Ercan Kesal, Gergedan Kitabevi'nde
 Sedef Turan

Ercan Kesal, Gergedan Kitabevi’nde

Ercan Kesal, Gergedan Kitabevi’nde
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Hekim, antropolog, yazar, senarist ve sinema oyuncusu Ercan Kesal, 9 Ocak Salı akşamı Caddebostan Gergedan Kitabevi’nde okurlarıyla buluştu. James Joyce’un “Finnegan Uyanması” eserini Türkçe’ye kazandırarak geçtiğimiz günlerde 2017 Talat Sait Halman Çeviri Ödülü’ne hak kazanan yazar Fuat Sevimay’ın moderatörlüğünde geçen söyleşi, çok sayıda edebiyat sevdalısı tarafından ilgiyle izlendi.

Etkinlikte, Ercan Kesal’ın yedinci kitabı Nasipse Adayız’dan ziyade Doğuş Sarpkaya’nın hazırladığı “Aslında…” adlı röportaj kitabı üzerine konuşuldu. Röportajlarda soranı yönlendirerek edebi bir metnin ortaya çıkmasına çalıştığından bahsedildi.

ERCAN KESAL HAKKINDA…

Sinemaya 1970’li yılların başında Avanos’ta “Paralı Askerler” filmini çeken ekibin aktörü Tony Curtis’e gazoz satmak için uğraşırken girdiğini belirten Ercan Kesal, “Uzak” filmindeki rolü ile tanındı. Hem senarist hem de oyuncusu olduğu “Üç Maymun” filmi, Cannes Film Festivali’nde Nuri Bilge Ceylan’a “En İyi Yönetmen” ödülünü kazandırdı. Aynı film, ABD’de düzenlenen River Run Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film seçildi. Yeşilçam Ödülleri’nde ise “En İyi Film” dahil olmak üzere altı ödül birden kazandı.

HEKİMLİK YAPTIĞI TOPRAKLARA 25 YIL SONRA SİNEMACI OLARAK GİTTİ…

Senaryosunu Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan ile birlikte yazdığı “Bir Zamanlar Anadolu’da” adlı filmin çekimi için hekimlik yaptığı topraklara 25 yıl sonra sinemacı olarak gitti ve başından bir gecede geçen bir olayı filme çektiler. Bir gecelik olayı 70-80 kişilik bir ekip ve ciddi bir bütçe ile iki yılda ortaya çıkardılar. Film, Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü. Dünyaca ünlü sinemacıların ve entellektüellerin doldurduğu dev salonda Hacı Taşan’ın Allı Turnam’ını o insanlara dinletmekten aldığı mutluluktan bahsetti. Bir Zamanlar Anadolu’da filmi ayrıca, Asya Pasifik Sinema Akademisi tarafından verilen Yönetmenlik Başarısı, Sinematografik Başarı va Uluslararası Jüri Özel Ödülü’nün sahibi oldu, 44. Siyad Türk Sineması Ödülleri’nde “En İyi Senaryo” dalında birinci oldu.

YENİ KİTABI YOLDA…

Lütfü Akad’ın “Işıkla Karanlık Arasında” isimli eseri dışında Türk sineması konusunda kitap eksikliğini dile getiren Kesal, yazmakta olduğu Metin Erksan kitabının 2018 yılının Ekim ayında yayımlanacağı müjdesini verdi. Antropolog, hekim, yazar, senarist, aktör Ercan Kesal, Çukur dizisindeki rolüyle ilgi çekiyor. 1997 yılında kurduğu Özel Okmeydanı Hastanesi’nde yöneticiliği sürdürüyor. Tiyatro oyuncusu Nazan Kesal ile evli olan Ercan Kesal; “Vavien”, “Küf”, “Hükümet Kadın”, “Yozgat Blues” ve “Ben O Değilim” filmlerindeki performanlarıyla tanınıyor.

Ercan Kesal

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir