Çocuklarda obezite tehlikesi...
 Kadir Toprakkaya

Çocuklarda obezite tehlikesi…

Çocuklarda obezite tehlikesi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Obezite, sağlıklı yaşamı engelleyen en önemli tehlikelerden biri durumunda… Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de 11-14 yaş gurubu çocuklarda nerdeyse her 3 çocuktan biri, obezite probleminin pençesine düşmüş durumda…

Obezite, yaygın bir sorundur. Üzücü tarafı ise, genç nüfusun bile bundan etkileniyor olmasıdır. Obeziteden etkilenen çocuk sayısı, son 30 yılda üç kat artış göstermiştir. Gelişmiş ülkelerdeki çocuk ve genç nüfusunun yaklaşık üçte biri, aşırı kilolu veya obezdir. Daha da endişe verici durum ise, bu çocukların aşırı kiloları nedeniyle yaşlandıkça hayatı tehdit eden hastalıklara yakalanacak olmalarıdır.

BAKANLIKTAN OBEZİTE ADIMI…

Obezite ve aşırı kiloların yönetimi konusunda çalışmalar yürüten ve toplumsal farkındalığı geliştirmek için çalışan Flavius Kilo Yönetim Merkezleri Yönetim Kurulu Başkanı Uzman Dr. Sinan İBİŞ; obezite probleminin çocuk-erişkin herkesin yaşamını kabusa çevirdiğini, gelişmiş ülkelerin hızla yaygınlaşan obezite probleminin kontrol altına alınması için birçok ulusal politika başlatmış durumda olduklarını söyledi. Dr. İbiş, obezite problemli insanların ülkemizde de her geçen gün hızla arttığını, Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurumda obezinin tehlikelerine dikkat çekmek için çalışmaların hızla yaygınlaştığını, özellikle belediyelere obezitenin önlenmesi konusunda büyük roller düştüğünü belirtti.

OBEZİTENİN ÖNLENMESİNDE BELEDİYELER…

Dr. Sinan İbiş, belediyelerin çocukların oyun alanları olacak ulusal parkları, halkın yürüyüş ve bisiklet binecekleri, spor yapacakları alanları yaygınlaştırması gerektiğini, insanları harekete geçirecek sosyal aktiviteleri uygulamaya koymaları gerektiğini vurguladı.

OBEZİTE KONUSUNDA ANKARA’DA YAPILAN ARAŞTIRMA…

İbiş; Türkiye’de çocukluk dönemindeki obezitenin dramatik bir şekilde artış gösterdiğini, obezitenin önlenmesine yönelik eylem planlarının sağlıklı yapılmasına yönelik olarak İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi, Ankara Üniversitesi, Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Flavius Kilo Yönetim Merkezleri’nin desteği ile Medikal Estetik Hekimleri Derneği tarafından Ankara’da 12 ayrı ilköğretim okulunda gerçekleştirilen “Adölesan Çağındaki 11-14 Yaş Grubu Çocukların ve Velilerinin Obezite Durumları İle Beslenme Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi Projesi”nin önümüzdeki günlerde sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade etti.

NEDEN ÇOCUKLARDA OBEZİTE ARTIYOR?

Dr. İbiş, çocuklardaki obezite artışında en büyük nedenlerin başında hareketsizlik, cep telefonları ve bilgisayarlara olan tutku, sportif aktivitelerden uzaklaşma isteği, sosyalleşme yerine bireyselliği tercih eden yaşam tarzı, kahvaltı yapmamak, fast food tüketimi ile şekerli, karbonhidrat ve gazlı içeceklerin tüketiminin arması, şehirlerde özellikle çocukların sosyal yaşam alanlarının binalar ve yaygınlaşan yollarla tüketilmesi, doğal ürün pazarının yavaş gelişmesi, şehirlerde doğum yapan genç annelerin çocuklarını emzirmek yerine mamaları tercih etmelerinin giderek yaygınlaşması, çocukların beden eğitimi derslerine girmemeleri konusunda ailelerin artan isteği gibi birçok faktörün etkili olduğunu da söyledi.

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir