Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Mon, 24 Jun 2019 21:37:35 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglu-son-yolculuguna-ugurlandi/ https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglu-son-yolculuguna-ugurlandi/#respond Mon, 24 Jun 2019 10:30:16 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52332 Geçtiğimiz cumartesi günü Büyükada’daki evinde kalp krizi geçirerek 71 yaşında hayata gözlerini kapayan ünlü tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen veda töreninin ardından gözyaşları eşliğinde Moda Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP geçmiş dönem milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin gibi politikacıların yanı sıra sanat ve magazin dünyasından Ediz Hun, Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Suna Keskin, Kandemir Konduk, Lale Belkıs, Nedim Saban, Çiçek Dilligil, Ozan Güven, Hüseyin Turan, Buket Uzuner gibi isimlerle Kadıköy, Büyükada ve özellikle Moda’dan çok sayıda seveninin son görevlerini yerine getirmek için akın ettiği cenaze töreni, hayli duygu yüklü anlara sahne oldu. Fosforoğlu’nun cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

HALDUN TANER SAHNESİ’NDE VEDA TÖRENİ…

Kadıköy Life Dergisi ve Kadıköy Gazetesi köşe yazarı, Moda Muhtar Meclisi üyesi, EFT Tiyatrosu’nun kurucusu duayen tiyatrocu Enis Fosforoğlu için 24 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde veda töreni düzenlendi. Ailesi, oyuncu dostları, öğrencileri ve çok sayıda hayranının katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Herkesin büyük bir sevgi ve saygıyla andığı Fosforoğlu’nun, tiyatroyla geçen yaşamından kesitler sunuldu.

Seren Fosforoğlu
“KEŞKE BU SABAHA UYANABİLSEYDİ!”

Babası Enis Fosforoğlu adına sahnede mum yakan kızı oyuncu Seren Fosforoğlu; “Babam bana annem Serda Fosforoğlu’nun emanetiydi. O yüzden her zaman üstüne çok titredim. Baba olarak beni büyütürken her zaman ‘Benim kızım her şeyin üstesinden gelir’ derdi. Şimdi onsuz nasıl başaracağımı bilmiyorum. Babam bir Atatürk sevdalısıydı, bizi de öyle yetiştirdi. Bundan birkaç gün önce Atatürk’ü gördüm rüyamda. ‘Baba, rüyama Atatürk geldi. Sanırım artık bazı şeyler değişecek’ demiştim. Gözleri doldu, ağlamaklı oldu. Çok duygulandı. Keşke bu sabaha uyanabilseydi” şeklinde konuşarak, katılan herkese teşekkürlerini sundu.

İSMİ BİR TİYATRO SAHNESİNDE YAŞASIN…

Törende Enis Fosforoğlu’nun yeğeni oyuncu Çiçek Dilligil, Nedim Sabah, Suna Keskin gibi isimler de söz aldı. Birçok başarılı tiyatrocuyu yetiştiren Fosforoğlu’nu, öğrencileri de yalnız bırakmadı. Teşekkür ve minnet duyguları ile söz alan isimlerin bir de talebi vardı. Yıllar önce Kadıköy’de sayılı tiyatrolardan birini kurarak kültür-sanat anlamında ilçemizin gelişmesine katkı sunan usta oyuncu Enis Fosforoğlu’nun isminin Kadıköy’de bir tiyatro sahnesinde yaşaması şeklindeki bu talebi bizler de Kadıköy Life Ailesi olarak sonuna kadar destekliyor ve bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.

Enis Fosforoğlu
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen veda törenin açılış konuşmasını yaparak, Enis Fosforoğlu’nu büyük bir sevgi ve saygıyla andıklarını, kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı dileklerini iletti…
Eren Fosforoğlu
Enis Fosforoğlu’nun oğlu Eren Fosforoğlu, törende güçlükle konuşabildi. Her geçen gün babasına benzediğini dile getiren Fosforoğlu, yakın zamanda bir kızı olduğunu ve babasının giderken kendisine babalığı miras bıraktığını söyleyerek, gözyaşlarına hakim olamadı…
Suna Keskin
Suna Keskin: “Enis ile uzun yıllar aynı sahnedeydik. Ona çok yazık oldu; sadece şimdi değil, yaşarken de… Enis ülkemizin yetiştirdiği en önemli mizahçılardan ve oyunculardandı.”
Nedim Saban
Nedim Saban: “Evet ölüme çare yok, bu bizim elimizde değil ama yaşarken sanatçılara gereken değeri verebilmek bizim elimizde. Enis Hoca’yı saygı ve sevgiyle anıyorum.”
]]>
https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglu-son-yolculuguna-ugurlandi/feed/ 0
Enis Fosforoğlu’nu kaybettik https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglunu-kaybettik/ https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglunu-kaybettik/#comments Sat, 22 Jun 2019 17:14:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52315 Köşe yazarımız, ünlü tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu vefat etti. Büyükada’daki evinde kalp krizi geçiren usta tiyatrocu, 71 yaşında hayata gözlerini yumarak sevenlerini yasa boğdu. Geçtiğimiz 11 Haziran’da hastaneye kaldırılan Fosforoğlu, daha sonra Memorial Şişli Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Bundan 13 yıl önce de kalp krizi geçiren sanatçının damarları değişmişti.

Enis Fosforoğlu’nun cenazesi, 24 Haziran Pazartesi günü Moda Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. Kadıköy Life Ailesi olarak değerli köşe yazarımız ve usta sanatçımıza Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ve sevenlerine ise başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz…

Enis Fosforoğlu
ENİS FOSFOROĞLU HAKKINDA…

1948 yılında İstanbul’da doğan Enis Fosforoğlu, Galatasaray Lisesi’ndeki eğitiminin ardından tiyatroya başladı. Sinema ve dizilerde rol almış olsa da, tiyatroyu hayatının olmazsa olmazı kabul etti. Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur’un oğlu olan Enis Fosforoğlu; Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmekte. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeş olan Enis Fosforoğlu’nun kızı Seren Fosforoğlu da tiyatroyu tercih etti.

Enis Fosforoğlu

Enis Fosforoğlu, 1970-76 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde görev yapıp, değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı. Kendi adına kurduğu EFT Tiyatrosu ile uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Kadıköy Gazetesi’nde ve Kadıköy Life Dergisi’nde 1980’li yıllardan bu yana aralıksız olarak köşe yazıları yayınlanan Enis Fosforoğlu’nun TRT FM ve Halk TV Radyo’daki radyo programları büyük ilgi görüyordu.

Enis Fosforoğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglunu-kaybettik/feed/ 1
Caddebostan İskele Sokak’ta hayat var https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/#respond Thu, 20 Jun 2019 10:15:19 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52294 Halk arasında “Barlar Sokağı” olarak bilinen, fakat gerçekte hiç de öyle olmayan Caddebostan İskele Sokak, bütün canlılığıyla her yaş aralığındaki Kadıköylülerin eğlence merkezi olma konumunu sürdürüyor. Geçtiğimiz akşam konuk olduğumuz bölgenin renkli mekânlarından birinde öylesine dolu dolu bir lezzet ve eğlenceye tanık olduk ki, burada siz değerli takipçilerimizle de paylaşmak istedik.

GÖÇMEN’S WORLD MUSIC…

Her biri aynı zamanda birer solist olan; gitarda Gürkan Bek, kemanda Tuğçem Arslan Kar ve akordiyonda Hakan Kaya’dan oluşan “Göçmen’s World Music” grubu öylesine güzel ve canlı bir performans sergiledi ki, konuklar adeta gece hiç bitmesin dedi.

“EĞİTİM ŞART” DEDİLER, 5 YILI KİTLEDİLER…

Mekânda objektiflerimize bazı kutlamalar da takıldı. Bunlardan biri, Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden bu dönem mezun olan grubun kutlamasıydı. Son sınavlarını başarıyla verip, aynı günün akşamında birlikte kutlamayı planlayan Abdülkerim Eser, Ceyda Çakır, Alp Öztemiz, Buse Durgun, Melis Kaya, Hilal Yıldız ve Gözde Özkurt, “Son derece isabetli bir seçim yapmışız” yorumunda bulundular. Grup, bu gece için Cemil Copy Center’da yaptırdıkları ve üzerinde “Eğitim şart dediler, 5 yılı kitlediler” yazılı postlarla espri anlayışlarının ne denli yüksek olması ile de dikkat çekti.

AHMET ÇAKAR’A NİCE YILLAR…

Mekânın bir başka masasında ise, doğum gününü kutlayan ünlü spor yorumcusu Ahmet Çakar vardı. Diğer konukların da nice yıllar dileklerini kabul eden Çakar, yeni kimyacılara da mezuniyetlerinin hayırlı olması dileklerini iletti.

caddebostan iskele sokak
Mekân ile orkestranın tanışmasını sağlayan Kadıköy’ün renkli isimlerinden Ferit Kasar, seslendirdiği iki şarkı ile geceye renk kattı. Kuyumcu ustalığı kadar müzik konusunda da olumlu not alan Kasar’a gelen alkışlar, orkestraya gelen alkışlar kadar fazlaydı…
Saki Balık
Ferit Kasar, Patryk Wojciechowski, Cenay Toprakkaya, Canan Toprakkaya ve Çağdaş Salman…
caddebostan iskele sokak'ta hayat var
Pelin Arslan, Zeynep Çetin…
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/feed/ 0
Ziyaretçilerinize en iyi web deneyimini yaşatmak ister misiniz? https://www.kadikoylife.com/dorabase-ile-ziyaretcilerinize-en-iyi-web-deneyimini-yasatin/ https://www.kadikoylife.com/dorabase-ile-ziyaretcilerinize-en-iyi-web-deneyimini-yasatin/#respond Thu, 20 Jun 2019 09:02:45 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52287 Maliyet avantajı ve gelir artışı sağlamak için doğru teknoloji altyapısı, internet işletmelerine büyük fırsatlar sunuyor. E-ticarette ve medya sektöründe birçok ulusal ve uluslararası markaya uçtan uca teknoloji desteği sağlayan Dorabase ile doğru performansın avantajlarını yaşayın.

Dijital dünyada iş yapan işletmeler için performans ve sürdürülebilirlik en önemli beklenti. Özellikle yoğun ve beklenmedik trafik karşısında web sitesinin yavaşlaması; prestij, müşteri ya da iş kaybına neden olabilir. Web sitenizin performansını arttırmak için kullanacağınız doğru teknoloji altyapısı, müşteri memnuniyetinizi arttırdığı gibi kusursuz bir web deneyimi yaşatmanızı da sağlayacaktır.

dorabase
DAHA ÇOK FIRSAT, DAHA ÇOK MÜŞTERİ, DAHA AZ MALİYET…

Yaklaşık 2,5 milyar internet kullanıcısının olduğu internet ekosisteminde büyük fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatları iyi yöneten işletmeler büyüyor. Bu noktada ‘kusursuz web deneyimi’ yaşatmak, birçok işletme için artık yaşamsal bir konu. Yoğun ve beklenmedik trafikle karşılaştığında bir web sitesinin performansı düşüyorsa, müşterinin siteden ayrılması an meselesi. İki saniyenin üzerinde yanıt aldığı web sitelerini kolaylıkla terk eden müşterinin beklentisi, performans ve sürdürebilirlik yönünde… İşte bunu sağlamanın, işe değer katmanın yolu doğru ve kompakt çözümlerden geçiyor.

DOĞRU ÇÖZÜM, MUTLU MÜŞTERİ…

‘Uçtan Uca Hizmet Modeli’ ile maliyetleri yönetin. Dorabase, işinizin ihtiyacı olan doğru çözümleri tek noktadan çözerek, hem performans hem de maliyet avantajı sunar. İşinizin ve sektörünüzün gerekliliklerini en iyi şekilde analiz ederek, markanıza fayda üretecek doğru çözümlerle mutlu ziyaretçiler ve daha çok kazanç fırsatı elde etmenizi sağlar.

web
NEDEN DORABASE?

Dorabase; sektörel tecrübesi, deneyimli ekibi ve uçtan uca hizmet sunma avantajı ile işinize fayda sunmak odaklı çalışır. Tecrübe sahibi olduğu alanlarda Türkiye’nin önde gelen markalarına uzun süredir hizmet veren Dorabase, bu sürede edindiği tecrübeleri ve gelişim odaklı kurumsal yapısı sayesinde markanıza doğru çözümü ve doğru performansı sunar. Markanızın tercih sebebi olması ve mutlu, sadık ziyaretçi kitlesini oluşturması için yüksek performans ve hız, vazgeçilmez iki parametre olarak karşımıza çıkıyor. İşinize değen ve fayda üreten Dorabase çözümleri ile yatırım yaparak, ziyaretçilerinize zengin bir web deneyimi yaşatmak mümkün.

DİJİTAL EKONOMİ, DİJİTAL ÇÖZÜMLER…

Dünya dijital bir ekonomi ekseninde… Kullanıcılarının dijital düşünmeye ve hareket etmeye adapte olduğu bu ekosistemde başarılı olmanın yolu, doğru dijital çözümleri kullanarak rekabet gücünü arttırmaktan geçiyor. Çünkü dijital bir ekosistem yaratan dünya ekonomisi, bu ekosistemin ortasına da hız ve performansı yerleştirdi ve bu iki kavram, ziyaretçilerin markaları tercih etmesindeki en önemli parametreler haline geldi. Doğru teknoloji çözümleri ile siteniz hızlansın, müşteri memnuniyetiniz artsın.

Dorabase web

DORABASE HAKKINDA…

Dorabase; yeni nesil Cloud, CDN ve Veri Merkezi hizmetlerini hibrit bir şekilde sunan ve Türkiye’nin en yüksek dijital servis deneyimini sağlayan servis sağlayıcısıdır. Sektörel bilgi birikimi ile servislerini sürekli güncelleyip, doğru çözümler ile rekabet üstünlüğü sağlar. Servisleri ile ilgili bilgi birikimini, uçtan uca hizmet modeliyle müşterilerine aktarır. İşletmelerin doğru ve performanslı çözümlerden faydalanmalarını teşvik eder.

Dorabase.com

]]>
https://www.kadikoylife.com/dorabase-ile-ziyaretcilerinize-en-iyi-web-deneyimini-yasatin/feed/ 0
Kadıköy’ün pembe binası; Haydarpaşa Darüleytam https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-pembe-binasi-haydarpasa-daruleytam/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-pembe-binasi-haydarpasa-daruleytam/#respond Wed, 19 Jun 2019 14:32:16 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52275 Üsküdar ve Kadıköy’ü birbirine bağlayan Tıbbiye Caddesi, birbirinden eşsiz yapılarıyla tarihe tanıklık etmiş bir cadde… Marmara Üniversitesi’nin muhteşem Haydarpaşa Kampüsü, GATA ve Haydarpaşa Numune Hastanesi, geçtiğimiz sayılarda sayfalarımızda yer verdiğimiz İngiliz Mezarlığı, bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden. Halk arasında “Pembe Bina” olarak da bilinen Haydarpaşa Darüleytam binası ise, bugünlerde Sağlık Bakanlığı Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Sigara Bırakma Polikliniği olarak kullanılıyor. Oldukça eski durumda olan binanın önümüzdeki aylarda aslına uygun şekilde restore edilmesi bekleniyor.

DARÜLEYTAM: YETİMLER YURDU

Mimar ve araştırmacı yazar Arif Atılgan, hakkında pek fazla bilgi bulunmayan pembe binayı kaleme aldı. Binanın tarihçesinden bahseden Atılgan’ın yazısında öne çıkan detaylar şu şekilde: “Kadıköy’ün gizemli binası, pembe bina… Geçmişiyle ilgili sağlıklı bilgi yok. Bu sebepten araştırdım. Haydarpaşa’da, Tıbbiye Caddesi’ne girerken sağdaki binadan bahsediyorum. Tarihte çok sayıda fonksiyonlara hizmet vermiş. En önemli ve bilineni Darüleytam olmasıdır. Darüleytam’ın kelime anlamı Yetimler Yurdu (Evi) oluyor. 1912-13 yıllarında yaşanan Balkan Savaşları sonunda çok fazla çocuk yetim kalmış. Onları savaş yaşanmayan İstanbul’da barındırmak düşünülmüş. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı başlangıcında Darüleytamlar kurulmuş. Mekân olarak savaş sırasında ülkeyi terk eden İngiliz, Fransız ve İtalyanların boşalttığı okul binaları kullanılmış. 1918 yılında savaş bitip, okulların sahipleri geriye dönünce çocuklar boş saraylara aktarılmış. Daha sonra Şehir Yatı Mektepleri kurulmuş. 1927 yılında yetenekli çocuklar Darüşşafaka’ya nakledilmiş ve uygulama sona erdirilmiş.”

Haydarpaşa Darüleytam
ŞİMDİLERDE SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ…

“Haydarpaşa Darüleytam, nam-ı diğer Pembe Bina’yı Kadıköy’ün hafızasına işleyelim istedim” diyen Arif Atılgan, binanın bugününe dair ise şu bilgileri aktarıyor: “Tarihleri saptanan hizmetler olarak; 1950’li yıllarda İntaniye Hastanesi, Numune Hastanesi Polikliniği, 1960’lı yıllarda Sağlık Koleji, Sağlık Ocağı, 1969-1975 yılları arasında Kadıköy Ticaret Lisesi, 1990’lı yıllarda öndeki küçük bina Sıtma Eradikasyon (yok etme) Merkezi olmuş. 2000’li yıllarda Kadıköy Merkez Sağlık Ocağı ve Haydarpaşa Diş Polikliniği olarak kullanılmış. Tarihleri tam saptanamayan hizmetler olarak, Kadıköy Hükümet Tabipliği ve Kuduz Aşısı Merkezi olarak da kullanıldığı bilinmekte. Haydarpaşa Darüleytam, 2019 yılında yani günümüzde Sağlık Bakanlığı Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Sigara Bırakma Polikliniği olarak kullanılmakta.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-pembe-binasi-haydarpasa-daruleytam/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde mezuniyet coşkusu https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/#respond Wed, 19 Jun 2019 08:18:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52261 Kadıköy Moda’da kapılarını ilk kez 1957 yılında eğitim ve öğretime açan köklü bir kurum İstanbul Kadıköy Lisesi… Eski adıyla Kadıköy Kız Lisesi’nin geçmişteki yurt içi ve yurt dışı başarıları, yetişirdiği öğrencileriyle temeli sağlam olan bir camia…

Bahçesinde Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün bulunduğu tarihi mekânda, 18 Haziran 2019 Salı akşamı adeta görsel bir şölen yaşandı. İstanbul Kadıköy Lisesi, 2018-2019 Eğitim ve Ögretim Dönemi Mezuniyet Töreni ile öğrencilerini uğurladı. Sunuculuğunu müzik öğretmeni Gürcan Erdaş’ın, açılış konuşmalarını Okul Müdürü Mustafa Yavuz ile 12. Sınıflar Müdür Yardımcısı Fatma Solmaz Oğuz’un yaptığı törende öğrencilere mezuniyet belgeleri, dört yıl boyunca emek veren öğretmenleri tarafından verildi.

DUYGU YÜKLÜ ANLAR YAŞANDI…

Okul mezuniyet kütüğüne plaket çakılması, sancak devri, okul meclis başkanı ve dereceye giren öğrencilerin konuşmaları, Okul Aile Birliği’nin ikramları, velilerin coşkuları, yemek ve müzik ile devam eden gecenin sonunda öğrenciler, okudukları sınıflara anılarıyla gözyaşlarını bırakarak İstanbul Kadıköy Lisesi’nden ayrıldı. Törenin başlangıcındaki saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın coşkusu, gecenin iz bırakan anlamlı bir zaman dilimiydi.

istanbul kadıköy lisesi
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/feed/ 0
Wyndham Grand Kalamış’tan “Yaza Merhaba” https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-kalamistan-yaza-merhaba/ https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-kalamistan-yaza-merhaba/#respond Tue, 18 Jun 2019 21:27:42 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52248 Anadolu Yakası’nın prestijli noktaları arasında yer alan Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel, “Yaza Merhaba Partisi” düzenledi. Kalamış Koyu, Yat Limanı ve gün batımı manzarasının İstanbul’da en iyi izlendiği otelin teras katında gerçekleşen partiye yaklaşık 500 davetli katıldı. Çoğunluğu seyahat acentesi temsilcileri, turizmciler, turizm basınından bazı isimlerin yanı sıra otelin çözüm ortaklarından oluşan büyük bir grubun katıldığı etkinlik, son derece renkliydi.

“HEP BİRLİKTE ÇALIŞARAK BAŞARILI OLUYORUZ”

Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel Genel Müdürü Mustafa Alparslan, konukları “Hoşgeldiniz” konuşmasıyla selamladığı gecede şunları söyledi: “Sizler olmazsanız, bizler olmayız. Hep birlikte çalışarak başarılı oluyoruz. Bu başarıyı da sizlerle birlikte kutlamayı arzu ettik. Şu an bunu gerçekleştirmiş olmanın mutluğu içerisindeyim. Geldiğiniz için hepnize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

GIPSY NIGHT KONSEPTİ…

Gipsy Night konseptinde gerçekleşen etkinliğe Murat Kaynak Orkestrası, seslendirdiği Gipsy Kings şarkıları ile büyük renk kattı. Orkestra öncesinde ise, 1990’lı yılların genç starlarından Tayfun Duygulu’nun performansı beğeniyle karşılandı.

SOKAK LEZZETLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ…

Wyndham Grand Kalamış’ta geceye damgasını vuran bir başka detay, konuklara sunulan lezzetler oldu. Türkiye’nin yetiştirdiği en iddialı şefler arasında gösterilen Rafet İnce yönetiminde hazırlanan sokak lezzetleri, Shangry şarap servisi yanında Gipsy Night konseptiyle birleşince adeta geceyi tamamladı.

Wyndham Grand Kalamış
Anadolu Yakası’nın prestijli noktaları arasında yer alan Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel, “Yaza Merhaba Partisi” düzenledi. Kalamış Koyu, Yat Limanı ve gün batımı manzarasının İstanbul’da en iyi izlendiği otelin teras katında gerçekleşen partiye yaklaşık 500 davetli katıldı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-kalamistan-yaza-merhaba/feed/ 0
Hayaller Alaçatı, hayatlar Kurbağalıdere! https://www.kadikoylife.com/hayaller-alacati-hayatlar-kurbagalidere/ https://www.kadikoylife.com/hayaller-alacati-hayatlar-kurbagalidere/#respond Mon, 17 Jun 2019 19:03:38 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52242 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy’de yürütülen Kurbağalıdere ıslah çalışmaları devam ederken, tekne sahipleri yıllardır süren çalışmaların getirdiği kötü görüntü ve kokunun etkilerini bir nebze de olsa giderebilmek adına kendilerine yeni dünyalar kuruyor. 2015 yılından bu yana Kurbağalıdere’de tekne sahibi olan Haluk Akkuş, adeta Alaçatı’yı Kadıköy’e getirdi.

Uzun süredir sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını ifade eden Akkuş; “Çalışmaların akıbeti henüz belli değil. Biz de kendimize göre burayı güzelleştirmeye çalıştık. Hem demirler zarar vermesin hem de gözümüze güzel görünsün diye bu şekilde renklendirdik. Bu mağduriyeti gidermeye çalıştık” dedi. Pet şişeleri dönüştüren ve boyayan tekne sahibi, küçük saksılarla çevreyi de çiçeklendirdi. Görenler ise “Minik bir Alaçatı yaratmışsınız” yorumunda bulunuyor.

Kurbağalıdere
İBB tarafından Kadıköy’de yürütülen Kurbağalıdere ıslah çalışmaları devam ederken, tekne sahipleri yıllardır süren çalışmaların getirdiği kötü görüntü ve kokunun etkilerini bir nebze de olsa giderebilmek adına kendilerine yeni dünyalar kuruyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/hayaller-alacati-hayatlar-kurbagalidere/feed/ 0
Akasya Acıbadem Evleri’nde Yaza Merhaba Festivali https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/ https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/#respond Mon, 17 Jun 2019 12:18:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52220 Ayrıcalıklı yaşamın adresi Akasya Acıbadem Evleri, Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Geleneksel Yaza Merhaba Festivali ile her yıl bir adından sıkça söz ettiren Akasya Acıbadem Evleri; Kentsel Yönetim Hizmetleri A.Ş.’nin ana sponsorluğunda, başta Kadıköy Life Dergisi olmak üzere marka gücüne sahip birçok kurum ve kişinin katılımı ile muhteşem bir geceye imza attı.

ZUMBA SHOWLAR, DJ PERFORMANSLARI…

Sunuculuğunu Tuğçe Yulaç’ın üstlendiği etkinlik, zumba eğitmenleri Melek Ercan ve Eda Akın’ın müthiş zumba showları ile başladı. Ardından, 45’lik DJ performansları “Sister’s” ve “90’lar DJ Ali Taş” performansı sergilendi. Yeni Türkü konseri festivale damgasını vururken, eşsiz müzik ziyafetleriyle gece soluksuz devam etti.

1.500 KİŞİ KATILDI…

Festival, catering hizmetleri başta olmak üzere birçok sponsorun katılımı ile adeta bir şölene dönüştü. Çocuk oyun alanları, sürpriz çekilişler ve daha niceleri ile Akasya Acıbadem Evleri, “Yaza merhaba” dedi. Geleneksel Yaza Merhaba Festivali, 1.500 kişinin üzerinde katılım gerçekleşti.

KONUKLARDAN ORGANİZASYONA TAM PUAN…

Kentsel Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Altunalan başta olmak üzere emeği geçen MYK üyeleri, Akasya Acıbadem Evleri İşletme Müdürü Tuba Patlar ve ekibi, bu güzel organizasyona imza attıkları için konuklar tarafından büyük takdir topladı. Altınbaş ve SO’U Spa Wellness & Beauty’nin çekilişi sahnede yapılırken; İşletme Müdürü Tuba Patlar, şanslı talihlilere hediyeleri bizzat takdim etti. Büyük ilgi gören Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’nin önümüzdeki yıl organizasyonu şimdiden merak konusu oldu.

Akasya Acıbadem Evleri Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’nin medya sponsoru Kadıköy Life Dergisi ve Kadıköy Gazetesi, bir hayli dikkat ekti. Özellikle Japon turistler standımıza uğrayarak, dergi ve gazetemizden edinmeyi ihmal etmedi…
Akasya Acıbadem
]]>
https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/feed/ 0
Haydarpaşa açıklarında can pazarı! https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-aciklarinda-can-pazari/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-aciklarinda-can-pazari/#respond Sat, 15 Jun 2019 17:55:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52215 Haydarpaşa açıklarında seyir halinde olan zodyak bot, mendirek yakınından geçerken alabora oldu. Bu sırada Kadıköy İskelesi’ne yaklaşan ve Şehit Hatları’nın Karaköy-Kadıköy seferini yapan “Beşiktaş 1” adlı vapurun personeli, olayı fark ederek Kıyı Emniyeti ekiplerine haber verdi; denize can yelekleri ve simit atarak yardım etmeye çalıştı.

Kadıköy’deki Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kaptan Fahrettin Aksu Kılavuzluk İstasyonu gözcüsü de durumu fark ederek, olay yerine kurtarma ekiplerini sevk etti. Kısa sürede bölgeye giden ekipler, alabora olan bottaki 1’i çocuk 5 kişiyi kurtararak Harem İskelesi’ne çıkardı. Sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından 5 kişi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-aciklarinda-can-pazari/feed/ 0
Kadıköylülerden betonlaşmaya itiraz! https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/#respond Fri, 14 Jun 2019 17:21:39 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52205 Megakent İstanbul’un ana ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme’nin gar olarak düzenlenmesine yönelik tepkiler sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan kapsamında alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapıların da inşa edilecek olması tepkileri beraberinde getirmiş; Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirtmişti.

Kadıköy Belediyesi’nin ardından Kadıköy Kent Konseyi de harekete geçerek, Toplu Taşım Gar Sahası’nın Haydarpaşa olarak kalmasını, Söğütlüçeşme İstasyonu’nun ise park alanı olarak düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. “Toprağımızı korumak için betonlaşmaya itirazımız var” diyerek, tüm duyarlı Kadıköylüleri askıya çıkarılan planlara itiraz etmek üzere 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 12.00’de Söğütlüçeşme İstasyon Parkı önünde gerçekleştirilecek olan basın açıklamasına davet eden Kadıköy Kent Konseyi, şu ifadelere yer verdi:

Söğütlüçeşme
BÖLGE BETONLAŞTIRILACAK, YEŞİL ALAN YOK EDİLECEK!

“Bakanlık tarafından yapılan yeni imar planlarıyla Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, ‘Toplu Taşım Gar Sahası’ yapılmak isteniyor. Ticari ve kültürel yapılar inşa edilerek, hiç yapılaşma olmayan bölge betonlaştırılacak ve yeşil alan yok edilecek. Bölgeye trafik yükü getirilecek. Ayrıca, inşaat alanı nedeniyle de bölgede yapı yoğunluğu oluşacak ve bu da nüfus artışını beraberinde getirecek. Ticari alanlara büyük zarar vereceği, yeni sorunlar yaratacağı, doğal çevreye zarar vereceği aşikâr olan, ticari bir mantıkla gerçekleştirmek istenen ve hâlen askıda olan plana STK’lar, Kadıköy Kent Konseyi, Haydarpaşa Dayanışması ve tüm Kadıköylüler olarak itiraz ediyoruz.”

Kadıköy Kent Konseyi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi, Cemal Reşit Rey’de! https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/#respond Fri, 14 Jun 2019 09:48:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52193 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının son gününde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “İstanbul Öğretmen Akademileri Son Ders ve Kapanış” etkinlikleri çerçevesinde açılan Okul Dergileri Sergisi’ne katıldı. İstanbul ilçelerindeki okulların çeşitli yayınlarının sergilendiği etkinlik, Cemal Reşit Rey Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden Mahmut Bıyıklı, organizasyon hakkındaki düşüncelerini şöyle aktardı: “Okullarda dergi kültürünü geliştirmek, dergileri gündeme getirmek ve yeni yazarların keşfedilmesini sağlamak amacıyla Okul Dergileri Projesi’ni geliştirdik. Sonraki yıllarda büyük etkinliklerle okul dergiciliğinin gündeme geleceğine, daha çok ses getireceğine inanıyoruz. Bugün gerçekleşen sergide çok nitelikli dergilerle karşılaşmak bizi çok sevindirdi. Öğrencilerimizin gözündeki heyecan görülmeye değerdi. ‘Her okula bir dergi, her okul bir dergidir’ sloganıyla bütün okullarımızı bu güzel faaliyete davet ediyoruz.”

Cemal Reşit Rey

Yine etkinlik koordinatörlerinden Fatma Kevser Sümer de düşüncelerini “Programa dahil edilen bu serginin önümüzdeki ay ve yıllarda da aynı coşkuyla devam edeceğine inanıyorum” şeklinde paylaştı. Etkinlikte İstanbul Kadıköy Lisesi’ni Basın Yayın ve İletişim Kulübü Rehber Öğretmeni Nusret Karaca ile kulüp öğrencilerinden Eylül Temur, Sude Can, Tülin Özge Karay, Semih Bozkurt, Simay Kerimoğlu, Ekrem Köşk, Halil İbrahim Öztürk adlı öğrenciler temsil etti.

Fotoğraflar: Sude CAN

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/feed/ 0
Cumhuriyet Korosu 10 yaşında! https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/#respond Thu, 13 Jun 2019 19:57:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52187 Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, TRT sanatçılarından Serap Kuzey yönetimindeki Türk Sanat Müziği Cumhuriyet Korosu, 10. kuruluş yıldönümünü Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdikleri konserle kutladı. Koronun konserinin ardından, geceye katılan Türk Sanat Müziği’nin tanınmış sanatçıları Çiğdem Kırameroğlu Yarkın, Derya Derin, Esra İçöz, Mehmet Özkaya ve Nusret Yılmaz, söyledikleri şarkılarla koronun 10. kuruluş yıldönümüne destek verdiler.

Serap Kuzey, koroları destekleyen Kadıköy Belediyesi’ne, geçmiş dönem belediye başkanlarına ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’na teşekkür ederken, kuruluşlarına ve sonrasındaki çalışmalarına destek veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu ile geceye katılan sanatçılara 10. yıl anısına birer teşekkür plaketi verdi. Cumhuriyet Korosu’nun 10. yıl kutlama konserinde Mithat Özyılmazer, Turhan Taşan, Bilge Özgen, Füsun Batum, Işıl Ay, Atilla Yelken, Esra Bozkurt İrikaya, Cihat Hırçın, Sertaç Tezeren gibi çok sayıda sanatçı, Şef Serap Kuzey’i yalnız bırakmadılar. Gece, tüm sanatçıların birlikte söyledikleri İzmir Marşı ile sona erdi.

Cumhuriyet Korosu

Ses sanatçısı olan ve emekli olduktan sonra birikimini Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi bünyesinde kurduğu Türk Sanat Müziği Cumhuriyet Korosu aracılığıyla müzikseverlerle paylaşan Serap Kuzey, geçtiğimiz yıl belediye bünyesinde pop müzik alanında ikinci korosunu da hayata geçirdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde yaz eğitimi https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/#respond Thu, 13 Jun 2019 13:10:36 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52181 İstanbul Kadıköy Lisesi, geçen yaz döneminde olduğu gibi bu yaz da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının hedefleri doğrultusunda çalışmalara erken başladı. Okul yönetimi ve öğretmenlerin de desteklediği çalışmayı, okulun matematik öğretmenlerinden Coşar Avur koordine ediyor. Gönüllü öğrenciler, ücretsiz düzenlenen kurslara “Hedef 2020” parolasıyla hazırlanıyor. 12. sınıfa yeni geçen öğrenciler, havaların sıcaklığına ve 2018-2019 Eğitim ve Ögretim Yılı’nın yorgunluğuna aldırmadan, kurslara hemen her gün eksiksiz ilgi gösteriyor.

İstanbul Kadıköy Lisesi Matematik Öğretmeni Coşar Avur, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Gençlerimiz için 2020 YKS çalışmalarına erken başlayarak bir anlamda onların yükünü hafifletmek, zorlu maratonda zaman ayarlamasıyla rahat bir sınav geçirmelerine katkı sağlamayı hedefledik” diyerek, öğrencilerin gösterdikleri ilgi ve performanstan memnun olduğunu dile getirdi.

istanbul kadıköy lisesi
İstanbul Kadıköy Lisesi, geçen yaz döneminde olduğu gibi bu yaz da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının hedefleri doğrultusunda çalışmalara erken başladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/feed/ 0
Mario Levi’den “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy” https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/ https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/#respond Wed, 12 Jun 2019 18:22:43 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52175 Tarihe tanıklık etmiş bir kent olan İstanbul’u anlatırken, ona bu tanıklıkta daima yol arkadaşlığı etmiş Kadıköy’den bahsetmemek tarihi yanıltmak olur kuşkusuz… Bu yol arkadaşlığında İstanbul’u yazan birçok değerli kalemin Kadıköy’de yaşamış ve hala yaşıyor olmasının payı büyük… Kadıköy Life sayfaları bu defa tarihe not düşen bir Kadıköy duayeni Mario Levi için aralanıyor. Yepyeni Kadıköy kitabıyla, okuyucuyu bir cuma günü Kadıköy’de misafir ediyor değerli yazar, beni ise rüzgârlı bir akşamüstü Moda’daki evinde… Mario Levi ile Moda’dan dünyaya bakıyor, İstanbul’u konuşuyoruz.

“Neler yapıyor bugünlerde Mario Levi?” diyerek başlıyorum söze. Oldukça üretken olan bir yazardan alınabilecek yegâne cevabı alıyoruz: “Bugünlerde işini ciddiye alan her romancı gibi yeni bir roman yazıyorum.” Levi’nin Kadıköy üzerine yazdığı son romanı “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy”, esasında 7 cilt olarak hazırlanacak bir serinin ilki… İstanbul’un başka semtlerinde geçecek serinin diğer kitapları ise neredeyse hazır: “Sırada Şişli kitabı var. Ardından onu Eminönü ve Beyoğlu kitapları izleyecek. Bunlar hazır olanlar… Kalan üç kitap ise Adalar, Suriçi yani Balat, Ayvansaray ve Anadolu Yakası’nın Boğaz şeridinde geçecek. Ancak bu kitapların hiçbiri birbirinin devam değil, hepsinde bambaşka hikâyeler var. Devamlılık sadece insan öyküleri üzerine, karakterler tamamen farklı. İstanbul, tarihi dokusu olan derin bir şehir… Bu anlamda okuyucu, insan hikâyeleri aracılığıyla İstanbul’a da şahitlik edecek.”

Mario Levi
GİTMEYİ DEĞİL, KALMAYI SEÇEN KARAKTERLER…

“Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy”, tek bir cuma günü sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar Kadıköy’ün farklı hikâyelerine doğru bizleri bir yolculuğa çıkarıyor. Farklı yaş, inanç ve dinlere sahip bu insanlar, hayata aynı semtten ama bambaşka pencerelerden bakıyor. Mario Levi, şöyle anlatıyor kitapta yer alan karakterleri: “Okuyucu bir yandan yaşlanmış eski bir kemancının hayatına tanıklık ederken, öte yandan 50’li yaşlarda işini kaybetmiş bir bankacının yaşadığı bunalımı görüyor. Diğer taraftan, yaşlanmış ve ordudan atılmış bir deniz subayına dönüyor gözler, oradan da Bursa’dan İstanbul’a gelmiş genç bir kadının hayata tutunma çabası… Daha ötede bir dövmeciyi tanıştırıyorum sizlerle, yönümüzü biraz çevirince işinde başarılı olmuş ama kızıyla problemlerini bir türlü aşamayan bir kadının hayatına tanıklık ediyorsunuz. Farklı statüde olan bu insanlar, yaralarını sarmak için sıkı sıkı tutunuyor hayata. Hiçbiri yaşam mücadelesinden kaçmış ve kaybetmiş karakterler değil. Hayata tutunuyor ve kendilerini var etmek için bir çaba gösteriyorlar. Bazen de kendileri için o kadar anlamlı işler yapıyorlar ki, bu yaralarıyla yaşamayı da öğreniyorlar. Kısacası gitmeyi değil, kalmayı seçmişler.”

“KADIKÖY’DE KOZMOPOLİT BİR YAPI HÂKİM”

Kendisini bir Kadıköy aşığı olarak tanımlayan Mario Levi’ye göre; “Kadıköy topyekûn aydın bir semt… Gerçek Kadıköylüleri kesinlikle aydın insanlar olarak tanımlıyorum. Ve ayrıca Kadıköy’e gelenler de bu havaya uyum sağlıyor. Uyum içinde olmayıp, burayı sevmeyenin gelmesi de mümkün değil zaten. ‘Kadıköylü olmak’ diye tabir edilen bir Kadıköylülük kimliği var kesinlikle. Aydın, duyarlı ve hatta romantik insanlar Kadıköylüler… Tüm bu özelliklerde Kadıköy’ün eski bir yerleşim yeri olmasının ve kozmopolit yapısının da payı oldukça büyük. Farklı inanç ve görüşteki birçok insanı bağrında taşıyabilmiş. İstanbul’un bugün en aydın semtleri ve ilçeleri, geçmişinde mutlaka kozmopolit bir yapı olan bölgelerdir. Şişli, Beşiktaş ve Beyoğlu’nu da bu anlamda örnek gösterebiliriz.”

Bir Cuma Rüzgarı Kadıköy
“KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ DAHA DA ARTMALI”

Kadıköy’de son yıllarda giderek artan kültür-sanat faaliyetlerini de değerlendiren Levi, bu anlamda dergimize şunları aktarıyor: “Kadıköy’de çok fazla kültür-sanat faaliyeti var ve bence dahası da olmalı. Çünkü Kadıköy bunu kaldırır. Bildiğim kadarıyla bugünlerde irili ufaklı 50’den fazla tiyatro topluluğu bulunuyor. Tiyatronun uzun bir kriz sürecinin ardından yeniden Kadıköy’de canlandığını görmek beni mutlu ediyor. Bunun yanında çok fazla sanat galerileri ve kitap kafeler açıldı. Hepsi önemli gelişmeler… Festival sayıları daha da artabilir. Kadıköylüler olarak yenilikleri merakla bekliyoruz.”

“BİZ BİR GÖÇ ÜLKESİYİZ”

Diğer taraftan yepyeni bir kitap dizisine daha başlayan Mario Levi, bu yeni kitabında 16. yüzyılda İspanya’dan İstanbul’a göçü anlatıyor. “Çok seviyoruz biz göç hikâyelerini değil mi?” diye giriyorum araya, “Evet” diyor Levi: “Seviyoruz, çünkü biz bir göç ülkesiyiz. İstanbul’da üç kuşaktır yaşayan her ailenin tarihinde mutlaka bir göç hikâyesi vardır. Kafkasya, Rumeli, Anadolu hiç fark etmez. Başka bir yere ait olan insanlar, İstanbul’a girdi yüzyıllar boyunca. Hâlâ da devam ediyor bu süreç. Tarihe baktığımızda İstanbul sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesindeki insanları kabul ederek bağrına bastı. Bu yüzden göç hikâyelerini seviyoruz, ruhlarımıza hitap ediyor. Mesela bugünlerde çok sayıda Suriyeli göçmeni ağırlıyoruz. Yıllar sonra da onların hikâyelerini yazacak birileri mutlaka çıkacaktır.”

“BİR TEK İSTANBUL YOK”

Son olarak İstanbul kent kimliğini konuşuyoruz. “Herkesin biraz kafası karışık bu konuda malum, İstanbul’un da dâhil” diyor ve bırakıyorum sözü Mario Levi’ye: “İstanbul’un kafasının karışık olmasının temel nedeni, bir tek İstanbul’un olmaması. İstanbul diye bir şehir var, evet ama içine girdiğinizde birden çok İstanbul olduğunu görüyorsunuz. Her semtte de bambaşka dünyalar var. Bugün artık homojen bir İstanbul kimliğinden bahsetmek hiç kolay değil. Bu sebeple şartları çok fazla zorlamamak gerektiği kanaatindeyim. Farklılıkları olumsuz olarak değerlendirmiyorum ama bana kalırsa güzel bu yapı… Herkes kendisine uygun hayat görüşü, siyasi yapısı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak bazı semtleri seviyor ve oralarda kendine bir yaşam kuruyor. Benim aşık olduğum İstanbul’un en güzel semti olarak nitelendirdiğim Kadıköy’ü sevmeyenler çok. Ben de Fatih’i sevmiyorum mesela. Saygılı olmak lazım… Bunun yanında yeni İstanbul’u da bir türlü sevemiyorum. Hani şu büyük büyük plazaların dikildiği yeni semtler… Mecbur olmadıkça yaşamam sanırım oralarda. İşte İstanbul’un kafası bu yüzden çok karışık, böyle de devam edecek gibi gözüküyor.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/feed/ 0
Kadıköy’e yeni bir soluk: [mecra] salon https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/#respond Wed, 12 Jun 2019 11:45:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52167 Kadıköy’de 2017’de kapılarını açan [mecra], semtte nefes alınabilecek yeni katını kullanıma sunuyor: [mecra] salon

21 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek açılış partisiyle ilk yaşına “merhaba” diyecek olan [mecra] salon, sağladığı alanla birlikte misafirlerine çeşitli performans, parti, atölye, söyleşi, gösterim ile sergileri keşfetme ve hayata geçirme olanağı verecek.

[mecra] salon; Enes Alba, Ömer Tevfik Erten, Ali Murat Gali, Ekin Keser ve Özgürcan Taşçı’nın katılacağı “Salon w./ Proud & Pride” isimli karma sergiyle saat 20.00’de kapısını açacak. Sergi ile kokteyl devam ederken Barış Demirel ve Stiff Wiles’ın akustik performanslarının olacağı açılış gecesi, [mecra] teras’ta “Summer Night Sessions” partisiyle devam edecek.

[mecra]
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/feed/ 0
Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği’nden Yaz Konseri https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/ https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/#respond Tue, 11 Jun 2019 18:21:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52133 Anadolu Yakası’nın müzik kültürüne renk katmayı 25 yıldır sürdüren Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, muhteşem bir Yaz Konseri verdi. Ataşehir Kültür Merkezi’nde 10 Haziran Pazartesi akşamı gerçekleşen konseri 500’den fazla davetli izledi. Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği’nin Çağdaş Suseven yönetimindeki Türk Sanat Müziği Korosu’nun performansı, izleyenler tarafından son derece başarılı bulundu.

SELAMİ ŞAHİN, HALİL KARADUMAN ŞARKILARI…

Sunuculuğunu düzgün Türkçesi ile Emine Şanlı’nın yaptığı gecenin konsepti, Selami Şahin ve Halil Karaduman şarkıları üzerineydi. Çağdaş Suseven yönetimindeki Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nu oluşturan üyeler, bireysel ve ikili düetler şeklinde sahne alarak performanslarını sergiledi.

Arif Şanlı Musiki Derneği
KONUK SANATÇI MURAT SEÇKİN…

Türk Sanat Müziği’nin bir başka başarılı ismi Murat Seçkin, gecede konuk sanatçı olarak sahne aldı ve iki şarkı seslendirdi. Seçkin’in seslendirdiği ikinci şarkı, “Ben Senin Değerini Gittiğinde Anladım” adını taşıyordu. Bu şarkıyı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiğini açıklayan sanatçı, “O’nu özellikle bugünlerde ne çok arıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇAĞDAŞ SUSEVEN ÜÇ ŞARKI SESLENDİRDİ…

Yaklaşık üç saat süren konserin sonunda Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nu yöneten Çağdaş Suseven, konukların ısrarına dayanamayarak üç şarkı seslendirdi. Suseven, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve konserin ardından saatler gece yarısını gösterdiğinde ilk kez YouTube ve radyoalarda yayınlanmaya başlayacak olan “Leyla” isimli şarkısı için yaptığı remix çalışmayı ise seslendirmedi.

çağdaş suseven
Dr. Arif Şanlı, gecede yaptığı konuşmada “Bu konserin gerçekleşmesinde büyük katkıları olan sanatçımız Çağdaş Suseven’e, özeveriyle çalışan müzisyenlerimize ve koristlerimize teşekkür ederim. Fakat en büyük teşekkürüm, bizlerin sizlerle buluşmasını sağlayan Ataşehir Belediyesi’nedir. Onlar bu alanları tahsis etmeseler, sizlerle bu buluşmayı sağlayamayacaktık” ifadelerini kullandı…
Dr. Arif Şanlı, konuklarla tek tek ilgilenerek özellikle ev hanımlarının müzikle uğraşmaları tavsiyesinde bulundu. Aralarında Hatice Bozkurt’un da yer aldığı Mithat Paşa Meslek Lisesi mezunlarından oluşan bir grup, gelecek dönem Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’na katılma kararı aldıklarını açıkladılar…

]]>
https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nden yeni yapıt: İKL BÜLTEN https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/#respond Tue, 11 Jun 2019 13:25:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52146 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı kapanırken dahi çalışmaya hız kesmeden devam ediyor. Eğitsel kulüp çalışanları, öğretmenleri Nusret Karaca rehberliğinde okul kütüphanesinde toplanarak yıl boyu gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendi.

Kulüp son olarak, üyelerinden 12-B sınıfı öğrencileri Duygu Sargıner, Rümeysa Sezdirmez ve Eda Yendi’nin projesini hayata geçirdi. “İKL BÜLTEN”; sanat, edebiyat, bilim, tarih, spor gibi konularla dopdolu bir içeriğe sahip. Basın Yayın ve İletişim Kulübü ayrıca, “Okulumuzun Tarihçesi” adlı çalışmasını da kaynaklar göstererek güncelledi ve tekrar çoğalttı.

Kadıköy Lisesi
İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı kapanırken dahi çalışmaya hız kesmeden devam ediyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/feed/ 0
Murat Seçkin: Atam gittiğinde anladım! https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/ https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/#respond Tue, 11 Jun 2019 08:32:46 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52140 Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Murat Seçkin, geçtiğimiz akşam Ataşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bir konsere konuk sanatçı olarak katıldı. Çağdaş Suseven yönetimindeki Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Yaz Konseri için yaklaşık 500 davetlinin karşısına çıktı. Konserin ortalarında Çağdaş Suseven’in Murat Seçkin’i anons ederek sahneye davet etmesiyle iki şarkı seslendiren sanatçı, konuklardan büyük alkış aldı.

Arif Şanlı Musiki Derneği

Özellikle ikinci şarkısını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiğini dile getiren Murat Seçkin; “Bugünlerde O’na ne çok ihtiyacımız var. Her ortamda O’nu ne çok arıyoruz” dedi. Koristlerle birlikte konukların da büyük bir coşkuyla eşlik ettiği şarkının sözleri şöyle başlıyor: “Aşkımız ne güzeldi, gittiğinde anladım. Pişmanlıklar faydasız, gittiğinde anladım. Seni çok sevdiğimi, kalbimdeki yerini, sen gittiğinde anladım.”

16 HAZİRAN’DA TÜRKAN SAYLAN’DA…

Şarkının tekrarını isteyen konuklara bir mesaj veren Seçkin; “Çok isterdim ancak ben buraya misafir olarak geldim. 16 Haziran’da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde özel bir konserimiz var. Kızıltoprak Musiki Derneği olarak ‘Yeşilçam’dan Nostaljiye’ başlığını taşıyan bu konserde hep birlikte seslendireceğiz. Hepiniz davetlimsiniz” açıklamasında bulundu.

murat Seçkin
]]>
https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/feed/ 0
Mahmut Muhtar Paşa köşkü direniyor https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/ https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/#comments Mon, 10 Jun 2019 17:14:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52123 Moda’daki Gazi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 19. yüzyıldan günümüze kalan tarihi bir miras… 1957’de Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim ve öğretime kapılarını açan ve çevrede “Mermer Konak” olarak da bilinen köşk, uzun süredir harap bir halde restore edilmeyi bekliyor.

Kadıköy’ün önemli simge yapılarından biri olan Mahmut Muhtar Paşa Köşkü‘nün acil olarak restorasyonu isteniyor. Bugünlerde 145 yaşında olan bina için restorasyon kararı alınmış, fakat gerekli çalışmaların tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçilememişti. Şimdilerde aynı bahçedeki ayrı bir binada, İstanbul Kadıköy Lisesi olarak eğitim ve öğretime devam ediliyor.

Mahmut Muhtar Paşa
SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

Okulun tarih öğretmeni ve araştırmacı-yazar Nusret Karaca, tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün korunmasına ilişkin Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu: “Artık söz, yazı, hiçbir şey fayda etmiyor. Her gün önünden geçen, uzun yıllardır bu tarihi binanın içinde yer aldığı kurumda görev yapan bir eğitimci, tarihçi ve yazar olarak haykırıyorum; sesimizi duyan, yazımızı okuyan yok mu? İlgili ve yetkililer neredesiniz?!”

Mahmut Muhtar Paşa
]]>
https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/feed/ 1
Saint-Joseph’ten Petit Pain Günü kutlaması https://www.kadikoylife.com/saint-josephten-petit-pain-gunu-kutlamasi/ https://www.kadikoylife.com/saint-josephten-petit-pain-gunu-kutlamasi/#respond Sun, 09 Jun 2019 21:15:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52100 Kökleri 1841 yılına kadar uzanan ve Kadıköy’ün önemli değerleri arasında gösterilen Saint-Joseph Fransız Lisesi, Petit Pain Günü’nü kutladı. Okulun geleneksel etkinliklerinden biri olan ve Saint-Joseph’liler Derneği tarafından düzenlenen Petit Pain Günü, her yıl mezuniyet töreni öncesinde okul bahçesinde gerçekleşiyor.

ÇİKOLATALI EKMEK…

Öğrenciler tarafından “çikolatalı ekmek” anlamı yüklenen Petit Pain’in oluşumu da hayli ilginç. Okulda eğitim gören öğrencilerin enerjileri tükenmek üzereyken onlara destek olmak ve hayatlarına renk katmak amacıyla 1970’li yıllara kadar sürdürülen uygulama, öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılanarak dikkatleri çekmiş.

ESKİ VE YENİ MEZUNLAR KATILDI… 

Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde 9 Haziran Pazar günü organize edilen etkinliğe, okulun eski ve yeni mezunlarından oluşan büyük bir grup katıldı. Okulun 2009 mezunları arasında yer alan Alize, Petit Pain Günü’ne seslendirdiği Fransızca şarkılarla büyük renk kattı. Tech Drone League tarafından drone’ların uçurulduğu buluşmada, üç Saint-Joseph’li DJ de gün boyu çaldı. Katılımcılar arasında, Saint-Joseph’ten başarıyla mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği eğitimi alan Erhan Altunay da vardı. Şimdilerde mitoloji ve paganizm konuları hayatının vazgeçilmez tarafını oluşturan Altunay’a, özellikle yeni mezunlar büyük ilgi gösterdi.

TÜM ZAMANLARIN EN BAŞARILI ÖĞRENCİSİ…

Petit Pain Günü’ne katılanlar arasında, okulun tarihine adını altın harflerle yazdıran isimler de yer aldı. Kadıköy Life Dergisi objektiflerinin bir araya getirdiği bu isimlerden biri Tahsin Burcuoğlu idi. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği yanında, büyükelçilik başta olmak üzere tam 35 yıl  Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan Burcuoğlu’nun esas özelliği, okulun not ortalaması en yüksek öğrencisi olmasıydı. Diğer isimler ise, 1968 yılında basketbolda Türkiye Şampiyonluğu’nu kazandıran Süleyman Özmen, Dimitri Stayanof, Edip Bibioğlu, Ferdi Tunçman, Rüveyda Bibioğlu, Şafak Bibioğlu ve Mehmet Özdeniz olarak yansıdı.

Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden 2009 yılında başarıyla mezun olan Alize, Petit Pain Günü’ne şarkıları ile renk kattı. Seslendirdiği Fransızca şarkılar ile konuklara renkli dakikalar yaşatan Alize’yi, ailesi ve o dönemde görev yapan öğretmenleri de izledi. Onu tebrik ederek kutlayanlar arasında, Türk Sanat Müziği Sanatçısı Çağdaş da vardı…
Lale Bekyel, Nabi Danacı, Nuran Danacı, Alize ve Konca Gezer…
Saint-Joseph’in Petit Pain Günü’nde, Kadıköy Life Dergisi olarak geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da stand açtık. Eski ve yeni mezunları yayınlarımız ile buluşturmanın yanında, Kadıköy’ün renkli isimleriyle söyleşiler yapma fırsatı da bulduk. Yakında “Leyla” isimli şarkısı için yeni single çıkaracak olan Çağdaş ve ünlü fotoğraf sanatçısı Bülent Uluçay, bu isimlerden sadece ikisiydi. Canan Toprakkaya, Özlem Aksu, Kadir Toprakkaya, Bülent Uluçay ve Çağdaş Suseven…
Buket Özgör, Nevzat Özgör, Gürhan Tekiner, Muzaffer Rasim Dokur, Nükhet Arpacı, Burcu Arpacı, İffet Aksu ve Emre Karakartal… 
Petit Pain
]]>
https://www.kadikoylife.com/saint-josephten-petit-pain-gunu-kutlamasi/feed/ 0
Irmak Okulları’nın acı kaybı https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinin-aci-kaybi/ https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinin-aci-kaybi/#respond Mon, 03 Jun 2019 22:01:07 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52096 Kadıköy’ün önde gelen eğitim kurumlarından Irmak Okulları’nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Bektaş hayatını kaybetti. 1936 yılında Adapazarı’nda doğan Bektaş, 83 yaşındaydı.

EŞSİZ BİR EĞİTİM NEFERİ, TAM BİR ATATÜRKÇÜYDÜ…

Erdem Bektaş’ın vefat haberini sosyal medyada paylaşan Tufan Ömer Özgenler, şu ifadeleri kullandı: “Yüzlerce genç O’nun desteğiyle okudu, üniversiteli oldu. Eşsiz bir eğitim neferi, tam bir Atatürkçüydü. Huzur içinde yat Erdem Bektaş. Gençlik, Kültür ve Hizmet Vakfı ile Irmak Okulları’ndaki çocukların seni çok özleyecek. Biz de öyle…”

]]>
https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinin-aci-kaybi/feed/ 0
Kadıköylüler anlatacak, başkan dinleyecek! https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-anlatacak-baskan-dinleyecek/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-anlatacak-baskan-dinleyecek/#respond Mon, 03 Jun 2019 15:19:34 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52086 Kadıköy Gazetesi’nin merakla beklenen Haziran sayısı yayınlandı. Aynı zamanda “Bayram Özel Sayısı” olarak da yayınlanan gazete sayfalarında, her biri birbirinden ilginç haberler yer alıyor.

Kadıköy Gazetesi’nin manşet haberlerinden biri; “Kadıköylüler anlatacak, başkan dinleyecek” başlığını taşıyor. Haberin içeriğinde ise, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın Temmuz ayından itibaren Kadıköy’ün 21 mahallesinde “Mahalle Toplantıları” düzenleyerek, mahallelerin sorunlarını yerinde tespit edip çözüm arayacağına yer veriliyor.

şerdil dara odabaşı
HAYALLER ALAÇATI, HAYATLAR KURBAĞALIDERE…

Kadıköy Gazetesi’nin ikinci manşet haberinde; “Hayaller Alaçatı, hayatlar Kurbağalıdere” başlığı ile ıslah çalışmaları süren Kurbağalıdere kıyısındaki bir tekne sahibinin yaptığı çevre düzenlemesiyle minik bir Alaçatı yaratma hayali okurlara aktarılıyor.

KADIKÖY, RÖNESANS DÖNEMİNİ YAŞIYOR…

Gazetenin birinci sayfasında yer alan bir başka haberde ise, Pınar Baltacı’nın Kadıköy Life Dergisi adına Pelin Batu ile yaptığı söyleşinin ipuçları bulunuyor. Yeni kitabı “Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar” hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı röportajda Batu’nun Kadıköy için yorumu ise şöyle: “Kadıköy, kültür-sanat alanında bir anlamda Rönesans dönemini yaşıyor.”

Kadıköy Gazetesi
GÖZTEPE İSTASYONU KÜLTÜR MERKEZİ OLUYOR…

Kadıköylüleri, özellikle de Göztepelileri sevindirecek bir başka iyi haber de Göztepe İstasyonu için var gazete sayfalarında. Haberde, bundan birkaç yıl önce Göztepeli Sunay Akın’ın “Tarihi istasyonlar kültür merkezi yapılsın” önerisiyle gündeme gelen projenin ilk halkasında sona gelindiği paylaşılıyor.

GAZETE BAYİLERİNDE, SEÇKİN KİTABEVLERİNDE…

Kadıköy Gazetesi’ne gazete bayilerinin dışında Barker Kırtasiye’nin Göztepe, Selamiçeşme, Cemil Topuzlu ve Ethem Efendi mağazalarından; Mephisto Kitabevi, Nezih Kitabevi, Remzi Kitabevi ve Gergedan Kitabevi şubelerinden ulaşabilirsiniz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-anlatacak-baskan-dinleyecek/feed/ 0
İstanbul’un plajları 4 Haziran’da açılıyor https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/ https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/#respond Sat, 01 Jun 2019 21:40:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52078 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan Plajları ile Avrupa Yakası’ndaki Güneş ve Menekşe Plajlarını 4 Haziran’da hizmete açacağını duyurdu. İBB’den yapılan yazılı açıklamada, İstanbulluların yaz süresince Caddebostan, Güneş ve Menekşe Plajlarında ağırlanacağı, haftanın yedi günü 08.00-19.00 saatleri arasında plajların hizmet vereceği belirtildi.

Can güvenliği ve sağlık konularında yüksek seviyede tedbir alındığı kaydedilen açıklamada, tüm plajların her hafta düzenli olarak deniz suyu temizlik oranı ölçümlerinin analiz edildiği ve gerekli ilaçlamalarının da yapıldığı bildirildi. Açıklamada, plajlarda hijyen ve sağlık açısından gün boyunca görevli personellerce temizlik işleri yürütüldüğü, güvenlik ve cankurtaran personeli sayesinde de gerekli tedbirler alındığı belirtilerek, İstanbul genelinde 515 kilo metrelik kıyı şeridi boyunca kıyı ve plaj temizliği yapıldığı vurgulandı.

DRONE KAMERALAR İBB PLAJLARINDA…

İBB İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekiplerinin, İBB plajları da dahil toplam 47 bin 800 metre uzunluğundaki 38 plajda gelişmiş teknolojik ekipmanlarla hizmet verdiği de aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İBB, İstanbul’daki plajlarda 2 drone (insansız hava aracı), 35 jet-ski, 7 kurtarma botu, 2 amfibik kurtarma jeti (kara ve deniz aracı) 14 ATV aracı, 190 gözetleme kulesi ve 481 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor. Belediye plajlarında soyunma konteynerleri, duş alanları ve şemsiyeler, günübirlik tatilcilerin hizmetine sunuluyor. Yiyecek ve içecek ihtiyacına çözüm sunan büfe ve kafeteryaların yer aldığı plajlarda şort, oyun topları, simit gibi deniz malzemeleri satışının yapıldığı çeşitli stantlar bulunuyor. Plajlarda, İstanbulluların keyif içerisinde bir gün geçirebilmeleri için yeşil alanlar, basketbol ve voleybol sahaları ile çeşitli spor aletlerinin bulunduğu sosyal yaşam alanları da yer alıyor.”

caddebostan plajı
CADDEBOSTAN PLAJLARI…

Caddebostan sahilinde toplam bin metre uzunluğunda 3 ayrı belediye plajı bulunuyor. Olası durumlara karşı zodyak kurtarma botu ve ambulansın hazır bekletildiği plajlarda gün boyunca müzik yayını yapılıyor. 450 metre uzunluğundaki Caddebostan 1 Plajı’nda 7 yaş ve üzeri için şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve WC alanlarının kulanım bedeli yetişkinler için 25 lira, öğrenciler içinse 12 lira olarak belirlendi. Plajdan ayrıca engelli vatandaşlar ile refakatçisi olan bir kişi, yine ücretsiz olarak yararlanabiliyor. 300 metre uzunluğundaki Caddebostan 2 Plajı ve 250 metre uzunluğundaki Caddebostan 3 Plajı ise ücretsiz olarak hizmet veriyor. Öte yandan, Menekşe ve Caddebostan 2-3 Plajlarında 10 lira ödeyerek, şezlong ve şemsiye kiralamanın da mümkün olduğu kaydedildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/feed/ 0
“Benim Komşum Tiyatro” mezunlarını verdi https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/ https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/#respond Thu, 30 May 2019 10:53:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52067 Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatroları Platformu işbirliğiyle gerçekleşen “Benim Komşum Tiyatro” programı, üçüncü dönem mezunlarını verdi. Programa katılan 240 mahalleliye, Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle katılım belgeleri verildi.

Benim Komşum Tiyatro
500’ÜN ÜZERİNDE KİŞİ MEZUN OLDU…

Kadıköy’ün kültür-sanat politikalarına katkıda bulunmayı ve bilinçli bir seyirci oluşturmayı hedefleyen, 20 tiyatro grubunun katılımıyla hayata geçirilen “Benim Komşum Tiyatro” projesinden, 3 yılın sonunda toplam 555 kişi mezun oldu. Mahallelilerle tiyatroyu buluşturan projede tiyatronun nasıl doğduğu; tiyatronun dünü, yarını; dekorun, kostümün, ışığın, müziğin işlevi; bir oyuncunun hazırlığı gibi tiyatroya ilişkin konularda katılımcılara bilgi verildi ve tiyatronun farklı alanlarından sanatçılar seminerler düzenledi.

SAHNE HEYECANINI TECRÜBE ETTİLER…

Tiyatroların yerleşik mekânlarında gerçekleşen çalışmalarda komşular, sanatın ustalarını tanırken, ülkemizde perde açan tiyatroları da öğrendi. Seminer ve atölyelerle zenginleşen “Benim Komşum Tiyatro” çalışmaları, katılımcıların prova sürecini tecrübe etmeleri ve sahne heyecanını yaşamaları için ortaya koydukları bir ürünle son buldu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/feed/ 0
Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/ https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/#respond Wed, 29 May 2019 19:30:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52053 Caddebostan sahilinin incisi kabul edilen ve halk arasında “Beyaz Köşk” olarak da bilinen Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? Beyazlığından eser kalmayan köşkün çevresinde de deformasyonun başladığını gören Kadıköylüler, “Ne oluyor?” sorusunu sormaya başladı.

AKASYA, İNCİR, MANOLYA AĞAÇLARI İÇİNDE…

Kadıköylülerin çok iyi bildiği, sahilyolu yapılmadan önce denizden tekne ile gezerken, şimdilerde ise sahil şeridinde yürürken hayranlıkla seyrettikleri köşk, bulunduğu koruluk içerisinde asırlık çam ağaçlarının yanı sıra akasya, incir ve manolya ağaçlarıyla da dikkat çekiyor. Köşkte oturan kiracıların bugüne kadar binaya hiç bakmadıklarını dile getiren çevre sakinleri; “Bu yapı Kadıköy’ün, özellikle de Caddebostan’ın en önemli simgelerinden biri. Titizlikle korunması gereken, hem tarihi hem de mimari bir şaheser!” yorumunda bulundu.

Ragıp Paşa Köşkü
RAGIP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Caddebostan Cemil Topuzlu Caddesi’nde yer alan köşk, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mabeyncisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı’nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a yaptırıldı. Yapımı 1906 yılında tamamlanan Ragıp Paşa Köşkü, büyük bir koruluk içinde yer alıyor.

KIRK BİN ALTINA YAPILDI…

Kadıköy’ün simgeleri arasında gösterilen Ragıp Paşa Köşkü, oldukça değişik bir mimari görüntüye sahip. Kırk bin altına mâl olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün tavanlarında eritilerek elde edilen altın varaklar kullanılmış, deniz tarafına ise bir kule yaptırılmış. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı, büyük oymalı demir kapısının karşısında iki güzel bina inşa edilmiş. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılmış, yerine apartmanlar yapılmış. Ancak yaverlerin oturması için yapılmış olan tek katlı taş bina, bugün hâlâ bütün güzelliğiyle yerinde durmakta.

Ragıp Sarıca Paşa Köşkü
KIZI TEVHİDE HANIM İÇİN DE KÖŞK YAPTIRDI…

Ragıp Paşa Köşkü’nün yanında ise, aynı korulukta Tevhide Hanım Köşkü bulunmakta. Tevhide Hanım, Ragıp Sarıca Paşa’nın kızı olup, onun köşkünü de Ragıp Paşa farklı bir mimari tarzda inşa ettirmiş. Altı dönümlük bir koruluk içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü’nün bahçesinde uzun süredir yapılaşma sağlanması için etkin ve yetkin kişiler tarafından çalışmalar yapıldığı söylentileri ortalıkta dolaşmakta. Ancak, Kadıköy Belediyesi’nin internet sitesinden edinilen bilgiye göre koruluğun yer aldığı 119 parselin önemli bir kısmı “yerleşime uygun olmayan alan” sınırları içerisinde kalıyor ve anlaşıldığı kadarıyla parselde inşaat yapılması mümkün görülmüyor.

RODOS’A SÜRGÜN EDİLDİ…

Yıldız Sarayı’nın güvenilir bir mensubu olan Ragıp Paşa, devlet memuriyeti yanında ticaretle de uğraşmış; Beyoğlu’nda birbirine yakın Anadolu, Rumeli, Afrika Hanlarını yaptırmış, Umurca Rakı Fabrikası’nı kurmuş. 1908 Meşrutiyeti’nden sonra padişahın Selanik’te Alatini Köşkü’ne gönderilmesini takiben Rodos’a sürgün edilmiş, orada hastalanarak mide kanserine yakalanmış. Tedavi için İsviçre’ye giden Paşa, dönüşte çok yaşamamış ve 1920 yılında bu köşk içinde vefat etmiş. Paşa’nın ölümünden sonra yapı önce avukat İbrahim Ali Bey’e, daha sonra Sait Çiftçi’ye satılmış. Bir süre Yat Kulübü olarak kullanılan Ragıp Paşa Köşkü, 1. Dünya Savaşı yıllarında ise ordu tarafından İhtiyat Zabit Okulu ve hastane olarak hizmet verdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/feed/ 0
Cengiz Korkut’tan iftar daveti https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkuttan-iftar-daveti/ https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkuttan-iftar-daveti/#respond Wed, 29 May 2019 18:54:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52048 Sosyal yaşamdaki etkinlikleriyle adı Kadıköy ile bütünleşen isimler arasında yer alan Tema Sigorta kurucularından Cengiz Korkut, özel bir iftar daveti verdi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın da onur konuğu olarak katıldığı davet, iftar sonrasında sazlı sözlü eğlenceye dönüşerek, uzun yıllar konuşulacak bir geceye dönüştü.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Şendoğan Karadeli’nin seslendirdiği şarkılara konuklar da eşlik edince, bu buluşmaların sık sık tekrarlanması istendi. Kozyatağı Hayati Ocakbaşı’ndaki özel bölümde gerçekleşen buluşmaya Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Kayhan, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Kadıköy ve Ataşehir Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

ANAVATAN PARTİSİ KURUCULARI…

Gecenin en renkli tarafı ise, 1984-1994 yılları arasında Türkiye’nin kaderini değiştiren projelere imza atan Anavatan Partisi’nin kurucularının da buluşmaya katılması oldu. ANAP Kadıköy İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Şeref Ekşi, o dönem meclis üyesi olarak görev yapan Özcan Dündar, Vedat Çakıroğlu, Yusuf Sürmen, Turan Kubat, Şevket Yıldız, Cengizhan Serter, Fikri Yılmaz, Metin Alkan, Neşe Canyurt, Güzin Gözberk, Melek Leventoğlu, Turan Ekşioğlu, Celal Kansu, Cevat Akova gibi isimler, o yılların anılarıyla dolu yolculuğa çıktı.

Cengiz Korkut
]]>
https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkuttan-iftar-daveti/feed/ 0
Hayati Ocakbaşı iftarını mutlaka denemelisiniz https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-iftarini-mutlaka-denemelisiniz/ https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-iftarini-mutlaka-denemelisiniz/#respond Wed, 22 May 2019 21:54:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52015 Kozyatağı’nda Nida Kule arkasında bulunan özel lezzet noktası Hayati Ocakbaşı’nda, kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedebileceğinizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Diğer zamanlarda farkı belli olan mekân, iftar sofrasında da hayli iddialı. Özellikle açık büfe tatlı-meyve servisindeki cezbedici seçenekler, kontrolünüzü kaybetmenize davetiye çıkarıyor. Biz denedik, sizlerin de mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz…

Mekanda Efektif Gümrükleme’nin geleneksel iftar buluşmasını internet haber portalımız için görüntüledik. Bu yıl beşinci defa bir araya geldiklerini ve bundan çok memnun olduklarını dile getiren Efektif Gümrükleme Genel Müdürü Ekin Kalenderoğlu’ndan, Kadıköy Life Dergisi için bir de özel röportaj sözü aldık. Atilla Bülent Ercan, Erdal Günbeyi, Anıl Bıyıklıoğlu, Bahar Kandemir, Rahime Tutum, Tuğba Karabulut, Zülfiye Çoker, Ekin Kalemdaroğlu, Ümit Can, Gökhan Payir ve Ersin Zorlu…
Toyzz Shop İnsan Kaynakları Departmanı çalışanlarından Hilal Erdinç ve Ece Kılıç, Ramazan ayı başlar başlamaz karar verdikleri Hayati Ocakbaşı iftarını geçtiğimiz akşam gerçekleştirmiş olmanın keyfini, 9 çeşit tatlı setinden aldıkları örneklerin hepsini de test ederek çıkardılar. Hemen karşı masada bulunan diyet uzmanı bir tanıdığımız ise “İş yerleri İzmit’te, eğer yürüyerek gidebilirlerse sorun olmaz” yorumunda bulundu…
Hayati Ocakbaşı’nın müdavimleri arasında yer alan EUBSA Genel Müdür Yardımcısı Sinem Çolak, bu defa yakın arkadaşı Neslihan Zennure Erzurumlu’yu konuk olarak mekânda ağırladı…
Hayati Ocakbaşı
Dillere destan olan Hayati Ocakbaşı iftarını biz de yaşamak istedik ve Kadıköy Life Ailesi olarak mekânın lezzetlerini test ettikten sonra hak verdik. Cenay Toprakkaya, Canan Toprakkaya, Gökçe Özdüven, Emrah Özdüven ve Kadir Toprakkaya…
Hayati Ocakbaşı’nda kuruluşu 1953 olan Kozyatağı Şükran Karabelli İlkokulu’nun da iftar buluşmasına denk geldik. Okul Müdürü İsmet Sancak’ın ev sahipliği yaptığı buluşmada öğretmenler ve idareciler; “Önümüzdeki günlerde başlayacak olan tatil dönemi öncesi bu buluşma iyi geldi” dedi. Öğretmenler arasında daha önce sayfalarımıza konuk olan Esin Elüstün ile Nesrin Kayıran da vardı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-iftarini-mutlaka-denemelisiniz/feed/ 0
Kozyatağı Kültür Merkezi’nde solistler geçidi https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/ https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/#respond Wed, 22 May 2019 20:27:05 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52003 Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, geçtiğimiz akşam Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız’ın önderliğinde muhteşem bir konsere ev sahipliği yaptı. Şef İlter Burak Kalay yönetimindeki koronun performansı beğeniyle karşılanırken, gecede adeta solistler geçici yaşandı.

Konserin en renkli anlarından biri, solistlerden Öznur Şimşek’in sürpriz yaparak Ertuğrul Yıldız ile düet yapması oldu. Ses tonunun naifliğiyle Sezen Aksu’yu andıran Şimşek, daha sonra “Belalım” şarkısını seslendirerek tüm salonda alkış tufanı estirdi. Dinleyiciler, Kozyatağı Kültür Merkezi‘nden ruhlarını müzik ziyafetiyle doyurarak ayrıldı.

Kozyatağı Kültür Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/feed/ 0
Müzisyen Volkan Kirpik’in korosu Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/#respond Wed, 22 May 2019 15:32:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51991 Müziğe çok küçük yaşlarda babasının teşvikiyle ud çalarak başlayan müzisyen Volkan Kirpik, bugünlerde mesleğine profesyonel olarak devam ediyor. Hobi olarak başladığı müziğin konservatuvara kabul edilmesinin ardından işi haline geldiğini ifade eden Kirpik; “Uzun süredir öğretmen olarak çalıştım ama şu sıralarda sadece Moda’daki müzik dershanemde dersler veriyorum. Bunun yanında müzik, hayatımın büyük bir kısmını kaplıyor. Koro çalışmalarım ve sahne hayatım devam ediyor” dedi.

Volkan Kirpik
“ÖĞRENCİLERİMİ ŞARKI SEÇİMLERİNDE ÖZGÜR BIRAKIYORUM”

İşini severek yaptığını belirten sanatçı; “Ama şanslıyım ki işim de beni çok seviyor. 14 yaşımda kanun çalmaya başladım. Bugün birçok müzik aletini çalabilsem de profesyonel olarak ud ve kanun çalıyorum. Bir de şu sıralar Kadıköy Belediyesi desteğinde bir koro çalışmamız var. Koroya katılmak isteyenler, belediyemiz aracılığı ile bizimle iletişime geçebilir. Herhangi bir sınava tabii tutulmadan, sadece heyecan ve yeterli istek olması halinde koroma katılabilirler. Unutmasınlar ki aslında hiç kimsenin sesi kötü değil, sadece yanlış şekilde söylüyorlar. Öğrenmek için de cesaretli olmaları gerekiyor. Ben çalışmalar sırasında öğrencilerimi bir hayli özgür bırakıyorum. İstedikleri parçaları bana sunuyorlar ve en uygun olana birlikte karar veriyoruz. Böylelikle çok farklı türde parçaların olduğu, birleştirici bir çalışma oluyor” şeklinde konuştu.

Volkan Kirpik
KONSER 29 MAYIS’TA!

Müziğin evrenselliğine de vurgu yapan Volkan Kirpik; “Yeni dönemde farklı dillerdeki parçaları da koromuz bünyesine almak istiyoruz. Koro çalışmalarımızda öne çıkan bir diğer detay da çalışmalarımıza çok değerli müzisyenlerin katılıyor olması. Arkadaşlarım koroya destek sunmak adına derslerimizde kendi müzik aletleri ile bulunuyor. Ben de kendi korom dışında Anadolu Yakası’ndaki neredeyse bütün korolara kanunla eşlik ediyorum. Bu dayanışma, koroya katılan arkadaşlar için de nitelikli bir deneyim oluyor. Konserimiz ise 29 Mayıs tarihinde Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde olacak. Tüm Kadıköylü müzikseverleri bekleriz” diyerek sözlerini noktaladı. Koro konserlerinde ara ara kendi enstrümantal performanslarını da sergileyen Müzisyen Volkan Kirpik, önümüzdeki eylül ayı içerisinde ilk enstrümantal albümünü çıkarmaya hazırlanıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/feed/ 0
Söğütlüçeşme gar oluyor, yeşil alan betonlaşıyor! https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/ https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/#respond Wed, 22 May 2019 14:18:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51982 İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme, gar olarak düzenleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre, alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirterek, bölgedeki yeşil dokunun da betonlaşacağı uyarısında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Söğütlüçeşme‘de bulunan 65 bin 370 metrekare gar alanına ticari amaçlı ve yolcuların diğer ihtiyaçlarını karşılama gerekçesiyle yapılaşma plan tadilatı yaparak, askıya çıkardı. Söz konusu alanda mevcut durumda demiryolu ve taşıt yollarının yanı sıra dere bandı ve dere ıslah hattı ile yeşil boş alanlar bulunuyor. Bakanlığın raporunda şu ifadeler yer aldı: “Planlama alanında yer alan ulaşım hatları, dere koruma bandı gibi ana fonksiyonlar korunmuş olup, gar sahasının çözümlenebilmesi için Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı fonksiyonu tanımlanmıştır. Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı içerisinde sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları, yolcu ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar yer alacaktır.”

Söğütlüçeşme

PLAN RAPORU GERÇEKÇİ DEĞİL…

Kadıköylü inşaat mühendisi İbrahim Doğan ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamalada raporda belirtilen gerekçelerin bilimsel ve inandırıcı yanı olmadığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Zira raporun zemin etüdünde bu bölgenin zemin açısından yapılaşmaya uygunluğunun tartışılır olduğu, dere bandında olması ve taşkın koruma bandı gibi hususların yanı sıra yeraltı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca, plan değişikliği yapılan bu alanda olası bir depremde zeminde sıvılaşmanın olacağı özellikle belirtilmiştir. Ayrıca söz konusu alanda ticari maksatlı olarak üretilen yapılar bölgeye yeni yapı yoğunluğu ve nüfus artışı getirecek, böylece yeni trafik sorunları ve diğer sorunları da birlikte getirecektir. Bölgede yolcuların ihtiyacını karşılayacak yakın mesafede bölge esnafının ticari alanları ve dinlenme amaçlı yerler vardır ve yeterlidir.

BÖLGEYE YAPILACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK…

Netice itibarı ile plan değişikliği ile yapılmak istenen yurttaşların rahatlıkla yolculuk yapması değil, orada bulunan boş alanları yapılaşmaya açarak yandaşlara rant sağlamaktır. Zira, bölgede ve özellikle istasyon çevresinde boş alana ihtiyaç vardır. Araç ve toplu taşıma trafiğinin yoğun olduğu bu alanda bu yoğunlukta yapı inşa etmek çılgınlıktır ve bölgeye yapılacak en büyük kötülüktür.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/feed/ 0
ZİÇEV’den Kozyatağı’nda Bahar Şenliği https://www.kadikoylife.com/zicevden-kozyataginda-bahar-senligi/ https://www.kadikoylife.com/zicevden-kozyataginda-bahar-senligi/#respond Wed, 22 May 2019 13:21:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51968 Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) yararına organize edilen Bahar Şenliği büyük ilgi gördü. Kozyatağı Kriton Curi Parkı’nda gerçekleşen şenlik, özellikle çevre sakinlerinin beğenisiyle karşılandı.

18-19 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenen şenlikte, doğal ürünler ve özgün el sanatlarından oluşan eserler sergilendi. Satışlardan elde edilen gelirin büyük kısmı, ZİÇEV yararına kullanılmak üzere vakfa aktarıldı.

35 YILDIR AKTİF…

Türkiye genelinde 14 şubesi bulunan derneğin genel merkezi Ankara’da olmasına rağmen, Ümraniye’de yer alan İstanbul Şubesi tam 35 yıldır çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şenlik boyunca ZİÇEV’e gönül verenlerle buluştuklarını dile getiren ZİÇEV İstanbul Şubesi Başkanı Şua Eriç, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “İki gün boyunca öğrencilerimizin becerilerini ziyaretçilerimizle paylaşmış olmaktan büyük mutluluk duyduk. Ayrıca ziyaretçilerimizi takı tasarımları, giyecek ve yiyeceklerden oluşan el yapımı ürünlerle buluşturduk. İmza günleri, söyleşiler, folklor gösterileri gibi etkinlikler yaptık. İnşallah gelecek yıl yine aynı yerde daha yaygın aktiviteler eşliğinde katılımcılarımızla birlikte olmayı planlıyoruz” dedi.

ZİÇEV
ZİÇEV’in Bahar Şenliği’ne ürettiği takı tasarımlarıyla destek veren Acıbadem Hastanesi doktorlarından Dr. Asuman Aytar; “Benim için en büyük mutluluk, onların yaşamlarına renk katmak ve katkıda bulunmaktı” dedi…
Şua Eriç, İnci Cengiz, Beyhan Alper, Ayşim Akurgal ve Alican Eser…
]]>
https://www.kadikoylife.com/zicevden-kozyataginda-bahar-senligi/feed/ 0
Tepe Nautilus’ta Evde Bahar Günleri https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-evde-bahar-gunleri/ https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-evde-bahar-gunleri/#respond Wed, 22 May 2019 10:02:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51969 Tepe Nautilus, 24-26 Mayıs tarihleri arasında Evde Bahar Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Üç gün sürecek Evde Bahar Günleri, Tepe Nautilus ziyaretçilerini ev, dekorasyon ve beyaz eşya mağazalarındaki indirimler, editörün seçimleri, yaratıcı yetişkin atölyeleri ve Özge Ulusoy’un dekorasyon trendlerini anlatacağı keyifli bir söyleşi ile buluşturuyor. Tepe Nautilus’un Instagram hesabı üzerinden yapılacak yarışmayı kazanan bir kişi ise 1.000 liralık hediye çekinin sahibi oluyor.

Bu bahar evini yenilemek isteyenler, 24-26 Mayıs tarihleri arasında Tepe Nautilus Evde Bahar Günleri’nde buluşuyor. Editörün seçimleri, indirimler ve yetişkin atölyelerinden yararlanma imkânı sunan Evde Bahar Günleri, üç gün boyunca Tepe Nautilus ziyaretçilerini bekliyor. Evde Bahar Günleri’nde avantajlı kampanya ve indirimlerden yararlanacak ziyaretçiler, dekoratif ürünlerin tasarlanacağı yaratıcı atölyelere de katılma imkânı buluyor. 24 Mayıs’ta “Ahşap Saat Yapımı” ile başlayan atölyeler, 25 Mayıs tarihinde “Kuru Çiçeklerden Vintage Plak Yapımı” ve 26 Mayıs tarihinde “Saksı Boyama Atölyesi” ile devam edecek.

özge ulusoy
ÖZGE ULUSOY İLE KEYİFLİ BİR SOHBET…

Evde Bahar Günleri kapsamında Tepe Nautilus’un Instagram hesabı üzerinden favori yaz stilini yansıtan dekorasyon fotoğraflarını #tepenautilusxmcmaison ve #tepenautilusileyazstilim hashtagleriyle paylaşanlar arasından seçilecek şanslı kişi, 1.000 liralık hediye çekinin de sahibi olacak. 25 Mayıs Cumartesi günü ise Özge Ulusoy, ziyaretçilerle birlikte 2019’un ev dekorasyon trendleri, yeni dönem aksesuarlar ve ev düzenleme yaklaşımları hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirecek.

ATÖLYELER ÜCRETSİZ…

Tepe Nautilus, birbirinden avantajlı indirim ve kampanyaları, yaratıcı yetişkin atölyeleri ve söyleşileriyle üç gün boyunca dolu dolu geçecek Evde Bahar Günleri’ne tüm ziyaretçilerini bekliyor. Ücretsiz olarak ziyaretçilerin katılabileceği atölyeler, 20 kişilik kontenjanla günde iki seans olarak gerçekleşecek.

Tepe Nautilus
]]>
https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-evde-bahar-gunleri/feed/ 0
Sonsuz Döngü Sergisi, Büyük Kulüp’te açıldı https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/ https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/#respond Tue, 21 May 2019 12:48:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51960 Ressam Hafize Elibollar Ortaç’ın 9. kişisel resim sergisi “Sonsuz Döngü”, Büyük Kulüp’te düzenlenen kokteyl ile ziyarete açıldı. Sergiye sanatçının dostları, Tatbiki Güzel Sanatlar’dan okul arkadaşları, sanatseverler ve basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Ortaç’ın 37 eserinin yer aldığı sergi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar gezilebilecek.

Sanat yazarı, gazeteci ve eleştirmen Abdülkadir Günyaz, Hafize Elibollar Ortaç’ın sergideki eserleri hakkında şunları söyledi: “Kadın ve nar! Sürprizlere açık iki yaşamsal öğe… Kadın, o müstesna fiziğinin dışında bir nice gizemi de kapsayan, tıpkı nar gibi bir nice çoğalımın da simgesi. Tüm bu tanımlar, Tatbiki Güzel Sanatlar kökenli sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın Büyük Kulüp’te 16 Mayıs 2019 tarihinde açılan sergisinin ana eksenini oluşturuyor. Bu resimlerde tabi ki sadece kadınlar binbir gizemli nar değil, fakat yaşamın tüm sevincini de öncelikle renklerinde ve anlatımında izlemek mümkün. Yaşam sevinci, sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın ana konseptini oluşturuyor diyebiliriz.”

SONSUZ DÖNGÜ…

Sergilenen eserlerinde “kadın ve nar” temasını işleyen sanatçı Hafize Elibollar Ortaç ise, varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” sergisini şöyle ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

TIPKI PARMAK İZİ GİBİ…

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar… Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

Büyük Kulüp
31 MAYIS’A KADAR GEZİLEBİLİR…

Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun olduuktan sonra İngiltere’de Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’ne misafir öğrenci olarak devam eden, Türkiye’ye döndükten sonra bir süre resim öğretmenliği yapıp, Maltepe’de kendi atölyesini kuran sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın sergisi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar Büyük Kulüp’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Tatbiki Güzel Sanatlar’dan dostları, Hafize Elibollar Ortaç’ı Büyük Kulüp’teki dokuzuncu kişisel sergisinde de yalnız bırakmadı…
Hafize Elibollar Ortaç
Kızı Sena Ortaç da bu özel gününde annesinin yanında yer aldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/feed/ 0
Çevre Koleji, Milli Mücadele’nin 100. yılını coşkuyla kutladı https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/ https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/#respond Mon, 20 May 2019 20:57:50 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51945 Eğitim sektöründe 20 yılı aşkın tecrübesiyle Kadıköy’de dünya vatandaşı bireyler yetiştiren Çevre Koleji, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkış ruhunu, hem velilerine hem de bulunduğu ilçe sakinlerine doyasıya yaşattı.

Çevre Koleji idareci ve öğrencileri, 19 Mayıs Mahallesi’nde okuldan çıkıp Atatürk Caddesi’nde çok büyük bir katılımla yürüyüş gerçekleştirdikten sonra okul bahçesinde törene devam etti. Okul bandosu eşliğinde yapılan coşkulu yürüyüşe havadan polis helikopteri destek verirken, tören vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.

PERFORMANSLAR GÖZ DOLDURDU…

19 Mayıs’ın 100. yılında Bandırma Gemisi olarak tasarlanan sahne platformu, velilerin beğenisiyle karşılandı. Okul öğrencisinin giydiği elbise ve makyaj ile at üstünde okul bahçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırması ise tüm izleyenleri duygulandırdı. Çevre Koleji Genel Müdürü Leyla Bilgin, “19 Mayıs’ın 100. yılı kutlu olsun” dedikten sonra Lise Müzik Grubu da canlı performansı ile göz doldurdu.

Yazı ve fotoğraflar: Bülent Uluçay / FOTO YURT

Çevre Koleji
]]>
https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/feed/ 0
Kadıköy’de karnaval gibi 19 Mayıs! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-19-mayis/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-19-mayis/#respond Mon, 20 May 2019 14:38:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51922 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yılı, Kadıköy’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Gün boyu süren etkinliklerin doruk noktasını ise, Bağdat Caddesi’nde gerçekleşen “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturdu. Kadıköy Life Dergisi Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in objektifine yansıyan anlarda yüz binler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 19 Mayıs akşamı Bağdat Caddesi’nde “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile yürüdü.

19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yılki adresi yine Kadıköy oldu. Gün boyu devam eden etkinlikler, saat 09:00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve okulların yer aldığı resmi törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

KALAMIŞ PARKI FESTİVAL ALANINA DÖNDÜ…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın merkez üssü Kalamış Atatürk Parkı oldu. Gün boyunca DJ performansı ile müziğin renklendirdiği etkinlikte, katılımcılar sportif aktivitelerle doyasıya eğlendi. Özellikle çocuklar için oyun aktiviteleri hazırlandı. Kaykay ve halk oyunları gösterilerinin yer aldığı etkinlikte; fileli bir sopa ve top ile oynanan, beyzbola benzeyen lakros sporu için de bir gösteri maçı düzenlendi.

PEDALLAR 100. YIL İÇİN DÖNDÜ…

19 Mayıs için bu yıl da her yıl olduğu gibi her yaştan yurttaş, yaklaşık 12 kilometrelik bisiklet turunda pedal çevirdi. Katılımcılar, “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile bisiklet sürdü. Saat 11.00’de Kalamış Atatürk Parkı’ndan başlayan bisiklet turu kapsamında Bağdat Caddesi’nde duran bisikletliler, 15’er metrelik Türk bayrağı ile birlikte Atatürk posteri açarak saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı’nı söylediler.

BAŞKAN ODABAŞI BİSİKLET SÜRDÜ…

Bisiklete binenler arasında, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve eşi Rojvan Odabaşı da vardı. Bu yıl beşinci kez düzenlenen bisiklet turuna, 7’den 70’e tüm bisiklet sürücüleri katıldı. Düdük sesleri eşliğinde bisiklet süren bisikletliler, hayli renkli görüntüler oluşturdu. Bireysel sürücülerin dışında Kadıköy’ün bisikletli bir kent olma kimliğine katkıda bulunan Bisikletli Ulaşım Platformu, Bisikletliler Derneği, Engelsiz Pedal Derneği, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Perşembe Akşamı Bisikletçileri, İstanbul Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü (İSBİDOS), 29 Ekim Bisikletçileri, Sahil Bisiklet Grubu, Cyclist gibi önemli bisiklet topluluklarına çağrı yapıldı. Bisiklet turu, yaklaşık iki saatlik sürüşün ardından yine Atatürk Parkı’nda son buldu. Sürüş sonrasında katılımcılar, sürüş boyunca bisikletlerinin ardına bağladıkları Türk bayrağı desenli balonları gökyüzüne bıraktı.

MOTOSİKLETLİLERDEN 1500 KİŞİLİK KONVOY..

19 Mayıs kutlamalarına, Türkiye Motosikletliler Platformu da 1500 kişilik bir konvoy ile katıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinden 19 Mayıs için gelen motosikletliler grubu, sabah saatlerinde sahilyolunda toplanıp, Suadiye Oteli önünden Bağdat Caddesi‘ne çıktı. Ardından da Cadde’yi boydan boya geçerek Kızıltoprak’tan çevreyoluna bağlandılar ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Edirnekapı Şehitliği’ne ulaşarak ülkemiz için kendilerini feda eden vatansever şehitlerimizi ziyaret ettiler.

BAĞDAT CADDESİ’NDE 100. YIL YÜRÜYÜŞÜ…

19 Mayıs etkinliklerinin doruk noktasını, Bağdat Caddesi’nde düzenlenen “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturdu. Yüz binlerce kişi, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle Bağdat Caddesi’nde yürüdü. Suadiye Işıklar’dan başlayacan yürüyüşe Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın yanı sıra CHP geçmiş dönem Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Kadıköy’e önemli hizmetlerde bulunan geçmiş dönem Belediye Başkanı Selami Öztürk de yer aldı.

19 Mayıs
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-19-mayis/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nden yedinci sergi https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/#respond Mon, 20 May 2019 12:23:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51916 Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü, yedinci fotoğraf sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Beş yıldır Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılmış fotoğrafçılık kurslarından sertifikalarını alan kursiyerlerin çektiği fotoğraflar büyük ilgi gördü.

Çalışmalarını fotoğraf ve grafik eğitmeni Ahmet Tanju ile birlikte yürüten Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nün 35 katılımcısı tarafından çekilen 55 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına; Ersin Alok, İbrahim Zaman ve Ali Ethem Keskin gibi ünlü isimler de katıldı. Sergide portre, macro, abstract, creatif, stillife, manzara, gece ve uzun pozlamalardan oluşan çekimler dikkat çekti. Özellikle fotoğrafa gönül vermiş meraklılar tarafından dikkatlice incelenen çalışmalar için olumlu yorumlar yapıldı. Fotoğrafçılık Kulübü’nün sekizinci sergisinin eylül veya ekim ayında açılması bekleniyor.

Fenerbahçe Gönüllüleri
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/feed/ 0
Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü, CKM’de sergi açtı https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/#respond Mon, 20 May 2019 11:32:14 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51909 Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü eğitmenleri Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm ile öğrencilerinin resim sergisi, Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu tarafından açılan sergi, 25 Mayıs 2019 tarihine kadar CKM’de ziyaret edilebilecek.

Resim Kulübü öğrencilerinin yanı sıra eğitmenler Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm de sergide ikişer resim ile yer aldılar. Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde eğitim alan öğrencilerin resimlerine, eğitmenlerinin tekniklerinin yansıdığı görüldü.

Caddebostan Gönüllüleri
TETİANA MÜSEVİTOĞLU HAKKINDA…

2009 yılında Nesibe Müsevitoğlu’nun oğlu Serkan Müsevitoğlu ile evlenerek Türkiye’de yaşamaya başlayan genç kuşak sanatçılarından Eğitmen Tetiana Müsevitoğlu, 1986 yılında Ukrayna Kherson’da doğdu. Kiev Kültür ve Sanat İdari Personeli Devlet Akademisi’nden mezun oldu. 2008’de Çek Cumhuriyeti’nde University of West Bohemia fotoğraf bölümünde eğitim programını tamamladı. 2016-2018 yılları arasında Kiev Reklam Enstitüsü’nde grafik tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tetiana için İstanbul’da yeni bir yaşam sayfası açılmış, bir yandan dil öğrenirken; kişisel ve karma sergiler, magazin, kitap ve dergilerin kapak tasarım üzerine çalıştı. Yağlı boya, suluboya, karakalem, pastel gibi teknikler kullanan Tetiana’nın en sevdiği teknik, yağlı boya çalışmalarıdır. Yaptığı çalışmalarda akademik klasik resim eğitimi, kompozisyon, bileşimsel bütünlük ve renk zenginliği olarak yansımakta. Venüs Sanat Galerisi’nde, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüevi’nde resim atölyelerinde eğitmenlik yapmakta.

ÇİĞDEM AKÜZÜM HAKKINDA…

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nün diğer eğitmeni Çiğdem Aküzüm, 1977 yılında Kars’ta doğdu. Siyah Kalem Resim Atölyesi’nde desen dersleri aldıktan sonra, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü’nden 2013 yılında mezunu olup, 2017 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Pedegojik Formasyon eğitimini tamamladı. Kişisel ve karma sergiler ile sanatsal çalışmalarını sergileyen Çiğdem Aküzüm, grafik ve tasarım alanında da çalışmakta. Halen Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde yağlıboya eğitimleri vermekte ve çocuklara yönelik resim çalışmaları da yapmakta.

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/feed/ 0
Bağdat Caddesi Derneği iftarda buluştu https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-iftarda-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-iftarda-bulustu/#respond Sun, 19 May 2019 15:58:55 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51886 Kuruluş çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlanan ve Kadıköylülerin çok şey beklediği Bağdat Caddesi Derneği, ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Bostancı Tavacı Recep Usta’da iftar programı şeklinde düzenlenen etkinliğe 120 davetli katıldı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın da katılanlar arasında yer adlığı iftar davetinde bir konuşma yapan Bağdat Caddesi Derneği Başkan Ali Güvenç Kiraz; “Bağdat Caddesi, Kadıköylü olmak bir ayrıcalıktır sözünün vücut bulduğu yerdir. Bizler bu bölgede yaşayanlar, sanatçılar, iş adamları, yazarlar olarak ona hak ettiği değeri yeniden kazandırmak, hatta daha da ötesine geçmek adına bu derneği kurduk. Sizlerden gelecek fikirlere de hep açık olacağız. Değerli desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

“HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Kiraz’dan sonra söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da yaptığı konuşmada Bağdat Caddesi’nin bundan 5-6 yıl önce dünyanın en önemli alışveriş caddeleri arasında yer aldığını, son zamanlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu özelliğinden hızla uzaklaştığını dile getirerek, Cadde’ye hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

“TÜM TARAFLARIN FEDAKÂRLIK YAPMASI GEREKİYOR”

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çeyiz ile birlikte bir sunum da yapan Odabaşı; “Sorunlar o kadar farklı boyutlarda ki, çözüm için tüm tarafların fedakârlık yapması, özveride bulunması gerekiyor. Örneğin, kaldırımların kenarlarına dikilen babalar yayalar için engel teşkil ediyor. Bunları kaldırdığımızda ise hemen otoparka dönüşüyor. Esnafımızın imara aykırı çıkıntıları da bir başka sorun. Fakat burası bizim vitrinimiz, en güzel ve en doğru şekilde değerlendirmeliyiz. Bağdat Caddesi Derneği’nin bu yolda çaba harcayacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

*Bağdat Caddesi Derneği’nin çalışmaları ve Cadde için geliştireceği projeleri Kadıköy Life Dergisi sayfalarında, internet haber portallarımızda sizlerle paylaşacağız. Bizi takip edin, Kadıköy’den ve Bağdat Caddesi’nden habersiz kalmayın…

Bağdat Caddesi Derneği
Bağdat Caddesi Derneği’nin iftar davetine; Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediye Meclisi Başkanı Sait Yılmaz, Meclis Üyeleri Mesut Kösedağı ve Arif Kızılyalın ile birlikte Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çeyiz ve Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu da katıldı…
Bağdat Caddesi Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı ve AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu…
Derneğin konukları arasında TV programcıları, radyocular, bebek alışveriş koçları ve psikologlar da vardı. Didar Üstün, Pelin Akgün, Elmas Çakar, Ferda Saraçoğlu ve Gizem Kösoğlu Yılmaz…
Bağdat Caddesi Derneği’ne sanatçılarımızdan da büyük destek verileceği, her ortamda dile getiriliyor. Davete katılanlar arasında yer alan “Çukur” dizisinin iki ünlü ismi Barış Kılıç ve Erkan Avcı, “Her zaman yanınızda olacağız” mesajı verdiler…
Davetin konukları arasında biz de vardık. Derneğin başkan yardımcılığını yürüten aile dostumuz Tolga Şahlıoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi Spor Servisi yöneticilerinden, bu dönem Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Arif Kızılyalın ile aynı masayı paylaştık. Tolga Şahlıoğlu, Arif Kızılyalın, Şebnem Kızılyalın, Canan Toprakkaya ve Kadir Toprakkaya…
]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-iftarda-bulustu/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde 19 Mayıs şöleni https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-19-mayis-soleni/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-19-mayis-soleni/#respond Sun, 19 May 2019 14:48:30 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51869 Mustafa Kemal’in Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlattığı gündür 19 Mayıs… Halkıyla bütünleşerek kurtuluş mücadelesini gerçekleştiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’ya ayak basışının 100. yılı…

Bu anlamlı günde Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi de görkemli bir şölene imza attı. Konuşmalar, şiirler, türküler, şarkılar eşliğinde tam bir bayram havasında geçen törende İstanbul Kadıköy Lisesi öğretmenlerinden oluşan Öğretmenler Korosu, söylediği parçalarla güne çok farklı bir anlam yükledi. Bu arada Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’nden Aziz Şasa, Samsun’a deniz yoluyla giden arkadaşlarıyla canlı bir bağlantı kurdu. Etkinlikte, Haydarpaşa Folklor Eğitim Merkezi’nin gösterisi büyük ilgiyle izlendi.

İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim kulübü de hazırladığı “Atatürk Şiirleri” adlı kitapçığı öğrencilere dağıttı ve bir de “100. Yıl Panosu” hazırladı. Ayrıca, Kültür ve Edebiyat Kulübü’nün düzenlediği 19 Mayıs konulu kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere, İstanbul Kadıköy Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mustafa Sağlık tarafından ödülleri verildi. Bu sene yapılan sınıflar arası spor turnuvalarında dereceye giren öğrencilere ve okul öğretmenlerine de ödülleri ve plaketleri verildi.

19 Mayıs

Fotoğraflar: Fatih Yalçın & Miray Özdemir

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-19-mayis-soleni/feed/ 0
100. yıla Bağdat Caddesi’nde coşkulu kutlama https://www.kadikoylife.com/yuzuncu-yila-bagdat-caddesinde-coskulu-kutlama/ https://www.kadikoylife.com/yuzuncu-yila-bagdat-caddesinde-coskulu-kutlama/#respond Sun, 19 May 2019 13:59:58 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51859 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Hassasiyetlerimizin daha fazla olduğu bugünlerde ise, bazı bölgelerde daha bir farklı kutlanıyor. Bu yerlerin başında tabi ki Kadıköy geliyor. Kadıköy Life derginizin kapak konusu yaparak sayfalarına taşıdığı “Kadıköy’de İngiliz İşgali Yılları” ve İzmir’in işgaline ilk tepki hareketinin Haydarpaşalılar tarafından Kadıköy’den başlatıldığını hatırladığımızda, bunun aynı zamanda bir misyon olduğunu da paylaşmak isteriz.

Bugün sabahın erken saatlerinde başlayan 19 Mayıs kutlamaları gün boyunca, hatta geceyarısına kadar sürecek. Kutlamalara, Türkiye Motosikletliler Platformu da 1500 kişilik bir konvoy ile katıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinden 19 Mayıs için gelen motosikletliler grubu, sabah saatlerinde sahilyolunda toplanıp, Suadiye Oteli önünden Bağdat Caddesi‘ne çıktı. Ardından da Cadde’yi boydan boya geçerek Kızıltoprak’tan çevreyoluna bağlandılar ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Edirnekapı Şehitliği’ne ulaşarak ülkemiz için kendilerini feda eden vatansever şehitlerimizi ziyaret ettiler.

Türkiye Motosikletliler Platformu’na Türk Polis Teşkilatı güvenlik desteği sağlarken, İstanbul Motorize Arama Kurtarma Ekibi (İSMAK) ile Bisikletçiler Grubu da destek verdi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/yuzuncu-yila-bagdat-caddesinde-coskulu-kutlama/feed/ 0
SKAL Marmara, BOF Hotel iftarında buluştu https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-bof-hotel-iftarinda-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-bof-hotel-iftarinda-bulustu/#comments Fri, 17 May 2019 13:19:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51851 SKAL International Marmara Kulübü’nün mayıs ayı buluşması, BOF Hotel’de iftar daveti şeklinde gerçekleşti. Otelin Genel Müdürü Oktay Sidar ve Satış Müdürü Nev Ortaç’ın ev sahipliklerinde düzenlenen buluşmaya, SKAL International Marmara Kulübü üyeleri katıldı.

Mert Okan

“SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

SKAL International Marmara Kulübü Başkanı Mert Okan, buluşmada yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız bu güzel günlerde geleceğe umutla bakıyoruz. SKAL International Marmara Kulübü olarak sosyal sorumluluk projelerimizi sürdürme yolunda çalışmalarımız devam etmekte. Geçtiğimiz ayki etkinliğimiz sırasında kitap satışlarından elde edilen gelirlerden, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza 5 adet engelli sandalyesi daha temin ettik.”

BOF Hotel
BOF Hotel’in bahçesi, buluşmanın konuklar tarafndan en çok tercih edilen tarafıydı. Canan Toprakkaya, Mert Okan, Trudi Özkök ve Nev Ortaç…
Etkinlikte alkışlar, BOF Hotel mutfağında hazırlanan karışık ızgaraya oldu. Osmanlı usülü döküm tava üzerinde iç pilav, çıtır patates, ızgara domates ve biberden oluşan menünün bir parçası için konuklar, mutfak şefine teşekkürlerini iletti…
]]>
https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-bof-hotel-iftarinda-bulustu/feed/ 1
Saint-Joseph’lilerden etkinlik dolu mayıs ayı https://www.kadikoylife.com/saint-josephlilerden-etkinlik-dolu-mayis-ayi/ https://www.kadikoylife.com/saint-josephlilerden-etkinlik-dolu-mayis-ayi/#respond Fri, 17 May 2019 11:00:56 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51843 Saint-Joseph’liler Derneği, mayıs ayında birbirinden farklı etkinliklere imza atıyor. Tiyatro, konser ve söyleşi gibi alanlarda gerçekleştirilen etkinlikler, hem Kadıköy hem de Saint-Joseph ruhunu adeta yeniden canlandırıyor.

Etkinliklerin bir kısmı, Bahariye’nin gözde otellerinden Pasha’da gerçekleşecek. Saint-Joseph‘lilerin uğrak mekânlarından olan Pasha Otel, Araştırmacı-Yazar ve Mimar Arif Atılgan ile “Kadıköy’de Dünden Bugüne Sosyal Yaşam” etkinliğine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Etkinlik programı ise şu şekilde:

Saint-Joseph'liler
]]>
https://www.kadikoylife.com/saint-josephlilerden-etkinlik-dolu-mayis-ayi/feed/ 0
Sertaç Kayserilioğlu’ndan “19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi” https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/#respond Fri, 17 May 2019 09:10:52 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51828 Kurtuluş Savaşı başlangıcının 100. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Life Dergisi’nde başlattığı “İşgalden Kurtuluşa 100. Yılında Kadıköy” adlı yazı dizisiyle gelecek kuşaklara önemli bir belgesel çalışma bırakan Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, tarihi ve son derece anlamlı bir sergiye daha imza attı.

19 MAYIS 100. YIL ÖZEL SERGİSİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı öncesi organize edilen 19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi’nin açılışı, Ülker Stadyumu bünyesinde yer alan 1907 Tribünü Fuaye Alanı’nda yapıldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, yönetim kurulu üyeleri ve davetlilerin katıldığı açılışta, “Koca Seyit” olarak bilinen Çanakkale Savaşı kahramanı Seyit Onbaşı’nın dördüncü kuşak torunu Ezgi Yıkar ile birlikte emekli subaylar da vardı.

“ATATÜRK’ÜN İZİNDE BİR SPOR KULÜBÜYÜZ”

Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonunda yer alan 1. Dünya Savaşı’na ait yüzlerce obje ve belgelerin yer aldığı serginin açılışında, Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ile Genel Sekreter Sevil Zeynep Becan de birer konuşma yaptı. Vefa Küçük, konuşmasında şunları ifade etti: “Kulübümüz, tüzüğümüzün 3. maddesinde de açıkça yazıldığı gibi Atatürk’ün izinde, onun ilke ve inkılapları doğrultusunda kuruluşundan bu yana faaliyet yapan, çizgisini değiştirmeyen bir spor kulübüdür. Dr. Sertaç Kayserilioğlu da hem kulübümüzün kuruluş amacını görevde olduğu ve olmadığı dönemlerde sonuna kadar destekleyen bir kişi, hem de Atatürk’ün izinde yürüyen değerli vatan evlatlarının içerisinde en önemli olan arkadaşlarımızdandır. Geçen yıl da 18 Mart Çanakkale Şehitleri ve Çanakkale Deniz Savaşları nedeniyle, Faruk Ilgaz Tesislerimizde onun şahsi eşyalarının olduğu sergiyi açmıştık. Cumhuriyetimizin kuruluşunun başlangıcı çeşitli vesilelerle daha eskilere dayansa dahi, resmi başlangıcımız tarihçilerin de bizlerin de hafızasında ve kalbinde olan Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışıdır. Samsun’a ayak basıp, Cumhuriyetimizin temellerinin ilk atıldığı günün 100. yılını kutlamak için buradayız.”

“19 MAYIS BİR UMUTTUR, İNANÇTIR, MÜCADELEDİR VE BİR BAŞLANGIÇTIR”

Küçük’ten sonra söz alan Sevil Zeynep Becan ise şunları söyledi: “Önümüzdeki pazar günü Kurtuluş Savaşımızın başlangıcının 100. yılını idrak edeceğiz. Bizler de binlerce şehit vererek kazanılmış olan istiklal ve demokrasi mücadelesinin eserlerini korumanın, zorluklara karşı birleşerek her zaman göğüs germek olduğunu; umudun, inancın ve mücadelenin başlangıcının 19 Mayıs günü olduğunu 100 yıl sonra idrak edeceğiz. 19 Mayıs’ın diğer bayramlar içerisinde ayrı bir yeri var. Diğer pek çok tarih bir sonuç iken 19 Mayıs bir umuttur, inançtır, mücadeledir ve bir başlangıçtır. Her türlü zorluğa ve olumsuzluğa rağmen, bambaşka bir kudretle yeni bir yola çıkmaktır. Milletimizin kurtuluşu için ateşin yakıldığı ilk gün olan 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümünde, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi şükran, rahmet ve saygıyla anıyoruz. Sporcuları, yöneticileri ve taraftarlarıyla hep birlikte ülkesinin onurunu ve değerlerini müdafaa etmeyi bildiğini defalarca göstermiş olan Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, kurtuluş mücadelemizin 100. yıldönümünde bu görevi nesilden nesile taşımanın kulübümüzün sorumluluklarından biri olduğunun idrakı içinde, taraftarlarımız ve halkımız için 19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi’ni gerçekleştiriyoruz. Bu sergi, Fenerbahçe Spor Kulübü Tarih ve Müze Arşiv Kurulu ile Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü’nün katkıları ve emekleriyle hazırlandı. Sergideki malzemeler ise, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı koleksiyonu dallarında uluslararası altın madalyanın sahibi büyük koleksiyoner Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu tarafından sağlandı.”

20-23 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA AÇIK OLACAK…

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ndeki “19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi”, 20-23 Mayıs 2019 tarihlerinde saat 10.00-17.00 arasında tüm halkın ziyaretine açık olacak.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve davetlilere sergiyi gezdirerek, koleksiyonda bulunan eserler hakkında detaylı bilgi verdi…
Sergiye katılanlar arasında, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de vardı. Tekin, en küçük oğlu Alp ile geldiği sergide konuklarla fotoğraf çektirdi…
Sergiye; Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Gürsoy Yalçın Yıldırım, Fenerbahçe Üniveristesi Rektörü Ali Rıza Uslu da katıldı…
“1. Dünya Savaşı/Kurtuluş Savaşı Koleksiyonları” dalında uluslararası altın madalya ödülüne sahip Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonuna ait yüzlerce savaş objesi ve belgelerin yer aldığı sergi için katılımcılar Kayseriloğlu’na teşekür etti…
Sertaç Kayserilioğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/feed/ 0
Kadıköy Life yayınlandı https://www.kadikoylife.com/kadikoy-life-yayinlandi-8/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-life-yayinlandi-8/#respond Thu, 16 May 2019 20:29:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51816 Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2019 sayısı bayilerde yerini aldı. Kadıköy’de İngiliz işgalinin 100. yılı nedeniyle başlattığımız dört sayılık özel çalışmanın üçüncüsü olan bu sayıda, sonrasında Haydarpaşa Lisesi’ne de ev sahipliği yapacak olan “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” ve Haydarpaşa’lıların muhteşem direniş hikâyesini sayfalarımıza taşıdık.

İŞGALDEN KURTULUŞA…

Aziz vatanımızın “İşgalden Kurtuluşa” geçirdiği evrelerin gelecek kuşaklara aktarılmasının Türk ulusuna ödenmesi gereken önce bir borç, sonra da ulvi bir görev olduğu sorumluluğundan yola çıkarak özel bir sayı daha hazırladık. Ünlü araştırmacı-yazar ve koleksiyoner R. Sertaç Kayserilioğlu tarafından Kadıköy Life Dergisi için kaleme alınan Haydarpaşa’lıların “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” Direnişi’ni mutlaka okumalısınız.

Kadıköy Life
KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NE ULAŞABİLECEĞİNİZ ADRESLER…

Dijital olarak Turkcell Dergilik, Kitapyurdu, Magzter ile dMags.net platformlarından okuyabileceğiniz Kadıköy Life, ayrıca aşağıdaki adreslerde de sizleri bekliyor olacak: Remzi Kitabevi bütün şubeleri, Nezih Kitabevi bütün şubeleri, Mephisto Kitabevi, Gergedan Kitabevi, Tarihçi Kitabevi, BARKER Kırtasiye Göztepe, Selamiçeşme, Ethemefendi, Kozyatağı ve Cemil Topuzlu Şubeleri, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir arasındaki tüm gazete satış noktaları, muhtarlıklar, benzin istasyonları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-life-yayinlandi-8/feed/ 0
Büyük Kulüp’te Hafize Elibollar Ortaç Sergisi https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/#respond Thu, 16 May 2019 08:17:34 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51808 Hafize Elibollar Ortaç’ın “Sonsuz Döngü” adlı resim sergisi, 16 Mayıs Perşembe günü Büyük Kulüp’te açılıyor. 31 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek serginin açılış kokteyli, 18 Mayıs Cumartesi günü 17.00-19.00 saatleri arasında yapılacak.

Sergilerinde uzun zamandır “nar” ögesini kullanan sanatçı, bu sergisinde ise varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” temasını işlemiş. Hafize Elibollar Ortaç, “Sonsuz Döngü” hakkında şunları ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

Hafize Elibollar Ortaç

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar. Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

HAFİZE ELİBOLLAR ORTAÇ HAKKINDA…

Hafize Elibollar Ortaç, 1959’da Erzurum’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Anasanat Dalı’ndan 1983’de mezun oldu. Prof. Ateş Arcasoy’un atölyesinde, daha sonra Yıldız Porselen’de dekor tasarım bölümünde çalıştı. Bozüyük Seramik Meslek Lisesi’nde seramik öğretmenliği yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki sene Prof. Ercüment Tarcan’dan iç mimarlık eğitimi aldı. Bu süre içerisinde iç mimar Ahmet Kaleli’nin yanında çalıştı. Ardından resme yönelip, Maltepeli Ressamlar Grubu’na katıldı. Yedi yıl çalıştıktan sonra İngiltere’ye gitti. Hastings’te dil eğitimi ile birlikte resim çalışmalarına hız verdi. Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir yıl Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’nde misafir öğrenci olarak resim çalışmalarına devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra resim ve seramik öğretmenliği yaptı. Üç yıl İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Derneği’nin İstanbul Bölge Sorumlusu olarak çalıştı. Bu çalışma döneminde İstanbul, Mardin, Sinop ve Bodrum sergilerinin düzenlenmesinin organizasyonlarını yaptı. Görsav’da “Cam Tavanı Delen Kadınlar” sergisinin organizasyonunda çalıştı. Yurt içinde çeşitli çalıştaylarda yer aldı.

Hafize Elibollar Ortaç

Sanatçı Maltepe’de açtığı atölyede resim çalışmalarına devam etmekte. Hafize Elibollar Ortaç, bugüne kadar 7 kişisel sergi açtı ve 100’e yakın karma sergiye katıldı. Eserlerinden bazıları yurtiçi ve yurtdışında, özellikle de İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, Japonya, Çin ve Almanya’da özel koleksiyonlarda bulunmakta. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), Modern Sanatlar Müzesi Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV), Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesidir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/feed/ 0
Kadıköy Halk Eğitim’den Ramazan’a özel konser https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/#respond Wed, 15 May 2019 13:12:57 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51794 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin yoğun ilgi gören kursları arasında yer alan Tasavvuf Musikisi’nin kursiyerleri, Ramazan ayına özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Şef Fulya Soyata yönetiminde düzenlenen konsere Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan, Ak Parti Kadıköy İlçe Başkan Yardımcısı Cafer Tanrıkulu, şube müdürleri, Halk Eğitim Merkezi müdürleri, öğretmen ve kursiyerler katıldı.

Programda Kadıköy Müftülüğü/Türkiye Diyanet Vakfı’nca yürütülen Afrika’ya yardım kampanyasına verilen destek nedeniyle, Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Koro Şefi Fulya Soyata’ya teşekkür plaketi takdim edildi. Yunus Emre, Mevlana, Pir Sultan Abdal, IV. Murat, Kutbi Dede, Ali Ufku Bey gibi değerli besteâarların eserlerine yer verilen etkinlikte Kurum Müdürü Hülya Narsap, Tasavvuf Musikisi kurslarına dair şunları aktardı:

İZLEYENLERDEN TAM NOT ALDILAR…

“Bu senenin başında Kadıköy Halk Eğitim Merkezimizde başlattığımız Tasavvuf Musikisi kurslarındaki kursiyerlerimiz çok isteklilerdi. Öğretmenlerimizin TRT, İTÜ Devlet Konservatuvarı ve akademik geçmişi sayesinde kursiyerlerimiz kısa sürede çok yol kat etti. Grubun ilk konserini Şeb-i Aruz törenleri kapsamında Konya’da veren arkadaşlarımız, izleyenlerden tam not almıştı. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan da konser sonrasında ‘Beklediğimin üstünde bir performansla her yerde bizi temsil edecek bir koromuz var artık’ demişti. Konserin beğenilmesinden sonraki ilk davet Üsküdar Belediyesi’nden geldi. Grup, eylül ayı içerisinde Üsküdar Cumba Sanat Şenliği’nde yeni bir konser daha vermeye hazırlanıyor.”

Kadıköy Müftülüğü/Türkiye Diyanet Vakfı’nca yürütülen Afrika’ya yardım kampanyasına verilen destek nedeniyle, Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Koro Şefi Fulya Soyata’ya teşekkür plaketi takdim edildi…
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/feed/ 0
Kadıköy, 19 Mayıs’a hazır! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-19-mayisa-hazir/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-19-mayisa-hazir/#respond Wed, 15 May 2019 11:00:18 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51789 Kadıköy Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yılını coşkuyla kutlayacak. Gün boyu sürecek etkinliklerin doruk noktasını, Bağdat Caddesi’nde gerçekleşecek “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturacak. Yüz binler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 19 Mayıs akşamı Bağdat Caddesi’nde “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile yürüyecek.

100. YIL BİSİKLET TURU…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu, Kadıköy’de bisiklet turu ile başlayacak. Bu yıl da her yıl olduğu gibi her yaştan yurttaş, yaklaşık 12 kilometrelik bisiklet turunda pedal çevirecek. Tur, saat 11.00’de Kalamış Atatürk Parkı’ndan başlayarak aynı noktada son bulacak.

19 Mayıs
KALAMIŞ PARKI, BAYRAMIN ADRESİ OLACAK…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın merkez üssü Kalamış Atatürk Parkı olacak. DJ performansı ile renklenecek etkinlikte katılımcılar saat 11.00’den itibaren sportif aktiviteler, trambolin, tırmanma duvarı gibi etkinliklerle günün tadını çıkaracak.

19 Mayıs
BAĞDAT CADDESİ’NDE 100. YIL YÜRÜYÜŞÜ…

19 Mayıs’ta İstanbul’un kalbi Kadıköy Bağdat Caddesi’nde atacak. Milli Mücadele’nin 100. yılında Bağdat Caddesi’nde yüz binlerce kişi, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle yürüyecek. Yürüyüş, saat 18:00’de Suadiye Işıklar’dan başlayacak.

KALAMIŞ VE YOĞURTÇU PARKI’NDA MAÇ İZLEME KEYFİ…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın son etkinliği, Euro League 2019 Final Four maçları olacak. Final Four final maçı ile üçüncülük maçlarını hep birlikte izlemek için Kalamış ve Yoğurtçu Parkı’na dev ekranlar yerleştirilecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-19-mayisa-hazir/feed/ 0
Yardımlaşmayı öğrenmek için Fikirtepelilere iftar yemeği dağıttılar https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/ https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/#respond Wed, 15 May 2019 10:26:53 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51786 Marmara Üniversitesi “Topluma Hizmet” yüksek lisans öğrencileri, Türkiye’nin profesyonel ilk Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu’nun önderliğinde 13 Mayıs Pazartesi günü Fikirtepeli halka iftar yemeği dağıtarak, yardımlaşma duygusunu uygulamalı olarak öğrendi. 30 öğrenci, evden çıkamayan yaşlı ve hastaların evlerine yemek götürürken, Fikirtepe Yeni Cami’nin önünde de aynı zamanda mahalleliye iftar yemeği dağıttılar.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2019 yılını “Gönüllülük Yılı” ilan etmesiyle daha da anlam kazanan gönüllülük kavramı üzerine üniversitelerde de eğitimler veriliyor. Uzun zamandır “Topluma Hizmet” adı altında Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans dersi verilirken, dersin öğrencileri de öğrendiklerini uyguluyor. Bu anlamda Türkiye’nin ilk Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, 30 öğrencisine gönüllüğü daha iyi anlatabilmek, Ramazan ayıyla birlikte daha da anlam kazanan yardımlaşma duygusunu onlara yaşatabilmek için 13 Mayıs Pazartesi günü öğrencileri Fikirtepelilerle bir araya getirdi. Ramazan duygusunun maneviyatına uygun olarak öğrenciler, Fikirtepe Yeni Cami’nin önünden mahalleliye iftar yemeği dağıttı. Evden çıkamayan yaşlıların, hastaların ise bizzat evlerine giderek yiyecekleri verdiler.

ŞENLİK SOFRASI GİBİ…

Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Ramazan’ın rahmetini ve bereketini paylaşabilmek için bu camide toplandık. Fikirtepe, Kadıköy’ün ekonomik düzey olarak en altta kalan bölgesiydi. Burada halkımızla birlikte olmak, bir gönül birliğine ulaşabilmek, Ramazan’ın güzelliğini dostlarımızla birlikte paylaşabilmek istedik. Bunun için de Marmara Üniversitesi’nde ders verdiğim ‘Topluma Hizmet’ öğrencileri, mahalle halkına hizmet etmek üzere cami avlusuna geldi. 25’i aşkın öğrencim var. Çünkü onlar gönüllülük dersi okuyor, topluma hizmet etme dersi görüyorlar. Kendilerine bir görgü, bir eğitim alanı olarak seçtiler. Ben de onların varlığından, burada bulunmalarından, halkımızla birlikte olmalarından, onlara ikramda bulunmalarından, onların gönüllerini almalarından, aynı masada birlikte olmalarından büyük bir mutluluk duyuyorum. Böylece Ramazan’ın güzelliğini içimizde daha yakından hissediyoruz. Bereketi gönlümüzde daha yakından hissediyoruz. Bu bir yemek sofrası değil, şenlik sofrası gibi. Mahalleli gruplar halinde geliyor. Hem mahalleli kendi arasında bütünleşiyor, hem de bizim öğrencilerimiz onlarla birlikte olmanın sevincini ve kıvancını yaşıyor.”

“DAHA ÇOK İNSANA HİZMET İÇİN BURADAYIZ”

Öğrenciler adına açıklama yapan, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Sosyal Yardımlaşma Kulübü Başkanı Hakan Avinç ise; “Bu dersi aldıktan sonra bakış açımız ve çevreye duyarlılığımız çok değişti. Kulüp olarak Fikirtepeli arkadaşlarımızın durumunu göz önünde bulundurarak, onlara nasıl faydalı bir şey sunarız derken böyle bir organizasyonda yer alma kararını verdik. Şu an hem kendi sınıfımdan hem de kulübümden bir sürü arkadaşım burada. Umarım herkes için iyi olmuştur. İşi biz organize ettik ama finans noktasında bize destek olan tüm kurumlara ve özellikle hocamız İnal Bey’e teşekkür ediyoruz. Her zaman bizim ve kulübümüzün bir destekçisi oldu. Kulüp olarak aynı zamanda sosyal medya hesabımız üzerinden bize yazan herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha çok insana hizmet etmek için buradayız” derken, insanların yüzündeki gülümsemeyi görünce yardımlaşmanın önemini bir kez daha anladıklarını vurguladı. İftara katılanlar da gençlerin böyle bir organizasyonda yer almalarından büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken, her zaman onların iyiliksever ve yardımsever olmalarını istediler. Öğrencilerin mahalleliye iftar yemeği dağıtımı sonrasında öğrenciler ve mahalleli hep birlikte iftar açtılar.

]]>
https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/feed/ 0
Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sona erdi https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/#respond Tue, 14 May 2019 21:10:50 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51776 Kadıköy Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Türk Sanat Müziği Beste (Şarkı) Yarışması’nın 18.’si, Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da çok sayıda sanatçı ve izleyicinin katılımı ile gerçekleştirildi. Yarışma hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, şunları ifade etti:

“Yarışmamıza her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk müziği bestekârları büyük ilgi gösterdi. Ülkemizin birçok bölgesinden yarışmamıza gönderilen eserler arasından şartname kurallarına uygun 327 eser, konusunda duayen bestekârlardan oluşan ön eleme jüri üyelerimiz Hasan Esen, Mahmut Oğul, Necip Gülses tarafından titizlikle değerlendirildi ve 13 eser yarı finale bırakıldı. Ülkemizdeki sayılı yarışmalardan biri olan Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması‘nın bu yıl da gerçekleşmesine destek veren Belediye Başkanımız Sayın Şerdil Dara Odabaşı’na, yarışmamıza katılan tüm yarışmacılarımıza, jüri üyelerimize sonsuz teşekkürler eder, finalistlerimize başarılar dileriz.”

Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması
JÜRİ VE İZLEYİCİ BİRİNCİSİ AYNI BESTE OLDU…

Bestekârları ya da ünlü ses sanatçılarının sazlar eşliğinde yorumladıkları 13 eser, Türkiye’nin tanınmış duayen bestekârları Bilge Özgen, Cengizhan Sönmez, Göksel Baktagir, Hasan Esen, Hüsnü Üstün, Mahmut Oğul, Mehmet Özkaya, Necip Gülses, Zeynettin Maraş’ın yer aldığı final jürisi tarafından titizlikle değerlendirildi ve ilk üç derece belirlendi. Jürinin değerlendirmesi sırasında Türk müziğinin sevilen sanatçısı Melda Kuyucu Kılıç da muhteşem bir konser verdi. Programında bestekâr jüri üyelerinin eserlerine de yer veren Kuyucu’ya, bestekârlar ve izleyiciler de katılarak büyük bir koro oluşturdular. Ayrıca gecede salonda bulunan izleyicilere dağıtılan anket formları ile izleyici birincisi seçilerek, özel ödül ile ödüllendirildi. Jüri ve izleyici birincisinin aynı eser olması, izleyiciler tarafından büyük takdir gördü. Jüri heyeti de seçimlerinin ne kadar doğru olduğunun tescilini izleyicinin yapmasından büyük mutluluk duydu.

DERECEYE GİRENLER BELİRLENDİ…

Yarışmaya Bursa’dan katılan, sözleri Esin Şenkal’a, bestesi Salih Berkmen’e ait, Salih Taşkın’ın yorumladığı nihavend şarkı “Sen Yoksun” isimli eser, izleyici ve jüri birincisi olurken; İstanbul Kadıköy’den yarışmaya katılan, sözleri Sevinç Atan’a, bestesi Burhan Atik’e ait, bestekârının kendisinin yorumladığı kürdilihicazkâr şarkı “Son Mektubumu Aldın mı Bilmem” isimli eser ikinci; Ankara’dan katılan, sözleri İbrahim Taşdemir’e, bestesi Murat Demirhan’a ait, bestecisinin kendisinin yorumladığı nihavend şarkı “Şimdi Huzur Zamanı” üçüncü oldu.

ÖDÜL VE PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ…

Gecenin sonunda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı adına teşekkür plaketleri, Nesibe Müsevitoğlu tarafından jüri üyelerine, sunucuya, konuk sanatçı Melda Kuyucu Kılıç’a, mansiyon alan yarışmacılara, ilk üç dereceye girenlere takdim edildi. Ayrıca ilk üç derecenin para ödülleri de sahnede teslim edildi. Birinci olan bestenin yorumlanması ile gece sona erdi.

Beste Yarışması
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/feed/ 0
Kadıköy’ün Şarlo’su, hepimizin Şarlo’su! https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sarlosu-hepimizin-sarlosu/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sarlosu-hepimizin-sarlosu/#respond Mon, 13 May 2019 12:38:43 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51768 Kadıköy’ün sokaklarında yürürken birden tebessüm edebileceğiniz, şapkanız varsa bir anda yere düşebileceği bir durumla karşı karşıya kalabileceğiniz, bütün bunların altında ise içten içe hüzünlenip, bir süre duraksayabileceğiniz biriyle karşılaşabilirsiniz. Kadıköy Life olarak sizin, bizim, bütün Kadıköy’ün simgesi haline gelen ve “Kadıköy’ün Şarlo’su” olarak bilinen sokak sanatçısı Mustafa Güneyli ile buluştuk. İşte keyifli röportajımızın ayrıntıları:

Ne zamandır sokaklardasınız, Kadıköy’den başka bir yere de gidiyor musunuz?

2018 yılının Nisan ayından itibaren sokaklardayım. Sadece Kadıköy’deyim. Eğer konser veya açılış gibi özel istekler olursa, bazı önemli yerlere de gidiyorum. Neticede Charlie Chaplin’in bir ismi var, her tarafa gidemem. İsminin hakkını vermek ve ona göre yerlere gitmek zorundayım.

Kadıköy

Daha önce yapıyor muydunuz? Nasıl başladı Charlie Chaplin performansları?

Hayır, daha önce yapmıyordum. Farklı sektörlerde çalışıyor, farklı işler yapıyordum. Chaplin, birtakım yaşanmışlıkların sonucunda bir şeylere kızdığım, birilerine kızdığım, hayata kızdığım ve bir şey yapmam gerekiyor dediğim anda açığa çıktı. Ya bana gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara aksi bir durum yapacaktım ya da tam tersi gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara bunu öğretecektim. İkincisini seçtim. Zor durumdaydım, icabında televizyonumu sattım ve kostümümü aldım. İndim Kadıköy Meydanı’na, oturdum taşın üstüne. Herkes bana sarılmaya başladı. Meğerse herkes Chaplin’i çok özlemiş. Charlie Chaplin’in üstünde durmamın sebebi ise şu: Çok düşündükten sonra dünyanın en kötü insanının bile sevebildiği tek bir insan olarak Charlie Chaplin’i gördüm. Bu yüzden onun üzerinde durdum. Dediğim gibi kostümümü giydim ve taşın üstüne oturdum. Herkes bana sarılmaya başladı, uzaktan el sallamaya başladı, tebrik edenler oldu. Dünya turundan dönüp gelen insanlar, şu an dünyada tek olduğumu söyledi. Türkiye’de film çeken Amerikan yönetmenlerden bile bunu duydum. Birebir yaptığımı söylediler.

Hazırlanma süreci nasıl oldu, altından kalkabileceğinizi nasıl düşündünüz?

Buna şu şekilde güvendim. Charlie Chaplin izlediğimde bunun derininde bir şey olduğunu gördüm; hüzün ve matraklık. Chaplin’in kendi yaşanmışlıklarıyla matrak bir ruha sahip olmasını birleştirince çıkıyor Charlie Chaplin ismi. Ben daha evvel verdiğim demeçlerde şunu söyledim: Charlie Chaplin’i hiçbir tiyatrocu yapamaz ama halktan herkes yapabilir. Meşakkatli bir iş… Yani icabında bütün Kadıköy’ü paytak paytak yürümek demek. Mimiği hiç bozmamak, hiç konuşmamak demek. Bu yüzden şu anda beni sahiplenmiş durumdalar.

Charlie Chaplin

Kadıköy’ü özellikle mi seçtiniz?

Özellikle seçtim. Çünkü Kadıköy, ayrışmış bir yer. Herkesin otobüsten inip kendini Kadıköy havasına soktuğu bir muhit. O yüzden Kadıköy’ü seçtim, devam da edeceğim. Bu zaman zarfı içerisinde bir şey tecrübe ettim ve bunu kafaya koydum. Bir final koydum kafama, Charlie Chaplin’in bir finali. Tabi ki belli bir yaş aldıktan sonra bunu yapamaz hale geleceğim ama final şu olacak: Charlie Chaplin Dünya Gençlik Yaşam Merkezi. En başında söylediğim gibi, birtakım insanlara kızmıştım; bana yapılanlara veyahut da çevredeki insanlara, sabah merhaba deyip akşamında kavga eden insanlara karşı bir şey yapmam gerekiyor dedim. İnsanların içindeki bir şeyleri dışarıya çıkartmam lazım dedim. Bu kaybetmiş oldukları ruh Charlie Chaplin. Yani herkese ulaşabiliyor.

Baktığınız zaman toplumumuzun gençleri nereye gideceğini bilmiyor. Böyle bir sallantı var. Bütün gençliği toplamak gerekiyor. Bu bir isim altında olabilir. Annelerin, babaların, öğretmenlerin tereddüt etmeden çocukları gönderebileceği bir merkez oluşmalı. Bu merkezde insanın aklına hayaline gelebilecek her türlü aktivitenin kurulması lazım ki gençler kendini oraya atsın. Belli alışkanlıklardan uzaklaşması ve üretime geçmesi lazım gençlerin. Ben de bunu düşünerekten yola çıktım ve finale bunun adını koydum. Yakın zamanda televizyon programlarına çıkma ihtimallerim olabilir. Olursa bu finali insanlara haykıracağım. Bunun gerçekleşmesinin gerektiğini ve yardım edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Belki bunu ben kuramayacağım ama en azından kurulmasına öncü olursam, çok kişinin hayatını kurtarmış olabilirim.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sarlosu-hepimizin-sarlosu/feed/ 0
Nusret Karaca, Yoğurtçu Parkı’nda kitaplarını imzaladı https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/ https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/#respond Mon, 13 May 2019 11:43:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51760 Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu’nun Kadıköy Belediyesi’nin de desteğiyle Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirdiği Hıdırellez Şenliği oldukça görkemli geçti. Gruptan Asiye Yavuz ve Huriye Şimşek’in etkin olarak görev aldığı şenliğe, Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nesil Özen de destek verdi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve çok farklı ürünlerin yer aldığı standlar arasında İstanbul Kadıköy Lisesi tarih öğretmeni, eğitimci-yazar Nusret Karaca da kitaplarını imzaladı. Yoğun ilgi gören imza standını Karaca’nın yıllar önce okuttuğu öğrencileriyle şimdiki öğrencileri ziyaret ederek, imzalı kitaplarını aldı.

Nusret Karaca
İstanbul Kadıköy Lisesi tarih öğretmeni, eğitimci-yazar Nusret Karaca, Hıdırellez Şenliği kapsamında Yoğurtçu Parkı’nda kitaplarını imzaladı…

Fotoğraflar: Nazif Berk Yılmaz

]]>
https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/feed/ 0
Tepe Nautilus’ta 19 Mayıs coşkusu https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-19-mayis-coskusu/ https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-19-mayis-coskusu/#respond Mon, 13 May 2019 11:10:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51756 Tepe Nautilus, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusunu Gençlik Bandosu eşliğinde özel bir gösteriyle yaşamak isteyen herkesi bekliyor.

17 yıldır İstanbul’un tam kalbinde eğlence ve sanat dolu aktiviteleriyle ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Tepe Nautilus, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı özel bir gösteri ve Türk bayrağı dağıtımı ile kutlayacak. Bu anlamlı günde ziyaretçileri karşılayacak olan Gençlik Bandosu, tüm gün sürecek özel gösterileriyle Tepe Nautilus’ta coşku dolu bir 19 Mayıs yaşatacak.

Tepe Nautilus, 14.00-18.00 saatleri arasında gerçekleşecek olan bando gösteresine tüm İstanbulluları bekliyor.

Tepe Nautilus 19 Mayıs
]]>
https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-19-mayis-coskusu/feed/ 0
Sibel Keçelioğlu ve Ecehan Yapışlar’dan iftar daveti https://www.kadikoylife.com/sibel-kecelioglu-ve-ecehan-yapislardan-iftar-daveti/ https://www.kadikoylife.com/sibel-kecelioglu-ve-ecehan-yapislardan-iftar-daveti/#respond Sun, 12 May 2019 14:59:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51742 KYK Legal Hukuk Bürosu kurucularından Av. Sibel Keçelioğlu ve Av. Ecehan Yapışlar, bir iftar daveti verdi. Büyük Kulüp’te 11 Mayıs Cumartesi akşamı gerçekleşen davete, Keçelioğlu ve Yapışlar’ın aile üyeleriyle birlikte dostları katıldı. Davetliler arasında ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Davranış Bilimleri Uzman Aşkım Kapışmak, Taşyapı İnşaat CEO’su Nedim Hattap, Ciner Grubu’ndan İbrahim Özden Özdemir, İMES Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Akar gibi isimler de vardı.

AİLE FOTOĞRAFINDA BÜYÜK KULÜP KEDİSİ DE YER ALDI…

Kadıköy Life tarafından KYK Legal Hukuk Bürosu ortakları Sibel Keçelioğlu ve Ecehan Yapışlar’ın aileleriyle birlikte hatıra fotoğrafı çekilirken durumu fark eden Büyük Kulüp’ün kedisi de fotoğraf karesinde yer almak için yerine aldı ve objektife bakarak poz verdi. Fotoğraf karesinde şu isimler yer aldı: Gülgün Ertuğrul, Sibel Keçelioğlu, Hamdi Keçelioğlu, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, Muhteşem Keçelioğlu, Ömer Ertuğrul, Sibel Keçelioğlu, Tevfik Keçelioğlu ve Nurdan Keçelioğlu.

Keçelioğlu Ailesi’nden iki avukat ile birlikte iki de mimar çıktı. Gülgün Ertuğrul, çocuklardan fırsat bulamıyor olsa da Ahmet Vefik Alp’in atölyesinde yetişip mesleğini icra ederken, İTÜ’den başarıyla mezun olan Muhteşem Keçelioğlu da hem mimarlık hem de iç mimarlık yapıyor. Özellikle proje müellifliği, cephe tasarımı, mimari proje tasarımı gibi alanlarda önemli başarıları olan Keçelioğlu’nun son işlerinden biri, Akasya’da dekorasyonunu üstlendiği sigorta yönetim merkezi oldu…
Sibel Keçelioğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/sibel-kecelioglu-ve-ecehan-yapislardan-iftar-daveti/feed/ 0
Gayrimenkul danışmanları: Otizmin farkındayız! https://www.kadikoylife.com/gayrimenkul-danismanlari-otizmin-farkindayiz/ https://www.kadikoylife.com/gayrimenkul-danismanlari-otizmin-farkindayiz/#respond Thu, 09 May 2019 21:02:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51730 Dünyanın en büyük gayrimenkul danışmanlığı firması Keller Wiliams, hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle de adından sıkça söz ettiriyor. Bunlardan biri de her yıl 9 Mayıs tarihinde organize edilen “REDDAY” Topluma Katkı Günü’nde gerçekleşti. REDDAY kapsamında dünyanın bütün KW ofisleri bir günlüğüne kapandı ve 185 bin danışman, bulundukları ilçelerde birer sosyal sorumluluk projesine katıldılar.

KELLER WILLIAMS CADDE KADIKÖY’DEN ANLAMLI DESTEK…

Marka tarafından geleneksel hale getirilen, her ofisin kendi bünyesinde bulunan ve hayır işleri için teşkilatlanan Kültür Komiteleri tarafından aylar öncesinden planlanarak organize edilen sosyal sorumluluk projelerine Kadıköy de katıldı. Son 4 yıl içinde Kadıköy’de ilk engelli şarj istasyonunu yaptıran, Beykoz Hayvan Barınağı’na 1 tonun üzerinde mama bağışlayan, Kadıköy Ticaret Meslek Lisesi’ndeki Atatürk büstünü onaran ve çevre peyzajını yapan Keller Williams Cadde Kadıköy Bölge Müdürlüğü, bu yıl da “Otizmin Farkındayız” mesajı verdi. Kadıköy Belediyesi ve Koşuyolu Engelli Merkezi’nin de katkılarıyla Kalamış Atatürk Parkı’nda buluşan gayrimenkul danışmanları, 250’ye yakın engelli genç ve aileleriyle bir araya geldi. Toplamda 500 kişilik bir organizasyona ev sahipliği yapan danışmanlar, bugüne özel getirtilen DJ eşliğinde doyasıya eğlendi.

DENİZE DALIP, “OTİZMİN FARKINDAYIZ” PANKARTI AÇTILAR…

Etkinliğin bir başka güzel tarafı, çeşitli markaların bağışları ile birlikte pek çok gayrimenkul danışmanının evlerinde hazırladıkları yiyecekleri getirerek paylaşmalarıydı. “REDDAY” Topluma Katkı Günü’nde danslı, müzikli, eğlenceli saatler geçiren gruplara sergilenen bir başka performans, denizin 3 metre altına dalan dalgıçların “Otizmin Farkındayız” pankartı açmaları oldu.

otizm
“ENGELLİ VE OTİZMLİ BİREYLERİN FARKINDA OLACAĞIZ”

Konu hakkında Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamada bulunan KW Lider Danışma Konseyi Kültür Komitesi Başkanı Sinan Sarıkaya; “Her şeyden önemlisi, engelsiz bir dünya için engelli ve otizmli bireylerin farkında olduğumuzu Kalamış Atatürk Parkı’ndan herkese duyurmak istedik. Çok da başarılı olduk. Bu konuda bize destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz” dedi.

Ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin 15 Mayıs 2019 tarihinde piyasaya çıkacak olan yeni sayısı sayfalarında yayınlanacak…

KW Cadde
Kalamış Atatürk Parkı’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında, görme engelliler için KW Cadde sponsorluğunda satranç yarışması da yapıldı. Organizasyonun kusursuz geçmesi için büyük çaba harcayan Keller Williams Cadde Kültür Komitesi üyeleri, buluşmanın sonunda “Bir organizasyonu daha başarıyla tamamlamış olmanın huzuru içindeyiz” mesajı verdi. Sinan Sarıkaya, Gül Başıbüyük, Vedat Akkaş, Özgür Alkaya, Mert Nergis ve Deniz Ünlü…
]]>
https://www.kadikoylife.com/gayrimenkul-danismanlari-otizmin-farkindayiz/feed/ 0
Ömür İklim Demir, Gergedan Kitabevi’nde https://www.kadikoylife.com/omur-iklim-demir-gergedan-kitabevinde/ https://www.kadikoylife.com/omur-iklim-demir-gergedan-kitabevinde/#respond Thu, 09 May 2019 09:14:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51722 “Muhtelif Evhamlar Kitabı” ile Haldun Taner Öykü Ödülü, Ankara Üniversitesi Öykü Ödülü ve Notre-Dame de Sion Liseliler Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Ömür İklim Demir, 7 Mayıs Salı akşamı Gergedan Kitabevi’nde okurları ile buluştu.

Hukukçu bir ailenin çocuğu olarak 1980 yalında Adana’da dünyaya gelen yazar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Yedi yıl ceza avukatı, üç yıl reklam yazarı olarak çalıştı, teknoloji dergilerinde çevirileri ve edebi yazıları yayımlandı. Son yıllarda ise tek işi yazarlık… Öykülerini topladığı ilk kitabı Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı ve şimdiye kadar dokuz baskı yaptı. Halen üzerinde çalıştığı romanı merakla bekleniyor. Ömür İklim Demir, bu yıl Haldun Taner Öykü Yarışması jürisinde görev yapacak.

Ömür İklim Demir
ömür iklim Demir
]]>
https://www.kadikoylife.com/omur-iklim-demir-gergedan-kitabevinde/feed/ 0
Seçim iptaline tencere tavalı protesto! https://www.kadikoylife.com/secim-iptaline-tencere-tavali-protesto/ https://www.kadikoylife.com/secim-iptaline-tencere-tavali-protesto/#respond Wed, 08 May 2019 16:55:12 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51715 Tartışmalı bir süreci beraberinde getiren 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yankıları yurt genelinde sürüyor. Son olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerinin yeniden yapılması kararına tepki gösteren İstanbullular, birçok semtte “tencere tava eylemleri” başlattı.

Başta Ekrem İmamoğlu’na en çok oyun çıktığı Kadıköy olmak üzere; Göztepe, Şişli, Beşiktaş ve Maltepe gibi birçok noktada vatandaşlar sokaklara döküldü. Tencere, tava ve sloganlarla yürüyüş gerçekleştiren seçmenlere sürücüler de klakson çalarak destek verdi. Kadıköy’de özellikle Moda, Yeldeğirmeni ve Rıhtım gibi noktalarda toplanan İstanbullular, birçok koldan yürüyüş gerçekleştirdi.

HAK, HUKUK, ADELET…

Eylemlerin sürdüğü saatlerde Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da sosyal medya hesabından eylemlere destek mesajları yayınladı. Genç, yaşlı herkesin sokaklarlara döküldüğü protestolarda sık sık “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/secim-iptaline-tencere-tavali-protesto/feed/ 0
Michelin yıldızlı şef Michael Riemenschneider iftara katıldı https://www.kadikoylife.com/michelin-yildizli-sef-michael-riemenschneider-iftara-katildi/ https://www.kadikoylife.com/michelin-yildizli-sef-michael-riemenschneider-iftara-katildi/#respond Mon, 06 May 2019 21:55:16 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51703 Dünyanın en ünlü Michelin yıldızlı şefleri arasında gösterilen Michael Riemenschneider, 6 Mayıs Pazartesi akşamı Wyndham Grand Kalamış Hotel’de turizm basını için düzenlenen iftar davetine katıldı. Davet sonrası TOURMAG Turizm Dergisi ve “Çok Gezen Gurme” adıyla bilinen Akif Budak ile röportaja katılan Riemenschneider, Türk mutfağı için ilginç yorumlarda bulundu.

TUZ AZ, ŞEKER ÇOK…

Türk mutfağının hayli zengin olduğunu ve geleceğinin oldukça parlak olduğunu dile getiren Michael Şef; “Türk asıllı ve dünyalar güzeli bir kadınla evliyim. Yakında ikiz bebeklerimiz dünyaya gelecek. Kendimi bir taraftan da Türkiye’ye ait hissetmeye başladım. Türk mutfağını hızla tanımaya çalışıyorum. İlk edindiğim izlenimler tuzun az, şekeri fazla kullanıldığı yönünde” dedi.

Michael Riemenschneider ile gerçekleştirdiğimiz özel röportajı TOURMAG Turizm Dergisi’nin yeni sayısında sizlerle paylaşacağız…

Michael Riemenschneider
Michael Riemenschneider, Türk asıllı ve ikiz bebek bekleyen eşi Celine ile birlikte Wyndham Kalamış’ın teras katında en güzel selfie çekimini yaptı…
Wyndham Grand Kalamış Hotel Genel Müdürü Mustafa Alparslan ve Satış Direktörü Deniz Dikkaya, Michelin yıldızlı şef Michael Riemenschneider’e Türk mutfağı hakkında bilgi paylaşımında bulundu…
Kadir Toprakkaya, Nihat Başeğmez, Bahar Bilgili, Akif Budak, Michael Riemenschneider, Celine Riemenschneider, Canan Toprakkaya ve Hazal Budak…
]]>
https://www.kadikoylife.com/michelin-yildizli-sef-michael-riemenschneider-iftara-katildi/feed/ 0
Kadıköy’de cinayet! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cinayet-2/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cinayet-2/#respond Mon, 06 May 2019 16:29:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51700 Kadıköy’de tartıştığı eşini bıçaklayarak öldürdüğü iddia edilen katil zanlısı yakalandı. Kızıltoprak İstasyon Caddesi’ndeki evlerinde Türkay C. (51), sabaha karşı eşiyle tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Türkay C., eşi Billur C.’yi bıçaklayarak öldürdü.

Evden valizini alarak kaçan şüpheli, daha sonra apartman görevlisini telefonla arayarak eşini öldürdüğünü söyledi. Görevlinin hemen polisi arayarak durumu bildirmesi üzerine, olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, Billur C.’nin hayatını kaybettiğini belirledi. Katil zanlısı Türkay C., Sarıyer’de yakalanarak gözaltına alındı. Billlur C.’nin cesedi incelemenin ardından Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cinayet-2/feed/ 0
TEV’den Ustaları Anma Konseri https://www.kadikoylife.com/tevden-ustalari-anma-konseri/ https://www.kadikoylife.com/tevden-ustalari-anma-konseri/#respond Mon, 06 May 2019 11:39:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51696 Türk Eğitim Vakfı (TEV) Anadolu Yakası Şubesi, “Ustaları Anma Konseri” başlığı altında özel bir buluşma düzenliyor. Kozyatağı Kültür Merkezi’nde 7 Mayıs Salı akşamı gerçekleşecek konserde, Türk Sanat Müziği’nin altın isimleri olarak anılan büyük ustaların eserleri Murat Seçkin tarafından seslendirilecek.

SAFİYE AYLA’DAN ZEKİ MÜREN’E, FERDİ ÖZBEĞEN’E…

Konser kapsamında Safiye Ayla, Zeki Müren ve Ferdi Özbeğen’in Türkiye’ye mâl olmuş şarkıları seslendirilirken, hayatlarından kesitler de konuklara aktarılacak. Etkinlikte bundan 6 yıl önce yitirdiğimiz, tüm mal varlığını TEV’e bağışlayan efsane tiyatro sanatçısı Macide Tanır da anılacak ve yaşamı ile ilgili bir video gösterisi sunulacak.

KATILIM ÜCRETSİZ…

Bu yıl kuruluşunun 52. yılını kutlayan Türk Eğitim Vakfı’nın ülke genelinde düzenlediği etkinliklere TEV Anadolu Yakası Şubesi olarak bir anma konseri ile katkı vermek istediklerini dile getiren TEV Anadolu Yakası Şubesi Müdürü Seda Ekincioğlu Oral; “Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Sahnesi’nde bu anlamlı buluşmayı düzenledik. Katılımın tamemen ücretsiz olduğu bu anma konserine, başta Kadıköylüler olmak üzere tüm dostlarımızı bekliyoruz” dedi.

TEV
Türk Eğitim Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Şenol Güneş, TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, 7 Mayıs tarihindeki konserde sahne alacak sanatçı Murat Seçkin ve TEV Anadolu Yakası Şubesi Müdürü Seda Ekincioğlu Oral…
]]>
https://www.kadikoylife.com/tevden-ustalari-anma-konseri/feed/ 0
Miracle Asia Hotel’den “Yaza Merhaba” https://www.kadikoylife.com/miracle-asia-hotelden-yaza-merhaba/ https://www.kadikoylife.com/miracle-asia-hotelden-yaza-merhaba/#respond Sun, 05 May 2019 19:48:11 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51673 Anadolu Yakası’nın yıldızları arasında gösterilen Miracle Istanbul Asia Hotel, geleneksel hale getirdiği “Yaza Merhaba Partisi” düzenledi. Etkinliğe otelin birlikte çalıştığı kurumların temsilcileri, çözüm ortakları ve özel davetlileri katıldı.

Havuz katının yeşillikler içerisindeki bahçesinde gerçekleşen partide, bu defa sürpriz lezzetlerle birlikte hediye çekilişleri de vardı. Gecenin sonunda yapılan çekilişte katılımcılar arasından beş talihliye Miracle Istanbul Asia ve Antalya otellerinde konaklama, akşam yemeği, kahvaltı, SPA üyeliği gibi hediyeler verildi.

OSMANLI MACUNU, PAMUK ŞEKER, KUMDA KAHVE…

Partiye katılanlar açık havada otelin altın madalyalı Executive Chefi Özcan Yalçın tarafından hazırlanan özel lezzetleri test edebilme fırsatı elde ederken, ülkemizin geleneksel lezzetleri de konuklarla buluştu. Osmanlı macunu, pamuk şeker, kumda Türk kahvesi ve Hint kınası performansı, gecenin en fazla ilgi gören uygulamaları arasındaydı.

Gecenin sonunda en fazla teşekkürü, Miracle Asia Hotel’de açılıştan bu yana Executive Chef olarak hizmet veren Özcan Yalçın aldı…
Miracle Istanbul Asia Hotel Genel Müdürü Ulaş Karaibrahimoğlu, Satış & Pazarlama Müdürü Tuğba Bektaş ve Mutfak Şefi Özcan Yalçın, etkinliğin ev sahipleri konumundaydılar ve mükemmel bir ev sahipliği gösterdiler. Ancak onlar, bu organizasyondaki esas başarının tüm otel çalışanlarına ait olduğunu dile getirerek, bir kez de bizlerin aracılığıyla onlara teşekkürlerini ilettiler…
Partiye katılanlar arasında Koreli Kwang Hee Park ile birlikte ünlü turizmciler de vardı. Veysel Şimşek, Nevzat Aydoğan, Erkan Gün, Mehmet Emin Kocaaliler, Atilla Meraküm ve Recai Ergün…
Miracle Asia Hotel’in Yaza Merhaba Partisi’nin özel davetlileri arasında, Sheraton Grand Ataşehir Hotel Genel Müdürü Soner Metin de vardı. Otelin yeşillikler içerisindeki bahçe katının İstanbul için her zaman cazip olacağı bilgisini paylaşan Metin; “Organizasyonu çok başarılı buldum. Emeği geçenleri kutluyorum” yorumunda bulundu. Kadir Toprakkaya, Ulaş Karaibrahimoğlu, Soner Metin ve Tuğba Bektaş…
Buse Akça, Turan Akça, Onur İste, Filiz İste, Atacan Bektaş, Tuğba Bektaş ve Kadir Toprakkaya…

Miracle Asia
Miracle Asia
]]>
https://www.kadikoylife.com/miracle-asia-hotelden-yaza-merhaba/feed/ 0
Ekrem İmamoğlu, Kadıköylülerle kucaklaştı https://www.kadikoylife.com/ekrem-imamoglu-kadikoylulerle-kucaklasti/ https://www.kadikoylife.com/ekrem-imamoglu-kadikoylulerle-kucaklasti/#respond Sat, 04 May 2019 20:15:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51662 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediyesi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı’nı tebrik eden Ekrem İmamoğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nın pazartesi vermesi beklenen kararına dair “Kimsenin hakkını yemeyiz ama hakkımızı da asla yedirtmeyiz. Bu anlayışla; hak, hukuk ve adalet anlayışıyla sizden bir karar bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Ekrem imamoğlu

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nı makamında ziyaret eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim başarısı nedeniyle Odabaşı’nı tebrik etti. Kadıköy Belediyesi çalışanları ile de selamlaşan İmamoğlu, belediye binası önünde toplanan Kadıköylülere seslendi. Ekrem İmamoğlu’na eşi Dilek İmamoğlu’nun yanı sıra CHP’li belediye başkanları ve CHP milletvekilleri de eşlik etti.

ODABAŞI: SIRADA DAHA BÜYÜK DÜŞLER VAR…

Belediye bahçesinde kurulan platforma ilk olarak Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı çıktı. Odabaşı, günün önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Kadıköy, bugün daha mutlu ve daha gururlu. Onlarca yılın ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Kadıköy Belediyesi’ni, Kadıköy’ü ziyaret ediyor. Bunun anlamı çok farklı. Onlarca yıldır merkezi hükümet ve Büyükşehir Belediyesi tarafından üvey evlat muamelesi gören Kadıköy için, Ekrem İmamoğlu’nun Kadıköy’ü ziyaret etmesi düşünüldüğünden daha önemlidir. Sizi daha büyük bir yerde ağırlamak isterdik; Evlendirme Dairesi otoparkı İBB’nin, Yoğurtçu Parkı İBB’nin, eski Salı Pazarı İBB’nin… Artık Kadıköy’ün hakkını Kadıköylüye verirsiniz diye düşünüyoruz. ‘Daha çok Kadıköy’ diye yola çıkmıştık. ‘Kadıköy yetmez; İstanbul’u da kazanıp, Ekrem İmamoğlu’nu başkan yapacağız’ demiştik. Bir hayalimizdi , bugün bu hayal gerçek oldu. Sırada daha büyük düşler var.”

“EVLERDE İFTAR AÇACAĞIZ”

Platforma yoğun alkışlar eşliğinde çıkan Ekrem İmamoğlu ise Kadıköy’de olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek; “Biz İstanbul’un 39 belediye başkanına eşit şekilde yaklaşacağız, hepsini kucaklayacağız. İhmal edilmiş ne varsa telafi edeceğiz. Kadıköy’ün de sorunlarını biliyoruz. Hiçbir belediyeyi ayırt etmeyeceğiz. Ne çektiyse memleket partizanlıktan, kötü dilden çekti. Biz hepsini yok edeceğiz. O dili kullanmayacağız. O dili kullananlar, siyasi alanda meydan bulamayacaklar” dedi. Ramazan ayını da tebrik eden İmamoğlu; “Komşularınızı iftara davet edin, bir çorbayı paylaşın. Bir komşunuza iftara gidin. Ben on yıldır beş yıldızlı otellerde sofralara gitmiyorum. Size de tavsiye ediyorum. Evlerde iftar açacağız. Ben pazartesi akşamı Sultanbeyli’de rastgele bir kapıya gidip iftar açacağım. Birileri bu şehrin yaşayanlarını ayırmaya çalışsa da biz birleşeceğiz. Ramazan ayının iyilik ayı olduğunu 16 milyon insanımız yaşayacak. Ramazan’da yardımlaşırken bir şartımız var. Kimsenin kalbini incitmeyeceğiz. Kimsenin ruhunu da incitmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu
VATANDAŞ MİTİNGE KAZIYLA GELDİ…

Ekrem İmamoğlu’nun konuşması sırasında bir vatandaşın kazlarıyla mitinge gelmesi, komik diyaloglara neden oldu. Konuşması sırasında kalabalığın içindeki kazı fark eden İmamoğlu, İBB Meclisi’nin topal ördek benzetmesine atıfta bulunarak; “Kazın ne işi var burada. Beni kutlamaya mı geldi? Vallahi kaz bile beni kutlamaya gelmiş. Bütün canlılar bizim. Topalmış, değilmiş yok öyle bir şey. Canları sıkılmasınlar, korkmasınlar” diye konuştu.

“KARGALAR GÜLER”

YSK’nın pazartesi günü vermesi beklenen karara dair de konuşan Ekrem İmamoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Pazartesi gününe atılmış bir YSK süreci var. Diyorlar ki bu millet, İstanbul’un 39 ilçesinde 25 ilçede bize oy verdi, ilçe belediye başkanlarını seçti, mecliste çoğunluğuz diyorlar. Aynı zarfa atılan oylarda İstanbul Büyükşehir Belediye oylamasında usulsüzlük var diyorlar. Buna kargalar güler. 31 Mart seçimleriyle ilgili karar pazartesi günü verilecek. Kimsenin hakkını yemeyiz ama hakkımızı da asla yedirtmeyiz. Bu anlayışla; hak, hukuk ve adalet anlayışıyla sizden bir karar bekliyoruz. Bu ülkenin demokrasi, hak, hukuk, adalet duruşu asla yıkılmayacak.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/ekrem-imamoglu-kadikoylulerle-kucaklasti/feed/ 0
Çengelköy Kokoreççisi, Bağdat Caddesi’nde! https://www.kadikoylife.com/cengelkoy-kokoreccisi-bagdat-caddesinde/ https://www.kadikoylife.com/cengelkoy-kokoreccisi-bagdat-caddesinde/#respond Sat, 04 May 2019 13:24:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51649 “Hopppp ne oluyor, bu da nereden çıktı şimdi?” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat hiç de öyle düşünmeyin… İstanbul’da en iyi kokoreç yapan yerlerin başında gelen “Meşhur Çengelköy Kokoreççisi”, Bağdat Caddesi’ne geldi.

Nam-ı diğer “Yediren Adam” olarak bilinen Mehmet Erözcan’ın Bağdat Caddesi’ne kazandırdığı mekân, geçtiğimiz hafta kapılarını açarak faaliyete başladı. 10 yılı aşkın süredir Halk Caddesi üzerindeki Üsküdar mekânları arasında yer alan Çengelköy Kokoreççisi, İstanbul’un her bölgesinden özel olarak gelen konuklarını ağırlamaktaydı.

CADDE’DE FARKLI KONSEPT…

Bağdat Caddesi’nde farklı bir konsept ile cadde sakinlerine hizmet vereceği bilgisini aldığımız Mehmet Erözcan; “Bağdat Caddesi’ne gelmemiz, dünyada tek olmak hedefimizin ilk basamaklarından biridir. Çengelköy Kokoreççisi zaten iyi bir markaydı, ‘Yediren Adam’ enerjisi ona da ruhunu katmaya başladı. Yediren Adam’ın renkli kişiliğini Bağdat Caddesi üzerinden dünyaya açmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bağdat Caddesi’nin Suadiye bölümünde kapılarını açan Çengelköy Kokoreççisi, açılış nedeniyle caddeden geçenlere lezzetlerinden ikram ederek “merhaba” dedi…
Açılışa katılanlar arasında bölgenin ünlü gayrimenkul danışmanlarından Recai Tanıtkan da vardı…
Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Fahri Tekeşin, açılışın konukları arasındaydı. Mehmet Erözcan’ın yakın dostu da olan Tekeşin, davetlilere ev sahipliği de yaptı…
Ünlü futbol yorumcusu Ahmet Çakar da açılışta hazır bulundu. Mehmet Erözcan ve Ali Akhan ile birlikte TV’ye verdikleri röportajlarda, markanın özel lezzetlerini anlattılar…
çengelköy Kokoreççisi
Açılışa iş, spor ve magazin çevrelerinden çok sayıda davetli katıldı. Ünlü magazinci Salih Keçeci de bu isimler arasındaydı. Tabi yanından hiç ayırmadığı mankenleri de onunla birlikteydi…
Çengelköy Kokoreççisi
Kokoreçin ayrılmaz bir parçası olan motorcular grubu da motorlarıyla birlikte Çengelköy Kokoreççisi’nin açılışını renklendirenler arasındaydı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/cengelkoy-kokoreccisi-bagdat-caddesinde/feed/ 0
Türk Eğitim Vakfı 52 yaşında! https://www.kadikoylife.com/turk-egitim-vakfi-52-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/turk-egitim-vakfi-52-yasinda/#respond Sat, 04 May 2019 10:40:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51631 Ülkemiz için en hayırlı kurumlar arasında gösterilen, TEV olarak bildiğimiz Türk Eğitim Vakfı, 52. kuruluş yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutladı. Fenerbahçe Divan Faruk Ilgaz Tesisleri’nde 3 Mayıs Cuma günü gerçekleşen kutlamaya, Türk sinemasının daimi yıldızı Türkan Şoray da katıldı.

TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer M. Koç, TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ve TEV Genel Müdürü Yıldız Günay’ın ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte konuklara seslenen Ömer Koç; “Türk Eğitim Vakfı’nın 52. kuruluş yıldönümünde sizlerle birlikte olmanın sevinci içerisindeyim. TEV olarak burada bir kez daha sizlerle paylaşıyorum ki, ihtiyaç sahibi başarılı gençlerimizin eğitimlerine devam edebilmeleri için daima yanlarında olacağız. Onların çağdaş değerler, bilim ve kültürle donanmaları için kaynaklar sunacağız” dedi.

Türk Eğitim Vakfı
FİKRİ HÜR, İRFANI HÜR, VİCDANI HÜR NESİLLER İÇİN…

1967 yılında Merhum Vehbi Koç önderliğinde başlatılan bu eğitim seferberliğinde 52. yıllarını geride bırakmanın gururu içinde olduklarını konuklarla paylaşan Ömer Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Eğitim Vakfı, hayırseverlerimizden aldığı güçle büyümesini devam ettirerek, bugün ülkemizin gurur kaynağı ve örnek bir sivil toplum kuruluşu oldu. Ben de bu vesileyle TEV’e ve ülkemize hizmet etmekten, bu ailenin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetişmesi için tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz.”

VAKFIN TARİHİNE GEÇECEK BAŞARILARA İMZA ATILDI…

TEV Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı ise; “Köklü tarihimizde tam 52 yılı geride bıraktık. 250 bine yaklaşan burs sayımız ve siz değerli bağışçılarımızla TEV, bugün Türkiye’nin Eğitim Vakfı’dır. 2018 yılında vizyonumuz çerçevesinde hedeflerimize ulaşmak için azami güçle çalıştık. Vakfın tarihine geçecek başarılara imza attığımız bir yıl oldu. 80 hibe ve vasiyet bağışçısıyla tarihimizin en yüksek bağışçı adedine ulaştık. Türk Eğitim Vakfı olarak, geçmişte olduğu gibi gelecekte de öncü rolümüzü devam ettirebilmek için çağa damgasını vuran trendleri yakından takip edeceğiz. 52. yaşımıza girerken bizlere büyük güç ve destek veren değerli mütevellilerimize, yönetimimize, sayıları bini aşan siz değerli bağışçılarımıza ve başarılarıyla göğsümüzü kabartan bursiyerlerimize Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkür eder, desteklerinizi esirgememenizi dilerim” şeklinde konuştu.

Etkinliğin onur konukları arasında, Türk sinemasının daimi yıldızı Türkan Şoray da vardı. Şoray, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Eğitim, ülkemizin en önemli sorunlarından biri. Bu sorunun anahtarı çağdaş eğitim. Ben de bu bilinçle 1973 yılında Hisarüstü’nde bir ilkokul yaptırmıştım. Bunun manevi huzurunu ve duygularını taşıyorum. Türk Eğitim Vakfı’nın bana gösterdiği bu teveccühten gerçekten çok mutluluk duydum. Bundan sonra kabul ederlerse vakfın gönüllü üyesi olmak istiyorum. Birlikte keyifli ve nice senelere…”
Fox TV’de yayınlanan “Çalar Saat” programı ile bir fenomen haline gelen İsmail Küçükkaya da TEV’in 52. kuruluş yıldönümü konukları arasındaydı. Sahneye davet edilen Küçükkaya; “Memleketimizin huzur, esenlik ve dirlik içinde olması yegane dileğimdir. Türk Eğitim Vakfı’nın katkılarıyla yetişen, yetişecek olan aydınlık yüzlü gençlerimizin bu uğurda çaba harcayacaklarına inancım tamdır” ifadelerini kullandı…
Türk Eğitim Vakfı’nın 52. yıl kutlamasında Kadıköy’ün mahalle muhtarları da hazır bulundu…
Buluşmanın konuk sanatçıları arasında Türk Sanat Müziği Sanatçısı Bekir Ünlüataer de vardı. Sanatçının seslendirdiği şarkılar dışında eşi, dans hocası Elif Ömüriş ile sergilediği tango performansı da konuklardan büyük alkış aldı…
Üstün zekâlı ve özel yetenekli çocuklara, ihtiyaç duydukları özel eğitimi vermek amacıyla kurulan Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi TEVİTÖL’ün tango bölümü öğrencilerinin performansı izlenmeye değerdi…
TEVİTÖL Dans Grubu’nun bir başka performansı ise, Türk Eğitim Vakfı’nın bağışçılarını dansa kaldırması oldu…
Dansa kaldırılanlar arasında emekli Beşiktaş Noteri Yavuz Ballık da vardı…
Türk Eğitim Vakfı’nın 52. yıldönümü kutlamasına TEV’in hibe ve vasiyet bağışçıları ile bursiyerler de yoğun ilgi gösterdi…
Türk Eğitim Vakfı
]]>
https://www.kadikoylife.com/turk-egitim-vakfi-52-yasinda/feed/ 0
Caddebostan Muhtarlığı’ndan Bahar Şenliği https://www.kadikoylife.com/caddebostan-muhtarligindan-bahar-senligi/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-muhtarligindan-bahar-senligi/#respond Fri, 03 May 2019 08:53:04 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51623 Baharın gelişi ülkemizin her tarafında coşkuyla karşılanıyor. En küçük topluluk kabul ettiğimiz ailelerden mahallelere, ilçelere ve kentlere kadar her yerde yüzler gülüyor, aydınlığın yansımaları belirgin biçimde hissediliyor. Caddebostan Mahallesi’nin genç ve dinamik muhtarı Nihal Cengiz de bu düşünceye katılarak, mahalle sakinleriyle mini bir şenlik düzenledi.

Muhtarlıkta 2 Mayıs Perşembe günü gerçekleşen Bahar Şenliği’ne, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Anadolu Yakası Şubesi de bir stant açarak katıldı. Aynı zamanda geride bıraktığımız 31 Mart yerel seçimlerinde kendisine gösterilen teveccühe teşekkür anlamı da taşıyan etkinlikte, Caddebostan Mahallesi’nde önümüzdeki süreç içerisinde yapılması gereken çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Caddebostan
Buluşmaya Caddebostan’a komşu mahallelerin muhtarlarından Bostancı Muhtarı Yener Coşkun, Fenerbahçe Muhtarı Tuba Aldeniz ve Sahrayıcedit Muhtarı Seval Özkan da katıldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-muhtarligindan-bahar-senligi/feed/ 0
UDF, Della Miles’ı Kalbur’da ağırladı https://www.kadikoylife.com/udf-della-milesi-kalburda-agirladi/ https://www.kadikoylife.com/udf-della-milesi-kalburda-agirladi/#respond Thu, 02 May 2019 21:56:25 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51616 Uluslararası Down Sendromu Federasyonu (UDF), 30 Nisan akşamı Sheraton Grand Ataşehir’de önemli bir etkinliğe imza atarak, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı DOWN MAKE-UP Cilt Bakımı Mesleki Eğitim ve İstihdam Projesi’nin tanıtımını gerçekleştirdi. Bu organizasyonda, ünlü isimlerle birlikte oldukça kalabalık bir davetli grubu da yer aldı.

Elbette başarıyla sonuçlanmış olsa da UDF yöneticileri için hayli yorucu ve stresli günler yaşandı. İşte bütün bunların yorgunluğunu güzel bir ziyafetle gidermeye çalışan UDF Genel Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay, soluğu Ataşehir’in ünlü mekânı Kalbur’da aldı. Tuncay’ın yanında sevgili eşi Aydan Hanım ve ABD’li ses sanatçısı, UDF’nin tanıtım yüzü Della Miles de vardı.

“BU LEZZET KARŞISINDA HİÇBİR İRADE DURAMAZ”

Ziyaretin aynı zamanda Amerikalı misafirlerini Kalbur’un özel lezzetleriyle tanıştırma misyonu da taşıdığına değinen UDF Başkanı Tuncay; “Della Miles’in bu özel lezzetler karşısındaki yorumu ‘olağanüstü’ şeklinde oldu” dedi. Özellikle mekânın sahibi Metin Akdemir’in bizzat hazırlayarak sunduğu katmeri çok beğendiğini açıklayan Miles ise; “Bu lezzet karşısında hiçbir irade durmaz” açıklamasında bulundu.

Della Miles
Aydan Tuncay, Della Miles, Metin Akdemir ve Muhammed Abdullah Tuncay…
]]>
https://www.kadikoylife.com/udf-della-milesi-kalburda-agirladi/feed/ 0
Balığın lezzetine doyacağınız mekân; Marina Balık https://www.kadikoylife.com/baligin-lezzetine-doyacaginiz-mekan-marina-balik/ https://www.kadikoylife.com/baligin-lezzetine-doyacaginiz-mekan-marina-balik/#respond Thu, 02 May 2019 20:51:10 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51603 Tüm zamanların en iyi balık mekânları arasında yer alan Çapari, Vino Surf & Turf ve Marea’nın işletme müdürlüğünü yapan ünlü Şef Recai Ayçiçek, “Artık yeter” diyerek kendi yerini açtı. Kozyatağı Can Sokak üzerinde hizmete giren küçük, bir o kadar da sevimli ve tam bir lezzet noktası olan mekânın adı “Marina Balık”…

Recai Ayçiçek’in uzun yıllar birlikte çalıştığı Mutfak Şefi Ali Asker Ataş ile birlikte yürüdükleri lezzet yolculuğunda dostları da onları yalnız bırakmıyor, çok uzaklardan da olsa gelip Marina Balık’ın lezzetlerini test ediyorlar.

Levrek ızgara, minekop pirzola, balık köftesi ve balık çorbası gibi mekânın özel lezzetlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyor, tatlı olarak da ayva tatlısı ile kabak tatlısını yanında kaymakla birlikte istediğinizde “Böyle de olmaz ki” diyeceğinizi garanti ediyoruz.

Marina Balık
Adres: Can Sokak No:2/A Kozyatağı – Kadıköy
Tel: 0216 362 39 21

Kozyatağı Mahallesi’nde Kozzy Alışveriş Merkezi’ne çok yakın olan Marina Balık’ın lezzetlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Ali Asker Ataş, Kadir Toprakkaya, Canan Toprakkaya ve Recai Ayçiçek…
Marina Balık
]]>
https://www.kadikoylife.com/baligin-lezzetine-doyacaginiz-mekan-marina-balik/feed/ 0
Kadıköy’de Hıdırellez Şenliği https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-hidirellez-senligi-2/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-hidirellez-senligi-2/#respond Thu, 02 May 2019 18:22:17 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51593 Baharın gelişiyle birlikte Türk dünyasının geleneksel kutlamalarından Hıdırellez için de geri sayım başladı. Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu, 5 Mayıs Pazar günü Yoğurtçu Parkı’nda Hıdırellez Şenliği düzenliyor. Kadıköy Belediyesi’nin de destek verdiği etkinlik kapsamında sivil toplum örgütleri ve Kadıköylüler, hep birlikte yazı karşılayacak.

Anadolu’nun “somut olmayan kültürel miras” değeri olarak kabul edilen Hıdırellez, kış mevsiminden sonra doğanın canlanması ile bolluk ve bereket beklentisini ifade ediyor. Şenlikte Agapia Dans Grubu ile Romanistanbul Müzik ve Dans Grubu’nun gösterilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da kermes gerçekleştirecek.

Hıdırellez
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-hidirellez-senligi-2/feed/ 0
Merih Özgüz’den bekârlığa veda https://www.kadikoylife.com/merih-ozguz-den-bekarliga-veda/ https://www.kadikoylife.com/merih-ozguz-den-bekarliga-veda/#respond Wed, 01 May 2019 21:22:01 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51578 Ünlü ressam Teksin Özgüz’ün oğlu Merih Özgüz, “Bekârlığa veda” diyerek Elçin Yüksel ile hayatını birleştirdi. Çiftin düğünleri, Kasaba Evleri’nde Özgüz Ailesi’ne ait villada gerçekleştirildi. Yaklaşık 200 davetlinin katıldığı düğün, havanın da son derece uygun olması nedeniyle hayli renkli geçti.

Çiftin nikâh şahitliklerini Aslı Fatma Filiz, Abdullah Oğuzhan, Merve Özçelik ve Muharrem Aktaş yaparken, catering hizmetlerinden süslemeye kadar bütün organizasyon tek kelime ile kusursuzdu. Güler & Hayri Yüksel çifti kızları Elçin’i yeni bir hayata uğurlarken, bundan tam 10 yıl önce kızı Ebru’yu gelin veren Teksin Özgüz, Yüksel Ailesi ile benzer duygu yoğunluğu içerisindeydi.

Merih Özgüz & Elçin Yüksel çiftinin düğünü ile ilgili tüm ayrıntılar, Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2019 sayısı sayfalarında yayınlanacak…

Merih Özgüz
Merih özgüz
]]>
https://www.kadikoylife.com/merih-ozguz-den-bekarliga-veda/feed/ 0
Hafta sonu planlarınıza Boğaz gezisini de ekleyin https://www.kadikoylife.com/hafta-sonu-planlariniza-bogaz-gezisi-de-ekleyin/ https://www.kadikoylife.com/hafta-sonu-planlariniza-bogaz-gezisi-de-ekleyin/#respond Wed, 01 May 2019 20:20:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51565 Mayıs ayının ilk haftası, İstanbul’un en güzel günlerinin yaşandığı bir hafta olarak bilinmekte. Ne boğucu sıcaklar, ne de üşüten serinliklerden uzak bir dönem; üstelik erguvan zamanı da… Gelin, bu hafta sonu planlarınıza yat ile Boğaz gezisini de ekleyin. Duayen turizmcilerden Lion Turizm’in kurucusu Yiğit Arsu ile Kadıköylü turizmci Karya Defne Yavuz’un birlikte organize ettiği Boğaz gezisini kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

“1001 GECE” YATI İLE…

Masalsı güzelliklere imza atan “1001 Gece” yatı ile düzenlenecek olan Boğaz gezisi, 4 Mayıs Cumartesi günü sabah saat 09.30’da Kadıköy Balon Kafe önünde buluşularak, 10.00’da kokartlı rehber eşliğinde hareket ile başlayacak. Harem-Üsküdar sahilini takiben Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü geçtikten sonra bu kez Tarabya sahillerinden dönüş yoluna geçilerek, saat 13:00 sularında gezi tamamlanacak. Boğaz gezisi boyunca simit ve çay ikramları yapılacak. Kişi başı 200 TL olan bu özel tur için (0532) 425 59 22 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.
[0-6 yaş ücretsiz, 6-13 yaş yüzde 50, 65 yaş üstü ve öğretmenler yüzde 10 indirimli]

Boğaz gezisi
]]>
https://www.kadikoylife.com/hafta-sonu-planlariniza-bogaz-gezisi-de-ekleyin/feed/ 0
Dikkat! Bağdat Caddesi’nde kadın polisler var https://www.kadikoylife.com/dikkat-bagdat-caddesinde-kadin-polisler-var/ https://www.kadikoylife.com/dikkat-bagdat-caddesinde-kadin-polisler-var/#respond Wed, 01 May 2019 16:04:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51559 Geçtiğimiz aydan itibaren Bağdat Caddesi’nde görev yapmaya başlayan kadın polisler, sürücülere göz açtırmıyor. Vatandaşlar ise bu uygulamadan son derece memnun.

Trafiği engelleyici şekilde park edenler, sürat yapanlar, gereksiz klakson çalanlar başta olmak üzere pek çok konuda yapıcı etkileri olan uygulamanın il ve yurt genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Bu konuda yaptığımız kapsamlı araştırmanın ayrıntılarını, Kadıköy Life Dergisi sayfalarında okuyabileceksiniz.

kadın polis
Geçtiğimiz aydan itibaren Bağdat Caddesi’nde görev yapmaya başlayan kadın polisler, sürücülere göz açtırmıyor. Vatandaşlar ise bu uygulamadan son derece memnun…
]]>
https://www.kadikoylife.com/dikkat-bagdat-caddesinde-kadin-polisler-var/feed/ 0
UDF, mutfak şeflerinden sonra makyaj uzmanları kazandırıyor https://www.kadikoylife.com/udf-mutfak-seflerinden-sonra-makyaj-uzmanlari-kazandiriyor/ https://www.kadikoylife.com/udf-mutfak-seflerinden-sonra-makyaj-uzmanlari-kazandiriyor/#respond Tue, 30 Apr 2019 22:35:25 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51538 Uluslararası Down Sendromu Federasyonu (UDF), geçtiğimiz yıl ülkemize kazandırdığı mutfak şeflerinden sonra şimdi de makyaj uzmanları kazandırıyor.

UDF

UDF yönetimi, bir süredir üzerinde çalıştığı “DOWN MAKE-UP Cilt Bakımı Mesleki Eğitim ve İstihdam Projesi” tanıtım lansmanını gerçekleştirdi. Sheraton Grand Ataşehir’de 30 Nisan Salı akşamı düzenlenen organizasyon yine çok başarılıydı. Geceye ünlü isimlerin yanı sıra yurt için ve yurt dışından çok sayıda davetli katıldı. Ünlü televizyoncu Pınar Ergüner’in sunuculuk görevini üstlendiği etkinlik, Uluslararası Down Sendromu Federasyonu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay’ın açılış konuşmasıyla başladı.

KATKI VERENLER ÖDÜLLENDİRİLDİ…

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un da programa katılması bekleniyordu, ancak son anda Ankara’da bulunması gerektiği için katılım gösteremedi. Selçuk’un yerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin organizasyonda hazır bulunurken, katkı sağlayan isimlerin plaketlerini de verdi.

Uluslararası Down Federasyonu
PROJE YÜZLERİ SİMGE TERTEMİZ VE DELLA MILES…

Türkiye’nin uluslararası başarılarında imzası olan ünlü mankenlerimizden Simge Tertemiz ile yine geçtiğimiz aylarda Müslüman olan dünyaca ünlü ABD’li ses sanatçısı Della Miles, DOWN MAKE-UP Cilt Bakımı Mesleki Eğitim ve İstihdam Projesi’nin tanıtım yüzü oldular. Gecenin sonunda eğitimini tamamlayan makyaj uzmanları, aralarında Tertemiz ile Miles’ın de bulunduğu isimlere makyaj uygulaması yaptı.

Uluslararası Down Federasyonu
NİL KARATAŞ PERFORMANSI…

Organizasyona renk katan isimler arasında şarkıcı Nil Karataş da vardı. Seslendirdiği şarkılarla hem konuklara hem de makyaj uzmanlarına renkli dakikalar yaşatan Karataş; “Bu tür organizasyonlar için her zaman katkı sağlamaya hazırım. Lütfen beni çağırın” şeklinde konuştu.

11 ÜLKE VE 14 ŞEHİRDE YÜRÜTÜLÜYOR…

UDF’nin DOWN MAKE-UP Cilt Bakımı Mesleki Eğitim ve İstihdam Projesi, İstanbul Anadolu ve Avrupa Yakası başta olmak üzere 11 ülke ve 14 şehirde yürütülüyor. Türkiye’de İstanbul ile birlikte Ankara, İzmir ve Bursa, Atlanta/Amerika, Münih/Almanya, Paris/Fransa, Amsterdam/Hollanda, Brüksel/Belçika, Zürih/İsviçre, Beyrut/Lübnan, Lefkoşa/Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Podgorica/Montenegro ve Tiran/Arnavutluk gibi kent ve ülkelerde UDF kuruluşları, uluslararası arenada ilklere imza atmanın haklı gururunu gözler önüne seriyor.

Uluslararası Down Federasyonu
Buluşmaya yurt içi ve yurt dışından çok sayıda davetli katıldı…
UDF’nin gecesinde organizasyona katkı sağlayan isimlere plaket verildi. Bu isimlerden biri de Dr. Yasemin Savaş idi. “Böylesine anlamlı bir organizasyonun içinde yer alıyor olmaktan büyük onur ve gurur duydum” diyen Savaş’a plaketini, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Önal İnaltekin verdi…
Etkinliğin konukları arasında dünyacı ünlü tasarımcı Emre Ertürk de vardı. Dünya starı Madonna için de tasarımlar yapan Ertürk, üzerlerinde bereket, şans ve güç anlamı yüklü tasarımlarını UDF yararına açık arttırmaya sundu. Emre Ertürk’ün üç tasarımı toplamda 37 bin 500 TL bedel üzerinden satılarak, UDF’nin masraflarında kullanılmak üzere kaydedildi…
Gece için belirlenen tarih, aynı zamanda Uluslararası Down Sendromu (UDF) Federasyonu Genel Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay’ın doğum gününe tesadüf etmişti. Buluşmanın kahramanı olarak lanse edilen Tuncay ile dans eden down sendromlu misafirler, O’nun doğum gününü kutladı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/udf-mutfak-seflerinden-sonra-makyaj-uzmanlari-kazandiriyor/feed/ 0
Kadın ve çocuk istismarına HAYIR! https://www.kadikoylife.com/kadin-ve-cocuk-istismarina-hayir/ https://www.kadikoylife.com/kadin-ve-cocuk-istismarina-hayir/#respond Tue, 30 Apr 2019 13:25:48 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51528 Türkiye Motosiklet Platformu üyesi bir grup, kadın ve çocuk istismarını protesto etti. Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan platform üyesi motosikletliler, Türk bayrağı açarak ”Çocuklara dokunma”, ”Çocuk istismarına hayır”, ”Bir çocuğun çıkaramadığı ses biziz” ve “Biz susarsak failler aklanır” yazılı dövizler taşıdı.

Türkiye Motosiklet Platformu adına yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi: ”İçimizi sızlatan istismar ve taciz olaylarında farkındalık yaratmak ve istismara uğrayan bir yavrumuzun nezdinde tepkimizi göstermek amacıyla bir araya gelen motosiklet kullanıcılarıyız. Tek isteğimiz, bu ve bunun gibi mağdur olan kardeşlerimizin, çocuklarımızın, kızlarımızın yanında olmak, onlara güç vermek, bir daha böyle olaylar yaşanmaması için toplumu bilinçlendirmektir.” Açıklamada, tacize ve istismara en ağır cezanın verilmesi istendi.

çocuk istismarı
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadin-ve-cocuk-istismarina-hayir/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi kızlarından bir başarı daha! https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-kizlarindan-bir-basari-daha/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-kizlarindan-bir-basari-daha/#respond Sun, 28 Apr 2019 21:33:04 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51514 Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü; kültürel, sanatsal, bilimsel ve sportif etkinlikleri hız kesmeden sürdürüyor. Gençlerimizin yeteneklerinin gelişimine katkı sağlayan ve zararlı alışkanlıklardan uzak tutan projelerde yer almalarına imkân tanınması, eğitimin en önemli ayakları arasında bulunuyor. Bu ortam sağlanınca gerisi geliyor.

Kadıköy Lisesi

Kadıköy Spor Şenlikleri kapsamında düzenlenen Liseler Arası Basketbol Şampiyonası’nda daha önce Suadiye Hacı Mustafa Tarman Lisesi’ni yenerek finale kalan İstanbul Kadıköy Lisesi Kız Basketbol Takımı, Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleştirilen final karşılaşmasında Kadıköy Anadolu Lisesi’ni 30-19’luk skor ile mağlup ederek Kadıköy Şampiyonu oldu. Koçluğunu beden eğitimi öğretmenleri’nden Elif Arifağaoğlu’nun, yardımcılığını ise İstanbul Kadıköy Lisesi Okul Meclisi Başkanı Serdar Ülker’in yaptığı İKL Kız Basketbol Takımı’nı şampiyonluğa şu öğrenciler taşıdı: İrem Ünlü, Pelin Ünlü, Sudenaz Bingöl, Gizem Yıldız, Doğa Tok, Ceren Bozkurt, İlayda Bekdemir, Ceren Daşdemir.

İstanbul Kadıköy Lisesi Korfbol Takımı da Kocaeli’nde yapılan Türkiye Şampiyonası Yarı Final grubundaki 3 maçını da kazanarak, Türkiye’nin en iyi 12 lise takımından biri oldu…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-kizlarindan-bir-basari-daha/feed/ 0
Cengiz Korkut’un “SÜT Buluşmaları” sürüyor https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkutun-sut-bulusmalari-suruyor/ https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkutun-sut-bulusmalari-suruyor/#respond Sun, 28 Apr 2019 20:45:53 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51505 Sigorta sektörünün duayenleri arasında gösterilen Tema Sigorta Kurucusu Cengiz Korkut tarafından düzenlenen “SÜT Buluşmaları” sürüyor. Organizasyonun açılımını “Sigorta Üstatları Toplantısı” olarak ifade eden Korkut, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türk sigorta sektörünün üstatları, emekçileri olarak çok yoğun çalışma temposu ile yaşadığımız günleri bir bir tüketiyoruz. Bu durumu biraz olsun renklendirmek adına arkadaşımız TEMA Sigorta Hasar Müdürü Ercüment Bey’in evinde 10-12 kişilik gruplar halinde başladığımız buluşmalar, şimdilerde 100-150 kişilik gruplara evrilerek, farklı mekânlarda farklı etkinlikler ile sürüyor.”

“HER ŞEY İŞ DEĞİL”

Bu tür programlarla her şeyin iş dünyasından ibaret olmadığını anlamaya ve anlatmaya çalıştıklarını aktaran Cengiz Korkut; “Sektörün içinde olup, sektör dışı konuların da var olduğu buluşmalarda insanlar birbirlerine dokunabilme fırsatı yaratıyor. Bu durum hem bizi iş dünyamızdaki stresli ortamdan uzaklaştırıyor, hem de yaşadığımızın farkına varmamızı sağlıyor” dedi.

Cengiz Korkut
Tema Sigorta Kurucusu Cengiz Korkut’un düzenlediği bir başka “SÜT Buluşmaları” gecesi, 26 Nisan Cuma akşamı Bostancı Yadin Bey Tesisleri’nde yapıldı. Korkut’un açılış konuşmasıyla başlayan program, renkli folklor performanslarıyla sürdü…
Gecede, Elazığ yöresinin ünlü folklor oyunu “çayda çıra” performansı da sergilendi…
]]>
https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkutun-sut-bulusmalari-suruyor/feed/ 0
Erenköy Kız Liseliler, Mezunlar Günü’nde buluştu https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-mezunlar-gununde-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-mezunlar-gununde-bulustu/#respond Sun, 28 Apr 2019 18:25:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51491 Türkiye’nin en köklü eğitim kurumları arasında yer alan Erenköy Kız Lisesi’nin mezunları, son kez düzenledikleri geleneksel Mezunlar Günü’nde bir araya gelerek, hayli duygu yüklü anlar yaşadı. Mevcut binalarının yıkılıp yeniden yapılacak olması nedeniyle iki yıl sonra farklı bir yapı altında yeni Mezunlar Günü buluşmalarına merhaba diyecek olmalarına rağmen, etkinlikte gençlik dönemlerinin en güzel anılarının geçtiği binalarını bir daha göremeyecek olmalarının burukluğu vardı.

102 ÖNCÜ EKL’Lİ SERGİSİ…

Buluşma, 28 Nisan Pazar günü saat 12.00’de okul bahçesinde toplanmaya başlayan Erenköy Kız Lisesi mezunlarının “102 Öncü EKL’li” adlı sergiyi ziyaretiyle başladı. Erenköy Kız Liseliler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Güzin Övünç’ün açılış konuşmasının ardından, derneğin Kurucu Başkanı Dr. Mutlu Urcun Atagün’ün aynı zamanda ölüm yıldönümü olması nedeniyle anma töreni yapıldı.

KOLYE, KEP VE PLAKET TÖRENİ…

Daha sonra 50 yıllık mezunlar için bir kolye töreni düzenlendi. Sonrasında ise 25, 30 ve 40 yıllık mezunlar için plaket ve kep töreni gerçekleştirildi. Buluşmanın en renkli anı ise, Erenköy Kız Lisesi mezunları tarafından oluşturulan koronun performansı oldu. Okulun müzik öğretmeni Mustafa Yeleğen tarafından oluşturulan koronun seslendirdiği Yeşilçam şarkıları, etkinliğe katılanların adeta coşmasına neden oldu.

Erenköy Kız Lisesi Mezunlar Günü buluşmasında plaket alanlar arasında, ünlü suluboya ustası Ressam Neşe Gümüşcüoğlu ile gayrimenkul danışmanı Şen Özkenel de vardı…
İnşaat süresince “Genç Fidanlar” bahçesinden zorunlu olarak uzak kalacak Erenköy Kız Anadolu Lisesi öğrencileri ve mezunlar, nice başarılara imza atmış EKL’li kadınların yaktığı meşaleyi yeni okul binalarında buluşup ileriye taşımaya kararlı…
Erenköy Kız Lise
]]>
https://www.kadikoylife.com/erenkoy-kiz-liseliler-mezunlar-gununde-bulustu/feed/ 0
Klasik Ford sahipleri sahile indi https://www.kadikoylife.com/klasik-ford-sahipleri-sahile-indi/ https://www.kadikoylife.com/klasik-ford-sahipleri-sahile-indi/#respond Sun, 28 Apr 2019 16:53:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51472 Günümüzde klasik otomobillere olan ilgi, her geçen gün daha artarak sürüyor. Daha doğrusu eskinin sağlamlığı yanında zarafeti ve tasarım gücü, ister istemez daha bir aranır oluyor şu günlerde. Dünyanın ilk otomobil fabrikaları arasında yer alan ve geçmişinde büyük bir hikâye barındıran Ford markasının klasik otomobilleri, Maltepe sahili ve Bağdat Caddesi’nde kendilerini göstererek, görenleri uzun bir nostalji yolculuğuna çıkarttı.

Adını “Klasik Ford Tutkunları” olarak belirleyen grup, sosyal medyadan sağladıkları haberleşme sayesinde kısa zamanda 150’den fazla Ford tutkunu ile büyük bir topluluk halini aldı. Grup, bu gücü kendi aralarında marka ve modeller hakkında bilgi ve yedek parça alışverişi için kullanmanın yanı sıra sosyal etkinlikler için de değerlendirme kararı aldı.

BEYKOZ’DAN SONRA İKİNCİ BULUŞMA…

İlk buluşmalarını geçtiğimiz yıl Beykoz Mihrabat Korusu’nda gerçekleştiren “Klasik Ford Tutkunları” grubu, bu defa rota olarak Caddebostan-Tuzla Sahilyolu’nu belirledi. 28 Nisan Pazar günü Maltepe sahilindeki otoparkta buluşan 100’ün üzerinde klasik Ford sahibi, buradan toplu halde çıktıkları güzergâh üzerinde kendilerini izleyenleri nostalji yolculuğuna çıkarttı. Maltepe sahilinden Bostancı’ya, ardından Bağdat Caddesi’nden geçerek Kızıltoprak’tan Cemil Topuzlu Caddesi’ne ulaşan konvoy, sonrasında tekrar sahilyoluna bağlanarak turu noktaladı.

BİR DÖNEMİN EFSANE MODELLERİ…

Etkinlikte adını Almanya’nın Taunus Dağları’ndan alan efsane otomobilin neredeyse bütün modellerini bir arada görebilmek mümkündü. Ford’un Avrupa için tasarladığı Taunus modeli, bugünden bakıldığı zaman yaşlı bir otomobil gibi görünüyor olsa da üretildiği dönemin ötesinde teknolojisi, konforu ve güçlü motorları ile yüz binlerce insanı peşinden sürüklemeyi başaran efsanevi otomobiller arasında yer almıştı.

Melahat Tanıtkan, Ford Taunus 20M modelini görünce 1970’li yıllara gitti ve hayatında önemli kırılma noktaları taşıyan o yılların özel anılarını Canan Toprakkaya ile paylaştı…
Klasik Ford Tutkunları’nın buluşmasında 1982 -1985 yılları arasında Toprakkaya Ailesi’nin sahip olduğu Ford Granada modeline rastladığımızda, bizler de o yıllara gittik ve bu haberin temelini oluşturduk…
Türkiye’nin pek çok yerinden klasik Ford tutkunu etkinliğe katıldı. Kara ailesi, Kocaeli’nden buluşmaya katılanlar arasındaydı. Oktay, Funda, Emirhan ve Nisa Kara…
Ford Taunus
Ford Taunus
]]>
https://www.kadikoylife.com/klasik-ford-sahipleri-sahile-indi/feed/ 0
Göztepe’nin çınarından hayata veda https://www.kadikoylife.com/goztepenin-cinari-mustafa-toprakkaya-vefat-etti/ https://www.kadikoylife.com/goztepenin-cinari-mustafa-toprakkaya-vefat-etti/#respond Sat, 27 Apr 2019 18:37:37 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51458 Göztepe’nin asırlık çınarı, Toprakkaya Ailesi’nin büyüğü Hacı Mustafa Toprakkaya hayatını kaybetti. 26 Nisan Cuma akşamı, 101 yaşında hayata gözlerini kapayan Mustafa Toprakkaya, yaşlılığa bağlı solunum yetmezliği nedeniyle bir süredir Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

GÖZTEPE’NİN CANLI TARİHİYDİ…

Mustafa Toprakkaya, 1919 yılında Çankırı’da doğmuş, 1941 yılında yerleştiği Göztepe’den hiç ayrılmamıştı. İkinci Dünya Savaşı’nın Kadıköy ve Göztepe’deki etkilerine tanıklık etmiş, İstanbul’da yaşayan Rum azınlığa karşı 6-7 Eylül 1955’te gerçekleşen organize toplu saldırının Göztepe Çarşısı’ndaki faillerini sopayla kovalayan altı kişilik grubun içinde yer almıştı.

RIDVAN PAŞA’DAN NADİR AĞA’YA, ATLI MUAZZEZ’E…

Mustafa Toprakkaya, başta Kadıköy’ün Heredot’u olarak bilinen Dr. Müfid Ekdal olmak üzere, Göztepe hakkında ilk kitabı yazan Prof. Dr. Bedi Şehsuvaroğlu ile birlikte pek çok araştırmacıya anılarıyla kaynak olmuştu. İstanbul’un ilk belediye başkanı Rıdvan Paşa’dan, Sultan Abdülhamid’in harem ağalarından Nadir Ağa’ya, Atlı Muazzez Hanım’a kadar pek çok bilgi onda saklaydı.

Mustafa Toprakkaya
Mustafa Toprakkaya’nın cenazesi, 27 Nisan Cumartesi günü Sahrayıcedit Camii’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığı’na defnedildi.
Mustafa Toprakkaya

]]>
https://www.kadikoylife.com/goztepenin-cinari-mustafa-toprakkaya-vefat-etti/feed/ 0
Gazeteci Cenk Şefik annesini kaybetti https://www.kadikoylife.com/gazeteci-cenk-sefik-annesini-kaybetti/ https://www.kadikoylife.com/gazeteci-cenk-sefik-annesini-kaybetti/#respond Fri, 26 Apr 2019 20:06:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51447 Kadıköy Life Ailesi’nin yakın dostlarından gazeteci ve iletişim uzmanı Cenk Şefik’in annesi Hatem Filiz Şefik, geçtiğimiz akşam vefat etti. Kızıltoprak Zühtüpaşa Camii’nde 26 Nisan Cuma günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kartal Merkez Mezarlığı’na defnedilen Hatem Filiz Şefik, son yolculuğuna büyük bir kalabalık tarafından uğurlandı.

“AİLEMİZDEN BİR ÇINAR DAHA DEVRİLDİ”

Taziyeleri Zühtüpaşa Camii’nde kabul eden ve son derece bitkin olduğu gözlenen Cenk Şefik; “Ailemizden bir çınar daha devrildi. Yaklaşık bir haftadır Tuzla Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Servisi’nde yaşam mücadelesi veren canım annem Hatem Filiz Şefik, geçtiğimiz akşam yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, saat 20:40’da hayatını kaybetti. Çok üzgünüm” açıklamasında bulundu.

Cenk Şefik
]]>
https://www.kadikoylife.com/gazeteci-cenk-sefik-annesini-kaybetti/feed/ 0
Kadıköy’den Taksim’e taksi fiyatına uçabilirsiniz! https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-taksime-taksi-fiyatina-ucabilirsiniz/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-taksime-taksi-fiyatina-ucabilirsiniz/#respond Fri, 26 Apr 2019 19:19:17 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51437 Rekortmen Pilot Andre Borschberg, güneş enerjisi kullanarak ‘Solar Impulse’ uçağıyla rekor sayılabilecek bir dünya turuna imza attı. Geçtiğimiz günlerde bir etkinlik için İstanbul’a gelen Borschberg, yeni teknolojilerin gelişmesiyle sessiz ve çevreyi kirletmeyen bir yöntemle, taksi fiyatına Kadıköy’den Taksim’e ulaşmanın mümkün olabileceğini vurguladı.

Andre Borschberg
YENİ NESİL HAVA ARAÇLARIYLA SESSİZ, ÇEVRECİ VE EKONOMİK ULAŞIM…

“Yıllar önce ‘Enerjiyi güneşten sağlayıp, elektrik motoru ile uçacağız’ dediğimizde insanların bize yaklaşımları, ‘Elektrikli uçakların geleceği yok’ şeklinde oldu. Fakat başardık. Elektriğin gücü havacılıkta çok önemli bir unsur. Çünkü ucuz, çevreci ve çok daha verimli” diyen Andre Borschberg, sözlerini şöyle tamamladı: “Hâlihazırdaki sistemler çok verimsiz. Elektrik motorları ise çok verimli. Yeni nesil hava araçlarıyla sessiz, çevreyi kirletmeden ve uygun teknoloji ile belki de taksi fiyatına Kadıköy‘den Taksim’e uçacaksınız. Çok yakında hayata geçirilebilecek projeler bunlar.”

solar impulse kadıköy
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-taksime-taksi-fiyatina-ucabilirsiniz/feed/ 0
Lokmacho, Kadıköy Bahariye Caddesi’nde! https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/ https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/#respond Fri, 26 Apr 2019 13:20:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51422 Geçtiğimiz ay Kadıköy Bahariye Caddesi üzerinde açılan Lokmacho, özel konseptiyle yağ çekmeyen hamuru ve en önemli tercih sebebi olan gerçek Belçika çikolatası ile Kadıköylülerin uğrak noktası olmaya hazırlanıyor. Bizi geleneksel lezzetimiz olan lokmanın Bavyera kreması ve Belçika çikolatasıyla harmanlanmış yepyeni yüzüyle tanıştıran Lokmacho, şimdiden farklı bir lezzet yaratmış durumda.

İKİ LEZZETİN TADILMASI İÇİN HARİKA BİR YOL!

Sekizli porsiyonlarda satılan lokmalarda şerbet yok. Lokmalar önce kızartılıyor, yağ çekmeden kızartılan lokmalara ardından dolgu yapılıyor. Dolgu olarak ise Bavyera kreması ve çikolata kullanılıyor. İsteğe bağlı olarak porsiyonun yarısına krema yarısına çikolata dolgu yapılabiliyor. Bu, iki lezzeti de tatmanız için harika bir yol! Daha sonra lokmaların üstüne gerçek Belçika çikolataları dökülüyor. Sütlü, bitter ve beyaz çikolata içinden seçiminizi yapıyorsunuz. Son olarak kuruyemiş, bisküvi ve meyve çeşitlerinden seçtiklerinizle lezzetinize lezzet katıyorsunuz. Oldukça popüler olan ve herkes tarafından çok sevilen bu yepyeni lezzeti tatmak isteyenler, böylece soluğu Lokmacho’da alıyor.

SANILDIĞINDAN ÇOK DAHA HAFİF VE ÇOK DAHA ORİJİNAL BİR LEZZET…

Lokmacho’nun sekizinci şubesi olarak Kadıköy Bahariye Caddesi’nde açılan ve caddenin yoğun temposunda soluk almak isteyenler için mükemmel bir konumda olan Lokmacho Bahariye, gerçek Belçika çikolatası ve yağ çekmeyen hamuru ile gelen misafirleri, sanıldığından çok daha hafif ve çok daha orijinal bir lezzetle karşılıyor. Özel olarak oluşturulmuş konseptiyle, birbirinden lezzetli ürünleriyle, güler yüzlü ekibiyle her anlamda iddialı olan Lokmacho, lokmaya farklı bir bakış açısı katan ve tatlı krizlerinin giderilmesi için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekân. Yolunuz düşerse, ki mutlaka düşecektir, bir uğramanızı öneririz…

Lokmacho Bahariye
Adres: General Asım Gündüz Caddesi No:17 Kadıköy
İletişim: (0216) 550 63 82

Lokmacho
]]>
https://www.kadikoylife.com/lokmacho-kadikoy-bahariye-caddesinde/feed/ 0
Kalamaria, akşam öncesi de Kadıköylülerin tercihi! https://www.kadikoylife.com/kalamaria-aksam-oncesi-de-kadikoylulerin-tercihi/ https://www.kadikoylife.com/kalamaria-aksam-oncesi-de-kadikoylulerin-tercihi/#respond Thu, 25 Apr 2019 09:40:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51415 Kalamış’ın ünlü balık mekânı Kalamaria, konuklarına yaşattığı keyifli Kalamış akşamları dışındaki saatlerde de Kadıköylülerin tercih ettiği mekânlar arasında yerini aldı. Son derece samimi bir atmosfer var içinde ve özenle hazırlanmış mezeler eşliğinde gerçekleşen balık ziyafetinin lezzeti, haftalarca damaklarınızda kalacağını hissettiriyor.

Kadıköy Life objektiflerine takılan ve aralarında pek çok önemli reklam filmine imza atan Art Direktör Orçun Şahinalp’in yanı sıra Gözde Gökçen Alaca, Ayça Sayın, Bengisu Güreş, Caner Sayın ve Onur Alaca’nın da bulunduğu grup, mekânın özel lezzetlerinden avokadolu Girit ezmesi, Kalamaria’nın Gemistası ve çinekop ızgaraya hayran kaldıklarını dile getirdiler.

Kalamaria
]]>
https://www.kadikoylife.com/kalamaria-aksam-oncesi-de-kadikoylulerin-tercihi/feed/ 0
İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu uygulama sorunlarını tartıştı https://www.kadikoylife.com/istanbul-barosu-fikri-ve-sinai-haklar-komisyonu-uygulama-sorunlarini-tartisti/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-barosu-fikri-ve-sinai-haklar-komisyonu-uygulama-sorunlarini-tartisti/#respond Thu, 25 Apr 2019 09:11:28 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51404 İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu tarafından düzenlenen Çarşamba Buluşmaları’nın ikincisi 24 Nisan’da gerçekleşti. Komisyonun bu ayki konuğu, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Nomer Ertan oldu.

Katılımın oldukça yüksek olduğu sunumda Prof. Ertan, Fikri Mülkiyet ve Haksız Rekabet Hukuku ilişkisine değindi. Sınai Mülkiyet Kanunu’nda getirilen yeniliklerin Haksız Rekabet Hukuku bakımından sonuçlarının da anlatıldığı sunum sonrası, soru-cevap bölümünde avukatlar uygulamada karşılaştıkları sorunları anlattı. Komisyon Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer ise bilirkişilik görevi sırasında karşılaştığı uyuşmazlıklardan örnekler vererek, mahkemeler nezdinde sık karşılaşılan, avukatlar açısından zaman ve emek kaybına yol açan sorunlara değindi.

FİKİR VE SANAT ESERLERİ HUKUKU’NDA SEMPOZYUM DUYURUSU…

İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu, yakında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun yasalaşmasını müteakip komisyon nezdinde bir sempozyum düzenleneceğini duyurdu.

İstanbul Barosu
Av. İrem Toprakkaya Babalık, Av. Ömer Şenoğlu, Av. Oğuz Müftüoğlu, Av. Müge Tekil, Av. Deniz Merve Ersoy Pınar, Av. Deniz Dinar, Av. Erdem Türkekul, Av. Burcu Aslan, Prof. Dr. Füsun Nomer Ertan, Av. Dr. R. Tamer Pekdinçer, Dr. Öğretim Üyesi Eda Giray, Dr. Öğretim Üyesi Gökmen Gündoğdu, Dr. Öğretim Üyesi Kadir Baş, Av. Ali Ozan Yıldız, Av. Ali Cem Bilgili, Av. Ahmet Ercan, Av. Ceren Gülal Karakuş, Av. Meliha Akbilek, Ceren Aytekin…
istanbul Barosu
İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu eski Başkanı Av. Burcu Aslan, keyifli sunumu için Prof. Dr. Füsun Nomer Ertan’a teşekkür belgesi verdi. Burcu Aslan, Füsun Nomer Ertan, İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer…
KURUM İÇİ VEKİL GÖZÜYLE PATENT SUNUMU…

Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’nun alt çalışma gruplarından Patent Grubu, Av. Müge Tekil başkanlığında ilk sunumunu “Kurum İçi Vekil Gözüyle Patent” konusunda gerçekleştirdi. Makine Mühendisi ve Avrupa Patent Vekili Volkan Hamamcıoğlu tarafından yapılan sunumda patent kavramı, patentlenebilir buluşlar ve istisnaları, yenilik ve buluş basamağı gibi Patent Hukuku’nun en temel kavram ve konuları tartışıldı. Patent vekillerinin yoğun katılım gösterdiği sunum sonrası, Av. Müge Tekil’den patent hakkına tecavüz konusunda bir toplantı için söz aldılar.

Av. Erdem Türkekul, Av. Deniz Merve Ersoy Pınar, Av. Oğuz Müftüoğlu, Av. Ömer Şenoğlu, Av. Deniz Dinar Uğur, Patent Vekili Volkan Hamamcıoğlu, Av. Müge Tekil, Dr. Öğretim Üyesi Eda Giray, Av. Selman Kılıç, Özden Bilgiç, Av. Ceren Gülal Karakuş, Av. Tuba Uçar, Av. Ceren Aytekin, Av. Kezban Alan, Av. Meltem Şengüder, Av. Banu Salazar, Dr. Öğretim Üyesi Kadir Baş…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-barosu-fikri-ve-sinai-haklar-komisyonu-uygulama-sorunlarini-tartisti/feed/ 0
Irmak Okulları’ndan dünya başarısı https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarindan-dunya-basarisi/ https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarindan-dunya-basarisi/#respond Wed, 24 Apr 2019 20:20:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51397 Amerika ve Kanada başta olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden 11. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Math League High School Contest” yarışmasında Irmak Lisesi öğrencisi Berkan Doruk Eke, dünya sekizincisi oldu.

Math League” yarışması, Amerika ve Kanada başta gelmek üzere dünyanın birçok ülkesinde uygulanan bir matematik yarışması. Öğrencilerin İngilizce ve matematik becerilerini ölçen, kendilerini diğer ülkelerdeki öğrencilerle kıyaslama fırsatı sağlayan ve 6 etaptan oluşan “Math League High School Contest” sınavına yaklaşık 100 bin öğrenci katılıyor.

STUDENT WITH A PERFECT SCORE…

Irmak Okulları 11. sınıf öğrencisi Berkan Doruk Eke, bu sınavda okulunu başarıyla temsil ederek tüm soruları cevapladı ve “Student With a Perfect Score” listesinde yer alarak dünya sekizincisi oldu. Irmak Okulları, bu büyük başarıyı getiren öğrencisiyle ve kendisine bu süreçte rehberlik eden öğretmenleriyle haklı bir gurur duyuyor.

Irmak Okulları
]]>
https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarindan-dunya-basarisi/feed/ 0
Metin Akpınar, Kadıköy’de sevenleriyle buluşacak https://www.kadikoylife.com/metin-akpinar-kadikoyde-sevenleriyle-bulusacak/ https://www.kadikoylife.com/metin-akpinar-kadikoyde-sevenleriyle-bulusacak/#respond Wed, 24 Apr 2019 19:22:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51393 Kadıköy’ün yaşayan kütüphanesi Tarih Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) nisan ayında da tarih, edebiyat ve felsefe söyleşileri sürüyor. TESAK’ın her cumartesi düzenlediği Cumartesi Söyleşi Dizisi’nin nisan ayı kapanış konuğu, Türk tiyatrosu ve Yeşilçam’ın duayen ismi Metin Akpınar olacak.

Akpınar, Türkiye’de kabare tiyatrosunun oluşumunu kendine has üslubuyla meraklılarına anlatacak. TESAK’ta 27 Nisan Cumartesi günü saat 14:00’te düzenlenen, Metin Akpınar’ın konuşmacı olacağı “Kabare Tiyatrosu” adlı söyleşiye katılım ücretsiz.

Metin Akpınar
]]>
https://www.kadikoylife.com/metin-akpinar-kadikoyde-sevenleriyle-bulusacak/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde yöresel tatlar ve lezzetler https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yoresel-tatlar-ve-lezzetler/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yoresel-tatlar-ve-lezzetler/#respond Wed, 24 Apr 2019 18:45:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51384 Kadıköy Kaymakamlığı ve Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün üç yıldır başarıyla uyguladığı “Kadıköy’de Önceliğimiz Öğrencilerimiz” projesi, bu yıl da tüm hızıyla sürüyor. Okullar bu çalışmaya çeşitli projelerle hazırlanırken, eğitim-öğretim yılı sonuna doğru seçilecek ve sergilenecek olan projelerin ön tanıtımları da başladı.

Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi’nde bu kapsamda 24 Nisan Çarşamba günü, tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün de yer aldığı okul bahçesinde “Yöresel Tatlar ve Lezzetler” adlı görkemli bir sunum yapıldı. Projede okul öğretmenlerinden Atike Gazneli, Suzan Türkmen ve Teoman Tokdemir öncülüğünde Çağla Nehir Gürcan, Sude Su Kızılsu, Yeliz Dilmen, Ayhan Cem Akal, H. Simge Öztürk, Ali Gökdere, Dilay Eral, Esma Kara, Selin Erhan, Erol Can Annaç adlı öğrenciler, ziyaretçilere ürünleriyle yurdun dört bir yanından çeşitli lezzetler sundu.

İstanbul Kadıköy Lisesi’nde “Kadıköy’de Önceliğimiz Öğrencilerimiz” projesi kapsamında 24 Nisan Çarşamba günü, “Yöresel Tatlar ve Lezzetler” adlı görkemli bir sunum yapıldı…
Kadıköy Lisesi

Fotoğraflar: Ceren Erzi & Yiğit Duymaç

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yoresel-tatlar-ve-lezzetler/feed/ 0
Kadıköy’de karnaval gibi 23 Nisan https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-23-nisan/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-23-nisan/#respond Wed, 24 Apr 2019 10:28:36 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51361 Kadıköy Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı. Özgürlük Parkı’nda gerçekleşen şenlikte konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı; “Ne olursunuz çocuk kalın. Dünün çocuklarıydık, bugünün büyükleriyiz. Ama çocuk kalalım ki dünya daha güzel olsun, Türkiye daha aydınlık olsun” dedi.

ÖZGÜRLÜK PARKI ŞENLİK ALANI OLDU…

Selamiçeşme Özgürlük Parkı, konserlerden atölyelere, pantomim sanatçılarından spor etkinliklerine kadar her yaştan çocuğun ilgisini çeken rengarenk bir programa ev sahipliği yaptı. Tahta bacaklı oyuncuların, jonglörlerin bando eşliğinde yaptığı geçit töreni ilgiyle izlendi. Çocuklar, cansız mankenler ve birbirinden ilginç kostümleri olan sahne sanatçıları ile fotoğraf çektirmek için birbirleriyle yarıştı. Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi (ÇSM) tarafından hazırlanan “Ritmin Yıldızları” konseriyle başlayan şenlikte, performans sanatçıları 4-5 metre yükseklikten ip ve çemberler ile akrobatik hareketler sundu.

ODABAŞI: O GÜN DE BUGÜN DE TEK ADAMLIĞA ‘HAYIR’ DİYORUZ!

Çocuk Sanat Merkezi’nden eğitim almış Çocuk Sanat Merkezi Pop Orkestrası, Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da Barış Manço şarkıları söyledi. Keman, viyola, çello, flüt, obua, saksafon ve vurmalılardan oluşan orkestraya, ÇSM Çoksesli Çocuk Korosu ve Estryikas d’Estambol Sefarad Çocuk Korosu da eşlik etti. Çocukların verdiği konseri dinleyen Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı; “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun. Bugün hem çocukların bayramı hem de ulusal egemenlik bayramı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, TBMM’yi açarken ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ demişti. O gün tek adamla monarşiye, padişahlığa ‘hayır’ demişti. Bugün de tek adamla monarşiye, padişahlığa ‘hayır’ diyoruz” şeklinde konuştu.

“NE OLURSUNUZ ÇOCUK KALIN”

Yerel seçim çalışmaları sırasında söylediği vaatleri gerçekleştirmeye başladığını ifade eden Odabaşı; “Birinci sözüm, kreşlerimizde artık çalışma saatleri 07:30-19:30’dur. İkinci sözüm, Özgürlük Parkı’nda bir Atatürk heykeli yapılmasıydı, bunu 30 Ağustos’a yetiştireceğiz. Üçüncüsü de, bu yıl 19 Mayıs 1919’un 100. yılını Kadıköy’de, Kadıköylüye yakışır bir şekilde kutlayacağız” açıklamasında bulundu. Başkan Odabaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Ne olursunuz çocuk kalın. Dünün çocuklarıydık, bugünün büyükleriyiz. Ama çocuk kalalım ki dünya daha güzel olsun, Türkiye daha aydınlık olsun. Çocukluğumuzu kaybetmeyelim ve bugünün çocuklarının yarının büyükleri olacağını unutmayalım.”

ÇOCUK MECLİSİ VE ÇOCUK HAKLARI ATÖLYESİ…

Özgürlük Parkı’na meclis mobilyaları ve kürsüsü yerleştirilerek, temsili olarak Çocuk Meclisi kuruldu. Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde yıl boyunca eğitim alan öğrenciler, çocuk haklarını konuşmak için mecliste söz aldı. Alanda ayrıca çocukların haklarını öğrenebilmeleri için Çocuk Hakları Bildirisi dağıtıldı. Meclis sıralarında yer alan isimlerden birisi de Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı oldu. Şenlik boyunca Odabaşı’na, eşi Rojvan Odabaşı ile çocukları Rona ve Asmin eşlik etti.

KÜÇÜK BİLİM ADAMLARI YETİŞİYOR…

Şenlik kapsamında katılımcıların kendi aerodinamik tasarımlarını yaptıkları, roket teknolojisi ile tanıştıkları Roket Bilim Atölyesi, inşa edilen ya da tasarlanan şeylerin nasıl çalıştıklarını görmek için Steam Bilim Atölyesi, bitki ve sebzelerden elektrik elde etmeyi öğreten Vejeteryan Elektrik Bilim Atölyesi, böceklerin incelenerek basit bir elektrik devresi kurularak yapılan Pil Böcek Bilim Atölyesi gibi bilime meraklı çocukların ilgisini çeken atölyeler de düzenlendi. Ayrıca, alanda yapılan arkeolojik kazı çalışması ile çocuklara arkeoloji, hiyeroglif yazı ve kilden üretim süreçleri gösterildi.

GELENEKSEL SOKAK OYUNLARI…

Atölyelerin yanı sıra eski kuşakların özlemle andığı çocuk oyunları da şenlik alanındaydı. Çocuklar seksek, yakan top-istop, çuval yarışı, dokuz taş, ip atlama, ip çekme gibi oyunları keyifle oynadı.

23 Nisan
Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Fenerbahçe Dereağzı Lefter Küçükandonyadis Tesisleri’nde eğlence dolu bir etkinliğe ev sahipliği yaptı. Şenlik kapsamında palyaçolar, oyun alanları, atölyeler, açık alan etkinlikleri, sahne şovları gibi sayısız eğlence ve sürpriz çocuklarla buluştu…
23 Nisan
BÜMED MEÇ Moda Okulu’nun 23 Nisan kutlamaları da renkli görüntülere sahne oldu. Velilerin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, çocuklar hayli keyifli saatler geçirdi…
23 Nisan
Kadıköy Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla kutladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-23-nisan/feed/ 0
Kadıköylüler, 23 Nisan’ı ziyafetle noktaladı https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-cocuk-bayramini-hayati-ocakbasi-ziyafetiyle-noktaladi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-cocuk-bayramini-hayati-ocakbasi-ziyafetiyle-noktaladi/#respond Tue, 23 Apr 2019 21:50:10 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51349 Türkiye, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. yılını ülke genelinde büyük bir coşkuyla kutladı. Kadıköy, Ankara’nın Çankaya ilçesiyle birlikte kutlamaların en yoğun olduğu merkezlerden biriydi.

23 Nisan akşamında ise aileler mekânlara akın ederek, bu önemli bayramı harika bir ziyafet ile noktaladı. Kozyatağı Hayati Ocakbaşı da bu mekânlardan biriydi. Günün anlam ve öneminin bilincinde olan mekân yöneticileri, mekânın girişine kocaman bir Türk bayrağı astı, masaları da balon şeklinde Türk bayrakları ile süslediler.

Hayati Ocakbaşı
“TETHEVA – Kozmik Şifa Frekansları” alanında ilk 3 seviyeyi geçerek ‘usta’ unvanına ulaşan Müjde Yaşaroğlu, ailesi ve dostları ile birlikte Hayati Ocakbaşı’nın konukları arasındaydı. Müjde Yaşaroğlu, Şule Yaşaroğlu, Emre Yaşaroğlu, Sinan Tan, Banu Öznalbant ve Ada Öznalbant…
İstanbul Çocuk ve Ergen Psikanalitik Psikoterapi Derneği üyeleri arasında yer alan Göztepeli iki psikolog, Hayati Ocakbaşı’nın konukları arasındaydı. Gülnihal Salgın ve Buse Özyalçın ikilisi, zaman zaman Kadıköy Life sayfalarında bilgilendirme yazıları da yazma sözü verdi…
Compass Danışmanlık kurucularından Bahri Yağımlı, dostlarıyla birlikte aldığı ziyafet sonrası Hayati Demir’e teşekkürlerini iletti. Özge Serin, Mahir Yağımlı, Figen Kızıltaş, Bahri Yağımlı, Nergiz Kara ve Ayşe Kandemir…
1990’lı yılların en hızlı borsacıları arasında yer alan, son yıllarda ise dünyanın önde gelen ağaç işleme makinaları üreticisi İtalyan Biesse’nin Türkiye Bölge Satış Müdürü olarak faaliyet gösteren Dinçer Özyılmaz’a, sevgili eşi Elif Hanım ile birlikte Hayati Ocakbaşı’nda rastladık. Konukları ise yakın dostları olan Barış & Hilal Açıkgöz çiftiydi…
Kadıköy Life Ailesi’nin yakın dostları arasında yer alan Furkan Albayrak’ın, memleketi Samsun’dan konukları vardı. Türkiye’nin önde gelen perde sistemleri üreticisi AKPER’in sahiplerinden Hakan & Yeşim Akdemir çiftini Hayati Ocakbaşı’nda ağırlayan Albayrak’a, oğlu Emre ve dostları Kürşat & Çağatay Kehribar kardeşler eşlik etti…
Hayati Ocakbaşı’nda gecenin en neşeli masası, Tunalı çiftinin masası olarak dikkat çekti. Nissan otomotiv bayisi olan Serdar Tunalı ve eşi Ece Tunalı, kutlamaya hazırlandıkları 10. evlilik yıldönümü için planlarını da yaptılar. Bağdat Caddesi’nin yeni ve çağdaş diş kliniği Dentisland’ın İşletme Müdürü Ece Tunalı ile yapacağımız söyleşinin Kadıköy Life sayfalarında yer alacağını da şimdiden siz değerli takipçilerimizle paylaşıyoruz…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-cocuk-bayramini-hayati-ocakbasi-ziyafetiyle-noktaladi/feed/ 0
Her 23 Nisan ve “Çocuk Biz” https://www.kadikoylife.com/her-23-nisan-ve-cocuk-biz/ https://www.kadikoylife.com/her-23-nisan-ve-cocuk-biz/#respond Tue, 23 Apr 2019 06:19:40 +0000 http://www.kadikoylife.com/?p=34232 Bir imparatorluk, cihan imparatorluğu; Osmanlı… Son yüz yılı çalkantılarla geçmiş o koca imparatorluğun Trablusgarp, Balkan ve 1. Dünya Savaşı sonrası emperyalist güçlerin istilasına uğraması ne hüzünlü ve acı verici bir durumdu. Birileri İngiliz himayesi ve Amerikan mandasını son çare olarak görüyorlardı. Bu daha da iç acıtıcıydı. Vatanseverlerin ise tek bir düşünceleri vardı; direnmek ve işgale karşı durmak… Lakin bir tek işaret ve bu işareti verecek bir lider bekliyorlardı.

İşte o işareti Samsun’da Mustafa Kemal veriyordu. Havza, Amasya Genelgeleri, Erzurum, Sivas ve yerel kongreler, Balıkesir, Alaşehir, Temsil Heyeti ile Ankara, Kuva-yı Milliye’den düzenli ordulara… Misak-ı Milli hedeflenmişti ve artık Ulusal Kurtuluş Savaşımızı yönetecek bir meclise gereksinim vardı. O meclis, yani “Gazi Meclis”, Sinop Milletvekili Şerif Bey’in başkanlığında açıldı. İlk anayasası Teşkilat-ı Esasiye’de “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” maddesi yer alıyordu.

İşte o meclis; yönettiği Ulusal Kurtuluş Savaşımız ile cephelerde zaferler kazanıyor, yeni bir devletin temellerini atıyor, inkılaplara temel oluşturuyor, saltanatı kaldırıyordu. İşte Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı her 23 Nisan, bu sevinçle “Çocuk Ben”, “Çocuk Biz”…

mustafa kemal atatürk

Masmaviydi gözleri / Derin bakıyordu / “Geldikleri gibi gidecekler” diye haykırdı / Ve de gittiler / Egemenlik milletindi artık / Her 23’ünde Nisan’ın / Çocuklar eğlendiler   (Nusret Karaca)

23 Nisan, SENİN YERİN YÜREĞİM… Çocuklara kitap, çocuklara şiir olmaz mı? Atatürk’e armağan olmaz mı bir eğitimciden… “Yeni nesiller” diyor ya bizlere bir veciz sözünde; “Hepimizin bir atası var bu topraklar için cephelerde savaşan, hepimizin…” (Nusret Karaca)

23 Nisan

‘ÇOCUK BEN’den ‘ÇOCUKLARA’
Samsun’da doğdu ilk kez egemenlik güneşi
Yanıbaşında Havza
Bir adım ötesi Amasya
Türküler söyleniyor Ankara’nın taşlarına
Bir Meclis ki Anadolu’nun tam ortasında
Koşun, ışıklara koşun çocuklar
Aydınlık günler sizin
Bugün 23 Nisan
Öyle bir miras ki
Ata’nızdan armağan
(Nusret Karaca)

23 nisan

]]>
https://www.kadikoylife.com/her-23-nisan-ve-cocuk-biz/feed/ 0
Caddebostan sahilinde şaşırtan görüntüler! https://www.kadikoylife.com/caddebostan-sahilinde-sasirtan-goruntuler/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-sahilinde-sasirtan-goruntuler/#respond Mon, 22 Apr 2019 13:22:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51327 Haftanın ilk günü sabah saatlerinde Caddebostan sahilinde yürüyüşe çıkan Kadıköylüler, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü. Çöplerin toplanmadığını gören vatandaşlar, bazı konteynerlerin de yerlere dökülmüş olduğunu fark etti. Bu durum, birçok ilginç yorumu da beraberinde getirdi. Semt sakinleri Kadıköy Life Haber Merkezi’ne konteyner fotoğraflarını iletirken, bir vatandaş da şu ifadeleri kullandı:

“Caddebostan sahili yürüyüş yolunda çöp konteynerleri yere boşaltılmış, çöpler toplanmamış. Organize bir kirletme ve görevini yapmama durumu söz konusu. Çevre Kanunu’na açıkça aykırı bu eylemlerle Kadıköylülere ceza mı kesiliyor? Yoksa yeni başkanın ilk haftadan görevini yapamayacağı imajı mı yaratılmak isteniyor? Haber niteliğinde olan bu durumu dikkatinize sunarım. Lütfen ilgililere ulaşalım.”

Caddebostan
Haftanın ilk günü sabah saatlerinde Caddebostan sahilinde yürüyüşe çıkan Kadıköylüler, gördükleri manzara karşısında şaşkına döndü.
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-sahilinde-sasirtan-goruntuler/feed/ 0
SKAL Marmara, Van kahvaltısında buluştu https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-van-kahvaltisinda-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-van-kahvaltisinda-bulustu/#respond Sun, 21 Apr 2019 21:54:48 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51317 SKAL International Marmara Kulübü üyelerinin Nisan ayı buluşması, Van kahvaltısı organizasyonu ile gerçekleşti. Mercure Hotel Ümraniye’de 21 Nisan Pazar günü düzenlenen etkinliğe, kulüp üyeleriyle birlikte iki Young SKAL üye adayı da katıldı.

ENGELLİ SANDALYESİ KAMPANYASI’NA KATKI…

SKAL International Marmara Kulübü’nün bu buluşmasında katılımcıların ödedikleri kahvaltı ücretinin bir bölümü, Engelli Sandalyesi Kampanyası’na aktarıldı. Daha önce de benzer kampanyalar düzenleyen kulüp yönetimi; “Organizasyondan elde edilen gelir ile 5 engelli sandalyesi kazandırmış olduk” açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz yıl dünyanın en çok katılımlı kahvaltısı olarak 55 bin kişiyle Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Van kahvaltısına, Mercure Hotel Ümraniye Direktörü ve otistik çocuklara yardım eden Değer Otizm Yardımlaşma Derneği Kurucu Üyesi Şule Gökırmak ev sahipliği yaptı…
Van kahvaltısı
Konuklar, kahvaltı organizasyonunun düzenlenmesinde büyük emekleri geçen SKAL International Marmara Kulübü Başkanı Mert Okan ve Genel Sekreter Merih Kırlı’ya teşekkür etti…  
]]>
https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-van-kahvaltisinda-bulustu/feed/ 0
Akademi Korosu’ndan Bahar Konseri https://www.kadikoylife.com/akademi-korosundan-bahar-konseri/ https://www.kadikoylife.com/akademi-korosundan-bahar-konseri/#respond Sun, 21 Apr 2019 20:29:21 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51308 Şef Caner Bakır yönetimindeki Akademi Klasik Türk Sanat Müziği Korosu, 2019 yılının ilk konserini verdi. Türkiye İş Bankası’nın Kalamış Sosyal Tesisleri’nde “Bahar Konseri” başlığı altında gerçekleşen konsere yaklaşık 150 davetli katıldı.

Sunumunu Nejat Haksal’ın yaptığı ve iki bölüm halinde düzenlenen konserin ilk bölümü, Tatyos Efendi’nin Süznak Peşrev’i ile başladı. İkinci bölümde, Alaaddin Yavaşça’nın bestesi olan “Gülen Gözlerinin Manası Derin” adlı şarkıyı koristlerden Ahmet Öziş seslendirdi. Geceyi en fazla renklendiren şarkı ise İnci Tanış ve Nejat Haksal’ın birlikte seslendirdikleri, Yusuf Nalkesen’in bestesi “Söyle Naz mı Bu Kaş Çatış” oldu.

Nejat Haksal, İnci Kalycıoğlu Tanış ve Caner Bakır…
Bahar Konseri
Akademi Klasik Türk Sanat Müziği Korosu’nun Bahar Konseri’ni izlemeye gelenler arasında Recai & Melahat Tanıtkan çifti de vardı. Türk Sanat Müziği’ne tutkunluğu ile bilinen Tanıtkan çifti, konserin gerçekleşmesinde büyük emekleri olan Caner Bakır, İnci Tanış ve Nejat Haksal’a teşekkürlerini ilettiler…
]]>
https://www.kadikoylife.com/akademi-korosundan-bahar-konseri/feed/ 0
Resmin dahi çocuğu İsmail Sarı’nın sergisi Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/resmin-dahi-cocugu-ismail-sarinin-sergisi-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/resmin-dahi-cocugu-ismail-sarinin-sergisi-kadikoyde/#respond Sun, 21 Apr 2019 19:44:29 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51298 Resmin dahi çocuğu İsmail Sarı’nın sergisi, Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi’nde açıldı. Büyük usta İbrahim Balaban’ın “deha” olarak nitelendirdiği genç ressam ve heykeltıraş Sarı’nın resim sergisinin açılışına kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı. Sergide sanatçının son zamanlarda yaptığı resimler yer alıyor.

Sanatseverlerin ilgiyle gezdiği serginin açılışında konuşan İsmail Sarı; “İç dünyamdaki yolculuğa eşlik eden ve benimle beraber düşler ülkesi yolculuğuna çıkan tüm sanatsever dostlara teşekkür ediyorum” dedi. Sergi organizasyonuna katkı yapan Adil Menemencioğlu ise; “Sanat etkinliklerine kapılarını açan Kadıköy Sineması’nın sahibi Funda Kocadağ ve ailesine, bu galeriyi sanat hayatına kazandıran Kalimerhaba Derneği’ne teşekkür ederim. ‘Koleksiyonlar 1’ adlı sergimizin ardından, sanat dünyasında genç ve farklı bir bakış açısıyla eserler üreterek beğeni toplayan sanatçımız İsmail Sarı Resim Sergisi’nin gördüğü ilgi mutluluk vericidir” şeklinde konuştu.

ismail Sarı
SANATSEVERLERDEN YOĞUN İLGİ…

Kalimerhaba Derneği Etkinlik Koordinatörü Umur Özlüer de şunları ifade etti: “Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi olarak şubat ayından bu yana yedinci sergimizi açmanın, onlarca yazarın imza gününe ev sahipliği yapmanın ve binlerce sanatseveri galerimizde ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bize bu mutluluğu yaşatan tüm sanatçılara ve sanatsever dostlarımıza Kalimerhaba Derneği olarak teşekkür ederiz.” İsmail Sarı Resim Sergisi, 30 Nisan’a kadar her gün 12:00-21:00 saatleri arasında Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi’nde görülebilir.

İSMAİL SARI HAKKINDA…

İsmail Sarı, 1990’de Çanakkale’nin Çan ilçesinde doğdu. İlkokul çağlarında resim yapmaya başlayan Sarı, liseyi Endüstri Meslek Lisesi Çinicilik Bölümü’nde okudu. Yüksek öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Seramik Cam ve Çinicilik Bölümü’nde tamamladı. Üniversiteden sonra resim ve heykel çalışmalarına yöneldi. Resim çalışmalarında daha çok akrilik boya kullanan ve duvar resmi konusunda da çalışmalar yapan sanatçının, Odakule’de Adil Menemencioğlu’nun sanat evinde ve Beyoğlu’nda Faik Paşa Caddesi’nde 45 numaralı Faik Paşa Sites Cafe duvarlarında çalışmaları yer alıyor. Rengarenk bu evin önünden geçerken bir an durup baktığınızda, incelikli bir sanatı hemen fark ediyorsunuz. Evin dış cephesini bir tablo gibi işlemiş yetenekli ressamın eserlerinin ana teması insanlar olunca, her bir resim kadınlar, erkekler, çocuklar hakkında sanatseverleri farklı dünyalara götürüyor. Duyguyla, bilinçle, bilgiyle harmanlanmış eserlerdeki geniş kompozisyonlar, ayrıntılar karşısındaki adeta büyülüyor. İsmail Sarı, Çan’da kömürlükten bozma atölyesinde çalışmalarını sürdürmekte.

İsmail Sarı
]]>
https://www.kadikoylife.com/resmin-dahi-cocugu-ismail-sarinin-sergisi-kadikoyde/feed/ 0
Balat’ın çocukları Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/balatin-cocuklari-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/balatin-cocuklari-kadikoyde/#respond Sat, 20 Apr 2019 21:30:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51289 İstanbul’da faaliyet gösteren Bütün Çocuklar Bizim Derneği, yaklaşık iki yıldır Fatih Balat’ta bulunan Kırımlı Aslanbay İlkokulu öğrencileriyle gerçekleştirdiği atölye çalışmalarını sergi salonuna taşıdı. Kızıltoprak Fular’t Sanat Evi’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Çocukların Gözünden Balat” isimli sergi, Balatlı çocukların çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Sergide, kendi semtlerindeki birçok detayı fotoğraflayan çocukların bakış açısıyla Balat’ı yeniden keşfedeceksiniz.

Bütün Çocuklar Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut
“ÇOCUKLARA SÖZÜMÜZ VARDI”

Projedeki amaçlarının çocukları kültür-sanata dair birtakım imkânlara ulaştırmak olduğunu ifade eden Bütün Çocuklar Bizim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Tekbulut, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Balat, nispeten dezavantajlı bir bölge olduğu için buradaki çocukları kültür-sanat ile tanıştırmak istedik. Kırımlı Aslanbay İlkokulu öğrencileriyle daha önce projelerimiz kapsamında yaz okulu düzenlemiş, tamamen gönüllü eğitmenlerimizle birçok etkinliği hayata geçirmiştik. O etkinliklerden biri de fotoğraf atölyesiydi. Çocuklar, öncelikle fotoğraf sanatçılarından teorik bir eğitim aldı. Ardından çevremizdeki insanların çekmecelerinde duran dijital fotoğraf makinalarını topladık ve hepsini iyileştirdik. Batarya ve hafızalarını değiştirdik, çocuklara dağıttık. Sergimizin hikâyesi böyle başladı. Bu etkinlik kapsamında bazı çocuklar, çok yakınlarında bulunan tarihi kiliseye ilk defa girdi. Onlara yepyeni bir dünyanın kapısı açıldı. Fotoğraflarını sergileyeceğimize dair sözümüz vardı, bugün de bu sözü hayata geçirdik.”

24 NİSAN’A KADAR ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ…

Sergi gelirlerinin bir kısmı Bütün Çocuklar Bizim Derneği’ne yine çocuklarla ilgili projelerde kullanılmak üzere bağışlanırken, küçük bir kısmı da çocuklara farkındalık yaratması açısından sanat payı olarak sunulacak. “Çocukların Gözünden Balat” sergisi, 24 Nisan 2019 tarihine kadar Fular’t Sanat Evi’nde ziyaret edilebilir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/balatin-cocuklari-kadikoyde/feed/ 0
Başkan Odabaşı: Kadıköylülerle birlikte yöneteceğiz https://www.kadikoylife.com/baskan-odabasi-kadikoylulerle-birlikte-yonetecegiz/ https://www.kadikoylife.com/baskan-odabasi-kadikoylulerle-birlikte-yonetecegiz/#respond Sat, 20 Apr 2019 18:50:05 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51273 Kadıköy Belediye Meclisi, yeni döneminin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı başkanlığında Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bulunan Meclis salonunda yapılan toplantıya muhtarlar, siyasi partilerin ilçe başkanları ve Kadıköylüler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Odabaşı, bütün meclis üyelerine başarılar dileyerek şunları söyledi:

“Bir seçim dönemini Kadıköy’de herhangi bir olumsuzluğa neden olmadan, Kadıköy’e yakışır bir biçimde bitirdik. Burada olan olmayan, seçime giren bütün siyasi partilerin temsilcilerine teker teker teşekkür ediyorum. Çok demokratik bir ortamda yarış oldu. Bu yarışın sonucunda Kadıköy halkı, beni Kadıköy Belediye Başkanı olarak seçti. Diğer aday arkadaşlarımla en kısa sürede bir araya gelip, onlarla Kadıköy’ü konuşmak istiyorum. Çünkü onlar da Kadıköy için bir iddia koydular. Kadıköy’de daha iyiyi, daha güzeli nasıl yaparız diye konuşmak için onlarla da görüş alışverişinde bulunmak istiyorum. Kadıköy Belediye Meclisi’nde Kadıköy halkının tercihleri doğrultusunda iki siyasi parti temsil ediliyor. Seçime giren veya girmeyen bütün siyasi partilerin ilçe başkanlarını ziyaret ederek, onların da bu sürece katkılarını isteyeceğim. Seçim dönemimdeki bütün konuşmalarımda Kadıköy’ü birlikte yönetmek vardı. Kadıköylülere sormadan, Kadıköylülere danışmadan karar almamak gibi niyetimizi, irademizi beyan ettik. Mümkün olduğu kadar bunun çabası içinde olacağım.”

Şerdil Dara Odabaşı
“KADIKÖY, TÜRKİYE’NİN GÖZBEBEĞİ”

Kadıköy’ün Türkiye’nin gözbebeği olduğunu söyleyen Şerdil Dara Odabaşı; “Kadıköy’ün birçok problemi var. Bu problemleri hep beraber çözeceğiz. Muhalefet veya iktidar mantığı ile hareket etmenin çok doğru bir hareket tarzı olmayacağını düşünüyorum. Sorun Kadıköylülerin sorunlarıysa, muhalefet veya iktidar yok. Bunu tüm Kadıköylülerle beraber; kanaat önderleri, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarıyla beraber çözme niyeti içerisinde olacağım” dedi.

37 MECLİS ÜYESİ GÖREV YAPACAK…

CHP Grup Başkanvekili Fahrettin Kayhan ise yeni meclise başarı dileklerini ileterek; “CHP ve grubumuz adına seçilen tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Kadıköy halkı, 37 meclis üyesini görevlendirdi. Kadıköy’e sağlıklı ve verimli hizmetler yapacağınıza inanıyorum” şeklinde konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Koyunoğlu da konuşmasında “Belediye meclis üyelerini tebrik ediyorum. 2019-2024 dönemi yerel yönetimler meclisinin hayırlı işlere imza atmasını temenni ederim. Bu süre içerisinde Kadıköy’ün yararına ve ihtiyacı olan tüm projelere olumlu karar vereceğimizi, destek olacağımızı söylüyorum. Ancak Kadıköy’ün yararına olmayan ve partimizin prensiplerine ve tüzüğüne aykırı olan maddelere de muhalefet olacağız. Yeni başkandan Kadıköy için vaat ettiği projeleri hayata geçirmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“DAHA ÇOK KADIKÖY”

Kadıköy’ün yeni belediye meclisinde dikkat çeken genç isimlerden biri olan Mimar Barış Antik, Kadıköy Life Dergisi’ne yeni döneme ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Bir süredir Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Başkanlığı görevini üstleniyorum. Bu yeni dönemle beraber bir nesil değişikliği ve yepyeni bir siyaset dili olacak. Bütün genç arkadaşlarımızla beraber çok sayıda komisyonda görev aldık. ‘Daha Çok Kadıköy’ diye yola çıktık, Kadıköy’deki değerleri tüm İstanbul’a yaymak adına. Bundan sonra da mücadelemiz bu doğrultuda devam edecek.”

KOMİSYONLAR BELİRLENDİ…

Meclisin ilk toplantısında “Meclis Divan Kâtipliği”, “Meclis Başkan Vekilliği” ve “Komisyon Üyelikleri” seçimleri yapıldı. Meclis Birinci Başkanvekili Sait Yılmaz, Meclis İkinci Başkanvekili olarak ise Ayşegül Deprem seçildi. Divan Kâtipliği Üyeleri de Ebru Hürcan Kumru, Berrak Sular Emiroğlu oldu. Belediye Encümeni Üyeliklerine Yener Kazak, Zeki İbişhükçü, Nurhan Zabcı seçildi. Oylamalar sonucunda kurulmasına karar verilen komisyonlar şöyle: Gençlik ve Spor Komisyonu, Tarife ve Ekonomi Komisyonu, Mesken ve Kentsel Yenileme Komisyonu, Hukuk Komisyonu, Sağlık Komisyonu, Engelsiz Kadıköy Komisyonu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komisyonu, Eğitim Komisyonu, Hayvan Hakları Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu, İmar Komisyonu, Çevre ve Enerji Verimliliği Komisyonu, Kültür Turizm ve Sanat Komisyonu, Doğal Afetleri Önleme ve Sonrası Önleme Komisyonu,Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Komisyonu, Ulaşım ve Trafik İhtisas Komisyonu, Çocuk Hakları Komisyonu. Her komisyonun beşer kişiden ve bir yıl süreyle görev yapmasına karar verildi.

İKİ PARTİLİ KADIKÖY BELEDİYE MECLİSİ…

Kadıköy Belediye Meclisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve AK Partili meclis üyelerinden oluşuyor. 37 meclis üyesinden oluşan Kadıköy Belediye Meclisi’nde 33 Cumhuriyet Halk Partili ve 4 AK Partili meclis üyesi bulunuyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/baskan-odabasi-kadikoylulerle-birlikte-yonetecegiz/feed/ 0
Tahran 50. Yıl Anadolu Lisesi’nden edebiyat dergisi; Simurg https://www.kadikoylife.com/tahran-ellinci-yil-anadolu-lisesinden-edebiyat-dergisi-simurg/ https://www.kadikoylife.com/tahran-ellinci-yil-anadolu-lisesinden-edebiyat-dergisi-simurg/#respond Thu, 18 Apr 2019 21:40:51 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51262 “Sanat doğada saklıdır ve onu bulana aittir” sözü ne anlamlı… “Sanat beynin vitaminidir” sözü de… Sanatsal ve kültürel etkinliklere kucak açan okullar, eğitimciler ve öğrenciler, yürüdükleri yolda diğer kurumlardan bir adım öndedirler bana göre. Yaratıcılık ve dünyaya at gözlüğüyle bakmamak ne güzel! Bugün değerli bir eğitimci Sedef Yazıcı Özgüle’den güzel bir ileti aldım, günüme daha fazla anlam katan. Onun sözleriyle:

“Adını sonsuz bilginin sembolü olan, mitolojideki yaşam ve bilgi ağacının tepesindeki Anka Kuşu’ndan alıyor dergimiz. İçinde öğrencilerimizin denemeleri bulunuyor. Hayırlı uğurlu olsun. Başta Tolga Çetinkaya olmak üzere tüm edebiyat öğretmenlerimizi kutluyoruz. Keyifli okumalar…”

Tahran 50. Yıl Anadolu Lisesi edebiyat öğretmenlerinden Tolga Çetinkaya, Simurg adlı dergilerinde öğrencilerin şiirleri, inceleme, eleştiri yazıları ve hikâyelerinin de yer aldığını iletti bizlere. Evet, mesleğim boyunca hep bu çalışmaların içindeydim. Böyle çalıştım, hâlâ içindeyim.Böyle haberleri duyunca da elim kalem ve kağıda gidiyor, yüreğim kıpır kıpır. Bunu yazmasam sanki bir eksik kalırdım, şimdi rahatladım…

]]>
https://www.kadikoylife.com/tahran-ellinci-yil-anadolu-lisesinden-edebiyat-dergisi-simurg/feed/ 0
Şarabın tadına Cantina by Mezedaki’de vardılar https://www.kadikoylife.com/sarabin-tadina-cantina-by-mezedakide-vardilar/ https://www.kadikoylife.com/sarabin-tadina-cantina-by-mezedakide-vardilar/#respond Thu, 18 Apr 2019 21:00:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51251 İstanbul mutfağının kendine has mozaiğini yaşatabilmek adına yeme-içme, müzik ve sanat anlamında birçok farklı etkinliğe imza atan Cantina by Mezedaki, şarap tadım gecesiyle misafirlerine lezzetli saatler yaşattı. Cantina by Mezedaki’de İstanbul mutfağını temsil etmeye çalıştıklarını ifade eden mekan işletmecisi Meri Çevik Simyonidis, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Mekânımızda birbirinden farklı ve renkli etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Bunlar yeme-içme workshopları, müzik ve sanat içerikli değişik konseptlerde etkinlikler olabiliyor. Bugünü ise ‘Şarap Tadım Günü’ olarak seçtik. Tadımını yaptığımız şaraplarla alakalı ‘Hangi şarap, hangi üzümden yapılmış? Hangisi en iyi şarap? Şarap fiyatları niçin birbirinden farklı? İçtiğimiz şarabın iyi veya kötü olduğunu nasıl anlar ve nasıl koruruz?’ sorularını sorarken, bağcılık ve üzümcülük ile ilgili bilgiler de vermeye çalıştık.”

Cantina by Mezedaki etkinliklerini sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz:
Instagram: @cantinabymezedaki
Facebook: @cantinalifepub

Cantina by Mezedaki
Kadıköy’ün yeni mekânlarından Cantina by Mezedaki, İstanbul mutfağının kendine has mozaiğini yaşatabilmek adına yeme-içme, müzik ve sanat anlamında birçok farklı etkinliğe imza atıyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/sarabin-tadina-cantina-by-mezedakide-vardilar/feed/ 0
TEV’den muhtarlara seçim tebriği https://www.kadikoylife.com/tev-den-muhtarlara-secim-tebrigi/ https://www.kadikoylife.com/tev-den-muhtarlara-secim-tebrigi/#respond Thu, 18 Apr 2019 14:57:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51239 Yakın zamanda Bağdat Caddesi Suadiye’de Anadolu Yakası Şubesi’ni açan Türk Eğitim Vakfı (TEV), Kadıköy’ün muhtarları ile bir araya gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ilk buluşmadan sonra Kadıköy’ün diğer muhtarlarıyla çay-kahve eşliğinde sohbet eden TEV Anadolu Yakası Şubesi Müdürü Seda Ekincioğlu Oral, vakfın çalışmalarına dair bir sunum da yaptı.

Etkinlik hakkında Kadıköy Life Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Seda Ekincioğlu Oral, Kadıköy’deki çalışma ve hizmetlerine dair muhtarları bilgilendirdiklerini ifade ederek şunları aktardı: “Türk Eğitim Vakfı Anadolu Yakası Şubesi olarak geçen hafta Kadıköy ilçemize ait 10 muhtarımızı misafir etmiş, hem seçim sonuçlarını kutlamak hem de vakfımız hakkında kendilerine bilgi vermek amacıyla bir toplantı düzenlemiştik.

MUHTARLARIMIZA HER ZAMAN DESTEK OLACAĞIZ…

Bu hafta da Kadıköy ilçemizin diğer muhtarlarıyla buluşarak, çalışmalarımız ve hizmetlerimiz hakkında onları bilgilendirdik ve desteklerini rica ettik. Zorlu bir seçim atlattıkları için kendilerini tebrik ettik. Muhtarlarımız da kendi bölgelerindeki vasiyet ve hibe bağışçısı kişilerle bizleri bir araya getirebileceklerini dile getirdi. Bizler de TEV olarak öğrencilere umut olabilmeleri için her zaman muhtarlarımıza destek olacağımızı tekrar belirtmek isteriz.”

TEV Anadolu Yakası Şubesi’nde düzenlenen etkinliğe şu muhtarlar katılım gösterdi: Dumlupınar Mahallesi Muhtarı Ahmet Gediz, Fikirtepe Mahallesi Muhtarı Halil Erdoğan, Fenerbahçe Mahallesi Muhtarı Tuba Aldeniz, Koşuyolu Mahallesi Muhtarı Eylem Bilir, Merdivenköy Mahallesi Muhtarı Nazan Gürkan, Hasanpaşa Mahallesi Muhtarı Ali Ekşi…
Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ilk buluşmadan sonra Kadıköy’ün diğer muhtarlarıyla çay-kahve eşliğinde sohbet eden TEV Anadolu Yakası Şubesi Müdürü Seda Ekincioğlu Oral, vakfın çalışmalarına dair bir sunum da yaptı.
Türk Eğitim Vakfı TEV
]]>
https://www.kadikoylife.com/tev-den-muhtarlara-secim-tebrigi/feed/ 0
Bağdat Caddesi’nde Ekrem İmamoğlu coşkusu https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinde-ekrem-imamoglu-coskusu/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinde-ekrem-imamoglu-coskusu/#respond Thu, 18 Apr 2019 13:47:36 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51223 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na geciken mazbatanın verilmesi, ülke genelinde büyük bir sevinç yarattı. Pek çok yerde insanlar, bireysel kutlamaların yanı sıra toplu kutlama etkinlikleri de düzenledi. Bağdat Caddesi de bu kutlamalardan birine ev sahipliği yaptı. En renkli etkinlik ise, Cadde’nin ünlü gayrimenkul danışmanlarından Recai Tanıtkan’ın mazbata sevincini davul zurna ekibiyle kutlaması oldu.

DOĞUŞTAN CHP’Lİ…

Doğuştan CHP’li olduğunu, 1970’li yıllarda CHP Gençlik Kolları’nda çalıştığını bizlerle paylaşan Tanıtkan’ın, Gaziantep’ten getirttiği davul zurna ekibiyle Bağdat Caddesi’nin Caddebostan ile Göztepe arasındaki bölümünde gerçekleştirdiği kutlamaya Kadıköy eski Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyelerinden Fahri Tekeşin, Hasan Gökpınar ve Caddebostan Mahallesi Muhtarı Nihal Cengiz de katıldı.

Ekrem imamoğlu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na geciken mazbatanın verilmesi, ülke genelinde büyük bir sevinç yarattı.
Ekrem İmamoğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesinde-ekrem-imamoglu-coskusu/feed/ 0
Yasemin Kumral okurlarıyla Kadıköy’de buluştu https://www.kadikoylife.com/yasemin-kumral-okurlariyla-kadikoyde-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/yasemin-kumral-okurlariyla-kadikoyde-bulustu/#respond Thu, 18 Apr 2019 10:27:55 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51210 Sevilen yazar Yasemin Kumral, Nezih Kitabevi Şaşkınbakkal’da düzenlenen imza gününde okurları için kitaplarını imzaladı. “Bir İstanbul Varmış” isimli romanının yanı sıra “Sen O’sun İşte” isimli şiir kitabını da imzalayan Kumral, okurlarıyla bol bol sohbet ederek kitaplarına dair bilgiler sundu.

SIRADIŞI HİKÂYELER…

Küçük yaşlardan bu yana yazı yazdığını ifade eden yazar, Kadıköy Life Dergisi’ne şunları söyledi: “1988 yılından bu yana uzun soluklu olarak yazıyorum. ‘Sen O’sun İşte’ isimli kitabımda hem kendimin hem de yakın dostlarımın başından geçen sıradışı hikâyelere yer verdim. Şu an basılmayı bekleyen yaklaşık yedi kitaplık hikâyem daha var. Zamanla onları da okurlarımla paylaşacağım.”

Yasemin Kumral
Sevilen yazar Yasemin Kumral, Nezih Kitabevi Şaşkınbakkal’da düzenlenen imza gününde okurları için kitaplarını imzaladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/yasemin-kumral-okurlariyla-kadikoyde-bulustu/feed/ 0