Esat Acet Nuhoğlu, 51. kişisel sergisiyle Büyük Kulüp'te!
 Cenay Toprakkaya

Esat Acet Nuhoğlu, 51. kişisel sergisiyle Büyük Kulüp’te!

Esat Acet Nuhoğlu, 51. kişisel sergisiyle Büyük Kulüp’te!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

At resimleriyle ünlü ressam Esat Acet Nuhoğlu, “Hayatımız 4 Nala” adlı 51. kişisel sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Caddebostan Büyük Kulüp’te 19 Ocak Cumartesi günü 16.00-18.00 saatleri arasında açılış kokteyli gerçekleştirilecek olan yağlı boya resim sergisi, 30 Ocak 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Yeni kişisel sergisi ve atlara karşı olan sevgisiyle ilgili Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan Esat Acet Nuhoğlu; “At günümüzde de geçmişteki gibi en sevdiğimiz hayvanlar arasında yer alır. Yıllar geçmesine rağmen bu durumun değişmemesinin nedeni, atların sadece fiziksel özellikleri sayesinde bize olan yardımları değildir. Bize verdikleri sadakat ve sevgi sayesinde onları can dostlarımız olarak görürüz. Onlarla duygusal bağlar kurarız. Yeri gelir ona bir şey olmasın diye çabalarız, yeri gelir arkasından yas tutmak zorunda kalırız. Fakat hiçbir zaman yüreğimizdeki at sevgisi sona ermez. Ben de bu sevginin eserlerime yansıması gerektiğini düşündüm. Çünkü atlar gibi cesur, güçlü, sadakatli, sevecen, özgür yaradılışlı hayvanlar, hayatımızın önemli anlarını kapsıyor” dedi. Ressam Nuhoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

Esat Acet Nuhoğlu
ATLAR VE SANAT…

“Bana göre sanat; hayatımızdaki anlarımızı ve anılarımızı içeren, bakıldığı zaman insanın içine işleyen ve onda farklı duygular uyandıran biricik eserlerden oluşur. Hayatımda değer verdiğim bu iki şeyi –atları ve sanatı- birleştirerek çalışmak, eserlerimi üretişimin her aşamasında ve daha sonrasında beni mutlu etmekte. Sanat eserlerimde at temasını işlememin bir sebebi de, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün toplumumuzun gelişiminde atları ve sanatı merkeze almasıdır. Ben de bu düşüncelerin izinden giderek, bu zamana kadar açtığım sergilerimde çocuklara ve genç nesillere at sevgisini aşılamaya çalıştım. Bundan sonra da bu yolda ilerlemeyi umut ediyorum.”

ESAT ACET NUHOĞLU HAKKINDA…

Esat Acet Nuhoğlu, 1968 tarihinde Ordu’da doğdu. İlkokul yıllarında başlayan resim sergisi, lise yıllarında tutku haline geldi. Kendini geliştirmek için ressam Nuri Salı, ressam Cenk Salı, ressam Dr. A. Yaşar Serin’den dersler aldı. 1986 yılında ilk sergisini Muğla Marmaris’te açtı. 1989 yılında astsubay oldu, bir taraftan da çok sevdiği resme devam etti. 2002 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun olan öğrencilere tez konusu oldu, hayatı ve eserleri literatüre geçti.

RESİM SANATINI SEVDİRMEK ADINA…

Esat Acet Nuhoğlu’nun 30 yılı aşkın çalışmalarının teması kaybolmakta olan tarihi miraslarımız, sokaklarımız, doğamız, nesli tükenmekte olan canlılarımız ve özellikle atlardır. Bugüne kadar 50 kişisel sergi açtı, 50 karma sergiye katıldı, 18 kişisel sergisinin tüm gelirini yardıma muhtaç kimsesiz çocuklar, Mehmetçik Vakfı, Türk Hava Kurumu ve şehit ailelerine bağışladı. Maddi gelirden ziyade resim sanatını sevdirmek adına çok özveride bulundu, ücretsiz kurslar vermeye devam etmekte. Eserlerinin çoğu yurt dışında, özel koleksiyonlarda ve müzelerde yer almakta. 300 eseri kartpostal olarak basıldı, Türk Ressamlar Ansiklopedisi’nde yer aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Esat Acet Nuhoğlu, 2013 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli oldu. Resim çalışmalarına kendi atölyesinde devam etmekte.

Esat Acet Nuhoğlu’nun “Hayatımız 4 Nala” adlı yeni kişisel sergisini, Emekli Büyükelçi Onur Öymen de ziyaret ederek tebriklerini iletti…
Sergiyi ziyaret edenler arasında, ünlü araştırmacı-yazar S. Eriş Ülger de yer aldı…
Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir