Ebeveynlere okul dönemi için pratik öneriler
 Haber Merkezi

Ebeveynlere okul dönemi için pratik öneriler

Ebeveynlere okul dönemi için pratik öneriler
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Uzmanlar, çocukları okula başlayacak olan ebeveynler ve öğretmenleri, okul öncesi ve okul döneminde bekleyen sorunlar konusunda bilgilendirerek uyarıyor. Bu durumu kolaylaştırabilecek birçok ipucu mevcut. Kadıköy Life Dergisi olarak çalışmakta olduğumuz firmalar arasında yer alan Sonsuz Gelişim Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Psikolog İsmet Alemdar, bu konuda dikkate değer açıklamalarda bulundu. İşte o öneriler:

Yaz tatilinin sonuna yaklaşılırken, tüm ailelerde yeni bir dönemin telaşı başlar. Her yeni eğitim ve öğretim yılı, çocuklar için farklı bir devreye işaret eder. Bu yeni devre bazı çocuklar için başlangıç, bazıları için devam, bazıları için ise bir bitiş olabilir. Çocuklar için yaşam öğrenimi okulda gerçekleşir. Çünkü okullar çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerini kazandıkları bir yaşam hazırlığıdır.

ismet alemdar

İsmet Alemdar

SORUN ÇÖZMEK YERİNE İLETİŞİM KURMAK HEDEFLENMELİ…

Okul hayatı, her çocuk için olduğu kadar aile için de önem taşır. Her yaş döneminin farklı özellikleri vardır. Çocuklar yaşlarına göre farklı sınıflara devam ederler, bu her sınıf seviyesinin kendine ait özellikleri olmasını sağlar. Dolayısıyla okul, aynı zamanda çocuklar için değişikliklere ve yenililiklere alışmak demektir.

Ebeveyn olarak arzumuz, çocuklarımıza okul hayatlarında yardımcı olabilmektir. Ancak bu yardım teşebbüsü bazen beraberinde çözüm değil, ancak yeni sorunlar getirebilir. Bunun en önemli nedeni, ebeveyn olarak çocuklarımızın her sorununu çözmeyi hedeflememizdir. Çocuklarımızın yaşadıkları sorunları çözmek yerine onlarla iyi iletişim kurmaya çalışmak, asıl hedefimiz olmalıdır. Ebeveynlere okul döneminde kullanabilecek pratik önerileri ise şöyle sıralayabiliriz:

– Okula başlama ve anne ve babadan ayrılma sadece çocuklar için değil, ebeveynler için de güçtür. Bu süreçte ebeveynlere düşen görev, çocuğunuzu güvenle okula bırakabildiğiniz duygusunu yansıtmaktır. Siz ne kadar rahat olursanız, çocuğunuz da bu rahatlıktan pay alacak ve onu hissedecekti. Tam tersi durumda ise sizin kaygılarınız sadece sizin değil, çocuğunuzun da olacak, ona da yansıyacaktır.

– Çocuğunuz bu sene okula yeni başlıyorsa, ona okul hayatı ve sorumlulukları hakkında bilgi verin. Onunla bu konuda sohbet ederek, sorular sormasını sağlayın. Size bu konuda kendini açması için onu cesaretlendirin.

– Okuldaki kurallar ve disiplinden bahsedin. Okulun size verdiği okul kitapçığı varsa, bunu beraber okuyarak değerlendirin.

– Okulda herhangi bir sıkıntı yaşadığında kimden yardım alması gerektiği konusunda bilgilendirin.

– Okulun ilk günü çocuğunuzla okula beraber gidin, fakat çocuğunuzun okula kolay uyum sağlayabilmesi ve öğretmen-öğrenci ilişkisinin başlayabilmesi için mümkün olan en kısa sürede okuldan ayrılmaya çalışın.

– Okul bitiş saatinde eve nasıl döneceği hakkında detaylı bilgi verin. Servise nasıl bineceği ya da evde onu kimin karşılayacağını anlatın. Eğer onu siz alacaksanız, tam zamanında orada olmaya özen gösterin.

– Çocuklarınızı sadece dinlemenizin yeterli olduğunu ve çözüm bulmanızın gerekli olmadığı unutmayın. Çocuklarınızın kendi çözümlerini bulmaları için onlara fırsat tanıyın. Çocuğunuzla birlikte beyin fırtınası yaparak, olası çözümler üretin.

– Eğer çocuğunuz bir üst sınıfa geçtiyse, yeni eğitim ve öğretim yılına başlamadan önce çocuğunuzla birlikte önceki eğitim ve öğretim yılının içsel değerlendirmesini yapın. Bu yeni dönemde neleri daha farklı yapması gerektiği konusunda netleşin.

– Çocuğunuzun o sene devam edeceği sınıf düzeyi hakkında bilgi edinin. O yaş çocuklarının özellikleri öğrenin.

Çocuğunuzla iletişim kurmanın en önemli ebeveynlik beceresi olduğunu unutmayın. Her çocuk özeldir ve her çocuğun kendine ait bir iletişim dili vardır. Bu dili bulup çözmek ve geliştirmek, anne ve baba olarak bizlerin görevimizdir. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının tüm aileler için keyifle akan bir okul yılı olmasını diliyorum…

Ebeveynlere okul dönemi için pratik öneriler

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir