CKM'de 'Khalkedon' ve 'Bir Zamanlar Kadıköy' rüzgarı esti
 Cenay Toprakkaya

CKM’de “Khalkedon” ve “Bir Zamanlar Kadıköy” rüzgarı esti

CKM’de “Khalkedon” ve “Bir Zamanlar Kadıköy” rüzgarı esti
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu, Fotoğraf Çalışma Grubu ile birlikte 10-16 Aralık 2017 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde “Khalkedon” temalı bir fotoğraf sergisi sundu. Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Saltuk Yüceer ve Genel Sekreter İkbal Polat’ın ev sahipliğindeki serginin açılışını, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu yaptı.

Fotoğraf Çalışma Grubu Sözcüsü İsmail Şevket Baki’nin başarılı organizasyonu ile Haydarpaşa, Yeldeğirmeni ve Moda civarından birbirinden güzel fotoğrafları Kadıköylülerle buluşturan sergi, sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Geçmişten günümüze yansımaları ile gözlere hitap eden “Khalkedon” fotoğraf sergisinin yanı sıra sözlü kısımda “Bir Zamanlar Kadıköy” adlı söyleşiye de yer veren Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu, değerli yazar Mario Levi’yi konuk etti. 15 Aralık Cuma günü  CKM B Salonu’nda gerçekleşen anlamlı söyleşide, geçmişin sözlü tarihiyle kulaklara hitap edildi.

MARİO LEVİ GÖZÜYLE KADIKÖY…

1970’li yılların başlarında Kadıköy’e yerleşmiş bir ailede büyüdüğünü dile getiren Mario Levi, o yıllara ilişkin hatıralarını şöyle aktardı: “Hayatımın yedi yılı Yeldeğirmeni’nde geçti. Bu semt, tarihsel dokuyu korumaya devam ediyor. Yeldeğirmeni deyince simit fırınları aklıma gelir. Ve bu semtte hala eskilerden bir şeyler ‘Ben buradayım” der. Şimdi Moda’da oturuyorum. Çok seviyorum Moda’yı.

KADIKÖY’E 34,5 DENMELİ

İzmir’de Karşıyaka semtinde oturanlar semtleri için 35,5 derler. Kadıköy’e de 34,5 denmesi gerektiğini düşünüyorum. Ve yine Kadıköy’de başka bir unsur, farklı dönemlerde farklı inançların çok yakın yerlerde durmuş olmasıdır. Bu da ilçenin önemli özelliklerinden birisir. Şu anda içinde bulunduğumuz CKM binasının arsası bir zamanlar Budak Sineması iken, gençlik yıllarıma rastlayan o dönemde Moğollar, Cem Karaca, Barış Manço konserlerini keyifle dinlerdik.”

Khalkedon

KADIKÖY, SOYUTLANMIŞ İNSANLARIN YAŞADIĞI YERE DÖNÜŞÜYOR…

Yine 1970-80’li yıllarda sayfiye olarak kullanılan Kadıköy’ün önemli plajlarına değinen ve son yıllarda kentsel dönüşüm sürecinin yaşandığı ilçede birtakım değerlerin kaybolduğuna üzülen ünlü yazar Mario Levi, yeni yapılanma konusundaki fikirlerini şöyle dile getirdi: “Benim kuşağım bahçeli evlerin tarumar edilip, 5-6 katlı apartmanlara dönüştüğü yılları yaşadı. Ve şimdi diyorum ki, ne kadar masum bir değişimmiş bu. Galiba muhafazakar bir insan olmaya başladım. Gayri estetik bulduğum bu değişimden fevkalade rahatsızım. Soyutlanmış insanların yaşadığı yere dönüşüyor Kadıköy. İleride bu dönüşümün bedeli ödenecek ama nasıl?” Geçmişle ilgili pek çok anının canlandığı nostalji sohbeti sırasında, dinleyicilerin de yer yer katılımıyla atmosfer çok daha samimi ve canlı oldu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir