CKM'de sıradışı bir sergi: Deneysel Minyatür
 Sedef Turan

CKM’de sıradışı bir sergi: Deneysel Minyatür

CKM’de sıradışı bir sergi: Deneysel Minyatür
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dört sanatçının eserlerinden oluşan Deneysel Minyatür Sergisi, 1-7 Haziran tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde (CKM) görülebilir. Ceylan Harmancı küratörlüğünde düzenlenen serginin açılışı, 2 Haziran Cumartesi günü 15.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek.

“Deneysel-Geleneksel” adlı karma sergide, tarzları birbirinden oldukça farklı dört sanatçının eserlerini bir arada görmek mümkün olacak. Her biri yıllarca geleneksel sanatlar eğitimi alan Canan Demirel, Hilal Arpacıoğlu, Esra Karaduman ve Yasemin Akyol, geçmişte içselleştirdikleri teknikleri klasik sanatların katı kurallarına bağlı kalmadan, yeni deneysel çalışmalarında özgürce kullanarak edindikleri özgün tarzlarını ortaya koyuyorlar.

CANAN DEMİREL…

Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Canan Demirel, uzun yıllar tekstil sektöründe grafik tasarımcısı olarak çalıştı. 2007 yılında Milli Saraylar Eğitim Dairesi’ne bağlı Klasik Sanatlar Eğitim Merkezi’nde Taner Alakuş’tan minyatür dersleri aldı. Eserlerinde Bizans, Osmanlı dönemi ve günümüze ait izler görülebilir. Yeniliklere açık bir bakış açısına sahip olan sanatçı, klasik minyatürde sıkça rastlanan istifleme yönteminin aksine çarpıcı bir sadelikle, minimalist grafiksel tasarımlar içinde olağanüstü detaylarla eserlerini yaratıyor.

ESRA KARADUMAN…

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı-Kilim Anasanat Dalı Baskı Tasarım Bölümü mezunu Esra Karaduman, 2003 yılında tezhip ve minyatür yapmaya başladı. Canan Demirel ile aynı hocadan, Taner Alakuş’tan minyatür dersleri aldı. Sanat çalışmaları ve yüksek lisans tez araştırması için bir süre Floransa’da çalışmalarını sürdürdü. “Kelimelerin resmini çiziyorum” diyen sanatçı, minyatürü şiirsel bir biçimde uyguluyor.

HİLAL ARPACIOĞLU…

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Tezhip-Minyatür Anasanat Dalı mezunu Hilal Arpacıoğlu, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk Sanatları Minyatür Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nde başladığı doktora programına devam etmekte. Doğadan esinlenen sanatçı, sürrealist bir tarzla geleneksel öğeleri uyumlu bir biçimde harmanlıyor.

CKM Deneysel MinyatürYASEMİN AKYOL…

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Hat-Tezhip Bölümü mezunu Yasemin Akyol,  yüksek lisansını aynı üniversitenin Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü’nde tamamladı. 1978 Ankara doğumlu olan sanatçı, Berrin Cakin Güç ve sonrasında Taner Alakuş’tan ders aldı. İki yıldır  Geleceğin Ustaları Yarışması’nda minyatür jüri üyeliği yapan Akyol, Taner Alakuş Minyatür Atölyesi ve İSMEK’te minyatür dersleri vermekte. Eserlerinde ağırlıklı olarak İstanbul temasını işleyen sanatçı, hayalindeki kenti bir nara benzetiyor: “Dıştan bakınca şehir, nar  misali bir bütün gibi gözükse de, derinliklerine inildiğinde binbir ‘tane’ hayat ve çeşitlilik ile bizi şaşırtıyor.”

GELİRİN BİR KISMI KÖY OKULLARINA…

CKM’deki Karma Deneysel Minyatür Sergisi‘ne katılan sanatçıların dördü de Türkiye ve yurtdışında çeşitli sergilerde eserleriyle adlarını duyurdular. Sergiden elde edilecek gelirin bir kısmı, “Güneş Umuttur” grubunun yönlendirmesiyle köy okullarında eğitim gören küçük öğrenciler için değerlendirilecek.

Bunu paylaş:
  • 28
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir