Dedeleri savaştı, torunları barışta buluşacak!
 Deniz İhsan Taşdelen

Dedeleri savaştı, torunları barışta buluşacak!

Dedeleri savaştı, torunları barışta buluşacak!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Çanakkale Savaşları’nın 103. yılında gerçekleştirilmesi planlanan “18 Mart-25 Nisan 2018” etkinlikleri için start alındı. Fenerbahçe Spor Kulübü / Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü’nün (FBÇGK) ev sahipliğinde yapılacak organizasyonla ilgili olarak Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen buluşmada; Avustralya’nın Çanakkale Başkonsolosu Dylan Walsh ve konsolosluk yetkilileri, Kadıköy Life Dergisi yazarı ve Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, FB TV programcılarından Milli Takım ve Fenerbahçe’nin eski futbolcusu Şükrü Birand, Fenerbahçe Dış İlişkiler Müdürü Turgut Acar, Fenerbahçe Dış İlişkiler Departmanı’ndan Ece Uysaler ve FBÇGK Sorumlularından Selin Aktaş hazır bulundu.

Yemekli toplantıda Avustralya Başkonsolosu Walsh’e Fenerbahçe forması ve çeşitli hediyeler verilirken, organizasyonla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu. Öngörülen programa göre, Çanakkale Savaşı’nda yer almış Avustralyalı askerlerin 13-18 yaş arasındaki dördüncü kuşak torunları Avustralya’dan davet edilirken, savaşa katılmış Osmanlı-Türk askerlerinin dördüncü kuşak torunları ile 23 Nisan 2018 tarihinde İstanbul’da buluşturulacaklar.

ÇANAKKALE’DE SAVAŞTAN BARIŞA…

Haydarpaşa İngiliz-Anzak Mezarlığı ziyaretlerini takiben, R. Sertaç Kayserilioğlu’nun altın madalyalı koleksiyonundan Çanakkale Savaşı obje ve dokümanlarının sergileneceği “Çanakkale’de Savaştan Barışa” konulu, Fenerbahçe Ülker Arena basketbol salonlarında açılacak büyük sergi ziyaret edilecek. 24 Nisan 2018 tarihinde ise Çanakkale’ye hareketle, her yıl 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası Anzak Koyu’nda gerçekleştirilen Şafak Ayini’ne katılım sağlanacak.

DAİMİ BARIŞ DİLEKLERİYLE ANZAK SAVAŞ MERMİSİ HEDİYE EDİLDİ…

Söz konusu etkinlik ile ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan Başkonsolos Dylan Walsh, Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek; “İki ülke arasındaki sportif faaliyetleri geliştiren bir proje olacak. 100 yıl önce başlayan bir savaş vardı, ondan sonra iki ülke arasında gelişen iyi ilişkiler oldu. Bundan dolayı çok mutluyum” dedi. Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu da, 1915’de Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış bir Anzak Ordusu mermisini, bir daha böyle bir durum olmaması için daimi barış dilekleri ile Walsh’e hediye etti.

HEDEF, ULUSAL BİR PROJE YAPMAK…

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nun bilgisinin dahilinde yürütülen projeyle ilgili olarak, FB TV programcılarından ve projenin mimarı Şükrü Birand, şunları ifade etti: “Fenerbahçe Spor Kulübü, bu proje için beni başkan seçti. Amacımız, ulusal bir proje yapmak. Çanakkale Savaşları’nın 103. yılı önümüzdeki sene. Bu yıl için ulusal düzlemde en büyük projeyi kim yapabilir diye düşündük ve on Anzak torununu Avustralya’dan buraya davet ettik.

İKİNCİ KUŞAK TORUNLAR BİR ARAYA GETİRİLECEK…

Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Avustralya Başkonsolosluğu’ndan iki kişiyi misafir edeceğiz. On Anzak torununu da Fenerbahçe Spor Kulübü Tesisleri’nde FBÇGK olarak ağırlayacağız. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın torunlarının torunlarını da davet edeceğiz. Ayrıca, Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun dünya altın madalyasına sahip ‘Çanakkale Koleksiyonu’ konulu çok büyük bir sergisini gerçekleştireceğiz. Amacımız Cumhurbaşkanımızın, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da katılacaklarını bildiğimiz en büyük sergiyi açmak.”

Çanakkale savaşları

YURTTA SULH, CİHANDA SULH…

Çocukların ve gençlerin hayal güçlerini, sosyal duyarlılıklarını, iletişim ve sportif becerilerini Fenerbahçe’nin kanatları altında geliştirme hedefiyle kurulan Fenerbahçe Spor Kulübü / Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü (FBÇGK) tarafından planlanmakta olan bu büyük programın ana gayesinin; Ulu Önder Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” vecizesi altında Çanakkale’de şehitlerimizle koyun koynuna birlikte uyuyan yabancı askerlerinin bundan böyle bizlerin emaneti olduğunun bir daha hissettirilmesi ve bu iki dost ülkenin bundan böyle barış içinde kardeşçe yaşamalarının sağlanması olması dileklerimizle…

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde düzenlenen yemekli toplantıda, Avustralya Başkonsolosu Dylan Walsh’e Fenerbahçe forması ve çeşitli hediyeler takdim edildi…

Çanakkale savaşları

Avustralya Başkonsolosu Dylan Walsh, Kadıköy Life Dergisi yazarı ve Fenerbahçe Tarih Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, Avustralya Başkonsolosluğu Kurumsal Hizmetler Sorumlusu Mustafa Dokudan…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir