Çizgi roman okurları Kadıköy'de buluştu
 Ceyhun Diribaş

Çizgi roman okurları Kadıköy’de buluştu

Çizgi roman okurları Kadıköy’de buluştu
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çizgi Roman Okurları Derneği tarafından düzenlenen “Çizgi Romanı Yaşatanlar Orijinal Çizimler Sergisi”, Caddebostan Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı. Dernek Başkanı Önder Çakı’nın 120 adet orijinal çini ve guaj boya koleksiyonundan oluşan sergi, 23 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Açılışına çizgi roman severlerin yoğun olarak katıldığı serginin etkinlik kısmı ise iki gün sürdü. Çizgi romanın dünü, bugünü, belgesel gösterimleri, söyleşiler, koleksiyoner buluşmaları ile 17-18 Kasım tarihlerinde süren etkinliklerde çizgi roman severler, çizerlerle buluşma fırsatı buldu. Sergide ayrıca Çizgi Roman Okurları Derneği’nin çıkardığı “Profesör” isimli çizgi roman kültür dergisinin de tanıtımı yapıldı. Türkiye’de çizgi roman okur sayısını yeniden arttırmak, onları bir araya getirmek, yerli çizgi roman sanatını yaşatmak ve sevdirmek için böyle bir sergi düzenlediklerini ifade eden Çizgi Roman Okurları Derneği Başkanı Önder Çakı, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

ROMANLARDA VİCDAN, ADALET DUYGUSU GİBİ KAVRAMLAR VARDI…

“Bu sergide geçmişten günümüze çizilmiş çizgi roman kapaklarının ve iç sayfalarının orijinallerini sergiliyoruz. Bunun yanında bir de çizgi romandan sinemaya uyarlanmış filmlerin orijinal afişlerini sergiliyoruz. Etkinliği, Çizgi Roman Okurları Derneği olarak yapıyoruz. Amacımız çizgi romanı sevdirmek, yaşatmak ve okuyucuyu, çizerleri, yayıncıları bir arada tutmak. Biz çizgi roman okuyan bir nesilden geliyoruz. Romanlarda vicdan, adalet duygusu gibi kavramlar vardı. Ayrıca, çocuklara biriktirmeyi ve sabretmeyi de öğretmiştir o dönem. Koleksiyoner olarak katkım, yeni nesile bu sanatı anlatmak ve tanıtmak.”

ÇİZGİ ROMAN ÖLMESİN DİYE…

1970’li yıllarda hemen hemen tüm çizgi romanların kapaklarını çizen usta isim Aslan Şükür ise; “1971 yılında çizgi romana başladım. Aşağı yukarı 25 sene sürdü. 9-10 adet çizgi roman kitabımız vardı. Hepsinin kapaklarını ben yaptım. O zamanlar elle çiziliyordu. Şimdi biliyorsunuz ki bilgisayarla çizilen kapaklar var. Ve o zamanlar okur sayımız çoktu. Her bir kitabın fasikülü, aşağı yukarı 45 bin civarında satılıyordu. Her sene okuyucu azaldı. 90’lı yıllarda da sona erdi, okuyucu sayısı düştü. Fakat, şu anda okuyucuyu geri kazanmak için bir çabamız var. Çizgi roman ölmesin istiyoruz. Çizgi romanlar, çocuklarda hayal dünyasının gelişmesine ve onların okumayı sevmesine yardımcı oluyor. Bir zamanlar çok engellendi, inşallah okur sayısı artar” şeklinde konuştu.

OKUYUCU ÇOK FARKLI PLATFORMLARA GELDİ…

“Teknolojinin gelişimi, internet çağının başlaması gibi olaylar, Türkiye’de sadece çizgi roman okuru açısından değil, toplumsal yaşam biçimimize de değişiklikleri yansıttı. Okuma alışkanlıklarımız, hayata bakış şeklimiz, genç kuşağın ilgi alanlarının yeni arayışlara yönelmesi, okuyucuyu çok farklı platformlara getirdi” diyen; 80’li yıllarda Teks, Teksas, Tommiks, Bob Kroket, Süpermen ve Conan olmak üzere pek çok seriye kapak illüstrasyonları hazırlayan sanatçı Ömer Muz da şu açıklamalarda bulundu:

çizgi roman

ÇİZGİ ROMANCILAR DESTEK BULAMIYOR…

“Kitle iletişim araçlarının yabancı çizgi romanlara tanıdığı fırsatlar, bizim çağımızda maalesef yoktu. Günümüzde doğal olarak genç kuşaklar, Batılı kahramanlara yöneldi. Film endüstrisi de buna çok büyük katkı yapıyor. Hollywood’un getirdiği bir katkı bu. O katkı ile birlikte bugün çizgi roman sektöründe tamamen Batılı anlayışla yepyeni bir jenerasyon var. Türk çizgi romanının eski günlerine geri dönebilmesinin tek yolu, desteklenmesinden geçiyor. Çizgi romancılar destek bulamıyor. Amerikan çizgi romanlarının etkisindeyiz. Dolayısıyla, sektörü geliştirebilmek için çok büyük sermaye gruplarının, büyük yayınevlerinin destek vermesi lazım.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir