Dünyanın kalbi Kadıköy’de atacak!..
 Kadir Toprakkaya

Dünyanın kalbi Kadıköy’de atacak!..

Dünyanın kalbi Kadıköy’de atacak!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dünya coğrafyası için önemli oluşumlar arasında gösterilen, Avrupa Birliği Üyesi Belediye Başkanları’nın “Sürdürülebilir Enerji Verimliliği Toplantısı” ve “Üst Düzey Belediye Başkanları Forumu”, 14-15 Kasım tarihlerinde Kadıköy Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

5.100 üyesi bulunan, iklim değişimleri ve enerji verimliliği konularında çalışmalar yapan AB üyesi belediye başkanlarının kurduğu Covenant of Mayors’un en önemli toplantılarından biri olan “Avrupa Komşu Ülkeler Bölgesi ve Orta Asya İçin Değişim Toplantısı” nedeniyle tüm dünyanın gözleri Kadıköy’e çevrilecek.

İKLİM DEĞİŞİMLERİNİ AZALTMADA YEREL YÖNETİMLER ÖNEMLİ…

Avrupa Komisyonu tarafından iklim değişimlerini azaltmada “en önemli görevin yerel yönetimlere düştüğü” fikrinden yola çıkılarak 2009 yılında kurulan Belediye Başkanları Sözleşmesi Covenant of Mayors’a, belediyeler ancak 2020 yılına kadar kendi bölgesinde atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma hedefini belirlemesiyle kabul ediliyor.

KADIKÖY BELEDİYESİ, SÖZLEŞMENİN 1. YILINDA EV SAHİBİ…

Kadıköy Belediyesi, 2020 yılına kadar Kadıköy’deki atmosfere salınan karbondioksit emisyonunu azaltma hedeflerini belirleyerek sözleşmeyi imzalarken, henüz bir yıllık yeni üye olmasına rağmen AB Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin (Covenant of Mayors) “Üst Düzey Katılımlı Avrupa Komşuluk Bölgesi ve Orta Asya için Değişim Vektörü” adını taşıyan uluslararası toplantının buluşma noktası olarak dikkatleri üzerine çekti.

KOZYATAĞI KÜLTÜR MERKEZİ’NDE TARİHİ PROGRAM…

Üye ülkelerden 32 Belediye Başkanı, 19 Belediye Başkan Yardımcısı ve enerji konularında uzman yerel yönetim temsilcilerinin katılacağı 200 kişilik uluslararası toplantı, 14-15 Kasım tarihlerinde Kozyatağı Kültür Merkezi’nde  gerçekleştirilecek.

TEMİZ ENERJİ GÜNDEME GELECEK…

Doğu-Güney Forumu, Avrupa Komşu Ülkeler Bölgesi ve Orta Asya için Değişim Vektörü adını taşıyan toplantılarda enerji ve iklim sorunları, enerji verimliliği, enerji kaynaklarının yönetilmesi, yerel yönetimlerin enerji tasarruf politikaları gibi konular ele alınacak.

DEV TOPLANTIYI SELAMİ ÖZTÜRK AÇACAK…

Dünyada enerji ve çevre odaklarının gözü Kadıköy’e çevrilecek. Toplantının açılış konuşmalarını, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ve CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın gerçekleştirecek.

KADIKÖY KÖPRÜ OLACAK…

Kadıköy Buluşması, Belediye Başkanları Sözleşmesi’nin Türkiye’nin coğrafi konumundan da yararlanarak, Orta Asya ve Avrupa ülkelerine yayılması için Kadıköy’ün köprü görevini üstlenmesi nedeniyle de büyük önem taşıyor. Toplantılar ile iklim değişikliği ve enerji verimliliği çalışmalarının sadece Avrupa ülkelerinde kalmayıp, Orta Asya ülkelerine de yayılması hedefi gerçekleştirilmiş olacak.

BASIN TOPLANTISINA TÜRKİYE ve DÜNYA MEDYASINDAN İLGİ…

Dev toplantıya Türkiye medyası yoğun ilgi gösterirken, dünya genelinden medya mensuplarının ve çevre oluşumlarının da hazırlık içerisinde olduğu öğrenildi.

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir