"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Erenköy’deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor!

Yazar: Cenay Toprakkaya

Dört yıl önce özelleştirme kapsamına alınan ve Mihrimah Sultan’ın bağı olarak bilinen Erenköy’deki İstanbul İl Tarım Müdürlüğü arazisinin kaderi belli oldu. Üzerinde 370 adet ağaç bulunan tescilli bağ arazisinin altına İBB tarafından otopark yapılacak; üstünde ise ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacak.

Tarım İl MüdürlüğüKadıköy Life Dergisi, 2016 yılının Ocak ayında konuyu kapak dosyası olarak ele almış; arazinin Bağdat Caddesi ve çevresinin konseptine uygun, Amerika’daki “Central Park” benzeri çok amaçlı bir park olarak düzenlenme önerisini gündeme getirmişti. Kadıköy Erenköy’de İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bulunduğu yaklaşık 22 bin metrekarelik arazinin mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait ve tapu kayıtlarında “bağ” olarak tescilli. Çünkü arazi, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için dut fidanı dikilerek, bağcılığı geliştirmek üzere vakfedilmişti. Arazi, son sahibi 1927’de ölünce kadastro çalışmaları sırasında aynı amaçla kullanılmak üzere Tarım Bakanlığı’na tahsis edilmişti.

ÖN TAHSİSİ İBB’YE YAPILDI…

Üzerinde 370 adet ağaç bulunan yeşil alan, 2000’li yılların başından beri imara açılmaya çalışılıyordu. 23 Ağustos 2004’te araziye konut ve ticari birimler inşa etmek üzere açılan ihale, meslek odaları tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti. Ancak, 2014 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı ile aralarında Mihrimah Sultan’ın bağının da bulunduğu İstanbul’daki 71 taşınmaz için özelleştirme kararı alındı. Buna göre özelleştirme işlemi iki yıl içerisinde tamamlanacaktı. Karardan dört yıl sonra CHP’li İBB Meclis Üyeleri Ülkü Koçar ve Hüseyin Sağ, Tarım İl Müdürlüğü arazisinin ön tahsisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapıldığını ortaya çıkardı.

BAĞIN ALTINA OTOPARK, ÜSTÜNE TİCARİ BİRİMLER VE YÜRÜYÜŞ YOLU…

Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, İBB Etüt Projeler Daire Başkanlığı’na bağlı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülen projeye göre arazinin zemin altının otoparka dönüştürüleceğini, üstünde de ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacağını anlattı. Sağ, rant odaklı otopark projesine tepki göstererek; “İBB geliştirdiği projeyi çevre halkına, Kadıköy Belediyesi’ne sordu mu? Bağdat Caddesi, gece 01.00 kadar trafik yoğunluğunun yaşandığı bir cadde. Eğer zemin altı otopark yapılırsa, araç giriş çıkışları nedeniyle Bağdat Caddesi trafiği de tamamen durma noktasına gelir. Çevre halkı, bu alanın tamamının yeşil alan olmasını istiyor. İBB, otoparktan banka gibi para kazanacak. ‘Sürekli para gelsin’ zihniyeti tarih, yeşil, ağaç tanımıyor” dedi.

SON YEŞİL ALANI KORUYALIM…

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar ise, Kadıköy’de bütün yeşil alanların tek tek yok edildiğini vurgulayarak; “İlçemizde kalan 22 bin metrekarelik son yeşil alanı koruyalım. Yüzlerce ağacın altını oyup otopark yapmak, bu alanın kaybedilmesi demek. Bırakın böyle kalsın. Toprak suya kavuşsun, ağaçlar köklerini toprağa salsın. Bu proje tarihe de saygısızlık! Yeri gelince Osmanlı’yı kimseye bırakmıyorsunuz. 22 dönümlük bu arazi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için bağ çubuğu yetiştirilmek üzere vakfedilmedi mi? Niye saygı göstermiyorsunuz” diye sordu.

Paylaş
  • 2.1K
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et