-yapisi-korunacak/feed/ 0
Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş! https://www.kadikoylife.com/leke-fikirtepe-platformu-lekeye-civi-cak-paylas/ https://www.kadikoylife.com/leke-fikirtepe-platformu-lekeye-civi-cak-paylas/#respond Wed, 06 Mar 2019 18:34:33 +0000 /?p=50178 Kentsel dönüşümde 2005 yılında pilot bölge seçilen Kadıköy Fikirtepe’de arsa ve konut sahibi 65 bin mağduru temsilen oluşturulan Leke Fikirtepe Platformu’nun “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” konulu sanatsal kampanyası, üçüncü ayında da devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na seslerini duyurarak bölgedeki sorunların çözülmesinin hedeflendiği kampanyaya, halkın yoğun ilgisi dikkati çekiyor. 31 Mart yerel seçimlerinden önce bölge sorunlarının Bakanlık gündemine alınmasını talep eden hak sahipleri, çözüme yasal düzenleme ile başlanmasını bekliyor.

65 BİN ÇİVİ ÇAKILACAK…

Fikirtepe Mandıra Caddesi’nde sergilenen ‘Leke Fikirtepe’ isimli enstalasyon, bölge halkının uğrak noktalarından biri oldu. Kampanyaya özel tasarlanan enstalasyon üzerinde yer alan ev ikonuna, bölgede mağdur olan 65 bin kişiyi temsilen 65 bin çivi çakılacak. Gencinden yaşlısına her meslekten vatandaş; soğuk, yağmur, çamur demeden ev ikonuna çivi çakmaya devam ediyor.

Leke Fikirtepe
YABANCI BASIN DA İLGİ GÖSTERİYOR…

Vatandaşlar, “Sessizliği bozmak için lekeye çivi çak ve paylaş!” diyerek çektikleri videoları, kampanyaya özel olarak açılan “facebook/lekefikirtepe, instagram/lekefikirtepe, twitter/lekefikirtepe ve change.org/lekefikirtepe” adlı sosyal medya hesapları üzerinden paylaşıyor. Kampanya kapsamında Türk basını ile birlikte İngiliz, Fransız ve Alman basını dahil çok sayıda yabancı basın; haber, makale ve televizyon çekimleri ile kentsel dönüşümde bölgede yaşanan süreci anlatıyor.

Leke Fikirtepe
TEK ÇÖZÜM ADRESİ BAKANLIK…

Düzenledikleri kampanyanın tek muhatabı ve bölgedeki sorunların tek çözüm adresinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olduğunu söyleyen Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, mümkün olan en çok imzayı toplayarak Bakanlığa sunacaklarını belirtti. Akgüzel; “Arsa ve konut hak sahipleri olarak, kentsel dönüşüm kapsamında yaşadığımız mağduriyetimizi sonlandıracak ve bölgedeki sorunları çözecek tek mercii olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir an önce hareket geçmesini ve konumuzu gündemine almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/leke-fikirtepe-platformu-lekeye-civi-cak-paylas/feed/ 0
Osman Erbil: Fikirtepe atıktepeye dönüşüyor! https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-fikirtepe-atiktepeye-donusuyor/ https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-fikirtepe-atiktepeye-donusuyor/#respond Sat, 02 Mar 2019 16:04:22 +0000 /?p=50248 Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, kentsel dönüşüm mahallesi olan Fikirtepe’nin kağıt atıklarının depolama merkezi haline geldiğini açıkladı. Erbil, Fikirtepe’ye sahip çıkacaklarını belirterek, Kadıköy Belediyesi’ni görevini yapmaya çağırdı.

Vatan Partisi Kadıköy Belediye Başkan Adayı Osman Erbil, Fikirtepe Mahalle Muhtarlığı’na ve Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği’ne yaptığı ziyaretlerden sonra atık kağıt depolarını yerinde tespit etti. Fikirtepe’deki tehlikeyi aktarmak için basın açıklaması yapan Erbil, şunları söyledi:

Osman Erbil
MAĞDURİYET BÖLGESİ HALİNE GELDİ…

“Bilindiği gibi Türkiye’de kentsel dönüşümün pilot bölgesi seçilen Fikirtepe’de 2011 yılından itibaren projeler bitirilmedi ve bu mahallemiz, 8 yılda mağduriyet bölgesi haline geldi. Mevcut duruma göre kentsel dönüşümdeki toplam 61 proje adasından ancak 16 proje bitmiş ve buralarda yaşama başlanmış. Devam eden 7 proje adası dışında 38 adada herhangi bir inşaat faaliyeti yoktur. Evleri yıkılmış ancak faal olmayan adalarda yaklaşık 10 bin vatandaş, kira yardımı alamadığı için mağdur durumdadır. Boşaltılmayan, yıkılmadığı için deprem riski taşıyan evlerde de 35 bin civarında vatandaş yaşamaktadır. Metruk durumdaki evlerinde yaşamak zorunda kalan çok sayıda vatandaş söz konusudur. Yine metruk durumdaki evler, sığınmacıların adresi haline gelmiştir.

KAĞIT ÇÖPLÜĞÜ!

Ranta kurban edilen ve sahipsiz bırakılan Fikirtepe’de son dönemde atık kağıt depoları çoğaldı. Özellikle metruk binaları kullanmak ve apartmanların dükkan kısmını kiralamak suretiyle çoğunluğu sığınmacı olan kişiler, Kadıköy veya Kadıköy’e yakın ilçelerden topladıkları kağıt atıkları burada depolamaktadır. Depolanan atık kağıtlar, daha sonra Maltepe’deki kağıt dönüşüm şirketlerine satılmaktadır. Fikirtepe’ye gittik ve durumu yerinde gördük. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi evler, kağıt çöplüğü halindedir. Buralar yalnızca sığınmacıların yaşadığı metruk evler değildir. Fikirtepe sakinlerinin oturduğu evlerin hemen yanındadır, boşaltılmayan apartmanlarda olduğu gibi alt katındadır veya köprü altındadır. Toplamda 17 depo vardır. Bu depolar, halk sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir. Mikrop yuvası haline gelmiştir ve pis koku yaymaktadır. Kağıt toplama araçları, trafik sorununa neden olmaktadır. Ayrıca hırsızlık gibi olayların da artmasına neden olmuştur.

FİKİRTEPE İSYAN EDİYOR, KADIKÖY BELEDİYESİ’Nİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ…

Konu; Fikirtepe, Merdivenköy, Eğitim ve Dumlupınar muhtarlarımızın müşterek şikâyetleri üzerine Kadıköy Kaymakamlığı’na iletilmiştir. Kaymakamlık da depoların kaldırılması talimatını Kadıköy Belediyesi’ne vermiştir. Kadıköy Belediyesi Zabıta ekipleri de bunun üzerine adresleri belirli olan atık kağıt depolarına baskın düzenlemiş ve cezalar kesmiştir. Yapılan müdahale bununla sınırlı kalmıştır, dolayısıyla kağıt depolama işi son hızla devam etmektedir. Sorun, Fikirtepe sakinleri için dayanılmaz boyutlara varmıştır. Fikirtepeliler isyan etmektedir. Yapılması gereken, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde depoların kapısına kilit vurulması ve denetimin sıkı bir şekilde yapılmasıdır. Kadıköy Belediyesi’ni göreve çağırıyoruz. Acilen zabıta ekiplerinizce seferberlik ilan edip, atık kağıt depolarını tahliye ediniz. Bölgede halk sağlığının, güvenliğin ve huzurun giderek bozulmasını durdurunuz.

TEMİZ VE HUZURLU BİR KADIKÖY İÇİN GÖREV BAŞINDAYIZ!

Fikirtepe’nin atık tepe haline getirilmesine sessiz kalmıyoruz. Vatan Partisi olarak Fikirtepelileri sahipsiz bırakmayacağız. Sonuna kadar sürecin takipçisiyiz! Temiz ve huzurlu bir Kadıköy için görev başındayız. Fikirtepelilerin sorunlarını biliyoruz. Kira yardımı istiyorlar, yarım kalan projelerin bakanlığın koordinasyonunda bitirilmesini istiyorlar. Kendilerini kandıran, dolandıran şirketlerin mal varlıklarının dondurulmasını, özellikle iş kabiliyetinde olmayan şirketlerin ayıklanmasını talep ediyorlar. Yenilenme projelerine imza atmayan vatandaşların, doğru ve güvenilir projelere imza atmaları için ortak bir sözleşmenin sunulmasını istiyorlar. Deprem riski yaşayanlar, binalarının hızla yenilenmesini talep ediyor. Metruk haldeki binalarda yaşayanlar, devletten yardım bekliyor. Kamunun şefkatli elini, kentsel dönüşümle ilgili mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza uzatacağız. Hukuki destek büroları açarak, vatandaşlarımızın ihtiyacı olan desteği sağlayacağız.

FİKİRTEPE’Yİ RANT CENNETİNE, YAPBOZA ÇEVİRDİLER…

Kentsel dönüşümle ilgili programımızın en temel ilkesi, öncelikle deprem riski olan alanların dönüştürülmesidir. Bu bakış, kentsel dönüşüme bakışımızda kırmızı çizgimizdir. Diğer türlü Kadıköy, kentsel dönüşüm adı altında rant cennetine dönüştürülüyor. Buna izin vermeyeceğiz. Vatan Partisi, bu sorunu çözebilecek tek partidir. Çünkü, bu zamana kadar mevcut sistem partilerinin, başta AKP olmak üzere Kadıköy ilçesini yöneten CHP de dahil, kentsel dönüşüm mağdurlarına söyleyebilecekleri hiçbir söz yoktur. Gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, gerek Kadıköy Belediyesi’nin, gerekse bakanlığın almış olduğu kararlarla Fikirtepe’yi yapboza çevirdiler. Vatandaşlarımızla müteahhitleri karşı karşıya getirerek vatandaşlarımızı mağdur ettiler. AKP, bu saatten sonra belediye başkan adaylığına talip olarak Fikirtepelilere ne vaat edebilecek? Aynı şey CHP için de geçerlidir. Kadıköy’ü yöneten CHP’li belediyesi, atması gereken adımları atmamıştır. Adeta bana bulaşmasın da ne yaparlarsa yapsınlar anlayışıyla bütün yetkilerin devrine sessiz kalmıştır. Vatandaşlarımızın ihtiyacı olan hukuki desteği sağlamamıştır. Halbuki göreve gelirken Fikirtepe’ye vaatlerde bulunmuşlardı, ancak sözlerini tutmadılar.

VATAN PARTİSİ, RANTA KARŞI MÜCADELENİN PARTİSİDİR…

Vatan Partisi, bu sistem partilerinden farklı olarak ranta bulaşmamış adaylarıyla ranta karşı mücadelenin partisidir. O yüzden sloganımız da ‘Rant değil, üretim için tek seçenek Vatan Partisi’. Bizim çevremizde sistem partilerinde olduğu gibi ranttan beslenen müteahhitler, inşaat firmaları yok. Bizde ranta karşı savaş açacak irade var, cesaret var. Çünkü bu zamana kadar bu kire hiç bulaşmadık. Bu güvenle Kadıköylülerimizden yetki istiyoruz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/osman-erbil-fikirtepe-atiktepeye-donusuyor/feed/ 0
Haydarpaşa Köprüsü’nde sona doğru https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusunde-sona-dogru/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusunde-sona-dogru/#respond Wed, 20 Feb 2019 19:42:23 +0000 /?p=49758 Marmaray Projesi kapsamında yenilenmesi planlanan Tıbbiye Caddesi üzerindeki Haydarpaşa Köprüsü çalışmaları, geçtiğimiz nisan ayından bu yana devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün UTK2018/15-27 sayılı kararı ile tam 11 aydır araç trafiğine kapatılan köprünün, mart ayında yeniden trafiğe açılması planlanıyor. Marmaray Projesi’ne uygun olarak tasarlanan köprü, önceki haline göre daha geniş olacak.

Üsküdar ve Kadıköy’ü birbirine bağlayan, kilit öneme sahip ana arterlerden biri olan Haydarpaşa Köprüsü’nün yıkılması ile birlikte bölgedeki araç trafiğinde artış olabileceğini öngören İBB, yaya ve araç trafiği için alternatif yollar belirlemişti. Kadıköy yolcuları, hala mevcutta dört şerit ve tek yön olan Orgeneral Şahap Gürler Caddesi’ni, iki geliş ve iki gidiş şerit olacak şekilde kullanıyor.

Haydarpaşa Köprüsü
Geçtiğimiz yılın nisan ayından bu yana araç trafiğine kapatılan Haydarpaşa Köprüsü, mart ayında yeniden trafiğe açılacak…
]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusunde-sona-dogru/feed/ 0
Hasanpaşa Gazhanesi seçimlerden önce açılacak https://www.kadikoylife.com/hasanpasa-gazhanesi-secimlerden-once-acilacak/ https://www.kadikoylife.com/hasanpasa-gazhanesi-secimlerden-once-acilacak/#respond Sat, 26 Jan 2019 17:19:35 +0000 /?p=48834 İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan ile Kadıköy’ün mevcut çevre sorunlarını masaya yatırdık. İlçenin gündemini uzun süredir meşgul eden Hasanpaşa Gazhanesi Projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Şahan, Gazhane’nin geniş yeşil alanlarıyla herkes için nefes alınacak bir yer olacağını ve yerel seçimlerden önce hizmete gireceğini müjdeledi.

“Kentte yaşayan herkes, o kentle alakalı bütün değerlerin sahibidir. Beşikteki çocuktan yaşlı insanlara kadar… Medeniyet de böyledir. Medeniyetlerin sahibi bir şahıs olamaz, sahibi toplumdur. Hasanpaşa Gazhanesi de böyle bir yer. Bu sebeple özellikle bulunduğu alanda, Hasanpaşa’da yeşil alanlarıyla birlikte herkes için nefes alınacak bir yer olduğunu düşünüyorum” diyen Ömer Şahan, şunları ifade etti:

Hasanpaşa Gazhanesi
OSMANLI DEVLETİ’NDEN MİRAS…

“Öncelikle Hasanpaşa Gazhanesi, bize Osmanlı Devleti’nin mirası. Sultan Abdülhamit Han zamanında, 1891 yılında yapılmış bir yer. Bunu çok iyi bilmek lazım. Cumhuriyet’ten sonra 1925-26 yıllarında Fransız bir firma tarafından işletilmeye devam edilmiş, 1945 yılında da İETT’ye devredilmiş. Yani İBB’nin olmuş. 1945’ten sonra da üretime devam etmiş Gazhane. 2001 yılında İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklar Koruma Kurulu’nun ayrıntılı bir değerlendirme yapması ve korunma kararının alınması teklif edilmiş. 2001 yılında Koruma Kurulu kararıyla, Hasanpaşa Gazhanesi’nin kültür merkezi ve Enerji Müzesi’yle beraber geniş bir restorasyonuna karar verilmiş.

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan
AÇILIŞA HAZIR HALE GETİRİLDİ…

2001 yılından bu yana uzun bir süre boyunca Gazhane’ye herhangi bir şey yapılmadı. 2014 yılında biz meclis üyesi olduk. Bu dönemde Gazhane ile ilgili o günkü AK Parti Kadıköy Belediye Başkan Adayı Av. Hurşit Yıldırım, buranın bir kültür merkezi olmasıyla ilgili yoğun çaba gösterdi. Bunun akabinde o dönemin yetkilileriyle uzun süren görüşmeler sonucunda Hasanpaşa Gazhanesi’nin ciddi bir projeyle Kadıköy özelinde İstanbul’a kazandırılması noktasında karar alındı. Böylece, 2014 yılında ilk restorasyon çalışmaları başladı. İlk ihale 73 milyon TL değerindeydi. Sonra güzel adımlarla ilerlenirken, buradaki yapının tarihi olmasından kaynaklı yapılan her işte karar alınması gerektiği için çalışma yavaş ilerledi. Fakat tarihi yapıya hiçbir zarar verilmeden restorasyon tamamlandı. Akabinde 53 milyon TL’lik ikinci bir ihaleyle Gazhane’nin içinin tefrişatı, peyzaj düzenlemesi ve Enerji Müzesi’nin yapılmasıyla ilgili bir çalışma başlatıldı. Hasanpaşa Gazhanesi’nin tarihi bu şekilde. Şu anda ise Gazhane açılışa hazır hale getirildi. Kadıköylülere seçimden önce müjdeyi veririz diye düşünüyorum.”

ENERJİ MÜZESİ VE ENERJİ SANTRALİ…

Hasanpaşa Gazhanesi’nin içerisinde kullanılacak alanların da belli olduğunu söyleyen İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan; “Beltur’un kullanacağı alanlar mevcut. Ayrıca, İSMEK’in atölyeleri, uluslararası sergi salonu, Şehir Tiyatroları’nın kullanacağı bir tiyatro salonu, çok güzel bir kütüphane, otopark ve insanların manzarayı seyredebilecekleri seyir terası olacak. İSMEK’teki kursiyerlerimizin yaptığı ürünleri sergileyebildiği pazar yerinin yanında, Şehir Tiyatroları’nın hediyelik eşya sunum alanı, Çocuk Bilgi Evi ve Enerji Müzesi de olacak. Enerji Müzesi’nin özellikle çok önemli olduğunu düşünüyorum, çünkü sonuçta bu yer bir gazhane. Dolayısıyla buradaki çalışmanın sürecini çocuklar, gençlere ve Kadıköylülere anlatabileceğimiz bir projemiz var. Aynı zamanda Hasanpaşa Gazhanesi’nde enerji santrali de olacak. Güneş enerjisiyle kendi enerjisini kendisi üretmeye devam edecek. Yaklaşık 39 bin metrekarelik bir alan burası. Şehrin göbeğinde böylesi büyük bir alanı restore edip, Kadıköy’e kazandırmak çok güzel bir şey. Eğer bu proje kendini turizm anlamında iyi anlatabilirse, turistlerin de ciddi anlamda ilgi göstereceklerini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İBB ve Kadıköy Meclis Üyesi Ömer Şahan, Hasanpaşa Gazhanesi’nin geniş yeşil alanlarıyla herkes için nefes alınacak bir yer olacağını ve yerel seçimlerden önce hizmete gireceğini müjdeledi.
]]>
https://www.kadikoylife.com/hasanpasa-gazhanesi-secimlerden-once-acilacak/feed/ 0
Kadıköy’de Bizans dönemine ait kalıntılar bulundu https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-bizans-donemine-ait-kalintilar-bulundu/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-bizans-donemine-ait-kalintilar-bulundu/#respond Sat, 12 Jan 2019 13:25:37 +0000 /?p=48536 Kadıköy’de bir otel inşaatının temel kazısı sırasında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi kalıntılar bulundu. İbrahimağa Mahallesi’ndeki bir otel inşaatının hafriyat çalışmaları sırasında kalıntılar ortaya çıktı. Durumun yetkililere bildirilmesi üzerine inşaat alanında çalışma başlatıldı.

İNŞAAT DURDURULDU…

Arkeologlar tarafından yapılan kazı çalışmalarında yaklaşık 5-6 metre genişliğinde, Bizans dönemine ait olduğu belirtilen bir cadde kalıntıları ortaya çıkarıldı. Caddenin etrafında dükkanlar olduğu tahmin edilen yapıların temelleri, mermer sütun başlıkları, sütun kaideleri ve sütunlar bulundu. Uzmanlar, durumu fotoğraflarıyla bir rapor halinde İstanbul 5 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi. İnşaatın durdurulduğu ve kazı çalışmalarının sürdüğü öğrenildi.

Bizans
Kadıköy’de bir otel inşaatının temel kazısı sırasında Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi kalıntılar bulundu…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-bizans-donemine-ait-kalintilar-bulundu/feed/ 0
Kadıköy, plastik poşete 9 yıl önce HAYIR demişti! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-plastik-posete-yillar-once-hayir-demisti/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-plastik-posete-yillar-once-hayir-demisti/#respond Sun, 06 Jan 2019 21:07:22 +0000 /?p=48432 Yeni yıl ile birlikte yürürlüğe giren plastik poşet uygulaması büyük ölçüde başarılı olacağı izlenimini verirken, arşiv kayıtlarımızda Kadıköy Belediyesi’nin söz konusu uygulamayı 2010 yılında başlattığı dikkat çekti. Şimdilerde vatandaşların bu duruma sıcak bakmaları ise, Kadıköy’ün bir konuda daha farklı olduğu gerçeğini ortaya koydu.

plastik poşet

Plastik poşetlerin kullanımını aldığı meclis kararıyla 1 Mart 2010 yılında yasaklayan Selami Öztürk başkanlığındaki Kadıköy Belediyesi, o dönemde Türkiye’de ilk’e imza atmış; manken Tülin Şahin de kampanyaya destek vererek, “Çevre söz konusu olduğu zaman her zaman varım” mesajı vermişti. Kampanya süresince Kadıköy Belediyesi binlerce çevre dostu torba dağıtmış, birçok okuldaki öğrenciye plastik torbaların çevreye verdikleri zararları anlatmış ve binlerce işletmeye de tebligat yaparak, onların kısa sürede çevre dostu torbalar kullanmasını sağlamıştı.

DOKUZ YIL GECİKMELİ KARAR…

Kadıköy’de uygulanan plastik poşet yasağının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bütün ülkeye yayılmasında yasal gecikmeler yaşansa da, 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye plastik poşetlerin ücretsiz verilmeyeceği, ücretsiz temin edilmesine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya da dahil edilemeyeceği yasalaştı.

Plastik poşetlerin kullanımını aldığı meclis kararıyla 1 Mart 2010 yılında yasaklayan Selami Öztürk başkanlığındaki Kadıköy Belediyesi, o dönemde Türkiye’de ilk’e imza atmıştı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-plastik-posete-yillar-once-hayir-demisti/feed/ 0
Tarihi Göztepe İstasyonu kültür merkezi oluyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-goztepe-istasyonu-kultur-merkezi-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-goztepe-istasyonu-kultur-merkezi-oluyor/#respond Sat, 22 Dec 2018 19:47:56 +0000 /?p=48011 19. yüzyılda yapımına başlandığı tahmin edilen ve 1871 yılında inşası tamamlanan 91 kilometrelik Haydarpaşa-Pendik banliyö tren hattının tarihi yapılarından biri olan Göztepe İstasyonu ‘kültür merkezi’ oluyor.

Göztepe Mahallesi Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi üzerinde yer alan, İstanbul 2 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 1988 yılında korunması gerekli kültür varlığı olarak kabul edilen Tarihi Göztepe Tren İstasyonu’nun restorasyon çalışmaları hızlandı. İstanbul için önemli bir ulaşım projesi olan Marmaray’ın bu etabında hem yeni hat sisteminin teknik gereklerini yerine getirecek hem de demiryolu mirası ve Göztepe semtinin, yıllardır yapıyı kullanan semt sakinlerinin kollektif hafızasındaki yerini koruyacak şekilde restore edilen Tarihi Göztepe Tren İstasyonu’nun, 2019 yılında yeniden semt sakinleriyle kültür merkezi olarak buluşması bekleniyor.

ÖNERİ YILLAR ÖNCE SUNAY AKIN’DAN GELMİŞTİ…

Osmanlı döneminde 19. yüzyılda inşasına başlanan ve 1872 yılında işletmeye açılan Anadolu Demiryolu’nun Haydarpaşa-İzmit Hattı’nda yer alan Göztepe Tren İstasyonu, eski istasyonun yüksek kotta kalması nedeniyle mevcut hattın üzerine köprü yapısı olarak 1915 yılında inşa edilmişti. Çatısına şimdilerde koruma kubbesi yerleştirilen istasyonun kültür merkezi olma fikri, Araştırmacı-Yazar Sunay Akın tarafından Kadıköy Belediyesi’ne önerilmiş, dönemin Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de durumu o zamanki Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a iletmişti.

Göztepe istasyonu

İSTASYON FONKSİYONU DEVAM ETMEYECEK…

Projeye dair aldığımız bilgilere göre; İstanbul Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı Banliyö Hattının İyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Geçişi Projesi (Marmaray) kapsamında tarihi Anadolu Demiryolu’nun bir parçası olan bu güzergahta, mevcutta iki hatlı olan sistem üç hatta çıkarılacak. Yeni sistemde teknik gerekçeler nedeniyle ise Göztepe İstasyonu, özgün istasyon fonksiyonuna devam etmeyecek.

Göztepe İstasyonu

Marmaray Projesi Ulaştırma Bakanlığı AYGM tarafından yürütülülen proje, Göztepe Tren İstasyonu Restorasyon Projesi Koruma Uzmanı Y. Mimar Mehmet ÜNAL (MVG Mimarlık) tarafından hazırlanırken, projenin bilimsel danışmanlığını Yıldız Tenik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Gül Ünal yürütüyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-goztepe-istasyonu-kultur-merkezi-oluyor/feed/ 0
Kalamış Limanı’nda balıkçılar kazandı https://www.kadikoylife.com/kalamis-limaninda-balikcilar-kazandi/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-limaninda-balikcilar-kazandi/#respond Wed, 12 Dec 2018 20:18:24 +0000 /?p=47818 Özelleştirme kapsamına alınan Fenerbahçe-Kalamış Limanı’ndan çıkarılmak istenen 11 balıkçıdan ikisinin davasında tahliye kararı iptal edildi, birinde yürütmeyi durdurma kararı verildi, diğer yargılamalar ise devam ediyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan 6 Kasım 2017 tarihinde onaylanan 1/5 bin ve 1/bin ölçekli imar planında değişiklik yapılarak, mevcut balıkçı barınağına yer verilmedi. Fenerbahçe barınağında bulunan ruhsatlı balıkçı tekne sahiplerine, limanı boşaltmaları için İstanbul Valiliği İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tebligat gönderildi. Tebligatta 11 balıkçının bir ay içinde limanı terk etmesi ve Bostancı, Salacak ile Küçükyalı’da bulunan kooperatiflerin bünyelerine geçmeleri istenmişti.

Kalamış Limanı

11 RUHSATLI BALIKÇI DAVA AÇTI…

Kadıköy Kent Konseyi’nin desteğiyle İdare Mahkemesi’ne dava açan 11 balıkçıdan iki tanesinde, yetki yönünden hukuka aykırı bulunarak tahliye kararının durdurulması ve iptali, birinde ise yürütmeyi durdurma kararı verildi. Sekiz balıkçının iptal davası ise sürüyor.

Aykurt Nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: TEK BİR SANTİMETREKARE YOĞUNLUK ARTIŞI İSTEMİYORUZ…

Mahkeme kararına ilişkin konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Balıkçılar uzun yıllardır yaşamlarını Kalamış Koyu’nda devam ettiriyor. Her ne kadar bugün küreklerini az da görsek, Kalamış Koyu uzun yıllardır balıkçılara ev sahipliği yapmış bir yer. Geçmişimizi korumak istiyoruz. Çünkü geçmişini hatırlamayan, geleceğini de önemsemez. Fenerbahçe-Kalamış Limanı‘nda mevcut durumun korunmasını istiyoruz. Marinanın yenilenmesi mümkün, ancak tek bir santimetrekare yoğunluk artışı olmasını istemiyoruz. Oradaki yeşil alanlar korunmalı. İnsanlar sahillerinde, kıyılarında kimseden izin almadan yürüyebilmeli. Burası kamuya ait, dokunulmaması gereken bir alan” dedi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-limaninda-balikcilar-kazandi/feed/ 0
Moda-Söğütlüçeşme dolmuş seferleri başladı https://www.kadikoylife.com/moda-sogutlucesme-dolmus-seferleri-basladi/ https://www.kadikoylife.com/moda-sogutlucesme-dolmus-seferleri-basladi/#respond Tue, 11 Dec 2018 13:37:20 +0000 /?p=47797 Kadıköylüleri Avrupa Yakası’na bağlayan ana ulaşım alternatiflerinden metrobüsü kullanan yolcular için Moda-Söğütlüçeşme arasında sarı dolmuş seferleri başladı.

Uzun süredir gelen yoğun istekler üzerine başlatılan Moda-Söğütlüçeşme seferleri büyük ilgi görüyor. Durağın daha önceden de var olduğunu fakat kullanılmadığını söyleyen Söğütlüçeşme Durak Sorumlusu Fatih Mehmet Çeler; “Müşteriler Moda’ya gidiyor musunuz diye sormaya başladılar. Baktık talep geliyor, biz de durağımızı kullanalım dedik. Şu an seferlerimiz tam oturmadı ama oturacak. Arabaları çoğaltmaya çalışıyoruz” dedi. Çeler, konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

Moda-Söğütlüçeşme

ARZ-TALEP İLİŞKİSİ…

“Daha önce metrobüs durağında az araç vardı, şimdi 22 araç var. Arz-talep ilişkisi bu. Ne kadar yolcu gelirse, araç sayısı da artıyor. Bizim amacımız, caddedeki arabaları azaltmak ve alternatif duraklara araçlarımızı kaydırmak. Araç buraya geliyor ve yolcuyu çok fazla bekletmeden hareket ediyor. Bir yolcunun en fazla beklediği süre 10 dakika. Buradan Moda’ya gidiyor, sonra Rıhtım’a. Rıhtım’da da bir 10 dakika bekledikten sonra tekrar buraya, Söğütlüçeşme’ye geri geliyor. Yolcunun durumuna göre Moda Burnu’na kadar gidebiliyoruz. Sistem bu şekilde işliyor.”

“METROBÜSÜN YANINDA OLMAMIZ DAHA AVANTAJLI”

Yakın bir mesafe olmasına rağmen Moda’nın ters bir yönde olduğunu ifade eden Fatih Mehmet Çeler; “Moda’ya yürümek kolay gözüküyor ama epey zaman alıyor. Zaten Moda yolcularımızın da birçoğu orta yaşlı insanlar. Sabahları öğrenciler de geliyor, öğleden sonra da orta yaşlı insanlar kullanıyor. Tramvaydan farklı olarak ise şunu söyleyebilirim, tramvay Moda’nın içerisinden işlev görüyor, Bahariye üzerinden. Bizim metrobüsün yanında olmamız daha avantajlı” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-sogutlucesme-dolmus-seferleri-basladi/feed/ 0
“Four Winds” davasında kazanan taraf Kadıköylüler! https://www.kadikoylife.com/four-winds-davasinda-kazanan-taraf-kadikoyluler/ https://www.kadikoylife.com/four-winds-davasinda-kazanan-taraf-kadikoyluler/#comments Thu, 06 Dec 2018 18:39:55 +0000 /?p=47728 Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak “Four Winds” adlı dört tane gökdelen yapan ve büyük tepkilere neden olan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı rekor tazminat davasında kazanan taraf Kadıköylüler oldu. Yargıtay, belediyenin bir kamu tüzel kişisi olduğunu belirterek, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığına dikkat çekti; 44 milyon 159 bin 487 lira tazminatı, belediyenin kamu gücüyle çalıştığını anımsatarak bozdu.

Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne Kadıköy’ün en önemli arazilerinden Meteoroloji arsasına yaptığı “Four Winds” projesinin “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle dava açmıştı. İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, şirketi haklı bularak belediyeyi 101 milyon 859 bin 43 TL maddi tazminata mahkûm etmişti. Firma, mahkeme kararının ardından icra yoluna başvurarak, belediyenin birçok taşınır ve taşınmazına haciz uygulatmak istemişti.

KAMU GÖREVİNE DİKKAT ÇEKİLDİ…

Kadıköy Belediyesi, tazminat kararına itiraz ederek davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Taşyapı’nın işin tamamına yakınını kredi kullanarak yaptığı ve finansman gider artışından kaynaklı zarar istemesinin mümkün olmadığını belirterek maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne, manevi tazminat talebinin ise reddine karar verdi. Daha önce 101 milyon 859 bin 43 TL lira olan tazminat miktarı, 44 milyon 159 bin 487 liraya indi. Dava, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne taşındı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Kadıköy Belediyesi’nin kamu tüzel kişisi olduğu, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığı ifade ederek, alt mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Yargıtay’ın kararına uyarak ilçe belediyenin işlem yaparken kamu gücü kullandığını anımsattı ve 10 Ekim’de oy çokluğuyla kararı kaldırdı.

Four Winds

AYKURT NUHOĞLU: KADIKÖYLÜLER KAZANDI…

Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Haksız yere açılan bir davaydı, adaletin geç de olsa yerine gelmesi iyi oldu. Bu sadece belediye için değil, tüm Kadıköylüler için sevindirici bir haber. Halkımızın malını ve parasını kimseye vermeyeceğiz dedik, hukuki mücadelemizi sürdürdük. Sonunda Kadıköylüler kazandı. Bu kararla birlikte kamunun haklarının korunmasının ne kadar önemli olduğu konusundaki güven yeniden tazelendi. Kamu kurumları, kamuyu savunurken eğer bu denli hırpalanırsa, vatandaş adına yapması gereken hizmetleri sağlıklı yapamaz. Kimse kendini hukukun üstünde göremez. Adaletin, hukukun, hakkın olduğu bir sistem, her zaman insanları geleceğe daha sağlıklı taşır” dedi.

Taşyapı

Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak “Four Winds” adlı dört tane gökdelen yapan ve büyük tepkilere neden olan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasında kazanan taraf Kadıköylüler oldu…

]]>
https://www.kadikoylife.com/four-winds-davasinda-kazanan-taraf-kadikoyluler/feed/ 2
İBB’nin 30 dönümlük arsa satışına tepki! https://www.kadikoylife.com/ibb-nin-otuz-donumluk-arsa-satisina-tepki/ https://www.kadikoylife.com/ibb-nin-otuz-donumluk-arsa-satisina-tepki/#respond Sat, 01 Dec 2018 17:46:55 +0000 /?p=47650 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Ünalan’da 29 bin metrekarelik alanı satışa çıkardı. 385 milyon TL ihale başlangıç fiyatıyla satılacak alanda sağlık birimleri, İGDAŞ deposu, kamusal nitelikte birçok alan, park ve mahalle sakinlerinin alışveriş yaptığı bir pazar bulunuyor. Arazinin satış ihalesi, 5 Aralık Çarşamba günü İBB’nin Saraçhane’deki binasında gerçekleştirilecek.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, son kalan kamu arazilerinden biri olan yaklaşık 30 dönümlük alanın satışa çıkarılmasına tepki gösterdi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinde arazi kalmadığına dikkat çeken Nuhoğlu, “Bu son kalan arazileri satıp ne yapacaklar?” diye sordu. İstanbul’da çok fazla alana ihtiyaç olduğunun altını çizen Başkan Aykurt Nuhoğlu, şunları söyledi:

Aykurt Nuhoğlu

EKONOMİK SORUNLAR, KAMU ALANLARININ SATIŞIYLA ÇÖZÜLMEZ…

“Bir kamu kurumunun, halkın bu kadar çok ihtiyacı varken arazisini satması anlaşılır bir şey değil. İstanbul’un eğitim, sosyal, spor ve sağlık alanlarına ihtiyacı var. Bütün bu ihtiyaçlar karşılandı mı? İstanbul’un sorunları bitti mi? Neden satıyorlar? İstanbul’un son kamu alanlarını satıp nereye gidecekler? Ekonomik sorunlar, kamu alanlarının satışı ile çözülmez. Ekonomik sıkıntı çözülmek isteniyorsa, sat-savur ekonomisi yerine sürdürülebilir ve planlı bütçe yapılmalı, kaynaklar doğru ve tasarruflu kullanılmalıdır.

İBB'nin 30 dönümlük arsa satışına tepki!

İSTANBUL’UN GELECEĞİ SATILIYOR…

Bir kamu arazisini satarken çocukların oyun alanı, park, yuva hakkını satıyorsunuz. Gençlerin kültür, sanat ve spor alanı hakkını satıyorsunuz. Yaşlıların sosyal yaşam evi, huzurevi hakkını satıyorsunuz. Her iki kadından birinin şiddet gördüğü İstanbul’da kadınların sığınma evi hakkını satıyorsunuz. İnsanların yeşil alan haklarını satıyorsunuz. Bir kamu arazisini satarken bugünü değil, geleceği satıyorsunuz. Hiç kimsenin buna hakkı yok. Bu şehrin, İstabul’un geleceğini satamazsınız. Kamu alanlarının bir metrekaresi bile satılamaz, satılmamalıdır. İBB’yi bu yanlıştan geri dönmeye ve ihaleyi iptal etmeye davet ediyorum.”

30 DÖNÜM ARAZİYE NELER YAPILIR?

30 dönümlük arazi yaklaşık 7 futbol sahasının büyüklüğünde. Peki, bu araziye neler inşa edilebilir?

– Kadıköy Belediyesi Bahriye Üçok Ekolojik Yuvası gibi yaklaşık 10 adet yuva inşa edilebilir.
– 6 bin öğrencinin barınabileceği yurt yapılabilir.
– Araziye 4 bin kişiye ev sahipliği yapabilecek tiyatro ve sinema salonu yapılabilir.
– Konservatuvar eğitimi için kullanılan, ancak boşaltılması gündemde olan Haldun Taner Sahnesi gibi 10 adet konservatuvar binası inşa edilebilir.
– Deprem toplanma alanlarının yok edildiğini de düşünürsek, bu arazi 300 çadır kapasiteli bir deprem toplanma alanı olarak da kullanılabilir.
– Araziye binden fazla ağaç dikilebilir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ibb-nin-otuz-donumluk-arsa-satisina-tepki/feed/ 0
Beton santralleri TBMM gündeminde! https://www.kadikoylife.com/beton-santralleri-tbmm-gundeminde/ https://www.kadikoylife.com/beton-santralleri-tbmm-gundeminde/#respond Thu, 22 Nov 2018 18:49:20 +0000 /?p=47511 Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar, Kadıköylülerin son dönemde başlıca şikayet konuları arasında yer alan beton santrallerini TBMM gündemine taşıdı. Hazırladığı yazılı soru önergesini Meclis toplantısında okuyan Koçar; “Kadıköy’de okulların ve konutların yakın mesafelerinde kurulan ve yüksek gürültü yapan 11 tane beton santralinin tozları, öğrencilere ve vatandaşa nefes aldırtmıyor. Okulların yakın mesafesine bir büyük santral daha yapılıyor. Buna DUR denilsin” mesajı verdi.

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar, İBB Meclis gündemine getirdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Kadıköy İlçesi Merdivenköy Mahallesi’nde, Yumurtacı Abdi Bey Caddesi ile Çömlekçi Çukuru sokak arasında bulunan 1174 adanın tamamına yakın parsellerin içinde Mustafa Saffet Anadolu Lisesi’ne, Hacı Mustafa Tarman Kız Öğrenci Yurdu’na, konutlara ve çocuk yuvalarına komşu arazide beton santrali yapılma izninin İBB tarafından verilmesi ile ilgili olarak, söz konusu alanda başlamış olan kazı işlemleri nedeniyle mahalle halkının haklı tepkilerini iletmek isterim. Kadıköy’de kangren olan Fikirtepe kentsel yenilemesi gerekçesiyle yapılmış 11 adet beton santrali ile artan hava kirliliğine ilave olarak yeni bir beton santralinin, üstelik de okulların ve konutların dibinde yapılmasına izin verilmesinin sebebi nedir?

beton santralleri

40 BİN KİŞİNİN SAĞLIĞI RİSK ALTINDA…

Hollanda firması Mel 1 Gayrimenkul’e ait arazide beton santrali yapılma izninin bir yandan konut alanlarına olan yakınlığı, diğer yandan hemen yakınındaki okullar göz önünde tutulduğunda çocuklarımızın ve mahallede yaşayan insanlarımızın, beton santrali kazısının sebep olduğu 7/24 toz ve gürültü altında olmaktan mağdur olmuşken, beton santrali tamamlandığında 1 kilometre çapındaki alanı etkileyecek ve havada uçuşan partiküllerin nefes yoluyla hastalıklara sebep olmasının geri dönüşü yoktur. Sağlığımızın tehlikeye atılmasına İBB neden göz yummaktadır? Özel müülkü koçarlkiyette ve kent yaşamının ortasındaki bu alanda İBB Göztepe Metrosu için beton ihalesini alan Demirtaş firmasının ısrarla ruhsatsız çalışmaya devam etmesi nedeniyle verilen bu izin belgesinin çevredeki okullardaki çocukların ve mahallede yaşayan 40 bin kişinin sağlığı düşünülerek iptal edilmesi gereklidir.

İZNİN İPTALİ GEREKİYOR…

İmar planında sanayi alanına ayrılmamış taşınmaz üzerine beton santrali yapılmasına imar mevzuatı uyarınca olanak bulunmamasına rağmen, aynı zamanda meri planda da konut ticaret alanı üzerinde bu tesisin kurulma izni neye dayanarak verilmiştir? Kadıköy İlçe Belediyesi’nin ruhsat vermemesi ve mühürlemesine rağmen gece mühürlerin sökülerek çalışma yapılması gücü nereden alınmaktadır? Tüm bunlar bile İBB’nin verdiği iznin iptalini gerektirmektedir. Bu konuda gereken yapılacak mıdır? Beton santralleri için kamu arazilerinde kamu yararı gerekçesi ile belli sınırlarda izinler verilebilir. Bu konularda gereken hassasiyetlerin gösterilmediği  ve gereken mesafelere uyulmadığı görülmekte iken, bu izin neden verilmiştir? ÇED raporu istenmiş midir?”

]]>
https://www.kadikoylife.com/beton-santralleri-tbmm-gundeminde/feed/ 0
Sahipsiz hayvanların da artık merkezi olacak https://www.kadikoylife.com/sahipsiz-hayvanlarin-da-artik-merkezi-olacak/ https://www.kadikoylife.com/sahipsiz-hayvanlarin-da-artik-merkezi-olacak/#respond Mon, 19 Nov 2018 17:19:14 +0000 /?p=47462 Sokak hayvanlarının tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırmasını yapan ve çeşitli kampanyalarla sokak hayvanlarına farkındalık yaratan Kadıköy Belediyesi, Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi binasının temelini hayvanseverlerle birlikte attı. Renkli görüntülerin oluştuğu törende sahne alan “İstanbul Band” adlı perküsyon grubu, müzik aletleri yerine mama kapları, su kapları ve kedi evleriyle müzik yaptı.

Merdivenköy Mahallesi’nde yapılacak Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin temeli; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun ve Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ile Kadıköylülerin katıldığı törenle atıldı. Törene; İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Bana Göz Kulak Ol Derneği Başkanı Özge Özder, sanatçı Yeliz, Japon sanatçı Ayumi Takano, Sinan Güleryüz ve Burak Arslan’ın yanı sıra çok sayıda hayvan hakları temsilcisiyle hayvanseverler de katıldı. Yoğun programı nedeniyle temel atma törenine katılamayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ise mesajı okundu.

“HER KESİMİN İHTİYAÇLARINI ÇÖZMEKLE YÜKÜMLÜ HİSSEDİYORUZ”

Temel atma töreninde konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Doğada tüm canlıların eşit yaşama hakkı olduğunun bilincindeyiz. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’ni hayvan dostlarımızın bakımlarının yapılabileceği, kısırlaştırılabilecekleri, eksiklerinin tamamlanabileceği, sahiplendirilecekleri bir yer yapacağız. Beş yıl içerisinde 40 bine yakın hayvanın ihtiyaçlarını karşıladık. Yerel yönetim sadece insan değil, doğadaki tüm canlıları kapsar. Bizler bulunduğumuz bölgede her kesimin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını çözmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise; “İnsani Kalkınma Vakfı’nın kriterlerine göre gelişmişlik düzeyi olarak Türkiye’de ilk on belediye, sosyal demokrat belediyeler, bunların içinde Kadıköy de var. Kadıköy Belediye Başkanımızı ve Kadıköylüleri bize bu onuru yaşattıkları için kutluyorum” şeklinde konuştu.

HAYVANLARIN ÖZGÜRCE DOLAŞABİLECEKLERİ ALANLARI OLACAK…

Bin 970 metrekarelik alanda üç kat olarak hizmet verecek binada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu sağlanacak. Muayene, operasyon ve acil müdahale odalarının yanı sıra hayvanların dolaşabileceği, yaklaşık bin metrekarelik yeşil alanı da olacak. Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi; acil, ilkyardım gibi hızlı ve anlık müdahaleleri yapılan hayvanların barınağa sevki konusunda da ara istasyon olma özelliğine sahip. Merkezde muayene, acil müdahale, tanı ve tedavi, operasyon, kısırlaştırma, aşılama, aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanların tanınmasını sağlamak amacıyla işaretleme, kimliklendirme, sahiplendirme ya da alındıkları ortama geri bırakılma gibi hizmetler yürütecek.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN EĞİTİMLER DÜZENLENECEK…

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi, aynı zamanda bir eğitim merkezi olma özelliği de taşıyor. Merkezde kanun kapsamında sahipsiz hayvanlar hakkında genel bilgilendirmenin yanı sıra hayvanların yaşam hakları, sokak hayvanları için neler yapılabileceği, fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı gibi konularda eğitimler düzenlenerek, bilinçlendirme çalışmaları da yapılacak.

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi binasının temeli, hayvanseverlerle birlikte attı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/sahipsiz-hayvanlarin-da-artik-merkezi-olacak/feed/ 0
İstanbul’un yeni ulaşım merkezi; Söğütlüçeşme https://www.kadikoylife.com/istanbulun-yeni-ulasim-merkezi-sogutlucesme/ https://www.kadikoylife.com/istanbulun-yeni-ulasim-merkezi-sogutlucesme/#respond Mon, 12 Nov 2018 18:00:49 +0000 /?p=47364 Nüfusu hızla artan İstanbul’da ulaşım yatırımlarının merkezi haline gelen Kadıköy; Gebze-Halkalı banliyö hattı, metro, metrobüs, Marmaray ve Avrasya Tüneli’nin ardından ‘Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli’ ile de ana aktarma istasyonu niteliğini pekiştirecek. Konumu itibariyle Söğütlüçeşme, tüm İstanbul’a yayılan ulaşım ağlarıyla milyonlarca yolcuyu ağırlayacak.

2018 yılı sona ermeden ihale edilmesi öngörülen Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli, Asya ile Avrupa arasında doğrudan ulaşım kolaylığı sağlayarak, yeni hizmete giren 3. Havalimanı ile Sabiha Gökçen Havalimanı arasındaki mesafeyi 1 saate indirecek; İncirli’den Söğütlüçeşme’ye hızlı metro ile 40 dakikada, Hasdal kavşağından Ümraniye Çamlık kavşağına ise araçla 14 dakikada gidilebilecek. Günde 6,5 milyon yolcunun yararlandığı dokuz farklı şehir içi raylı sistem, hızlı metro ile entegre olacak ve kıtalar arası yolculuk kolaylaşacak. Projenin, seyahat süresinin azalması ve güvenliğin artmasının yanı sıra hem gürültü hem de hava kirliliğine de önemli katkıları olacak.

SÖĞÜTLÜÇEŞME İSTASYONU’NDA İNCE İŞLER BİTMEK ÜZERE…

Diğer yandan yıllardır atıl durumda kalarak tepkilere neden olan, Kadıköylüler ve İstanbulların dört gözle açılışını beklediği, yıl sonuna kadar hizmete girmesi beklenen Gebze-Pendik-Sirkeci-Halkalı Demiryolu Projesi’nin de iyileştirme çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün yürüttüğü yeni hat çalışmasında, istasyon ve sanat yapıları işlerinin tamamlanmak üzere olduğu açıklandı. Proje kapsamında Söğütlüçeşme İstasyonu’ndaki ince işlerin yapımına başlandı. 1980’li yıllarda yapılan viyadük şeklindeki Söğütlüçeşme İstasyonu’na, Marmaray kapsamında revize edilerek sene sonuna kadar işlerlik kazandırılacağı ifade edildi. İnce işlerin ardından halka açılacak olan istasyonun mevcut şekli korunacak.

MARMARAY İLE ENTEGRE EDİLECEK…

Gebze’den Halkalı’ya kadar banliyö treni şeklinde faaliyet gösterecek olan projeye, şehirlerarası yük trenleri ve ekspres trenler ile Pendik’te sonlanan hızlı trenler de dahil edilecek. Üç hattan ikisi banliyö trenleri için ayrılırken, diğer hat ise şehirlerarası yük trenleri ve ekspres trenler için kullanılacak. Daha önce Gebze’den başlayan ve Haydarpaşa Tren Garı’nda sonlanan ulaşım hattında en çok kullanılan durak Söğütlüçeşme İstasyonu’ydu. Yine aynı şekilde faaliyet göstermesi planlanan istasyon, Ayrılık Çeşmesi’nde sonlanan Marmaray ile entegreli bir şekilde çalışacak. Banliyö trenleri, Söğütlüçeşme veya Haydarpaşa’da son durak yapmayacak; doğrudan Ayrılık Çeşmesi’ne geçerek, Halkalı’ya kadar devam edecekler. 

İSTANBUL TRAFİĞİNE RAHATLAMA GETİRECEK… 

Metrobüsün alternatifi olmaya aday gösterilen, Anadolu Yakası’nı Avrupa Yakası’na bağlayan banliyö hattı projesinin, yüksek kapasiteli yolcu taşıması bakımından İstanbul trafiğine de önemli bir rahatlama getireceği düşünülüyor. Söğütlüçeşme İstasyonu’nun ince işlerini yapan As Dede İnşaat İnce İşler Bölümü’nden aldığımız bilgiye göre, yapılan çalışma modern bir şekilde gerçekleştirilecek. Kaliteli, uzun ömürlü ve teknolojik malzemeler kullanılırken, ayrıca engelli vatandaşların da göz ardı edilmediği bir proje olarak hayata geçirilecek.

Söğütlüçeşme

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbulun-yeni-ulasim-merkezi-sogutlucesme/feed/ 0
Kadıköy Kent Konseyi çevre kirliliğine dikkat çekti https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyi-cevre-kirliligine-dikkat-cekti/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyi-cevre-kirliligine-dikkat-cekti/#respond Mon, 05 Nov 2018 21:20:58 +0000 /?p=47239 Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Çalışma Grubu, Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Çevrenin İnsan Sağlığına Etkileri” adlı paneli düzenledi. Moderatörlüğünü Kadıköy Kent Konseyi ve Elektrik Mühendisleri Odası Üyesi Esat Temimhan’ın yürüttüğü panele konuşmacı olarak Türk Toraks Derneği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Elbek, Makine Mühendisleri Odası’ndan Tayfun Karaca, Ziraat Mühendisleri Odası’ndan Murat Kapıkıran katıldı.

Prof. Dr. Osman Elbek, hava kirliliğinin sağlığımıza zararlarına dikkat çektiği konuşmasında şunları ifade etti: “30 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen ‘Dünya Sağlık Örgütü Dünyadaki Hava Kirliliği’ toplantısına Türk Tabipleri Birliği ve Türk Toraks Derneği katılmasına rağmen, Sağlık Bakanlığı ve belediyeler katılım göstermedi. Hava kirliliğinin sağlığımıza çok yönlü zararlı etkileri var. Türkiye’de hava kirliliği konusunda PM 10 ve PM 2,5 kavramları hiç bilinmiyor. Oysa hep konuştuğumuz check-up, tomografi, botoks vb. kavramlardan çok daha önemli.

KADIKÖY GENELİNDE HAVA KİRLİLİĞİ GİDEREK ARTIYOR…

Hava kirliliği sonucunda inme, otizm, Alzheimer, cilt yaşlanması, diyabet, hipertansiyon, erken doğum, aritmi, astım, akciğer kanseri vb. birçok hastalık oluşuyor. Dünya, çevre kirliliği sebebiyle her yıl 9 milyon erken ölümle karşı karşıya kalırken, Türkiye’de ise çevre kirliliği 42 bin kişinin erken ölümüne yol açıyor. İstanbul’da ölçülen partikül madde kirliliği konusunda Göztepe, Esenyurt ve Aksaray ölçüm istasyonları, Kasım 2016-Ekim 2017 tarihleri arasında çok zararlı değerler gösterdi. Göztepe’de Ekim 2017’de, Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul edilebilir sınır değer olarak kabul ettiği 20 mikrogram/m3 değerinin altı katı fazla olarak 120 mikrogram/m3 ölçümü yapıldı. Kadıköy genelinde hava kirliliği her geçen yıl daha artıyor.”

Kadıköy Kent Konseyi

SUDAN TASARRUF EDİLMESİ ŞART…

Elbek’ten sonra söz alan bir diğer konuşmacı Tayfun Karaca ise, çevre sorunlarının içme sularına ve kullanma sularına etkilerinden bahsetti. Suyun iklim değişikliği nedeniyle dünyada her geçen gün öneminin daha da arttığını ifade eden Karaca; sudan tasarruf edilmesi gerektiğini, içme suyu olarak çeşme suyu yerine diğer kullanımda olan pet, damacana su kullanımının insan sağlığına olabilecek zararlarını aktardı.

YANLIŞ POLİTİKALAR SONUCUNDA DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİK…

Panelin son konuşmacısı Murat Kapıkıran da çevrenin insan sağlığıyla ilgili olduğunu, ekoloji kavramının tüm canlıları kapsadığını söyledi. Türkiye’de gıda, tarım ve hayvancılık politikalarının olumsuz sonuçlar doğurduğunun altını çizen Kapıkıran, sözlerine şöyle devam etti: “İzlenen yanlış politikalar sonucunda tümüyle dışa bağımlı hale geldik. Üretken-dişil tohumların yerine yabancı gıda üreticilerinin kontrolünde hibrit tohumlara geçiliyor. Hibrit tohumları iyice artıyor ve bu bağlamda kooperatifleşme de ülkemiz açısından oldukça önemli bir yer tutuyor. Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Çalışma Grubu’nun düzenlediği panel bitiminde konuşmacılar ve dinleyiciler; iklim değişikliği, hava kirliliği ve çevre sorunlarının Kadıköy’ü, İstanbul’u ve Türkiye’yi ciddi olarak tehdit ettiğini, bu sorunlarla hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladılar.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyi-cevre-kirliligine-dikkat-cekti/feed/ 0
Erenköy Çarşısı yeniden canlandırılacak https://www.kadikoylife.com/erenkoy-carsisi-yeniden-canlandirilacak/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-carsisi-yeniden-canlandirilacak/#comments Mon, 15 Oct 2018 19:06:19 +0000 /?p=46815 Erenköy’ün tam göbeğinde bulunan ve bünyesinde toplam 14 dükkanı barındıran Tarihi Erenköy Çarşısı yenilenmeye hazırlanıyor. İçerisinde tarihi bir cami ve çeşme de yer alan çarşı, “Tarihi Çarşıyı Kalkındırma Projesi” kapsamında Kadıköy Belediyesi’nin önderliğinde yeniden canlandırılacak ve cazibe merkezi haline getirilecek. Projede tarihi çeşme de çarşıya dahil edilirken, meydana bir de İstiklal Savaşı kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa heykelinin yapılması düşünülüyor.

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çetiz, söz konusu bölgenin Kadıköy’ün işlevsel ve simgesel özel alanlarından biri olduğunu dile getirerek, Kadıköy Life Dergisi’ne projeye dair şu açıklamalarda bulundu: “Bu alan için hazırladığımız projemizde hedefimiz, çarşının tarihi özelliklerine uygun olarak korunmasıdır. Alanda mevcut anıt ağaçlara ilave ağaçlandırma yapılacak; kent mobilyası, sanat öğeleri vb. araçlar ile alanın nitelik ve konforu arttırılacak. Böylece bütün yaş grupları, alanı farklı amaçlarla kullanacak. Tüm yurttaşlarımızın etkin şekilde dahil olacağı bir kamusal alana sahip olacağız.

MEYDAN ÖZELLİĞİ KAZANDIRILACAK…

Projemiz ile Zihni Paşa Camii ve dükkânların bulunduğu yapı adası çevresinde, kısmi yayalaştırma önerisiyle birlikte alana istasyonu da kucaklayan bir meydan özelliği kazandırılacak. Çarşıdaki dükkân cephelerinin, alanın tarihi niteliğine uygun hale getirilmesi gibi çarşı dokusunu güçlendirecek uygulamalar yapılacak. Projemiz aynı zamanda Erenköy’ün fazlasıyla ihtiyaç duyduğu nitelikli açık ve yeşil alanı kazandırmayı amaçlıyor. Uygulama öncesi son aşamadayız, proje şu anda yayalaştırma kararı için onay sürecinde. Kurum onaylarının tamamlanmasını takiben, yatırım planlarına dâhil edilerek uygulaması yapılacak.”

Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün

“TRAFİK SORUNU KONUSUNDA ÇEKİNCELERİMİZ VAR”

Projeye ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün ise projeyi desteklediklerini vurgularken, semt sakinleri ve esnafın çekincelerini de şöyle anlattı: “Tarihi Çarşıyı Kalkındırma Projesi’ni destekliyoruz. Son derece güzel ve Erenköy’ü cazibe merkezi haline getirebilecek bir proje. Proje kapsamında çarşı merkezine İstiklal Savaşı kahramanlarından, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşı Kazım Karabekir Paşa’nın heykeli konulacak ve tarihi çeşme, çarşıya dahil edilecek. Fakat, trafik konusunda doğacak sıkıntılardan dolayı kaygılıyız. Erenköy esnafı ve halkımızın bölgenin trafiğe kapatılması konusunda çekinceleri var. Bu noktayı esnaf ve semt sakinlerimizin yorumuna bırakmayı doğru buluyorum. Trafiği rahatlatacak ve herkesi mutlu edecek bir düzenleme yapılacağına inanıyorum.”

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ANKET YAPTI…

Çarşıya girildiğinde hemen sağ tarafta bulunan Sırma Pastanesi’nin sahibi Birsen Yalçın da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, burada olası proje için anket yapılmasını istendiğini ve anket sonucunun yüzde 90’a yakın bir oranda “Hayır” çıktığını belirterek; “Erenköy Çarşısı içinde yaklaşık 14 dükkanın bulunduğu küçük bir çarşı. Müşterilerimiz genelde burada oturan semt sakinleri oluyor. Çoğunun yaş ortalaması yüksek olduğu için de araç kullanarak çarşıya ulaşım sağlıyorlar. 23 senedir bu çarşıda esnafım. Eğer çarşımızı güzelleştirmek istiyorlarsa, önce çöplerimizi temizleyerek, elektrik sistemlerimizde oluşan sorunlara çözüm bulsunlar. Bir düzenleme şart, fakat buranın trafiğe kapatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Erenköy Çarşısı

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-carsisi-yeniden-canlandirilacak/feed/ 3
Kadıköy’e Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı https://www.kadikoylife.com/kadikoye-afet-egitim-ve-bilinclendirme-parki/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-afet-egitim-ve-bilinclendirme-parki/#respond Sat, 13 Oct 2018 18:31:32 +0000 /?p=46768 Doğal afetler konusunda halkı bilinçlendirmek, afet esnasında yapılması gerekenleri ve afet sonrasında alınabilecek önlemleri uygulamalı bir şekilde anlatabilmek amacıyla hayata geçirilen “Kadıköy Belediyesi Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı”, düzenlenen törenle açıldı. Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü’nün de içinde bulunduğu haftada açılışı yapılan ve afet sonrası toplanma alanı olarak da kullanılacak parkta, deprem simülasyonunun yer aldığı deprem deneyim odasından 5 boyutlu sinemaya, yangın simülasyonundan oyun alanlarına afet bilincine yönelik birçok aktivite bulmak mümkün.

Kozyatağı Mahallesi Saniye Ermutlu Sokak’ta bulunan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nın açılışına, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun yanı sıra CHP İstanbul eski Milletvekili Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. Açılışta ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, CHP Genel Bakan Yardımcıları Seyit Torun ve Tuncay Özkan, CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve İstanbul Valisi Vasip Şahin’in tebrik mesajları okundu.

Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı

AYKURT NUHOĞLU: HALKIN İHTİYAÇLARI ÖNCELİKLİ OLMALI…

Törende konuşan Aykurt Nuhoğlu; “1999 yılında yaşanan depremde toplanma alanı olarak kullandığımız bir alanda şimdi yüksek binalar yer alıyor. Özellikle hızlı bir inşaatlaşmanın olduğu süreçle karşı karşıyayız. Bu nedenle de parklar, kamusal alanlar, toplanma alanları yok olmak üzere. Biz kamusal alanların satılmasına karşıyız. Bu alanların gelir olarak düşünülmemesi gerektiğini defalarca söylememize rağmen milyarlarca dolarlık kamu arazileri, hem İstanbul’da hem de Türkiye’nin her tarafında satıldı. Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı ile çocuklarımıza, Kadıköylülere, tüm parkı ziyaret edenlere afetler hakkında eğitim vererek, geleceğe kendimizi hazırlamak zorundayız. Ayrıca mahallelerdeki gönüllü yapılanmaları da önemsiyoruz. Bu anlamda biz yerel yönetimler olarak toplumun örgütlenmesine destek vermeliyiz. Ancak bu örgütlenmelerle olası afetler karşısında kendimizi koruyabiliriz. Siyaset, halkın sorunlarına çözüm üretmeli ve halkın ihtiyaçlarına yönelik gündem yaratmalı” dedi.

KADIKÖY BELEDİYESİ, 12 STK İLE ORTAKLIK PROTOKOLÜ İMZALADI…

Kadıköy Belediyesi, afetle mücadelede sadece Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nı açarak değil, yetki alanı Kadıköy’de afete yönelik çalışmalar yürüten sivil toplum kuruluşları ile de el ele verdi. Kadıköy’de gönüllü katılımını arttırmak ve tüm afetlerin (deprem, sel, taşkın vb.) her evresinde afeti yönetebilmek ve destek verebilmek için 12 sivil toplum kuruluşu ile Kadıköy İlçesi Afet Çalışmaları Ortaklık Protokolü’nü imzaladı. Bu sivil toplum kuruluşları şu şekilde: Uluslararası Mavi Hilal İnsani Yardım ve Kalkınma Vakfı, Denizde Arama Kurtarma (DAK-SAR), Tesisat Teknolojileri Eğitim Araştırma Derneği (TESİDER), Marmara Üniversitesi Sivil Savunma Kulübü, Birleşik Arama Kurtarma Derneği (BKSAR), Medikal Arama Kurtarma Derneği (MEDAK), Hayata Destek Derneği, Lions Kulübü, Nirengi Derneği, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri, Mavi Kalem Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği.

PARKIN MÜDAVİMLERİ ÇOCUKLAR OLACAK…

Doğal afet eğitimlerinin verilmeye başlandığı parkın amaçları arasında doğal afetlerin oluşumlarını, afet esnasında yapılması gerekenleri, afet öncesinde ve sonrasında alınabilecek önlemleri çeşitli simülasyonların da yardımıyla uygulamalı bir şekilde anlatılıyor. Kadıköy Belediyesi çalışanlarına, Kadıköylü yetişkinlere ve çocuklara yönelik eğitim ve etkinlikler, Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı eğitmenleri tarafından yürütülüyor. Her yaştan ve meslekten afet konusunda bilinçlenmek isteyen yurttaşlara açık olan Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’na en büyük ilgi çocuklardan. Parkta özellikle çocuklara yönelik, afetlerde davranış şekilleri konusunda bilinçlendirmek ve güvenli yaşam kültürü oluşturmalarına katkı sağlamak amacıyla afet öncesinde, sırasında ve sonrasında yapabilecekleri hakkında uygulamalı eğitimler veriliyor. Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda “Deprem Deneyim Odası”, “5 Boyutlu Sinema”, “İnteraktif Portatif Yangın Simülasyonu” ile yetişkinler için atölyeler, sivil toplum kuruluşları eğitimi ve etkinlikleri, grup ziyaretleri ve açık alan oyunları yer alıyor.

DEPREM DENEYİM ODASI…

Depremin nasıl oluştuğu, deprem sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiğinin uygulamalı olarak anlatıldığı Deprem Deneyim Odası’nda, deprem simülasyon sistemiyle ülkemizde ve dünyada olmuş bazı hasar verici depremler gerçeğe yakın olarak yansıtılıyor. Düşebilecek eşyalardan korunmak için mobilyaların sabitlenmesinin önemi, deprem sırası ve hemen sonrasında doğalgaz, su ve elektriğin neden ve nasıl kesilmesi gerektiğini tecrübe ediliyor.

5 BOYUTLU SİNEMA…

Sinemada katılımcılara yaklaşık 6 dakika süren eğitim filmi ile afet planı, düşerek zarar verebilecek eşyaların sabitlenmesi, afet çantası, artçı depremler ve davranış şekilleri gibi deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında neler yapılması gerektiğiyle ilgili birçok konu anlatılıyor. Yangın ve çeşitleri, yangına nasıl müdahale edilmesi gerektiği, yangın söndürme ekipmanlarının kullanımı, kişisel güvenlik önlemleri, yangına müdahale etme becerilerinin geliştirilmesi gibi konularda uygulamalar yapılıyor.

ÇOCUKLAR AFETE OYUNLA HAZIRLANIYOR…

Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı eğitmenleri tarafından hazırlanan oyunlar ve etkinlikler de katılımcıların afetler hakkında bilinç düzeyinin artırılmasını hedefliyor. “Afet Çantamı Topluyorum”, “Eşini Bul Afet Çantanı Hazırla”, “Ailece Kamptayız”, “Dumandan Kaçış” gibi oyunlar bunlardan bazıları.

PARK MOBİLYALARI ALIŞILMIŞIN DIŞINDA…

Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda yer alan banklar, oturma ve dinlenme amacının dışında ocak-depo görevi de görüyor. Bankların içinde yer alan battaniyeden el fenerine, tencereden ipe kadar pek çok malzeme afet sonrası süreçte hayat kurtarıcı bir özellik taşıyor. Parkta bulunan kamelyalar ise çadır olarak dönüştürülebiliyor. Ayrıca afetlerin etkilerini en aza indirmek için çeşitli bilgilerin paylaşıldığı Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı’nda solar panel aydınlatma ve şarj istasyonları da yer alıyor.

7 GÜN AÇIK…

Afetler konusunda bilinçlenmek ve farkındalık kazanmak amacıyla birçok etkinliğin ve çalışmanın yer aldığı Afet Eğitim ve Bilinçlendirme Parkı, haftanın 7 günü açık olacak. 09.00 ile 22.00 saatleri arasında açık olacak parktaki tüm etkinlikler ve eğitimler için randevu almak gerekiyor. Randevu ve ayrıntılı bilgi için (0216) 464 89 41 nolu telefonu arayabilirsiniz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-afet-egitim-ve-bilinclendirme-parki/feed/ 0
Kadıköy’de tırtıl istilası! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tirtil-istilasi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tirtil-istilasi/#comments Thu, 11 Oct 2018 18:00:05 +0000 /?p=46747 Kadıköy’de son aylarda sıkça görülen tırtıl popülasyonunun aşırı derecede artması, Kadıköylüleri hem korkutuyor hem de tepkilere yol açıyor. Ağaçlardaki yaprakları yiyerek zarar veren tırtıllar, artık insanların da ciddi sorunlarından biri olmuş durumda.

Bostancı Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Sokak’ta Kadıköy Life objektiflerine yansıyan görüntülerde, neredeyse her evin tırtıl istilası altında olması dikkat çekiyor. Evlerin dış duvarları ve pencereleri, hatta evin içlerine kadar giren tırtıllar sorunlara yol açıyor. Kadıköy Belediyesi’ni arayıp yardım istediklerini söyleyen vatandaşlar, konuyla ilgili fazla ilgilenilmediğinden şikayetçi. Birçok kişi, ilaçlamanın da işe yaramadığını ifade ediyor. Tırtıllar insanlara zarar vermemekle birlikte alerjik reaksiyonu olanlarda ciddi rahatsızlıklar verebiliyor.

kadıköy tırtıl

KİMYASAL DEĞİL, BİYOLOJİK ÇALIŞMA YAPILIYOR…

İklim değişikliği ve kentsel dönüşüm yüzünden tırtılların sayısının arttığını belirten Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Başar Necipoğlu, son aylarda giderek artan tırtıl sayısıyla ilgili ekiplerin yoğun bir şekilde çalıştığını, toplamda 15 bin ağaçta çalışma yapıldığını aktardı. Kimyasal değil, biyoloik olarak çalışma yaptıklarını açıklayan Necipoğlu, Kadıköylülerden biraz anlayış beklediklerini dile getirdi.

Bostancı Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Sokak sakinlerinden Nurten Omnacıbaşı, tırtılların son zamanlarda çok arttığını ve artık evlerine kadar girdiğini paylaşarak, Kadıköy Belediyesi’nin konu hakkında ciddi önlem almasını istedi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tirtil-istilasi/feed/ 1
İKL’den Mahmut Muhtar Paşa Köşkü kitapçığı https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-mahmut-muhtar-pasa-kosku-kitapcigi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-mahmut-muhtar-pasa-kosku-kitapcigi/#respond Tue, 11 Sep 2018 14:42:25 +0000 /?p=46205 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018 yaz aylarında da çalışmalarını sürdürerek, “Mahmut Muhtar Paşa Köşkü” adlı kitapçığı hazırladı. 1957 yılında kapılarını Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim ve öğretime açan tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü hakkında yazılanlardan ve anlatılanlardan derlenen kitapçıkta, köşkün tarihçesi anlatılıyor.

Dr. Müfid Ekdal ve Mimar Levent Ersun’un araştırmaları, basında çıkan yazılar, İKL Basın Yayın ve İletişim Kulübü, Nusret Karaca arşivindeki fotoğraflar, çalışmanın içeriğini oluşturuyor. Kitapçık çalışması, 12 Ağustos 2018 tarihinde tamamlandı ve çoğaltıldı. Kulüp ayrıca Mahmut Muhtar Paşa Köşkü‘nün sesli ve görüntülü tanıtım çalışmasını daha önce güncelleyerek, okul yöneticilerine sunumlar, brifingler ve okul tanıtımı için kullanılması amacıyla iletmiş, ayrıca ek olarak okul etkinlik slaytı da hazırlamıştı.

Mahmut Muhtar Paşa Köşkü

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-mahmut-muhtar-pasa-kosku-kitapcigi/feed/ 0
Kadıköy sahilleri yine sahipsiz! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-sahilleri-yine-sahipsiz/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-sahilleri-yine-sahipsiz/#respond Wed, 05 Sep 2018 14:48:23 +0000 /?p=46153 Kadıköy’ü Kadıköy yapan yerlerden biri de kuşkusuz Bostancı-Dalyan arasındaki sahil boyu. Ancak maalesef ki bu değere istediğimiz gibi sahip çıkamıyoruz. Yaz döneminin bitmesi ve dönüşlerin başlaması ile birlikte kalabalıklaşan Kadıköy sahilleri, kirlilik konusunda yine bilindik görüntülere sahne oluyor.

Sahilde yasak olmasına rağmen mangal yapanlar, atıklarını uluorta atanlar ve devasa çöp dağları, kötü görüntüler oluşturmaya devam ediyor. Özellikle hafta sonu başka ilçelerden katılımlarla nüfusu oldukça artan sahil boyu için vatandaşlar, acil bir çözüm planı istiyor.

Kadıköy sahilleri

KADIKÖY SAHİPSİZ Mİ?!

Caddebostan sahili boyunca ekstradan çöp konteynerlerinin konulmasını isteyen çevre sakinleri, bazı günler çöp dağlarının koku yapmasından da şikayetçi. Mevcut olan her yeşil alanın altında mangal yapılması, bu yetmezmiş gibi çimlere çadır kurulması gibi çağ dışı görüntüler, vatandaşlar ararasında “Kadıköy sahipsiz mi” sorusunun sorulmasına yol açıyor.

Kadıköy sahilleri boyunca kirlilik ve çöpler had safhaya ulaşırken, kirliliğin tam karşısında “ÇÖPÜNE SAHİP ÇIK” duvar yazısı dikkat çekiyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-sahilleri-yine-sahipsiz/feed/ 0
Kadıköy Kent Konseyi’nden avlanma uyarısı! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyinden-avlanma-uyarisi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyinden-avlanma-uyarisi/#respond Mon, 27 Aug 2018 14:29:13 +0000 /?p=46018 Kadıköy Kent Konseyi, Eylül ayı içerisinde başlayacak balık av sezonundan önce önemli uyarılarda bulundu. Konsey, başlattığı kampanyada “Av Yasaklarına Uyalım, Yavru Balıkları Koruyalım” sloganını kullandı.

Kadıköy Kent Konseyi, yaptığı açıklamada avlanmanın Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı “Yasal Avlanabilir Asgari Balık Boy Ölçüleri” doğrultusunda yapılması gerektiğine değinerek, yurttaşlara yasadışı avlananları ihbar ederek, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ile para cezası almalarına ve ürünlerine el konmasına katkıda bulunmaları çağrısı yaptı.

Kadıköy Kent Konseyi

BALIK TÜRLERİ YOK OLUYOR…

20 yıl önce denizde 50’nin üzerinde balık türü olduğuna, günümüzde ise bu sayının 10-12 gibi rakamlara düştüğünü ifade eden Kadıköy Kent Konseyi; artan nüfus, kentleşme ve yasadışı avlanmanın birçok balık türünün neslinin tükenmesine sebep olduğuna dikkat çekti. Bunun yanında açıklamada, 20 yıl önce 480 ton balık avlanabilirken, günümüzde 390 ton balık avlanabildiği vurgulandı. Kampanyaya birçok sivil toplum kuruluşu ve dernek de imzacı oldu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyinden-avlanma-uyarisi/feed/ 0
Adalar’da atlar refaha kavuşacak https://www.kadikoylife.com/adalarda-atlar-refaha-kavusacak/ https://www.kadikoylife.com/adalarda-atlar-refaha-kavusacak/#respond Fri, 17 Aug 2018 16:06:59 +0000 /?p=45970 Türkiye genelindeki fayton atlarıyla ilgili, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırlandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan taslağa göre hayvanlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılacak ve 2 saat arayla dinlendirilecekler. Atlar, gebeliklerinin üçte birlik dönemlerinde dinlenmeye alınacak. Doğumdan sonra da taylar, üç aylık olana kadar kesinlikle çalıştırılmayacak.

Kadıköy Life Dergisi sayfaları ve internet haber portallarımızda daha önce birçok kez yer verdiğimiz, Adalar’da turistik amaçlı fayton atlarının çalışma koşullarında yaşanan zorluklar kamuoyunda uzun süre gündem yaratmıştı. Tepkilerin ve fayton atlarında meydana gelen ölümlerin ardından, Adalar‘da atlı fayton yerine elektrikli faytona geçileceği açıklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye genelindeki fayton atlarıyla ilgili, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvan refahı ile ilgili denetimlerde yol gösterici olması amacıyla bir taslak çalışma hazırladı. Çalışmanın, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu döneminde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandığı öğrenildi. Taslakta, atlarla ilgili önemli düzenlemeler yer aldı.

Adalar

MEDENİ KOŞULLARA KAVUŞACAKLAR…

Düzenlemeye göre atlar, günde en fazla 6 saat çalıştırılabilecek. Bu çalıştırılma süresince 2 saat arayla dinlendirilecekler. Sıcak havalarda ise çalışma saatleri daha da düşürülecek. Hayvanlar, çalıştırılmak için gölgelikli ve sulukları olan yerlerde bekletilecek. Bir hafta çalıştırılmış hayvan, 1 tam gün izin yapacak şekilde dinlenmeye alınacak. Üç yaşından küçük hayvanlar ise kesinlikle çalıştırılamayacak.

]]>
https://www.kadikoylife.com/adalarda-atlar-refaha-kavusacak/feed/ 0
Kadıköy’de kiralık potansiyeli yükseldi https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kiralik-potansiyeli-yukseldi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kiralik-potansiyeli-yukseldi/#respond Wed, 08 Aug 2018 16:20:17 +0000 /?p=45894 Emlak verilerine göre, Kadıköy’de kiralık daire aramalarında geçen yıla göre yüzde 12 artış yaşandı. Oturum için Ziverbey hattı tercih edilirken, aramalarda Bostancı Mahallesi öne çıkıyor. Yatırım yapmak isteyenlerin adresi ise Yeldeğirmeni…

Geleneksel yapının şehir merkezinde muhafaza edilebildiği sayılı ilçelerden biri olmasıyla talepte emeklileri de yakalayan Kadıköy’ü gençler açısından popüler yapan faktör, köklü eğitim kurumlarına yakınlığı ile birlikte kolay ulaşımı. Kadıköy’ün yükselen bu potansiyeliyle emlakçılar bölgede ilan sayısını artırıyor. Emlak verilerine göre, Kadıköy’de yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre kiralık daire aramasında yüzde 12 yükseliş var. Aynı dönemde kiralık daire ilanlarının yüzde 41, satılık daire ilanlarının ise yüzde 6 arttığı görülüyor. Kadıköy’ü en çok arayan yaş grubu yüzde 25 oranla 55 yaş ve üstü olurken, onu yüzde 21 oranla 25-34 yaş aralığı izliyor.

Kadıköy'de kiralık

OTURUMCU ZİVERBEY’DEN, YATIRIMCI YELDEĞİRMENİ’NDEN ALIYOR…

Verilere bakıldığında Kadıköy’de oturumcuya hitap eden kesimler, Fenerbahçe Stadyumu çevresi ile ‘Minibüs Yolu’ olarak adlandırılan Ziverbey hattı. Yatırımcı ise daha çok kiraya verme ya da al-sat yapma hedefinde Yeldeğirmeni ve Altıyol’u tercih ediyor. Çünkü Yeldeğirmeni ve üst kısmında satın alma bedelleri, hem çok daha uygun hem de kira getirisi bir hayli yüksek.

EN ÇOK ARANAN MAHALLELER BOSTANCI VE KOZYATAĞI…

Kadıköy’de en çok online aranan beş mahalle sırasıyla Bostancı, Kozyatağı, Göztepe, Acıbadem ve Suadiye. Bu bölgelerde kiralık daire ilan değer aralığı 1.950 ile 3.500 TL arasında değişirken, satılık daire ilan değerleri 710 bin ile 1.390 bin TL arasında. Önümüzdeki üç yıl içerisinde ise Kadıköy’ün en merkezli ve değerli noktasının, kentsel dönüşümle öne çıkan Fikirtepe olacağı öngörülüyor.

Kadıköy’de kiralık daire aramalarında geçen yıla göre yüzde 12 artış yaşandı. Oturum için Ziverbey hattı tercih edilirken, aramalarda Bostancı Mahallesi öne çıkıyor. Yatırım yapmak isteyenlerin adresi ise Yeldeğirmeni…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kiralik-potansiyeli-yukseldi/feed/ 0
Kadıköy Kent Konseyi uyardı: Kurbağalıdere alarm veriyor https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyi-uyardi-kurbagalidere-alarm-veriyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyi-uyardi-kurbagalidere-alarm-veriyor/#respond Mon, 06 Aug 2018 18:21:00 +0000 /?p=45865 Kadıköy’ün kanayan yarası Kurbağalıdere’de yaz aylarının gelmesiyle birlikte şikayetler doruğa çıktı. Çevre sakinleri yıllardır çözülemeyen ıslah sorunu nedeniyle tepki gösterirken, Kadıköy Kent Konseyi ise yayınladığı bildiride ıslah projesini yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı’na uyarıda bulundu.

Kurbağalıdere’den çıkan ve çevreye yayılan koku olarak hissedilen gazların salgın hastalıklara neden olabileceğini belirten Kadıköy Kent Konseyi, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Mide bulantısına neden olan koku, sadece Yoğurtçu Parkı ve yakın çevresinden hissedilmiyor; rüzgarın da etkisiyle Fenerbahçe Yarımadası, Moda Burnu ve civarını da etkiliyor. Çeşitli zehirleyici kimyasalları içinde barındıran Kurbağalıdere, aynı zamanda Marmara Denizi’ni de kirletiyor.”

Kurbağalıdere

Kadıköy Kent Konseyi

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-kent-konseyi-uyardi-kurbagalidere-alarm-veriyor/feed/ 0
Haydarpaşa’da rayların altından tarih fışkırdı https://www.kadikoylife.com/haydarpasada-raylarin-altindan-tarih-fiskirdi/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasada-raylarin-altindan-tarih-fiskirdi/#respond Thu, 02 Aug 2018 17:49:20 +0000 /?p=45825 Haydarpaşa Garı’ndaki peronları da kapsayan üç ayrı noktada yaklaşık iki aydır arkeolojik kazı yapılıyor. Arkeoloji Müzesi denetiminde yaklaşık 20 arkeologun görev yaptığı kazı sahasında Geç Roma, Bizans dönemine ait eski bir liman şehrine ait olduğu tahmin edilen kalıntılar ortaya çıktı.

Haydarpaşa peronlarına giden rayların bulunduğu alanda, rayların sökülmesiyle Geç Roma, Erken Bizans dönemine ait hamam kalıntısı olduğu tahmin edilen buluntular ile çeşitli yapılara ait kalıntılar, yollar ve su kanallarına ait izler bulundu. Ayrılık Çeşmesi durağının bulunduğu ikinci kazı noktasında, dini bir yapı olabileceğine işaret eden apsise benzeyen bir yapının temelleri keşfedildi. Kazı noktalarından üçüncüsü ise Protokol Camii önü…

BULUNTULARDAN YOLA ÇIKILARAK, ÖNEMLİ İPUÇLARI TOPLANIYOR…

Üsküdar ve Kadıköy’ü birbirine bağlayan Tıbbiye Caddesi üzerindeki Haydarpaşa Köprüsü, Marmaray Projesi kapsamında yıkılmış, köprü ayaklarının bulunduğu noktalarda tarihi kalıntılar ortaya çıkmıştı. Öte yandan Protokol Camii’ne yakın bölgede bulunan mezar kalıntıları ve insan kemiklerinden yola çıkılarak, alanın nekropol olabileceği düşünülüyor. Kazı sahasında bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan keramik, kandil ve sikke gibi küçük buluntular incelenerek, bölgenin tarihi hakkında önemli ipuçları toplanıyor.

AYKURT NUHOĞLU: KADIKÖY’ÜN TARİHİ İÇİN ÖNEMLİ BİR GELİŞME…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve beraberindeki ekip, arkeolojik kazının devam ettiği alanı gezdi. Sürdürülen kazı çalışmaları hakkında bilgi alan Nuhoğlu; “Bu kazılarla Haydarpaşa Garı tren sahasında bir kent olduğu ortaya çıkıyor. Kadıköy’ün tarihi için önemli bir gelişme. Burada bir nüfusun yaşadığı ve tahminlere göre deniz ile bağlantılı bir ticaret merkezi olabileceği söyleniyor. Kayıp bir limanın da bu bölgede olabileceği anlatıldı” dedi. Haydarpaşa’nın tarih boyunca kamusal niteliğine vurgu yapan Başkan Nuhoğlu; “Haydarpaşa‘nın bulunduğu geniş arazi, binlerce yıldır kamusal olarak kullanıldı. Aynı kullanımın devam etmesi gerekiyor. Bunun dışında bir şey kabul edilemez. Buna bu kentin de bu ülkenin de ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Haydarpaşa

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasada-raylarin-altindan-tarih-fiskirdi/feed/ 0
Fatma Şadiye Toptani Köşkü’nün gözyaşları https://www.kadikoylife.com/fatma-sadiye-toptani-koskunun-gozyaslari/ https://www.kadikoylife.com/fatma-sadiye-toptani-koskunun-gozyaslari/#respond Fri, 27 Jul 2018 09:36:30 +0000 /?p=45710 1845 yılında yapılan, 1960 tarihinde Öğretmenler Dinlenme Yurdu, 1980 yılında T.C. Emekli Öğretmenler Derneği, 1992 yılında ise Öğretmenevi olarak hizmet veren bir mekan Fatma Şadiye Toptani Köşkü… Bahçesi, Kadıköy’ün dingin ve yemyeşil ender yerlerinden. Birkaç yıl önce kapatıldıysa da eğitimcilerin, yerel basının ve semt sakinlerinin girişimlerine Milli Eğitim’in olumlu dönüşü ile tekrar açıldı ve Validebağ Öğretmenevi’ne bağlandı.

Ancak bahçeye gönüllülerin, özellikle de İstanbul Kadıköy Lisesi Mezunlar Derneği’nin çabalarıyla çiçekler dikilmesine, buranın bir dinlenme ve kültür merkezi gibi yazma okuma mekanı olarak tercih edilmesine rağmen personel sayısı yetersiz ve mekan tek bir kişinin hizmetiyle ayakta duruyor. Fatma Şadiye Toptani Köşkü‘ne gelince, belgeler elimizde… Kaç kez yazdım, yazdık, uyardık. Hali içler acısı, adeta ağlıyor. Yan tarafı mezbelelik… Güya yapıldı! Yanmasını, çökmesini ve göçmesini mi bekliyor yetkililer?!

*    *    *    *

Bu yazıyı oradan yazıyorum
Az sonra yağmur yağacak gibi
Köşkün gözyaşları karışırsa damlalara
Şaşırmayın!
Benim gibi içinden ağlıyordur
Ben hiç olmazsa yazıyorum
O ise sessiz bir çığlık
Duyabilene ve hissedebilene
Birileri bir şeyler mi söylüyor
“Tarihe ve çevreye sahip çıkmak mı!” diyorlar
“Şimdi gülmenin sırası değil” diyenler haklı
Çünkü ben bu sözlere kahkaha atıyorum artık!
Gülmek ne ki!

Fatma Şadiye Toptani Köşkü

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/fatma-sadiye-toptani-koskunun-gozyaslari/feed/ 0
Tarihi Salı Pazarı, Hasanpaşa’ya dönüyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-sali-pazari-yuvasina-donuyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-sali-pazari-yuvasina-donuyor/#comments Sat, 07 Jul 2018 18:37:13 +0000 /?p=45487 Kadıköy’ün simgelerinden olan “Tarihi Salı Pazarı”, yeni düzenlemelerin ardından Hasanpaşa’daki eski yerine dönmeye hazırlanıyor. Olası bir depremde toplanma yeri olarak da belirlenen 32 bin 465 metrekarelik alana, pazarın Temmuz ayı içerisinde taşınması öngörülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Salı Pazarı olarak bilinen alanda başlattığı “Kadıköy Hasanpaşa Pazar Yeri Zemin Altı Otopark ve Meydan Düzenleme” projesi çalışmalarında sona gelindi. İnşaatına 2015 yılının Ekim ayında başlanan projenin detaylarına göre; alanın altı otopark, üstü meydan ve yeşil alan olarak planlandı. Alan, Cuma ve Salı günleri pazar yeri, diğer günlerde ise zemin altı otopark olarak kullanılacak.

BİN 368 ARAÇLIK YENİ OTOPARK…

Tarihi Salı Pazarı içerisinde bin 368 adet araç kapasiteli, 7/24 hizmet verecek iki katlı otopark bulunuyor. İki kat zemin altı otoparkı, bir kat pazar alanı olacak. Üst katta 2 bin metrekaresi yeşil alan olmak üzere, 18 bin 200 metrekare de sosyal sonatı alanı mevcut. Bu alanda insanların rahat rahat zaman geçirebileceği çocuk oyun alanları, su şelaleleri, yeşil alanlar, oturma bankları yer alıyor.

Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar,

MEHMET EMİN YARAR: 100 BİN KİŞİYE HİZMET VERECEĞİZ…

Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar, hiçbir pazarcının mağdur kalmayarak yeni alana yerleştireceğini ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Yakın zamanda her Salı ve Cuma günleri yeni alanda olacağız. Bu bölge zaten ‘Tarihi Salı Pazarı’nın eski alanı. Alanın yüzde 75’i tekstil esnafı için, geri kalanı ise sebze ve meyve satan esnafımıza ayrılacak. Sadece Kadıköylülere değil, tüm Marmara Bölgesi’nde toplam 100 bin kişiye kaliteli hizmet sunacağız.”

Tarihi Salı Pazarı Hasanpaşa

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-sali-pazari-yuvasina-donuyor/feed/ 2
Tarihi Cavit Paşa Köşkü, VitrA’ya ev sahipliği yapıyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-cavit-pasa-kosku-vitraya-sahipligi-yapiyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-cavit-pasa-kosku-vitraya-sahipligi-yapiyor/#respond Mon, 25 Jun 2018 09:39:49 +0000 /?p=45299 VitrA’nın Suadiye’deki yeni mağazası, Bağdat Caddesi’nde sağ kalan nadide tarihi eserlerden biri olan Cavit Paşa Köşkü’nde hizmet vermeye başladı.

Türkiye çapında 122 satış noktası bulunan VitrA’nın Suadiye’deki mağazası, Bağdat Caddesi’nin simgelerinden asırlık Cavit Paşa Köşkü’ne taşındı. Yepyeni bir müşteri deneyimi sunan mağazanın açılışı, köşk bahçesinde düzenlenen kalabalık bir davetle yapıldı.

Cavit Paşa Köşkü

“ASIRLIK KÖŞK YENİDEN HAYAT BULDU”

Ünlü mimarların katıldığı açılışta konuşma yapan Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Ali Aköz; “Cavit Paşa Köşkü, başarılı bir restorasyon çalışmasıyla yeniden hayat buldu. 21 yıldır hizmet verdiğimiz Bağdat Caddesi’nde yepyeni bir müşteri deneyimini, bu değerli köşkün büyülü atmosferiyle birleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

“VİTRA’DAN DOLAYI İÇİMİZ RAHAT”

Erkân-ı Harbiye mezunu Mirliva Cavit Paşa tarafından 19. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen ve 1. derece tarihi eser olan Cavit Paşa Köşkü’nün mirasçısı Ceylan Daş ise, köşkün dedesi Tahsin Coşkan’dan kaldığını dile getirerek, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Annemin babası Tahsin Coşkan, Atatürk döneminde Gümrük’te Tekel Bakanlığı görevini üstlenmiş ve Ankara’daki Orman Çiftliği’ni yapmış kişidir. Köşk ona aittir. O vefat edince anneme, ardından da ben ve abime kaldı. Çocukluğumuz burada geçmişti bizim. Fakat biraz masraflı olduğu için uzun yıllar ne yazık ki biz yenileyemedik. Sonrasında Berkolon İnşaat ile anlaştık. Onlar da çok guzel bir iş çıkardılar. Köşkün kapısından girer girmez gözlerim doldu. VitrA’dan dolayı da içimiz çok rahat…”

Berkolon inşaat osman çilsal

“UZUN VE ZORLU BİR SÜREÇTİ”

Köşkün tadilatını üstlenen Berkolon İnşaat adına konuşan Osman Çilsal, çalışmaların köşkün aslına uygun olarak sürdürüldüğünü beliterek; “Bu bir restorasyon projesi, her şey aslına uygun olarak yapıldı. Tabi ki süreç çok uzun ve zor geçti. Çünkü çeşitli özellikleri ve detayları olan bir bina burası. Özellikle dış cephe çok zorladı bizleri. Yaptığımız her uygulama kayıt altına alındı. Caddenin en büyük problemi, eski binaların yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılması. Biz eski binayı restore ettik, diğerlerinden çok daha iyi oldu. Caddelilerden de bu anlamda olumlu tepkiler alıyoruz. VitrA ekibi de çok emek verdi. Güzel bir ortaklığa imza attık” şeklinde konuştu.

GELENEKSEK BANYO, TERRI PECORA İLE YENİDEN YORUMLANDI…

19. yüzyılın başlarında yapıldığı tahmin edilen ve 1. derece tarihi eser olan Cavit Paşa Köşkü, VitrA’nın modern koleksiyonlarına ev sahibi oldu. VitrA, ilk olarak Suadiye mağazasında sergilenen en yeni koleksiyonuyla, banyoyu evin yeni bir odası olarak kabul ediyor. Geleneksel banyoyu yeniden yorumlayan tasarımcı Terri Pecora’nın imzasını taşıyan VitrA Plural koleksiyonu da asırlık Cavit Paşa Köşkü’nde müşterilerle buluşuyor.

VitrA’nın Suadiye’deki mağazası, Bağdat Caddesi’nin simgelerinden asırlık Cavit Paşa Köşkü‘ne taşındı. Yepyeni bir müşteri deneyimi sunan mağazanın açılışı, köşk bahçesinde düzenlenen kalabalık bir davetle yapıldı…

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-cavit-pasa-kosku-vitraya-sahipligi-yapiyor/feed/ 0
Adalar’a elektrikli fayton geliyor! https://www.kadikoylife.com/adalara-elektrikli-fayton-geliyor/ https://www.kadikoylife.com/adalara-elektrikli-fayton-geliyor/#respond Wed, 20 Jun 2018 17:26:50 +0000 /?p=45272 Adalar’ın sembolü haline gelen faytonları çeken atların birbirleri ardına ölümleri vatandaşları rahatsız etmeye başlamış ve geçtiğimiz süreçte hayvanseverlerin yoğun tepkisiyle karşılanmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Adalar’da ulaşım sorununu hem faytoncularla hem de ada halkı ile görüşerek, atların istenmeyen durumlara düşmesini engelleyerek çözeceklerini açıkladı.

Mevlüt Uysal, Adalar’da fayton çekimi işinde kullanılan atların olumsuz durumlara düşmemesi için gerekli adımların atılacağını belirterek; “Yolda giderken düşüp ölen atların durumuna dışarıdan bakınca, onların ne kadar kötü şartlarda çalıştırıldığı ortada. Bunlar her zaman gündemde oldu. Bu sorunun çözümü için ciddi çalışmalar yaptık. Belediyemiz elektrikli araç modelleri üzerinde çalıştı. Hatta Kınalıada’da demene seferlerine başlama aşamasına gelindi. Ada halkı ile birlikte ulaşım problemini masaya yatıracağız. Hepsini beraberce değerlendirip, en uygun model ne şekilde sağlanır ona karar verilmesini sağlayacağız” dedi.

elektrikli faytonESNAF MAĞDUR EDİLMEYECEK…

Uysal, Adalar’da faytonculuk yaparak geçinen esnafın mağdur edilmeyeceğinin de altını çizerek; “Onlarla da oturup konuşmak gerekiyor. Kimse mağdur olmadan, atların da o görüntüleri bir daha olmayacak şekilde sorunun çözülmesi gerekiyor. Adalar halkı şu konuda rahat olsun, ulaşımı elektrikli araçlarla çözeceğiz. Faytoncu esnafımız rahat olsun, kesinlikle kendileri mağdur olmayacak” ifadelerini kullandı.

ADALAR’A ÖZEL ARAÇLAR DİZAYN EDİLECEK…

Elektrikli araçlarla ilgili yayınlanan fotoğrafların test için kullanıldığını dile getiren İBB Başkanı Uysal, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Dünyada bu tür özel yerler için özel dizayn yaptırılıyor. Biz de Adalarımızla ilgili özel elektrikli araç dizayn edebiliriz. Bu işlerle ilgilenen, imalat yapan kişilerle görüşüp, herkesin baktığında ‘Çok güzel olmuş’ diyebilecekleri araçlar yapmamız gerekiyor. Fotoğrafları paylaşılan araçlar daha önce test için alınmış. Bunlar test araçları olduğu için direkt onlar üzerinde değerlendirme yapmamak lazım. Belki değişik modeller üzerinde çalışır ve daha sonra halkımızla birlikte oylama yaparız.”

İSTANBUL’UN VİTRİNİ ADALAR…

İstanbul’a gelen herkesin Adalar’a gitmek istediğini ve Adalar’ın İstanbul’un vitrini olduğunu ifade eden Mevlüt Uysal; “Eğer Adalar, İstanbul’un vitrini ise, gerçekten oraya yakışan güzel bir model ile bu sorun çözülür. Bunların hepsini bir arada ve kısa sürede yapacağız. İBB olarak faytoncuların ekonomik haklarını bir şekilde karşılayarak bu sorunu çözülebiliriz” şeklinde konuştu.

Adalar

]]>
https://www.kadikoylife.com/adalara-elektrikli-fayton-geliyor/feed/ 0
Kuşdili çayırdır, imara açılamaz! https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayirdir-imara-acilamaz/ https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayirdir-imara-acilamaz/#respond Tue, 12 Jun 2018 20:04:54 +0000 /?p=45200 Kadıköy’ün etkin sivil toplum kuruluşları, ilçenin tam merkezinde bulunan 3. derece doğal sit alanı niteliğindeki tarihi Kuşdili Çayırı’nın mahkeme kararına rağmen imara açılmasını protesto etmek amacıyla bir araya geldi. Kuşdili Çayırı’nın yanı başında 12 Haziran Salı günü toplanarak basın açıklaması gerçekleştiren Kadıköy Kent Dayanışması, Kuşdili Platformu, Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Grubu, Validebağ Savunması üyelerine; Kadıköy Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi CHP Üyesi Mimar Ülkü Koçar ile CHP’nin önceki dönem aktif milletvekillerinden Kadir Gökmen Öğüt de destek verdi.

“Kuşdili çayırdır, imara açılamaz!” mesajının verildiği basın açıklamasında; “Kuşdili Çayırı mahkeme kararlarına, bilim insanlarına ve Kadıköy halkının yoğun itirazlarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden imara açılmak istenmektedir. Hem de insan sağlığı, şehir planlaması, tarihi ve bilimsel tüm değerleri hiçe sayan ‘çılgın’ bir projeyle” ifadelerine yer verildi. Açıklamanın devamında ise şu detaylar yer aldı:

Kuşdili Çayırı

DUYARLI KADIKÖY HALKI DİRENDİ…

“Kuşdili Çayırı, 1970’li yıllara kadar çınar ağaçlarının gölgesinde, kuş cıvıltılarının kurbağa sesleriyle yarıştığı, kurbağaların kuşlara şakımayı öğrettiği, çimenlerinde yıldız çiçeklerinin açtığı, dere kenarında balıkçıların sadece balık ağlarını değil, istakoz sepetlerini de kuruttukları bir koruluktu. 1980’li yıllarda söz konusu alan, önce pazar yeri ilan edildi. Böylece kısa zamanda koruda ağaç, çayırda ot kalmadı. Sonra pazarcıların da elinden alındı, araç parkı haline getirildi. 2007 yılında askıya çıkan ilk planda buraya devasa bir AVM önerildi. Bu plan ile o zamana kadar yeşil alan olarak belirlenmiş, kamuya ait söz konusu alanın mülkiyeti İBB’ye geçirilmiş oldu. Ve tüm Koruma Kurulu kararları yok sayıldı. Bazı kurul üyeleri değiştirildi. Meslek odalarımız bu konuda hem kamuoyunu bilgilendirdi, hem de gerektiği gibi dava açtı. Bilinçli ve duyarlı Kadıköy halkı direndi, bu proje hayata geçirtilmedi.

Kuşdili Çayırı

BETONLAŞTIRMA ISRARI SÜRÜYOR…

2013 yılında yeni bir plan daha yapıldı. İtirazlar sonucu o plan da uygulanmadı. 27/04/2018 tarihinde ise yeni bir planın onaylandığını görüyoruz. Güzelim İstanbul’u beton çölüne çeviren zihniyet, ufak tefek cümle değişiklikleriyle yaptıkları planı askıya çıkararak, Kuşdili Çayırı’nın betonlaşması ısrarından vazgeçmedi. 19 Haziran 2018 tarihine kadar askıda kalacak olan yeni planda ‘altı otopark, üstü park’ denilerek, Kadıköy halkına cazip ve sakıncasızmış gibi gösterilmek istenmektedir.

Mevcut projeyle yapılmak istenen şudur:
– Alanın yarısının 1.50 metre altına zemin altı çok katlı otopark, otopark üzerine toprak dökülerek yeşil örtü,
– Zemin üstünün bir bölümünde çok katlı yapılaşma,
– Alanın yarısına yeşil örtü.

Göz ardı edilenler ise şunlardır:

1- İSKİ raporu: İSKİ, bu projeye ilişkin verdiği raporda Kurbağalıdere’nin defalarca tanık olunduğu gibi taşma riski taşıdığına dikkat çekmektedir. Raporunda ‘İdaremiz görüşleri dışında herhangi bir uygulama yapılması durumunda meydana gelebilecek maddi manevi olumsuzluklardan İdaremiz sorumlu tutulamaz’ cümlesi ile sorumluluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne aktarmıştır. Şiddetli bir yağmurun önüne kattığı her şeyi yıkarak afete neden olacağı gerçeği ortadayken, bizler derenin yanı başında yerin 36 metre altına inilerek yapılacak çok katlı otoparkın su baskınıyla toplu mezara dönüşmesi endişesini taşıyoruz. İSKİ’nin taşma ve sel felaketini önleyeceği gerekçesiyle 5 yıldır Kurbağalıdere’de ıslah çalışması yürüttüğü bilinmektedir.

2- Sağlık raporları: Kadıköy’de hava kirliliğinin boyutu şu an limitlerin çok üstündedir. Bölgemizdeki hava kirliliği ölçüm cihazları alarm vermektedir. Bu proje ile binlerce aracın daha kent merkezine gelmesi, egzoz gazlarını çok daha fazla arttıracaktır. Dolayısıyla akciğer hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, astım ve benzeri ciddi hastalıklar önlenemeyecek boyutlara ulaşacaktır.

3- Jeoloji raporları: İstanbul’da şiddetli bir depremin her an olabileceğine dikkat çekilirken, Kadıköy halkının binalardan uzak durarak toplanabileceği, afette koordine olabileceği tek toplanma alanıdır Kuşdili Çayırı.

4- Ulaşım planlaması raporları: Başta İTÜ’nün verdiği raporlarda da belirtildiği gibi, bilimsel olarak kent merkezindeki otopark sayısının çoğalması, araç yoğunluğunun daha da artması demektir. Kısaca daha çok otopark, daha çok trafik yoğunluğunu getirecektir. Kuşdili Çayırı’nın bir köşesinde faaliyet gösteren itfaiye binasından çıkan araçlar, Kadıköy’ün bugünkü trafiğinde bile yangınlara yetişmekte zorluklar yaşarken, bu proje gerçekleştiğinde nasıl yetişecektir? Araç parkı ve eğlence merkezi konumuna düşürülmeye çalışılan, İstanbul’un en güzel ilçelerinden biri olan Kadıköy’e öngörülen yaşam biçimi bu mudur? Bir kent merkezinde halkın kolay, ucuz, sağlıklı ve güvenli ulaşımının tek yolu, planlı ve daha nitelikli toplu taşıma araçlarının artırılmasıdır.

5- Arkeolojik raporlar: Tarihi Kuşdili Çayırı’nın altı, antik Khalkedon kentinin 8 bin yıl öncesine ait sırlarını taşımaktadır. Arkeoloji Derneği, doğal SİT alanı olan Kuşdili Çayırı’nın aynı zamanda arkeolojik SİT alanı olması yönündeki raporlarını ilgili kamu kuruluşlarına iletmiştir. Buranın Arkeopark olmasını önermektedirler.

6- Danıştay’ın gerekçeli kararı: Danıştay kararında Kuşdili Çayırı’nın yapılaşmaya açılamayacağı ve yeniden ağaçlandırılması gerektiği vurgulanmaktadır.

RANT PLANLARINDAN BIKTIK!

Saydığımız tüm bu nedenler göz önünde bulundurularak, yerin altında ve üstünde yapılaşmanın önünü açabilecek her türlü plan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İBB tarafından iptal edilmelidir. Bizler, küçük cümle değişiklikleriyle durmadan önümüze getirilen rant planlarından bıktık. Bu planların tümünü reddediyoruz. Tamamı asfaltlanarak sıradan bir araç parkı görünümüne döndürülen 45 dönümlük bu alanın, yeşil alana hasret kentimize yeniden Kuşdili Çayırı olarak kazandırılması yönündeki ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

ÇAYIR VE KORULUK HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLMELİ…

Türkiye’nin en büyük havaalanı kaldırılıp yerine park yapılabiliyorsa, bizim talebimizin gerçekleşmemesi için hiçbir neden yoktur. Kuşdili Çayırı, alana 1 metreküp beton sokulmaksızın çayır ve koruluk haline dönüştürülmelidir. Doğayı, insanı ve diğer tüm canlıların haklarını korumayı ilke edinen, bu konuda sorumluluk duyan tüm yetkililerin ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”

Kadıköy Kent Dayanışması
Kuşdili Platformu
Kadıköy Kent Konseyi Çevre ve Altyapı Grubu
Validebağ Savunması

]]>
https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayirdir-imara-acilamaz/feed/ 0
Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi açıldı https://www.kadikoylife.com/kemal-sunal-parki-ekolojik-yasam-merkezi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/kemal-sunal-parki-ekolojik-yasam-merkezi-acildi/#respond Tue, 05 Jun 2018 14:20:35 +0000 /?p=44927 Kadıköy Belediyesi, projelerine bir yenisini daha ekledi. Ekolojik yaşama ilişkin farklı yaş gruplarının çeşitli eğitimler alabileceği, atölyelerin yapılacağı Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde açıldı.

Kadıköy Belediyesi, Eğitim Mahallesi Hakkı Bey Sokak’ta bulunan alanı Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi’ne dönüştürdü. Kadıköy Belediye Meclisi kararı ile plan değişikliği yapılarak bitişiğindeki parselle birleştirilen bin 520 metrekarelik yeşil alan, permakültür ilkeleri doğrultusunda planlanarak projelendirildi. Açılışta konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, doğada diğer canlıların da haklarına saygı duyarak yaşamak gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:

ARTIK DEĞİŞİM VE YENİLEŞME ZAMANI…

“Bundan yüz sene önce hava, deniz, su konusunda sorun yaşanmayan ve çevremizdeki bütün canlıların hayatlarını rahatlıkla devam ettirdiği bir dönemden, şu anda türlerin risk altında olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Kimyasallardan kaynaklı gıdalar artık sağlıksız bir hale geldi ve bundan dolayı hastalıklar giderek çoğalıyor. Örneğin, Marmara Denizi’nde yaklaşık 180 çeşit balık çeşidi varken, şu an 8-10 çeşide düştü. Tüm bunlarla ilgili olarak dünya çok konuşuyor. Ama Türkiye’de bu konuya ilişkin tartışmalar yüzeysel kalıyor. Yaşamımız için temiz toprağa, temiz suya, temiz havaya ihtiyacımız var. Tüm bunları birlikte el ele verirsek, çok rahat hayata geçirebiliriz. Artık hem değişim zamanı, hem yenileşme zamanı; güçlü ve sağlıklı bir çevre için ileriye adım atma zamanı. Hepimizin çevre konusunda daha dikkatli, üretken, kolektif çalışacağına eminim.”

HER YAŞ İÇİN KOMPOST EĞİTİM MERKEZİ…

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde başta çocuklar olmak üzere her yaştan insanın katılabileceği eğitim ve atölyelerin olduğu bir Kompost Eğitim Merkezi de yer alıyor. Kompost Eğitim Merkezi binası, ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunmak amacıyla geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Matthieu Pedergnana ve Ece Aslan Pedergnana’nın proje danışmanlığında, 40 kişinin gönüllü çalışmasıyla yapıldı. 60 metrekare olan bina, solucanla kompost eğitimlerine uygun şekilde ekolojiyi gözeten, sürdürülebilirliğin sağlandığı, biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlandı. Bu nedenle bina yapımında doğal, sağlıklı, ısı performansı ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edildi ve doğal sıva kullanıldı. Permakültür ilkeleri doğrultusunda tasarlanan Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi‘nde kelebek bahçesi, koku bahçesi, tematik bitki alanları, biyolojik gölet ve kümes de yer alıyor. Parktaki çocuk oyun alanlarında kullanılan malzeme ise ahşap.

EKOLOJİK YAŞAM MERKEZİ’NDE NELER OLACAK?

Ekolojik Yaşam Merkezi’nde 3 aylık programlarla web sitesi üzerinden duyuruya açılan, farklı yaş gruplarına yönelik sürekli eğitim ve atölyeler olacak. Hafta içi sabah 09:00-12:30 saatleri arası ilçe okullarındaki öğrencilere, program dahilinde “Muhteşem Dönüşüm Esencan” ve “Adımını Yeşil Atan Okullar” eğitimleri verilecek. Hafta içi öğleden sonra ya da hafta sonu ise, yetişkin ve dışarıdan katılıma açık eğitim ve atölyeler planlanacak. Ekolojik Yaşam Merkezi’nde ekolojik yaşam ile ilgili farklı konularda eğitimler verilmesi, daha fazla eğitimci ve katılımcıya ulaşılması için 2017 Çevre Festivali’nde yer alan sivil toplum kuruluşları, inisiyatifler ve platformlardan destek alınacak.

Kemal Sunal Parkı ve Ekolojik Yaşam Merkezi

]]>
https://www.kadikoylife.com/kemal-sunal-parki-ekolojik-yasam-merkezi-acildi/feed/ 0
Kadıköy doğaya emek veriyor https://www.kadikoylife.com/kadikoy-dogaya-emek-veriyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-dogaya-emek-veriyor/#respond Sat, 02 Jun 2018 17:10:47 +0000 /?p=44866 Kadıköy Belediyesi, doğaya dair sözü olan doğa savunucularını ikinci kez Kadıköy Çevre Festivali’nde bir araya getirdi. Bu yılki temanın “Marmara Denizi’ndeki Kirlilik ve Biyolojik Çeşitlilik” olduğu festival kapsamında Bergama’dan Ovacık’a, Munzur’dan Yırca’ya kadar çevre mücadelesinde yer alan 68 grup, festival alanında yer aldı.

“Doğaya emek ver” sloganı ile düzenlenen festivalde, her kurumun kendi mücadelesi ve çalışmaları hakkında bilgi verdiği stantlar yer alıyor. Tohum takası, bez torba yapımı, bisiklet sürüşü, peynir atölyesi, zehirsiz temizlik maddeleri yapımı, taş boyama, ekşi maya yapımı, kaktüs yetiştiriciliği ve saksıda bostan atölyesi gibi çok sayıda ilginç atölye de gerçekleştirilerek, festivalde renkli görüntüler oluşturuluyor.

PAZAR GÜNÜ SON BULACAK…

Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda 31 Mayıs Perşembe günü başlayan dört günlük Kadıköy Çevre Festivali, 3 Haziran Pazar günü son bulacak. Her yaştan insanın atölye, sergi, konser gibi etkinliklere katıldığı festivalde; deniz kirliliği, madenler, nükleer enerji, beslenme, kentsel dönüşüm gibi doğayla ilgili pek çok konu tartışıldı. Festivalin son günü olan Pazar günü ise “Geçmişten Geleceğe Denizlerimiz” panelinde Prof. Dr. Saadet Karakulak (İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekan Yard.), Gökhan Karakaş (Milliyet Gazetesi Muhabiri), Serco Ekşiyan, Kenan Gedikli (Geleneksel Balıkçılık Derneği), Metin Karadağ (Derinlere Saygı Dalış Topluluğu Başkanı), İlyas Torlak (İstanbul Balık Üreticileri Kooperatifi Başkanı) yer alacak. Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun katılacağı “Çevre Hakkı” söyleşisinin yanı sıra “Sağlıklı Yaşam ve Beslenme”, “Hava Nasıl Buralarda?”, “İki Pedal Bir Kent” gibi iklim, gıda ve kent konulu söyleşiler yapılacak.

68 ÇEVREYE DUYARLI ÖRGÜT FESTİVALDE…

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kadıköy Kent Konseyi, Kuzey Ormanları Savunması, Yeryüzü Derneği, ALİKEV Vakfı, Karadeniz İsyandadır Platformu, Kadıköy Kent Dayanışması, Bergama Kadın Girişimi, TMMOB gibi pek çok yaşam ve doğa savunucusunun yer aldığı Kadıköy Çevre Festivali’nde, hemen her stantta atölye düzenleniyor.

AYKURT NUHOĞLU: DENİZLERİMİZ TEHDİT ALTINDA…

Festivale dair konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “İstanbul denizlerle çevrili bir kent. Kirlenmeden dolayı denizlerimizdeki canlılar tehdit altında. Sayıları ve türleri her geçen gün azalıyor. Marmara Denizi, geçmişte 200’e yakın canlı türünün yaşadığı bir denizdi. Şu anda sadece 7 çeşit balık türü bulunuyor. Çok fazla bina, gökdelen, alışveriş merkezi yapılmasıyla beraber ısı koridorları oluşuyor, kentin ısısı yükseliyor. Kentin içindeki doğal yeşil alanlar ortadan kalkıyor” dedi.Kadıköy Çevre Festivali

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-dogaya-emek-veriyor/feed/ 0
Kızıltoprak ve bitmeyen çile! https://www.kadikoylife.com/kiziltoprak-ve-bitmeyen-cile/ https://www.kadikoylife.com/kiziltoprak-ve-bitmeyen-cile/#respond Wed, 30 May 2018 20:34:02 +0000 /?p=44793 Hiç bitmeyen bir çile, Kızıltoprak Zühtüpaşa İlkokulu yolu… Tren yolu alt geçidinin bulunduğu yol… En ufak yağmurda göl haline gelen, defalarca kazılan, künkleri değiştirilen ancak bir türlü sorunun halledilemediği ilginç bir durum. Tam anlamıyla trajikomik… Aynı Feneryolu’nda yeni yapılan tren yolu alt geçidinde göl manzarasının aynen devam etmesi gibi..

Durmadan kazı, inşaat, yenileme ve yeniden fotoğraftaki görüntü… Eee!.. Peki bunca yatırım ve masraf! Sonuç değişmiyorsa, değişmesi gereken nedir acaba?! Yazmaktan, bilgilendirmekten, uyarmaktan bir geri dönüş bile olmazsa bu kadar habere rağmen, başka söz ve yazıya gerek yok… Nokta!

Kızıltoprak

Fotoğraflar: Nusret Karaca

]]>
https://www.kadikoylife.com/kiziltoprak-ve-bitmeyen-cile/feed/ 0
Altan Ercili: İnşaatı tamamlanmış, iskanlı projeleri düşünün https://www.kadikoylife.com/altan-ercili-insaati-tamamlanmis-iskanli-projeleri-dusunun/ https://www.kadikoylife.com/altan-ercili-insaati-tamamlanmis-iskanli-projeleri-dusunun/#respond Tue, 29 May 2018 22:22:31 +0000 /?p=44775 Emlak piyasasının son derece çalkantılı günler geçirdiği bu dönemde, gayrimenkul almayı düşünenler veya emlak sektörüne yatırım yapmak isteyenler için uzmanların görüşlerine başvurduk. Kadıköy, özellikle de Bağdat Caddesi bölgesinin en deneyimli gayrimenkul danışmanları arasında gösterilen Altan Ercili, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Konut almak isteyenlere inşaatı tamamlanmış ve hatta mümkünse iskânı alınmış projelere yönelmelerini tavsiye ederim” mesajı verdi.

Altan Ercili

EMSAL FİYATLAR ÇOK DETAYLI İNCELENMELİ…

Diğer durumlarda ödenen veya vadeli ödenecek tutarlar için mutlaka teminat alınması gerektiğinin altını çizen Ercili, şunları ifade etti: “Yatırım veya kâr amaçlı alınacak gayrimenkullerde, yakın çevre emsal fiyatlarının çok detaylı incelenmesi gerekmekte. Günümüzde ve bu ekonomik koşullarda iyi araştırıldığında çok enteresan fiyatlara ve seçeneklere ulaşmak mümkün. Gayrimenkullerini satmak isteyenlere tavsiyem ise, mutlaka bölgeyi ve işini iyi bilen, tecrübeli gayrimenkul danışmanlarıyla yol almalarıdır. Aksi takdirde sahibinden yapılan çalışmalarda, ciddi para ve zaman kaybına uğrama olasılıkları çok yüksektir. Arzın bu kadar yoğun olduğu bir dönemde, en kısa sürede en iyi fiyatı yakalayabilmek için ciddi pazarlama faaliyetleri gerekmektedir.”

Deneyimli gayrimenkul danışmanı Altan Ercili ile yapılan kapsamlı röportajımızı, Kadıköy Life Dergisi’nin Temmuz & Ağustos 2018 sayısı sayfalarında okuyabileceksiniz…

]]>
https://www.kadikoylife.com/altan-ercili-insaati-tamamlanmis-iskanli-projeleri-dusunun/feed/ 0
Kurbağalıdere ne zaman?! https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-zaman/ https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-zaman/#respond Sun, 27 May 2018 18:55:17 +0000 /?p=44691 Kadıköy’ün son 50 yıldan bu yana süregelen sorunlarından biri olan “Kurbağalıdere ıslahı” bir türlü çözülemiyor. 1970’li yılların gazetelerinde bile “Bu defa köklü çözüm için çalışmalara başlandı. Hız verildi” gibi manşetlerin atıldığı düşünüldüğünde, Kadıköylüler endişe duymakta haklı görünüyor.

KÖTÜ KOKU ACIBADEM’E BİLE ULAŞIYOR…

Islahı kelimenin tam anlamıyla yılan hikâyesine dönen Kurbağalıdere’deki kötü koku, havaların ısınmasıyla birlikte öylesine yüksek boyutlara ulaştı ki; Hasanpaşa, Eğitim Mahallesi, Kızıltoprak, Fenerbahçe, Moda dışında Acıbadem’den bile hissedilir duruma geldi. Buralarda oturan veya işyeri bulunan vatandaşlar, pencerelerini açamadıkları gibi dışarı çıktıklarında maske kullanmak zorunda dahi kalabiliyor.

KİMSE BİLMİYOR, BİLENLER SÖYLEMİYOR…

Kadıköy Life Dergisi & Kadıköy Gazetesi olarak, hem ofisimizin konumu itibariyle hem de projeyi yakından takip eden bir yayın kuruluşu olarak içinde olmamıza rağmen biz bile Kurbağalıdere’de çalışmaların ne durumda olduğu konusunda net bilgi alamıyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına ıslah ve temizleme işlemlerini sürdüren ÖZKA İnşaat yetkilileri ise, 1960’lı yıllardaki memur söylemiyle “Beyanat vermeye yetkili değiliz” açıklamasında bulunuyor.

Kurbağalıdere

BİR AKSİLİK VAR AMA…

Sonuç olarak projenin bu yıl veya 2019’da biteceğine artık kesinlikle inanıyoruz. Fakat, bir aksiliğin de olduğu ve saklandığına inanıyoruz. Çünkü yapılan işlemler tekrarlanıyor, iki yıl önce bitmesi gereken süreçlerin hala devam ettiği görülüyor. Öte yandan, çok büyük paraların da harcandığı da ayrı bir gerçek. Ne olursa olsun Kurbağalıdere‘de ıslah çalışmalarının sonunda biteceğini, yaşanan sıkıntıların bu defa geçici olduğu müjdesini de vermiş olalım.

Ayrıntılar, Kadıköy Gazetesi’nin yeni sayısında yayınlanacak…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-zaman/feed/ 0
Kuşdili Çayırı imara açılıyor! https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayiri-imara-aciliyor/ https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayiri-imara-aciliyor/#respond Wed, 23 May 2018 13:32:31 +0000 /?p=44563 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy’ün kalbinde bulunan 3. derece sit alanı niteliğindeki tarihi Kuşdili Çayırı’nı mahkeme kararına rağmen imara açtı. Bakanlık, hazırlanan imar planı değişikliğini geçtiğimiz gün onaylayarak, aynı gün askıya çıkardı. Söz konusu alanın mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Değişiklikle birlikte alanın üstü dinlenme alanı, park, itfaiye alanı, yol ve dere olarak düzenlenirken, park ve dinlenme alanında ayrıca zemin altı katlı otopark inşa edilecek. Plana, 19 Haziran’a kadar itiraz edilebilecek.

KADIKÖY BELEDİYESİ: PLAN İPTAL EDİLMELİ…

Plana ilişkin açıklama raporunda Kadıköy Belediyesi’nin görüşüne de yer verildi. Belediye, zemin altı otoparkın iptal edilmesini talep ederek, şunları kaydetti: “Tarihi geçmişinden gelen özelliği nedeniyle, ağaç köklerinin ve zemin sularının yeraltındaki beton blokların üstüne değil toprağa ulaştığı, parselin doğal yapısının korunduğu bir yeşil alan olarak planlaması daha doğru olacağından, plan değişikliği tekliflerinde ‘park’ olarak belirlenen alanın yüzde 50’lik kısmında yapılacak olan zemin altı katlı otopark alanının iptal edilmesi Başkanlığımız görüşüdür.”

MAHKEMELERDEN İPTAL KARARLARI…

1977 yılında “doğal sit alanı” ilan edilen ve Kuşdili Çayırı olarak bilinen alana ilişkin 1981’de Koruma Kurulu, “doğal anıt” tescil kararı verdi. 1988’de alanın doğal sit alanı olması itibariyle kalıcı tesislere izin verilmeyip, sadece otopark ve pazar yeri olarak kullanılabileceğine ilişkin karar alındı. Takvim 2007’yi gösterdiğinde ise alana AVM yapılmasının önü açıldı ve Kuşdili Çayırı “özel proje alanı” olarak belirlendi. Bunun üzerine Şehir Plancıları Odası, konuyu yargıya taşıdı ve değişiklik 2009’de iptal edildi. Ardından 2013’te Kuşdili Çayırı’na dair “park, zemin altı otopark ve itfaiye alanı” olarak değişiklik yapıldı. Bu karar da Mimarlar Odası ile Kadıköy Belediyesi’nin açtığı davalar üzerine iptal edildi. Tüm bunlara rağmen Çere ve Şehircilik Bakanlığı, Kuşdili Çayırı’nı imara açacak planını onayladı.

Kuşdili Çayırı

]]>
https://www.kadikoylife.com/kusdili-cayiri-imara-aciliyor/feed/ 0
Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: Kadıköy yerle bir ediliyor! https://www.kadikoylife.com/deprem-profesoru-sener-usumezsoy-kadikoy-yerle-bir-ediliyor/ https://www.kadikoylife.com/deprem-profesoru-sener-usumezsoy-kadikoy-yerle-bir-ediliyor/#respond Mon, 14 May 2018 18:07:12 +0000 /?p=44338 Ülkemiz, bir deprem bölgesi olarak önemli fay hatlarının olduğu coğrafi alana sahip. Son yüz yılda yaşanan depremler de bunun kanıtı niteliğinde. İstanbul da bu fay hatlarının geçtiği şehirlerden biri. 1999 yılında yaşadığımız acı deprem sonucuyla şehir halkı olarak depreme karşı daha bilinci bir duruma geldik. Bu bilince ulaşmamızda bizleri bilgilendiren Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ile Moda’da bir araya gelerek; Kadıköy’ün olası bir depremdeki durumunu, İstanbul’daki fay hatlarını, kentsel dönüşümün bölgeye olan katkılarını ya da zararlarını konuştuk.

Hocam, sizi 1999 İstanbul depremi sonrası daha çok tanıdık. O tarihten itibaren de bıkmadan, yılmadan İstanbul ve ülke halkının deprem konusunda bilinçlenmesi adına birçok televizyon programına katıldınız, çeşitli konferanslar verdiniz. İlk önce Kadıköy üzerinden konuşalım istiyorum. Kadıköy’ün zemini deprem konusunda ne durumda?

Kadıköy, 1894 depreminden etkilenmiştir. Kadıköy’ün büyük depremde etkileneceği Adalar fayı dediğimiz, Pendik açıklarından Büyükçekmece’ye kadar olan İstanbul’un 10 km güneyindeki fayın kırılacağı tezi öne sürülmüştür. Halbuki bu düşey bir faydır ve orada hiçbir ses yoktur. Bu anlamda 1894 depremi, Yalova Çınarcık’ta kırılmış ve İstanbul’u çok etkilemiştir. 1999 yılındaki depremden sonra “İstanbul’a büyük bir deprem gelecek ve bundan en çok Kadıköy etkilenecek” söyleminin bilimsel hiçbir dayanağı yoktur.

Kumburgaz çukuru ve orta sırttaki depremin yönünün doğu-batı yönünde olacağı, depremin Kadıköy ve özellikle Moda’yı vuracağı söylenmiştir. Oysa ki fayın kırılma biçiminin güney bloğu olan Marmara Denizi, batıya doğru hareket etmektedir. Kuzeydeki bölge doğuya doğru hareket edip, İstanbul’u vurmak yerine güneydeki grup batıya doğru hareket ettiği için Kadıköy’ü asla etkilememektedir. Kadıköy zemini Kurbağalıdere dışında, kıyı tarafı olsun Moda sırtları olsun kayalardan oluşmaktadır ve zemini oldukça iyidir. Fakat, kıyıdaki yeşil alanları deprem riski var diye imara açıyorlar. Bunu bahane göstermeye başladılar.

Şener Üşümezsoy

Moda Bostanı, tek afet toplanma alanı Moda’da. Kadıköy Belediyesi’nin oraya yönelik geliştirdiği proje hakkında ne düşünüyorsunuz?

Burayı kreş yapmak istiyorlar. Moda’da genç bir nüfus yoğunlukta değil, yaşlı bir nüfusa sahip. Halbuki burası deprem anında toplanmak için çok önemlidir, başka bir yer kalmadı ki Moda’da. İşte az önce de dediğim gibi bu yeşil alanı da imara açma projesinden başka bir şey değildir bu kreş yapma durumu. Kreş yaparak, ilerde orada büyük binalar yapmaya zemin hazırlamadıklarını kim garanti verebilir? Bu durum ona fazlasıyla uygun. İlla bir şey yapacaksanız, spor alanı yapın buraya.

İlçemiz, deprem nedeniyle son yıllarda kentsel dönüşüm alanı içinde. Birçok yeni yapı yükselmekte Kadıköy’de. Bölgemizdeki kentsel dönüşümü nasıl görüyorsunuz?

Bağdat Caddesi’nde bir risk var dediler. Oradaki eski insanlar da evlerini yok pahasına sattılar. Ben onlara risk yok demiştim halbuki. Şu anda Kadıköy bölgesinde deprem riski var diye dönüşüm adına bir inşaat sanayi alanı oluştu. Bölge yerle bir ediliyor. Madem deprem riski var ve kentsel dönüşüm alanı ilan ettiniz, peki neden buralara gökdelenler inşa ediyorsunuz? Çin’de bile kendi son teknolojisine rağmen hem eski hem yeni binalar depremde yerle bir oldu.

Terör nasıl turizmi yok ettiyse İstanbul’da, deprem söylentisi adına kentsel dönüşüm de Kadıköy’ü yok ediyor. Çünkü, Kadıköy güzel bir yer. Cazibe merkez yaratmak istiyorlar. Bunun için de kentsel dönüşümü bahane olarak kullanıyorlar. Zemini sağlam yeri, sağlam değilmiş olarak gösteriyorlar. Madem İstanbul’da büyük deprem olacak diyorlar, o zaman oraya kentsel dönüşüm için yeni binaları yapmayı derhal bırakın, çünkü söylenti olan o  büyük deprem ormanları bile yerinden oynatır. Tamamen senaryo bunlar.

Marmara’yı ve İstanbul’u bekleyen bir deprem riski var mı? Yakın zamanda İstanbul bir deprem bekliyor mu?

1999’dan bu yana sürekli vurguluyorum; Marmara Denizi’nde bugün risk taşıdığı söylenen fay Silivri çukurundan başlayıp, Kumburgaz sahilinden kıyıya paralel olarak Büyükçekmece’ye kadar uzanan 30 km’lik bir fay. İkinci bir fay ise Büyükçekmece ve Küçükçekmece arasında Avcılar karşısından geçen 20 km’lik fay. Bu faylar toplamda Marmara için 50 km eder. 7 oranında bir deprem olayı söylenir. Biz buna 6 ila 6,5 olur diyoruz. Büyük oradan deprem olacağı bir spekülasyondur. Japonlar ve Fransızların yaptığı çalışmalar da gösterdi ki büyük bir oranda bir deprem olmayacak. Biz bunu yıllar önce söyledik. Toplumu, büyük bir deprem olacak diye oyaladılar. Deprem riski elbette var ama büyük bir deprem yok Marmara ve İstanbul’da.

Deprem konusunda devlet ve yerel yönetimler ne kadar çalışmalar yapıyorlar? Bu çalışmalar yeterli mi?

Toplumda deprem olgusu, kapitalizm anlamında inşaat sektörünün büyümesine araç olmuştur. Bu boyutuyla iktidar olsun ya da muhalefet olsun inşaat sektöründen payına alma yarışına girdiler. Deprem konusunda çok mühim çalışmalar olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun İstanbul için belediye başkanı adayı olduğu zamanlar bir çalışmalar yapıldı, ama öylece kaldı. İktidar da keza öyle, genelde söylem olarak kalıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/deprem-profesoru-sener-usumezsoy-kadikoy-yerle-bir-ediliyor/feed/ 0
Haydarpaşa Limanı’na cami ve külliye! https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-limanina-cami-ve-kulliye/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-limanina-cami-ve-kulliye/#respond Sat, 05 May 2018 18:00:34 +0000 /?p=44103 Üsküdar Selimiye’de 319 yıl önce inşa edilen ve 1959 yılında yıkılan Kavak İskele Camii ve Külliyesi yeniden inşa ediliyor. Haydarpaşa Limanı sınırları içerisine Sultan 4. Mehmet’in Hazinedarı Hacı Bekir Ağa tarafından yapılan camii ve külliye, aslına uygun şekilde aynı yerde inşa edilecek.

İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği, daha önceki yıllarda iki kez tahribata uğrayan ve 1959 yılında tarihi eser niteliği kalmadığı gerekçesiyle yıkılan Kavak İskele Camii’nin üçüncü kez inşa edilmesi için Koruma Kurulu’na başvurdu. Başvuru, İstanbul 6 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile geçtiğimiz günlerde İBB Meclisi’nde gündeme alındı.

Haydarpaşa Limanı

OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ…

Kurul, geçtiğimiz yıl İBB tarafından hazırlanan planı uygun buldu. Projenin aslına uygun şekilde tekrar yapılması kararı, oy çokluğu ile kabul edildi. Kavak İskele Camii’inin kat yüksekliği, çatı şekli ve yapı yüksekliği, kurulun uygun gördüğü şekilde aslına uygun olarak İBB tarafından belirlenecek. Eskiden bulunduğu 2 bin metrekarelik 93 parsele inşa edilecek caminin yanında külliye, lojman ve aşevi yapılırken; alanda dinlenme salonu, yurt, kurs binası, şadırvan ve zemin altına kapalı otopark da bulunacak.

ERHAN SARIŞIN: ASLINA UYGUN OLARAK İNŞA EDİLMELİ…

Ülkü Koçar

Camii ve külliye projesinin tekrar hayata geçirilmesi için Koruma Kurulu’na başvuran İstanbul Çevre Kültür ve Tarihi Eserleri Koruma Derneği Başkanı Erhan Sarışın, projenin önemine vurgu yaparak; “Bizler sadece camii değil, birçok yapının restore edilmesi ve tekrar aslına uygun şekilde yapılması konusunda çalışmalar yapan bir derneğiz. Özellikle Boğaz görünümündeki tesislerle ilgili çalışmalarımız var. Caminin bulunduğu konum açısından eski tarihi silueti yansıtacağı için aslına uygun şekilde inşa edilmesi talebinde bulunduk” dedi.

ÜLKÜ KOÇAR: TİCARİ MEKANA DÖNÜŞTÜRÜLMESİNİ DESTEKLEMİYORUM…

Tekrar inşa edilmek istenen cami ve külliye projesine dair görüşlerine başvurduğumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Meclis Üyesi Mimar Ülkü Koçar ise Kadıköy Life Dergisi’ne şunları söyledi: “Cami yapılabilir tabi ama, ihtiyaç olan yerlerde yapılması gerekir. Bu cami değil külliye şeklinde olursa, yani bir kısmı ticari amaçla kullanılır ve otopark olursa, dini tesis olmaktan çıkıp ticari bir mekan olarak kullanılacaksa bunu doğru bulmuyorum. Eski bir camii aslına uygun şekilde ihya ediliyorsa, bunu destekleyebiliriz. Eklentilerle orayı ticari merkez haline getirip, çevresine daha fazla araç trafiği bindirmek, dini ihtiyaca da ters düşecektir.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-limanina-cami-ve-kulliye/feed/ 0
Müjde! Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi https://www.kadikoylife.com/mujde-kalamis-yat-limani-ozellestirme-ihalesi-geri-cekildi/ https://www.kadikoylife.com/mujde-kalamis-yat-limani-ozellestirme-ihalesi-geri-cekildi/#respond Sun, 29 Apr 2018 11:50:23 +0000 /?p=44000 Kadıköylülere Kalamış’tan bir tatlı haber geldi. Yeşil alanı yok edecek, sahilde yapılaşmayı artıracak imar planına Kadıköy Belediyesi’nin; Kadıköy Kent Konseyi, sivil toplum kuruluşları ve duyarlı Kadıköylülerle birlikte yaptığı itirazlar sonucunda Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı özelleştirme ihalesi geri çekildi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, müjdeli haber sonrası yaptığı açıklamada “Kamu varlıklarını savunmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

Hürriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk’ün haberine göre, Kadıköy Belediyesi’nin yoğunluk artışı ve siluet tartışması nedeniyle açtığı yeni davalar neticesinde Özelleştirme İdaresi’nin satışa çıkardığı en değerli varlıklardan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı ihalesi geri çekildi. Yeterli talip çıkmadığı için ertelenen özelleştirme süreci, davaların çözümlenmesini bekleyecek. Özgentürk, yazısında şu ifadelere yer verdi:

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı

SON TEKLİF SÜRESİ DE ÖNCEKİ GÜN DOLDU…

“İhaleye girilen proje tamamen değişmiş, Kalamış Yat Limanı’nın doldurularak büyütülmesine karar verilmişti. Bilindiği gibi Kadıköy Belediyesi ise bu projeye karşı çıkmıştı. Belediyeye göre yeni plan; yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttıracak, kıyı silueti bozulacaktı. Belediyenin dava açması üzerine Koç Grubu ihaleden çekildi. Uzun bir sessizlik döneminden sonra Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı‘nın özelleştirilmesi için yeni hareket, geçen yıl Kasım ayında başladı. 16 Kasım’da yeni bir özelleştirme planı yayınlandı. Yeni sürecin gerekçesi, plan tadilatının yapılmasıydı. Özelleştirme İdaresi’nin plan tadilatı olarak planın genelini koruyan değişiklikle başlattığı yeni süreçte ilk teklif verme tarihi 15 Şubat 2018 olarak belirlenmişti. Özelleştirme İdaresi, bu tarihi daha sonra 27 Nisan 2018’e erteledi. Son teklif süresi de önceki gün doldu.”

KADIKÖY KENT KONSEYİ NÖBETTE!

Kadıköy Kent Konseyi üyeleri, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’ndaki kara ve deniz alanlarının yapılaşmaya açılarak özelleştirilmesini protesto etmek için her cumartesi günü Kalamış Atatürk Parkı’nda bir araya gelmiş, yat limanındaki özelleştirme kararı iptal edilene kadar nöbetlerini sürdüreceklerini dile getirmişti. Üyelere, Kadıköylüler de büyük destek vermişti.

]]>
https://www.kadikoylife.com/mujde-kalamis-yat-limani-ozellestirme-ihalesi-geri-cekildi/feed/ 0
Adalar’da atlar ölüme terk ediliyor! https://www.kadikoylife.com/adalarda-atlar-olume-terk-ediliyor/ https://www.kadikoylife.com/adalarda-atlar-olume-terk-ediliyor/#respond Fri, 27 Apr 2018 17:42:12 +0000 /?p=43987 İstanbul Adalar’da vatandaşlara ve turistlere nostalji yaşatmak için faytona koşulan atların içinde bulunduğu koşullar yıllardır değişmiyor. Kınalıada hariç tüm adalarda fayton kullanılırken, sayı en fazla Büyükada’da. Dolayısıyla at ölümlerinin çoğu da Büyükada’da yaşanıyor. Adaların coğrafi durumu, dik yokuşları ve asfalt zemin, atların koşturulmasına uygun olmamasına rağmen herhangi bir önlem alınmıyor ve Ada’da veterinerden başka bir uzman bulunmuyor.

YILDA EN AZ 400 AT ÖLÜYOR…

Büyükada’nın sembolü haline gelen faytonları çeken atların birbirleri ardına ölümleri, Ada halkını rahatsız etmeye başladı. Yılda en az 400 atın öldüğü Büyükada’da, yazın turistlerle beraber ziyaretçi sayısında büyük bir artış yaşanıyor. Yaz aylarında sıcak havanın olumsuz koşulları ve yoğunluktan kaynaklı saatlerce dinlenmeden koşturan atlar bitkin düşüyor. Bunun yanında sürekli olarak trafikte kaosun yaşandığı Adalar’da faytonlar, kamuya ait araçlar ve bisikletler tek yol üzerinde gittiği için atların yaralanması, sakat kalması ve ölümüyle sonuçlanan kazalar yaşanıyor.

“FAYTONA BİNME ATLAR ÖLÜYOR”

‘Faytona Binme Atlar Ölüyor’ inisiyatifi adına görüş aldığımız Elif Narin, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları aktardı: “Dört yıldır Adalar’daki faytonların tamamen kaldırılması talebimizi kamuoyuna duyurmaya çalışıyoruz. Biri Büyükada’da olmak üzere birden fazla geniş katılımlı eylemler ve basın açıklamaları gerçekleştirdik. Eylemler, basın açıklamaları, imza kampanyası ve Adalar iskelelerinde faytonların atlara yaşattığı zulmü anlatan broşürleri dağıtmak şeklindeki çalışmalarımız sonucunda, Adalar’daki fayton atlarının çektiği zulmü basına ve kamuoyuna duyurmayı başardık. Faytonların tamamının kaldırılmasını, bunun yerine doğaya ve ekolojiye dost ulaşım sistemlerinin belirlenerek kullanılmasını talep ediyoruz.”

“NOSTALJİK EZİYET SONA ERMELİ”

Adalar’da faytonları çekmekte kullanılan 1.500’den fazla atın durumunun hayvanseverler ve tüm duyarlı kamuoyunun gündeminde olduğunu ifade eden Kadıköy Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu ise; “Ticari kazanca yönelik olan bu faaliyet, merhamet sınırlarını çoktan aşmış bulunuyor.  ‘Çatlama’ denen olay  olmasın diye yaz kız kırbaçlanarak aç ve susuz koşturulan atların, hastalık ya da kaza halinde tedavi edileceği bir merkez olmadığından, bu durumda olanlar dağlara ve ormanlara terk ediliyor. Sadece Adalar Belediyesi’nin bir yılda gömdüğü at sayısı 400’ü geçiyor. Atların yazın sıcağında, kışın soğuğunda, az yiyecek, kırbaç, hastalık ve kazada terk ya da kaçak kesim kısır döngüsünde yaşamasını kabul edemeyiz. Bu nostaljik eziyet bir an önce sona ermeli” açıklamasında bulundu.

Adalar fayton

]]>
https://www.kadikoylife.com/adalarda-atlar-olume-terk-ediliyor/feed/ 0
Caddebostan İskele Sokak trafiğe kapatılacak https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokak-trafige-kapatilacak/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokak-trafige-kapatilacak/#comments Fri, 20 Apr 2018 17:08:40 +0000 /?p=43589 Kadıköy’de sık sık tartışmalarla gündeme gelen, müşteriler ile valeler arasında çıkan ölümlü kavgalar nedeniyle “Cinayet Sokağı” olarak anılmaya başlanan Caddebostan İskele Sokak trafiğe kapatılacak.

CHP’li Kadıköy Belediyesi ve İBB Meclisi Üyesi Hüseyin Sağ, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) aracılığıyla İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunup, bir şeridi valeler tarafından işgal edilen İskele Sokak’ın trafiğe kapatılmasını istedi. BİMER’den gelen yazıda, Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda vale cinayetlerinin yaşandığı Caddebostan İskele Sokak‘ın araç trafiğine kapatılmasının “olumlu” olacağı yönünde raporun Kadıköy Kaymakamlığı’na gönderildiği bildirildi.

caddebostan İskele sokak

HÜSEYİN SAĞ: VALELERE DENETİM GETİRİLMELİ…

Yeni cinayetler işlenmesi muhtemel bir yerin de Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal’daki restoranlar olduğunu ileri süren Hüseyin Sağ; “Yine valeler var ve aynı şeylerin yaşanması an meselesi. Kolluk kuvvetleri, çok kolaylıkla bu kaçak çalışan valeleri bulabilir. Eğer bir işletmenin valesi varsa önce izni olmalı ve işletmede sigortalı olarak çalışmalı” ifadelerini kullandı.

Barlar Sokağı

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokak-trafige-kapatilacak/feed/ 4
Kadıköy’de kaldırım düzenleme çalışmaları sürüyor https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kaldirim-duzenleme-calismalari-suruyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kaldirim-duzenleme-calismalari-suruyor/#respond Fri, 20 Apr 2018 09:42:26 +0000 /?p=43469 Kadıköy Belediyesi’nin 15 Mart tarihinde başlattığında cadde ve sokaklardaki kaldırım düzenleme çalışmaları büyük bir hızla sürüyor. Özellikle Kadıköy’ün merkezi kabul edilen Rasimpaşa, Caferağa ve Osmanağa mahallelerindeki uygulamalar Kadıköylüler için sıkıntı yaratıyor olsa da, süreç tamamlandığında “Bu sıkıntıya değdi” deniliyor.

Bazı Kadıköylüler ise düzenleme çalışmalarında ortaya çıkan aşırı toz ve gürültüden kaynaklanan sorunlar nedeniyle vatandaşlara biraz daha saygılı davranılması gerektiğini belirtiyor.

kaldırım

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-kaldirim-duzenleme-calismalari-suruyor/feed/ 0
Haydarpaşa Köprüsü’nün kapanması sıkıntı yarattı https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusunun-kapanmasi-sikinti-yaratti/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusunun-kapanmasi-sikinti-yaratti/#respond Tue, 17 Apr 2018 22:02:47 +0000 /?p=43842 Kadıköy’ün en önemli giriş noktalarından biri olan Haydarpaşa Köprüsü’nün trafiğe kapatılması, çevrede büyük sıkıntı yarattı. Araç ve yaya trafiğinin en yoğun yaşandığı dönemde böyle bir uygulamanın yapılmasının yerinde olmadığını dile getiren Kadıköylüler; “Müthiş bir koordinasyonsuzluk var. Bunu pek çok uygulamada görüyoruz” yorumunda bulundu.

Anadolu Yakası’nda Haydarpaşa-Gebze güzergahında süren banliyö hattı yenileme çalışması kapsamında, Tıbbiye Caddesi’ndeki karayolu köprüsü de yıkılıp yeniden yapılacak. Bir yıl sürmesi planlanan bu çalışmadan dolayı bölge trafiğinin olumsuz etkilenmemesi için alternatif güzergahlar belirlendi. Buna göre, Tıbbiye Caddesi’nden Kadıköy Rıhtım Caddesi’ne araç trafiği Behiçbey Sokağı’ndan Dr. Eyüp Aksoy Caddesi istikametine tek yönlü sağlanacak. Daha önce ulaşımın tek yönlü sağlandığı Orgeneral Şahap Gürler Caddesi de çift yönlü bölünmüş yol olarak yeniden düzenlendi.

Haydarpaşa Köprüsü

YENİ YAYA YOLU DÜZENLENECEK…

Dr. Eyüp Aksoy Caddesi’nden Orgeneral Şahap Gürler Caddesi’ne yeni açılan yolla araçların Tıbbiye Caddesi’ne paralel olarak Kadıköy Rıhtım Caddesi’ne ulaşmaları sağlanacak. Ancak bu güzergahı sadece otobüs, minibüs, taksi, servis gibi toplu taşıma araçları kullanabilecek. Rıhtım Caddesi’ne gitmek isteyen diğer araçlar ise, Taşköprü Caddesi ve Söğütlüçeşme Caddesi’ni kullanarak Rıhtım Caddesi’ne ulaşabilecek. Tıbbiye Caddesi ve Rıhtım Caddesi’ni kullanan yayalar için de yeni yaya yolu düzenlenecek.

Falih Özgür

İKİ AY DAHA BEKLENEBİLİRDİ…

Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz isimlerden biri de Falih Özgür oldu. Aynı zamanda Kadıköy’ün kanaat önderleri arasında yer alan Özgür; “Haydarpaşa Köprüsü ve bağlantı yolu, UKOME kararı ile Marmaray Projesi kapsamında trafiğe kapatıldı. Bu kadar önemli ve bu kadar işlevsel bir giriş yolunun en yoğun olduğu dönemde kapanması elbette doğru değildir. İki ay sonra okullar tatil edilecek, insanlar yaz tatili için bölgeden ayrılacaklar. Uygulamanın böyle bir zamanda yapılması daha doğru ve yerinde olurdu. Ayrıca 6 aydan fazla süreceği söyleniyor. Bu da mantıklı değil, zira önemli bir geçiş yolu. Bu tür projelerde zamanla yarışılır ve olabilecek en hızlı sürede bitirilmesi planlanır” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusunun-kapanmasi-sikinti-yaratti/feed/ 0
Saltuk Yüceer: Kadıköy’de deprem riski taşıyan alanlar yenilenmiyor! https://www.kadikoylife.com/saltuk-yuceer-kadikoyde-deprem-riski-tasiyan-alanlar-yenilenmiyor/ https://www.kadikoylife.com/saltuk-yuceer-kadikoyde-deprem-riski-tasiyan-alanlar-yenilenmiyor/#respond Wed, 04 Apr 2018 14:55:41 +0000 /?p=43446 2004 yılında kurulan Kadıköy Kent Konseyi, Türkiye’nin ilk kurulan kent konseylerinden biri olma özelliğine sahip. Belediyelerin öncülüğünde yerel paydaşları bir araya getirerek tüm kenti kucaklayan bir ortak akıl oluşmasını sağlayan kuruluş, tamamen sivil bir insiyatif… Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Saltuk Yüceer ile Kadıköy’ün çevre sorunlarını ve kentsel yenileme çalışmalarını Kent Konseyi’nin penceresinden konuştuk.

Kadıköy Kent Konseyi’nin amaçlarının, kentsel çevreden tarihi kültürel mirasın korunmasına, tüketici haklarından engelsiz kentler yaratmaya kadar tüm sorunları kapsadığını dile getiren Saltuk Yüceer, Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu:

Kadıköy'de metro

HER ŞEY YAŞANABİLİR BİR KADIKÖY İÇİN…

“Öncelikle Kadıköy için Kadıköy’ün sorunlarına çözüm bulmayı amaçlıyor ve kente karşı işlenen suçlarla mücadele ediyoruz. Halkı bilgilendirerek paneller, forumlar ve etkinlikler düzenliyoruz. Her şey yaşanabilir bir Kadıköy için… Biz burada yürütme kurulumuzla karar alıp, ürettiğimiz çözümleri Belediye Meclisi’ne gönderiyoruz. Onların insiyatifi sonucunda karar alınıyor. Kent Konseyimiz, meclislerden ve çalışma gruplarından oluşuyor. Kadın Meclisi, Kıdemli Yurttaşlar Meclisi, Gençlik Meclisi, LGBTİ Meclisi, Engelliler Meclisi,  Çocuk Meclisi ve son olarak kurulan Esnaf Meclisi olmak üzere toplamda 7 tane meclisimiz var. Bununla beraber yaklaşık 300’e yakın bileşenimiz olan sivil toplum örgütü var. Muhtarlar, Noterler ve Dernekler Masası’na kayıtlı sivil toplum kuruluşları, birer temsilciyle burada kendilerini temsil edebiliyorlar.”

KADIKÖY’DEKİ BİNALARIN YÜZDE 90’I ESKİ…

İlçedeki kentsel yenileme çalışmalarındaki artışa dikkat çeken Yüceer, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Bugün Kadıköy’deki inşaat çalışmaları ülkenin hiçbir semtinde yok. Bunun temel sebebi, Kadıköy’ün rant getiren bir bölge olması. Kadıköy’deki binaların yüzde 90’ı eski bina. Bunun içerisinde tabi ki tarihi eser sayılan binalar ve 1971 yılından önce yapılmış binalar var. 1999’dan 2012 yılına kadar ilçedeki binaların çok azı yenilenmiş. 2012 yılından bugüne kadar ise yaklaşık 3 bin civarında bina yenilenmiş. Fakat hala binaların yüzde 90’ı eski.

Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Saltuk Yüceer

KENTSEL YENİLEME ÇALIŞMALARI SADECE SAHİL BÖLGELERİNDE…

Binalar yenilenirken mutlaka riskli noktalara dair bir rapor alınması gerekiyor. Mesela İstanbul’un bir ‘Deprem Master Planı’ var. Bu planda depreme karşı zayıf olan, depremin en çok etkileyeceği bölgeler işaretlenmiş. Ardından 2012 yılında bir ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ çıktı ve burada da kentsel dönüşüm yapılması gereken alanlar belirlendi. İşaretli alanlara baktığımızda, planda yer alan riskli deprem alanlarının ve yasa sonucunda belirlenen dönüşüm yapılması gereken alanların açık şekilde belirtilmiş olduğunu görüyoruz. Amaç gerçekten depreme karşı önlem ve kentsel dönüşüm ise, şu an yenilenen yerler ile bu işaretlenmiş belirli alanların aynı yerler olması gerekir. Ama hiçbir şekilde bu alanlar yan yana gelmiyorlar. Bütün yenileme çalışmaları sahillerde sürerken, riskli bölgelerin hepsi başka yerlerde.”

Kadıköy Rıhtım'a cami

RIHTIM’A CAMİ PROJESİ SON DERECE YANLIŞ…

Kadıköy’ün sorunlarına karşı görevlerinin halkı uyarmak, bilgilendirmek, paneller ve etkinlikler düzenlemek olduğunu belirten Saltuk Yüceer; “Kadıköy Rıhtım’da hayata geçirilmek istenen bir cami projesi var. Bu projeyi desteklemiyoruz. Bu alan, tamamen Kadıköy’ün arıtması ile ilgili doldurulmuş bir alan. Sadece Kadıköy değil, Maltepe, Ümraniye, Üsküdar ve Ataşehir’in arıtması buraya bağlı. Bütün bu ilçelerin bağlı olduğu bir yerde mikrobiyolojik arıtma tesisi yapılması gerekirken, bu alana cami projesi yapılıyor. Cami projesi son derece yanlış ve çevre düzeni planına aykırı. İSKİ Altyapı Tesis Alanı diye geçen bir alan, cami yapılması söz konusu olamaz” dedi. Yüceer, sözlerinin devamında şunları ifade etti:

Kalamış Yat Limanı

EN DOĞRU KARARI KADIKÖY’DE YAŞAYANLAR VERİR…

“Bunun yanında Kalamış’taki marinayı büyütmek ve 500 yat eklemek istiyorlar. Bu da 35 bin metrekarelik inşaat alanı demek oluyor. Kalamış Marinası, zaten Türkiye’nin en büyük marinası. Halihazırda 1.200 yat kapasiteli, ama şimdi bunu 1.700’e çıkarmak istiyorlar. Ayrıca, Göztepe 60. Yıl Parkı’na bir metro istasyonu yapılmak isteniyor. Tüm bu konular ile alakalı çalışmalarımız sürüyor. Kent Konseyi’nin tüzel bir kişiliği olmadığı için direkt dava açamıyoruz, fakat ‘Hemşehri Davası’ adı altında açılan davalara destek oluyoruz. Bu konularda açılmış iki davamız mevcut. Bu projelerin hayata geçirilmeden önce mutlaka Kadıköylülere sorulması gerekir. En doğru kararı Kadıköy’de yaşayanlar verir.

Haydarpaşa Garı

BİR KENTİ KENT YAPAN LİMANLARI, GARLARI VE MEYDANLARIDIR…

Bir kentin en önemli noktaları garları, meydanları ve limanlarıdır. Haydarpaşa Garı için bir ara konuşulan bazı projeler vardı, şu an için kurtardık diyebiliriz. Haydarpaşa gardır ve gar olarak kalmalıdır.  Meydanda ise durum çok vahim. Sürekli betonlar dökülüyor, kazılıyor ve paramparça ediliyor. Bu kente uygulanacak tüm projeler halka sunulmalı ve ortak bir akılla yapılmalı.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/saltuk-yuceer-kadikoyde-deprem-riski-tasiyan-alanlar-yenilenmiyor/feed/ 0
Haydarpaşa Köprüsü yıkılıyor! https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusu-yikiliyor/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusu-yikiliyor/#respond Wed, 28 Mar 2018 14:00:44 +0000 /?p=43481 Marmaray Projesi kapsamında yenilenmesi planlanan Tıbbiye Caddesi üzerindeki Haydarpaşa Köprüsü’nün yıkım tarihi belli oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu’nun 22.03.2018 tarih ve UTK2018/12-28 sayılı kararına göre, köprü 8 Nisan Pazar günü kapatılacak ve çalışmalar bir an önce başlayacak. Tıbbiye Caddesi’ni kullanan sürücülerin, İBB tarafından belirlenen alternatif yolları kullanması gerekiyor.

Üsküdar ve Kadıköy’ü birbirine bağlayan, kilit öneme sahip ana arterlerden biri olan Haydarpaşa Köprüsü‘nün yıkılması halinde bölgedeki araç trafiğinde artış yaşanacağı öngörülüyor. İBB, yaya ve araç trafiği için alternatif yolları da belirledi. Buna göre; mevcutta 4 şerit ve tek yön olan Orgeneral Şahap Gürler Caddesi, iki geliş ve iki gidiş şeridi olacak şekilde düzenlenecek.

ALTERNATİF GÜZERGAHLAR BELİRLENDİ….

Üsküdar’dan Kadıköy yönüne doğru Tıbbiye Caddesi üzerinden iki şeritte seyreden araçlar Behiçbey Sokağı’na yönlendirilecek. Behiçbey Sokağı’nın Dr. Eyüp Aksoy Caddesi’ne bağlanan ucu, bir şerit geliş ve bir şerit gidiş şeklinde düzenlenecek. Tren Garı Caddesi’nin bir bölümü de kapatılacağı için bu yolu kullanan minibüs şoförleri, alternatif güzergahlara yönlendirilecek. Yayalar için de gar alanı içerisinden, Haydarpaşa Protokol Camii yakınındaki bir noktadan ulaşım imkanı sağlanacak.

Haydarpaşa Köprüsü

Haydarpaşa Köprüsü’nün 8 Nisan Pazar günü kapatılması ve çalışmaların bir an önce başlaması planlanıyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-koprusu-yikiliyor/feed/ 0
İstanbul’da hafriyat kamyonlarına yeni düzenleme https://www.kadikoylife.com/istanbulda-hafriyat-kamyonlarina-yeni-duzenleme/ https://www.kadikoylife.com/istanbulda-hafriyat-kamyonlarina-yeni-duzenleme/#respond Tue, 27 Mar 2018 14:18:37 +0000 /?p=43310 Kadıköy’de meydana gelen trafik kazasında 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in ölümüne neden olduğu iddia edilen kamyon şoförünün 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasıyla, hafriyat kamyonları yeniden gündeme geldi. İstanbul Valisi Vasip Şahin, yoğun tepkilere neden olan hafriyat kamyonlarının neredeyse yüzde 70-75’ine araç takip sistemi cihazı taktırıldığını belirterek; “Kalan hafriyat kamyonlarının da 2 Nisan Pazartesi gününe kadar bu cihazı taktırmasını bekliyoruz. 2 Nisan’dan sonra trafikten men de dahil olmak üzere bütün cezai müeyyideler, daha ağırlıklı ve tavizsiz şekilde uygulanacaktır” dedi.

Vali Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ile basın mensuplarına hafriyat kamyonlarına ilişkin düzenleme hakkında bilgi verdi. İstanbul’un hem nüfus artışı hem de fiziki mekan olarak sürekli büyüdüğünü, önemli altyapı yatırımlarının yapıldığını, bunların da birtakım araç ve gereç ile teknolojik imkanlarla yapıldığını anlatan Şahin; bu araç-gereçlerden biri olan kamyonların hafriyatın taşınması, malzemelerin inşaat alanına nakledilmesi noktasında önemli bir işler gördüğünü aktararak, bunun belli bir düzen içerisinde, can ve mal güvenliğinin sağlandığı şekilde ve kurallar dahilinde yapılması gerektiğini söyledi.

hafriyat kamyonları düzenleme

13 MİLYON LİRA CEZA YAZILDI, 600 ARAÇ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ…

Zaman zaman maalesef olumsuz örneklerle karşılaştıklarını, bazı ilçelerde can kaybına varan trafik kazaları yaşandığını dile getiren İstanbul Valisi Vasip Şahin, 2017’de yaklaşık 110 bin hafriyat kamyonunun denetlendiğini, kural ihlal edenlere 13 milyon lira civarında ceza yazıldığını, yaklaşık 600 aracın trafikten men edildiğini bildirerek; “Maalesef ceza miktarları bizi çok fazla sevindirmiyor. Keşke çok daha düşük olsa. Kontrol ettiğimiz trafik cezası, yazdığımız araç sayısı çok daha az olsa” ifadelerini kullandı.

YILDA 50 MİLYON METREKÜP HAFRİYAT…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal ise, megakentte yaklaşık yılda 50 milyon metreküp hafriyat çıktığını, bu işte çalışan kamyonların trafik sorununu artırdığını dile getirdi. Uysal, ilçe belediyelerinin ATS cihazı olmayan hiçbir araca hafriyat alma izni vermediğini vurgulayarak; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak döküm sahalarında bu sisteme dahil olmayan hiçbir araca döküm yeri göstermiyoruz. Bu sistemde güzergah tespit edilebiliyor. Güzergahın dışına çıkmışsa ki vatandaşımızı en rahatsız eden konudur, bu da tespit edilebiliyor. Ayrıca trafikte hız sınırını geçip geçmediği tespit edilebiliyor. Böylece bu sisteme dahil edilen tüm araçlarda kontrol mekanizması kurulmuş oluyor” açıklamasında bulundu.

HAFRİYAT RUHSATI VERİLECEK…

Hafriyatın ormanlık ve sulak alanlara dökülmesi konusuna da değinen Başkan Uysal; “Hafriyatı özellikle baraj havzalarına, ıssız bölgelere, vatandaşların olmadığı, hatta özel mülk olan yerlere döküp kaçma hadiseleri oluyor. Malumunuz genellikle gece saatlerinde yapıldığı için çok ciddi problemler yaşanıyor. Bu sistemle hafriyat, kamyona yüklendikten boşaltılana kadar takip edilecek. 39 ilçede inşaat ruhsatı verilirken hafriyat kaldırma ruhsatı da verilecek. Bu ruhsat, ancak ATS’ye dahil araca verilecek. Bu konu da artık emniyetimiz ve jandarmamızın işi kolaylamış olacak” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbulda-hafriyat-kamyonlarina-yeni-duzenleme/feed/ 0
Erenköy’deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor! https://www.kadikoylife.com/erenkoydeki-tarim-il-mudurlugu-arazisi-otopark-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/erenkoydeki-tarim-il-mudurlugu-arazisi-otopark-oluyor/#comments Mon, 26 Mar 2018 13:24:06 +0000 /?p=43298 Dört yıl önce özelleştirme kapsamına alınan ve Mihrimah Sultan’ın bağı olarak bilinen Erenköy’deki İstanbul İl Tarım Müdürlüğü arazisinin kaderi belli oldu. Üzerinde 370 adet ağaç bulunan tescilli bağ arazisinin altına İBB tarafından otopark yapılacak; üstünde ise ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacak.

Tarım İl MüdürlüğüKadıköy Life Dergisi, 2016 yılının Ocak ayında konuyu kapak dosyası olarak ele almış; arazinin Bağdat Caddesi ve çevresinin konseptine uygun, Amerika’daki “Central Park” benzeri çok amaçlı bir park olarak düzenlenme önerisini gündeme getirmişti. Kadıköy Erenköy’de İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bulunduğu yaklaşık 22 bin metrekarelik arazinin mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait ve tapu kayıtlarında “bağ” olarak tescilli. Çünkü arazi, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için dut fidanı dikilerek, bağcılığı geliştirmek üzere vakfedilmişti. Arazi, son sahibi 1927’de ölünce kadastro çalışmaları sırasında aynı amaçla kullanılmak üzere Tarım Bakanlığı’na tahsis edilmişti.

ÖN TAHSİSİ İBB’YE YAPILDI…

Üzerinde 370 adet ağaç bulunan yeşil alan, 2000’li yılların başından beri imara açılmaya çalışılıyordu. 23 Ağustos 2004’te araziye konut ve ticari birimler inşa etmek üzere açılan ihale, meslek odaları tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti. Ancak, 2014 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı ile aralarında Mihrimah Sultan’ın bağının da bulunduğu İstanbul’daki 71 taşınmaz için özelleştirme kararı alındı. Buna göre özelleştirme işlemi iki yıl içerisinde tamamlanacaktı. Karardan dört yıl sonra CHP’li İBB Meclis Üyeleri Ülkü Koçar ve Hüseyin Sağ, Tarım İl Müdürlüğü arazisinin ön tahsisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapıldığını ortaya çıkardı.

BAĞIN ALTINA OTOPARK, ÜSTÜNE TİCARİ BİRİMLER VE YÜRÜYÜŞ YOLU…

Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, İBB Etüt Projeler Daire Başkanlığı’na bağlı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülen projeye göre arazinin zemin altının otoparka dönüştürüleceğini, üstünde de ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacağını anlattı. Sağ, rant odaklı otopark projesine tepki göstererek; “İBB geliştirdiği projeyi çevre halkına, Kadıköy Belediyesi’ne sordu mu? Bağdat Caddesi, gece 01.00 kadar trafik yoğunluğunun yaşandığı bir cadde. Eğer zemin altı otopark yapılırsa, araç giriş çıkışları nedeniyle Bağdat Caddesi trafiği de tamamen durma noktasına gelir. Çevre halkı, bu alanın tamamının yeşil alan olmasını istiyor. İBB, otoparktan banka gibi para kazanacak. ‘Sürekli para gelsin’ zihniyeti tarih, yeşil, ağaç tanımıyor” dedi.

SON YEŞİL ALANI KORUYALIM…

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar ise, Kadıköy’de bütün yeşil alanların tek tek yok edildiğini vurgulayarak; “İlçemizde kalan 22 bin metrekarelik son yeşil alanı koruyalım. Yüzlerce ağacın altını oyup otopark yapmak, bu alanın kaybedilmesi demek. Bırakın böyle kalsın. Toprak suya kavuşsun, ağaçlar köklerini toprağa salsın. Bu proje tarihe de saygısızlık! Yeri gelince Osmanlı’yı kimseye bırakmıyorsunuz. 22 dönümlük bu arazi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için bağ çubuğu yetiştirilmek üzere vakfedilmedi mi? Niye saygı göstermiyorsunuz” diye sordu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoydeki-tarim-il-mudurlugu-arazisi-otopark-oluyor/feed/ 1
Mimar Ahmet Erkurtoğlu: Kadıköy’ün silueti kalmadı! https://www.kadikoylife.com/mimar-ahmet-erkurtoglu-kadikoyun-silueti-kalmadi/ https://www.kadikoylife.com/mimar-ahmet-erkurtoglu-kadikoyun-silueti-kalmadi/#respond Wed, 21 Mar 2018 13:50:07 +0000 /?p=43177 Kadıköy’de kentsel dönüşüm kapsamında en çok proje gerçekleştiren ve yaklaşık 700 bina yenileyen Mimar Ahmet Erkurtoğlu, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada bir mimar olarak süreçten mutlu olmadığını ifade etti. Yenileme çalışmalarının parsel değil ada bazında yapılması gerektiğini belirten Erkurtoğlu, Kadıköy’ün siluetinin kalmadığını söyledi. Ünlü mimarın vurgu yaptığı en önemli konu ise yaşam kültürünün değişmesi, komşuluk ilişkisinin kalmaması ve insanların birbiriyle diyaloğunun bitmesi… İşte, Ahmet Erkurtoğlu‘nun Kadıköy Life’a özel açıklamaları:

“Sayın Cumhurbaşkanımız, kentsel dönüşüm ile İstanbul’a ihanet edildiğini söyledi. Çok doğru ifade etti. Peşinden ise Çevre ve Şehircilik Bakanımız, sorumluluğu CHP’nin iktidar olduğu dönemlere yükledi. Ardından da Beykoz Belediyesi’nde bir meclis üyesi arkadaşımız, topu Adnan Menderes’e attı. Ben de diyorum ki, kimsenin kabahati yok. Bütün suç Fatih Sultan Mehmet’in! İstanbul’u almasaydı, İstanbul aynen kalırdı. Şu anda Kadıköy’de kentsel dönüşüm kapsamında en çok bina yenileyen şirket biziz. Ama mutlu değiliz, böyle bir kentsel dönüşüm olmaz. Başından beri karşıyım. Çünkü her şeyden önce parsel bazında değil, ada bazında olmalıydı. Parsellerin birleşimi teşvik edilmeliydi. Parseller birleşip ada olmadan, ekstra imar verilmemeliydi.

Ahmet Erkurtoğlu

KADIKÖY BANA GÖRE BİTTİ, YAŞAM KÜLTÜRÜ ÖLDÜ…

Yapılan kentsel dönüşüm değil, sadece bina yenileme hareketidir. Kente katkı yapmayı bırakın, yük bindiriyoruz. İnşaat alanı ve daire sayısı yüzde 30 artıyor. Konut sayısı artarken, yeni bir altyapı çalışması yapılmıyor. Deprem için binalar yenileniyor. Bu doğru ama insanları korumak isterken kenti katlediyoruz. Kadıköy bana göre bitti, yaşam kültürü öldü. Çünkü planlar yapılırken yaşam kültürü hesaba katılmıyor. Burada yaklaşık 700 bina yeniledik. Sosyal hayat düşünülerek yaptığımız tek proje, Vitrin Kozyatağı. Otoparkı, çocuk oyun alanları, spor ve yürüyüş alanları mevcut. Bir site hayatı var. Ancak otel gibi inşa edilen rezidanslarda kimsenin birbirinden haberi yok. Eskiden bir apartman içinde herkes birbirini tanırdı. Komşuluk ilişkisi vardı, artık o kalktı. Kadıköy emekli kentiydi, ama bu binalardan sonra artık emekli kenti olmuyor. Bunun önüne şu anda siteler geçebilir.

BAĞDAT CADDESİ TRAFİĞE KAPATILMALI!..

Artık mimarlıktan keyif almıyorum. Belediyeden hızlı onay alabiliyorsak, ya da mal sahibine fazladan yer kazandırabiliyorsak iyi mimar oluyoruz. İyi mimarlığın kıstasları bu olmamalı. Tabii ki iyi eserler de var. AKM projesi gibi, ama genel olarak yaptığımız günü kurtarmak. İstanbul bitmiş, master planları yeni yapılıyor. Kadıköy’ün silueti kalmadı. Haydarpaşa’yı saymıyorum. Onu da arkasında görünen Akasya mahvetti. Fikirtepe’deki caddenin Bağdat Caddesi’ni geçip geçmeyeceğini düşünebiliyorlar. Böyle bir şey olamaz. Fikirtepe’de bir kent meydanı bile yok. Kaldı ki Bağdat Caddesi de iş merkezlerine dönüştürüldüğü için ivme kaybediyor. Bizden sonraki kuşak, Bağdat Caddesi’ni bizim hatırladığımız gibi hatırlamayacak. Belediye başkanı olsaydım, pazar günleri Bağdat Caddesi’ni trafiğe kapatırdım ya da trafiği yer altına alarak caddeyi tamamen kapatırdım, eğlence merkezi haline getirirdim.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/mimar-ahmet-erkurtoglu-kadikoyun-silueti-kalmadi/feed/ 0
Kurbağalıdere ıslahının yüzde 90’ı tamamlandı https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-islahinin-yuzde-90-i-tamamlandi/ https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-islahinin-yuzde-90-i-tamamlandi/#respond Thu, 15 Mar 2018 16:41:51 +0000 /?p=42938 İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısında, Kurbağalıdere’deki ıslah çalışmaları gündeme geldi. Toplantıda konuşan İBB Meclis Üyesi Ömer Şahan, Kurbağalıdere Islah Projesi kapsamında sürdürülen faaliyetlerin yüzde 90 oranında tamamlandığını belirterek; şu açıklamalarda bulundu:

“Kurbağalıdere, İstanbul Anadolu Yakası’nın Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerini kapsayan, 4 bin 611 hektar havza alanına sahip, aynı zamanda nüfus yoğunluğunun en çok olduğu yerleşim alanları içerisinden geçen en büyük derelerinden biridir. Havzanın büyüklüğü ve eğimlerin fazla olması, bölgenin aşırı göç alması ve buna bağlı kontrolsüz yapılaşma sebebiyle, havzaya yağan yağışlar hızlı bir şekilde akışa geçerek Yenisahra bölgesinde, Kadıköy Hasanpaşa ve Osmanağa mahallelerinde taşkın riskini artırmaktaydı. Buna bağlı olarak sık sık su baskınları yaşanmakta, bu taşkınlar can ve mal kayıplarının yaşanmasına sebep olmaktaydı.

kurbağalıdere ömer şahan

BELİRLİ DÖNEMLERDE ETAPLAR HALİNDE DEVAM EDİYOR…

Fen İşleri Daire Başkanlığımız ve İSKİ Genel Müdürlüğünce belirli dönemlerde ve belirli etaplar halinde Kurbağalıdere ıslahı çalışmaları yürütülmektedir. Fen İşleri Daire Başkanlığı Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü kapsamında Kurbağalıdere ıslah inşaatı çalışmaları, Göztepe Köprüsü ile Kalamış arasında toplanmış durumdadır. Şu anda Kurbağalıdere ıslah çalışmaları yüzde 90 oranında tamamlanmıştır. Kadıköylü komşularımız ve hemşehrilerimiz adına başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve İBB meclis üyelerimize teşekkürlerini iletiyorum.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-islahinin-yuzde-90-i-tamamlandi/feed/ 0
Köşkler diyarı Göztepe’nin ünlü köşkü satılık https://www.kadikoylife.com/goztepe-abdullah-galip-pasa-kosku-satilik/ https://www.kadikoylife.com/goztepe-abdullah-galip-pasa-kosku-satilik/#respond Thu, 08 Mar 2018 19:37:09 +0000 /?p=42698 Göztepe’nin ünlü köşklerinden biri daha, yeni sahibini beklemek üzere satılığa çıktı. Göztepe ile Feneryolu Mahallesi sınırları arasında kalan ve çevrede “Abdullah Galip Paşa Köşkü” olarak bilinen yapının en ilgi çeken tarafı, mimari özellikleri olarak biliniyor.

ABDULLAH GALİP PAŞA’YA DÜĞÜN HEDİYESİ…

Kayıtlarda II. Abdulhamid’in Mabeyincisi Hakkı Bey tarafından yaptırıldığı bilgisinin yer aldığı köşk, çevresindeki apartmanlar ve ağaçlar nedeniyle çok fark edilmiyor. Ancak dikkatli bakıldığında, hele içine girildiğinde bambaşka bir dünyaya açıldığınızı fark ediyorsunuz. Köşkün bir başka ilginç hikayesi de Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın, kızı Azize Dürnev ile evlenen Abdullah Galip Paşa’ya bu köşkü düğün hediyesi olarak hediye etmiş olması.

VEDAT AKKAŞ: MİMARİ YAPISI BENİ ÇOK ETKİLEDİ…

Köşkün satışına yetkili kılınmış isimlerden biri, gayrimenkul danışmanları arasında “köşk uzmanı” olarak anılan Vedat Akkaş. Daha önceleri yine Göztepe’nin bir başka ünlü köşkü olan Zülüflü İsmail Paşa Köşkü’nün kiralanması işlemini gerçekleştiren Akkaş; “Pek çok köşkün satışına ve kiralanmasına aracılık ettim. Ancak bu köşkün mimari yapısı beni çok etkiledi” şeklinde konuştu.

Abdullah Galip Paşa Köşkü

Köşkün mimari özelliklerinden bazıları sivri külahlı cihannuması, orijinal kalem işçiliği olan tavan işlemeleri, yüksek tavan, giyotin pencere ve fresklerle bezenmiş olması…

ABDULLAH GALİP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Göztepe Abdullah Galip Paşa Köşkü, İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakasında, Kadıköy Göztepe tren yoluna paralel Hat Boyu ile Nadir Ağa sokakların kesiştiği yapı adasında inşa edilmiştir. Köşk, eski Selanik Valisi Abdullah Galip Paşa’nın ismiyle anılır. Köşkü esas yaptıran ise Sultan II. Abdülhamit’in mabeyncisi Hakkı Bey’dir. Köşkün mimarı ve yapılış tarihi bilinmemektedir. Köşkün yanında ise kayınpederi Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın köşkü bulunur. Müşir Mehmet Hayri Paşa, Selanik’te bulunan III. Ordu Komutanı idi.

Abdullah Galip Paşa Köşkü, çift kırma çatılı ahşap bir yapıdır. Yapı normal iki kat ve çatı arası katıyla üç katlıdır. Çatılar oldukça dik olup kiremit kaplıdır. Yapının girişi merdivenli bir giriştir. Girişin üst katı bir balkondur. Burada çok güzel ahşap oymalar ve desenler bulunur. Yapının ikinci katında, giriş simetrisine göre sağda ve solda iki çıkma balkon vardır. Bu balkonlarda ve çatı alnında ahşap işçilikleri dikkat çekicidir.

Müşir Mehmet Hayri Paşa’nın Seniye Hanım ile evliliğinden iki kızları vardı; Azize Dürnev Hanım ve Emine Nazmiye Hanım. Mehmet Hayri Paşa, Azize Dürnev Hanım’ı Selanik’te III. Ordu Komutanlığı yaptığı sırada Selanik Valisi (Ağustos 1886-Ağustos 1891) olan Abdullah Galip Paşa ile evlendirmiş ve kendi köşklerinin hemen yanında bulunan iki buçuk katlı ahşap köşkü, ilk sahibi olan Sultan II. Abdülhamid’in mabeyncilerinden Hakkı Bey’den satın alarak, kızı Azize Dürnev Hanım’a düğün hediyesi olarak vermişti. Böyle olmasına rağmen köşk, hala güvey Abdullah Galip Paşa’nın adıyla anılmaktadır.

Ağustos 1886’da Selanik’e atanan Abdullah Galip Paşa, memleketin dertlerini ve ihtiyaçlarını anlayıp, münevver bir fikir ile çalışmış ve kıymetli eserler bırakmış, Sabri ve Mithat Paşa’lardan sonra yenilik taraftarı ilk valiydi. Yaşına rağmen genç fikirliydi, milli onur ve haysiyetine düşkündü. İri yarı vücuduyla ağırbaşlı görünür, şefkatli ve kibar davranışlarıyla bir hanımefendi yumuşaklığına sahip sanılsa da hiddetlendiği anda kalın ve gür sesi ile kükrer, karşısındakileri titretirdi. Bembeyaz sakalları ve koyu mavi iri gözleri vardı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepe-abdullah-galip-pasa-kosku-satilik/feed/ 0
Feneryolu’nda “külliye” inşası paniği! https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-kulliye-insasi-panigi/ https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-kulliye-insasi-panigi/#respond Tue, 27 Feb 2018 16:24:44 +0000 /?p=42520 Feneryolu’nda geçtiğimiz süreçte yoğun tartışmalara neden olan Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin yanıbaşındaki 5,5 dönümlük arazide gerekli önlemler alınmadan gerçekleştirilen “külliye” inşası çalışmaları, semt sakinlerinin korku içerisinde yaşamasına ve paniğe neden oluyor.

Betonarme yapıların yoğunlukla bulunduğu Feneryolu’nun tek ‘yeşil bahçesi’ Kuyubaşı Fidanlığı’nın külliye projesi için imara açılması ciddi tepkilere yol açmış, fidanlık arazisinde bulunan tarihi Tuğlacıbaşı Hacı Mustafa Şevki Efendi Camii’nin yanıbaşındaki 5,5 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek ikinci bir cami, öğrenci yurdu, meşruta, kütüphane ve otopark projesi için onay çıkmıştı. Proje kapsamında yapılan hafriyat çalışmaları ve temel atma süreci sonrasında ise, söz konusu alana bitişik binaların otoparklarında çatlaklar meydana gelmeye başladı ve devrilen ağaçlar objektiflere yansıdı.

Feneryolu

İHBAR VE ŞİKAYETLER ARTIYOR…

Semt sakinlerinde korku ve paniğe neden olan çalışmalar dolayısıyla Feneryolu Muhtarlığı, Kadıköy Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) yapılan şikayet ve ihbarlar artarken, birkaç haftadır maddi yetersizliklerden ötürü inşaat çalışmalarının durduğu bildirildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-kulliye-insasi-panigi/feed/ 0
Acıbadem’de 2 bin yıllık lahit bulundu https://www.kadikoylife.com/acibademde-bin-yillik-lahit-bulundu/ https://www.kadikoylife.com/acibademde-bin-yillik-lahit-bulundu/#respond Thu, 22 Feb 2018 16:33:39 +0000 /?p=42389 Acıbadem’de yenilenmek üzere yıkılan General Ali Rıza Ersin Teknik ve Mesleki Lise’nin arazisinde yapılan temel kazma sırasında, 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen iki adet lahit bulundu.

Görgü tanıklarının polise ve müze müdürlüğüne haber vermesi üzerine olay yerine gelen ekipler, inşaatı durdurarak işlemlere başladı. İki gündür koruma altına alınıp emniyet güçleri tarafından nöbet tutulan alana hiç kimse yaklaştırılmıyor. Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gelecek onay sonrasında lahitlerin müzeye taşınması işlemi gerçekleştirilecek.

lahit

]]>
https://www.kadikoylife.com/acibademde-bin-yillik-lahit-bulundu/feed/ 0
Feneryolu Alt Geçidi trafiğe açıldı https://www.kadikoylife.com/feneryolu-alt-gecidi-acildi/ https://www.kadikoylife.com/feneryolu-alt-gecidi-acildi/#comments Mon, 19 Feb 2018 21:05:50 +0000 /?p=42323 Hızlı tren ray çalışmaları kapsamında yürütülen yol ve geçit düzenlemeleri, Kadıköy genelinde tüm hızıyla sürüyor. Erenköy, Göztepe, Selamiçeşme, Kızıltoprak derken Feneryolu Alt Geçidi de tamamlanarak önce yaya, sonra da araç trafiğine açıldı.

Bu arada çalışmalar sırasında yayaların yönlendirildiği eski yaya alt geçidi de yıkıldı. Ayrıca, eski tren istasyonuna yakın yeni bir istasyon kurma çalışmalarına başlandı ve iskeleti ortaya çıktı. Yeni yapılan Feneryolu Alt Geçidi’ne, eskiden yayaların geçtiği tüp geçit yerine geniş kaldırımlar yapıldı, yol asfaltlandı. Böylelikle Kadıköy trafiğinde çalışmalar tamamlanana ve kentsel dönüşüm rayına girene kadar az da olsa geçici bir rahatlık sağlandı.

Feneryolu Alt Geçidi

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolu-alt-gecidi-acildi/feed/ 1
Dudullu-Bostancı Metrosu’nda tüneller birleşti https://www.kadikoylife.com/dudullu-bostanci-metrosunda-tuneller-birlesti/ https://www.kadikoylife.com/dudullu-bostanci-metrosunda-tuneller-birlesti/#respond Mon, 19 Feb 2018 14:00:50 +0000 /?p=42315 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kent ulaşımındaki sorunların çözümü için yapılan metro inşaatları devam ediyor. Dudullu’dan Bostancı istikametinde kazı yapan ve “köstebek” diye tabir edilen TBM makineleriyle Kayışdağı’ndan Dudullu tarafına gelen tüneller, MODOKO’da birleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, tünellerin birleşmesi dolayısıyla MODOKO istasyonunda düzenlenen törende İstanbul’da ulaşımın ciddi bir sorun olduğunu ve bunun çözümü için 14 yıldır çok önemli adımların atıldığını, atılmaya da devam edileceğini söyledi. “Her yerde metro, her yere metro” anlayışı ve sloganıyla raylı sistemdeki kararlılıklarını sürdüreceklerini söyleyen Uysal, Dudullu-Bostancı Hattı’nın hizmete alınmaya başlamasıyla ulaşımda çok önemli bir kolaylığın sağlanacağını vurguladı. Metro hattının hizmet vermeye başlamasıyla Dudullu-Bostancı arası yolculuğun 17 dakikaya düşeceğini belirten Başkan Mevlüt Uysal, şöyle konuştu:

Dudullu-Bostancı Metrosu

GÜNDE 1,5 MİLYON KİŞİ TAŞIYACAK…

“Dudullu ile Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan metro hattının uzunluğu 14,3 kilometre olacak. Tek yönde saatte 43 bin 200 yolcu taşınacak. Metronun günlük yolcu taşıma kapasitesi 1,5 milyon kişi. Dudullu-Bostancı arası yolculuk süresi 17 dakika olacak. Üsküdar-Çekmeköy hattında olduğu gibi Dudullu-Bostancı Metrosu da sürücüsüz hizmet verecek. Bostancı-İDO iskelesinden başlayıp, Depo (Parseller) istasyonunda bitecek olan metro hattı Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy’ün içinde olduğu 5 ilçeyi birbirine bağlıyor.”

ANADOLU YAKASI’NDA ÖNEMLİ BİR ENTEGRE NOKTASI…

Projeyle 4 önemli raylı sistemin birbirine bağlanacağını hatırlatan Uysal; “Anadolu Yakası’nda önemli bir entegre noktası olacak. Bostancı istasyonunda Marmaray ve deniz ulaşım akslarıyla bağlantı sağlarken; Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattıyla, Dudullu’da Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu ile bağlantı sağlayacak hat, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu ile de bağlantılı olacak” dedi.

DEV TBM MAKİNESİ, İKİ YÖNLÜ TÜNELLERİ BİRLEŞTİRDİ…

Hattın ray montajına Nisan ayında başlanmasının planlandığına vurgu yapan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Dudullu-Bostancı Metrosu’nun inşasında şu anda 2 bin kişinin çalıştığını, Kozyatağı ve Bostancı’da metro hattına entegre olacak şekilde toplam 2 bin 870 araç kapasiteli iki büyük yeraltı otoparkının yapılacağını ifade etti. Konuşmanın ardından Kayışdağı istikametinden Dudullu tarafına doğu kazı yapan TBM makinesi çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra dev TBM makinesi, delme işlemini gerçekleştirerek iki yönlü tünelleri birleştirdi. TBM makinesinin görünmesinden sonra aracın operatörü büyük bir Türk bayrağı açarak, delme işleminin sona erdiğini anlattı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/dudullu-bostanci-metrosunda-tuneller-birlesti/feed/ 0
Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, İBB’ye devredildi https://www.kadikoylife.com/kadikoy-moda-nostaljik-tramvayi-ibbye-devredildi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-moda-nostaljik-tramvayi-ibbye-devredildi/#respond Fri, 16 Feb 2018 09:52:13 +0000 /?p=42234 İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokol kapsamında Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı, İBB’ye devredildi.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve mülkiyeti İETT’ye ait olan T3 Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvay Hattı’nın istasyonları, yolcu terminalleri, durakları, hatta çalışan raylı araçları, bu iş ve işlemlerle ilgili tesisleri, eklenti veya bütünleyici parçalarının İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bedeli mukabili bütün hakları ve sorumlulukları kapsayacak şekilde devredilmesini öngören protokol, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ele alındı. İBB Başkanı Mevlüt Uysal ve İETT Genel Müdür Vekili Ahmet Bağış’ın imzalarının bulunduğu devir protokolüne, CHP’li üyeler karşı çıktı. CHP Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, İETT’nin İSKİ gibi köklü kuruluşlardan biri olduğunu, kurumun eskiden çatı görevi gördüğünü ve tüm toplu ulaşımı koordine ettiğini, ancak son yıllarda ellerindeki yetki ve olanakların alındığını savundu.

HAKKI SAĞLAM: İETT’DEN ELİNİZİ ÇEKİN!..

İstanbul’da toplu ulaşımın ve raylı sistemin tökezlediğini, bunun da uygulanan yanlış politikalardan kaynaklandığını ileri süren Sağlam; “Bu yanlış kararlardan vazgeçilirse, İstanbul’un temel sorunlarının tamamı çözülür. İETT’den elinizi çekin” dedi. Eleştirilere cevap veren Hukuk Komisyonu Başkanı Osman Gökçebaş ise, Hakkı Sağlam’ın kamu yararına olan tüm kararlara muhalefet ettiğini söyledi.

OSMAN GÖKÇEBAŞ: KAMU ELİYLE HİZMETE DEVAM EDECEK…

Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvay Hattı’nın kaldırılmayacağını, kamu eliyle yine hizmet vermeye devam edeceğini dile getiren Gökçebaş; “Zaten 2011 yılında 2320 sayılı İBB Meclisi’nde alınmış kararda raylı sistemlerin Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği belirtilmiş. Eski karara istinaden burayı Büyükşehir bünyesine alıyoruz. Halihazırda orayı yine belediyemizin iştiraki olan Ulaşım AŞ işletecek. İETT ayrı bir kurum değil, kamu hizmeti veren ve Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kuruluştur. Bu tür kararların alınması gayet normaldir” şeklinde konuştu.

Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı

OY ÇOKLUĞUYLA KABUL EDİLDİ…

CHP Meclis Üyesi Ercan Erdem de Kadıköy Belediyesi’nde 10 sene meclis üyeliği yaptığını ifade ederek, devrin para aktarmak amacıyla yapıldığını savundu. Halihazırda söz konusu tramvay hattının Ulaşım A.Ş tarafından işletildiğini dile getiren Erdem, İETT’nin malını Büyükşehir’e devretmenin doğru olmadığını iddia etti. Konuşmaların ardından İBB Meclisi İkinci Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, imzalanan protokolü üyelerin oylamasına sundu. CHP’lilerin ret oyu verdiği devir protokolü, oy çokluğuyla kabul edilerek Meclis’ten geçti. Böylece, Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı‘nın İETT’den alınarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi onaylanmış oldu.

GÜNCEL BEDELİ YAKLAŞIK 11 MİLYON LİRA…

Raylı sistemlerin devir bedelinin bu hattın kayıtlı maliyet bedellerinin tamamından oluştuğu belirtilen protokolde, devir tarihinde İETT muhasebe kayıtlarında hattın duran varlıklarının ilgili hesaplardaki güncel değerinin 11 milyon 240 bin 963 lira olduğu vurgulandı. Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı’nın hesaplanan devir bedellerinin İETT’nin İBB’ye olan borcundan mahsup edileceği, varsa kalan miktarının Büyükşehir Belediyesi tarafından İETT’ye ödeneceği kaydedildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-moda-nostaljik-tramvayi-ibbye-devredildi/feed/ 0
Feneryolu Gönüllüleri’nden hayvan barınağına ziyaret https://www.kadikoylife.com/feneryolu-gonullulerinden-hayvan-barinagina-ziyaret/ https://www.kadikoylife.com/feneryolu-gonullulerinden-hayvan-barinagina-ziyaret/#respond Thu, 15 Feb 2018 07:19:57 +0000 /?p=42165 Sosyal projeleriyle adından söz ettiren Feneryolu Gönüllüleri, Kadıköy Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Geçici Hayvan Bakımevi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Feneryolu Gönüllü Evi ve mahalle sakinlerinin desteğiyle toplanan gıda, tıbbi alet, battaniye, halı vs. gibi ihtiyaç malzemeleri, etkinlik kapsamında barınağa teslim edildi.

Sivil toplum kuruluşlarından gelen her türlü destek ve yardımın can dostlarımız için hayli önemli olduğunu belirten Barınak Koordinatörü Murat Çırak, Kadıköy Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi hakkında Feneryolu Gönüllüleri’ni bilgilendirdi. Barınakta 485 köpek ve 230 kedi olduğunu, kedilerin tedavi ve kısırlaştırılmak amacıyla barınakta bulunduklarını, kısırlaştırıldıktan sonra tekrar yerlerine bırakıldıklarını belirten Çırak, barınaktaki köpeklerin ise sahiplendirilmelerini tamamıyla gönüllülerin yaptığını söyledi.

Yeni yapılan ek binayı da gezme fırsatı bulan Feneryolu Gönüllüleri, barınağı çok tertipli ve güzel bulduklarını, bu tür sosyal sorumluluk projelerinin devam edeceğini ifade etti.

Feneryolu Gönüllüleri

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolu-gonullulerinden-hayvan-barinagina-ziyaret/feed/ 0
Bakanlık, Fikirtepe’de sahaya iniyor https://www.kadikoylife.com/bakanlik-fikirtepede-sahaya-iniyor/ https://www.kadikoylife.com/bakanlik-fikirtepede-sahaya-iniyor/#respond Wed, 14 Feb 2018 06:40:47 +0000 /?p=42129 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm faaliyetleriyle ilgili vatandaşların yaşadığı mağduriyetlerin hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulması amacıyla bölgede irtibat ofisi açılacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul’un Kadıköy ilçesi Fikirtepe ve Dumlupınar mahalleleriyle Eğitim ve Merdivenköy mahallelerinin bir kısmını kapsayan riskli alanda, kentsel dönüşüm faaliyetlerinin özel sektör ve hak sahipleri ile uzlaşma esasına dayanarak devam ettiği belirtildi. Gelinen noktada bazı proje adalarında inşaat firmaları ile hak sahipleri arasında problemler yaşandığına yönelik haberlerin çeşitli basın organlarında yer aldığı aktarılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Fikirtepe

MAĞDURİYETLERİ EN KISA SÜREDE GİDERMEK HEDEFLENİYOR…

Fikirtepe kentsel dönüşüm çalışmaları sürecinde, projeden etkilenecek vatandaşlarımıza doğrudan ulaşarak yerinde ve doğru bir şekilde bilgilendirme yapılması, taraflar arasında koordinasyonun sağlanması ve olası aksaklıklara yerinde müdahale edilerek hızlı ve etkin çözümler üretilmesi amacıyla, proje alanında Bakanlığımız tarafından saha ofisi açılacaktır. Kısa süre içinde hizmete girecek irtibat ofisimizde mağduriyet yaşayan vatandaşlarımızla hızlı şekilde iletişime geçilerek, sorunların çözülmesi hedeflenmektedir.

Fikirtepe

36 YAPI ADASINDA YÜZDE 100 ANLAŞMA SAĞLANDI…

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde Bakanlığımızca onaylı plana göre belirlenmiş 61 adet proje adası (yapı adası) bulunmaktadır. Ada bazında yapılan uygulamalarda 36 adet yapı adasında, malikler ve firmalar arasında yüzde 100 oranında anlaşılmış, bu adalardan 25’inde yapı ruhsatı düzenlenerek uygulama başlamıştır. 17 yapı adasında imza aşamasında üçte iki çoğunluk elde edilmiş olup, diğer yapı adalarında da görüşmeler ve dosya üzerindeki incelemeler devam etmektedir.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/bakanlik-fikirtepede-sahaya-iniyor/feed/ 0
Kurbağalıdere Köprüsü yaya trafiğine açıldı https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-koprusu-yaya-trafigne-acildi/ https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-koprusu-yaya-trafigne-acildi/#respond Sat, 10 Feb 2018 19:34:27 +0000 /?p=41971 Yaklaşık üç aydır süren inşaat çalışmaları ile Kadıköylülere büyük sıkıntılar yaşatan ve özellikle akşam saatlerinde trafik kaosuna neden olan Kurbağalıdere Recep Peker Köprüsü, sonunda tamamlanarak yaya trafiğine açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kurbağalıdere ıslah çalışmaları kapsamında yenilenen köprü, 9 Şubat 2018 tarihi itibariyle yaya trafiğine açıldı. Kadıköylüler tarafından Kurbağalıdere Köprüsü olarak bilinen, resmi adı ise Recep Peker Köprüsü olan köprünün, 15 Şubat Perşembe sabahından itibaren araç trafiğine de açılacağı bildirildi.

TRAFİKTE RAHATLAMA BEKLENİYOR…

Köprünün hem yenilenmesi hem de genişlemesi sonucunda trafikte önemli oranda bir rahatlamanın gerçekleşeceğini dile getiren dolmuş kullanıcıları “Üç aydan bu yana büyük sıkıntılar yaşadık” derken; araçları ile Moda yönüne gitmek zorunda olanlar ise “Kadıköy İskelesi’nden dönmek zorunda kalıyorduk” şeklinde konuştular.

Kurbağalıdere Köprüsü

]]>
https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-koprusu-yaya-trafigne-acildi/feed/ 0
Cavit Paşa Konağı’nın restorasyonu tamamlandı https://www.kadikoylife.com/cavit-pasa-konagi-intema-showroomu-oluyor/ https://www.kadikoylife.com/cavit-pasa-konagi-intema-showroomu-oluyor/#respond Fri, 09 Feb 2018 22:33:27 +0000 /?p=41941 Bağdat Caddesi’nin ayakta kalan nadide tarihi eserlerinden biri olan ünlü Cavit Paşa Konağı‘nın restorasyonu tamamlandı. Köşk, şimdilerde yeni sakinlerini bekliyor.

Konağın sahiplerinden Hidayet Daş, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “Aralarında ünlü cafe ve restaurant markalarının da yer aldığı pek çok firma talip oldu. Ancak biz hem komşularımızı, hem de trafiği ve çevreyi düşünerek acele etmiyor, doğru kararı vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Cavit Paşa Konağı

]]>
https://www.kadikoylife.com/cavit-pasa-konagi-intema-showroomu-oluyor/feed/ 0
Moda Bostanı yeniden düzenleniyor https://www.kadikoylife.com/moda-bostani-yeniden-duzenleniyor/ https://www.kadikoylife.com/moda-bostani-yeniden-duzenleniyor/#comments Thu, 08 Feb 2018 13:06:26 +0000 /?p=41895 Moda’nın tek afet toplanma ve yeşil alanı olma özelliğini taşıyan, bir dönem betonlaşmaya karşı ciddi protestolara sahne olan Moda Bostanı, Kadıköy Belediyesi tarafından hazırlanan proje kapsamında yeniden düzenlenecek. Beton blokların arasında Modalıların gözü gibi koruduğu bostana yönelik gelişme, çevre sakinlerinin büyük memnuniyetiyle karşılandı.

Caferağa Mahallesi Şair Nefi Sokak’ta bulunan 3 bin 800 metrekarelik Moda Bostanı’nın yeniden düzenlenmesine ilişkin proje hakkında fikir alışverişinde bulunmak üzere 8 Şubat Perşembe günü Kadıköy Belediyesi’nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılanlar arasında belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman ile Kadıköy Kent Dayanışması, St. Joseph’liler Derneği ve bölgenin diğer sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, Moda Deniz Kulübü yönetimi, Moda Camii İmamı gibi pek çok isim yer aldı.

Moda Bostanı

PROJEDE NELER VAR?

Kadıköy Belediyesi öncülüğünde Moda Bostanı’na yönelik hazırlanan projede yok yok! Yeni muhtarlık binası, Aile Sağlığı Merkezi ek hizmet binası, çocuk yuvası, çocuk oyun alanı, 112 acil ambulans parkı, permakültür alanı, hobi bahçeleri, seyir terası, kümes ve kedi evlerinin yer aldığı projede her ayrıntı düşünülmüş.

HEM BOSTAN HEM YUVA…

Moda Bostanı Projesi’nin en önemli özelliklerinden biri, alana yapılacak Yeşil Yuva olacak. Üzeri çimen kaplı çelik prefabrik bina, 70 çocuğa hizmet verecek. 3-6 yaş arası çocukların hizmet alacakları yuva, yeşil bina özellikleri gözetilerek yapılacak. Çatısının çim olması nedeniyle çocukların çatısında da özgürce oynayabilecekleri yuvada, çevre dostu tasarımla yapılacak. Yuvanın yeşil çatısı, aynı zamanda seyir terası olarak düzenlenecek ve özellikle yaz aylarında mahalleli tarafından çeşitli forumların, etkinlik ve gösterimler yapılabileceği seyir terası da yapının keyifli yerlerinden biri olacak.

OTOPARK YAPIMI İÇİN İMAR DURUMU MÜSAİT DEĞİL…

Moda’ya gönül vermiş isimlerden Oğuz Sarıcaoğlu, proje ve toplantı hakkında şunları ifade etti: “Önemli bir sorunumuz çözülüyor. Sorularımız üzerine, arsanın Kadıköy Belediyesi tarafından Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden bir yıllığına kiralandığı, ancak süre açısından gelecekte sorun yaşanmayacağını öğrendik. Moda Bostanı‘nda zemin altı otopark yapımının ise imar durumu açısından mümkün olmadığı ifade edildi. Başta belediyemize, muhtarımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, bölgemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-bostani-yeniden-duzenleniyor/feed/ 5
Bağdat Caddesi’ne Bisiklet Kiralama İstasyonu https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesine-bisiklet-kiralama-istasyonu/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesine-bisiklet-kiralama-istasyonu/#respond Thu, 08 Feb 2018 11:30:43 +0000 /?p=41884 Bağdat Caddesi’ne Akıllı Bisiklet Kiralama İstasyonu geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çevre bilincinin gelişmesine katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği önemli projelerden biri olan bisiklet parkları, İSBİKE – Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi’ne dönüştü. İlk olarak Caddebostan-Tuzla Sahilyolu’nda uygulamaya konan sistem büyük ilgi görünce, şehir içinde de yaygınlaşması gündeme geldi.

İLK İSTASYON FENERYOLU’NDA…

Yoğun araç trafiğinin yaşanmakta olduğu İstanbul’da bisikletlerini kullanabilmek için yanlarında taşımak zorunda kalan bisiklet severler, artık kurulan sistem sayesinde Bağdat Caddesi’nde de istedikleri İSBİKE istasyonlarından bisiklet kiralayabilecek ve herhangi bir İSBİKE istasyonuna geri bırakabilecekler. Bu istasyonlardan ilki, Bağdat Caddesi’nin Feneryolu bölümünde, MedAmerikan Tıp Merkezi’nin yakınında kuruluyor.

AKILLI BİSİKLET HAKKINDA…

Kadıköy gibi hayli yoğun araç trafiğinin yaşandığı bir bölge için büyük önem taşıyan Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi, başta bisiklet severler olmak üzere vatandaşlara alternatif ulaşım hizmeti veriyor. Teknolojik veritabanı ile desteklenerek bisiklet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve kentteki ulaşım ağına entegre olabilen “Sürdürülebilir Bisiklet Paylaşım Sistemi” olarak da adlandırılıyor.

akıllı bisiklet kiralama

KEYFİNİ ÇIKARIN, TESLİM EDİN…

Akıllı bisiklet kiralama istasyonlarını kullanarak ister abone kartınızla, isteseniz kredi kartınızla bisiklet kiralayabilirsiniz. Örneğin Feneryolu’ndan aldığınız bisikleti Bostancı, Maltepe veya Kartal’da bırakabilir, yolculuğunuza alternatif ulaşım araçlarıyla devam edebilirsiniz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesine-bisiklet-kiralama-istasyonu/feed/ 0
Fenerbahçe Parkı’nda bahçeciliğe yeni boyut! https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-parkinda-bahcecilige-yeni-boyut/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-parkinda-bahcecilige-yeni-boyut/#respond Mon, 05 Feb 2018 17:32:28 +0000 /?p=41785 İstanbul Saint-Joseph Lisesi, 2016 yılında tohumlarını attığı Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ni VR (Sanal Gerçeklik) teknolojisiyle buluşturarak, Türkiye’de eğitim ve sanal gerçekliğin birleştiği ilk permakültür projesine imza attı. Permakültür Kulübü öğrencileri ve Apollo Tasarım Stüdyosu tarafından hayata geçirilen Topluluk Bahçesi VR Projesi, bir yandan Android ve iOS işletim sistemlerine sahip akıllı telefonlardan Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ni gezme fırsatı sunarken; diğer yandan da sürdürülebilir yaşam alanları kurgulamaya teşvik ediyor ve bahçeciliğe yepyeni bir soluk getiriyor.

Bir dönümlük arazide 50 çeşide yakın meyve ve sebze yetiştirilen Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ni sanal gerçeklikle bir araya getiren Topluluk Bahçesi VR Projesi hakkında konuşan İstanbul Saint-Joseph Lisesi Müdürü Paul Georges; “Proje büyük şehirlerimizde günden güne daha yaygın hale gelecek sürdürülebilir tarımın ilkelerini, üç boyutlu olarak daha geniş bir kitleye aktarabilmeyi amaç ediniyor” dedi.

VELİLER VE MAHALLE SAKİNLERİNDEN BÜYÜK İLGİ…

Saint-Joseph Lisesi Permakültür Kulübü’nün önce okul bahçesinde, ardından Fenerbahçe Parkı’nda Kadıköy Belediyesi’nin özel olarak tahsis ettiği bir bölümde bahçecilik çalışmaları yaptığını ifade eden Georges; coğrafya öğretmeni Şükran Toy ve öğrencisi Defne Aksel’in önderliğinde büyüyen Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ne velilerin ve mahalle sakinlerinin de büyük ilgi gösterdiğini, okullarındaki biyoloji ve resim öğretmenlerinin de eğitimleri kapsamında bahçedeki etkinlikleri konu alan ortaklaşa faaliyetler düzenlediklerini belirtti.

Fenerbahçe Parkı

VR GÖZLÜKLERLE PARKA GİTMEDEN GEZEBİLME İMKANI…

Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’nin video kaydının alınması, VR yazılıma aktarılması gibi teknik çalışmaların ardından ortaya çıkan ve Fenerbahçe Parkı’na gitmeden sanal gerçeklik gözlükleriyle mekanı gezme imkanı tanıyan uygulama ile ilgili olarak ise Müdür Paul Georges; projede görev alan öğretmenlere, öğrencilere, permakültür eğitmeni Taner Aksel’e, Kadıköy Belediyesi’ne, Apollo ve Google şirketlerine destekleri için teşekkür etti.

NE KADAR ÇOK YAYGINLAŞIRSA, O KADAR İYİ OLACAK…

Projenin mimarlarından Saint-Joseph Lisesi Coğrafya Öğretmeni Şükran Toy ise; “İki yıl önce okulumuzda kurduğumuz bahçecilik çalışmasını daha büyük kitlelere yaymak amacıyla, topluluk bahçesi olarak Kadıköy Belediyesi’nden destek alarak parkı kurduk ve öncelikle Kadıköy çevresindeki okullarla çalışmaları başlattık. Fakat gördük ki bunun daha geniş bir alana yayılması gerekiyor. Geniş kitlelere yaymayı düşündük ama ne yapacağımızı bilemedik. En güzel geri dönüşü, burayı ziyarete gelen diğer okullar kendi bahçelerini yapmaya başlayarak sağladılar. Projemiz ne kadar çok yaygınlaşırsa, bizim için o kadar iyi olacak” şeklinde konuştu.

İstanbul Saint-Joseph Lisesi coğrafya öğretmeni Şükran Toy ve öğrencisi Defne Aksel’in önderliğinde büyüyen Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ne, veliler ve mahalle sakinleri de büyük ilgi gösteriyor…

Topluluk Bahçesi VR Projesi, bir yandan akıllı telefonlardan Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi’ni gezme fırsatı sunarken; diğer yandan da sürdürülebilir yaşam alanları kurgulamaya teşvik ediyor ve bahçeciliğe yepyeni bir soluk getiriyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-parkinda-bahcecilige-yeni-boyut/feed/ 0
Kadıköy’de tinerci evleri çoğalıyor https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tinerci-evleri-cogaliyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tinerci-evleri-cogaliyor/#respond Sat, 27 Jan 2018 17:32:00 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41464 Kentsel dönüşüm ve kentsel yenileme süreci kapsamında boşaltılan, cam ve pencereleri sökülerek kapatılan binalar, bulundukları bölgelerde ciddi risk unsurları oluşturmaya başladı. Gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması nedeniyle tinerci ve madde bağımlıları tarafından rahatlıkla kullanılabilen evler, toplumsal düzeni tehdit ediyor.

Kadıköy Life Haber Merkezi’ne geçtiğimiz süreçte Feneryolu Mahallesi’nden benzer bir ihbar gelmiş, sayfalarımızda okurlarımıza duyurmuştuk. Son olarak ise Acıbadem Mahallesi’nde meydana gelen olayda, önceden semtin başka bir sokağındaki metruk eve giren, belediye ve polis işbirliğiyle oradan çıkartılan tinerciler, Sarayardı Caddesi’nde 34 numaralı boş binayı mesken tutarak, mahallelinin huzurunu kaçırmaya devam ediyor.

tinerci evleri

MAHALLELİNİN HUZURU KAÇTI, ŞİKAYETLER ARTTI…

Kadıköy Life’a konuşan Sarayardı Caddesi esnafı; “Tinerciler yanlarında köpekleriyle çete halinde dolaşarak huzurumuzu kaçırıyor ve yoldan geçen insanları rahatsız ediyor” diyerek şikâyetlerini dile getirdi. Acıbadem Mahallesi Muhtarı Ersoy Uğur ise şunları dile getirdi:  “Semtimizde 7-8 tane gençten oluşan bir grup var. Bir de bunların yanında köpekleri var. Öncelikle birkaç ay önce çok eski bir binada yer bulmuşlar. Bir yerlerden girerek orada barınmışlar. Belli saatlerde etrafa zarar verdikleri yönünde şikâyetler gelmeye başladı. Köpekleri de kedilerin peşinden koşturuyorlarmış. Hatta boğduklarını iddia edenler de var. Şikayetler artınca Kadıköy Belediyesi ile irtibata geçtim. Fakat, belediye ile bir şey yapamıyorsunuz ilk etapta. Çünkü içeride bunlar varsa, belediye bir şey yapamıyor.

NEREDEN ÇIKACAKLAR DİYE BEKLİYORDUM…

Emniyet Müdürümüzü aradım ve ekipler geldi. Belli bir saatte organize olduk ve Kadıköy Belediyesi ekipleriyle Emniyet ekipleri işbirliğinde onları oradan tahliye ettiler. Belediye de güzelce kapıları kapattı. Bunlar böyle yerlerde yaşıyor, nereden çıkacaklar diye bekliyordum. Nitekim ondan kısa bir süre sonra Sarayardı Caddesi 34 numaraya yerleşmişler.

ÜÇ TANE BİNAMIZ CAMLARI SÖKÜLMÜŞ HALDE BİZİ BEKLİYOR…

Burada şöyle bir prosedür var. Özel mülkiyet alanı olduğu için Kadıköy Belediyesi, böyle yerleri gidip de kapatamıyor. Yerel yönetimden beklentimiz, müteahhitle irtibata geçilmesiydi. Ulaşmaya çalışmış belediye, 20 gün sonra da kapatılmasına karar verildi ve kapatıldı. Ama yine söylüyorum, bu çözüm değil. Acıbadem Caddesi’nde 60 numara var, 74 numara var, 102 numara var. Bunlar hep kentsel dönüşüm kapsamında boşaltıldı, camları söküldü. Tinerciler sırayla buraları gezecekler. Belediye ekipleri yeniden müdahale ederek kapattı. Şu an neredeler bilmiyoruz ama caddedeki bir binadan her an çıkabilirler. Çünkü üç tane binamız, camları sökülmüş halde bizi bekliyor.

CİDDİ VE ÇÖZÜM BULUNAMAYAN BİR SORUN…

Ciddi ve çözülemeyen bir sorun bu, tinerci ve madde bağımlılarını Türkiye Cumhuriyeti çözemedi bir türlü. Daha önce Beyoğlu’nda bir sat komandosunu bıçaklayarak öldürdüler. İstiklal Caddesi’nde hala daha görürsünüz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-tinerci-evleri-cogaliyor/feed/ 0
Kadıköy’ün asırlık köşkünün son tanığı konuştu https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-asirlik-koskunun-son-tanigi-konustu/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-asirlik-koskunun-son-tanigi-konustu/#respond Tue, 23 Jan 2018 18:00:06 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41343 Kadıköy Belediyesi’nin restore ederek ilçeye kazandırdığı tarihi köşkler, kent hafızasının yaşamasına vesile oluyor. Hasanpaşa’daki Karikatür Evi, Acıbadem’deki Gençlik Sanat Merkezi ve şimdi de Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi adını alan tarihi köşk, Kadıköy Belediyesi’nin restore ettiği tarihi kültür varlıkları arasında yer alıyor. Peki, bu binalarda daha önce kimler yaşamıştı? Neler yaşamıştı?

Harabe haldeyken belediye tarafından restore edilerek 25 Kasım 2017’de hizmete açılan Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’nde uzun yıllar yaşayan Gönül Öztürk Kızılağaç, kent hafızasını yaşatan isimlerden biri… Rasimpaşa İskele Sokak’ta yer alan köşkte doğan ve uzun yıllar ailesiyle burada yaşayan Kızılağaç, geçtiğimiz günlerde Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi’ni ziyaret etti. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu ile tanışıp sohbet eden Gönül Öztürk Kızılağaç, hem köşkün hem de ailesinin hikayesini anlattı.

Kadıköy'ün asırlık köşkü

BEYRUT’TAN KADIKÖY’E…

Gönül Hanım’ın babası, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nde üst düzey memurluk yapan Hikmet Memduh Kızılağaç. Gönül Kızılağaç’ın anlatımlarına göre, 1930’lu yıllarda Darülbedayi müdürlüğü görevinde de bulunan baba Hikmet Memduh Kızılağaç, uzun yıllar o dönem Osmanlı toprakları olan ülkelerde görev yapmış. Beyrut’tan döndükten sonra Kadıköy’e gelerek, Rasimpaşa’daki bu köşkü satın almış. Gönül Öztürk Kızılağaç, iki ablasıyla beraber bu köşkte büyümüş. Kızılağaç, o yılları şöyle anlatıyor:

ÇOK GÜZEL GÜNLER YAŞADIK…

“Esasen burası iki ayrı binadır. Ön taraftaki bin,a Rıhtım Caddesi 168 numaradır, şu an içinde olduğumuz kısım ise İskele Sokak 2 numaraydı. Ben, Rıhtım Caddesi’ndeki köşkte doğdum. Öndeki oda benimdi, çok güzel manzarası vardı. Burada çok güzel günler yaşadık. Kapılar açılıyordu sonuna kadar, güneşin tüm ışıkları içeri doluyordu. Aşağı koridorda büyük bir soba vardı. Bir de bahçede küçük bir havuzumuz vardı. Ablalarımla oyunlar oynardık bu havuzda. Evlendikten sonra Yeniköy’e gittim ama Kadıköylüyüm hala. İlkokulu da Osmangazi İlkokulu’nda okudum.”

ATATÜRK İLE KARŞILAŞMA…

Gönül Öztürk Kızılağaç, bir dönem tramvayların geçtiği Haydarpaşa Köprüsü’nün açıldığı zamanı da hatırlıyor: “Tramvaylar vardı ama köprü çok önceden yapılmıştı. Tramvaylar sonradan geçmeye başladı. Hatta bu köprüden Atatürk de geçti. Afgan Kralı İstanbul’a gelmişti. Biz de çocuğuz tabii, Atatürk’ü karşılamak için elimize çiçekleri verdiler. Camlarında perde olan askeri araçlarla geçtiler. Arka koltukta oturduklarını hatırlıyorum. Hızlıca yanımızdan geçtiler. Ben arkalarından koşturdum ama yetişemedim, sadece çiçeği arkalarından attım.”

AHMET RASİM’İN GEÇİCİ EVİ…

Kızılağaç ailesinin yaşadığı ve Gönül Öztürk Kızılağaç’ın “Beyaz Köşk” dediği bu tarihi binada, ünlü isimler de ikamet etmiş. Kızılağaç’ın anlatımlarına göre, şair Ahmet Rasim ve ilk kadın ressamlardan Bedia Güleryüz bunlardan sadece ikisi. Gönül Hanım, Ahmet Rasim ile ilgili bildiklerini şöyle aktarıyor: “Bizden evvel yazar Ahmet Rasim, bu binada kiracı olarak oturmuş. Akşamcılığı severmiş. Babacığım söylerdi; eşi Ahmet Rasim’e ‘Sakın geç kalma, erken gel’ dermiş. Meşhur o şarkıyı da Ahmet Rasim burada bestelemiş. İlk kadın ressamlarımızdan Bedia Güleryüz de burada kiracı olarak yaşadı. Çok başarılı bir ressamdır, Mehmet Güleryüz’ün de halasıdır.”

KÖŞK, GELİR AMACIYLA FARKLI ŞEKİLLERDE DEĞERLENDİRİLDİ…

Memduh Kızılağaç’ın ölümünden sonra aile gelir elde edebilmek için köşkü farklı şekillerde değerlendirmiş. Gönül Hanım’ın ablası Beria Kızılağaç, köşkü yurtdışından gelen öğrenciler için gençlik oteli yapmış. Beria Kızılağaç için 1960’da yayınlanan bir haberde, gazeteci ve öğretmen olan Beria Kızılağaç’ın Houston’da toplumsal hizmet üzerine çalıştığı bilgilerine yer veriliyor. Yine aynı haberde, Kızılağaç’ın İstanbul’a dönmeden önce iki yıl boyunca Japonya, Hindistan ve İran’da toplumsal hizmet metotları üzerine çalıştığı yazılmış.

Kadıköy'ün asırlık köşkü

VASİYET YERİNE GELMİŞ OLDU…

Gönül Öztürk Kızılağaç, ablası Beria Hanım’ın köşkün toplumsal hizmet için kullanılmasını istediğini söylüyor. Köşkün aslına uygun restore edildiğini ve birçok şeyin değişmediğini söyleyen Kızılağaç, köşkün Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi olarak kullanılmasından duyduğu mutluluğu da şu sözlerle anlatıyor: “İyi ki burayı böyle yaptılar. Çünkü harap bir vaziyette, Kadıköy’ü çirkinleştirmekten başka işi olmayan iki tane binaydı. Hiçbir şey yapamıyorsunuz, ne maddi gücünüz var, ne de beden gücünüz. Bir tek hafızam yerinde, en zengin tarafım o. Ama tabi bazı şeyler uzaklaşıyor benden, buna da şükürler olsun. Bu şekle gelmesi beni çok memnun etti. Ablam da hep müze yapacağım derdi. Kadınlar üzerine çalışmak isterdi, bütün isteği buydu. Burayı bu şekilde kullanmakla bir nevi ablamın vasiyetini yerine getiriyorsunuz.”

Kadıköy'ün asırlık köşkü

Kadıköy'ün asırlık köşkü

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-asirlik-koskunun-son-tanigi-konustu/feed/ 0
Sahilyolu’na Havaray geliyor! https://www.kadikoylife.com/sahilyoluna-havaray-geliyor/ https://www.kadikoylife.com/sahilyoluna-havaray-geliyor/#respond Mon, 22 Jan 2018 17:57:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41315 İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl yatırım programlarına dâhil ettiği “Havaray” projelerinde, hem işlemler hem de değişimler hızlanıyor. Bugüne kadar birçok metro projesini hayata geçiren ve 2019 sonrasında İstanbul’daki metro uzunluğunu 1000 kilometrenin üzerine çıkarmayı hedefleyen İBB’nin, yolcu trafiğini havaya almak adına planladığı Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir ve Maltepe Havaray projelerinin iptal edilmesinin gündemde olduğu belirtildi.

SAHİLYOLU’NDAN TUZLA’YA KADAR…

Bu hatlar yerine yeni planlamanın Bostancı’dan başlayıp, Sahilyolu’nu takip ederek Tuzla’ya kadar ulaşacağı bilgisini aktaran yetkililer, söz konusu projeyle hem yapım kolaylığı hem de maliyet yönünden çok büyük avantaj sağlanacağını dile getirdi. Planların onaylanması durumunda inşa çalışmalarına bu yılın Mart veya Nisan ayı içerisinde başlanabileceği bilgisini aktaran bir başka yetkili ise, “Anadolu Yakası için sürpriz projeler de yolda” mesajı verdi.

TUZLA BELEDİYE-SAHİLYOLU HAVARAY PROJESİ DEVAM…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılı sonrasında hizmete almayı planladığı Tuzla Belediye-Sahilyolu Havaray Projesi’nin yeni projeye entegre edileceği, Tuzla Belediyesi’nden yolculuğuna başlayacak hattın sırasıyla Evliya Çelebi, Şinasi Duralı, Dörtyol ve Vatan duraklarından geçerek, Marina durağına ulaşacağı aktarıldı. Havaray projesiyle birlikte bölge halkının marina ve içerisinde yer alan sosyal alanlara ulaşımının kolaylaşacağı ve bölgenin bir cazibe merkezi olmasına katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Havaray

Kadıköy Life Dergisi, 2013 yılının son sayısında Havaray’ı kapak konusu yapmış, “Anadolu Yakası’nda sürpriz projeler” başlığıyla büyük ilgi görmüştü…

]]>
https://www.kadikoylife.com/sahilyoluna-havaray-geliyor/feed/ 0
Feneryolu Çay Bahçesi neden kapandı? https://www.kadikoylife.com/feneryolu-cay-bahcesi-neden-kapandi/ https://www.kadikoylife.com/feneryolu-cay-bahcesi-neden-kapandi/#respond Sat, 20 Jan 2018 15:00:33 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41257 Kadıköy’de inşaatlar hız kesmeden sürüyor. Kentsel dönüşümün en yoğun uygulandığı yerlerden biri Kadıköy. Bununla birlikte doğanın korunması konusunda da en duyarlı bireylerin, sivil toplum kuruluşlarının buluştuğu özel bir yer…

Öyle de, bu taş yığınları arasında öyle mahalleleri var ki Kadıköy’ün; mahalle sakinlerinin bir araya geldiği ve soluk alıp birbirleriyle sohbet ettiği, sade, gösterişli olmayan ama sıcak mekanlar. Tıpkı, Feneryolu Çay Bahçesi gibi… Yıllardır  gayet güzel işletilen bu mekan şimdi kapatılıyor. Sabit pazar da yenilenecek.

Sabit pazarın yeniden düzenlenmesi üzerinden çok zaman da geçmedi, dükkanlar yenilendi. Şimdi semt sakinleri bunun nedenini öğrenmek istiyor. Hakikaten biz de merak ediyoruz. Bir yetkili çıksa da bunu anlatsa. Çünkü biz Kadıköy’ü, yaşamayı ve doya doya solumayı seviyoruz. Kadıköy’e hizmet edenleri de… Yeter ki insana dair güzel projeler olsun…

Feneryolu Çay Bahçesi

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolu-cay-bahcesi-neden-kapandi/feed/ 0
Kurbağalıdere Recep Peker Köprüsü yıkıldı https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-recep-peker-koprusu-yikildi/ https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-recep-peker-koprusu-yikildi/#respond Fri, 19 Jan 2018 09:43:37 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=41222 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kurbağalıdere Islah Projesi kapsamında 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle araç ve yaya trafiğine kapatılan Recep Peker Köprüsü, geçtiğimiz gün itibariyle yıkıldı. Köprüdeki yıkım çalışmalarının tamamlanmasının ardından molozların hafriyat gemisiyle alınacağı bildirilirken, bu süreçte geçici olarak yüzer dubalı yaya köprüsünün kullanıma kapatılacağı açıklandı.

Kadıköy’de Osmanağa, Caferağa, Rasimpaşa ve Hasanpaşa mahallelerini Bağdat Caddesi ile sahilyoluna bağlayan ana güzergahlar arasında yer alan, toplu taşıma araçları tarafından da yoğun bir şekilde kullanılan Recep Peker Caddesi üzerindeki Recep Peker Köprüsü‘nde çalışmaların hedeflenen bitiş süresi 99 olarak belirtilmişti. Özellikle Rıhtım, Altıyol ve Kuşdili çevrelerinde iş çıkış saatlerinde yoğun trafiğe sebep olan köprünün yıkım işlemlerinin ardından molozların kaldırılmasıyla birlikte yeni köprünün inşasına geçilecek ve birkaç hafta içerisinde trafik akışı yeniden sağlanacak.

Kurbağalıdere Recep Peker Köprüsü

]]>
https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-recep-peker-koprusu-yikildi/feed/ 0
Göztepe Tren İstasyonu’na dev koruma kubbesi https://www.kadikoylife.com/goztepe-tren-istasyonuna-dev-koruma-kubbesi/ https://www.kadikoylife.com/goztepe-tren-istasyonuna-dev-koruma-kubbesi/#respond Mon, 08 Jan 2018 18:39:25 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40947 Göztepe Tren İstasyonu için beklenen koruma kubbesi nihayet yerleştirildi. Yaklaşık iki ay önce yerde montajı yapılan devasa büyüklükteki koruma kubbesinin yerleşimi, dev vinçler yardımıyla 8 Ocak Pazartesi günü yapıldı.

Son üç yıldır başta Göztepeliler arasında olmak üzere “Yıkılacak mı yoksa korunmaya mı alınacak” şeklinde süren tartışma ve endişeler son bulurken, istasyon binasının restorasyon süreci de başlamış oldu. Sırada ise istasyon binasının altına destekler konularak askıya alınması, yaklaşık 50 cm kadar yükseltilip, altındaki taşıyıcı duvarların yıkılması ve yeni taşıyıcı duvarların örülmesi işlemleri var.

Göztepe Tren İstasyonu

HABABAM SINIFI MÜZESİ OLSUN…

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Göztepelilerin ortak düşüncesi, istasyon binasının çok güzel bir yapı olması yönünde. Yetkililer, binanın ne amaçla ve nasıl kullanılacağının henüz belirlenmediğini ifade ediyor. İstasyon binasının hemen yanıbaşındaki esnaflarımızdan BARKER Kırtasiye’nin kurucusu Faruk Çelikten ise, harika denilebilecek bir öneri dile getiriyor: “Burasının Hababam Sınıfı Müzesi olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle Kadıköy’de yaşamış olan Kemal Sunal’ın başrollerinde oynadığı Hababam Sınıfı’na ilişkin müze, içinde Hababam karakterlerinin balmumu heykellerinin olduğu, filmde kullanılan malzemelerin sergilendiği bir bina olarak müthiş olur. Böyle bir yapı, Kadıköy’ümüze çok yakışır.”

Göztepe Tren İstasyonu’nda dev koruma kubbesinin montajı yaklaşık iki ay önce başlamıştı. Kubbenin yerleşimi, dev vinçler yardımıyla 8 Ocak Pazartesi günü yapıldı…

Göztepe Tren İstasyonu

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepe-tren-istasyonuna-dev-koruma-kubbesi/feed/ 0
Sahrayıcedit sakinleri Anadolu Lisesi istiyor! https://www.kadikoylife.com/sahrayicedit-sakinleri-anadolu-lisesi-istiyor/ https://www.kadikoylife.com/sahrayicedit-sakinleri-anadolu-lisesi-istiyor/#comments Thu, 28 Dec 2017 08:10:34 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40702 Sahrayıcedit Mahallesi sakinleri, semtlerinde iki adet İmam Hatip Lisesi bulunmasına rağmen hiçbir Anadolu Lisesi ya da Meslek Lisesi olmadığına dikkat çekerek, konu ile ilgili imza kampanyası başlattı. change.org üzerinden Kadıköy Kaymakamlığı ve İstanbul Valiliği’ne ithafen “Sahrayıcedit, Anadolu Lisesi İstiyor. Sesimiz Olun, Anadolu Lisemiz Olsun!” sloganıyla başlatılan kampanyada şu ifadelere yer verildi:

“Mahallemizde bulunan iki adet İmam Hatip Lisesi’nden biri olan Gözcübaba İmam Hatip Lisesi’nin, Gözcübaba Anadolu Lisesi yapılması talebimizdir. Sahrayıcedit’te Anadolu Lisesi ve Meslek Lisesi bulunmamakta, fakat İmam Hatip Lisesi iki tanedir. Mahalleliler olarak, muhtarlığımızla birlikte Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi gibi taleplerimiz olmasına rağmen, sadece İmam Hatip Lisesi mevcuttur. Ne yazık ki, bu liseye de mahallemizden kayıt yüzde 10 civarındadır ve başka ilçelerden öğrenci gelmektedir. Bu yüzden Sahrayıcedit‘in çocukları, mahalle dışında ya da özel okullarda okumakta, bu da aile bütçelerine özel okul ücreti ve ulaşım yükü bindirmektedir.

GÖZCÜBABA ANADOLU LİSESİ OLSUN…

Bu nedenle bölgemizde büyük ihtiyaç olan Anadolu Lisesi isteğimizin, mahallemizde iki tane olan İmam Hatip Lisesi’nden biri olan ve İmam Ramiz Sokak’ta yenilenen Gözcübaba Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin dönüştürülerek, yeni eğitim ve öğretim yılında Gözcübaba Anadolu Lisesi olarak karşılanmasını talep ediyoruz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/sahrayicedit-sakinleri-anadolu-lisesi-istiyor/feed/ 1
Hadi canım, yaya yoluymuş! https://www.kadikoylife.com/hadi-canim-yaya-yoluymus/ https://www.kadikoylife.com/hadi-canim-yaya-yoluymus/#respond Sun, 24 Dec 2017 17:10:38 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40582 Bazen çok şey yazarsınız, bir şey ifade etmez. Belki de uzun yazıp, konu iyice irdelensin istersiniz. Sonuçta aktarmak istediklerinizin ve amaçladığınızın sonucunu görmektir aslolan. İlgili kişi ve birimlerin buna olan duyarlılıklarıdır karşılığı. Yoksa havanda su dövmekten öteye gitmez çabalarımız. Ama biz yine de toplumsal duyarlılık bilinciyle ve inatla mücadeleye devam ediyoruz. İnsanca ve yaşanılır bir çevre için, birbirimize saygı için…

Bu kez yazı kısa. Görüntüler, Kurbağalıdere’de yüzer geçiçi yaya köprüsünden. Tabelalar tamam da, yaptırım? Bunun örnekleri Kızıltoprak Öğretmenevi bahçesinde de yaşanmıştı. Bakın fotoğraflara… Teker teker de geçeriz, birlikte de diye bağırıyorlar adeta! Umurlarında değil… Sahi, bizler bir arada yaşıyoruz değil mi!.. Birbirimize saygı duyarak ve kurallara uyarak!.. Ne güzel…

Hadi canım, yaya yoluymuş!

Hadi canım, yaya yoluymuş!

 

]]>
https://www.kadikoylife.com/hadi-canim-yaya-yoluymus/feed/ 0
Kadıköy’e Namık Kemal Heykeli https://www.kadikoylife.com/kadikoye-namik-kemal-heykeli/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-namik-kemal-heykeli/#respond Fri, 22 Dec 2017 10:49:49 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40552 Türk edebiyatının önemli isimlerinden, “Vatan Şairi” olarak tanınan Namık Kemal’in heykeli, Kadıköy Belediyesi tarafından heykeltıraş Ümit Öztürk’e yaptırılarak, 19 Mayıs Mahallesi’ndeki 19 Mayıs Parkı’na konuldu.

2 metre 60 cm yüksekliğindeki bronz heykelin yapımı yaklaşık üç ay sürdü. Namık Kemal’in Kadıköy ile ilişkisi, Ziya Paşa ve Şinasi gibi isimlerle yaptığı fikir tartışmalarına dayanıyor. Uzun yıllar Kadıköy’de yaşayan 5. Murad’ın şimdi Sosyal Güvenlik Kurumu ve Marmara Üniversitesi Kampüsü’nün bulunduğu yerdeki köşküne ziyarete gelen Namık Kemal, Ziya Paşa gibi isimlerle bu köşkte fikir tartışmalarında bulunuyordu. Köşk zamanla muhaliflerin buluşma yeri haline gelmiş ve sabahlara kadar fikir tartışmalarının yapıldığı mekân olmuştu. 21 Aralık 1840’ta doğan Kemal’in heykelinin, doğum günü haftasında konulması da ayrı bir özellik taşıyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN ZİYARET…

Aydınlanma ve Atatürk Devrimleri Çalıştayı için Kadıköy’e gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Milletvekilleri Bülent Tezcan, Erdoğan Toprak ve Mehmet Akif Hamzaçebi ile beraber heykeli ziyaret etti.

Namık Kemal

NAMIK KEMAL HAKKINDA…

Türk edebiyat, düşünce ve siyaset tarihinin önde gelen şahsiyetlerinden biri olan Namık Kemal, 21 Aralık 1840’da Tekirdağ’da doğdu. Annesini daha küçük yaşında kaybetti, yaşamını dedesinin yanında sürdürdü. Abdülatif Paşa’nın değişik kentlerde görev yapması nedeniyle düzenli bir eğitime devam edemedi, özel dersler aldı ve kendi kendini yetiştirmeye çalıştı. Arapça ve Farsça öğrendi. 1863’te Babıâli Tercüme Odası’na kâtip olarak girdi. Bu görev sırasında dönemin önemli düşünür ve sanatçılarıyla tanışma olanağı bularak fikir dünyasını oluşturdu.

BİR VATAN ŞAİRİ…

Namık Kemal‘in sanat ve fikir hayatının asıl dönüm noktası, İbrahim Şinasi ile tanıştığı ve Tasvir-i Efkâr’da yazmaya başladığı devirdir. Bu dönemde düşünceleri daha çok siyasi ve toplumsal meselelere yönelir, şiirlerinin konusu tamamen değişir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın ilanından sonra padişahın aleyhinde bulunduğu yolundaki bir ihbarla tutuklandı. Beş ay sonra beraat etmesine rağmen İstanbul’da tutulmayarak önce zorunlu ikamete, sonra da mutasarrıf olarak Midilli Adası’na gönderildi. 2 Aralık 1888’de Midilli’de yakalandığı zatürre nedeniyle hayatını kaybetti.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-namik-kemal-heykeli/feed/ 0
Fikirtepe’deki Kurbağalıdere Köprüsü yıkılıyor https://www.kadikoylife.com/fikirtepedeki-kurbagalidere-koprusu-yikiliyor/ https://www.kadikoylife.com/fikirtepedeki-kurbagalidere-koprusu-yikiliyor/#respond Wed, 20 Dec 2017 08:56:33 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40439 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, trafik sıkışıklığına neden olan Fikirtepe’deki Kurbağalıdere Köprüsü’nü yıkarak, yenisini yapacak. Yıkım işlemleri nedeniyle köprü, 22 Aralık Cuma günü saat 09:00’dan itibaren araç ve yaya trafiğine kapatılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü, kentsel dönüşümün devam ettiği Kadıköy Fikirtepe’de yetersiz kalan ve trafik sıkışıklığına neden olan Kurbağalıdere Köprüsü‘nü Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu (UTK) kararıyla yenileyecek. Trafik akışı bir gidiş ve bir geliş olarak hizmet veren köprü yıkılarak, iki gidiş ve iki geliş olarak yeniden yapılacak.

TRAFİK SİRKÜLASYONUNU RAHATLATMASI HEDEFLENİYOR…

Fikirtepe’nin Salı Pazarı ve Kadıköy ile bağlantısını sağlayacak yeni Kurbağalıdere Köprüsü’nün 90 günde tamamlanarak, Mart ayı sonunda hizmete alınması planlanıyor. Bu süre içinde araç trafiği, Yıldırım Sokak üzerinden Hızırbey Caddesi ve Uzunçayır Yolu ile sağlanacak. Projeyle, Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Alanı’nda oturumun başlamasıyla oluşacak trafik sirkülasyonunun daha rahat sağlanması da hedefleniyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/fikirtepedeki-kurbagalidere-koprusu-yikiliyor/feed/ 0
Müjde! Göztepe Köprüsü trafiğe açıldı https://www.kadikoylife.com/mujde-goztepe-koprusu-acildi/ https://www.kadikoylife.com/mujde-goztepe-koprusu-acildi/#comments Fri, 08 Dec 2017 19:35:27 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=40144 Yaya ve araç trafiğine kapatılmasıyla başta Göztepeliler olmak üzere iki ayı aşkın süredir Kadıköylülere büyük sıkıntılar yaşatan Göztepe İstasyon Caddesi Köprüsü trafiğe açıldı. Göztepe Köprüsü ile birlikte Ömer Paşa, Selamiçeşme ve Feneryolu köprülerinin de aynı anda trafiğe kapalı olması, büyük bir sorumsuzluk ve plansızlık örneği olarak yorumlanmış ve tepkilere neden olmuştu.

FARUK ÇELİKTEN DUYURDU…

Köprünün 24 Aralık’ta, onun da kısmen yaya ve araç trafiğine açılması bekleniyordu. Gelen şiddetli tepkiler üzerine çalışmalarını 24 saat aralıksız sürdüren yetkililer, çalışmalara hız verdi. 8 Aralık Cuma günü gerçekleştirilen hummalı bir çalışma sonucu köprü trafiğe açıldı. Köprünün açılışını ilk olarak, hemen yanı başında bulunan ve kapalı kalmasıyla büyük mağduriyet yaşayan BARKER Kırtasiye’nin sahiplerinden Faruk Çelikten duyurdu. Gazetecilik tecrübesi de olan Çelikten, bu refleksiyle sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu hususlara değindi: “Sevgili Göztepeliler, İstasyon Caddesi Köprümüz yaya ve araç trafiğine açılmıştır. İstasyon binasının alt kısmındaki geçidin hangi sistemle genişletileceği kesinleşmediğinden, geçici bir süre iki şeritten gidiş-geliş olarak geçiş yapılabilecek. Köprü çalışması çok yoğun bir tempoda yapılarak, yaklaşık 60 gün gibi kısa bir sürede bitti. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

Göztepe Köprüsü

YÜKSEKLİĞİ AZALTILDI…

Öte yandan, Göztepe Köprüsü‘nün yapıldığı yıllardaki teknolojiyle yüksek yapılması gerektiğinden, şimdiki halinin eskisinden daha az yüksekliğe sahip olduğu dikkat çekti. Kadıköy Life Dergisi Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in köprü yıkımı sonrasında çektiği fotoğraflarda bu durumu en iyi şekilde gözlemlemek mümkün. Erken olmakla birlikte bir başka not ise, ilk gelen tepkilere göre yeni köprünün eskisinin görkeminin yanında çok sönük kaldığı ve beğenilmediği yönünde.

Göztepe Köprüsü

]]>
https://www.kadikoylife.com/mujde-goztepe-koprusu-acildi/feed/ 2
Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’nde aslına uygun restorasyon https://www.kadikoylife.com/ladikli-cuhadaroglu-ahmet-aga-cesmesinde-aslina-uygun-restorasyon/ https://www.kadikoylife.com/ladikli-cuhadaroglu-ahmet-aga-cesmesinde-aslina-uygun-restorasyon/#respond Mon, 04 Dec 2017 17:05:10 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39978 Kadıköy Rasimpaşa’da 224 yıllık tarihi çeşmenin Kadıköy Belediyesi tarafından kaldırıldığına ilişkin iddialar sosyal medyada gündeme geldi. Kadıköylülerin tepkisiyle karşılanan olaya yönelik Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’ne dair bazı medya organlarında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve tarihi çeşmenin aslına uygun olarak restore edildiği ifade edildi.

Kadıköy Belediyesi, kamuoyuna yönelik yayınladığı duyuruda şu açıklamalarda bulundu: “Rasimpaşa Rıhtım Caddesi’nde yer alan tarihi Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi, yanı başındaki namazgâhla birlikte 1793 yılında III. Selim’in çuhadarlarından Ahmet Ağa tarafından Haydarpaşa Çayırı’nın kenarında yaptırılmıştır. 1980 yılında çeşmeye su getiren kanal kırılmış, çeşme susuz kalmıştır. Çeşmeyle ilgili 1996 yılında Kadıköy ve Havalisi Camii Yapma Onarma Derneği tarafından yapılan çalışma sırasında çeşme tahrip edilmiş ve özelliğini büyük ölçüde kaybetmiştir. Çeşmenin boyutunda ve içeriğinde yapılan değişiklikler tespit edilmiş olup, bu durum 11.06.2008 tarih ve 1260 sayılı İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararında belirtilerek, projenin yeniden hazırlatılmasına karar verilmiştir.

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi

PROJEYE AYKIRI HİÇBİR UYGULAMA SÖZ KONUSU DEĞİL…

Çeşme, Kadıköy Belediyesi’nin tarihi yapıların korunması amacıyla ilçe sınırları içinde tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik proje çalışmaları kapsamında restorasyon programına alınmıştır. Bu kapsamda mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi’nin restorasyon çalışmalarını yapmak amacıyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden izin alınarak; rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri 2011 yılında hazırlanmıştır. İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 30.10.2014 tarih 2232 sayılı kararı ve bu kararın ekinde yer alan rölöve restitüsyon, restorasyon projeleri ile çalışmalara başlanmıştır. Restorasyon tekniğine uygun olarak mevcut çeşmenin sökümü yapılmıştır. Bu esnada tespit edilen muhdes (sonradan eklenmiş olan) parçalar elle sökülmüş olup, çeşmenin asıl parçaları yeniden yapımında kullanılmak üzere koruma ve kayıt altına alınmıştır. Yapımı kısa sürede tamamlanacak olan çeşmeye ilişkin Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun projesine aykırı hiçbir uygulama yoktur.

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi

ÖDÜLE DEĞER BULUNDU…

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi Projesi, tarihi kent dokularının ve kentsel-kültürel mirasın korunması amacıyla üye belediyeler arasında işbirliği ve deneyim alışverişi sağlayan Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ödüle değer bulunmuştur. Bunun yanı sıra Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi komşuluğunda bulunan yıkılmış haldeki tescilli ahşap iki yapı, belediyemiz tarafından restore edilerek Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi olarak hizmete açılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Ladikli Çuhadaroğlu Ahmet Ağa Çeşmesi

]]>
https://www.kadikoylife.com/ladikli-cuhadaroglu-ahmet-aga-cesmesinde-aslina-uygun-restorasyon/feed/ 0
Recep Peker Köprüsü’ne alternatif: Yoğun trafik! https://www.kadikoylife.com/recep-peker-koprusune-alternatif-yogun-trafik/ https://www.kadikoylife.com/recep-peker-koprusune-alternatif-yogun-trafik/#comments Fri, 01 Dec 2017 11:53:22 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39923 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kurbağalıdere Islah Projesi kapsamında 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle araç ve yaya trafiğine kapatılan Recep Peker Köprüsü, trafik kaosunu da beraberinde getirdi. Yeterli alternatif planlanmadan gerçekleştirilen uygulama, Kadıköylülerin yoğun tepkisine neden oluyor.

Osmanağa, Caferağa, Rasimpaşa ve Hasanpaşa mahallelerini Bağdat Caddesi ile sahilyoluna bağlayan ana güzergahlar arasında yer alan, toplu taşıma araçları tarafından da yoğun bir şekilde kullanılan Recep Peker Köprüsü’nün kapatılmasıyla giderek içinden çıkılmaz bir hal alan trafik, Kadıköy’de hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Aralıksız süren çalışmaların yaklaşık üç ay içerisinde tamamlanması öngörülürken; özellikle Kadıköy Rıhtım, Altıyol ve Kuşdili çevrelerinde iş çıkış saatlerinde yoğun trafiğe sebep olan köprü için alternatif yollar çözüm üretmiyor.

Recep Peker Köprüsü

KADIKÖYLÜLERİN SABRI TÜKENDİ…

Bir yandan Marmaray Projesi dahilinde yıkılıp yenilenmek üzere araç ve yaya trafiğine kapatılan köprüler, diğer yandan bitmek bilmeyen Kurbağalıdere Islah Projesi ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte adeta dev bir şantiye sahasına dönen, günün büyük çoğunluğunda trafik çilesiyle boğuşan Kadıköy’de ilçe sakinlerinin sabrı tükendi. Göztepe İstasyon Caddesi Köprüsü, Selamiçeşme Köprüsü ve Feneryolu Köprüsü’nün aynı süreçte trafiğe kapalı olması, tüm bu çalışmalara bir de Recep Peker Köprüsü’nün ilave edilmesi, başta mağdur durumda olan esnaflar olmak üzere Kadıköylülerin tepkisiyle karşılanıyor.

Recep Peker Köprüsü’ne alternatif olarak, yayaların geçişi için Kurbağalıdere üzerine geçici bir yüzer dubalı yaya köprüsü oluşturuldu…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kurbağalıdere Islah Projesi kapsamında 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle araç ve yaya trafiğine kapatılan Recep Peker Köprüsü’nde çalışmaların yaklaşık üç ay sürmesi öngörülüyor…      

]]>
https://www.kadikoylife.com/recep-peker-koprusune-alternatif-yogun-trafik/feed/ 1
Kadıköy Rıhtım’a cami projesine onay! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-rihtima-cami-projesine-onay/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-rihtima-cami-projesine-onay/#respond Thu, 30 Nov 2017 07:43:41 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39885 Kadıköy Rıhtım’da Başbakanlık, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İstanbul Müftülüğü’nün talebi doğrultusunda yapılması planlanan 20 bin kişi kapasiteli Kadıköy Ulu Cami Projesi, İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Kadıköylülerin büyük tepkisiyle karşılanan karara itiraz eden Kadıköy Belediyesi’nin açtığı iptal ve yürütmenin durdurulması davası ise henüz sonuçlanmadı.

Hürriyet Gazetesi’nden Fatma Aksu’nun haberine göre, İstanbul 5 Numaralı Koruma Kurulu’nun 9 Kasım 2017 tarihli kararı doğrultusunda, projenin uygulanacağı yaklaşık 30 bin metrekarelik tescilsiz dolgu alanında; cami, şadırvan ve hizmet birimleri için 11 bin 232 metrekare taban oturumlu ve toplamda 33 bin 559 metrekarelik inşaat alanı oluşturuldu. Peyzaj ve çevre düzenlemesi olarak da 19 bin 730 metrekarelik alan ayrıldı. Projede, üç bodrum katlı ve yaklaşık 1.200 araç kapasiteli yeraltı otoparkı da var.

Kadıköy Rıhtım'a cami

KENTSEL YEŞİL VE SPOR ALANIYDI…

15 Eylül 2009’da onaylanan ve imarda İstanbul’un anayasası olarak kabul edilen 1/100 bin ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda “Kentsel ve Bölgesel Yeşil ve Spor Alanı” olarak geçen lokasyon, Çevre Bakanlığı tarafından 2 Kasım 2015 tarihinde onaylanan imar planı değişikliğiyle “Cami Alanı”na alındı. Bakanlığın raporunda gerekçe olarak, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda planlama alanı ve yakın çevresinde Selatin Cami veya Ulu Cami mahiyetinde cami olmadığı belirtilip; “Büyük cemaatlerle cuma namazlarının, bayram namazlarının veya kalabalık cenaze namazlarının kılınacağı bir Ulu Cami inşa edilebilecek nitelikte uygun bir yerin planlanması gerektiği tespit edilmiştir” denildi.

Kadıköy Rıhtım'a cami projesine onay

KADIKÖY BELEDİYESİ İTİRAZ ETTİ…

Kadıköy Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2 Kasım 2015’te onaylandığı plana itiraz edip, dava açtı. Gerekçe olarak da, 8 Ekim 2012’de onaylanan “Haydarpaşa Gar, Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı”nda arazinin büyük bölümü, İSKİ Hizmet Alanı ve Kentsel Sit Alanı komşuluğunda “Etkileme Geçiş Sahası” olarak görüldüğü ve aynı zamanda İSKİ’nin ileri biyolojik arıtma tesisi yapmayı planladığı rezerv alanı olduğunu gösterdi. İptal ve yürütmenin durdurulması için açılan dava henüz sonuçlanmadı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-rihtima-cami-projesine-onay/feed/ 0
Kadıköy’de cam geri dönüşümü için işbirliği https://www.kadikoylife.com/sisecam-ve-kadikoy-belediyesinden-isbirligi/ https://www.kadikoylife.com/sisecam-ve-kadikoy-belediyesinden-isbirligi/#respond Wed, 29 Nov 2017 13:01:14 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39866 Şişecam Topluluğu, geri dönüşümde farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında Kadıköy Belediyesi ile işbirliği yaptı. Şişecam Topluluğu tarafından Tepe Nautilus AVM’de gerçekleştirilen ve Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katıldığı “Cam’ın Dünyası” etkinliğinde, 7 bin 500 ziyaretçiye cam şişelerin yeniden nasıl hayat bulduğu eğlenceli ve eğitici bir şekilde aktarılırken, camın geri dönüşümüne de dikkat çekildi.

Tepe Nautilus Alışveriş Merkezi’nin geçtiğimiz hafta ev sahipliği yaptığı etkinlikte; başta çocuklar olmak üzere tüm katılımcılar cam şişelerin yeniden nasıl hayat bulduğunu deneyimleme fırsatı buldu, 2 bin 200 adet içecek dağıtıldı, 400 kg cam kırığı toplandı. Cam şişe atığının da geri dönüştürülmesi sağlanırken, AVM’de kurulan “Cam Yeniden Cam” standına gelen ziyaretçilere ikram edilen içeceklerin cam şişeleri stantta bulunan cam kumbarasına atılarak, en sağlıklı ve en çevreci ambalaj malzemesi olan camın geri dönüşümünün önemine dikkat çekildi.

Şişecam

PROJENİN DOĞAYA KATKILARI SAYMAKLA BİTMEZ…

Şişecam Topluluğu’nun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasından hareketle 2011 yılında hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında bugüne kadar 28 bin 500 konutun ısınma ve sıcak suyunu karşılayacak düzeyde enerji tasarrufu sağlandı, 244 bin otomobilin trafikten çekilmesine eşdeğer karbon salımı önlendi, önlenen karbon salımı sayesinde 20 milyon ağacın bir yılda temizlediği havaya eşdeğer bir düzeye ulaşıldı.

Cam Yeniden Cam

BİR ADET CAM ŞİŞE, 1 BİLGİSAYARI 25 DAKİKA ÇALIŞTIRIYOR…

Cam üretiminde yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması; hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılmasını sağlıyor. Hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzeme olan cam ile 1 adet cam şişe üretmek için, girdi olarak 1 adet cam şişe atığı kullanmak yeterli oluyor. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

Şişecam

Şişecam Topluluğu, geri dönüşümde farkındalığı artırmak amacıyla hayata geçirdiği “Cam Yeniden Cam” projesi kapsamında Kadıköy Belediyesi ile işbirliği yaptı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/sisecam-ve-kadikoy-belediyesinden-isbirligi/feed/ 0
Kalamış Yat Limanı için imza kampanyası başlatıldı https://www.kadikoylife.com/kalamis-yat-limani-icin-imza-kampanyasi-baslatildi/ https://www.kadikoylife.com/kalamis-yat-limani-icin-imza-kampanyasi-baslatildi/#respond Wed, 29 Nov 2017 09:28:45 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39855 Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nda yapılaşmaya izin veren imar planı değişikliklerini onaylaması ve limanın 36 yıl süreyle özelleştirilmek üzere ihaleye çıkarılması, Kadıköylülerin büyük tepkisiyle karşılandı. Son olarak Kadıköy Belediyesi tarafından; “Fenerbahçe-Kalamış sahili imara açılıyor. Bu yanlıştan geri dönülsün!” sloganıyla change.org üzerinden imza kampanyası başlatıldı.

Kampanyada şu ifadeler yer alıyor: “Kadıköy Belediyesi olarak sizi yardıma çağırıyoruz. Fenerbahçe-Kalamış sahil hattında yeni bir plan yapıldığını öğrendik. Bu plan, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nda yapılaşmanın önünü açacak. Sahile yapılacak otel ve ticaret alanı, sahilin Kadıköylüler ve halkın kullanımına kapatılması anlamına geliyor. Biz bu yanlıştan acilen dönülmesi için tüm yasal yollara başvuruyoruz. Ama biz bunu yaparken, binlerce kişinin de bizim yanımızda olduğunu göstermemiz gerekiyor. Kalan sahillerimizi korumak, yapılaşmaya açılarak halkın elinden alınıp işletmelere verilmesini engellemek için Kadıköy Belediyesi’nin yanında olmanız dileğiyle.”

Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı

LİMANA 15 BİN METREKARE İNŞAAT ALANI YAPILABİLECEK…

Özelleştirme Yüksek Kurulu, daha önceki kararını “İstanbul’un Kadıköy ilçesi Zühtüpaşa Mahallesi Kalamış-Fener Caddesi mevkisinde sınırları belirtilen 122 bin 648 metrekare yüzölçümlü dolgu alanı ve 355 bin 859 metrekare yüzölçümlü deniz yüzeyi (iki yat limanı) olmak üzere toplam 478 bin 507 metrekare yüzölçümlü, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki alanın özelleştirme kapsam ve programına alınması” şeklinde yeniden düzenledi. Yeni kararla özelleştirilen alan 42 bin 833 metrekare arttırılmış oldu. ÖYK tarafından onaylanan plana göre, “yüzen iskele” olarak belirtilen dolgu alanlarına inşaat yapılmayacak, fakat limana otopark hariç 15 bin metrekare inşaat alanı yapılabilecek.

Kalamış Yat Limanı

ACELE İHALE…

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararının ardından 10 gün sonra limanla ilgili yeni bir karar daha alındı. ÖYK kararının askıya çıkması dahi beklenmeden, liman 36 yıllık süreyle ihaleye çıkarıldı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinde 16 Kasım 2017 tarihinde yayınlanan Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ’ye Ait Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı Özelleştirme İhalesi ve ek tanıtım dokümanlarında “Türkiye’nin en prestijli yat limanları arasında yer alan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı’nın Kıyı Kanunları çerçevesinde hazırlanan ve 5 çıpalı bir yat limanı oluşturulmasına olanak sağlayan imar planı, ÖYK’nın 6 Kasım 2017 tarihli ve 2017/106 no’lu kararıyla onaylanmıştır ve 10 Kasım 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir” denildi.

Kalamış Yat Limanı

KADIKÖY BELEDİYESİ İTİRAZ ETMİŞTİ…

Kadıköy Belediyesi; plana yapı, nüfus ve trafik yoğunluğunu arttırması, halkın kıyı kullanımını azaltması, kıyı siluetini bozması, 1/100.000 üst ölçekli çevre düzeni planına uygun olmaması, ekolojik dengenin bozularak yosunlaşmayı arttırması, ÇED raporunun olmaması ve hava koridorlarını kesmesi nedenleriyle itiraz etmişti. Özelleştirme Yüksek Kurulu ise Kadıköy Belediyesi’nin itirazını ret etmişti. Kadıköy Belediyesi de özelleştirme kararını Danıştay 6. Daire’ye taşımış, konusunda uzman beş kişiden oluşan bilirkişi heyeti Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı Koruma Planı’nı uygun bulmayıp, olumsuz yönde çok kapsamlı, her yönü ile incelenmiş bir rapor sunmasına rağmen, mahkeme bilirkişi raporunu dikkate almayıp, sadece yüzen iskele alanlarının emsale katılmasına yönelik yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Kalamış Yat Limanı

RESMİ OLARAK KESİNLEŞMİŞ NİTELİĞİ TAŞIMIYOR…

Kadıköy Belediyesi’nin itirazı ile ilgili basına bilgi veren Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından bu alanda ilk yapılan 2013 onaylı imar planına yapı yoğunluğu getirdiği için itiraz edip dava açtıklarını hatırlatarak, açılan davaya yürütmeyi durdurma kararı verildiği söylemiş ve “Yürütme durdurma kararından sonra bu yılın mart ayında çok fazla değişiklik yapılmadan yeni bir plan devreye konuldu. (17.03.2015) Bu tarz davalarda kazansanız bile yeni planlarla yeniden sürecin devam etmesi sağlanıyor” demişti. ÖYK tarafından 06.11.2017 tarihinde onaylanan plan, Kadıköy Belediyesi’nin açtığı dava ile iptal edilen 2013 onaylı plan ve kısmen yürütmesi durdurulan ve davası devam eden 17.03.2015 tarihli plan kararlarına dayandırılıyor. Sadece “yüzen iskele” alanlarının emsale dahil alanlardan çıkarılıp, özelleştirilen alan metrekaresinin arttırıldığı yeni plan askıya çıkmadığı için resmi olarak kesinleşmiş niteliği taşımıyor. Ancak Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı, henüz kesinleşmeyen plana göre tekrar ihaleye çıkarılmış oldu. Kadıköy Belediyesi, özelleştirme kararına ve ihale kararına itiraz edecek.

İmza kampanyasına destek vermek için aşağıdaki linki tıklayıp imzalamanız yeterli:

https://www.change.org/p/3328101/psf/offer/subscription?offer_id=8507

]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamis-yat-limani-icin-imza-kampanyasi-baslatildi/feed/ 0
Kurbağalıdere Recep Peker Köprüsü trafiğe kapatıldı https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-recep-peker-koprusu-trafige-kapatildi/ https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-recep-peker-koprusu-trafige-kapatildi/#respond Wed, 01 Nov 2017 08:15:42 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=39012 Kadıköy’de Osmanağa, Caferağa, Rasimpaşa ve Hasanpaşa mahallelerini Bağdat Caddesi ile sahilyoluna bağlayan ana güzergahlar arasında yer alan, toplu taşıma araçları tarafından da yoğun bir şekilde kullanılan Recep Peker Caddesi üzerindeki Recep Peker Köprüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kurbağalıdere Islah Projesi kapsamında 1 Kasım 2017 tarihi itibariyle araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

İBB’den yapılan açıklamada, Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı-Kalamış Arası Dere Islah Projesi kapsamında Recep Peker Köprüsü ve terfi hattı çalışmaları sırasında uygulanması planlanan trafik sirkülasyonu ve geçici yönler harita üzerinde gösterilirken, hedeflenen bitiş süresinin ise 99 gün olarak öngörüldüğü ifade edildi.

Kurbağalıdere Recep Peker Köprüsü

KADIKÖYLÜLERİN SABRI TÜKENİYOR…

Bir yandan Marmaray Projesi dahilinde yıkılıp yenilenmek üzere araç ve yaya trafiğine kapatılan köprüler, diğer yandan bitmek bilmeyen Kurbağalıdere Islah Projesi ve kentsel dönüşüm çalışmaları ile birlikte adeta dev bir şantiye sahasına dönen, günün büyük çoğunluğunda trafik çilesiyle boğuşan Kadıköy’de ilçe sakinlerinin sabrı tükeniyor. Göztepe İstasyon Caddesi Köprüsü, Selamiçeşme Köprüsü ve Feneryolu Köprüsü’nün aynı süreçte trafiğe kapalı olması, tüm bu çalışmalara bir de Recep Peker Köprüsü’nün ilave edilmesi, başta mağdur durumda olan esnaflar olmak üzere Kadıköylülerin yoğun tepkisiyle karşılandı.

Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı-Kalamış Arası Dere Islah Projesi kapsamında Recep Peker Köprüsü ve terfi hattı çalışmaları sırasında uygulanması planlanan trafik sirkülasyonu ve geçici yönler harita üzerinde gösterilirken, hedeflenen bitiş süresi ise yaklaşık 5 ay olarak açıklandı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kurbagalidere-recep-peker-koprusu-trafige-kapatildi/feed/ 0
Atatürk büstü tamamlandı https://www.kadikoylife.com/ataturk-bustu-tamamlandi/ https://www.kadikoylife.com/ataturk-bustu-tamamlandi/#respond Sat, 28 Oct 2017 16:12:29 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38881 Tren yolu çalışmaları sırasında çevresi kapatılan Kızıltoprak Fatma Sadiye Toptani Köşkü’nün önünde bulunan Atatürk büstü, geçtiğimiz süreçte çalınmıştı. Öğretmenevi ve Emekli Öğretmenler Genel Merkezi olarak da hizmet veren mekandaki bu durum içimizi acıtmış ve hemen haber yapmıştık.

Geçtiğimiz günlerde çevre düzenlemesi ve temizliği başlayan bahçede bulunan boş kaidenin üzerine bir Atatürk büstü konuldu. Böylece bu hassas, bizleri üzen ve can sıkan durum ortadan kalkmış oldu. Çevrede bu konuya duyarlılıkla yaklaşan semt sakinleri ile mekanın bağlı olduğu Validebağ Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi yönetimine, ilgilenenlere teşekkürler…

]]>
https://www.kadikoylife.com/ataturk-bustu-tamamlandi/feed/ 0
Şehirde yaşamak ve şehirlilik… https://www.kadikoylife.com/sehirde-yasamak-ve-sehirlilik/ https://www.kadikoylife.com/sehirde-yasamak-ve-sehirlilik/#respond Mon, 23 Oct 2017 08:01:51 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38751 Şehirde yaşamak!.. O şehrin bir bireyi olmak, aidiyet duygusuyla sımsıkı sarılmak; tarihine, geleneklerine, kültürüne, dokusuna sahip çıkmak, insan ilişkilerinde saygılı olmak, birlikte yaşamanın sorumluluğunu duymak, bencil olmamak… Ne güzel değil mi?..

Yalnızca bir semtinde oturup, muhtarlıkta kayıtlı olmak değildir şehirli olmak. “Ben yaptım oldu!”, “Ben attım oldu!”, “Ben bıraktım oldu!” ne kadar uyar buna. “Ben anlamam!”, “Bana ne!” uygun mudur?! Bir gün soyutlanıverir insan, kendi yanlızlığına ve karanlığına gömülüverir. Beton binalardaki boyalı yaşamlar değil, yüreğimizden yayılan gökkuşağıdır bir arada yaşamanın güzelliği; rengarenk ve hep birlikte…

BİRAZ EMPATİ, BİRAZ SAYGI, BİRAZCIK ŞEHİRLİLİK…

Peki, öyleyse şu fotoğraflara bir bakalım… Kadıköy Feneryolu ve Kızıltoprak’tan… Belki ki binalarda, dairelerde tadilat yapılmış. Yaşanacak güzel mekanlar yaratmak için elbette. Peki, atılanların bir araba ile aldırılması gerekirken, neden ortalıkta ve başkalarından bu beklenti!.. Ve neden komşuların dairelerinin önünde… Biraz empati, biraz saygı ve birazcık şehirlilik… Hiç olmazsa değil mi?! Köyler mi, köylü mü? Böyle bırakmazlar inanın. Çünkü asıl çevreci onlar. Ve de asıl komşuluk onlarda; paylaşma, dayanışma, vs… Bizlere gelince; koskoca şehirlerde yaşıyoruz, fakat çoğu kimse buraya yalnızca adresten bağlı.

SÖYLESEM FAYDASI YOK, SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL…

Etrafımıza şöyle bir bakalım; suratı gülen ve selam veren kaç kişiye rastlıyorsunuz? “Söylesem faydası yok, sussam gönül razı değil” sözü var ya, ben de öyle bir durumdayım. Yine dayanamadım ve yazdım. Yoksa bu görüntülerin yanından geçerken “Bana ne!” demek de vardı ya, o bize uymaz. Çünkü bir yanım Kadıköy, bir yanım Haliç… Buralardan beslendik biz…

şehirlilik

]]>
https://www.kadikoylife.com/sehirde-yasamak-ve-sehirlilik/feed/ 0
Göztepe İstasyon Caddesi Köprüsü yıkılıyor https://www.kadikoylife.com/goztepe-istasyon-caddesi-koprusu-yikiliyor/ https://www.kadikoylife.com/goztepe-istasyon-caddesi-koprusu-yikiliyor/#comments Tue, 03 Oct 2017 18:48:38 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38296 Göztepe’nin Tütüncü Mehmet Efendi Caddesi (İstasyon Caddesi) üzerinde yer alan tarihi tren istasyonu köprüsü, yeniden yapılmak üzere yıkılıyor. Marmaray Projesi kapsamında yenilenecek olan köprü, 150 gün boyunca kullanılamayacak. 5 Ekim Perşembe günü araç ve yaya trafiğine kapanacak olan köprünün büyük sıkıntı yaratacağı öngörülüyor. Perşembe gece yarısından sonra araçlar, alternatif olarak Ömer Paşa ve Ethem Efendi köprülerini kullanacak.

KÜÇÜK BİR YAYA KÖPRÜSÜ YAPILDI…

Köprünün hayli yoğun bir araç ve yaya trafiğine sahip olması, E-5 ve Minibüs Yolu’nu Bağdat Caddesi ve sahilyoluna, aynı şekilde sahilyolu ve Bağdat Caddesi’ni de Minibüs Yolu ile E-5 karayoluna bağlıyor olması nedeniyle her gün yaklaşık 100 bin kişinin üzerinden geçiyor olması, yaratacağı sıkıntının da boyutlarını anlatmaya yetiyor. Buna rağmen köprünün Erenköy yönüne doğru hayli dar bir geçici köprünün yapılması, çevre sakinleri ve esnaflardan tepki çekmeye başladı.

YENİ İSTASYON İNŞA EDİLİYOR…

İstasyon Caddesi üzerinde inşa edilecek yeni köprünün, Ethem Efendi Caddesi üzerindeki köprüde olduğu gibi yükseltmeli yapılmayacağı bildirildi. Tarihi tren istasyonu binasının da yükseltilmesinin düşünüldüğü, fakat çatısında bulunan çinko levhaların hırsızlar tarafından çalınması ve binanın aşırı yağışlarda bütün yağmuru ahşap çatıya ve bina içine çekmesi sebebiyle yerinden kımıldatılamayacak durumda olmasından dolayı bunun gerçekleştirilemeyeceği ifade edildi. Bu yüzden istasyon binası aynı yerinde kalıp, restore edilecek. Tabi köprü kazıkları çakılırken yıkılmazsa! Bu arada yeni tren istasyonu, muhtarlık binasının hemen önünde, yani Yeşilbahar Sokak’ta inşa edilecek. Saha görevlileri, köprünün hayli önem taşıdığını, bu nedenle büyük bir hızla tamamlanacağını açıkladı.

Göztepe İstasyon

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepe-istasyon-caddesi-koprusu-yikiliyor/feed/ 1
Tarihi Hasanpaşa evleri zamana direniyor https://www.kadikoylife.com/tarihi-hasanpasa-evleri-zamana-direniyor/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-hasanpasa-evleri-zamana-direniyor/#respond Wed, 27 Sep 2017 12:35:56 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38184 Yıllar önce Kadıköy nostaljilerinin yaşandığı tarihi Hasanpaşa evleri, zamana yenik düştü. Yanı başlarında yükselen inşaatlarda her ne kadar güvenlik önlemleri alınmaya çalışılsa da, Kadıköy’ün hala nefes alan dokuları arasındaki ahşap yapılar, en küçük bir depremde kendini boşluğa bırakacakmışçasına zayıf düşerek, duvarlarındaki derin çatlakları nedeniyle korku salıyor.

ÜFLESEN YIKILACAK GİBİ…

Her sokağında ayrı bir hikâyenin bulunduğu Hasanpaşa’da, restore edilen tarihi yapılar dışında hemen her köşesinde yorgun düşmüş eski ahşap binalar dikkat çekiyor. Altı örme tuğladan duvar, üstü iç içe geçmiş tahtalar, kiremitlerden oluşan çatılarıyla Hasanpaşa evlerinin bir kısmında güvenlik önlemleri alınsa da önemli bir kısmının her an yıkılacakmış hissi vermesi, bölge esnafı ve sakinleri tarafından günlük hayatın olağan karşılanan bir ayrıntısı haline dönüştü.

KURBAĞALIDERE ÇEVRESİNDE EVLERİ TİNERCİLER MESKEN EDİNDİ…

Tinerciler ve evsiz vatandaşların, konaklamaya başladıkları metruk haldeki ahşap yapıları tek tek yakmaya başlamasıyla Hasanpaşa Mahallesi’nin bazı kesimlerinde korku hâkim. Ahmet Rasim Sokak çevresi ve Kurbağalıdere hattı üzerinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin yer yer ticari faaliyetlerde bulunmaya çalışması, özellikle gece saatlerinde konaklamaya çalışması, alkol ve çeşitli uçucu maddeler kullanması üzerine Kadıköylülerde kaygılar arttı.

Hasanpaşa

Her sokağında ayrı bir hikâyenin bulunduğu Hasanpaşa’da, restore edilen tarihi yapılar dışında hemen her köşesinde yorgun düşmüş eski ahşap binalar dikkat çekiyor…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-hasanpasa-evleri-zamana-direniyor/feed/ 0
Kaldırımda yürümek artık lüks! https://www.kadikoylife.com/kaldirimda-yurumek-artik-luks/ https://www.kadikoylife.com/kaldirimda-yurumek-artik-luks/#respond Tue, 26 Sep 2017 12:50:34 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=38152 Daha güzel bir gelecek için gerçekleştirilen kentsel dönüşüm, beraberinde çok ciddi faturaları da getiriyor. Kaldırımlar inşaatların zorunlu işgalleriyle kapandıkça, Kadıköylüler şekilden şekile girmeye başladı.

Bina yıkımları ve inşalarının sürdüğü birçok cadde ve sokakta kaldırımlar iptal oldu ya da kısmen kullanıma kapatıldı. Bu nedenle zorunlu olarak araç trafiğinin sürdüğü şeritleri kullanmak zorunda kalan yayaları bekleyen en büyük tehlike ise, bilindiği üzere trafik kazaları…

Kaldırımda yürümek artık lüks

ENGELLİLER İÇİN DAHA DA ZOR…

Bastonlu, tekerlekli sandalyeli ya da çeşitli araçlar ile yardım alarak hayatlarını idame etmeye çalışan engelliler için kaldırımları kullanmanın büyük ölçüde imkansız hale dönüştüğü Kadıköy’de önümüzdeki 10-15 yılın daha bu manzaralarla devam edebileceğini düşünmek, büyük soru işaretlerini doğuruyor.

Kaldırımda yürümek artık lüks

MALZEME DÜŞERSE, ARABA ÇARPARSA!..

Yayaların en büyük kaygıları arasında, inşaatlardan düşebilecek ve ciddi hasarlar verebilecek malzemeler geliyor. Diğer yandan Kadıköy’de park halindeki birçok aracın inşaat kaynaklı zarar gördüğü bilinirken, yayaların araçlarla birlikte aynı yolu kullanması da kaza risklerini artırıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kaldirimda-yurumek-artik-luks/feed/ 0
Feneryolu’nda yayalar “yaya” kaldı https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-yayalar-yaya-kaldi/ https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-yayalar-yaya-kaldi/#comments Tue, 19 Sep 2017 07:19:18 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=37998 Marmaray Projesi içerisinde yer alan alt geçit yenilemeleri sürüyor. Son olarak Feneryolu Alt Geçidi de yıkıldı. Yıkım ve hafriyatı çalışmaları sırasında sulama yapılmaması ve çevrenin toz duman altında bırakılması, çevre sakinleri ve esnafların tepkisiyle karşılandı.

Yıkılan alt geçit yerine yayalar için tren istasyonu alt geçidi kullanıma açıldı. Ancak bir müddet sonra Gazi Muhtar Paşa istikametine giden ve birçok kişinin ikamet ettiği yere ulaşımını sağlayan yol, araç trafiği dışında yaya trafiğine de kapatıldı ve ilginç görüntüler ortaya çıktı. Yayalar, iki dakikada gidecekleri yere Fenerli Ahmet yoluyla metrelerce yol kat ederek ulaşabiliyor. Bunun dışında yayalara sadece boş bir araziden geçen ot ve ağaç dolu yolun açılması dikkat çekti (ya da yayalar bu çözümü bulmuş).

Dar bir delikten girip, yine küçük bir aradan çıkan yayaların durumu görülmeye değer!.. Konuyla ilgili görüştüğümüz Feneryolu Muhtarı İbrahim Aktaş, durumla ilgileneceğini ve bu kapatmanın gerekçesini öğrenerek semt halkını bilgilendireceğini belirtti.

  Feneryolu

]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolunda-yayalar-yaya-kaldi/feed/ 1