Dudullu-Bostancı Metrosu'nda tüneller birleşti
 Cenay Toprakkaya

Dudullu-Bostancı Metrosu’nda tüneller birleşti

Dudullu-Bostancı Metrosu’nda tüneller birleşti
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kent ulaşımındaki sorunların çözümü için yapılan metro inşaatları devam ediyor. Dudullu’dan Bostancı istikametinde kazı yapan ve “köstebek” diye tabir edilen TBM makineleriyle Kayışdağı’ndan Dudullu tarafına gelen tüneller, MODOKO’da birleşti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, tünellerin birleşmesi dolayısıyla MODOKO istasyonunda düzenlenen törende İstanbul’da ulaşımın ciddi bir sorun olduğunu ve bunun çözümü için 14 yıldır çok önemli adımların atıldığını, atılmaya da devam edileceğini söyledi. “Her yerde metro, her yere metro” anlayışı ve sloganıyla raylı sistemdeki kararlılıklarını sürdüreceklerini söyleyen Uysal, Dudullu-Bostancı Hattı’nın hizmete alınmaya başlamasıyla ulaşımda çok önemli bir kolaylığın sağlanacağını vurguladı. Metro hattının hizmet vermeye başlamasıyla Dudullu-Bostancı arası yolculuğun 17 dakikaya düşeceğini belirten Başkan Mevlüt Uysal, şöyle konuştu:

Dudullu-Bostancı Metrosu

GÜNDE 1,5 MİLYON KİŞİ TAŞIYACAK…

“Dudullu ile Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan metro hattının uzunluğu 14,3 kilometre olacak. Tek yönde saatte 43 bin 200 yolcu taşınacak. Metronun günlük yolcu taşıma kapasitesi 1,5 milyon kişi. Dudullu-Bostancı arası yolculuk süresi 17 dakika olacak. Üsküdar-Çekmeköy hattında olduğu gibi Dudullu-Bostancı Metrosu da sürücüsüz hizmet verecek. Bostancı-İDO iskelesinden başlayıp, Depo (Parseller) istasyonunda bitecek olan metro hattı Maltepe, Kadıköy, Ataşehir, Ümraniye ve Çekmeköy’ün içinde olduğu 5 ilçeyi birbirine bağlıyor.”

ANADOLU YAKASI’NDA ÖNEMLİ BİR ENTEGRE NOKTASI…

Projeyle 4 önemli raylı sistemin birbirine bağlanacağını hatırlatan Uysal; “Anadolu Yakası’nda önemli bir entegre noktası olacak. Bostancı istasyonunda Marmaray ve deniz ulaşım akslarıyla bağlantı sağlarken; Kozyatağı’nda Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattıyla, Dudullu’da Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu ile bağlantı sağlayacak hat, Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metrosu ile de bağlantılı olacak” dedi.

DEV TBM MAKİNESİ, İKİ YÖNLÜ TÜNELLERİ BİRLEŞTİRDİ…

Hattın ray montajına Nisan ayında başlanmasının planlandığına vurgu yapan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Dudullu-Bostancı Metrosu’nun inşasında şu anda 2 bin kişinin çalıştığını, Kozyatağı ve Bostancı’da metro hattına entegre olacak şekilde toplam 2 bin 870 araç kapasiteli iki büyük yeraltı otoparkının yapılacağını ifade etti. Konuşmanın ardından Kayışdağı istikametinden Dudullu tarafına doğu kazı yapan TBM makinesi çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra dev TBM makinesi, delme işlemini gerçekleştirerek iki yönlü tünelleri birleştirdi. TBM makinesinin görünmesinden sonra aracın operatörü büyük bir Türk bayrağı açarak, delme işleminin sona erdiğini anlattı.

Bunu paylaş:
  • 195
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir