Cenay Toprakkaya

Dudullu-Bostancı Metrosu’nda kazı başladı

Dudullu-Bostancı Metrosu’nda kazı başladı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dudullu ile Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan 14.3 km’lik metro hattının tünel çalışmalarına, Ataşehir’deki metro şantiyesinde start verdi. Dudullu-Bostancı arasını sadece 21 dakikaya düşürecek metro hattında tüneli kazacak Tunnel Boring Machine’nin (TBM) ilk hareketi, basın mensuplarının önünde Topbaş’ın kürsüdeki butona basmasıyla başladı.

Dudullu-Bostancı Metrosu

Ataşehir’deki metro şantiyesinde basın mensuplarına açıklama yapan Kadir Topbaş, halihazırda 150 kilometrelik raylı sistem hattı inşaatının sürdüğünü ve 2023 yılına vardıklarında raylı sistemlerin bin kilometreye ulaşmasını hedeflediklerini vurguladı. Dudullu-Bostancı Metrosu’nu da 2019’a kadar bitirmeyi hedeflediklerini dile getiren Topbaş; “İstanbul’da günde 30 milyon insan hareketliliği var. Gelecekte bu hareketlilik 40-50 milyona kadar çıkacak. Bu yoğun hareketliliğin altından ancak metrolarla kalkabiliriz. Bugün çalışmaya başlayan TBM tünel açma makinesi, her gün 10 metre ilerleyecek” diye konuştu.

Dudullu-Bostancı Metrosu

HER YERDE METRO, HER YERE METRO…

Metro hattının dünyaki en modern teknik altyapıyla donatılacağını belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş; “Bu metro hattımız hayata geçtiğinde 90 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 13 durağın yer aldığı hat ile Dudullu-Bostancı arası da sadece 21 dakika olacak” ifadelerini kullandı. “Her Yerde Metro, Her Yere Metro” sloganıyla başlattıkları metro hattı yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini ve dünyada metrosunu yapan tek belediyenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatan Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti:

Dudullu-Bostancı Metrosu

ANA ULAŞIM AĞLARI İLE ENTEGRE EDİLECEK…

“Biz istiyoruz ki, vatandaşlarımız bir yerden bir yere giderken trafikte uzun süre kalmasınlar. Kendi araçlarından çok toplu taşımayı tercih etsinler. Vatandaşlarımızın toplu taşımayı tercih etmeleri de ancak güvenli ve konforlu toplu ulaşımla olur. Bizim metrolarımız da dünyanın en yeni teknolojisine ve konforuna sahip metro hatları. Yaptığımız her metro hattının ana ulaşım ağlarıyla entegre olmasını amaçlıyor ve buna göre çalışma yapıyoruz. Bu yeni metro hattımız da Üsküdar-Ümraniye ve Kadıköy-Pendik Metrosu, Marmaray bağlantılı banliyö hattıyla entegre olacak. Bu metromuz da Üsküdar-Çekmeköy hattında olduğu gibi sürücüsüz metro hizmeti verecek. Bu sayede milyonlarca yolcu yeryüzüne çıkmadan, yer altından aktarmalarla istediği yere ulaşacak.”

RAYLI SİSTEM 2023 YILINDA 1.001 KİLOMETREYE ULAŞACAK…

İstanbul’un dünyadaki en çok raylı sisteme sahip kent olacağını söyleyen Başkan Kadir Topbaş, megakentteli raylı sistemin 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacağını belirterek; “2019 yılında bir kısmı bitmeye yakın 489 km raylı sisteme erişeceğiz. İstanbul’daki raylı sistem, 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacak, böylece dünyada en çok ve en modern raylı sisteme erişen bir kent olacak” açıklamasında bulundu.

Dudullu-Bostancı Metrosu

Dudullu-Bostancı Metrosu, 13 istasyon ile 14.3 km’lik bir hat üzerinde hizmet verecek…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir