Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı
 Pınar Baltacı

Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı

Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Geçtiğimiz cumartesi günü Büyükada’daki evinde kalp krizi geçirerek 71 yaşında hayata gözlerini kapayan ünlü tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen veda töreninin ardından gözyaşları eşliğinde Moda Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP geçmiş dönem milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin gibi politikacıların yanı sıra sanat ve magazin dünyasından Ediz Hun, Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Suna Keskin, Kandemir Konduk, Lale Belkıs, Nedim Saban, Çiçek Dilligil, Ozan Güven, Hüseyin Turan, Buket Uzuner gibi isimlerle Kadıköy, Büyükada ve özellikle Moda’dan çok sayıda seveninin son görevlerini yerine getirmek için akın ettiği cenaze töreni, hayli duygu yüklü anlara sahne oldu. Fosforoğlu’nun cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

HALDUN TANER SAHNESİ’NDE VEDA TÖRENİ…

Kadıköy Life Dergisi ve Kadıköy Gazetesi köşe yazarı, Moda Muhtar Meclisi üyesi, EFT Tiyatrosu’nun kurucusu duayen tiyatrocu Enis Fosforoğlu için 24 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde veda töreni düzenlendi. Ailesi, oyuncu dostları, öğrencileri ve çok sayıda hayranının katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Herkesin büyük bir sevgi ve saygıyla andığı Fosforoğlu’nun, tiyatroyla geçen yaşamından kesitler sunuldu.

Seren Fosforoğlu
“KEŞKE BU SABAHA UYANABİLSEYDİ!”

Babası Enis Fosforoğlu adına sahnede mum yakan kızı oyuncu Seren Fosforoğlu; “Babam bana annem Serda Fosforoğlu’nun emanetiydi. O yüzden her zaman üstüne çok titredim. Baba olarak beni büyütürken her zaman ‘Benim kızım her şeyin üstesinden gelir’ derdi. Şimdi onsuz nasıl başaracağımı bilmiyorum. Babam bir Atatürk sevdalısıydı, bizi de öyle yetiştirdi. Bundan birkaç gün önce Atatürk’ü gördüm rüyamda. ‘Baba, rüyama Atatürk geldi. Sanırım artık bazı şeyler değişecek’ demiştim. Gözleri doldu, ağlamaklı oldu. Çok duygulandı. Keşke bu sabaha uyanabilseydi” şeklinde konuşarak, katılan herkese teşekkürlerini sundu.

İSMİ BİR TİYATRO SAHNESİNDE YAŞASIN…

Törende Enis Fosforoğlu’nun yeğeni oyuncu Çiçek Dilligil, Nedim Sabah, Suna Keskin gibi isimler de söz aldı. Birçok başarılı tiyatrocuyu yetiştiren Fosforoğlu’nu, öğrencileri de yalnız bırakmadı. Teşekkür ve minnet duyguları ile söz alan isimlerin bir de talebi vardı. Yıllar önce Kadıköy’de sayılı tiyatrolardan birini kurarak kültür-sanat anlamında ilçemizin gelişmesine katkı sunan usta oyuncu Enis Fosforoğlu’nun isminin Kadıköy’de bir tiyatro sahnesinde yaşaması şeklindeki bu talebi bizler de Kadıköy Life Ailesi olarak sonuna kadar destekliyor ve bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.

Enis Fosforoğlu
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen veda törenin açılış konuşmasını yaparak, Enis Fosforoğlu’nu büyük bir sevgi ve saygıyla andıklarını, kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı dileklerini iletti…
Eren Fosforoğlu
Enis Fosforoğlu’nun oğlu Eren Fosforoğlu, törende güçlükle konuşabildi. Her geçen gün babasına benzediğini dile getiren Fosforoğlu, yakın zamanda bir kızı olduğunu ve babasının giderken kendisine babalığı miras bıraktığını söyleyerek, gözyaşlarına hakim olamadı…
Suna Keskin
Suna Keskin: “Enis ile uzun yıllar aynı sahnedeydik. Ona çok yazık oldu; sadece şimdi değil, yaşarken de… Enis ülkemizin yetiştirdiği en önemli mizahçılardan ve oyunculardandı.”
Nedim Saban
Nedim Saban: “Evet ölüme çare yok, bu bizim elimizde değil ama yaşarken sanatçılara gereken değeri verebilmek bizim elimizde. Enis Hoca’yı saygı ve sevgiyle anıyorum.”
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir