Erenköy Rotary'de her saniye bilgi paylaşımı demek
 Haber Merkezi

Erenköy Rotary’de her saniye “bilgi paylaşımı” demek

Erenköy Rotary’de her saniye “bilgi paylaşımı” demek
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dostluk ruhunu bir adım öteye taşımayı başaran Erenköy Rotary Kulübü, arşivlerini süsleyecek bir etkinliği daha geride bıraktı. Sanat tarihçisi ve rehber Elmon Hançer, İstanbul Yelken Kulübü’nde Erenköy Rotary Kulübü üyelerini yüzyıllarca geriye götürerek, tarihi bir yolculuğa çıkardı.

Osmanlı Devleti’nde dört kuşak boyunca dev mimari eserlere imza atan Balyan Ailesi’ni ve geride bıraktıklarını sunumuyla aktaran Hançer, gecenin geç saatlerine kadar ilgiyle izlendi.

Elmon Hançer

Elmon Hançer…

OSMANLI’YA MİMARİ HİZMET VEREN ERMENİ AİLE…

Kendisinin de bir Ermeni olduğunu ifade eden Elmon Hançer; Balyan Ailesi’nin 150 yıl, dört kuşak boyunca Selimiye Kışlası, Beyazıt Yangın Kulesi, Dolmabahçe Sarayı, Kuleli Askeri Lisesi gibi İstanbul’un önemli birçok mimari eserinin yapımını gerçekleştirdiğini ya da katkıda bulunduğunu ifade etti. Garabet Amira Balyan ile oğulları Nigoğos ve Sarkis Balyan, sunumun en çok öne çıkan isimlerindendi.

Erenköy Rotary Kulübü Başkanı Tarık Orak…

ELMON HANÇER, FATİH SULTAN MEHMET’E TEŞEKKÜR ETTİ…

“Osmanlı Devleti’nde Ermeni’lerin cemaat statüsünde tanınması ve kültürlerini korumasını sağladığı için Fatih Sultan Mehmet’e minnettarız” diyen sanat tarihçisi, üç kıtaya yayılan imparatorluktaki hoşgörü anlayışına da vurgu yaptı.

Erenköy Rotary

Erenköy Rotary’nin tüm buluşmalarına katılan üyeler, yine kitap ile ödüllendirildi. İbrahim Gözükara, Yalçın Kayalıoğlu, Elif Görgülü, Mustafa Kibar, Ahmet Kara, Tarık Orak, Ece Bayar, Başak Göktürk, Muzaffer Çolak, Gaye Binark ve Serkan Düzgün…

TARIK ORAK, ROTARY AŞIKLARINI YİNE ÖDÜLLENDİRDİ…

Erenköy Rotary Kulübü Başkanı Tarık Orak, toplantı ve etkinliklerin tamamına katılarak devamsızlık yapmayan üyelerine yine kitap hediye etti. Üyeler, “Evimizde kütüphane oluşturmak üzere devamını bekliyoruz” diyerek tebessüm etti. Erenköy Rotary Kulübü etkinliklerinin tüm ayrıntıları, Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısına yer alacak.

“Yemek sonrası Kadıköy Life iyi gitti…”

1874 yılında Akaretler’de inşa edilen dünyanın döneminde sayılı toplu konutları, günümüzde hala kullanılıyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir