Ekrem İmamoğlu: Kadıköy’ü rahatlatacağız!

Yazar: Cenay Toprakkaya

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Anadolu Yakası’nda inşaat ve düzenlemeleri devam eden Küçük Çamlıca Radyo-TV Kulesi, Hasanpaşa’daki kapalı pazaryeri ve Gazhane binası restorasyon alanları ile Kurbağalıdere ıslah çalışması bölgesinde kurmaylarıyla birlikte incelemelerde bulundu. Kurbağalıdere’nin kenarında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan İmamoğlu; “Görevinin başında binlerce takım arkadaşım olacak ve bütüncül bir akılla bu kenti hep birlikte yöneteceğiz” mesajı verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ekibinin ilk durağı, Küçük Çamlıca’daki TV-Radyo Kulesi oldu. Yetkililer, şantiye alanındaki ofiste İmamoğlu’na görsel ve sözlü sunum yaparak, projeyle ilgili teknik bilgiler verdi. İBB olarak projeye ulaşım ve çevre peyzajı konusunda destek vereceklerinin altını çizen Ekrem İmamoğlu, yardımcılarına “Burası vereceği hizmetin yanında çok sayıda turisti de bölgeye çekecek bir cazibe merkezi olacak. Erişimi kısıtlı ve sıkıntılı bir yer, vizyonel bakmamız lazım. Mevcut yollar buranın kapasitesini taşımaz, füniküler sistem düşünülebilir. Ayrıca yürüme aksları da düşünülmeli. Masaya hızlıca dahil olup, çevresel düzenlemelere başlayalım” talimatını verdi.

Ekrem İmamoğlu
“ORTAK MASADA BULUŞUN”

Heyetin ikinci durağı, Hasanpaşa’daki İBB’ye ait kapalı pazaryeri inşaatı oldu. Burada İmamoğlu’nu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Yarar karşıladı. İnşaatı bitme aşamasına gelen kapalı pazarda incelemelerde bulunan ve proje üzerinden pazarcı esnafının taleplerini dinleyen Ekrem İmamoğlu, İBB yetkilileri ve esnafın kurulacak ortak masada bir araya gelerek, sorunlara çözüm bulmasını istedi. Pazaryeri incelemesinin ardından inşaat alanının yakınındaki Anadolu Yakası Pazarcı ve Seyyar Esnaf Odası’na geçen İmamoğlu, pazar konusunun kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

“PAZARYERİ SORUNU ÇÖZÜLECEK”

Kentin trafik sorununun belli oranda semt pazarlarından da kaynaklandığını belirten Başkan Ekrem İmamoğlu; “Bu bizim şehircilik karakterimizi de ilgilendiriyor artık. Pazarcının da 10 yıl sonrasını görmesi lazım. Yoksa bugün konuştuklarımızı, yarın çocuklarımız konuşacak. Dünyadaki örneklerine, tüketicinin eğilimine bakacağız. Oluşturacağımız ‘Gıda Konseyi’ ve tarım politikalarımızla ilgili kuracağımız masamızın buraya katkısı olacak. Pazarcılığın geleceğini halletmemiz lazım. Pazarlarımız 10 sene öncesinden daha kötü şimdi. Pazaryeri sorunu çözülecek, pazarcı kendisine çeki düzen verecek. Oturacağız, kurallarını koyacağız, bu işin bir meslek olduğunu insanlara anlatacağız. Pazarcı orada pazarcı olduğunu gösterecek. Elbisesini giyecek, duruşu onu belli edecek. Ben pazarcı esnafını seviyorum. Pazarcı esnafı kendi işini sevmiyor. İşini sever hâle getirmemiz gerekiyor. Bu kapsamda İSYÖN (İstanbul Yönetim Yenileme A.Ş.) nezdinde hızlıca bir çalışma gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“BU İŞİ HIZLANDIRMAMIZ LAZIM”

İmamoğlu ve beraberindeki heyet, üçüncü olarak yine Hasanpaşa’daki Gazhane Binaları Restorasyon Alanı’na geçti. Burada yetkililer tarafından Ekrem İmamoğlu’na detaylı bir sunum yapılarak, şehirdeki gazhanelerle ilgili tarihi ve teknik bilgiler verildi. Sunumun ardından restore edilen binaları gezen Başkan İmamoğlu, kompleks içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait “İstanbul Kitapçısı” olacağı bilgisini alınca, “Burada genele hitap eden kitapların da olması gerekir” şeklinde konuştu. Heyetin inceleme gezilerindeki son durağı, Kadıköy’deki Kurbağalıdere oldu. Yetkililer, İmamoğlu ve ekibine şantiye ofisinde Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı-Kalamış arasındaki dere ıslah inşaatıyla ilgili bilgiler verdi. Yetkilileri dinleyen İmamoğlu, Genel Sekreter Yavuz Erkut’a “Bu işi hızlandırmamız lazım” dedi.

“TEDBİRLER ALIYORUZ, KADIKÖY’Ü RAHATLATACAĞIZ”

Saha gezileri sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şunları söyledi: “Kurbağalıdere’deki şantiyeyi ziyaret ettik. Su baskınlarında da sorun yaşanan alanlardan biri burası. Az önce Hasanpaşa’da Gazhane şantiyemizi gezdiğimizde sürelerin uzadığını, bitişlerinde belirsizliklerin olduğunu gördük. O nedenle bu alanları özellikle ziyaret ediyoruz. Daha hızlı hareket etmenin gerekliliği üzerine tedbirler alıyoruz. Çok hızlı olarak hem Kurbağalıdere’yi hem Kadıköy bölgesini rahatlatacağız. Gazhane’yi faaliyete geçirerek, gerçekten ciddi bir kültürel yatırımı bitirmiş ve halkımıza sunmuş olacağız. Bu noktada saha tespitlerimizi yaptık, teknik bilgi alışverişi gerçekleştirdik. Kadıköy Belediye Başkanımızın bölgedeki tespitlerini masamıza koyduk. Bütüncül bir akılla inşallah her iki alanı da hızlıca İstanbulluların hizmetine sunmuş olacağız.”

Ekrem imamoğlu
Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et