Erenköy'deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor!
 Cenay Toprakkaya

Erenköy’deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor!

Erenköy’deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Dört yıl önce özelleştirme kapsamına alınan ve Mihrimah Sultan’ın bağı olarak bilinen Erenköy’deki İstanbul İl Tarım Müdürlüğü arazisinin kaderi belli oldu. Üzerinde 370 adet ağaç bulunan tescilli bağ arazisinin altına İBB tarafından otopark yapılacak; üstünde ise ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacak.

Tarım İl MüdürlüğüKadıköy Life Dergisi, 2016 yılının Ocak ayında konuyu kapak dosyası olarak ele almış; arazinin Bağdat Caddesi ve çevresinin konseptine uygun, Amerika’daki “Central Park” benzeri çok amaçlı bir park olarak düzenlenme önerisini gündeme getirmişti. Kadıköy Erenköy’de İstanbul İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün bulunduğu yaklaşık 22 bin metrekarelik arazinin mülkiyeti Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait ve tapu kayıtlarında “bağ” olarak tescilli. Çünkü arazi, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için dut fidanı dikilerek, bağcılığı geliştirmek üzere vakfedilmişti. Arazi, son sahibi 1927’de ölünce kadastro çalışmaları sırasında aynı amaçla kullanılmak üzere Tarım Bakanlığı’na tahsis edilmişti.

ÖN TAHSİSİ İBB’YE YAPILDI…

Üzerinde 370 adet ağaç bulunan yeşil alan, 2000’li yılların başından beri imara açılmaya çalışılıyordu. 23 Ağustos 2004’te araziye konut ve ticari birimler inşa etmek üzere açılan ihale, meslek odaları tarafından açılan dava sonucu iptal edilmişti. Ancak, 2014 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı ile aralarında Mihrimah Sultan’ın bağının da bulunduğu İstanbul’daki 71 taşınmaz için özelleştirme kararı alındı. Buna göre özelleştirme işlemi iki yıl içerisinde tamamlanacaktı. Karardan dört yıl sonra CHP’li İBB Meclis Üyeleri Ülkü Koçar ve Hüseyin Sağ, Tarım İl Müdürlüğü arazisinin ön tahsisinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapıldığını ortaya çıkardı.

BAĞIN ALTINA OTOPARK, ÜSTÜNE TİCARİ BİRİMLER VE YÜRÜYÜŞ YOLU…

Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, İBB Etüt Projeler Daire Başkanlığı’na bağlı Altyapı Projeler Müdürlüğü tarafından yürütülen projeye göre arazinin zemin altının otoparka dönüştürüleceğini, üstünde de ticari birimler, yürüyüş yolu, dinlenme alanları ve evcil hayvanlar için bir bölüm oluşturulacağını anlattı. Sağ, rant odaklı otopark projesine tepki göstererek; “İBB geliştirdiği projeyi çevre halkına, Kadıköy Belediyesi’ne sordu mu? Bağdat Caddesi, gece 01.00 kadar trafik yoğunluğunun yaşandığı bir cadde. Eğer zemin altı otopark yapılırsa, araç giriş çıkışları nedeniyle Bağdat Caddesi trafiği de tamamen durma noktasına gelir. Çevre halkı, bu alanın tamamının yeşil alan olmasını istiyor. İBB, otoparktan banka gibi para kazanacak. ‘Sürekli para gelsin’ zihniyeti tarih, yeşil, ağaç tanımıyor” dedi.

SON YEŞİL ALANI KORUYALIM…

CHP’li Meclis Üyesi Ülkü Koçar ise, Kadıköy’de bütün yeşil alanların tek tek yok edildiğini vurgulayarak; “İlçemizde kalan 22 bin metrekarelik son yeşil alanı koruyalım. Yüzlerce ağacın altını oyup otopark yapmak, bu alanın kaybedilmesi demek. Bırakın böyle kalsın. Toprak suya kavuşsun, ağaçlar köklerini toprağa salsın. Bu proje tarihe de saygısızlık! Yeri gelince Osmanlı’yı kimseye bırakmıyorsunuz. 22 dönümlük bu arazi, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından ipekçiliği teşvik için bağ çubuğu yetiştirilmek üzere vakfedilmedi mi? Niye saygı göstermiyorsunuz” diye sordu.

Bunu paylaş:
 • 2.1K
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

One Response to Erenköy’deki Tarım İl Müdürlüğü arazisi otopark oluyor!

 1. Alper İrfan BAY Nisan 30, 2018 at 1:51 am

  Burası VAKIF arazisidir.Aziz Ecdad’ın VAKIF ruhu ile o zamandan bu zamana coğrafyanın ve insanlığın asli ihtiyaçlarından olan ZİRAİ ve GIDAİ sahanın ikmali ve ihyası için tesis ettiği MANEVİ HUKUK tan ilham alan bugün MEVZUU hukukla(vakıfla kanunu ile himaye edilen, edilmesi gereken bir ECDAT emanetidir. Vakıf senedinde yazdığı üzere Zirai amaçla ihyası ve ikmali için kamunun bu konuda ilgili kurumunca Gıda tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Mdürlüğünce asgari yarım asırdır kullanılmaktadır… Nerede RANT görse yerinde duramayan hangi iktidarı görse onun rengine bürünen mahfiller ki biz bunlara sahip oldukları FİL iştahından dolayı RANTFİL dememiz daha doğru olacaktır. İşte bu güruhlar..MANEVİ ve MEVZU hukuka muarız şekilde Mevcut HÜKÜMETİ manuple etmişler bir şekilde Mİlli Yönetimin başı olan Cumhur Başkanına temas ederek, ona tarihi bir yanlış yaptırmak üzereler..UMARIZ sayın Cumhur Başkanı bu hataya düşmez ve muarız Vakıf vebaline düçar olmaz..Adı ADALET ve KAKINMA olan bir SİYASİ idarenin YENİ TÜRKİYE PERSPEKTİFİNDE Manevi İnsani Mili hukukun BÜTÜNLÜĞÜnü esas almalıdır.Hele Vakıf emanetleri gözbebeği misali RANTFİLERİNDEN korunmalıdır. Daha önemlisi bura Zirai ve Gıdai sahaya matuf şekilde en güzel saha projelerinin adresi haline getirilmelidir. Varsa başka işgal atında parçaları kurtarılıp ana parselle tevhid edilmeldir.Buraya yıllar yıı Vasıfsız İDARECİLERE KREŞ yapılmaktan, atlama taşı yapılmaktan bakımsızlığa terk edilmekten, sahip olduğu döner sermaye imkanlarının bürokrasi ikbal rantçılarınca istismar edilmesinden vazgeçilmeli. Bakanlığın Müsteşar yardımcılığı bazında temsil edildiği İPEKYOLU MERKEZ ÜSSÜ olmalı İpek yolu Birliğinin ana merekzi İpek yolun ana konusu olan Zirai ve Gıdai ürünlerin KOORDİNASYON merkezi misyonuda buradan yönetilmeldir.İBB zarfında yuvalanmış İSPARK rantçılığına ve onun YAPI TEKNİĞİNE aykırı GÜLÜNÇ ve UTANMAZCA altı otopark üstü Yeşil alan söyletmesine(!) safsatasına MİLLETİN İnanması beklenmemelidir.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir