"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Erenköy Kız Lisesi küllerinden yeniden doğmaya hazırlanıyor

Yazar: Pınar Baltacı

Kadıköy’ün en köklü okullarından Erenköy Kız Lisesi, önümüzdeki şubat ayı itibariyle eğitim ve öğretimi yeni binasında sürdürmeye hazırlanıyor. Valilik kararı ile başlatılan proje kapsamında yıkılarak yenisi yapılan okul binası, üçüncü kez küllerinden doğmaya hazırlanıyor.

Rıdvan Paşa Köşkü

1911 yılında Erenköy’deki Rıdvan Paşa Köşkü’nde kız lisesi olarak eğitime başlayan Erenköy Kız Lisesi, 22 Şubat 1945 gecesi çıkan bir yangında kül olunca, 1954-1955 öğretim ve öğretim yılında okulun tamamlanan modern binada eğitime başladığı biliniyor. 1950’li yıllardan bu yana aynı binada öğrencilerini ağırlayan okul, deprem riskine karşı yıkılarak daha büyük ve işlevsel bir hâle getirilirken, eğitimin 2021 şubat ayından itibaren yeni binada başlayacağı bildirildi.

Erenköy Kız Liseliler Derneği Başkanı Güzin Övünç
“OKULUMUZ 2021 ŞUBAT AYINDA AÇILACAK”

Türkiye’nin yüksek eğitimli ilk kadınlarının mezun olduğu okullar arasında yer alan Erenköy Kız Lisesi, Cumhuriyet tarihinin en önemli eğitim kurumlarından. Köklü tarihlerine sahip çıkmak ve eğitimli kadınlar olarak dayanışma içinde olabilmek adına 1945 yılında Erenköy Kız Liseliler Derneği’ni kuran mezunlar, o günden bu yana bu tarihi lisenin ruhumu yaşatmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Derneğin günümüzdeki başkanlığını üstlenen Güzin Arıtan Övünç, dergimize yaptığı açıklamada “Okul müdürümüz ile sürekli olarak iletişim hâlindeyiz. Bize okulun 2021 yılının şubat ayında açılacağı bilgisi verildi. Heyecanla yeni okul binamızı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“DEĞİŞEN SADECE TAŞ BİNA OLDU”

Eski okul binasında 1950’li yıllardan bu yana farklı jenerasyonların çok fazla anı biriktirdiğini ifade eden Övünç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önceki binamız tarihi bir bina olmadığı için yıkılması konusundaki karara biz de destek verdik. Çünkü deprem çok ciddi bir risk. Çocukların ve öğretmenlerimizin hayatı herşeyden daha önemli. Bu sebeple anılarımızı yeni okul binasında tekrar yaşatacağız. Şu an okul ile birlikte hayata geçireceğimiz bazı projeleri olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Eski mezunların geçmişini aratmayacak bir sürpriz olacak bu. Bunun yanında inşaat sırasında okul bahçemizdeki ağaçlarımızın zarar görmemesi adına büyük mücadeleler verdik. Çünkü onlar da bizim hafızalarımızın birer parçası. Bahçemiz aynı eskisi gibi… Değişen sadece taş bina oldu.”

75. YILA ÖZEL 75 YENİ FİDAN

1945 yılındaki yangında tarihi Rıdvan Paşa Köşkü’nün yanmasının ardından Erenköy Kız Liseliler Derneği’ni kurarak üzüntülerini giderdiklerini ve dayanışma ağını büyüttüklerini dile getiren Güzin Hanım; “O dönem küllerimizden yeniden doğarak, kız kardeşlik dayanışmasını sürdürdük. Bu yıkım, yine bizim daha da güçlenmemizi sağlayacak. Bu sene derneğimizin 75. yılı. Bu yıla özel olarak okul bahçemize 75 yeni fidan dikeceğiz. Erenköy Kız Liseliler’in ruhunu sürdüreceğiz” dedi.

Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et