Çocukluk obezitesinde 3 neden ve çareleri...
 Kadir Toprakkaya

Çocukluk obezitesinde 3 neden ve çareleri…

Çocukluk obezitesinde 3 neden ve çareleri…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Obezite, tanım olarak vücut kütle endeksinin 30 değerinin üzerinde olmasıdır.  Ancak, kişinin sadece fiziğine bakılarak bile kilo sorunu yaşayıp yaşamadığını anlamak mümkündür.

Günümüzde ABD başta olmak üzere birçok ülkede obezite, kilo ile ilgili sorunlar arasında en yaygınıdır (anorexia ve bulimianın yanı sıra). Ancak işin ilginç yanı, obeziteden etkilenen kişiler arasında ABD’de 12,5 milyon kişi, çocuklar ve gençlerdir. Obezitenin neden olduğu kanser, felç, kısırlık ve diyabet düşünüldüğünde, bu rakamın ne kadar endişe verici olduğu anlaşılabilir. Çocukluk obezitesine neden olan birçok faktör, zamanında uygulanacak bazı müdaheleler ile aslında önlenebilmektedir.

PİZZALAR VE HAMBURGERLER…

Çocuğun beslenmesinin yeterince kontrol edilememesi, kilo alımın önde gelen nedenleri arasındadır. Çocuğun eğitiminde rol alanların, ona doğru örnek olmaları gerekir. Onlara pizza ve hamburgerden uzak durmalarını söylemek yetmez.

DURAĞANLIK…

Durağan yaşam biçimi de çocukluk obezitesinin en yaygın nedenleri arasındadır. Fiziksel bakımdan harekete çok yatkın olmayan çocuklar, aktif olmak için yeterli motivasyon bulamazlar. Bazı durumlarda ise çocukların aktif sporlara katılım olanağı bulunmadığından dolayı zamanlarının çoğunu evde geçirirler. Bazı çocuklar ise, evde bilgisayar oyunları oynamayı dışarıda oyun oynamaya tercih eder. Bu tip çocuklar, yeteri kadar kalori yakamadıklarından dolayı kilo almaya başlarlar.

ÇOCUKLARLA BİREBİR İLGİLENİN…

Anne babalar, bu tip yanlış davranışları düzeltmek için çocuklarla birebir ilgilenmelidir. Onlara ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine birlikte oyun oynamayı denemelidirler. Çocuklar arasında bir futbol maçı düzenlemek veya onlara bisiklete binmeyi öğretmek, çok fazla çaba gerektirmez. Çocukla olan bağınızı geliştirmenin yanında, siz de forma girmiş olacaksınız.

YEME OPSİYONLARI…

Çocukluk obezitesinin önlenebilir bir diğer nedeni ise, yeterli yiyecek seçeneklerinin olmamasıdır. Çocukların yemek yediği yerlerde çok çeşitli sağlıklı opsiyonlar bulunmalı ve sağlıksız gıdalara yönelmeleri bu şekilde önlenmeye çalışılmalıdır. 

Uzm. Dr. Sinan İBİŞ 

[email protected]

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir