Haber Merkezi

Doğanın tuvaletle intikamı

Doğanın tuvaletle intikamı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yaşamak için binalar, evler yapmak zorundayız. Ancak bunu doğru ve planlı bir şekilde gerçekleştiremeyince, doğanın da intikamı çeşitli yöntemlerle olabiliyor. Her yer beton ile dolunca, bir avuç yeşile muhtaç kalıyoruz ve çimenlerde bile belediye otobüsü gibi sıkış sıkış, sırt sırta doğayı yaşamaya çalışıyoruz. Bir de ardından, onlarca kişi tuvalet kuyruğuna giriyoruz. Kim bilir, belki de tuvalet kuyruğunda sabırsızca beklenen her saniye, doğanın bizden intikamıdır; görüntüler Moda’dan. Ayrıca yoğun kalabalığın beraberinde getirdiği çevre sorunlarına isyan eden de var, olağan karşılayan da…

Sert ve karlı bir kışın ardından baharın göz kırpmasını fırsat bilen İstanbullular, sahil-çimen sezonunu açtı. İstanbullular, özellikle Anadolu Yakası genelinden binlerce kişi Moda sahiline akın etti.

MODA SAHİLİNDE YER KAPMA YARIŞI…

Kadıköy Life Dergisi’nin hafta sonu sahil çekimlerinde objektiflerine yansıyan görüntüler hayli şaşırtıcıydı. Kadıköy’de tüm sahillere ilgi vardı ancak, Moda’da tablo bambaşkaydı. Tamamına yakını gençlerden oluşan gruplar, sabahın erken saatlerinde en güzel yeri almak için “yer kapma yarışına” girdi. Ancak hayretlere düşüren asıl görüntü, günün ilerleyen saatlerinde başladı.

YOK BÖYLE BİR TUVALET KUYRUĞU…

İstanbullular, gün içerisinde yiyip içtiklerinin etkisiyle tuvalet gereksinimi duydu. Ancak sahiller o kadar kalabalıktı ki, kabinler önünde kuyruklar oluşmaya başladı. Hem bayanlar, hem de erkekler tuvaletinin önünde onlarca kişi tuvalet kuyruğunda beklemeye başladı. Dakikalarca sıra gelmemesi nedeniyle vatandaşlar yer yer zor anlar yaşarken, akşam saatlerine doğru tuvalet sırası daha da arttı. Bazı İstanbullular, kuyruktan umudunu kesip çevredeki kafe ve restoranlara gitti. Yılın büyük bir bölümünde boş duran ve genelde talep olmayan tuvalet kabinleri, bu kez doğayı ve açık havada İstanbul’u yaşamak isteyenlerin kuyruğa girdiği manzaralarla objektiflere yansıdı.

YOĞUN KALABALIĞIN GETİRDİKLERİNE İSYAN EDEN DE VAR, OLAĞAN ALGILAYAN DA…

Sahillerde eğlenmek, açık havada olabildiğince doğayla iç içe yaşamak isteyen herkesin hakkı ancak Moda’da son yıllarda yaşanan bazı olumsuz görüntüler, uzun yıllardır semt sakinlerinin tepkileriyle karşılanıyor. Özellikle sosyal medyada “Bizler Modalı olarak herkesin özgürce eğlenmesi taraftarıyız ancak, bu özgürlük başkalarının yaşam standartlarını bozmamalı. Sahilden kalabalıklar ayrıldığında yerlerde çekirdek kabukları, şişeler, plastik atıklar ve çöp kalıntıları görmek istemiyoruz. Bunlar Kadıköy dokusuna yakışmıyor” gibi uyarılar sık sık veriliyor. Moda sahilinde gençlerin bir kısmının çöplerini titizlikle toplayıp konteyner yanlarına bıraktığı görülürken, bazı kişilerin de hunharca çevreye zarar verdiği dikkat çekiyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir