Doğanın İstanbul'a ödülü; Çamlıca Tepesi
 Kadir Toprakkaya

Doğanın İstanbul’a ödülü; Çamlıca Tepesi

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Şehir merkezinde yağmurun kar tanesine dönüşmeye zorlandığı anlarda lapa lapa kar sağanaklarıyla dakikalar içerisinde Uludağ’ı andıran Çamlıca Tepesi; o anları değerlendiremeyenler için büyük bir kayıp iken, çılgınlığı göze alanlar için ise adeta ödül…

İstanbul’un Kadıköy, Maltepe, Beşiktaş, Fatih gibi kıyı kesimlerinde ve şehir merkezinde yağmur ile sulu karın yağdığı anlarda Çamlıca Tepesi, beyaz cennete dönüşüyor. Diğer yandan, Küçük Çamlıca TV-Radyo Kulesi’nin seyir terası ile birlikte önümüzdeki yıl hizmete girmesiyle Çamlıca’nın yılda yaklaşık 4,5 milyon turist çekmesi bekleniyor. Ancak bu süreçte Çamlıca’da geriye kalan yeşil dokunun korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi büyük önem taşıyor.

kar-hic-uzakta-degil-kar-kis-camlica-tepesi-buyuk-camlica-kadikoy-life-dergisi-3

SADECE 268 METRELİK FARK DÜNYALARI DEĞİŞTİRİYOR…

Saatler gece yarısı 00:00’yi gösterirken aynı anda çekilen fotoğraf kareleri, İstanbul’un farklı ve güzel yanlarını ortaya koyuyor. Kadıköy’ün merkezinde yağmura dönüşen havada kardan eser yokken, aynı anlarda Çamlıca Tepesi’nde kar kalınlığı 10 santimetreyi aşıyor. Kadıköy’de rakımın daha düşük olması, yolların asfalt ve betondan oluşması ve deniz etkisi gibi faktörler, gökyüzündeki kar tanelerinin yüzeye yaklaştığı anlarda erimesine neden oluyor. Çok yoğun olmadıkça kar olarak yere düşebilen taneler de tutmayınca beyaz keyif, başka soğuk hava dalgasına kalıyor. Ancak kar keyfini yaşamak isteyenler için o anlar, hiç de uzak değil.

kar-hic-uzakta-degil-kar-kis-camlica-tepesi-buyuk-camlica-kadikoy-life-dergisi-1

KAR TUTKUNLARININ İLGİ ODAĞI…

Kıyıdan 268 metre yüksekliğe sahip Çamlıca Tepesi, İstanbul Boğazı’nın ve Anadolu Yakası’nın Uludağ’ı adeta. Kadıköy’den ve İstanbul Boğazı’ndan araçla 15, Ümraniye ve Üsküdar’ın en uzak mahallelerinden bile 3-5 dakikada ulaşımın sağlanabildiği Çamlıca Tepesi, yolların kapandığı zamanlarda uzun bir zahmetli yürüyüş sonrası kar severler için ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Çamlıca Tepesi

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir