Erenköy'ün tarihi sınavı başladı; köprü yıkılıyor!
 Kadir Toprakkaya

Erenköy’ün tarihi sınavı başladı; köprü yıkılıyor!

Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Banliyö hattında yenileme çalışmalarının hız kazandığı son aylarda sürpriz, Erenköylülerin kapısını çaldı. “Sürpriz” diyoruz çünkü, kimsenin haberi olmadan ansızın kapatılan ve yıkım çalışmaları başlatılan tarihi köprünün bulunduğu bölgenin can damarı Ethem Efendi Caddesi’nde tam anlamıyla kriz yaşanıyor.

1800’lü yılların ortasından, 1. Dünya Savaşı öncesinden bugüne gelen tarihi köprü, arkeologlar denetiminde taşlarıyla tek tek sökülecek. Mahalle muhtarı, esnaflar ve vatandaşlar da; “Çalışmaları anlıyoruz ancak olabildiğince çabuk bitsin, en azından yayaların karşıdan karşıya geçişi sağlanabilsin, köprü bir şekilde Kadıköy’de yaşatılabilsin” mesajı veriyor.

Kadıköylülerin yaklaşık 6 ay süreyle yaya olarak kullanmak zorunda olduğu Erenköy Tren İstasyonu Alt Geçiti'nin acilen yenilenmesi gereksinimi doğdu. Özellikle gece ve sabah saatlerinde güvenlik sorunu yaşanabileceği kaygısı artıyor.

Kadıköylülerin yaklaşık 6 ay süreyle yaya olarak kullanmak zorunda olduğu Erenköy Tren İstasyonu Alt Geçiti’nin acilen yenilenmesi gereksinimi doğdu. Özellikle gece ve sabah saatlerinde güvenlik sorunu yaşanabileceği kaygısı artıyor…

Kadıköy Life Dergisi, pazar gecesi ansızın kapatılan Ethem Efendi Caddesi’nde önce pazartesi sendromu olarak başlayan, sonrasında ise vatandaşların adım adım öğrendiği köprü yıkımının olduğu bölgede nabzı tuttu.

tarihi-erenkoy-tren-koprusu-yikiliyor-tarihi-taslar-ne-olacak-trafige-kapatildi-alternatif-yollar-vatandas-esnaf-kadikoy-life-dergisi-20

Çevre esnafı, modern ve konforlu tren olanağının gelmesinden dolayı mutlu ancak, köprüde yıkım çalışmaları sürecinin yanlış sürdürüldüğünü düşünüyor…

VATANDAŞLAR HİZMETE ANLAYIŞLI, YÖNTEMİNDEN ŞİKAYETÇİ…

Günümüzde bir sokakta sulama ve yıkama çalışması yapıldığında bile “Yarın çalışma vardır, bilgilerinize” şeklinde uyarılar yapılabilirken; en az 150 gün (5-6 ay) boyunca kapalı olacağı belirtilen Erenköy Tren Köprüsü yıkım ve yenileme çalışmaları için bölgede bilgilendirme yapılmadan ani olarak başlayan çalışmalar hem şaşırttı, hem de günlük yaşamda ciddi aksamalara neden oldu. Eskimiş ve günümüzün ihtiyacını karşılamayan riskli banliyö hattının yenilenerek, yan yana geniş üç ray hatlı sistemden oluşan modern projenin yapım sürecinin de uzaması, bölge halkının tren imkanından kopmasına neden olmuştu. Geçtiğimiz aylarda Suadiye ve çevrelerinde de çeşitli yol ve köprüler trafiğe kapatılmıştı ancak, Erenköy’de aniden gelişen süreç esnaflar başta olmak üzere bölge sakinlerini önemli derecede etkiledi.

Yapımının 1850'li yıllara dayandığı belirtilen tarihi köprünün taşları, kontrollü olarak tek tek sökülecek. Bu taşların sonraki süreçteki akıbetinin ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkması bekleniyor.

Yapımının 1850’li yıllara dayandığı belirtilen tarihi köprünün taşları, kontrollü olarak tek tek sökülecek. Bu taşların sonraki süreçte akıbetinin ise önümüzdeki günlerde ortaya çıkması bekleniyor…

YAYALAR İÇİN GEÇİCİ YOL YAPILAMAYABİLİR!

Erenköy Tren Köprüsü kapatılınca, sahil yönü-minibüs yolu hattında gidiş gelişler için iki alternatif oluştu. Araçlar ve yayalar, yine yenileme çalışmasının sürdürüldüğü ancak alternatif yol verilebilen Ömer Paşa Köprüsü’nü kullanabiliyor. Diğer bir alternatif ise, Bostancı yönüne doğru yürüyerek Erenköy Tren İstasyonu Alt Geçiti’ni kullanmak. Buradan ise sadece yayalar yararlanabiliyor, engelli ve yaşlı olmayanları…

Kadıköylü yaşlıların bir sınavı daha başladı...

Kadıköylü yaşlıların bir sınavı daha başladı…

EN KISA SÜREDE TAMAMLANMALI…

Yıkımı başlayan Erenköy Tren Köprüsü’nün karşılıklı her iki tarafında binaların olması nedeniyle, fiziki olarak geçici bir yol verilebilmesi olanaksız olarak değerlendiriliyor. Bölge esnafı en azından 6 aylık süre içerisinde prefabrik vb. bir yaya yolu oluşturularak karşıdan karşıya geçişin sağlanmasını düşünse de, bunun tren yolu üzerindeki kamyon ve araç trafiği, beraberinde ilgili yasal zemin açısından uygun olamayacağı ihtimali öngörülüyor. Bu nedenle vatandaşların tek beklentisi, yaklaşık 6 aylık sürecin gündüz gece çalışmaları ile en kısa sürede tamamlanması.

Erenköy Mahalle Muhtarı Necla Alpüstün.

Erenköy Mahalle Muhtarı Necla Alpüstün…

YAZ TATİLİNDE YAPILSAYDI BU ÇİLE YAŞANMAZDI!

Mahalledeki birçok gelişmeyi, oluşabilecek sorunları ve çözüm yollarını fotoğrafları ve belgeleri ile kamu kurum ve kuruluşları ile paylaşarak birçok çalışmayı hayata geçiren Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün; aniden başlayan köprü yıkımı ile birlikte bölgenin bir kısmında yayalar için tek alternatif olan Erenköy Tren İstasyonu Alt Geçiti’nin güvenli hale getirilmesi için harekete geçti. Bunun üzerine özellikle akşam ve gece saatlerinde, işe ve okula gidilen sabahın karanlık zamanlarında yeterince aydınlığının sağlanması için acil ışıklandırma girişiminde bulundu. Bunun üzerine alt geçitin ışıklandırılmasına yönelik çalışma başlatıldı. Ancak alt geçitte sorun sadece ışıklandırma değil! Engelliler, yaşlılar ve hastaların kullanabileceği fiziki koşulları taşımayan alt geçit, yetersiz de olsa tek ve zorunlu alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Muhtar Necla Alpüstün; “Yaşam kalitemizin artması için elbet hizmetin gelmesine saygılıyız. Ancak yaz aylarında İstanbul ve Kadıköy büyük ölçüde boşalıyor, sakinleşiyor. Bu çalışmalar yaz aylarında yapılsaydı, en yoğun olduğumuz bu dönemlerde sorunları yaşamazdık. Tatilden gelenler, yenilenmiş ve ulaşım sorunu olmayan hizmetle karşılaşırdı” diyerek, bu süreçten sonra çalışmaların en kısa sürede bitirilmesini temenni ettiğini belirtti.

Yıkımı başlayan Erenköy Tren Köprüsü'nün metrelerce yakınındaki Ömer Paşa Köprüsü'nde yaya ve araç trafiğinin geçişi için Mahalle Muhtarı Necla Alpüstün'ün kurumlar arası büyük çabası olmuştu. Ancak Erenköy Tren Köprüsü'nde fiziki koşulların uygun olmaması, mahallelileri kara kara düşündürüyor.

Yıkımı başlayan Erenköy Tren Köprüsü’nün metrelerce yakınındaki Ömer Paşa Köprüsü’nde yaya ve araç trafiğinin geçişi için Mahalle Muhtarı Necla Alpüstün’ün kurumlar arası büyük çabası olmuştu. Ancak Erenköy Tren Köprüsü’nde fiziki koşulların uygun olmaması, mahallelileri kara kara düşündürüyor…

NECLA ALPÜSTÜN, MAHALLESİ İÇİN DİŞİNİ TIRNAĞINA TAKTI…

Sorumluluk alanında olmasa da, mahalle yararına olabilecek birçok çalışma için köprü vazifesi gören Erenköy Mahallesi Muhtarı Necla Alpüstün, geçtiğimiz aylarda da Ömer Paşa Köprüsü’ne araç ve yaya geçişi sağlanması için temaslar gerçekleştirmişti. Burada fiziki koşulların müsait olması nedeniyle hem araçlar, hem de yayalar için geçiş sağlanabilmişti.

Yıldız - Duran Leblebici çifti...

Yıldız & Duran Leblebici çifti…

LEBLEBİCİ ÇİFTİ DUYGU DOLU ANLAR YAŞIYOR…

Kadıköy Life Dergisi’nin bölge çalışmalarında objektiflerine yansıyan Yıldız & Duran Leblebici çifti için tarihi köprü, büyük bir anı ve sembol özelliği taşıyor. Bugünkü Halk Eğitim Merkezi, geçmişte de Zihnipaşa İlkokulu’da eğitim gördüğü dönemlerden bugüne gelen Yıldız Leblebici sesi titreyerek; “Kelimeler boğazıma düğümleniyor, köprümüz bize veda ediyor” dedi. Eşi Duran Bey gibi 1958 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra elektrik-elektronik mühendisi olarak hayatını idame eden çift için bu değişim, bir anlamda Kadıköy’ün özeti aslında…

Mert ve babası Murat Yıldız...

Mert ve babası Murat Yıldız…

GÖZTEPE’NİN MEŞHUR YUFKACISI DÜŞÜNCELİ…

Yıkımı başlayan köprünün yanında aile geleneği ile birlikte yarım asırdır gerçek Kadıköy yufkasını müdavimleri ile buluşturan Murat Yıldız, bölgenin değişen ihtiyaçları ile birlikte yeni hizmeti anlamak gerektiğini ancak, vatandaşların mağdur olmamaması için önceden alternatiflerin düşünülmesi gerektiğinin de altını çizdi. “Burada işlerine, okullarına giden binlerce insan var. En önemlisi yaşlılarımız çok. Bir de tarihi köprümüz gidiyor. Her ne kadar kontrollü olarak sökülüp götürülecekse de, ben ‘Gül dalında, tarih yerinde güzeldir’ diyenlerdenim. Ancak yeni teknolojik ve modern hizmetin de gelmesi gerektiği gerçeği karşımızda duruyor” şeklinde konuşan bölgenin sevilen esnafı, çalışmaların başladığı ilk gün cirosunun yarı yarıya düştüğünü, önümüzdeki günler için karamsar olmak istemediğini belirtti. Köprüyü arkadaşları ile birlikte sık sık kullanmak zorunda olan oğlu lise öğrencisi Mert Yıldız da, çalışmaların en kısa sürede tamamlanacağı günü bekliyor.

Erdal Özkoç...

Erdal Özkoç…

BALIKÇI ERDAL: NE OLUR BİR YAYA GEÇİŞİ SAĞLAYIN!

Yine köprünün aynı başındaki esnaflardan balıkçı Erdal Özkoç; “Buraya gelen yayalar şaşkına dönüyor ve geri gidiyor. İlk günlerden müşterilerimiz gelmez oldu, yarın öbür gün ne yapacağız bilmiyoruz. En azından mümkün olması sağlanırsa, karşıdan karşıya bir geçiş olsun ki yaya trafiği sağlansın. Şimdilik acil temennimiz bu” dedi.

Mahalleliler, By Cahit ve ekibini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi edinmeye çalışıyor...

Mahalleliler, By Cahit ve ekibini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi edinmeye çalışıyor…

CAHİT YAZIR: YAYA GEÇİŞİ SAĞLANMALI…

Bölgede By Cahit olarak tanınan Kuaför Cahit Yazır; “Önce yaşlılar için ve vatandaşların mağdur olmaması adına, sonra da esnafların kan kaybetmemesi için burada bir yaya geçişi sağlanabilirse büyük memnuiyet duyacağız” diyerek, yetkililerin bu konuda mümkün ise adım atması gerektiğini belirtti.

Erenköy'de önümüzdeki yaz aylarına kadar aşırı yoğun trafik kaçınılmaz görülüyor...

Erenköy’de önümüzdeki yaz aylarına kadar aşırı yoğun trafik kaçınılmaz görülüyor…

OTOBÜS GÜZERGAHLARI ETKİLENDİ…

Erenköy için büyük önem taşıyan ER-1 ve ER-2 otobüs hatlarında çalışma nedeniyle güzergah değişikliği yapılmak zorunda kalındı. Erenköy’de özellile yaşlılar ve öğrenciler için büyük önem taşıyan ve farklı mahallelere kaydırılması ihtimalinin bile bölge sakinleri tarafından büyük tepkiyle karşılandığı hatta güzergah, yeni köprünün tamamlanması ile birlikte normale dönecek. Marmaray’ın Haydarpaşa’dan Pendik’e hızlı trene kadar modern, hızlı, konforlu ve güvenli ulaşım sağlayacağı yeni tren hattının, 2018 yılında hizmete girebileceği öngörülüyor.

Lise öğrencisi Mert Yıldız, her gün defalarca geçmek zorunda olduğu köprü çevresinde kara kara düşünüyor...

Lise öğrencisi Mert Yıldız, her gün defalarca geçmek zorunda olduğu köprü çevresinde kara kara düşünüyor…

Köprüden geçemeyeceğini öğrenen Kadıköylü bayan yetkililerden bilgi almaya çalıştı.

Köprüden geçemeyeceğini öğrenen Kadıköylü bayan yetkililerden yardım istedi…

Başka alternatifi kalmayan Kadıköylü bayan, yaşlı annesi ile birlikte altgeçite yöneldi.

Başka alternatifi kalmayan Kadıköylü bayan, yaşlı annesi ile birlikte yüzlerce metre uzaklıktaki alt geçite yöneldi…

tarihi-erenkoy-tren-koprusu-yikiliyor-tarihi-taslar-ne-olacak-trafige-kapatildi-alternatif-yollar-vatandas-esnaf-kadikoy-life-dergisi-13

tarihi-erenkoy-tren-koprusu-yikiliyor-tarihi-taslar-ne-olacak-trafige-kapatildi-alternatif-yollar-vatandas-esnaf-kadikoy-life-dergisi-12

tarihi-erenkoy-tren-koprusu-yikiliyor-tarihi-taslar-ne-olacak-trafige-kapatildi-alternatif-yollar-vatandas-esnaf-kadikoy-life-dergisi-11

Erenköy

Erenköy

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir