CKM'de Alzheimer Konferansı
 Kadir Toprakkaya

CKM’de Alzheimer Konferansı

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Türk Alzheimer Vakfı ve Akasya Yaşlı Bakım Merkezi, Alzheimer hastalığını enikonu masaya yatırıyor. 15 Aralık Perşembe günü saat 10:30’da Caddebostan Kültür Merkezi A Salonu’nda gerçekleşecek olan “A’dan Z’ye Alzheimer, Riskler ve Alınması Gereken Tedbirler” başlıklı konferansı mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

KONUNUN UZMANLARI KONUŞMACI OLARAK KATILACAK…

Alzheimer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Engin Eker, Prof. Dr. Turgut Göksel, Prof. Dr. Vecdet Tezcan, Uzman Dr. Gülüstü Salur’un konuşmacı olarak katılacakları konferansın konuları ise şu şekilde: Alzhemer’da Risk Faktörleri, Kalp ve Beyin İlişkisi, Sağlığımız İçin Hareketli Yaşam, Yaşlanmaya Hazırlanmak.

GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN BİR HASTALIK…

Yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, zamanla hafıza ve konuşma özelliklerinin yitirilmesine neden olan, ilerleyen süreçte tüm organların iflas etmeye başlamasını beraberinde getiren “yavaş yavaş ölme” durumu olarak bilinen Alzheimer, ne yazık ki günümüzde tedavisi bulunabilen bir hastalık değil. Geri dönüşü olmayan bu hastalık, yakınları için çok ciddi sabır gerektiriyor. Kişiyi adım adım yakın çevresinden, sonra kendinden uzaklaştıran, bir süre sonra da mevcut yaşamla ilgili anıların teker teker silikleştiği, en sonunda insanın kendini dahi tanımakta güçlük çektiği nörolojik bir hastalık türü olarak dikkat çekiyor. Çoğunlukla psikiyatrik hastalıklarla karıştırılabiliyor. Unutkanlıkla başlayan bir hastalık olarak kendini gösteriyor. Unutkanlık ile beraber beceri kaybı görülüyor ve kişilik özellikleri değişim gösteriyorsa daha dikkatli olmak gerekiyor. İlerleyen dönemlerinde hasta artık kendisine dahi bakamayacak duruma gelir. Yatağa bağımlı hale gelebilir ve günlük ihtiyaçlarını karşılayamayarak, tamamen bağımlı bir hasta pozisyonuna dönebilir.

Almanya’da yayınlanan Adige Panorama Dergisi, son sayısında yaşlı bakımı turizmi ve Alzheimer konusuna dikkat çekerek, farkındalık yarattı…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir