"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Daha sağlıklı bir yaşam için grip aşısı şart!

Yazar: Kadir Toprakkaya

Eylül ayının gelmesiyle birlikte sonhabar mevsimine geçiş yaptığımız bugünlerde, havaların soğumasıyla baş gösterecek hastalıklara dair önlemler alınmaya başlandı. İşyeri Hekimi Dr. Tayfun Serin’e göre sonbahar ve kış aylarıyla başedebilmenin en sağlıklı yolu, bir an önce grip aşısı yaptırmak.

“GRİP AŞISI SADECE GRİBİ ÖNLER”

Grip aşısının canlı grip virüsü içermeyen, ölü bir virüs aşısı olduğunu ifade eden Kadıköylü Dr. Tayfun Serin, aşı olmak için en uygun dönemin eylül, ekim ve kasım ayları olduğunu söyleyerek; “6-35 ay arası çocuklarda doktorunun önerisine göre tam veya yarım doz uygulanır. İlk defa aşılanan çocuklara, en az 4 haftalık aradan sonra ikinci doz uygulanır. Yetişkinde yılda 1 doz yeterlidir. Gribe neden olan virüsler devamlı değişmektedir, bu nedenle her yıl tekrar aşılanma önerilir. Her yıl bilim adamları, aşının içindeki virüsleri o yıl gribe neden olabileceği düşünülen virüslerle değiştirirler. Grip aşısı, bütün gribal enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz, ancak hastalığa karşı en iyi korunma yöntemidir. İnaktif grip aşısı, 3 veya 4 değişik grip virüsüne karşı koruma sağlar. Korunma, aşıdan yaklaşık 2 hafta sonra gelişir ve 1 yıla kadar devam eder. Grip virüsünün neden olmadığı bazı hastalıklar, yanlışlıkla grip zannedilmektedir. Grip aşısı sadece gribi önler” açıklamalarında bulundu.

grip aşısı
MUTLAKA GRİP AŞISI YAPTIRMASI GEREKEN RİSK GRUPLARI

Dr. Serin, aşı olması önerilen kişileri ise şöyle sıraladı: “65 yaşın üzerindekiler, yaşlı bakım evinde kalanlar, astımlı çocuklar, kronik kalp-damar hastalığı olanlar, şeker hastalığı, böbrek bozukluğu ya da bağışıklık yetmezliği olanlar, uzun süreli aspirin tedavisi alanlar, influenza sezonunda gebeliğinin 3 ve 9. ayında olacak kadınlar, grip virüsünü riskli gruplara taşıyabilecek kişiler, sağlık çalışanları, yaşlı bakım evlerinde çalışanlar, ev ziyareti yapanlar, grip açısından riskli kişinin ev halkı, HIV ile enfekte kişiler…”

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et