Çocukluk obezitesi problemini yine çocuklar çözer...
 Kadir Toprakkaya

Çocukluk obezitesi problemini yine çocuklar çözer…

Çocukluk obezitesi problemini yine çocuklar çözer…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Artık ortaokul ve liselerde geleneksel sağlıksız kafeteryalardaki yiyecekler yerine (bol karbonhidrat, nişasta, şeker ve kızartılmış gıdalar), daha sağlıklı gıda seçenekleri getiriliyor (daha fazla meyve, salata, sebze, yağsız et, daha ufak porsiyonda tatlılar, düşük yağ oranına sahip antreler, vs).

ÇOCUKLARDAKİ BESLENME EĞİLİMİ…

Birçok çocuk, sağlıklı yiyecekleri es geçiyor ve en yakın marketten şekerli  içecekler ve yağlı atıştırmalıklar satın alıyor. Yetişkinler, bu konuyu nasıl kontrol altına alacaklarını bilemiyor. Bir çocuğa sağlıklı gıda önerebilirsiniz, ancak ona zorla yediremezsiniz. Marketler ise serbest pazar sisteminin bir parçası… Okulların aksine, sadece müşterilerinin istediği şeyleri raflarında bulunduruyorlar. Bu sayede iş yapabiliyorlar. Bu konuda da yapılabilecek bir şey yok.

USA OHİO’DA YÜRÜTÜLEN VE BİR ORTAOKULDA GERÇEKLEŞTİRİLEN BİR ÇALIŞMA…

Öğrencilerin sağlıklı yaşam biçimi veya iyi beslenme gibi konularla tanışıklığı veya ilgisinin olmadığı görülmüş. Bunun sonucu olarak, çocukların yüzde 30’u obez ve yüzde 19’u aşırı kilolu bulunmuş. Amaç, bir eğitim programı ile çocukların sağlıklı yaşam seçenekleri konusunda bilgilendirilmesiymiş. Ancak araştırmacılar, çalışmanın sonuna doğru dahiyane bir şey yapmışlar. Bir grup çocuk, okul yöneticilerinin, hemşirelerin veya kütüphanecilerin düzenlediği obezite çalışması sınıfına bir hafta devam etmiş. Diğer grup ise, aynı eğitim sınıfına devam etti. Ancak bu sınıfta gençler tarafından yürütülen bir çalışma gerçekleştirilmiş. Her iki grupta da konular arasında sporun önemi, ana besin grupları, açlıkla başa çıkma yöntemleri, porsiyon kontrolü bulunuyordu. Sekiz hafta sonra sonuçlar alınmış. Gençler tarafından yürütülen sınıflarda fiziksel aktivite artmış, vücut kütle endeksi düşmüş, kan basıncı düşmüş, beslenme hakkında daha fazla bilgi edinilmiş, sağlıklı davranış değişiklikleri için planlama gibi beceriler elde edilmiş. Yetişkinlerin yürüttüğü sınıflarda ise herhangi bir ilerleme kaydedilememiş.

ARADAKİ BU FARK, ÇOCUK SAHİBİ OLANLARA SÜRPRİZ GİBİ GELMEMELİ…

Genç bir çocuğun bakış açısıyla bakarsak, gençler onların rol modelleridir. Gençlerle daha iyi bağ kurabilirler ve onlardan yetişkinlerden çekindikleri gibi çekinmezler. Bu nedenle genç sınıf yöneticilerinin çok iyi eğitilmeleri gerekir. Ayrıca bilgili, çalışkan ve dışa dönük olmaları gerekir. Zaten bu özellikleri çocuğunuza rol modeli olacak her kişi için istersiniz. Tüm dünyada olduğu gibi ülke çapına yayılmış bu problemin tüm çözümünü gençlerden bekleyemeyiz. Ancak onların işbirliği olmadan bu problemi çözmek mümkün gibi gözükmüyor. Çocukların daha iyi yiyecekler yemesini sağlamak için, önce hangi iyi yiyecekleri kabul edeceklerini anlamak gerekir. Diğer gençlerden gelecek yaşam biçimi önerilerini daha rahat kabul edebilirler. 

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ 

[email protected] 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir