Emel Perk Afacan: Amacımız, halkımıza ve mahallemize hizmet!
 Deniz İhsan Taşdelen

Emel Perk Afacan: Amacımız, halkımıza ve mahallemize hizmet!

Emel Perk Afacan: Amacımız, halkımıza ve mahallemize hizmet!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yerel seçimler öncesinde Suadiye Mahallesi Muhtarlığı’na yeniden aday olan Emel Perk Afacan ile buluştuk. “25 yılın ardından rahmetli babacığımdan sonra 2009 ve 2014 yılındaki yerel seçimlerde mahalle sakinlerimizin destekleriyle muhtar adayı oldum. İki dönem (10 yıl), toplamda da 35 yıldır mahallemize yakışır hizmetler vermeye çalışıyoruz” şeklinde konuşan Muhtar Afacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şükürler olsun ki sakinlerimizin kalbinde yer edinmişiz. Görev sürecimizde ‘Muhtar, mahallesinde her ailenin bir ferdidir’ ilkesini en temel prensibimiz olarak bildik. Muhtarlık kurumunu herkesin rahatlıkla her sorununu anlatabileceği; hepimizin acı tatlı, hüzünlü sevinçli anlarımızı birlikte paylaştığımız bir kurum olarak gördük. Böyle inandık, böyle davrandık. Allah kısmet ederse böyle de devam edeceğiz.

Emel Perk Afacan
HAYAT FELSEFEMİZ VE MUHTARLIK ANLAYIŞIMIZ: HİZMET

2007 yılı itibariyle Adrese Dayalı Kayıt Sistemi ‘Mernis’ sistemine geçilmesiyle birlikte aslında muhtarlıkların pek bir işlevi kalmadı. Beni üzen tarafı da saygınlığının kalmaması. Atanmış memurun, seçilmiş muhtarın önüne geçirilmesi ve yetkilendirilerek tüm bilgilerin muhtarlıklarda değil de nüfus müdürlüklerinde toplanması. Muhtarların, mahallesinde yaşayan sakinleriyle ilgili bilgilerden ve durumlardan yoksun bırakılması. Amacımız, mahallemizin sorunlarını ve çözümlerini yakından bilen biri olarak, hedefleri tespit edip gerek kendi bilgi birikimimiz gerekse yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yaparak mahallemize katkı sunmak ve sakinlerimizin ihtiyaçlarına çözüm bulup onlara destek olmak, onların hayır dualarını almak. Bizim en büyük kazancımız, hayat felsefemiz ve muhtarlık anlayışımız bu.

KADIKÖYLÜLER CEZALANDIRILIYOR…

Suadiye Mahallesi, daha önce yazlıkçıların yaz aylarında gelip yazlık olarak kullandıkları, çok güzel köşklerin ve bahçelerin olduğu, Kadıköy’ün en nezih mahallelerinden biriydi. Ne yazık ki rant yüzünden bunlar yok edildi ve sayfiye yeri olan Suadiye’de şu an sadece bir adet küçük çocuk parkı mevcut, başka yeşil alan yok. İBB’ye ait olan sahil kesiminde belediyeden gerekli yer tahsisinin yapılarak gençlerimizi bir araya getirecek, sportif etkinlikler içinde olmalarını sağlayacak oyun sahalarının ve çocuk parklarının yapılması için 2009 yılındaki seçimlerde sakinlerime söz vermiştim. O zaman İBB Başkanı Sayın Kadir Topbaş idi. Çok sayıda sakinimin imzalı dilekçeleriyle birlikte bu durumu anlatan güzel bir yazı yazdım. Olumlu bir geri dönüş alamadık. Fakat bu konunun peşini bırakmayacağım. Yeni seçilecek olan İBB Başkanımıza yine durumu anlatıp, yapılana kadar konunun takipçisi olacağım.

YOLA TERK OLAN YEŞİL ALANLAR BİLE İMARA AÇILDI…

Son 5-6 senedir kentsel dönüşümden dolayı var olan yeşil alanımızın da büyük bir bölümü yok edildi. Yola terk olan yeşil alanlar bile imara açıldı, yerine beton yığınları yapıldı. 5 katlı binalar yıkıldı, 30 katlı binalar dikildi. Ne yazık ki doğamızı, denizlerimizi, yeşillerimizi katlettik. Yaz tatillerinde temiz denize girebilmek için hepimiz 900-1000 km yol kat ediyoruz. Oysa bizler çocukluğumuzda Moda’dan, Fenerbahçe’den, Caddebostan’dan, Suadiye’den, Küçükyalı’dan, Maltepe’den girerdik denizimize, tertemizdi o zamanlar. Umarım bundan sonra seçilenler daha duyarlı davranır.

MAKAMLA, KOLTUKLA BİZİM İŞİMİZ YOK…

Bizler bugün varız ama yarın olmayabiliriz. Fakat yaşadığımız yer çocuklarımıza kalacak. Onlara kalacak her şeyi çok hoyratça kullandık, bozduk, yok ettik. Kendi adıma söylemem gerekirse yaşadığım sürece, gücüm yettiğince elimden geleni esirgemeyeceğim ve bu konuda ne gerekiyorsa yapacağım. Amacımız, halkımıza hizmet, yaşadığımız yere hizmet, mahallemize hizmet! En önemlisi de görevi bıraktığınızda geride hoş bir seda bırakmak ve güzel anılmaktır. Bugüne kadar hep yanımda olan ve ailem olarak gördüğüm değerli sakinlerime, desteklerinden ve her zaman yanımda olmalarından dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.

SONSUZ TEŞEKKÜRLER…

Sizlerin aracılığıyla bir teşekkürüm daha olacak, hem şahsım hem sakinlerim adına. Mahalleme kazandırdıkları muhtarlık binası için, Mehmet Karamanca İlköğretim Okulumuza kazandırdıkları konferans salonu için ve bu 5 yıllık süre zarfında mahalleme verdikleri hizmetten dolayı Kadıköy Belediye Başkanımız Sayın Aykurt Nuhoğlu’na, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcımız Sayın Mehmet Şengün’e, diğer başkan yardımcılarımıza, birim müdürlerimize ve tüm belediye çalışanlarına sonsuz teşekkürler. Mutlu, huzur dolu, aydınlık yarınlar için seçimlerin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.”

Bunu paylaş:
  • 157
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir