Ertuğrul Günay: “Türkiye’nin önünü tıkıyorlar…”
 Kadir Toprakkaya

Ertuğrul Günay: “Türkiye’nin önünü tıkıyorlar…”

Ertuğrul Günay: “Türkiye’nin önünü tıkıyorlar…”
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Ak Parti Kadıköy İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenmekte olan Fasl-ı Siyaset’in Ağustos ayı konuğu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay oldu.

Anadolu Yakası’nın ikinci 5 yıldızlı oteli olan Kozyatağı Byotell’de, 4 Ağustos akşamı gerçekleşen buluşmaya katılım oldukça yoğundu. Konuşmasına bakanlığı hakkında bilgiler vererek başlayan Bakan Günay; “İstanbul, kültür ve sanatı için yoğunlaştığımız tarihi bir yarımada…  Ben tarihi yarımadayı İstanbul ve Türkiye açısından çok önemli bir mekan olarak değerlendiriyorum. Seçimlere kadar hiç değilse bir bölgesini tarihi dokusuna uygun bir hale getirmeye özel bir önem veriyorum” dedi.

Türkiyemizi kültürümüzle birlikte tanıtalım… 

Türkiye’nin dünya turizmindeki yükselen değeri için “Sadece İstanbul’u değil, Türkiye’yi dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin dünya miras alanına UNESCO tarafından alınmış yerlerinin sayısını ve niteliklerini yükseltmeye çalışıyoruz. Ben görev aldığım zaman ‘Kültür ve turizm birarada olur mu?’ sorusu vardı. Biz kültürümüzü katmazsak, sadece deniz kıyılarımızı mı tanıtacağız? Dünyanın her yerinde olan otellerimizi mi?.. Nereye ait olduğu bilinmeyen animasyon gösterilerimizi mi tanıtacağız?.. Dün çok önemli bir yabancı misafirim vardı. Ülkesinden her şey dâhil sistemi ile gelen turistlerin geldikleri şehri bildiklerini ama o şehrin Türkiye’de olduğunu bilmediklerini söyledi. İşte kurtulmak istediğimiz tablo bu. Ben istiyorum ki Türkiyemizi kültürümüzle birlikte tanıtalım” diyen Bakan Günay, açıklamalarına yeraltı zenginliklerimiz ile devam etti…

“Bu hafta Milas’da çok önemli bir lahit bulundu. Lahit 11 metre yerin altında. Üzerinde bir gecekondu var. Arkeoloji müzesinde ‘İskender Lahiti’ diye bilinen dünya çapında bir eserimiz mevcut. Bulduğumuz lahit, İskender Lahiti kadar önemli. Hatta Arkeoloji Profesörleri Alba Aşık ve  Cengiz Işık’ın söylediğine göre ondan da önemli. Bizden önce bulmuşlar, sağını solunu delerek içinden bazı şeyleri götürmüşler. Cengiz hocanın söylediğine göre 100 yılın buluşu… Anadolu’nun çeşitli yerlerinden çok önemli tarihi eserler ve takılar çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde filozof rölyefi çıktı.”

“Bu bir halk oylaması…” 

Referandum ile ilgili olarak da konuşan Bakan Günay, “Ecevit’in, Özal’ın, Demirel’in ve İnönü’nün yapması gerekeni bu parlamento yaptı. Tartışma 12 Eylül hesaplaşmasına indirgeniyor. O işin bir boyutu. İlk defa bu Anayasa değişikliği ile memur sendikalarına toplu sözleşme  hakkı getiriliyor. Buna hayır mı diyeceksiniz? Bundan emekliler de yararlanıyor, hayır mı diyeceksiniz? Kadınlarla ve çocuklarla ilgili, sosyal devletle ilgili getirilen bu düzenlemelere hayır mı diyeceksiniz?” dedi.

Günay, açıklamalarına devamla şunları söyledi: “Arkadaşlar bu bir güven oylaması değil, bir halk oylaması… Türkiye’nin 1980’de kafasına geçirilen o deli gömleğinin düğmelerini bir ölçüde açması için fırsat. Eskimiş Anayasa, eskimiş hukuk metinleri devam mı etsin?

Bir sene sonra seçim var. Biz yaptığımız hizmetleri milletimizin önüne koyacağız. Millet beğeniyorsa tercihini bizden yana kullanır. Beğenmiyorsa kullanmaz. Demokrasilerde yol budur. Millet bizden iyisini bulursa veya başka bir umuda sarılırsa biz bunu olgunlukla karşılar, ceketimizi ilikleriz. Ama burada AK Parti’nin önünü tıkama gayreti ile Türkiye’nin önünü tıkıyorlar. Yanlış olan işte budur.”

E (2)

Kozyatağı Byotell’de 4 Ağustos akşamı gerçekleşen ve 3 saat süren “Fasl-ı Siyaset” programının soru cevap bölümünde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konukların sorularını da cevapladı…

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir