Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com Kadıköy'de yaşamanın ayrıcalık olduğunu hissedenlerin buluşma noktası. Haber Sitesi Wed, 21 Aug 2019 20:00:57 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1 https://www.kadikoylife.com/wp-content/uploads/2016/06/logo1-50x50.jpg Kadıköy Life – Kadıköy Haber Sitesi https://www.kadikoylife.com 32 32 Kadıköy’ün ağaçları tehlike altında! https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-agaclari-tehlike-altinda/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-agaclari-tehlike-altinda/#respond Wed, 21 Aug 2019 17:39:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52934 Kadıköy’ün park ve yeşil alanlarında bulunan ağaçlar, mantar ve tırtıl tehlikesi ile karşı karşıya. Tüm yaz ağaçları saran tırtıllar, artık apartmanların dış cephesinde de görülmeye başlandı. Bakımsız kalan ve hiçbir kireçleme çalışması yapılmayan ağaçlar, adeta kaderine terk ediliyor.

Mevsiminden önce yapraklarını hızla dökmeye başlayan ağaçların mantar ve tırtıllardan ne denli etkilendiği gözler önüne serildi. Neredeyse yıkılacak kadar sağlıksız görünen ağaçlar için bir an önce önlem alınması şart. Sararma ve karartı gibi değişik renklerin görüldüğü ağaç gövdeleri için vatandaşların talebi, kireçleme çalışmaları yapılarak düzenli bakım yapılması yönünde. Konuya ilişkin açıklama yapan Kadıköy Belediyesi yetkilileri, tırtılların İstanbul’un Anadolu yakasında birçok yerde görüldüğünü belirterek, biyolojik mücadelenin devam ettiğini ifade etti.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-agaclari-tehlike-altinda/feed/ 0
Trafik kazalarında can kayıpları artıyor https://www.kadikoylife.com/trafik-kazalarinda-can-kayiplari-artiyor/ https://www.kadikoylife.com/trafik-kazalarinda-can-kayiplari-artiyor/#respond Wed, 21 Aug 2019 10:55:45 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52926 Kadıköy merkezli Ajans Press tarafından yapılan araştırma, trafik kazaları sonucu yaralanan ve hayatını kaybeden kişilere ilişkin dikkat çekici rakamları gözler önüne serdi. Buna göre Türkiye’de, 2009-2018 yılları arasında 12 milyon 236 bin 912 trafik kazası meydana geldi. Yaşanan kazalarda 52 bin 95 kişi yaşamını kaybederken, 2 milyon 695 bin 604 kişi de yaralandı.

İKİ OTOMOBİL ÇARPIŞTI, ÜÇ KİŞİ YARALANDI…

Kadıköy Life objektiflerine son yansıyan trafik kazası ise, geçtiğimiz gece Göztepe’den E-5 karayoluna bağlanan Şair Arşi Caddesi girişinde gerçekleşti. Gece yarısı saat 02.00 sularında iki otomobilin çarpışması sonucu meydana gelen kazada 3 kişi yaralandı. Zeki Yakupoğlu idaresindeki 34 ZK 642 plakalı otomobil, Göztepe Fahrettin Kerim Gökay Caddesi ile Şair Arşi Caddesi’nin yol ayrımında Fehmi Araz yönetimindeki 34 UC 2732 plakalı otomobil ile çarpıştı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralılar, 112 Acil Servis ekipleri tarafından Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı.

trafik kaza

Fotoğraflar: Ozan Aşan

]]>
https://www.kadikoylife.com/trafik-kazalarinda-can-kayiplari-artiyor/feed/ 0
Kadıköy’de Çizgi ve Sahaf Günleri https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cizgi-ve-sahaf-gunleri/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cizgi-ve-sahaf-gunleri/#respond Tue, 20 Aug 2019 17:57:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52910 Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nin ikinci etabı, Uluslararası Çizgi ve Sahaf Günleri ile devam ediyor. Moda’da 22-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek festival, uluslararası çizerlerin söyleşilerinden canlı çizimlere, sergilerden mezatlara kadar birbirinden renkli etkinliklere ev sahipliği yapacak.

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, bu yıl ilk kez Çizgi ve Sahaf Günleri’ne birlikte ev sahipliği yapacak. İstanbul Kadıköy Lisesi ile Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleşecek Çizgi ve Sahaf Günleri; edebiyat, tarih, kültür söyleşilerine ve sergilere ev sahipliği yapacak. İstanbul Kadıköy Lisesi’nde 22 Ağustos Perşembe günü saat 18.00’de açılışı yapılacak festivalde, çizgi ve sahaf dünyasının önemli isimleri kitapseverlerle birlikte olacak. Ücretsiz olarak düzenlenen festival, 13.00-23:00 saatleri arasında açık olacak.

Çizgi ve Sahaf Günleri
BİR TARAFTA SAHAF, DİĞER TARAFTA ÇİZGİ…

Nadir bulunan kitaplar, dergi ve plaklar, eski belge, evrak ve haritalar, Osmanlıca kitap ve mecmualar, imzalı, birinci baskı kitaplar ve her bütçeye uygun ikinci el kitaplar, Çizgi ve Sahaf Günleri’nde meraklılarını bekliyor. Öte yandan, festivalin bir diğer ayağı olan Çizgi Günleri’nde ise Türk ve yabancı çizerlerin yer alacağı söyleşiler, canlı çizim atölyeleri, manga çizerlerinin söyleşileri gibi renkli etkinlikler yer alacak.

Çizgi ve Sahaf Günleri
OSMANLI’NIN İZLERİ KAHİRE’DEN İSTANBUL’A TAŞINIYOR…

Osmanlı’dan Günümüze İlk Sayılarıyla Mizah Dergileri Sergisi, Türkiye’nin mizah tarihine ışık tutacak. Çıngıraklı Tatar’dan Karagöz’e, Marko Paşa’dan Gırgır’a, Hacamat’tan Çarşaf’a 1828-2019 yılları arasında yayımlanmış mizah dergilerinin yer aldığı koleksiyon, İstanbul Kadıköy Lisesi’nde meraklılarını bekliyor. Kadıköy’ün geçmişinden, tarihinden önemli izler taşıyan kartpostalların yer aldığı, Sarkis Karamanik’in derlediği Kadıköy Kartpostalları Sergisi (İstanbul Kadıköy Lisesi’nde) ile Karikatürcüler Derneği’nin hazırladığı Nazım Hikmet Portreleri Sergisi (Gençlik Sanat Merkezi’nde) de ilgililerini bekliyor. Mevlüt Ceylan’ın moderasyonunu yapacağı “Bulak Baskısı Osmanlı Türkçesi Kitaplar” söyleşisinde ise Aly Abdelwahab El Sayed, Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki önemli birkaç basım merkezinden biri olan Kahire/Bulak baskısı kitapların hikâyesini anlatacak.

BOSTANCI’DAN KADIKÖY’E KORKU ROMANLARININ İZİNDE…

Cumhuriyet dönemi edebiyatının ilk korku romanlarından Dehşet Gecesi’nin yazarı Kerime Nadir, Sahaf Günleri’nin en renkli oturumlarından birinin konusu olacak. “Bostancı’da Doğan Korku: Kerime Nadir Ve Dehşet Gecesi” başlıklı söyleşide; Işın Beril Tetik, Demokan Atasoy ve Galip Dursun konuşmacı olarak yer alacak. Bostancı’daki bir köşkte yazılan Kadıköy menşeli roman üzerinden, Türkiye’de korku ve fantastik edebiyat konuşulacak. Ayrıca, Güven Erkin Erkal ve Bilge Özkösebalaban, “Koleksiyonculuğun Fantastik Tarihi” adlı söyleşide bilim-kurguyu ele alacak. “Okuyay Konuşmaları” kapsamında gerçekleşecek “Sahafların Okuma Kültürüne Katkısı” başlıklı söyleşide ise Ümit Nar ve Bengi Berksoy’un sunumuyla eski kitapların, sahafların okuma alışkanlıklarına kazandırdıkları ele alınacak.

DÜNYA ÇİZGİLERİ FESTİVALDE…

Çizgi Günleri kapsamında Fransız karikatürist Jul, “Mitlerin 50 Tonu” adlı sergisiyle (Bayan Yanı Cafe’de) festivalin konuklarından olacak. Öte yandan Jul ve çizer Ramize Erer, Didier Pasomonik’in yöneteceği bir söyleşide bir araya gelecekler. “Kedi Kız”, “Tarzan” ve “Zagor” gibi süper kahramanların çizeri Bane Kerac’ın ise, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde çizgi roman severler için bir sergisi olacak. Avusturyalı karikatürist ve çizgi roman tasarımcısı Rudi Klein, Karikatür Evi’nde “Karmaşık Olmayan Bir Dünyanın Basitleştirilmesi” isimli bir sergi düzenleyecek. Japon sanatçılar Shigetaka Mochizuki ve Raku İchikawa, manga çizimi üzerine merak edilenleri yanıtlayacak.

Çizgi ve Sahaf Günleri
Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nin ikinci etabı, Uluslararası Çizgi ve Sahaf Günleri ile devam ediyor.
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-cizgi-ve-sahaf-gunleri/feed/ 0
Uluçay ve Duymaz ailelerinin mutlu günü https://www.kadikoylife.com/ulucay-ve-duymaz-ailelerinin-mutlu-gunu/ https://www.kadikoylife.com/ulucay-ve-duymaz-ailelerinin-mutlu-gunu/#respond Sun, 18 Aug 2019 20:58:12 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52897 Semih & Kader Duymaz çiftinin güzel kızı Dilara Duymaz ile Fuat & Ayşegül Uluçay çiftinin yakışıklı oğlu Rahman Çağlar Uluçay nişanlanarak, mutluluğa ilk adımlarını attılar. Kadıköy’ün seçkin fotoğraf stüdyosu Foto Yurt’un sahibi ve dergimizin fotoğraf editörlüğünü yapan fotoğraf sanatçısı Bülent Uluçay’ın ilk yeğeni olan Rahman Çağlar Uluçay, Dilara Duymaz ile beş yıllık arkadaşlıklarını aileleri ve yakın dostları eşliğinde taçlandırdı.

Bilgi Üniversitesi Gastronomi Bölümü mezunu Dilara Duymaz ile Maltepe Üniversitesi İngilizce Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu Rahman Çağlar Uluçay, Küçükyalı Elite Hotel’de nişanlandılar. Genç çift, salona Yalın’ın “Meleklerin Sözü Var” şarkısı ile girdi. Akşam geç saatlere kadar eğlenen konuklar, Dilara ve Rahman Çağlar ikilisine ömür boyu mutluluklar dileyerek otelden ayrıldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ulucay-ve-duymaz-ailelerinin-mutlu-gunu/feed/ 0
Fehmi Merdoğlu, İstanbul hatıraları ile ağlatıyor https://www.kadikoylife.com/fehmi-merdoglu-istanbul-hatiralari-ile-aglatiyor/ https://www.kadikoylife.com/fehmi-merdoglu-istanbul-hatiralari-ile-aglatiyor/#respond Sun, 18 Aug 2019 18:11:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52879 Fehmi Merdoğlu tarafından tamamen amatör bir ruh ile hazırlanan video, 1 milyon izlenme rakamına doğru gidiyor. Çoğunluğu İstanbul’un plajlarında çekilmiş eski İstanbul fotoğraflarıyla hazırlanan videoda, Ferdi Özbeğen’in “Hatıralar Ağladı” şarkısı eşliğinde geçmişte bir yolculuğa çıkıyorsunuz. 1960, 1970 ve 1980’li yıllara ait gezinti Unkapanı’ndan başlayıp; Yeşilköy, Küçükçekmece, Tarabya, Şile, Üsküdar ve Kadıköy’den Tuzla’ya kadar uzanıyor.

KADIKÖY PLAJLARINDA GEÇMİŞE YOLCULUK…

Fehmi Merdoğlu’nun Facebook’a yüklediği, Ağustos 2019 tarihi itibariyle yaklaşık 6 bin paylaşımı yapılan videonun en ilginç görüntüleri içerisinde Kadıköy plajlarına ait görüntüler yer alıyor. Moda, Fenerbahçe, Caddebostan, Erenköy, Suadiye ve Bostancı plajlarından nostaljik karelerin bulunduğu videoda, dönemin ünlü sinema oyuncuları da dikkat çekiyor.

Fehmi Merdoğlu
Fehmi Merdoğlu…
Fehmi Merdoğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/fehmi-merdoglu-istanbul-hatiralari-ile-aglatiyor/feed/ 0
Nakkaş lezzetleri Göztepe’de! https://www.kadikoylife.com/nakkas-lezzetleri-goztepede/ https://www.kadikoylife.com/nakkas-lezzetleri-goztepede/#respond Fri, 16 Aug 2019 21:45:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52868 Türk damak zevkinin önemli markaları arasında gösterilen Nakkaş Kebap, altıncı şubesini Göztepe’de açtı. Erenköy Kız Lisesi’ne çıkan Rıdvan Paşa Sokak üzerinde, önceki yıllarda Göztepe Et Lokantası olarak hizmet veren mekânda Ağustos ayı itibariyle lezzet tutkunlarını kabul etmeye başlayan Nakkaş Göztepe, 300 kişiye kadar konuk ağırlayabilecek.

YEŞİLLİKLER İÇİNDE BAHÇE KONSEPTİ…

Nakkaş Göztepe’nin en önemli özelliklerinden biri de yeşillikler içinde bir bahçesi olması. Yapay mini şelaler, çiçekler ile bezenmiş bahçesinin gerektiğinde üzerinin kapanabiliyor olması da ayrı birer tercih nedeni olarak görülüyor.

PAZAR GÜNLERİ DİLLERE DESTAN KAHVALTI…

Mekân, Nakkaştepe’de konuklarına servis ettiği, farkını ise ancak denediğinizde yorumlayabileceğiniz dillere destan Nakkaş serpme kahvaltısını Göztepe’de de verme kararı aldı. Kahvaltı içeriğinde en iyi peynir çeşitlerinin yanı sıra en iyi bal, kaymak, bahçeden domates, salatalık, biber ve diğer yeşillikler yanında omlet, menemen, gözleme ve pizza gibi çeşitler bulunuyor.

“GÖZTEPELİLER İSTEDİ, GELDİK”

Nakkaştepe, Çekmeköy, Feneryolu, Selamiçeşme ve Erenköy’den sonra açtıkları Göztepe şubesi için Kadıköy Life Dergisi’ne bir açıklamada bulunan markanın yaratıcısı Fahri Aydoğdu; “Bu mekânın yakınlarında yer alan üç şubemizin müdavimleri, bahçe konsepti de olan bir Nakkaş düşlediklerini bizlerle sürekli paylaşınca biz de arayışa girdik ve Rıdvan Paşa Sokak’ta bulunan bu güzel mekânı bularak Nakkaş dostlarının hizmetine sunduk” dedi.

Nakkaş
BİLENLER KAZANDI…

Geçtiğimiz hafta Nakkaş Göztepe’den sosyal medyada fotoğraflar paylaşmış ve “Bu mekan neresi?” diye sormuştuk. Ne var ki çok az kişi doğru cevabı verebildi. Facebook üzerinden doğru cevap verenler arasından çektiğimiz kurada Leyla Balta, Instagram üzerinden gelen cevaplarda ise Selin Şenyiğit doğru cevabı vererek kazanan isimler oldu. Leyla Balta ve Selin Şenyiğit’i yanlarında bir sevdikleriyle birlikte 18 Ağustos Pazar günü Nakkaş Göztepe kahvaltısına bekliyoruz.

Nakkaş
]]>
https://www.kadikoylife.com/nakkas-lezzetleri-goztepede/feed/ 0
Bağdat Caddesi Derneği Bülteni çıktı https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-bulteni-cikti/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-bulteni-cikti/#respond Fri, 16 Aug 2019 18:59:12 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52856 Bağdat Caddesi’ni eski görkemli günlerine kavuşturmak misyonuyla kurulan Bağdat Caddesi Derneği‘nin ilk bülteni yayınlandı. Büyük boy 16 sayfa olarak yayınlanan bülten içeriğinde, derneğin kurucu başkanlığını üstlenen Av. Ali Güvenç Kiraz ile Başkan Yardımcısı Tolga Şahlıoğlu’nun köşe yazıları da yer alıyor.

BAĞDAT CADDESİ’NDE 1400 SORUNA, 1400 YENİ ÇÖZÜM!
Bağdat Caddesi Derneği

Başkan Ali Güvenç Kiraz, derneğin kuruluş aşaması ve sonrasıyla ilgili bilgiler paylaşırken, Bağdat Caddesi’nde 1400 civarında sorun belirlediklerini ve bu sorunlara yeni çözümler de ürettikleri müjdesini verdi.

HAYALLER, HAYATLAR…

Bağdat Caddesi Derneği Başkan Yardımcısı Tolga Şahlıoğlu ise “Hayaller, Hayatlar” başlıklı köşe yazısında Cadde’nin bir açık hava kültür merkezi olması, açık hava alışveriş merkezi olması, uluslararası festivallere ev sahipliği yapması, turizmin gelişmesi gibi fikirleri ve projeleri olduğunu, bunları hayata geçirmeye gayret edeceklerini dile getirdi.

SİZ DE GELİN, HEP BİRLİKTE OLALIM…

Tolga Şahlıoğlu; “Aklımızda onlarca, yüzlerce fikir var. Bunların bazıları çok ütopik, bazılarıysa bir telefonla yapılabilecek kadar basit” şeklinde devam eden yazısında şunları ifade etti: “Yolu bir şekilde Bağdat Caddesi’nden geçen insanlara burada bir şeyler değişiyor, artık Cadde yeniden güzelleşmeye başladı fikrini aşılamak en büyük gayemiz. İnanıyorum ki bugünden sonra aramıza katılacak yüzlerce kişi ile beraber çok daha güçlü olacağız. Daha güzel bir Bağdat Caddesi için siz de gelin, hep birlikte olalım…”

Bağdat Caddesi Derneği
ŞERDİL DARA ODABAŞI: CADDE’YE HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKACAĞIZ…

Bülten içeriğinde Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın Bağdat Caddesi hakkındaki düşünceleri de yer alıyor. Başkan Odabaşı’nın geçtiğimiz Haziran ayında derneğin ilk etkinliklerinden biri olan iftar yemeğinde yaptığı konuşmanın da değinildiği bültende, “Bağdat Caddesi’ne hep birlikte sahip çıkacağız” mesajı dikkat çekiyor.

CADDELİLER NE DİYOR?

Bağdat Caddesi Derneği Bülteni’nde Cadde sakinlerinin görüşleri de bulunuyor. “Caddeliler ne diyor?” başlığı altında iki sayfa olarak yer alan röportajlarda; simitçisinden milli piyango satıcısına, mağaza yöneticisinden gayrimenkul danışmanlarına kadar her kesimden Caddelinin düşünceleri gözler önüne seriliyor.

GEÇMİŞTEN BUGÜNE BAĞDAT CADDESİ…

Derneğin kuruluş amaçlarından biri de Bağdat Caddesi’nin tarihsel geçmişinin gelecek kuşaklara aktarılması adına bilgi ve belge toplamak. Bağdat Caddesi Derneği Bülteni’nde bu konu da ayrıntılarıyla inceleniyor. “Geçmişten Bugüne Bağdat Caddesi” başlığıyla dört sayfa olarak hazırlanan çalışmada, 1940’lı yıllardan 1990’lara uzanan fotoğraflar ve bilgiler yer alıyor.

TOPRAKKAYA AİLESİ’NİN KATKILARIYLA HAZIRLANDI…

Bağdat Caddesi Derneği’nin yılda en az 4 defa Cadde sakinleriyle buluşacak olan 01 numaralı bülteni, Toprakkaya Ailesi tarafından hazırlandı. Çalışmada 1976 yılından beri Kadıköy’de yerel gazetecilik yapan Kadir Toprakkaya’ya ait Kadıköy Gazetesi, Kadıköy Life Dergisi, Bağdat Magazin Dergisi kaynaklarından yararlanıldı. Kadir Toprakkaya ile birlikte Pınar Baltacı, Canan Toprakkaya, Ayşegül Doğantekin, Göksu Güncü ve Cenay Toprakkaya da bültenin hazırlık aşamasında görev aldı. Bültenin görsel yönetmenliğini Sercan Alparslan yaparken, kapak fotoğrafı ise Kadıköy Life Dergisi Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in bu bülten için çektiği 400 fotoğraf arasından seçildi. Bülten içeriğinde Emin Küçükserim’in özel arşivinden 1960’lı yıllara ait siyah beyaz fotoğraflar da kullanıldı.

KADIKÖY GAZETESİ EKİ İLE ÜCRETSİZ…

Bağdat Caddesi Derneği Bülteni, Ağustos ayı boyunca bayilerde satılmakta olan Kadıköy Gazetesi’nin ücretsiz eki olarak da verilecek. Online versiyonu da olan bültene ulaşmak için aşağıdaki linki tıklamanız yeterli:https://www.yumpu.com/tr/document/read/62774048/bagdat-caddesi-dernegi-bulteni-say-1

]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-bulteni-cikti/feed/ 0
Kadıköy bu bayramda da Bodrum dedi https://www.kadikoylife.com/kadikoy-bu-bayramda-da-bodrum-dedi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-bu-bayramda-da-bodrum-dedi/#respond Wed, 14 Aug 2019 21:48:46 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52849 Kadıköylülerin büyük bölümü, geçtiğimiz bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da tatil tercihini Bodrum’dan yana kullandı. Sanat çevreleri Çeşme ve Marmaris’e akın ederken, iş çevrelerinin favorisi yine Bodrum oldu. Kadıköy’de binden fazla projeye imza atan ünlü mimar Ahmet Erkurtoğlu, bayramın son günü akşamı Bodrum’da bulunan Kadıköy’ün ünlülerini verdiği davette bir araya getirdi.

GÜNDOĞAN TERZİ MUSTAFA’NIN YERİNDE…

Gündoğan koyundaki Terzi Mustafa’nın mekânında buluşan Kadıköy’ün önemli isimleri, bir yandan da inşaat sektörünün yaşadığı sıkıntılardan kurtulmak üzere olduğu bilgisini kutladı. Bilgiyi aktaran Ahmet Erkurtoğlu, tüm ısrarlara rağmen detay vermeyerek; “Eskisi kadar olmasa da inşaat sektörü, ekim ayından itibaren canlanmaya başlayacak” demekle yetindi.

Yılmaz Öncel, Ahmet Erkurtoğlu, Hakan Şişik, Melih Tavukçuoğlu, Ekrem Kosif, Sait Yılmaz, Zikrullah Turan, Mahmut Övür, Turgut Övür ve Mehmet Saruhan…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-bu-bayramda-da-bodrum-dedi/feed/ 0
Kadıköy’de Ekrem İmamoğlu izdihamı https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ekrem-imamoglu-izdihami/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ekrem-imamoglu-izdihami/#respond Tue, 13 Aug 2019 18:37:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52843 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş ve Üsküdar’ın ardından Kadıköy’de de incelemelerde bulundu. Kadıköy Meydanı için çok hızlı somut plan hazırlamaları gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, çalışma yapılması öngörülen alanları kağıda döktü. Kentin sorunlarına çözüm üretmek için kolları sıvayan Başkan İmamoğlu, Kadıköy’de karşılaştığı iki genç kızın taleplerini de göz ardı etmeyerek; engelli Yeşim Şahin’in “iş”, 16 yaşındaki Selen Ağacık’ın da “Zülfü Livaneli ile tanışma” taleplerinin yerine getirilmesi için her iki genç kızın iletişim bilgilerini aldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beşiktaş metro ve Üsküdar’da meydan düzenleme şantiyelerinde yaptığı incelemelerin bir benzerini, Kadıköy’de gerçekleştirdi. İmamoğlu’nu Kadıköy Meydanı’nda gören vatandaşlar, bir anda etrafını kuşattı. Yüzlerce vatandaş Ekrem İmamoğlu ile fotoğraf çektirebilmek için yarışırken, seçim kampanyası boyunca görülen yoğun ilginin benzeri sahneler yaşandı. Bu sırada bir vatandaşın İmamoğlu’na “İstanbul’a çok yakışıyorsun başkanım” şeklinde seslenmesi dikkat çekti.

Ekrem İmamoğlu

İKİ GENÇ KIZIN TALEPLERİNİ DİNLEDİ…

Ekrem İmamoğlu ve beraberindeki heyet, zorlukla da olsa Kadıköy Meydanı’ndaki İBB Zabıta Karakolu’na ulaştı. İmamoğlu, yaşanan izdihamda kendisine ulaşmaya çalışan engelli Yeşim Şahin ve annesini de karakol noktasına aldırdı. “Özel durumu olan gençlerimizin iş imkânına kavuşması için çalışacağız” diyen Başkan Ekrem İmamoğlu, yardımcılarına genç kızın iletişim bilgilerini aldırdı. İmamoğlu, seçim kampanyası sırasında Bağcılar’da tanıştığı ve meydan gezisi sırasında Kadıköy’de de karşılaştığı 16 yaşındaki Selen Ağacık’la da ilginç bir diyalog yaşayarak; karakol noktasına gelen Ağacık’a “Zülfü Livaneli ile tanışmak istiyordun. Yakında kendisiyle görüşeceğiz ve senin talebini ona ileteceğim” dedi.

Ekrem imamoğlu
“ÇOK HIZLI SOMUT PLAN HAZIRLAMAMIZ LAZIM”

Her iki genç kızla yaşadığı diyalogun ardından bölgenin bir planını isteyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Proje ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Murat Kalkanlı’dan Kadıköy Meydanı’yla ilgili bilgiler aldı. Kalkanlı’yı dinleyen İmamoğlu, daha sonra kalemi eline alarak, Kadıköy ve yakın çevresiyle ilgili yapılması gerekenleri kağıda döktü. Önceki yönetimin Kadıköy ve çevresiyle ilgili mevcut bir projesi olmadığını belirten Ekrem İmamoğlu; “Çok hızlı somut plan hazırlamamız lazım. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu da Rıhtım’daki binaların siluetine dikkat çekmişti yakınlarda. Haklı… 32-33 yıldır aynı siluet ve binalar bakımsız halde. Tüm meydanlarda çok iş var ama buradaki iş daha fazla. Proje ayağını iyi yönetmemiz, bütünün parçası haline getirmemiz lazım” dedi. İmamoğlu, bayramda görev yapan zabıta memurlarıyla bayramlaşıp, vatandaşların yoğun ilgisi altında Kadıköy’den ayrıldı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-ekrem-imamoglu-izdihami/feed/ 0
Ahmet Vefik Alp gelin verdi https://www.kadikoylife.com/ahmet-vefik-alp-gelin-verdi/ https://www.kadikoylife.com/ahmet-vefik-alp-gelin-verdi/#respond Sat, 10 Aug 2019 22:28:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52814 Ünlü kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, biricik kızı Ceylan’ı gelin verdi. Spor eğitmenliği yapan Volkan Yavaş ile hayatını birleştiren Ceylan Alp, adeta mutluluktan uçuyordu.

Sarıyer Event Garden’da 9 Ağustos Cuma akşamı gerçekleşen görkemli düğünde konuklar, çifti “Sonsuz mutluluklar” dilekleriyle uğurladı. Bahçeköy Ormanları içinde kır düğünü konsepti şeklinde düzenlenen düğüne yaklaşık 300 davetli katıldı. Şişli Belediyesi’nin nikâh memuru tarafından kıyılan nikâhta Ceylan Alp & Volkan Yavaş çiftinin şahitlerinin tamamı arkadaşları arasından seçildi. Tuğçe Güven, Hazal Eral, Bahar Büyükgüneş ve Nazlı Bulut, “Biz arkadaşlarımızın birbirlerine verdikleri evlilik sözü için kefiliz ve tanıklık ediyoruz” dediler.

Ceylan Alp
YURT DIŞINDAN BİLE GELENLER OLDU…

Düğün için İstanbul dışından, hatta yurt dışından bile gelenler oldu. Prof. Dr. Adil Baykan ve eşi Doç. Dr. Nazan Baykan, Diş Hekimi Prof. Dr. Bahadır Gürbüzer ve eşi, Diş Hekimi Levent Alp ve eşi, düğünün konukları arasındaydı. Yine Alp Ailesi’nin İsviçre’de yaşayan ve bu düğün için özel olarak gelen dostları Güneş Türkeş ile Ahmet Vefik Alp’in okul arkadaşı Dr. Mimar Can Elgiz ve eşi Elgiz Çağdaş Sanatlar Müzesi Kurucusu Sevda Elgiz, objektiflerimize yansıyan isimler olarak dikkat çekti.

Ceylan Alp
Ceylan Alp Yavaş & Volkan Yavaş çiftinin nikâh şahitleri Tuğçe Güven, Hazal Eral, Bahar Büyükgüneş ve Nazlı Bulut…
Ceylan Alp
Düğünde Ceylan Alp’in annesi Lale Hanım, ağabeyi Orçun Alp ile birlikte baba Ahmet Vefik Alp hayli duygu yüklüydüler…
Ahmet Vefik alp
Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya, Kadıköy Life Dergisi Yazı İşleri Müdürü Av. İrem Babalık, Kemal Babalık, Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp, İsviçre’den gelen aile dostları Güneş Türkeş ve Dr. Mimar Can Elgiz…
Düğüne katılanlar arasında Ahmet Vefik Alp’in kadim dostu, MHP Kurucusu Alparslan Türkeş’in bacanağı Muammer Doğanbay ve eşiyle birlikte Alp Hoca’nınn yetiştirdiği ünlü iç mimar Muhteşem Keçelioğlu da vardı…
Düğünün hazırlanması, konukların transferi gibi konulara katkı veren ALP Mimarlar Tasarım Atölyesi çalışanları, düğünde “Şimdi yorgunluk giderme” zamanı diyerek, gelin ve damatla bir hatıra fotoğrafı çektirip yorgunluklarını girmeye çalıştı…
Ahmet Vefik alp
Düğün hazırlıkları sürerken davetiyelerin ulaşması ve bazı konukların transferinde yoğun çaba harcayan isimler arasında yer alan Erkan Engin ile Ahmet Vefik Alp’in her zaman yanında olan Muhteşem Keçelioğlu, Kadıköy Life objektiflerine düğün hatırası olarak bu kare ile konuk oldular…

Videoda da izleyeceğiniz gibi Alp Hoca’yı ilk kez bu kadar neşeli görmek, bizlerle birlikte tüm dostları arasında memnuniyet yarattı…

]]>
https://www.kadikoylife.com/ahmet-vefik-alp-gelin-verdi/feed/ 0
Harleyciler bu kez Asya dedi https://www.kadikoylife.com/harleyciler-bu-kez-asya-dedi/ https://www.kadikoylife.com/harleyciler-bu-kez-asya-dedi/#respond Fri, 09 Aug 2019 08:32:38 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52785 Dünyanın en ünlü motosiklet markası Harley-Davidson’ın kullanıcıları tarafından oluşturulan ve uluslararası alanda önemli bir saygınlığı bulunan HOG (Harley Owners Group) üyeleri, bu kez Anadolu yakasında bir araya geldi. HOG Bosphorus Chapter organizasyonuyla Ataşehir Fat Boy Bar & Grill’de düzenlenen buluşma son derece renkliydi. Grup Healing Duo ve Belma Tatlıcı’nın müzikleriyle uzun yıllar unutulmayacak bir gece yaşayan Harleyciler, “Rüya şehir İstanbul’un bu yakasındaki arkadaşlarımızla bir arada olmaktan büyük keyif alıyoruz” yorumunda bulundu.

WEST’TEN SONRA EAST’E NIGHT RIDE…

Harley dünyasına ev sahipliği yapan Fat Boy Bar & Grill’de gerçekleşen etkinliğe, HOG İstanbul East Chapter Direktörü Şadi Aydın da katıldı. “Geçen ay West’e yapılan sürüş sonrasında, bu defa Harleyler East’e sürüldü” açıklamasında bulunan Aydın; “Aynı şehirde iki ayrı çatı altında sürdüğümüz Harleyci arkadaşlarımızla buluştuk. İstanbul’daki HOG Chapterları olarak Türkiye’nin üçte birini temsil ediyoruz” dedi.

KADIKÖY LIFE’A ÖZEL RÖPORTAJ…

Kadıköy Life Dergisi olarak bizler de buluşmaya katıldık ve HOG İstanbul East Chapter Direktörü Şadi Aydın ile harika bir röportaj gerçekleştirdik. Kadıköy Life Dergisi’nin yeni sayısında bu söyleşiyi mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz.

HOG İstanbul East Chapter Direktörü Şadi Aydın, Fat Boy Bar & Grill İşletme Müdürü Olcay Kurubal, Konsept Danışmanı Mehmet Kocaaliler, Kadıköy Life Dergisi Yayın Kurulu Başkanı Kadir Toprakkaya ve Kadıköy Life Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya…
Ataşehir’in ilgi gören mekânlarından Fat Boy Bar & Grill, İşletme Müdürü Olcay Kurubal’ın önderliğinde geceye kusursuz bir ev sahipliği yaptı…
Harleyciler, Grup Healing Duo ve Belma Tatlıcı’nın müzikleriyle hayli keyifli vakit geçirdi…
Harley Owners Group
Harley Davidson
Buluşmanın fotoğraflarını, ünlü fotoğraf sanatçısı Bülent Uluçay çekti. Etkinliğin aynı zamanda Uluçay’ın doğum gününe tesadüf etmesi, ilginç bir anı olarak kayıtlara geçti. Bülent Uluçay; “Benim için çok iyi oldu. Ben de kendime bir Harley-Davidson almayı düşünüyordum. Böylece tüm detayları öğrenmiş oldum” diye konuştu…
]]>
https://www.kadikoylife.com/harleyciler-bu-kez-asya-dedi/feed/ 0
Keller Williams’tan Cadde’ye görkemli açılış https://www.kadikoylife.com/keller-williamstan-caddeye-gorkemli-acilis/ https://www.kadikoylife.com/keller-williamstan-caddeye-gorkemli-acilis/#respond Thu, 08 Aug 2019 21:26:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52763 Uluslararası gayrimenkul şirketlerinden Keller Williams’ın Kadıköy Bölge Müdürlüğü Ofisi, Bağdat Caddesi’nde hizmete girdi. Cadde’nin Suadiye bölümünde 8 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen görkemli açılışa 500’den fazla davetli katıldı.

Keller Williams Türkiye Direktörü Emre Erol’un da hazır bulunduğu etkinlikte ofise sığmayan davetliler, Bağdat Caddesi üzerindeki bina girişine taşarak renkli görüntüler oluşturdu. Cadde Çigan Grubu’nun da bina girişinde yer alarak konuklara ve Cadde’den geçenlere müzik ziyafeti verdiği açılışa, davetli olmayan ancak o sırada bölgeden geçmekte olan konuklar da katıldı.

MÜKEMMEL BİR OFİS…

Dünyanın pek çok ülkesinde 800 bölge müdürlüğü ve 140 bine yakın gayrimenkul danışmanı ile hizmet veren Keller Williams’ın Türkiye Cadde Ofisi, Bağdat Caddesi’nin en büyük ve görkemli ofisleri arasında yer alıyor. Sanlı Atalay, Simay Ünalan ve Yasin Özcan tarafından yönetilen ofis bünyesinde 100’den fazla gayrimenkul danışmanı hizmet veriyor.

Keller Williams Team Cadde
Keller Williams
]]>
https://www.kadikoylife.com/keller-williamstan-caddeye-gorkemli-acilis/feed/ 0
Moda Koyu’nda Zafer Bayramı sürprizi https://www.kadikoylife.com/moda-koyunda-zafer-bayrami-surprizi/ https://www.kadikoylife.com/moda-koyunda-zafer-bayrami-surprizi/#respond Thu, 08 Aug 2019 14:40:17 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52752 Üzerinde yaşadığımız toprakların yabancı güçlerin işgalinden kurtarılması anlamına da gelen 30 Ağustos Zafer Bayramı, her yıl olduğu gibi bu sene de yurdumuzun tüm yörelerinde, dış temsilciliklerimizde ve KKTC’de coşkuyla kutlanacak. Kadıköy’deki kutlamalara ise farklı bir sürpriz damgasını vuracak. Resmi kutlamaların dışında Moda Koyu’nda deniz üzerinde kurulacak su sahnesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış film kayıtları, sevdiği şarkılar eşliğinde gökyüzüne yansıtılacak.

Zafer Bayramı
İNGİLİZ VE FRANSIZ ARŞİVLERİNDEN…

Kadıköy Belediyesi’nin Moda Koyu’nda gerçekleştireceği 30 Ağustos Zafer Bayramı organizasyonunun sponsorluğunu Moda Kayıkhane yapacak. Gösterime sunulacak olan fotoğraf, belge ve filmlerin büyük bölümünün İngiliz ve Fransız arşivlerinden elde edildiğini dile getiren Moda Kayıkhane Yöneticisi Erkan Ulutaş, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Üzerinde bulunduğumuz mekân, 1935 yılında Atatürk’ün isteği doğrultusunda Moda Yat Kulübü adıyla kurulmuş bir yer. Ulu Ulu Önderimiz bu mekânda, aralarında İngiltere Kralı 8. Edward dahil pek çok devlet adamını ağırlamış. Şimdilerde çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz milli değerlerimizi korumak ve genç kuşaklara aktarmak adına bunu bir misyon kabul ederek bu özel organizasyonu üstlendik.”

Kadıköy’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına, farklı bir sürpriz damgasını vuracak…
]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-koyunda-zafer-bayrami-surprizi/feed/ 0
“Güneş Umuttur” gönüllülerinden örnek dayanışma https://www.kadikoylife.com/gunes-umuttur-gonullulerinden-ornek-dayanisma/ https://www.kadikoylife.com/gunes-umuttur-gonullulerinden-ornek-dayanisma/#respond Thu, 08 Aug 2019 10:11:12 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52736 2015 yılının sonunda Kadıköylü Billur Güven tarafından kurulan “Güneş Umuttur” grubuyla ilgili ilk haber, Kadıköy Life internet portalında yayınlanmıştı. Önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirildikten sonra medyada ilgi görmüş, televizyon kanallarında izleyicilerle buluşmuş, 8 Nisan 2018 günü “Ne Güzel İnsanlar” başlığıyla Hürriyet Gazetesi’ne manşet olmuşlardı.

Facebook sayfasında yaklaşık 9 bin üyesi olan “Güneş Umuttur” grubu; doğu, batı, kuzey, güney, ırk, din ayırt etmeden şimdiye kadar 36 şehrimizdeki 400’den fazla ilkokula ulaştı. Gönüllüler, köy öğretmenlerinin istekleri doğrultusunda yardım gönderiyor, okulları ziyaret ediyor. Kitap, kırtasiye, giysi, oyuncak, spor malzemesi yollamakla kalmıyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda binlerce çocuğa teker teker paketlenmiş hediyeler iletiyorlar. Mardin ve Bitlis’te birer prefabrik anasınıfı inşa ettirerek içlerini donatıyor, Kilis’te fen laboratuvarı kuruyor, birçok okulun tadilat ve onarım işleri için yardımcı oluyorlar. Van Devlet Hastanesi’nde doğan bebekler ve yatan çocuk hastalar için biberondan battaniyeye, giysiden tekerlekli sandalyeye kadar her türlü malzeme gönderiyorlar.

İSTANBUL’DA GEZİP GÖRMEDİK YER BIRAKMADILAR…

“Güneş Umuttur” grubu, üç yıldır ise yaz tatilinde köy öğretmenlerini İstanbul’da ağırlayarak görgülerini, kültürlerini geliştirmelerine aracılık ediyorlar. Kimisi ilk kez uçağa bindi, kimisi ilk kez deniz gördü. İstanbul’u gezip, olağanüstü anılarla köylerine döndüler. Bu yıl Van, Muş, Hakkari, Batman’dan gelen öğretmenler, geçen yıl ağırlanan meslektaşları gibi Kadıköy’de muhteşem manzaralı Deniz Otel’de kaldı. İstanbul’a ilk kez gelen gençler, güzel şehrimizin her iki yakasında da gezip görmedik yer bırakmadı. Caddebostan sahilinde 31 Temmuz akşamı düzenlenen piknik ile İstanbul’daki dostlarına veda ettiler. Ertesi sabah gidenler de kalanlar da buruktular ama birlikte geçirilen güzel günler ve perçinlenen dostluklarla tekrar bir araya gelme planlarına başlamışlardı.

Güneş Umuttur
]]>
https://www.kadikoylife.com/gunes-umuttur-gonullulerinden-ornek-dayanisma/feed/ 0
Kadıköy’den bir acı kayıp daha https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-bir-aci-kayip-daha/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-bir-aci-kayip-daha/#respond Tue, 06 Aug 2019 11:38:06 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52726 Kadıköy bir kayıp daha verdi. Hasanpaşa’daki ünlü Güler Osmanlı Mutfağı’nın kurucusu Muhittin Güler, 83 yaşında tedavi görmekte olduğu hastanede hayata gözlerini kapadı. O’nun bayrağını Hasanpaşa’dan uluslararası mutfaklara taşıyan oğlu İstanbul Lokantacılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güler’i, dostları ve komşuları acılı gününde yalnız bırakmadı.

Muhittin Güler’in cenazesi, 5 Ağustos Pazartesi günü Hasanpaşa Camii’nde kalabalık bir cemaat eşliğinde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Kadıköy Life Ailesi olarak Muhittin Güler’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içinde olduğumuzu bildiriyor, başta dostumuz Ali Güler olmak üzere aile üyelerine ve tüm sevenlerine baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz…

Güler Osmanlı Mutfağı
Ali Güler
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyden-bir-aci-kayip-daha/feed/ 0
Modalı Cengiz Sezici’ye hüzünlü veda https://www.kadikoylife.com/modali-cengiz-seziciye-huzunlu-veda/ https://www.kadikoylife.com/modali-cengiz-seziciye-huzunlu-veda/#respond Mon, 05 Aug 2019 19:31:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52714 Nefes darlığı şikâyetiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Kadıköy Modalı tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Cengiz Sezici, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda düzenlenen törenin ardından götürüldüğü Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi. 69 yaşında hayata gözlerini kapayarak sevenlerini yasa boğan Sezici, son röportajını vefatından birkaç gün önce Kadıköy Life Dergisi’ne vermişti.

“GIPTA EDİLECEK DERECEDE İYİ BİR AKTÖRDÜ”

Adana’da dünyaya gelen ve 1971 yılında tiyatroya başlayan; “Selvi Boylum Al Yazmalım”, “Kış Çiçeği” filmlerinin yanı sıra “Ayşecik” ve “Kurtlar Vadisi Pusu” gibi dizilerde de rol alan Cengiz Sezici için ilk tören, 4 Eylül Pazar günü Atlas Sineması’nda gerçekleştirildi. Sevenleri ve sanatçı dostları, Sezici’nin Türk bayrağına sarılı tabutunun başında bir araya gelerek hatıralarını paylaştı. Törende konuşan oyuncu Menderes Samancılar, çok iyi bir arkadaşlıklarının olduğunu söyleyerek; “Kırk yıla yakın dostluk yaptık. Onlarca filmde ve dizide çalıştık. Gıpta edilecek derecede iyi bir aktördü. Onunla göz göze bakmak, aynı sahneyi paylaşmak çok muhteşem bir şeydi” dedi.

“HERKESİN HAYATINA DOKUNMUŞ BİRİYDİ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur da Cengiz Sezici’yi çok sevdiğini ve onun törende bulunan herkesin hayatına dokunmuş bir insan olduğunu dile getirdi. Törenin ardından sevenleri tarafından cenaze aracına taşınarak Adana’ya gönderilen Sezici’nin naaşı, 5 Eylül Pazartesi günü Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan törenin ardından götürüldüğü Kabasakal Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“TÜRK TİYATROSU VE SİNEMASINA YENİ BİR SOLUK GETİRDİ”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, törende yaptığı konuşmada Adana’nın sadece tarım, ticaret, sanayi değil, aynı zamanda çok zengin bir sanat ve edebiyat kültürüne sahip bir şehir olduğunu belirterek; “Cengiz Sezici sadece Türk tiyatrosuna değil, Türk sinemasına da yeni bir soluk getiren, Anadolu’nun kültürünü taşıyan çok değerli bir büyüğümüzdü. Ne kadar üzülsek az” şeklinde konuştu.

Cengiz Sezici
MODALI KOMŞULARI EVİNİN ÖNÜNDE BULUŞTU…

Modalı komşuları ve Kadıköylü sevenleri, Caferağa Mahallesi Muhtarı Zeynep Ayman’ın önderliğinde Cengiz Sezici’yi Adana’da toprağa verildiği saatlerde Moda’daki evinden de uğurlamak amacıyla bir araya geldi. Sezici’nin penceresinin önünde ellerinde çiçekleriyle buluşan Kadıköylüler, son görevlerini yerine getirerek sanatçıya sevgilerini gönderdi.

Cengiz Sezici
SON RÖPORTAJINI KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NE VERDİ…

Bu zamana kadar sayısız film, dizi ve tiyatro oyunuyla karşımıza çıkan usta oyuncu Cengiz Sezici, İstanbul’a yerleştiği ilk yıllardan bu yana Modalı. Moda Caddesi’nde yer alan evinin penceresinden mahalle sakinlerini ve sevenlerini selamlayan, uzun sohbetlere dalan Sezici’nin vefatı, özellikle Kadıköylüleri yasa boğdu. Hayata gözlerini kapamadan kısa süre önce son röportajını Kadıköy Life Dergisi’ne veren Cengiz Sezici ile sohbetimizin detayları, bir son veda olarak Eylül & Ekim 2019 sayısında sizlerle olacak.

]]>
https://www.kadikoylife.com/modali-cengiz-seziciye-huzunlu-veda/feed/ 0
Caddebostan’da Red Bull ile görsel şölen https://www.kadikoylife.com/caddebostanda-red-bull-ile-gorsel-solen/ https://www.kadikoylife.com/caddebostanda-red-bull-ile-gorsel-solen/#respond Sun, 04 Aug 2019 18:04:24 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52692 Havacılık tarihinin en eğlenceli etkinliği Red Bull Uçuş Günü, 6 yıllık bir aranın ardından İstanbul’a geri döndü. Caddebostan Plajı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikte yaratıcı kostümleri, eğlenceli sahne şovları ve birbirinden ilginç el yapımı uçuş aracına sahip 35 takım yarıştı. Dereceye giren takımlara ödülleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı tarafından verildi.

Takımların 6 metrelik rampadan denize atlayarak en uzun mesafeye uçmaya çalıştığı Red Bull Uçuş Günü’nde ayrıca, Pilot Dario Costa tarafından Red Bull Air Race uçağı ile akrobatik uçuş şov gösterisi yapıldı. Kadıköy Life Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in görüntülediği etkinliğe binlerce İstanbullu katılırken, olası acil durumlara müdahale edilebilmesi için ambulans ve sağlık ekipleri alanda hazır bulundu.

“ÇOK İYİ ÇAKILACAĞIMIZA İNANIYORUZ”

Takımlar arasından “Kahveciler” isimli takımın pilotu Çetin Gürer, yarışma öncesi yaptığı açıklamada tasarladıkları uçuş aracında espresso makinesinde kahve yaparken kullanılan filtreden esinlendiklerini söyledi. İlk defa Red Bull Uçuş Günü’ne katıldıklarını belirten Gürer; “Çok iyi çakılacağımıza inanıyoruz. Ona göre tasarladık uçağımızı da. Eğlenmek için geldik” dedi. “Vecihi Tim” isimli takımın pilotu Fırat Alkaya ise İzmir’den etkinliğe katıldıklarını dile getirerek; “Güzel bir organizasyon içerisindeyiz. Bize bu imkânı veren firmalara da çok teşekkür ediyoruz. Ekibimizin adı Vecihi Tim. Bizi buna teşvik eden, Yeşilçam’ın usta sanatçılarının bir arada bulunduğu Gülen Gözler filmi. Tabii ki uzağa gidersek mutlu olacağız. Fakat en önemlisi izleyicilerin ve herkesin keyif alacağı, kazasız belasız güzel bir organizasyonun geçmesi” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA DÖRDÜNCÜ ORGANİZASYON…

İstanbul’da en son 2013 yılında gerçekleştirilen Red Bull Uçuş Günü, dünyanın birçok ülkesinde organize edilen ve milyonlarca kişinin ilgiyle izlediği uluslararası bir etkinlik olarak biliniyor. Portekiz, İspanya, İrlanda, Rusya, Amerika, Polonya ve Fransa gibi ülkelerin ardından etkinlik, İstanbul’da dördüncü kez düzenlendi.

Red Bull

REKORLARIN YARIŞMASI…

İlk olarak 1992 yılında Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen Red Bull Uçuş Günü, gördüğü büyük ilginden sonra tüm dünyaya yayıldı. Red Bull Uçuş Günü’nde en uzun mesafe rekoru, 78.6 metre ile California’da yapılan etkinlikte “The Chicken Whisperers” takımının olmuştu. Türkiye’ye ilk kez 2008’de “Flugtag” adıyla gelen Uçuş Günü, İstanbul’da en son 2013 yılında gerçekleştirildi. Caddebostan’da 140 bini aşkın kişinin takip ettiği etkinlikte, “Angara Börds” takımı 30 metreyle Türkiye rekoru kırdı.

Red Bull Air Race
Takımların 6 metrelik rampadan denize atlayarak en uzun mesafeye uçmaya çalıştığı Red Bull Uçuş Günü’nde ayrıca, Pilot Dario Costa tarafından Red Bull Air Race uçağı ile akrobatik uçuş şov gösterisi yapıldı…
Dereceye giren takımlara ödülleri, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı tarafından verildi…
Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, etkinlik sonrası yaptığı açıklamada “Böylesine güzel anların yaşandığı bir etkinliğe ev sahipliği yapmak, bizim için büyük keyifti. İlgi gösteren tüm İstanbullulara teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşi Dilek Hanım ile birlikte Red Bull Uçuş Günü etkinliğini isleyenler arasındaydı. Caddebostan sahilinde karşılaştığı Yonca Evcimik ile hatıra fotoğrafı çektiren İmamoğlu, “Her şey çok güzel olmaya devam edecek” mesajı verdi…
Red Bull Flugtag
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostanda-red-bull-ile-gorsel-solen/feed/ 0
Kadıköy’ün sesi Gazete Kadıköy, 20 yaşında! https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sesi-gazete-kadikoy-20-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sesi-gazete-kadikoy-20-yasinda/#comments Fri, 02 Aug 2019 21:11:58 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52673 Kadıköy’ü ayrıcalıklı kılan unsurlardan biri de düzenli ve istikrarlı biçimde yayın hayatını sürdüren gazeteleri, dergileri olması. İşte bunlar arasında yer alan Gazete Kadıköy, yayın hayatında 20. yılına ulaştı.

1999 yılında Kadıköy Gönüllü Hizmet Vakfı Kurucusu İnal Aydınoğlu’nun girişimleriyle kurulan, kuruluş çalışmalarında Kadıköy’de ilk modern gazeteciliği başlatan Toprakkaya Ailesi’nin de katkıları olan Gazete Kadıköy, 1000. sayıya ulaşmış olmasını coşku dolu bir geceyle kutladı. Moda’nın gözde mekânlarından İdea Kadıköy’de düzenlenen kutlamada, Gazete Kadıköy’ün kuruluşuna onay veren dönemin belediye başkanı Av. Selami Öztürk ile gazetenin o zamanlarki kadrosunda yer alan isimler de hazır bulundu.

Gazete Kadıköy
BİR HAYALDİ, GERÇEK OLDU…

Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı’nın da katıldığı etkinlik, Gazete Kadıköy’ün Yazı İşleri Müdürü Semra Çelebi’nin açılış konuşması ile başladı. Daha sonra söz alan Başkan Odabaşı; “Gazete Kadıköy’ü şöyle geriye doğru incelediğimde, bu düşüncenin bir hayalden gerçeğe dönüşmüş olduğunu görüyorum. Bana göre Gazete Kadıköy, önemli bir işlevi yerine getiriyor. Her şey güzel oldu, daha da güzel olacak” dedi.

Kadıköy’de yaşayan, aralarında Orhan Bursalı ve Mario Levi gibi isimlerin de bulunduğu pek çok yazar, çizer, müzisyen ve ressam geceye renk kattı…
Bundan 20 yıl önce kuruluş çalışmalarında bizlerin de katkı verdiği Gazete Kadıköy, başarılarla dolu 20 yılı geride bıraktı. 1000. sayıya ulaşan gazete, bunu coşku dolu bir geceyle kutladı. Kadıköy Life Ailesi olarak bizler de oradaydık…
Gazete Kadıköy
Gazete Kadıköy’ün ilk yazı işleri müdürü Şule Özçelik, ilk reklam müdürü Esma Bayraktar ve ilk muhabiri Gül Sökmen, Selami Öztürk ile hatura fotoğrafında bir araya geldi. Esma Bayraktar, buluşmaya tatilini geçirmekte olduğu Akçay’dan gelerek katılım gösterdi…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sesi-gazete-kadikoy-20-yasinda/feed/ 1
Tuğba Kuruyemiş Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/tugba-kuruyemis-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/tugba-kuruyemis-kadikoyde/#respond Thu, 01 Aug 2019 14:25:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52662 Kuruyemiş sektörünün önde gelen isimlerinden Aydın merkezli Tuğba Kuruyemiş, süpermarket konseptindeki mağazalarından birini Kadıköy’de açtı. Altıyol Meydanı’nda daha önce McDonald’s olarak hizmet veren yaklaşık 500 metrekare büyüklüğündeki mağazanın açılışı 1 Ağustos Perşembe günü yapıldı. Saat 15.00 itibariyle müşterilerini ağırlamaya başlayan Tuğba Kuruyemiş’in açılışı ile birlikte büyük bir izdiham yaşandı.

SICAK SICAK, TAPTAZE…

“Sıcak Sıcak, Taptaze’’ sloganı ile Kadıköy’e gelen Tuğba Kuruyemiş, aynı zamanda Türk damak zevkinin geleneksel lezzetlerini de Kadıköylülerle buluşturacak. Açılış sırasında mağaza önünde biriken Kadıköylülere çeşitli hediye kampanyaları düzenleyen marka, satışlarda açılışa özel indirimler de uyguladı.

Tuğba Kuruyemiş
]]>
https://www.kadikoylife.com/tugba-kuruyemis-kadikoyde/feed/ 0
Kadıköylü Nusret Karaca’dan yeni kitap; Şimdi Ben Neredeyim? https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-nusret-karacadan-yeni-kitap-simdi-ben-neredeyim/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-nusret-karacadan-yeni-kitap-simdi-ben-neredeyim/#comments Wed, 31 Jul 2019 08:34:41 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52653 Kadıköy’ün köklü eğitim kurumu İstanbul Kadıköy Lisesi’nin öğretmenlerinden Nusret Karaca, eğitimci kimliğinin yanı sıra yazarlık serüvenine de devam ediyor. Bu zamana kadar birçok farklı türde kitapta imzası bulunan Karaca’nın son kitabı ‘Şimdi Ben Neredeyim?’, Post Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı. Deneme türündeki kitap, “Sahi, insan neden kaçmak isterdi? İnsan kendinden öte en çok hangi uzaklığa kadar kaçabilirdi? Ötesi var mıydı? Sahi, ötesi olabilir miydi?” gibi sorulara cevap ararken, bizleri içsel bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanıyor.

KİTAPTAN…

Bedenim sınıfta denize karşı dönük sırada oturmakta. Önümde bir bardak çay ve tarih ders notları. Arkadan sessiz ama ihtişamlı gelen bir ses Nusret Karaca’dan. Aklım buralardan çok uzaklarda. Sımsıcak bir oda, karşımda soba, üstünde kestane, dışarıda kar, yanımda sevdiğim insanlar. Pencere kenarına serilmiş döşekli yatak, yer sofrasında çay, sıcacık ortam. Soğuktan üst üste giyilmiş kıyafetler, bir yanda sobaya karşı uzatılmış ayaklar. Dışarısı sessizliğe bürünürken, içeride bitmek bilmeyen sohbet. Televizyon, telefon, okul, iş yok, yarını düşünmek yok. Sevdiklerin var, samimiyet var. Derken Nusret Karaca’nın birkaç dakikalık suskunluğuyla sınıfa geri döndüm. “Neredesiniz?” diye soruyordu. Meğer tek ben değilmişim uzaklarda olan…

Nusret Karaca
NUSRET KARACA HAKKINDA…

Karagümrük’te başlayan ve Haliç kıyılarında geçen çocukluk ve ilk gençlik yılları… Şimdi Kadıköy’de ikamet ediyor. Eyüp Emniyettepe İlkokulu, Eyüp Lisesi, Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsü mezunu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Tarih Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Alibeyköy Lisesi, Şişli Ortaokulu, 30 Ağustos İlköğretim Okulu (Erenköy), Göztepe Ortaokulu (İhsan Kurşunoğlu Anadolu Lisesi görevlendirme), 50. Yıl Tahran Lisesi (Göztepe görevlendirme), Kenan Evren Anadolu Lisesi’nde (görevlendirme) görev yaptı. Halen İstanbul Kadıköy Lisesi’nde tarih öğretmeni olarak görev yapıyor. Öğretmenliği sırasında çeşitli tiyatro oyunları sahneye koydu. Paneller, söyleşiler, kitap fuarları, şiir dinletileri, sergiler, dia gösterileri gerçekleştirdi.

TÜYAP Kitap Fuarı

Kitap fuarlarında, kültür merkezlerinde, ilk, orta ve yüksek eğitim kurumlarında, öğretmenevlerinde çok sayıda etkinliğe konuk oldu. Yurt içi ve yurt dışında canlı veya banttan yayınlar ile TV ve radyo programlarına katıldı, fotoğraf sergileri açtı. 2007 yılında Dünya İzciliği’nin 100. Yılı Öğretmenler Arası Fotoğraf Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. 2018 yılında yine fotoğraf dalında Altınboynuz Group tarafından düzenlenen Erhan Çipa Balat Fotoğrafları Yarışması’nda ikincilik derecesi aldı. Bazı kitaplarda ve yerel gazetelerde yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Dergiler hazırladı, fanzinler çıkardı, şiir kitapları derledi. Eğitim, çevre, insan, trafik, tarih, gezi konularında makaleleri ve söyleşileri yayınlandı. Yurt dışı söyleşi ve imza günleri içinde yer aldı (Medya Berlin konuğu olarak Berlin’de 04/11/2018). Kadıköy Life Dergisi, Kadıköy Gazetesi, Bosphorus Sanat (Bahariye Sanat/Sanat Tasarım) dergisinde ve Medya Berlin’de yazılarını sürdürüyor. Bu arada değişik dergilerde ise aralıklarla yazıları yayınlanmakta.

BAŞLICA YAPITLARI…
 • Bulutların Arasından Öylesine (Şiir)
 • Hep Mavidir Düşlerim (Şiir)
 • Ben Haliç’in Çocuğuyum (Nehir Şiir)
 • Öylesine Esti ki Rüzgâr (Şiir)
 • Senin Yerin Yüreğim (Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan fotoğraflı çocuk şiiri)
 • Bir Tadımlık Haliç (Şiir – Derleme)
 • Ben Haliç (İstanbulum / 80 Kitap 80 Yazar)
 • 80 Semt (2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi)
 • Tarih Kucak Açınca (Tarih Araştırma)
 • Şimdi Ben Neredeyim
 • Derinlik (Derleme / Öğretmen ve öğrenci denemeleri)
 • Bir Demet Şiir (1/2/3/4/5/6) [Öğretmen, öğrenci, veli şiirleri]
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-nusret-karacadan-yeni-kitap-simdi-ben-neredeyim/feed/ 5
Rıhtım betonlaşıyor! https://www.kadikoylife.com/rihtim-betonlasiyor/ https://www.kadikoylife.com/rihtim-betonlasiyor/#comments Tue, 30 Jul 2019 16:25:56 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52645 Kadıköy Meydan Düzenlemesi Projesi kapsamında kıyı kesiminde yapılan dolgu alanların büyük kısmı tamamlandı, fakat Kadıköylülerin yıllardır beklediği çevre düzenlemesi henüz gerçekleşmedi. Yıllardır merak konusu olan projede gelinen nokta, Kadıköylülerin beklentilerinin çok altında kalarak tepki çekiyor.

İETT otobüs duraklarından Haydarpaşa’ya uzanan sahil yolunun yürüme ve seyir terasıyla betonlaşmasının ardından, halk uzun süredir yeşil alan olmasını ve gerekli güvenlik önlemlerinin acilen alınmasını istediği meydanın son halinden şikâyetçi. Havaların ısınmasıyla deniz kenarında gölgelik alanlara ihtiyaç duyduklarını da ifade eden Kadıköylülerin taleplerine kulak vererek, Kadıköy Meydanı’nda önümüzde günlerde gerçekleşmesi olası düzenlemeler için önerilere kulak veriyoruz.

“BOŞ BİR BETON YIĞININA BAKIYORUZ”

Rıhtım’daki otobüs duraklarının arkasında bulunan Hollan Gazete Bayi sahibi Genco Mihyaz, genel anlamda İstanbul’da beton yığınlarının bir hayli fazla olduğunu belirterek; “Tüm gün güneş ışınlarının altında boş bir beton yığınına bakıyoruz. Projeye tamamen faydasız diyemem tabi ki, faydalı tarafları var. Rıhtım kalabalığını hafifletmesi, insanların gün batımını izlemesi açısından çok iyi bir noktada ama geliştirilmesi gereken birçok yönü var. Biri de bu alanı yeşillendirmek. Proje hâlâ devam etmekte. Bu saatten sonra yeşillendirebilme imkânı var mı bilmiyorum, fakat büyük bir eksiklik. İnsanların yeşile ihtiyacı var, rant kapısı için doldurulmuş denizlere değil. Bununla beraber alanın güvenlik açısından eksiklikleri de çok fazla. Biz her gün buradayız ve düşme tehlikesi atlatan birçok insana şahit oluyoruz. Projenin insan odaklı geliştirilmesini istiyor ve destekliyoruz” şeklinde konuştu.

“SOSYAL ANLAMDA DEĞERLENDİRİLMELİ”

Röportajımız sırasında Kadıköy’den denizi seyreden Murat Gündüz ise projeyi yararlı bulduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti: “Denizin doldurulması haricinde bir zararı ya da kafada soru işareti bırakan bir noktası olduğunu düşünmüyorum. Alan, kalabalığı azaltma ve insanların yeni bir yürüyüş alanına sahip olabilmesi için yapıldı, fakat proje çok yarım gözüküyor. Alana daha sosyal anlamda da değerlendirilebilmek için güzel bir çay bahçesi, oturma alanı ve büfeler açılabilir. Hem insanların zaman geçirebileceği bir alan, hem de birçok aileye iş fırsatı sunar.”

Kadıköy Rıhtım
“MEYDAN KULLANMADIĞIMIZ BİR ALANA DÖNÜŞTÜ”

Bütün gün meydanda olmak zorunda olan temizlik işçileri de objektiflerimize takıldı. İnsanların gölgesinde oturup dinlenebileceği bir alan yaratılması konusunda hemfikir olan çalışanlar; “İnsanların Haydarpaşa manzarası izleyebileceği bir yeşillendirme çalışması yapılabilirdi. Bizim için yapılmış güzel bir çalışma olabilecekken, kullanamadığımız bir alana dönüşmüş durumda. Kadıköy Rıhtımı, insanların gelip geçtiği bir yerden ziyade güzel zaman geçirilebilecek bir alana dönüştürülebilir. Tek görmek istediğimiz, bu tarz beton alanlar yerine daha çok yeşil alan” yorumunda bulundu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/rihtim-betonlasiyor/feed/ 1
Moda Yaz Panayırı sürüyor https://www.kadikoylife.com/moda-yaz-panayiri-suruyor/ https://www.kadikoylife.com/moda-yaz-panayiri-suruyor/#comments Sun, 28 Jul 2019 20:21:58 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52629 İstanbul Kadıköy Lisesi Okul Aile Birliği, bu yaz da tarihi mekânında “Yaz Kermesi – Kültürel ve Sosyal Yaşam Farkındalık Günleri” etkinliği gerçekleştiriyor. Geçen yaz ara verilen Moda Yaz Panayırı’nın yedincisi 21 Haziran 2019 Cuma günü başladı ve Kadıköy halkı tarafından büyük ilgi görüyor.

Yaz boyunca açık kalacak etkinlikte çeşitli standlar yer alıyor. Gösteriler, imza günleri ve çeşitli aktivitelerle de renklendirilen Moda Yaz Panayırı adeta gelenekselleşti. Kültürel ve sanatsal etkinlikler kapsamında yer alan kitap ve el işi ürünlerin stantları, o konulara ilgi duyan özel ziyaretçileri tarafından geziliyor. Bahçe içindeki çay bahçesi de kalabalık kent ortamında bir bardak çay içilecek dingin bir mekân olarak dikkat çekiyor. Moda Yaz Panayırı, ağustos ayı sonuna kadar devam edecek.

Moda Yaz Panayırı
]]>
https://www.kadikoylife.com/moda-yaz-panayiri-suruyor/feed/ 1
Altıyol Meydanı düzenleme bekliyor https://www.kadikoylife.com/altiyol-meydani-duzenlenme-bekliyor/ https://www.kadikoylife.com/altiyol-meydani-duzenlenme-bekliyor/#respond Sat, 27 Jul 2019 17:55:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52618 Kimi zaman buluşma yeri, kimi zaman yol tariflerinin mihenk noktası, bugünlerde yorulanların dinlenme alanı Altıyol’un değişimi, esasında Kadıköy siluetinin de değişimi olmuş yıllardır. Boğa heykelinin yerleştirilmesiyle popülerliği artan Altıyol’a dair Kadıköylülerin yeni bir isteği var.

Bahariye Caddesi’nin girişinde sol kısımdaki mekânların yıkılmasının ardından uzun süredir yeniden düzenlenmeyi bekleyen alanın, en fazla 1 TL’ye çay satışı yapacak yeni bir çay bahçesi olarak halka açılması vatandaşların ortak talebi. Biz de bu taleplerin yakın takipçisi olarak, Kadıköy esnaf ve halkının fikirlerini aldık.

kadir gökmen öğüt
“SIKI VE İSTİKRARLI ÇALIŞMALARLA ALTIYOL DEĞİŞECEK”

CHP 24. Dönem İstanbul Milletvekili ve Kadıköy’ün geçtiğimiz seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Belediye Başkan Aday Adayı, Diş Hekimi Kadir Gökmen Öğüt de Altıyol sakinlerinden. Bu alanda yenileme yapılmamasının esas sebebinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden kaynaklığını ifade eden Kadir Gökmen Öğüt; “Kadıköy’ün gözbebeği Altıyol Meydanı, şu an kendisine yakışmayan bir hâlde. Ancak, Kadıköy Belediyesi ve Büyükşehir’in önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği sıkı ve istikrarlı çalışmalarla ortaya iyi projelerin çıkacağını düşünüyorum. Kısa zaman içerisinde Altıyol Meydanı’ndan güzel reaksiyonlar alınacak, buna inanıyorum. Bunun için de elimden gelen her şeyi yapmaya da hazırım” dedi.

“BELEDİYEMİZİN ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ”

Meydanda yıllardır simit satıcılığı yapan Şemsettin Özgür ise hem Kadıköy Belediyesi hem de İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek tüm çalışmaları destekleyeceklerini söyleyerek; “Şu an burası bakımsız, fakat yenileneceğine sonuna kadar inanıyorum. Park olur, çay bahçesi olur. Bu konunun destekçisiyiz. Sizin gibi herkesin takipçisi ve destekçisi olmasından da mutluluk duyarız” değerlendirmesinde bulundu.

Altıyol
“HEM SOSYAL BİR ORTAM, HEM DE İŞ ALANI YARATILABİLİR”

Altıyol’da halka açık bir çay bahçesini kesinlikle destekleyeceğini belirten Ali Töre de “Meydan şu an kötü bir durumda ama yenilikler yapılırsa harika bir alana dönüşebilir. Çünkü öncelikle yeri ve manzarası çok güzel. Hatta bir aşçı olarak, dünya mutfağının insanlara uygun fiyatlarla tanıtılacağı bir mutfak bile yaratılabilir bu alanda diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/altiyol-meydani-duzenlenme-bekliyor/feed/ 0
İKL’de kültür-sanat çalışmaları hız kesmiyor https://www.kadikoylife.com/iklde-kultur-sanat-calismalari-hiz-kesmiyor/ https://www.kadikoylife.com/iklde-kultur-sanat-calismalari-hiz-kesmiyor/#comments Fri, 26 Jul 2019 12:56:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52611 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2019-2020 Eğitim ve Ögretim Dönemi’nin kültürel ve sanatsal ürünleri için çalışmalarını tatil döneminde de gönüllü olarak sürdürüyor. Altyapısı yeni eğitim ve öğretim dönemi için önceden hazırlanmış çalışmalar, öğretmen ve öğrencilerin işbirliğiyle somut hale geldi. “Yaprak”, “Moda Burnu”, “İnsan Hakları”, “Şiir Defteri”, “Bir Damla Şiir” (Attila İlhan kapak) ve “Güzel Sözler 3” adlı sanat bültenleri, fanzin ve Köşk Tarihçesi kitapçığı şimdiden hazır durumda.

İstanbul Kadıköy Lisesi müdürlüğüne yeni atanan İsmet Sancak ile Okul Aile Birliği’nin bu konulara ilgi duyarak desteklemeleri, camiada artık yaşam biçimi haline gelmiş bu çalışmaları gelenekselleştirme anlamında büyük önem taşıyor. Basın Yayın ve İletişim Kulübü, okulda açtıkları stant ile ürünlerinin ögrenci ve diğer okurlara ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca kulüp öğrencileri tarafından birer adet de sınıflara dağıtılıyor. Okuldaki çok sayıda eski ve yeni yayınlar, kulüp odasından okunmak üzere edinilebiliyor.

İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü…
]]>
https://www.kadikoylife.com/iklde-kultur-sanat-calismalari-hiz-kesmiyor/feed/ 1
Feneryolu Sabit Pazarı ve çay bahçesi için güzel haber https://www.kadikoylife.com/feneryolu-sabit-pazari-ve-cay-bahcesi-icin-guzel-haber/ https://www.kadikoylife.com/feneryolu-sabit-pazari-ve-cay-bahcesi-icin-guzel-haber/#respond Thu, 25 Jul 2019 14:30:38 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52603 Yıllardır Feneryolu Mahallesi halkına hizmet veren sabit pazarda yenileme çalışmalarının oldukça uzaması, açılışı bir önceki belediye yönetimince yapılan alanın hâlâ hizmete girmemesi merak konusu olmuştu. Ayrıca, semt halkına hizmet veren ve adeta orada sosyal yaşamın bir parçası olan çay bahçesinin bir türlü açılamaması da semt sakinlerinin bir başka merak konusu. Beton yığınları arasında soluk alınan ve aralarında birçok yazar ve sanatçının da yer aldığı halkın dost ve edebiyat sohbetleri yaptığı çay bahçesinin açılması dört gözle bekleniyor. Bu konuda başta semt sakinlerinin Kadıköy Belediyesi’ne duyuruları ve istekleri oldu, bizler de haber yaptık.

Haziran ve temmuz aylarında Sayın Şerdil Dara Odabaşı’nın doğrudan e-postasına iletilerimize, 22 Temmuz 2019 tarihinde olumlu bir dönüş oldu. Kadıköy Belediyesi’nden Ece Çizer, bizzat telefon ederek bizi gayet güzel bir iletişim diliyle konu hakkında bilgilendirdi. Aldığımız bilgiye göre Kadıköy Belediyesi, Potlaç Kadın Kooperatifi ile yeni bir sözleşme, düzenleme yapmış. Buna göre iki dükkan Potlaç olarak orada yer alacak, cafe ve çay bahçesi işletilecek. Sabit pazar içinde bulunan dükkanlardaki inşaat küçük ayrıntılarla tamamlandıktan sonra, mekan en geç 2-3 ay içerisinde Feneryolu ve Kadıköy halkının hizmetine girecek. Bu süre belki daha da öne çekilebilir. Belediyeden güzel bir dönüş, güzel bir haber… Bize de semt halkını bilgilendirmek ve Kadıköy Belediyesi’ne teşekkür etmek düşüyordu, onu yaptık. Semte aidiyet duygusu gereği… Çünkü Kadıköy bizim için özel!

Feneryolu Sabit Pazarı
]]>
https://www.kadikoylife.com/feneryolu-sabit-pazari-ve-cay-bahcesi-icin-guzel-haber/feed/ 0
Kadın emeği pazarı Potlaç yeniden Moda’da! https://www.kadikoylife.com/kadin-emegi-pazari-potlac-yeniden-modada/ https://www.kadikoylife.com/kadin-emegi-pazari-potlac-yeniden-modada/#respond Wed, 24 Jul 2019 18:06:32 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52597 Kadıköy Belediyesi’nin kadınlar arasındaki dayanışma ve üretim ağını güçlendirmek üzere 2016 yılında kurduğu kadın emeği pazarı Potlaç, yaz döneminde açık havaya çıktı. Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi öncülüğünde Moda’da Aile Çay Bahçesi’nin arkasında 19 Temmuz itibariyle kurulan Potlaç stantları, Kasım ayına kadar devam edecek. Kadın emeği pazarında Potlaçlı kadınların takıdan örgüye, seramikten ahşaba kadar el emeği göz nuru birbirinden farklı ürünlerini görmek mümkün.

BİRBİRİNDEN RENKLİ EL EMEĞİ ÜRÜNLER…

Potlaçlı kadınlar, bütün yıl Caddebostan Kültür Merkezi’ndeki mağazalarında ürünlerini sergiliyor ve yaz ile birlikte ürünlerini açık havada da satışa sunuyor. Proje kapsamında kadınların birbirleriyle dayanışarak ürettikleri ürünler, Moda’da kurulan stantlarda cuma, cumartesi ve pazar günleri 11.00-23.00 saatleri arasında alıcı bulacak. Potlaç Kadın Emeği Pazarı’nın ziyaretçileri takı, örgü, tığ, dikiş, keçe, süsleme, boyama, çanta yapımı, bez bebek, oyuncak, kanaviçe, seramik, tahta işleri, cam, resim ve benzeri alanlarda üretilen birbirinden renkli el emeği ürünlere bu pazarda erişme imkânı bulacak.

DÖNÜŞÜMLÜ OLARAK 39 TEZGAH KURULACAK…

Alanda kurulacak 39 standı, her hafta 75 kadın dönüşümlü olarak kullanacak. Böylece Kasım ayına kadar 500’e yakın kadın, ürünlerini meraklılarıyla buluşturma fırsatı elde edecek. Stantlar, kadın örgütlerinin de kullanımına açık olacak.

110 KADININ BAŞLATTIĞI ÖRGÜTLENME, BUGÜN 1210 KADINA ULAŞTI…

Potlaç Moda Satış Alanı, bireylerin ürünlerini sergiledikleri bir yerden ziyade kadınların birlikte hareket ettikleri, ürettikleri bir dayanışma ağının parçası. Kızılderililerin değiş tokuş bayramına verilen isim olan Potlaç’tan esinlenilerek ilk kez 2016 yılında 110 kadınla başlayan proje, bugün bin 210 kadına ulaştı. Kadıköy Belediyesi’nin desteğiyle Potlaç adı altında önce tezgâh, sonra da dükkan açan kadınlar, bir adım daha atarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Potlaç Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu.

Potlaç
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadin-emegi-pazari-potlac-yeniden-modada/feed/ 0
Uluslararası Kadıköy Festivali’nin açılışı Charlie Chaplin’den https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-kadikoy-festivalinin-acilisi-charlie-chaplinden/ https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-kadikoy-festivalinin-acilisi-charlie-chaplinden/#respond Tue, 23 Jul 2019 13:29:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52584 Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl ilk kez düzenlediği; Film, Sahaf, Çizgi ve Caz Festivallerini birleştiren KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, Kalamış Parkı’nda gerçekleştirilen “Yıldızlar Altında Sinema” gecesiyle başladı. Festivalin ilk etkinliği, Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilen Charlie Chaplin’in ilk uzun metraj sessiz filmi “Yumurcak (The Kid)” oldu.

YAKLAŞIK 2 BİN 500 KİŞİ İZLEDİ…

Charlie Chaplin’in 1921 yılında çektiği ilk uzun metraj sessiz filmi Yumurcak’a, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası eşlik etti. Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilen filmde, Charlie Chaplin’in bu film için özel olarak bestelediği müzik icra edildi. Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi tarafından deniz kenarında kurulan dev perdeyi yaklaşık 2 bin 500 kişi izledi.

SİNEMATEK BİNASI EKİM AYI SONUNDA HİZMETE GİRECEK…

Büyük bir ilgiyle izlenen etkinliğe Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra sanatçılar, sinemacılar ve uluslararası sinema kurumlarının temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yurttaş katıldı. Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı, şunları ifade etti: “Bu yıl, Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği uluslararası festivalin ilk yılı. Açılışımızı çok özel bir filmle yapıyoruz. Bu festival sadece film değil; Çizgi, Sahaf ve Caz Festivallerini de içeriyor. Önümüzdeki sene bunu daha da geliştirmek istiyoruz. Ekim ayı sonunda Yoğurtçu Parkı yakınlarında Sinematek binası hizmete girecek. Bu tür filmlerin belediye bünyesinde daha ucuza, daha ulaşılabilir halde izlenmesi için Kadıköy Belediyesi olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

“ÖNÜMÜZDEKİ 5 YIL, KADIKÖY’ÜN 5 YILI OLACAK”

Başkan Odabaşı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadıköy Belediyesi’nin kültür, sanat, spor ve tüm hizmetlerdeki farklılıklarını, yeniliklerini önümüzdeki 5 yıl içerisinde göreceksiniz. Artık İBB ile aynı düşüncede, hayata ve dünyaya bakışı aynı iki belediye olarak hareket edeceğiz. Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olması ile birlikte Kadıköy’ün 25 yılda kaybettiklerinin hızlı bir şekilde geleceğinden eminim. Önümüzdeki 5 yıl, Kadıköy’ün 5 yılı olacak. Bizi izlemeye devam edin.”

Kadıköy Festivali
FESTİVALİN ONUR KONUĞU, TUNUSLU SELMA BACCAR…

Kalamış Parkı’nda 22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında yazlık sinema keyfini Sinematek ruhuyla birleştiren “Yıldızlar Altında Sinema Haftası” kapsamında 7 ülkeden 7 film gösterilecek. Her akşam saat 21.00’de başlayan gösterimlerde İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin “Cennet Sineması”, Arjantin’den Fernando Solanas’ın “Tangolar: Gardel’in Sürgünü”, Fransa’dan Jacques Demy’nin “Cherbourg Şemsiyeleri”, Çin’den Wong Kar-Wai’nin “Aşk Zamanı”, Tunus’tan Selma Baccar’ın “Kadınlar Koğuşu” ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun “Zengin Mutfağı” filmleri seyirciyle buluşacak. Etkinliğin onur konuğu ise, Kadınlar Koğuşu filminin yönetmeni Tunuslu Selma Baccar olacak. Tunus kadın hareketinde önemli bir yere sahip olan Baccar, aynı zamanda ülkede uzun metrajlı film çeken ilk kadın yönetmen olarak dikkat çekiyor.

Kadıköy Festivali
KADFEST; ÇİZGİ, SAHAF VE CAZ FESTİVALLERİ İLE DEVAM EDECEK …

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Ağustos-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında Moda’da düzenlenecek Çizgi ve Sahaf Günleri ile devam edecek. 25-28 Eylül 2019 tarihleri arasında ise Caz Festivali düzenlenecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-kadikoy-festivalinin-acilisi-charlie-chaplinden/feed/ 0
Kadıköy’e dev Atatürk duvar resmi https://www.kadikoylife.com/kadikoye-dev-ataturk-duvar-resmi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-dev-ataturk-duvar-resmi/#respond Mon, 22 Jul 2019 16:05:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52574 Kadıköy Belediyesi tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenecek Muralist Kadıköy Festivali öncesinde, iki çalışma halk oylamasına sunuldu. Milli Mücadele’nin 100. yıldönümü anısına Hasanpaşa’daki Kadıköy Belediyesi binası duvarına resmedilecek Atatürk temalı duvar resmi için yapılan oylamada, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda karşılanışının yer aldığı resim birinci oldu.

ATATÜRK’ÜN MAVİ TAKIM ELBİSELİ RESMİ SEÇİLDİ…

İnternet üzerinden düzenlenen oylamaya 20 bin 652 kişi katıldı. 16 Temmuz günü sonlandırılan oylamada, 1929 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı’nda karşılanışının yer aldığı “Atatürk Dolmabahçe Sarayı’nda” adlı duvar resmi, 6 bin 811 oy ile birinci oldu. Atatürk’ün mavi takım elbiseli, beyaz fötr şapka ile yürürken resmedildiği çalışma, Ressam Nazife Bilgin Hazar tarafından Kadıköy Belediyesi’nin duvarına uygulanacak. 1 Ekim’de çizimine başlanacak resmin 29 Ekim’de tamamlanması bekleniyor. Oylamada yer alan “Atatürk Çiftlikte Denetimde” temalı öneri 4 bin 821 oy alırken, “Atatürk Cumhurbaşkanı Seçildi” temalı öneri ise bin 999 oy aldı.

KOLOMBİYA TEMALI MURALLAR YARIŞTI…

Halk oylamasına sunulan diğer murallar ise, Vertigo Graffiti ekibinin imzasını taşıyan Kolombiya temalı murallar oldu. Kolombiya Elçiliği ile ortak yürütülecek çalışma için “Kahve Tarlalarında Çocukluk” temalı öneri 2 bin 965 oy alırken, “Yaşam Yılları” temalı öneri 2 bin 58, “Kahvenin Geleceği” temalı öneri bin 998 oy aldı. “Kahve Tarlalarında Çocukluk”, 6-14 Eylül 2019 tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi binasında resmedilecek.

Atatürk mural
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-dev-ataturk-duvar-resmi/feed/ 0
Cansu’muz ile bir gelin daha veriyoruz https://www.kadikoylife.com/cansumuz-ile-bir-gelin-daha-veriyoruz/ https://www.kadikoylife.com/cansumuz-ile-bir-gelin-daha-veriyoruz/#respond Sun, 21 Jul 2019 10:39:23 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52550 Kadıköy Life Ailesi olarak bir gelin daha vermeye hazırlanıyoruz. Yeğenimiz Cansu Ece Baturay, gönlünü kaptırdığı Bilgehan Aygün ile hayatını birleştirme kararı aldı. Bu güzel karar, ikilinin parmaklarına takılan nişan yüzükleri ile resmiyet kazandı.

Cansu Baturay Bilgehan Aygün

Cansu Baturay & Bilgehan Aygün ikilisinin nişan töreni, 20 Temmuz Cumartesi akşamı Maltepe sahilindeki Cevahir Hotel Asia’nın havuz başında yapıldı. Damat adayı Bilgehan Aygün’ün 20 yıllık arkadaşı Güray Özçelik’in gitarı eşliğinde seslendirdiği şarkılarla konukların karşısına çıkan ikili, bu güzel birlikteliğe tanık oldukları için misafirlere teşekkürlerini iletti.

BABALAR KONUŞTU, ANNELER VE KONUKLAR ALKIŞLADI…

Daha sonra Cansu’nun babası Cüneyt Baturay ve Bilgehan’ın babası Fikret Aygün birer konuşma yapıp; “Çocuklarımızın aldıkları bu kararı saygı ile karşılıyoruz. Sonuna kadar arkalarındayız” diyerek, her anlamda genç çifte destek olacaklarını açıkladılar.

DUR DİYEBİLECEK KADAR YÜREKLİ OLUN…

Geceye damgasını vuran performans ise, Bilgehan’ın babası Fikret Aygün’den geldi. Nişan yüzüklerinin takılması öncesinde bir konuşma yapan Fikret Aygün, Can Yücel’in “Üç Harf” adlı şiirine gönderme yaparak; “Evlilik tıpkı yaşam gibi inişli çıkışlıdır. Bu durumlarda birbirinize ‘Dur’ diyebilecek kadar yürekli olursanız, mutluluk ve huzur daima sizden yana olacaktır” şeklinde konuştu. Ardından da o ünlü şiiri seslendirdi. İşte, büyük usta Can Yücel’in o şiirindeki sözler:

Cansu Baturay Bilgehan Aygün
ÜÇ HARF YAN YANA KAÇ ŞEKİLDE GELİR BİLİR MİSİN?

Üç harf yan yana kaç şekilde gelir bilir misin?
Aşk dersin, sen dersin, ben dersin…
Sen, ben biter, biz dersin…
Gün gelir, git dersin…
Peki, dur kelimesinden haberdar değil misin?
Dur demeyi bilmez misin?
Git demek kolay, dur diyebilecek kadar yürekli misin?

ASIL ZORLUK, BU BİRLİKTELİĞİ SONSUZA KADAR GÖTÜRMEK…

Cansu Ece Baturay & Bilgehan Aygün ikilisinin nişan yüzüklerini takma görevi, Cansu’nun dayısı Namık İlkin’e verildi. İlkin; “Evlenme kararı alınıp bu aşamaya gelinmesi kadar, bundan sonrası da önemli. Asıl zorluk, bu birlikteliği sonsuza kadar götürmek. Bu da her iki tarafın sarf edeceği yoğun çaba ve özveri ile olacaktır. Birbirine çok yakışan bu iki güzel insandan bunu özellikle rica ediyorum” diyerek çiftin nişan yüzüklerini taktı.

Cansu Baturay Bilgehan Aygün
]]>
https://www.kadikoylife.com/cansumuz-ile-bir-gelin-daha-veriyoruz/feed/ 0
Kadıköy’ün sorunlarında çözüm ışığı https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sorunlarinda-cozum-isigi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sorunlarinda-cozum-isigi/#respond Fri, 19 Jul 2019 16:48:35 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52534 Kadıköy Life Dergisi’nin çok özel içeriklere sahip 88. sayısı okuyucularla buluştu. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın Kadıköy Life’a özel açıklamalarına yer veren dergi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte çalışılarak, Kadıköy’ün birikmiş sorunlarının çözüleceği müjdesini verdi. Daha önceki dönemlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Kadıköy’ün farklı partilerden olması iktidar çekişmesine yol açmış, sorunlar büyüyerek ve de zamana yayılarak gelişmişti.

KADIKÖY’ÜN TÜM ÇEVRE SORUNLARI KADIKÖY LIFE’DA!

Her zaman olduğu gibi Kadıköy’ün çevresel sorunlarının detaylıca mercek altına alındığı derginin yeni sayısında da yok yok. Yeniden Hasanpaşa’ya dönen Tarihi Salı Pazarı’nın son durumu, Kadıköy Rıhtım ve Altıyol Meydanı düzenlemelerinde halkın talepleri, betonlaşan Söğütlüçeşme’nin son hali sadece Kadıköy Life sayfalarında… Unutmadan, Marmara Üniversitesi hocalarından Prof. Dr. Cihangir Doğan’dan, kentsel dönüşümden önceki gecekonduları Fikirtepe gerçekliği üzerinden dinlemeyi de ihmal etmeyin.

SANATIN KALBİ KADIKÖY…

İstanbul’daki kültür-sanat faaliyetlerinin adeta kalbi olan Kadıköy, bu anlamda Kadıköy Life Dergisi’nin de dikkatini çekmeye devam ediyor. Temmuz & Ağustos 2019 sayısında da birbirinden özel röportajları sayfalarına taşıyan Kadıköy Life’ın konukları arasında; yeni kitabı Bozuk Saat ile ötekinin sesine ses olan Irmak Zileli, Haydarpaşa Garı’nın kolektif bellekteki yerini bugünlere taşıyan Öğretim Görevlisi Mutlu Binark ve TCDD çalışanı İhsan Kocabıyık, “Kürklü Venüs” adlı oyunuyla Yolcu Tiyatro, karikatürlerin yaşamdan ve toplumdan beslendiğini savunan başarılı karikatürist Öznur Kalender gibi isimler bulunuyor.

YAŞAMIN İÇİNDEN PORTRELER…

Kadıköy Life Dergisi, ilçenin renkli simalarını da sayfalarına taşımayı sürdürüyor. Uzun yıllardır Kadıköy’de yaşayan ve değişime her geçen gün tanıklık eden eski Kadıköylülerle bir araya gelen Kadıköy Life’da tek bir kadraja 50 seneyi sığdıran Foto Kudret ile göz göze gelecek, semtin sadık bekçisi Ajda Çanta’dan hafızası olan mekânları dinleyeceksiniz.

ÇOK ÖZEL DOSYA HABERLER…

Geçtiğimiz sayılarda Kadıköy’ün işgal günlerini kaleme alan ünlü Koleksiyoner ve Kadıköy Life Yayın Kurulu Üyesi R. Sertaç Kayserilioğlu’nun “İşgal Kadıköy’ü” isimli yazı dizisi, yeni sayıda da devam ediyor. Kadıköy’den Anadolu’ya cephelere uzanan güzergâhlar ve İşgal İstanbul’unda Kadıköy yakası sosyal hayatını kaleme alan Kayserilioğlu, bizleri geçmişin tozlu sayfalarında eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Bir diğer yolculuk ise daha yakına. İstanbul’dan sadece birkaç saat uzaklıkta bulunan Kandıra, yaz ayları için muhteşem bir alternatif oluşturacağa benziyor.

BAĞDAT MAGAZİN SAYFALARI…

Bağdat Caddesi’nin de nabzını tutan Kadıköy Life’ın Bağdat Magazin sayfalarında, yeni kurulan Bağdat Caddesi Derneği’nden semt esnaflarına ve özel haberlere kadar farklı içeriklere sahip olabilir, Cadde’yi daha yakından tanıyabilirsiniz.

KADIKÖY LIFE MAGAZİN’İ ÇOK SEVECEKSİNİZ…

Derginin magazin sayfalarında ise, birbirinden başarılı isimler sizleri bekliyor. Başarılı oyuncular Ezgi Çelik ve Burak Demir’den sinema, tiyatro ve dizilerin dünyasını dinlerken, Selami Şahin ve Vildan Demir’in yeni albüm heyecanlarını paylaşacak; oyuncu, yazar, tarihçi gibi pek çok kimliği cebinde taşıyan Pelin Batu ile soluklanacak, belki de son kitabı ‘Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar’ı okuyup daha da hızlı koşacaksınız. Kutlamalarınızda, düğünlerinizde, doğum günlerinizde yanınızda olan Kadıköy Life Ailesi tarafından derlenen cemiyet sayfalarına da göz atmayı unutmayın. Kadıköy Life, yaşama ve Kadıköy’e dair söyleyecek sözü olan herkesle kucaklaşmaya devam ediyor.

KADIKÖY LIFE’A ULAŞABİLECEĞİNİZ ADRESLER…

Dijital olarak Turkcell Dergilik, Kitapyurdu, Dergiyurdu, Magzter, www.b-publisher.com ile dMags.net platformlarından okuyabileceğiniz Kadıköy Life, ayrıca aşağıdaki adreslerde de sizleri bekliyor olacak: Remzi Kitabevi bütün şubeleri, Nezih Kitabevi bütün şubeleri, Mephisto Kitabevi, Gergedan Kitabevi, Tarihçi Kitabevi, BARKER Kırtasiye Göztepe, Selamiçeşme, Ethemefendi ve Cemil Topuzlu Şubeleri, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir arasındaki tüm gazete satış noktaları, muhtarlıklar, benzin istasyonları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri…

kadıköy life
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sorunlarinda-cozum-isigi/feed/ 0
Romatizmal hastalıkları en çok sigara tetikliyor! https://www.kadikoylife.com/romatizmal-hastaliklari-en-cok-sigara-tetikliyor/ https://www.kadikoylife.com/romatizmal-hastaliklari-en-cok-sigara-tetikliyor/#respond Thu, 18 Jul 2019 19:13:29 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52524 Romatizmal hastalıklarla ilgilenen bir tıp bilimi olan romatoloji ile savaşmak, sağlık alanındaki yeni gelişmelerle her geçen gün daha da kolaylaşıyor. Ancak tanının konulması ve hastalığın ilerlememesi adına uzman bir romatoloji uzmanına görünmek şart. Bu alanda önemli başarılara imza atan Medicana Kadıköy Hastanesi doktorlarından Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan‘ı dinledik. Hastalık ile baş etmede sağlıklı beslenmenin önemini vurgulayan Pehlevan uyarıyor: “Hastalığı en çok sigara kullanımı ilerletiyor.”

Romatolojinin özellikle eklem ve kasları ilgilendiren romatizmal bir alt uzmanlık alanı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan, hastalığın sadece eklemi değil, eklem etrafındaki bağ dokusunu, damar ve kasları da etkilediğini dile getirerek; “Bazı romatizmal hastalık türleri, belirtilerinden dolayı hastaları çok şaşırtıyor. Örneğin, Ailevi Akdeniz Ateşi hastalığının ana belirtisi, yüksek ateş ve karın ağrısıdır. Toplumumuzda sık görülen ve genetik olan bu hastalık, romatizmal bir rahatsızlık olmasına rağmen belirtileri çoğunlukla eklem dışıdır. Bu anlamıyla romatizmal hastalıkları kişiler tam olarak anlayamıyor. Çünkü kimi zaman karın, göz ve hatta böbrek yoluyla dahi kendini gösterebiliyor. Bir hekime görünmek bu anlamda çok önemli” şeklinde konuştu.

Hatice Seval Pehlevan
ROMATİZMAL HASTALIKLAR GENELLİKLE GENETİK…

Her eklem ağrısının iltihaplı romatizma ile alakalı olmadığını da söyleyen Pehlevan, sözlerine şöyle devam etti: “Bazı mekanik problem dediğimiz zorlanma, kırık, düşme, eklemin etrafındaki bağların zorlanması sonucunda ortaya çıkan problemler yaşayan hastaların ağrıları geçicidir. Ancak şikâyetler hiçbir dış etken olmadan ortaya çıkmışsa ve sürekliyse, bir romatoloji uzmanına başvurulması şart. Eklemde ağrı, şişme ve hareket kısıtlılığının 1 aydan daha uzun süreli olması da bu anlamda yol gösterici olabilir. Romatizmal hastalıklar genellikle genetik kökenli. Büyük ailesinde hangi tip olduğu fark etmeksizin iltihaplı bir romatizmal rahatsızlık varsa, fertlerde görülme olasılığı normal topluma göre artar.”

romatizmal hastalık
SİGARA VE ALKOL YASAK!

Romatolojideki hastalıkları en çok etkileyen dış etkeni sorduğumuzda, Doç. Dr. Hatice Seval Pehlevan şu yanıtı verdi: “Sağlıklı beslenme, her bölümde olduğu gibi bizde de çok önemli. Özellikle şimdilerde çarşı pazarda çok fazla katkı maddeli gıda bulunduğu için beslenmeye dikkat edilmesi gerekiyor. Ancak bütün romatolojik rahatsızlıkları arttıran, hatta ortaya çıkmasına sebep olan daha ciddi bir tehlike var, o da sigara. Olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlandı. Hastalıkla savaşan yoğun alkol kullanıcılarına da alkolü bırakmaları gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz.”

romatizma
BELLİ DÖNEMLER MUAYENE OLMAK ŞART…

Kronik olan romatolojik hastalıkların tedavi yöntemlerini ise şöyle aktardı Pehlevan: “Tedavi yöntemlerinde süreç, tanının konulması ile başlıyor. Ardından hastalık tipi, düzeyi ve hangi tip ilaca ihtiyaç olduğunu tespit ediyoruz. Sonrası ilaç tedavisi ve hastanın özellikle dikkat etmesi gereken hususları belirtmek ve takip etmekle devam ediyor. Egzersiz öneriyor, sigara ve alkol konusunda uyarıyoruz. İlaçlar uzun süre kullanıldığı için, hastaya olan etkilerini anlayabilmek adına belli aralıklarla muayene süreci devam ediyor. Bunun yanında romatoloji, fizik tedavi ile iç içe çalışan bir branş. Yer yer ekleminde kalıcı bir hasar ve iltihaplı romatizma olan hastalarımız için de fizik tedavi yöntemini öneriyoruz.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/romatizmal-hastaliklari-en-cok-sigara-tetikliyor/feed/ 0
Yine Bağdat Caddesi, yine trafik kazası! https://www.kadikoylife.com/yine-bagdat-caddesi-yine-trafik-kazasi/ https://www.kadikoylife.com/yine-bagdat-caddesi-yine-trafik-kazasi/#respond Thu, 18 Jul 2019 17:01:25 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52515 Sık sık trafik kazaları ve araba yarışlarıyla gündeme gelen Bağdat Caddesi, yine feci bir kazaya sahne oldu. Caddenin Caddebostan bölümünde Kadıköy yönüne doğru yüksek hızla gelen ticari taksi, karşıdan karşıya geçmekte olan kadına çarptı ve havaya fırlattı. Olay yerinde metrelerce fren izi dikkat çekerken, yüzünden yaralanan ve şoka girdiği anlaşılan kadına sağlık ekipleri tarafından kısa sürede müdahale edildi.

Hayati tehlikesi bulunmayan yaralı kadın hastaneye kaldırılırken, olay yerinde bulunan görgü tanıkları kural tanımayan şoförlere ateş püskürerek; “Birçok güzergâh üzerinde yeterli denetim olmamasından dolayı şoförler adeta terör estiriyor. Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), radar, kasis ve artan trafik cezaları gibi çeşitli uygulamalar bir nebze olsun faydalı olsa da yeterli gelmiyor. Yüksek hızla seyredenler, makas atanlar, yol alıp verme kavgaları, ağız bozuklukları… Tüm bunlardan bıktık artık. Yetkililerden bu soruna en kısa sürede çözüm bulmalarını ve özellikle Bağdat Caddesi üzerinde denetimlerini artırmalarını rica ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Bağdat Caddesi
Sık sık trafik kazaları ve araba yarışlarıyla gündeme gelen Bağdat Caddesi, yine feci bir kazaya sahne oldu…

Fotoğraflar: Murat Alp

]]>
https://www.kadikoylife.com/yine-bagdat-caddesi-yine-trafik-kazasi/feed/ 0
Uluslararası Kadıköy Festivali başladı https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-kadikoy-festivali-basliyor/ https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-kadikoy-festivali-basliyor/#respond Wed, 17 Jul 2019 17:01:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52508 Kadıköy Belediyesi, Kadıköy’ün ilk uluslararası festivali KADFEST’i hayata geçiriyor. Geniş yelpazedeki sanat etkinliklerinin ve farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle Kadıköy’e yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Temmuz Pazartesi günü “Yıldızlar Altında Sinema” ile Kalamış Parkı’nda başlayacak.

AÇIK HAVADA ORKESTRA İLE SİNEMA KEYFİ…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamında düzenlenen Yıldızlar Altında Sinema Haftası’nda Kadıköy Belediyesi Sinematek/ Sinema Evi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Sinemanın unutulmaz Şarlo’su Charlie Chaplin’in ilk uzun metraj sessiz filmi “Yumurcak” (The Kid), 22 Temmuz’da Türkiye’de ilk kez açık havada orkestra müziği eşliğinde gösterilecek. Film, Orçun Orçunsel yönetimindeki Avrasya Filarmoni Orkestrası’nın muhteşem performansıyla, Chaplin’in bizzat bestesi olan görkemli müzik eşliğinde izlenecek. Etkinliğin onur konuğu ise, yönetmenliğini yaptığı “Kadınlar Koğuşu” filminin gösteriminden önce seyirciyle buluşmak üzere davet edilen Tunuslu Selma Baccar olacak.

7 GECE BOYUNCA 7 FARKLI ÜLKEDEN FİLM…

Kalamış Parkı’nda 22-28 Temmuz 2019 tarihleri arasında yazlık sinema keyfini Sinematek ruhuyla birleştiren “Yıldızlar Altında Sinema Haftası” için kurulacak dev perdede, 7 gece boyunca 7 ülkeden 7 filmin gösterimi yapılacak. Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi’nin hazırladığı seçkide, beyaz perdenin unutulmaz klasiklerinin yanı sıra farklı coğrafyaların ilham verici hikâyeleri yer alıyor. Her akşam saat 21.00’de yer alan gösterimlerde Chaplin’in filmi “Yumurcak”, İtalya’dan Giuseppe Tornatore’nin “Cennet Sineması”, Arjantin’den Fernando Solanas’ın “Tangolar ve Gardel’in Sürgünü”, Fransa’dan Jacques Demy’nin “Cherbourg Şemsiyeleri”, Çin’den Wong Kar-Wai’nin “Aşk Zamanı”, Tunus’tan Selma Baccar’ın “Kadınlar Koğuşu” ve Türkiye’den Başar Sabuncu’nun “Zengin Mutfağı” filmleri seyirciyle buluşacak.

2019 YAZI KADIKÖY’DE FESTİVALE DÖNÜŞÜYOR…

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nin Kadıköylünün beklentisini her yönüyle karşılayacak nitelikte olduğunu belirtti. Herkesi festivale davet eden Odabaşı; “2019 yazı, hayata geçireceğimiz KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali ile Kadıköy’de gerçek anlamda bir festivale dönüşecek, hem de uluslararası bir festivale… Göreve başlarken Kadıköyümüzün değerlerini öne çıkarmış, bu değerleri sahiplenip yeni değerler yaratmanın uğraşında olacağımızı söylemiş, sözünü vermiştik. Kent kimliğine ve Kadıköy’ün değerlerine yakışır daha görkemli daha çok etkinlikte buluşmak dileğiyle herkesi festivalimize bekliyoruz” dedi.

MODA’DA ÇİZGİ VE SAHAF GÜNLERİ…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 22 Ağustos-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında Moda’da bulunan karşılıklı iki okul, İstanbul Kadıköy Lisesi ile Kadıköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesinde “Çizgi ve Sahaf Günleri” ile devam edecek. Kitap koleksiyonerleri, çizgi roman, manga, karikatür yayıncıları ve sanatçıların katılacağı festivalde; Avusturya’nın ünlü Kunst Karikatür Müzesi yöneticisi Gottfried Gusenbauer, gazeteci ve çizgi roman uzmanı Didier Pasamonik, kartpostal koleksiyoncusu Sarkis Karamanuk ile Kahire ve Bulak baskıları kitap koleksiyoncusu Aly Abdelwahab Elsayed gibi birçok önemli sanatçı yer alacak. Atölye çalışmaları ve söyleşilerin yer alacağı KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali’nde, ikinci el kitapseverler ve koleksiyoncular için mezatlar düzenlenecek. Festival alanında Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi ve Gençlik Sanat Merkezi’nden öğrenci ve öğretmenlerin katkılarıyla müzik dinletileri gerçekleşecek. Kadıköy Belediyesi’ne bağlı kültür merkezleri Barış Manço Kültür Merkezi, Barış Manço Müze Evi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Karikatür Evi, Gençlik Sanat Merkezi’nin yanı sıra Bayan Yanı gibi Kadıköy’deki özel mekânlar da hafta boyunca KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali kapsamındaki sergilere ev sahipliği yapacak.

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali
FESTİVAL, CAZ GÜNLERİ İLE SON BULACAK…

KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali, 25-28 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek olan “Caz Günleri” ile sona erecek. Berlin Caz Orkestrası JayJayBeCe ile Kalamış Parkı’nda açılışı gerçekleşecek olan Caz Günleri, dört gün boyunca Yeldeğirmeni Sanat Merkezi ve Kalamış Parkı’nda yerli yabancı grupların yer alacağı konserlerle devam edecek. Goethe Enstitüsü’nün ortaklığında “Caz Almanya’yı Fethediyor” başlıklı serginin açılışı, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde yapılacak. KADFEST Uluslararası Kadıköy Festivali boyunca akademisyenler ve alanında uzman kişilerin Yeldeğirmeni Sanat’ta paneller düzenleyeceği etkinlikte, film gösterimleri de yapılacak. Caz Günleri, TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ile Kerem Görsev konseriyle izleyicilere veda edecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/uluslararasi-kadikoy-festivali-basliyor/feed/ 0
Fosforoğlu Ailesi’nden Başkan Odabaşı’na anlamlı ziyaret https://www.kadikoylife.com/fosforoglu-ailesinden-baskan-odabasina-anlamli-ziyaret/ https://www.kadikoylife.com/fosforoglu-ailesinden-baskan-odabasina-anlamli-ziyaret/#respond Wed, 17 Jul 2019 10:57:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52504 Geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini kapayan usta tiyatrocu Enis Fosforoğlu, Kadıköy’de anılarıyla yaşamaya devam ediyor. Kadıköy’ün ilk özel tiyatrolarından birini kurarak, tiyatronun yaşaması adına büyük mücadeleler veren Enis Fosforoğlu‘nun vefatının ardından taziye ziyaretleriyle her daim Fosforoğlu ailesinin yanında olan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’na bir ziyaret de aileden geldi.

Enis Fosforoğlu’nun çocukları oyuncu Seren Fosforoğlu ve Eren Fosforoğlu, Başkan Odabaşı’nı ziyaret ederek teşekkürlerini sundular. Yerel seçimlerden önce Enis Fosforoğlu’nun Kadıköy Life Dergisi sayfalarında yayınlanan “Bir belediye başkanı nasıl olmalıdır?” başlıklı yazısını da çerçeveleterek Odabaşı’na hediye eden Seren Fosforoğlu, duygularını dergimize şu şözlerle ifade etti:

Enis Fosforoğlu
“İSMİNİ YAŞATMAK BİZİM GÖREVİMİZ”

“İlk özel tiyatrosunu Kadıköy’de kurmuş ve yıllarca Kadıköy seyircisiyle buluşmuş Kadıköylü, Modalı bir sanatçı olan babamız Enis Fosforoğlu’na Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın taziyeleri için teşekkür ziyaretinde bulunduk. İsmini yaşatmak, manevi mirasına sahip çıkmak, çocukları olarak bizim görevimiz. Sayın Belediye Başkanı da bize Kadıköy’de babamızın ismini yaşatmak için ne gerekiyorsa yapacağını söyledi. Çok mutlu olduk. Uzun yıllardır Kadıköy Life Dergisi’ndeki ‘Fosforca’ köşesinde yazılar yazan babamız Enis Fosforoğlu’nun seçim öncesi yazdığı ‘Bir belediye başkanı nasıl olmalıdır?’ başlıklı yazısını da güzel bir anı olsun diye hediye ettik.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/fosforoglu-ailesinden-baskan-odabasina-anlamli-ziyaret/feed/ 0
Kadıköylü yazar Sadık Gültekin’den yeni kitap: Suçumuz Neydi? https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-sadik-gultekinden-yeni-kitap-sucumuz-neydi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-sadik-gultekinden-yeni-kitap-sucumuz-neydi/#respond Tue, 16 Jul 2019 13:42:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52496 NTV‘de “Doğru Tercih” programını hazırlayan ve sunan Kadıköylü yazar Sadık Gültekin’in, “Başarılı Sözler” adlı kitabından sonra “Suçumuz Neydi?” kitabı da raflardaki yerini aldı. Gültekin, bu romanında yakın tarihte gerçekleşen bilinmeyen çarpıcı olayları kısa ve akıcı bir dille okuyucusuna aktarıyor. Kitapta bahsedilen yaşanmış olaylar ve baş karakterlerde, her okuyucu kendinden bir şeyler bulacak gibi görünüyor.

Okuyucuların düşünme, analiz etme, sorgulama ve araştırmacı kısımlarına dem vurduracak kitap, Sadık Gültekin‘in “Tarihin en büyük deniz kazası hangisidir?” sorusuyla başlıyor. “Çoğunluğun bu soruya vereceği yanıt büyük olasılıkla Titanic olurdu” şeklinde konuşan Gültekin; “Lakin öyle değil! Tarihin en büyük faciası, 9 bin 600 kişinin yaşamını yitirdiği Wilhelm Gustloff’tur. Guinness Rekorlar Kitabı da bunu böyle tescillemiştir. Titanic’de bin 200 kişi hayatını kaybetmişti” diyerek, etkileyici bir giriş yapıyor ve ardından Türkiye’nin yaşadığı gemi facialarını anlatıyor.

Sadık Gültekin
Kadıköylü yazar Sadık Gültekin’in, “Başarılı Sözler” adlı kitabından sonra “Suçumuz Neydi?” kitabı da raflardaki yerini aldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylu-yazar-sadik-gultekinden-yeni-kitap-sucumuz-neydi/feed/ 0
Tarihi iskelenin önüne kaçak yapı! https://www.kadikoylife.com/tarihi-iskelenin-onune-kacak-yapi/ https://www.kadikoylife.com/tarihi-iskelenin-onune-kacak-yapi/#respond Mon, 15 Jul 2019 17:29:10 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52489 Yaklaşık bir yıldır restorasyon çalışmaları süren Kadıköy’deki Beşiktaş-Adalar İskelesi önüne kondurulan çelik konstrüksiyonun kaçak yapıldığı ortaya çıktı. Konstrüksiyonun projeye aykırı olduğunu belirten Koruma Kurulu, kaldırılması için 6 ay süre verdi.

Kadıköy-Beşiktaş-Adalar İskelesi, İstanbul’un en eski iskelelerinden biri olarak 1926 yılında inşa edildi. Restorasyon projesi yaklaşık bir yıl önce başlayan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı Tesisler Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nün yürütücülüğünde yapılan iskelenin yenileme çalışmaları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) tarafından denetleniyor.

Kadıköy-Beşiktaş İskelesi
GÖRENLERİN DİKKATİNİ ÇEKİYOR…

Birinci derece tarihi eser statüsünde olan iskele için Koruma Kurulu’nun onayı kapsamında çalışma yürütülüyor. Ancak restorasyon çalışması sırasında Kadıköy-Beşiktaş-Adalar İskelesi’nin giriş bölümüne yerleştirilen 28 metre uzunluğundaki çelik konstrüksiyon, görenlerin hayli dikkatini çekiyor. Daha önce olmayan böyle bir yapının sonradan yapılmış olması, Kadıköy Belediyesi ve TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilciliği’ni harekete geçirdi. Mimarlar Odası, 5 No’lu Koruma Kurulu’na başvururken, Kadıköy Belediyesi de durumu CİMER’e bildirdi.

Kadıköy-Beşiktaş iskelesi
“PROJEYE AYKIRI YAPI 6 AY İÇİNDE KALDIRILSIN”

Mimarlar Odası temsilciliğinin başvurusunu değerlendiren İstanbul 5 No’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 13 Haziran 2019 tarihli kararında çelik konstrüksiyonun kaçak olduğunu belirterek, yazısında şu ifadelere yer verdi: “İstanbul ili, Kadıköy ilçesi, Caferağa mahallesi, 26 pafta, 301 ada, 1 parsel sayılı korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli yapının önündeki projesine aykırı uygulamanın kaldırılması için ilgililerine 6 ay süre verilmesine, süre bitiminde KUDEB’den teknik rapor istenmesine karar verildi.”

Saltuk Yüceer
MİMARLAR ODASI: BU YAPIYI KALDIRACAK OLAN KURUM İBB…

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Anadolu 1. Büyükkent Bölge Temsilcisi Saltuk Yüceer, Koruma Kurulu’nun kararını değerlendirdi. Yüceer, yapının sökümünün kısa süreceğini ifade ederek, neden alt ay gibi bir süre verildiğini anlayamadıklarını ve yeni bir başvuru yapacaklarını kaydetti. “Başka bir proje olması ve bunun onaylanması halinde böyle bir süre verilebilir, ancak öyle bir proje de söz konusu değil” şeklinde konuşan Saltuk Yüceer, projenin yürütücülüğünü yapması nedeniyle prosedürü işletecek olan ve yapıyı kaldıracak olan kurumun İBB olduğunu aktardı. Restorasyon çalışmaları nedeniyle yolcular, bir süredir Adalar bölümünden Beşiktaş vapurlarına biniyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/tarihi-iskelenin-onune-kacak-yapi/feed/ 0
Kadıköy’ün Heredot’u Dr. Müfid Ekdal anıldı https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-heredotu-dr-mufid-ekdal-anildi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-heredotu-dr-mufid-ekdal-anildi/#comments Sat, 13 Jul 2019 21:13:23 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52475 Yaşamını hekimliğe ve Kadıköy tarihi üzerine yaptığı araştırmalara adayan, Haydarpaşa Numune Hastanesi eski başhekimlerinden Dr. Müfid Ekdal, vefatının beşinci yılında ailesi, sevenleri ve okurlarınca anıldı. Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nde (TESAK) gerçekleşen etkinliğe; Özalp Birol, Ali Ekdal ve Burak Çetintaş konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıyı kalabalık bir grupla izleyenler arasında Arif Atılgan, Emekli Tümgeneral Tarık Özkut, Deniz Kanbay, Turgut Demirkazık, Ömer Butur ve Demir Alp Serezli’nin de üyeleri arasında bulunduğu “Düşlerdeki Kadıköy Gönüllüleri” dikkat çekti. Söyleşi sonrasında söz alan Demir Alp Serezli’nin, geçmişte Moda Yaver Bey Sokağı merkezli 11 sokak ve 2 caddede uygulanmış olan Mahalle Meclisi’ni anımsatarak, bu uygulamanın öncülerinden Dr. Müfid Ekdal’ın pek bilinmeyen örgütçü kimliğini vurgulaması ilgiyle karşılandı.

Müfid Ekdal
DR. MÜFİD EKDAL HAKKINDA…

Dr. Müfid Ekdal, 1918’de İstanbul’da doğdu. 1942’de İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1950’de Kadıköy Numune Hastanesi’nde dâhiliye uzmanı oldu. 1963-65 yılları arasında kardiyoloji ihtisası için İngiltere’ye gitti ve bu dalda uzman oldu. 1979’da Numune Hastanesi’nde Dâhiliye Servis Şefi, daha sonra da Başhekim oldu. 1983’te emekli oldu.

DOĞDUĞU KÖŞKTE YAŞADI VE ÖLDÜ…

Dr. Müfid Ekdal, 11 Temmuz 2014 tarihinde 96 yaşında vefat etti. Hayatı boyunca Feneryolu’nda doğduğu köşkte yaşadı. 2012 yılında Kadıköy Belediyesi, Ekdal’ın evinin bulunduğu sokağın devamındaki Gazi Muhtar Paşa Çıkmazı’na, ilçeye yaptığı katkılardan dolayı “Dr. Müfid Ekdal Çıkmazı” adını verdi.

Müfid Ekdal
KADIKÖY’ÜN YAKIN TARİHİNİ KİTAPLARIYLA ÖLÜMSÜZLEŞTİRDİ…

Müfid Ekdal’ın “Kardiovasküler Sistem Hemodinamiği”, “Tıphaneden Numuneye” gibi tıbbi yayınlarının yanı sıra “Kapalı Hayat Kutusu: Kadıköy Konakları”, “Prenses Ela”, “Eski Bir İhtilalciden Dinlediklerim”, “Tanıdığım İnsanlar, Yaşadığım Olaylar”, “Bir Fenerbahçe Vardı”, “Bir Konak, Bir Ömür, Bir Devir”, “Bizans Metropolünde İlk Türk Köyü Kadıköy” ve “Kadıköy Sokakları” adlı eserleri bulunuyor.

Yaşamını hekimliğe ve Kadıköy tarihi üzerine yaptığı araştırmalara adayan Dr. Müfid Ekdal, vefatının beşinci yılında ailesi, sevenleri ve okurlarınca Kadıköy Belediyesi Tarih Edebiyat Sanat Kütüphanesi’nde anıldı…
Melih Bey’in eczanesinde Moda’nın sorunları görüşülüyor. Niyazi Yılmazay, Cahit Kayra, Dr. Müfid Ekdal, Melih Ziya Sezer, Ayten Türel… Yıl 1998
Kadıköy Kültür Dostları Yönetim Kurulu Toplantısı… Betül Demirağ, Ergün Başak, Dr. Müfid Ekdal, Ergün Başak, Demet Taner, Demir Alp Serezli… Yıl 2000
Kadıköy Kültür Dostları Kültür Komitesi çalışması…
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-heredotu-dr-mufid-ekdal-anildi/feed/ 1
Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali başlıyor https://www.kadikoylife.com/kadikoy-cocuk-tiyatro-festivali-basliyor/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-cocuk-tiyatro-festivali-basliyor/#respond Sat, 13 Jul 2019 17:00:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52469 Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl 18.’sini düzenlediği Çocuk Tiyatro Festivali, 16 Temmuz Salı günü Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da başlıyor. Kadıköylü çocuklar, her akşam saat 21:00’de başlayacak ve iki hafta sürecek festival boyunca yıldızlar altında tiyatro izlemenin keyfini yaşayacak.

Çocuk Tiyatro Festivali
DAVETİYELER KÜLTÜR MERKEZLERİNDE…

Uzun kuyruklar oluşmaması için davetiye usulü katılımın mümkün olacağı festival için davetiyeler, her oyunun etkinlik günü 14.00-18.30 saatleri arasında Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi ve Süreyya Operası gişelerinden temin edilebilecek. Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali, Altınok Çocuk Tiyatrosu’nun sergileyeceği “Sihirli Oyuncaklar” adlı müzikal ile başlayacak ve TiyatrOPS’un “Renk Renk Ülkesi” adlı oyunuyla son bulacak.

çocuk Tiyatro Festivali
FESTİVAL PROGRAMI…

16 Temmuz Salı
SİHİRLİ OYUNCAKLAR / Altınok Çocuk Tiyatrosu (3+)

17 Temmuz Çarşamba
KÜÇÜK PRENS / Anyamanya Kumpanya (7+)

18 Temmuz Perşembe
TAVŞAN ARANIYOR / Atta Festivali (3+)

19 Temmuz Cuma
OYUN AVCISI / Tiyatro Bozok (3+)

20 Temmuz Cumartesi
BREMEN MIZIKACILARI YENİ DÜNYA BANDOSU / Çizgi Kukla Tiyatrosu (3+)

21 Temmuz Pazar
KAPLUMBAĞA VE TAVŞAN / İstanbul Çocuk Sanat (3+)

22 Temmuz Pazartesi
MERHABA GÖLGEM / Mask–Kara Tiyatrosu (5+)

23 Temmuz Salı
CANAVAR VAR MI YOK MU? / Ginko Tiyatro (4+)

24 Temmuz Çarşamba
RAPUNZEL İLE BEYAZ ATLI PRENSİ / Sarıyer Sanat Tiyatrosu (4+)

25 Temmuz Perşembe
ORMANIN ŞARKISI / Tiyatro Alkış (3+)

26 Temmuz Cuma
SOĞUKTAN KORKMAYAN TEK KUŞ / Tiyatro Gülgeç (5+)

27 Temmuz Cumartesi
ÖDLEK ASLAN MÜZİKALİ / Tiyatro Kronik (3+)

28 Temmuz Pazar
KURBAĞA PRENS / Uygur Çocuk Tiyatrosu (3+)

29 Temmuz Pazartesi
RENK RENK ÜLKESİ / TiyatrOPS (3+)

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-cocuk-tiyatro-festivali-basliyor/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde nöbet değişimi https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nobet-degisimi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nobet-degisimi/#respond Wed, 10 Jul 2019 20:54:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52447 Kadıköy Kız Lisesi, Moda’nın ekol okulu… Yalnızca öğretim değil; sanatsal, bilimsel, sportif, kültürel etkinliklerinin yoğun yaşandığı, hatta adeta bir yaşam biçimine dönüştüğü Kadıköy Kız Lisesi, şimdiki adıyla İstanbul Kadıköy Lisesi (İKL)…

Dört yıllık görev süresi dolan İKL Müdürü Mustafa Yavuz’un Çıraklık ve Eğitim Merkezi’ne atanması üzerine, okul müdürlüğüne Kozyatağı Şükran Karabelli İlkokulu’nda görev yapan İsmet Sancak atandı. İstanbul Kadıköy Lisesi camiası için bu nöbet değişiminin hayırlı olmasını dilerken, kendisinin eğitim ve ögretim amacını web sitesindeki bir yazısından paylaşmak istedik:

kadıköy lisesi
İYİ EĞİTİM, İYİ İNSAN…

“İyi eğitimin nitelikli insanda verimliliği, verimliliğin de refah düzeyini arttırdığı herkesçe bilinen bir durumdur. Ülkemizin hak ettiği refah düzeyine ulaşması için en üst düzeyde üretim yapmak ve çalışmak gerekmektedir. Öğretimin temel amacı olan eğitilmiş insan gücünü üretmek bütün yönleriyle ele alınmalı ve değerlendirilmelidir. Yaşam boyu öğrenmenin bir gerçek olarak önümüzde durduğu dikkate alınınca, öğrenmenin ve eğitimin yalnızca okulla sınırlı olmadığı ve sürekli bir gelişimi içerecek biçimde yaygınlaştığı görülecektir. Öğrencilerimizi her çalışmayı yaşamlarında kullanabilecekleri birer anahtara çevirebilmeleri için donatmak, onları kendileriyle barışık birer birey yapmak gerekir. Bulunduğu koşulları sorgulayan, üstüne düşen görevleri yerine getiren, yeterliliğine ve yetersizliğine eleştirel bir şekilde yaklaşan, uyum yeteneği yüksek, değişen şartlara adapte olabilen bireyleri yetiştirmeye çalıştık. Büyük Önder Atatürk’ün muasır medeniyetler ülküsüne yürekten bağlı, milli ve evrensel kültür değerlerini benimsemiş, toplumsal duyarlılık geliştirmiş bireyler yetiştirmek en temel hedefimiz.”

İstanbul Kadıköy Lisesi’nin eski müdürlerinden rahmetli Betül Demirağ, emekli olurken törende yaptığı konuşmada şunları dile getirmişti: “Bu okula üç ayrı tip insan gelir; görev gereği gelenler, geçerken uğrayanlar, görev gereği gelip gönül verenler.” Evet, biz de dört duvarla sınırlı olmayan, gençlerin kendi yetenekleri ve ilgi alanlarını uygulamaya geçirebildiği bir eğitim ve öğretim yolunda İstanbul Kadıköy Lisesi’ne başarılar diliyoruz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-nobet-degisimi/feed/ 0
Merdivenköy halkı kurban satış alanından şikâyetçi! https://www.kadikoylife.com/merdivenkoy-halki-kurban-satis-alanindan-sikayetci/ https://www.kadikoylife.com/merdivenkoy-halki-kurban-satis-alanindan-sikayetci/#respond Wed, 10 Jul 2019 18:31:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52450 Kadıköy’ün en eski mahallelerinden Merdivenköy’ün sakinleri, mahalle sınırları içerisinde kalan boş bir arazinin kurban satış alanı olmasına tepkili. Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde şikâyetlerini Kadıköy Kaymakamlığı’na bildiren mahalle sakinleri adına açıklama yapan Merdivenköy Mahallesi Muhtarı Nazan Kuruçay Gürkan; “Kesilen hayvanların sakatatları yüzeyde çok uzun bırakıldığı için çevre kirliliği oluşturuyor. Bu durum mahallemizde sinek artışına sebep olduğu gibi kötü koku da yaratıyor. Arazi çok büyük bir alanı kapsadığı ve özel mülkiyet olduğu için de ne yazık ki temizlenmesi zaman alıyor” şeklinde konuştu.

Daha önceki yıllarda mülkiyeti Çocuk Esirgeme Kurumu’na ait olan arazi, şimdilerde Hollandalı “Mel 1” adlı bir gruba ait. Geçmişte yine kurban satış alanı olarak kullanılan araziden şikâyetçi olan mahalle halkı uygulamadan vazgeçilmesini sağlamayı başarmış. Yine ortak bir itirazla şikâyetlerini ileten vatandaşlar, Kadıköy Kaymakamlığı’na sundukları ortak dilekçede şu ifadelere yer verdi:

Merdivenköy
HEM ÇEVRE HEM GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ!

“Fikirtepe özel plan alanındaki kentsel dönüşüm bölgesinde zaten inşaat makineleri ve kamyonlar tarafından korkunç bir kirlilik yaratılmaktadır. Bir de buna hayvan taşıyan araçların katılması, yaşanmaz bir çevre yaratacaktır. Ayrıca arazi hiçbir altyapısı, elektriği ve suyu bulunmayan arsa konumundadır. Kurban satıcılarının çadırlarda kalarak sabahlara kadar gecenin sükûnetini bozması, arsaya yakın konutlar için büyük bir problem yaratmaktadır. Bütün bu olumsuzluklar göz önünde bulundurularak, söz konusu alanda kurban satışına izin verilmemesi konusunda gereğini arz ederiz.”

Merdivenköy
]]>
https://www.kadikoylife.com/merdivenkoy-halki-kurban-satis-alanindan-sikayetci/feed/ 0
Ekrem İmamoğlu, Kadıköy için umut verdi https://www.kadikoylife.com/ekrem-imamoglu-kadikoy-icin-umut-verdi/ https://www.kadikoylife.com/ekrem-imamoglu-kadikoy-icin-umut-verdi/#comments Mon, 08 Jul 2019 15:41:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52436 Halk TV’ye konuk olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy için umut verici açıklamalarda bulundu. Kadıköy’e bugüne kadar çivi çakılmamış olduğunu öğrendiğini dile getiren İmamoğlu; “Kadıköy dokunulması gereken alanlardan. İlçe belediyesinin yapmak istediği bazı şeyleri İBB engellemiş. Yaya öncelikli düzenlemeler yapacağız” mesajı verdi.

Ekrem imamoğlu

Geçtiğimiz günlerde Serhan Asker’in Halk TV ekranlarında sunduğu “Siyaset Kültürü” isimli programa konuk olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a dair gelecek dönem planlarını anlattı. Öncelikle Taksim Meydanı’nın her geçen gün betonlaşmasını eleştiren İmamoğlu; “En çok dinlediğim sorunlar Taksim Meydanı’na dair. İstanbulluların Taksim’le ilgili çok fazla anısı var, bu sebeple herkes çok hassas. Taksim’i herkesin zevk alacağı bir alana dönüştüreceğiz” şeklinde konuştu. Ardından Kadıköy Meydan Düzenlemesi Projesi’ne dair görüşlerini aktaran Ekrem İmamoğlu; “Keyifli bir meydan tasarımıyla şehre bambaşka buluşma noktaları katacağız” diyerek, Kadıköy ve çevresinde izlenecek stratejiler hakkında önemli açıklamalarda bulundu:

Ekrem İmamoğlu
ŞEHRE YENİ BULUŞMA NOKTALARI KATILACAK…

“Daha önce Kadıköy’de yaşayan biri olarak çok net söyleyebilirim ki, Kadıköy’e yıllar içerisinde bir çivi bile çakılmamış. İlçe belediyesi bir şeyler yapmak istese dahi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yetkisi dahilinde talep edilen her projeye ‘dur’ demiş. Dolayısıyla bu alanları fazlasıyla önemsiyoruz. Yeni dönemde ulaşım sistemine entegre, yaya öncelikli, aynı zamanda keyifli bir meydan tasarımıyla şehre başka buluşma noktaları katacağız. Kaldı ki Kadıköy ya da Bakırköy gibi ilçeler sadece kendilerini değil, başka birçok ilçeyi de temsil ediyor. Kadıköy’ün arka planında ne kadar ilçe varsa, hepsi Kadıköy ile ilişkilidir. Ümraniye’den Üsküdar’a, hatta Sultanbeyli’ye kadar… Bu manada Üsküdar Meydanı da analiz edilmesi gereken yerlerden biri. O bölgede de şehircilik açısından yoğun eleştiriler alıyoruz.”

Ak Parti Kadıköy İlçe Başkanı Aydoğan Ahıakın
İBB’NİN KADIKÖY’E YATIRIMI 3,5 MİLYAR TL’NİN ÜZERİNDE!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “Kadıköy’e çivi çakılmamış” açıklamasına ilk tepki, Ak Parti Kadıköy İlçe Başkanı Aydoğan Ahıakın’dan geldi. “Ak Parti döneminde İBB yatırımları olmasaydı, Kadıköy köy olarak kalırdı” diyen Ahıakın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ak Parti döneminde Kadıköy’e İBB’nin yatırım miktarı 3,5 milyar TL’nin üzerinde. Kadıköy Belediyesi’nin çalışmaması nedeniyle Kadıköy eskidi ve hak ettiği yere gelemedi.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/ekrem-imamoglu-kadikoy-icin-umut-verdi/feed/ 1
Akupunkturun duayeni Nüzhet Ziyal hayatını kaybetti https://www.kadikoylife.com/akupunkturun-duayeni-nuzhet-ziyal-hayatini-kaybetti/ https://www.kadikoylife.com/akupunkturun-duayeni-nuzhet-ziyal-hayatini-kaybetti/#respond Sun, 07 Jul 2019 13:00:38 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52430 Akupunkturun duayeni Dr. Nüzhet Ziyal, tedavi görmekte olduğu hastanede 97 yaşında vefat etti. Ülkemizdeki Akupunktur Derneği’nin kurucu başkanı da olan 40 yıllık Akupunkturist Dr. Nüzhet Ziyal, çok yakın zamana kadar Kadıköy’deki muayenehanesinde hasta kabul etmekteydi. Bu veda, özellikle akupunktur camiasını yasa boğdu.

Konuyla ilgili düşüncelerini sorduğumuz, aynı zamanda Nüzhet hocadan sonra Akupunktur Derneği Başkanlığı’nı da yapmış olan Dr. Ayhan Cingi; “Camiamız gerçekten ulu çınarını kaybetti. Nüzhet hocamız gerek bilimselliğiyle ve gerekse insanlığıyla hepimiz için mükemmel bir örnekti. Kendisinden çok şey öğrendik. Nur içinde yatsın. Yeri doldurulamaz. Tüm camiamızın başı sağolsun” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar ülkemizde yüzlerce akupunktur hekimini yetiştiren Nüzhet Ziyal’in cenazesi, Karacaahmet Şakirin Camii’nde 6 Temmuz Cumartesi günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Nüzhet Ziyal
NÜZHET ZİYAL HAKKINDA…

Göğüs-İç Hastalıkları Uzmanı, Akupunktur Derneği Başkanı, Sağlık Bakanlığı Akupunktur Bilimi Kurul Üyesi, Yeditepe Üniversitesi Akupunktur Kurs Öğretim Üyesi, Dünya Akupunktur Birliği (WAFS) Komite Üyesi, Japonya-İngiltere-Fransa-Almanya Dernekleri Üyesi olarak ulusal ve uluslararası birçok derneğin üyesi ve yöneticisi olan Dr. Nüzhet Ziyal, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Türkiye’de Göğüs ve İç Hastalıkları Uzmanlığı ihtisasını ilk yapan kişi olarak 1952’de uzman olmuş ve Süreyyapaşa Sanatoryumu’nun ilk astım kliniği şefliği yapmıştı.

AKUPUNKTURU TÜRKİYE’YE GETİREN HEKİM…

Nüzhet Ziyal, bilimsel anlamda akupunkturu Türkiye’ye ilk getiren doktordur. Akupunktur öğrenimine Japonya ve Çin’de başlamış, defalarca bu ülkelerde eğitim için bulunmuş, ardından Almanya Akupunktur Derneği üyeliğine kabul edilmiştir. Yazıları Alman dergilerinde yayınlanmış, Dr. Kampik ve Dr. Richter ile çalışmıştır. Duesseldorf Kongresi’nde bildiri sunmuş ve Stockholm Dünya Kongresi’nde PhD ve şeref madalyası almıştır. İngiltere Derneği ve Japonya Ryodoraku Derneği üyesi olan ve derneğin düzenli yayınlanan dergisinde yazıları bulunan Nüzhet Ziyal, Prof. Dr. Nakatani’den öğrenim görmüştür. Akupunkturu ilerletmek için dünyanın her yerindeki kongrelere gitmiş ve bildiriler sunmuştur. Stockholm, Duesseldorf, İspanya, Malaga, Roma, Sofya, New York, Pekin, Seul, Avustralya, Brezilya kongrelerine aktif olarak katılmıştır. Banghok, Hindistan, Moskova’da akupunktur eğitimleri almıştır. Polonya’da Başka Zbigniev Garnuzevski ile çalışmıştır. Danimarka’da Flayborg öğrenimi görmüştür.

]]>
https://www.kadikoylife.com/akupunkturun-duayeni-nuzhet-ziyal-hayatini-kaybetti/feed/ 0
Sporun kalbi Kadıköy’de atıyor https://www.kadikoylife.com/sporun-kalbi-kadikoyde-atiyor/ https://www.kadikoylife.com/sporun-kalbi-kadikoyde-atiyor/#respond Fri, 05 Jul 2019 18:52:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52425 Kadıköy Belediyesi Acıbadem Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi’nde profesyonel eğiticiler eşliğinde gerçekleştirilen pilates, yoga, zumba gibi ruh ve beden sağlığını güçlendiren stüdyo derslerine ilgi yoğun. Çocuklar için eğitsel oyunların yer aldığı ve jimnastik eğitiminin de verildiği merkez, her yaş grubunun katılımına açık.

Kadıköy’ün spor alanında gelişmesi ve topluma spor yapma alışkanlığı kazandırarak sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çalışmalar yürüten Kadıköy Belediyesi, iki yıl önce kapılarını açtığı Acıbadem Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi ile her yaştan vatandaşa yaz kış demeden düzenli spor yapmaları için ortam sunuyor. Merkezde engellilere ve maddi imkânı kısıtlı vatandaşlara ücretsiz yüzme eğitimi veriliyorken, abonelik sistemiyle tüm Kadıköylüler de havuzdan yararlanabiliyor. Havuz dışında spor alanına da sahip olan tesiste uzman eğiticiler eşliğinde crossfit, pilates, total body, yoga, zumba, postür, cardio gibi branşlarda üst düzeye kadar dersler veriliyor. Ayrıca çocuklar da jimnastik derslerinden faydalanabiliyor ve eğitsel oyunlara katılabiliyor.

Kadıköy
AYDA ORTALAMA 1300 KİŞİ FAYDALANIYOR…

Acıbadem Yüzme Havuzu ve Spor Merkezi, Acıbadem Mahallesi Muhittin Üstündağ Caddesi’nde yer alıyor. Engelli erişimine uygun ve son teknolojiler kullanılarak inşa edilen, dört kattan oluşan tesiste yarı olimpik ve üstü açılır kapanır yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve kafeterya bulunuyor. Ayda ortalama 1300 kişiyi ağırlayan merkezden yararlanabilmek için Kadıköy Belediyesi Spor Merkezi’nin web sayfası üzerinden oluşturulan kayıt ile başvuru yapılıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/sporun-kalbi-kadikoyde-atiyor/feed/ 0
Dinç Çoban’dan bekârlığa veda https://www.kadikoylife.com/dinc-cobandan-bekarliga-veda/ https://www.kadikoylife.com/dinc-cobandan-bekarliga-veda/#respond Sun, 30 Jun 2019 20:07:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52405 Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın basın danışmanlığı görevini yürüten, geçmişte de pek çok siyasetçiye bu hizmeti veren Dinç Çoban, “Bekârlığa veda” diyerek Ayfer Sarıca ile hayatını birleştirdi. Fenerbahçe Khalkedon’da gerçekleşen düğünde, özellikle CHP çevrelerinden yoğun bir katılım vardı.

NİKÂH ŞAHİTLERİ GÜRSEL TEKİN VE CANAN KAFTANCIOĞLU…

Ayfer Sarıca & Dinç Çoban çiftinin nikâhını Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı kıyarken, nikâh şahitliklerini CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu yaptı. Nikâhın kıyılmasının ardından evlilik cüzdanını sadece geline değil, ikisine birlikte veren Odabaşı; “Evlilik her iki tarafın da fedakârlık göstererek yürütmek zorunda olan bir müessese. Bu nedenle ikinizden de bu özveriyi bekliyor ve sonsuz mutluluk dileklerimi iletiyorum” dedi.

EKREM İMAMOĞLU KATILAMADI…

Büyük bir davetli topluluğunun katılması beklenen düğünün onur konukları arasında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ikinci defa seçilen Ekrem İmamoğlu da vardı. Ancak İmamoğlu, Heybeliada’da çıkan yangın nedeniyle nikâha katılmadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, gönderdiği çelenk ve mesaj ile Dinç Çoban & Ayfer Sarıca çiftine tebriklerini iletti.

ŞEYDA SAHNE ALDI…

Uzun yıllar Büyük Kulüp’te sahne alan Şeyda, geceye solist olarak katıldı. Orkestrası eşliğinde yaklaşık iki saat süren performansı, konuklar tarafından uzun süre alkışlandı. Daha sonra F&M Müzik organizasyonu ile yerel müzik performanslarının sergilendiği düğün, yöresel halk oyunları ile sona erdi.

Düğünün davetlileri arasında son zamanlarda yıldızı parlayan gazetecilerden Gürkan Hacır da vardı. Hacır; meslektaşı Barış Yarkadaş, Kadir Gökmen Öğüt ve dostlarının bulunduğu masada oturdu…
Kadıköy ve Ataşehir Belediye Meclis Üyelerinin büyük bölümü, Dinç Çoban & Ayfer Sarıca çiftinin düğününe katılım sağladı. Nevzat Gül, Muammer Ayvalı ve Kasım Keskintaş, aynı masada oturmayı tercih eden isimler olarak objektiflerimize takıldı…
Kadıköy Belediye Meclisi’ne beşinci defa üye seçilerek bir rekorun da sahibi olan Hasan Gökpınar, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Kayhan, CHP Pendik İlçe Başkanı Doğan Çakmak, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın Özel Kalem Müdürü Sennur Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mesut Kösedağ…
Dinç Çoban
Kadıköy Belediye Meclisi Başkanı Sait Yılmaz, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Fuat Kalyoncu, Fenerbahçe Kulübü İletişim Direktörü Can Gebetaş, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Altan Şentürk, Yükselen Türkiye Enstitüsü Başkanı Durmuş Çelen, Fenerbahçe Spor Kulübü Medya Sorumlusu Arif Kalem, Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi Arif Kızılyalın ve eşi…
Dinç çoban
]]>
https://www.kadikoylife.com/dinc-cobandan-bekarliga-veda/feed/ 0
Otokoç Otomotiv’in 90 yıllık hikâyesi bu kitapta! https://www.kadikoylife.com/otokoc-otomotivin-90-yillik-hikayesi-bu-kitapta/ https://www.kadikoylife.com/otokoc-otomotivin-90-yillik-hikayesi-bu-kitapta/#respond Thu, 27 Jun 2019 20:17:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52393 Türkiye’de otomotiv perakendeciliği, araç kiralama ve araç paylaşım alanlarında pek çok ilke imza atarak yaklaşık bir asırdır sektörlerine öncülük eden Otokoç Otomotiv, kuruluşunun 90. yılı için çok özel bir kitap yayımladı. Başta Vehbi Koç ve Rahmi M. Koç olmak üzere Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut yöneticileri ile eski şirketlerine ait, pek çoğu ilk kez yayınlanan önemli anıların da yer aldığı kitap, aynı zamanda sektörün en uzun süreyi kapsayan yazılı kaynağı olma özelliğini de taşıyor.

Türk otomotiv endüstrisinin tarihçesine de ışık tutan “Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu” adlı eser, Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ile şirketin üst yönetiminin de katılımıyla Rahmi M. Koç Müzesi’nde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Otokoç Otomotiv’in, Koç Topluluğu’nun kurucusu merhum Vehbi Koç’un ilk göz ağrısı olarak 1928 yılında faaliyete başladığını belirten Görgün Özdemir, Ankara’da Ford acenteliği ile başlayan serüvenin bugün araç satışından, araç kiralama ve araç paylaşımı sistemine kadar geniş bir yelpazeye ve Türkiye dahil 9 ülkeye yayıldığını belirtti.

Otokoç
TÜRK OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNİN KİLOMETRE TAŞI…

Neredeyse Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt bir kuruluş olan Otokoç Otomotiv’in tarihçesinin Türk otomotiv endüstrisinin de kilometre taşlarını oluşturduğunu belirten Özdemir; “90. yılımıza ithafen hazırladığımız bu eserin, sektörümüzün 90 yılda aldığı muazzam yolu anlamak isteyenler için de bir kaynakça olacağına inanıyorum” dedi. Tarihleri boyunca otomotiv sektörüne liderlik etme misyonlarını tutkuyla sürdürdüklerini kaydeden Genel Müdür Görgün Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

ULAŞIM ÇÖZÜMLERİ SUNAN YENİLİKÇİ, KÜRESEL YOL ARKADAŞI…

“Otokoç Otomotiv, 90 yıla birbirinden önemli pek çok ticari başarı sığdırdı. Ancak sektörü şekillendiren üç̧ tarihi başlangıca özel birer başlık açmamız gerekirse; bunlardan birincisi, otomotiv sektörünün oluşumuna giden yolda ilk adım olan otomotiv perakendeciliğini kurmamız ve bir mega bayi haline gelmemizdir. İkincisi, Avis’i bünyemize katarak Türkiye’de araç̧ kiralama işini başlatmamız ve bunu çevre ülkelere doğru genişletmemizdir. Üçüncüsü ise, Zipcar’ın dünyadaki ilk lisans hakkını alarak araç paylaşımında da öncülüğü üstlenmemiz ve sektörümüze rehberlik etmemizdir. Türkiye’nin yüzde 100 Türk sermayeli en büyük otomotiv şirketlerinden biri olarak ‘Ulaşım çözümleri sunan yenilikçi, küresel yol arkadaşı olmak’ vizyonumuzla sektörümüze ışık tutmaya devam edeceğiz.”

BİR VİZYON, AZİM VE TUTKU YOLCULUĞU…

“Bir Vizyon, Azim ve Tutku Yolculuğu” adlı eserin hazırlanmasında Otokoç Otomotiv’in emektar ve mevcut birçok değerli yönetici ve çalışanının katkısı olduğunu belirten Özdemir; “Bugün 9 ülkedeki yatırımlarıyla uluslararası bir yapı haline gelen Otokoç Otomotiv, bünyesindeki 10 marka için 350 noktada, 4 bin çalışanı ile hizmet veriyor. Türkiye otomotiv pazarındaki yüzde 8’lik payı ve araç kiralamada 90 bin adetlik filosu ile uçtan uca mobilite çözümleri sunan örnek bir başarı hikâyesi. Bu hikayeyi yazan çalışanlarımız ve paydaşlarımızdan aldığımız güç, inanç, azim, kararlılık ve heyecanla önümüzdeki yıllarda da ülkemize katkılar sunmayı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

SEKTÖRÜN NABZINI TUTAN, DERS NİTELİĞİNDE, KEYİFLİ BİRÇOK ANI…

Otomotiv ve araç kiralama sektörlerine ışık tutan eser, Otokoç Otomotiv’in sektöre kattığı ilklerden de bahsediyor; ilk bayi toplantısı, Koç Topluluğu’nun ilk kurum içi iletişim dergisi gibi… Eserde ayrıca, Vehbi Koç’un babasını otomotiv sektörünü kurmak için ikna ederken gösterdiği azim, inanç ve tutkuya şahit olunuyor. Bundan tam 46 yıl sonra Türkiye’de araç kiralama işini başlatırken Rahmi M. Koç’un da aynı azim, inanç ve tutkuyla babası Vehbi Koç’u ikna ettiği görülüyor. Otokoç’un dünyada en başarılı bayi seçilerek Henry Ford II tarafından Amerika’ya davet edilmesiyle otomotiv sanayisinin temellerinin atılması sürecine geçişi ve bu başarıların nasıl yeni iş fırsatları yarattığı anlatılıyor. Aynı şekilde Avis Budget Group üst yönetiminin Koç Ailesi ile tanışmasının ardından yurt dışı yatırımlarında yaşanan ivme ile Otokoç Otomotiv’in küresel şirket olması yolunda atılan önemli adımlara değiniliyor. 90 yıllık tarih boyunca sektörü etkileyen, ithalat serbestisi ve Avrupa Gümrük Birliği gibi çeşitli gelişmeler sonucu değişen şartlara karşı yeni şirketler kurulması, mevcut şirketlerin birleştirilmesi gibi stratejilerin oluşturulmasına detaylarıyla yer veriliyor. Ayrıca daha önce hiç duyulmamış, sektörün nabzını tutan, ders niteliğinde, keyifli birçok anı da kitapta yer alıyor.

Otokoç
RAHMİ M. KOÇ, BABASININ İLK OTOMOBİLİNİ KAÇIRMIŞ…

Eserde Rahmi M. Koç’un gençlik yıllarında babasının otomobilini kaçırdığını anlattığı bir anısı da yer alıyor. Rahmi M. Koç, anısını şu şekilde paylaşıyor: “Ankara’da özel araba o devirlerde çok azdı. Biz Keçiören’de otururduk. Babamız, Taşhan dediğimiz Ulus’ta çalışırdı. Bir tane taksi aldı, 1937 model bir Playmouth’tu. Her gün onunla Keçiören’e gelir giderdi. Bir gün işte şoför yemek yerken araba da duruyor, orada ben dedim bir deneyeyim bakalım bu nasıl gider diye. Meğer şoför birinci viteste bırakmış arabayı. Biz kontağı açınca araba böyle zıplaya zıplaya kapıya kadar gitti, pat diye durdu. Bir de baktık ki şanzımanı dağıtmışız. Tabii söylenmedik laf kalmadı. Araba da belki bir buçuk ay yattı, garajda tamir edildi. Ondan sonra harp bitti, otomobiller ithal edilmeye başlandı.”

TÜHİD TARAFINDAN EN PRESTİJLİ KURUM KİTABI SEÇİLDİ…

Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) 18. Altın Pusula Ödülleri’nin “Kurumsal Yayınlar” kategorisinde birinciliğe layık görülen eserin oluşturulma aşamasında; Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Koç Holding eski CEO’larından 4’ü, Koç Holding mevcut ve emektar grup başkanlarından 7’si, Otokoç Otomotiv mevcut ve emektar üst düzey yöneticileri’nden 25’i ile gerçekleştirilen röportajlar, sesli ve görüntülü olarak kaydedildi. Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir’in liderliği ile sürdürülen çalışmalara, yazar Ahmet Çağan hikâyesel anlatımıyla katkı sağladı.

]]>
https://www.kadikoylife.com/otokoc-otomotivin-90-yillik-hikayesi-bu-kitapta/feed/ 0
Kadıköy’de yıldızlar altında tiyatro keyfi https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yildizlar-altinda-tiyatro-keyfi-3/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yildizlar-altinda-tiyatro-keyfi-3/#respond Thu, 27 Jun 2019 18:13:25 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52387 Kadıköy Belediyesi’nin 17 yıldır kesintisiz düzenlediği Tiyatro Festivali, 1 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro’da gerçekleşecek festival kapsamında 14 oyun seyirciyle buluşacak. İki hafta sürecek festivalde tüm oyunlar saat 21.00’de başlayacak ve ücretsiz olarak sahnelenecek.

Oyunların davetiyeleri, her oyunun etkinlik günü saat 14.00-18.30 arası Kadıköy Belediyesi’nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Süreyya Operası ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi gişelerinden alınabilecek. Tiyatro Festivali‘nin açılışı, Hakan Altıner’in yönettiği; Altan Gördüm, Deniz Türkali, Özdemir Çiftçioğlu, Damla Cercisoğlu, Gökmen Kasabalı, Berkay Şengil ve Sadi Özen’in oynadığı “Çiçekçi Sokağı Cinayeti” ile başlıyor.

Tiyatro Festivali
17. KADIKÖY TİYATRO FESTİVALİ PROGRAMI…

1 Temmuz Pazartesi: Çiçekçi Sokağı Cinayeti / Kedi Sahne Sanatları

2 Temmuz Salı: Açık Aile / Tiyatro Yeniden

3 Temmuz Çarşamba: Tamamla Bizi Ey Aşk / Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu

4 Temmuz Perşembe: Komik Gazino / Metin Zakoğlu Tiyatrosu

5 Temmuz Cuma: Nereden Nereye / SGM Sahne Gösteri Müzik Yapım

6 Temmuz 2019 Cumartesi: Kader Can / Bam Tiyatro

7 Temmuz Pazar: Merhaba / Dostlar Tiyatrosu

8 Temmuz Pazartesi: Şen Makas / Tiyatro Kare

9 Temmuz Salı: Hakikat, Elbet Bir Gün / Tiyatro D22

10 Temmuz Çarşamba: Üçü Bir Arada / İstanbul Halk Tiyatrosu

11 Temmuz Perşembe: Hikâyeler Sabahattin Ali / Rivayet Radyosu Yayına Başladı

12 Temmuz Cuma: Teftişör / Tiyatro Adam

13 Temmuız Cumartesi: Yalnızlar Kulübü / B Planı & Toy

14 Temmuz Pazar: Tırnak İçinde Hizmetçiler / Tiyatro Hemhâl

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-yildizlar-altinda-tiyatro-keyfi-3/feed/ 0
Wyndham Grand İstanbul Kalamış ödüle doymuyor https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-istanbul-kalamis-odule-doymuyor/ https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-istanbul-kalamis-odule-doymuyor/#respond Thu, 27 Jun 2019 08:37:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52378 Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel, dünya çapındaki tüm Wyndham Grand otelleri arasında yapılan değerlendirme sonucunda “Best of Wyndham Grand” ödülüne layık görüldü.

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Genel Müdürü Mustafa Alparslan’a ödül ve sertifikası, Wyndham Hotel Group Başkan Yardımcısı Edwin Broers ve Orta Avrupa bölgesinde görev yapan Franchise Operasyonları Direktörü Ayça Beslen tarafından takdim edildi.

Wyndham Grand İstanbul Kalamış
MUSTAFA ALPARSLAN: ÖDÜLLER BİZİ MOTİVE EDİYOR…

Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Genel Müdürü Mustafa Alpaslan, ödül takdimi sonrası yaptığı konuşmada “Hak edilerek büyük emeklerle elde edilen bu başarılar ve ödüller, bizi daha iyiyi yapmak ve daha büyük başarılar elde etmek için motive ediyor. Bu ödülü başarıda büyük emekleri bulunan tüm ekibim adına alıyorum” ifadelerini kullandı.

Rafet ince
Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel Mutfak Şefi Rafet İnce, ekibiyle birlikte ödül töreninde yer aldı. Rafet İnce, Fox TV’de yanınlanan “Taste of Türkiye” yarışmasında gösterdiği performans ile genç aşçıların gözdesi haline geldi…
Wyndham Grand Kalamış
]]>
https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-istanbul-kalamis-odule-doymuyor/feed/ 0
Sanatçılar, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’ndan doğan sorunlarını paylaştı https://www.kadikoylife.com/sanatcilar-fikir-ve-sanat-eserleri-hukukundan-dogan-sorunlarini-paylasti/ https://www.kadikoylife.com/sanatcilar-fikir-ve-sanat-eserleri-hukukundan-dogan-sorunlarini-paylasti/#respond Wed, 26 Jun 2019 20:13:13 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52366 İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu, bu defa yönetmen ve oyuncular ile hukukçuları buluşturarak, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’ndan doğan haklarını ve hukuk davalarındaki gelişmeleri tartıştı. Komisyon Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu’nun başkanlığında gerçekleşen panele; Avrupa Yakası dizisinin sevilen “Şesu” karakteri Bülent Polat, aynı zamanda yönetmen olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Berceste Gülçin Özdemir, komedyen Av. Miray Akovalıgil ve Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gökyayla konuşmacı olarak katıldılar.

İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer, komisyon olarak sadece marka, patent ve sınai hakları değil, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’ndan doğan hakları ve sorunları da çok önemsediklerini; hakimler, avukatlar ve sanatçıların bir araya gelerek bu alandaki uygulama sorunlarını dile getirmelerinin çok önemli olduğunu ve benzer yöndeki buluşmaları tekrarlayacaklarını duyurdu.

Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku
BÜLENT POLAT: SÖZLEŞMELERDE KALEM OYNATAMIYORUZ…

Bir dönem ekranlarda fırtınalar estiren Avrupa Yakası dizisinin sevilen karakteri Şesu ile büyük beğeni kazanan Bülent Polat, oyunculukta karşılaştığı hukuki sorunlara değindiği konuşmasında, 2007 yılında dramatik oyunculuğa yönelmek için gittiği Los Angeles’ta yaratıcı fikir üretmenin çok önemli olduğunu fark ettiğini, senaryo yazarken ister istemez başka eserlerden etkilendiğini, benzerliğin sınırlarının belirsiz olduğunu, bu nedenle öncelikle eser sahiplerinin hakları konusunda bilgi edinmenin çok önemli olduğuna değindi. Türkiye’de dizi yapımlarında icracı sanatçı olan oyuncuların haklarının korunmadığını, sözleşmelerde kalem oynatamadıklarını ifade eden Polat, doğaçlama yapan bir oyuncu olarak yaratıcı sürecin bir parçası oldukları halde haklarını almakta zorlandıklarını söyledi.

BERCESTE GÜLÇİN ÖZDEMİR: BİLİNÇ DÜZEYİ ARTTIRILMALI…

İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Berceste Gülçin Özdemir ise, Türk sinemasının kadın yönetmenleri hakkında yaptığı araştırma sonuçlarını paylaştığı sunumunda vizyona girmiş sinema filmlerinde kadın yönetmen oranının erkek yönetmenlere oranla çok düşük olduğunu, literatürde kadın yönetmenler hakkında kitap olmadığını ve kadın karakterlerin kamusal alanda hep güçsüz rollerde kurgulandığını aktardı. “Türk Sinemasının Kadın Yönetmenleri Konuşuyor” isimli kitabında 2000’li yıllarda eser vermiş 40 kadın yönetmenden 20’sine güçlükle ulaşabildiğini, set görüntülerini fotoğraf olarak kitabında paylaşmakta alınması gereken izinler hakkında büyük zorluk çektiğini dile getiren Özdemir, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nun ilgili alanlarda ders olarak okutulması ve bilinç düzeyinin arttırılması gerektiğini belirtti.

MİRAY AKOVALIGİL: HAYALLERİNİZDEN VAZGEÇMEYİN VE KENDİNİZİ İHMAL ETMEYİN…

Ünlü komedyen Av. Miray Akovalıgil de çok yönlü hayat hikâyesini anlattığı sunumunda şunları söyledi: “Esasen konservatuvara gitmek istedim, fakat annem önce meslek sahibi olmamı ve ‘altın bileziği’ takmamı istedi. Duruşma salonunda bir nevi sahne olduğunu düşünerek hukuk fakültesini bitirdim. 2006 yılında kendimi havalı hukuk bürolarından birinde, günde 20 saat avukatlık ve tercümanlık yaparken buldum. Ancak bir noktada iş çok ağır gelmeye başladı. Bir gün patron çağırdı, terfi beklerken kovuldum. Patronum; ‘Evet çok para kazandırıyorsun ama bizi korkutuyorsun. Çok öfkeli bir insan oldun’ dedi. Elimde bir kutu, koskoca iş kulesine bakakaldım aynı filmlerdeki gibi. O anda kendime vakit ayırmaya karar verdim. Tabi para kazanmak için serbest avukatlık yapmaya başladım, ancak 20 saatlik iş yoktu. Ne yapmak istediğimi sorguladım ve çocukluk hayalim aklıma geldi. Kazandığım her para ile oyunculuk seminerlerine katıldım. Stand up yapan birini kıskanarak, o yapabiliyorsa ben de yaparım dedim ve BKM Mutfak’ta ‘Açık Mikrofon’ gecelerine katıldım. Sosyal medyada komik videolar yayınlamaya başladım. Avukatlık bitti, bir dizide rol almaya başladım. Dizi de bitince 2017 sonunda yine işsiz kaldım. Para yok, aklıma yine avukatlık geldi. Bu defa avukatlıktan para ve güç alabilirim, oyunculuk da yapabilirim dedim. Çok yönlülüğü araştırdım. Çok yönlü olmak istiyorsanız; zamanı verimli kullanmalı, iş planı yapmalı, ajanda kullanmalı, her gün kendinize yatırım yapabileceğiniz ritüelleriniz olmalı. Yine çok çalışıyorum ama hem avukatlık hem oyunculuk yapabiliyorum. Hayallerinizden vazgeçmeyin ve kendinizi ihmal etmeyin.”

EMRE GÖKYAYLA: FİKİR VE SANAT ESERLERİ HUKUKU’NUN İKİ MİLADI VAR…

Daha sonra söz alan Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku alanında pek çok eser sahibi Prof. Dr. Emre Gökyayla, konuşmasında sektör temsilcilerinden aktarılan hukuki sorunlara değindi. Hangi sektörde olursa olsun hakim konumda olanın güçsüz konumda olana sözleşme şartlarını dayattığını, müzakere edilememiş sözleşme şartlarının genel işlem şartı kurallarına göre denetlenmesi gerektiğini belirten Gökyayla; Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nun iki miladı olduğunu, ilk miladın matbaanın icadı, ikincisinin ise içinde olduğumuzdan dolayı farkında olmadığımız internetin hayatımıza girmesi olduğunu kaydetti. Emre Gökyayla, sözlerini şöyle sürdürdü:

BU CEKET, BU BEDENE DAR GELİYOR…

“Mevzuat bakımından birçok ülke, müstakil eser sahipliğini düşünerek kanunlarını hazırlamıştır. Ancak birlikte eser sahipliğine çok daha fazla rastlanmaktadır. Keza kanunumuzun hazırlandığı dönemde bağımsız eser üretileceği fikri ön planda idi. Bugün çok az eser tek başına üretiliyor. Birçok eser, bağımlı çalışan ile ya da ekip çalışması ile hazırlanıyor. Kanunlarımız buna pek uygun değil. Bu ceket, bu bedene dar geliyor. Kanunlarımız kazuistik olduğundan, içtihat ve yorum ile somut olaya uygulanamıyor. Somut olay özelinde karşılaşılan sorunlarda hakimlere daha geniş yorum ve takdir yetkisi verilmesi, bu ihtiyacı giderir.”

ETKİNLİKLER DEVAM EDECEK…

Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nda uzun yıllardır çalışan İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun ülkelerin kültür politikasını şekillendirdiğini, bu nedenle yeni kanun tasarısı taslağına komisyon olarak katkıda bulunmak istediklerini dile getirerek, sanatçılar ile hukukçuların buluşacağı birçok etkinliğe komisyon olarak ev sahipliği yapacaklarını duyurdu.

İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu’nun düzenlediği panele; Komisyon Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer, Başkan Yardımcısı Av. Oğuz Müftüoğlu, Oyuncu Bülent Polat, Yönetmen-İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Berceste Gülçin Özdemir, Komedyen-Av. Miray Akovalıgil, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emre Gökyayla, Av. İrem Toprakkaya Babalık, Dr. Öğretim Üyesi Eda Giray, Av. Deniz Merve Ersoy Pınar ve birçok meslektaş katılım gösterdi…
İstanbul 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Hakimi Şule Binnaz Aydın, Fikir ve Sanat Eserleri Hukuku’nda uzun yıllardır faaliyet gösteren Av. Oğuz Müftüoğlu’na teşekkür belgesi verdi…
İstanbul Barosu Fikri ve Sınai Haklar Komisyonu Başkanı Av. Dr. Tamer Pekdinçer…
]]>
https://www.kadikoylife.com/sanatcilar-fikir-ve-sanat-eserleri-hukukundan-dogan-sorunlarini-paylasti/feed/ 0
Enis Fosforoğlu son yolculuğuna uğurlandı https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglu-son-yolculuguna-ugurlandi/ https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglu-son-yolculuguna-ugurlandi/#respond Mon, 24 Jun 2019 10:30:16 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52332 Geçtiğimiz cumartesi günü Büyükada’daki evinde kalp krizi geçirerek 71 yaşında hayata gözlerini kapayan ünlü tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen veda töreninin ardından gözyaşları eşliğinde Moda Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP geçmiş dönem milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin gibi politikacıların yanı sıra sanat ve magazin dünyasından Ediz Hun, Cem Yılmaz, Zafer Algöz, Suna Keskin, Kandemir Konduk, Lale Belkıs, Nedim Saban, Çiçek Dilligil, Ozan Güven, Hüseyin Turan, Buket Uzuner gibi isimlerle Kadıköy, Büyükada ve özellikle Moda’dan çok sayıda seveninin son görevlerini yerine getirmek için akın ettiği cenaze töreni, hayli duygu yüklü anlara sahne oldu. Fosforoğlu’nun cenazesi, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

HALDUN TANER SAHNESİ’NDE VEDA TÖRENİ…

Kadıköy Life Dergisi ve Kadıköy Gazetesi köşe yazarı, Moda Muhtar Meclisi üyesi, EFT Tiyatrosu’nun kurucusu duayen tiyatrocu Enis Fosforoğlu için 24 Haziran Pazartesi günü saat 11.00’de Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde veda töreni düzenlendi. Ailesi, oyuncu dostları, öğrencileri ve çok sayıda hayranının katıldığı törende duygusal anlar yaşandı. Herkesin büyük bir sevgi ve saygıyla andığı Fosforoğlu’nun, tiyatroyla geçen yaşamından kesitler sunuldu.

Seren Fosforoğlu
“KEŞKE BU SABAHA UYANABİLSEYDİ!”

Babası Enis Fosforoğlu adına sahnede mum yakan kızı oyuncu Seren Fosforoğlu; “Babam bana annem Serda Fosforoğlu’nun emanetiydi. O yüzden her zaman üstüne çok titredim. Baba olarak beni büyütürken her zaman ‘Benim kızım her şeyin üstesinden gelir’ derdi. Şimdi onsuz nasıl başaracağımı bilmiyorum. Babam bir Atatürk sevdalısıydı, bizi de öyle yetiştirdi. Bundan birkaç gün önce Atatürk’ü gördüm rüyamda. ‘Baba, rüyama Atatürk geldi. Sanırım artık bazı şeyler değişecek’ demiştim. Gözleri doldu, ağlamaklı oldu. Çok duygulandı. Keşke bu sabaha uyanabilseydi” şeklinde konuşarak, katılan herkese teşekkürlerini sundu.

İSMİ BİR TİYATRO SAHNESİNDE YAŞASIN…

Törende Enis Fosforoğlu’nun yeğeni oyuncu Çiçek Dilligil, Nedim Sabah, Suna Keskin gibi isimler de söz aldı. Birçok başarılı tiyatrocuyu yetiştiren Fosforoğlu’nu, öğrencileri de yalnız bırakmadı. Teşekkür ve minnet duyguları ile söz alan isimlerin bir de talebi vardı. Yıllar önce Kadıköy’de sayılı tiyatrolardan birini kurarak kültür-sanat anlamında ilçemizin gelişmesine katkı sunan usta oyuncu Enis Fosforoğlu’nun isminin Kadıköy’de bir tiyatro sahnesinde yaşaması şeklindeki bu talebi bizler de Kadıköy Life Ailesi olarak sonuna kadar destekliyor ve bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz.

Enis Fosforoğlu
İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Süha Uygur, Haldun Taner Sahnesi’nde düzenlenen veda törenin açılış konuşmasını yaparak, Enis Fosforoğlu’nu büyük bir sevgi ve saygıyla andıklarını, kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve yakınlarına da başsağlığı dileklerini iletti…
Eren Fosforoğlu
Enis Fosforoğlu’nun oğlu Eren Fosforoğlu, törende güçlükle konuşabildi. Her geçen gün babasına benzediğini dile getiren Fosforoğlu, yakın zamanda bir kızı olduğunu ve babasının giderken kendisine babalığı miras bıraktığını söyleyerek, gözyaşlarına hakim olamadı…
Suna Keskin
Suna Keskin: “Enis ile uzun yıllar aynı sahnedeydik. Ona çok yazık oldu; sadece şimdi değil, yaşarken de… Enis ülkemizin yetiştirdiği en önemli mizahçılardan ve oyunculardandı.”
Nedim Saban
Nedim Saban: “Evet ölüme çare yok, bu bizim elimizde değil ama yaşarken sanatçılara gereken değeri verebilmek bizim elimizde. Enis Hoca’yı saygı ve sevgiyle anıyorum.”
]]>
https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglu-son-yolculuguna-ugurlandi/feed/ 0
Enis Fosforoğlu’nu kaybettik https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglunu-kaybettik/ https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglunu-kaybettik/#comments Sat, 22 Jun 2019 17:14:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52315 Köşe yazarımız, ünlü tiyatro sanatçısı Enis Fosforoğlu vefat etti. Büyükada’daki evinde kalp krizi geçiren usta tiyatrocu, 71 yaşında hayata gözlerini yumarak sevenlerini yasa boğdu. Geçtiğimiz 11 Haziran’da hastaneye kaldırılan Fosforoğlu, daha sonra Memorial Şişli Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Bundan 13 yıl önce de kalp krizi geçiren sanatçının damarları değişmişti.

Enis Fosforoğlu’nun cenazesi, 24 Haziran Pazartesi günü Moda Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından defnedilecek. Kadıköy Life Ailesi olarak değerli köşe yazarımız ve usta sanatçımıza Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarına ve sevenlerine ise başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz…

Enis Fosforoğlu
ENİS FOSFOROĞLU HAKKINDA…

1948 yılında İstanbul’da doğan Enis Fosforoğlu, Galatasaray Lisesi’ndeki eğitiminin ardından tiyatroya başladı. Sinema ve dizilerde rol almış olsa da, tiyatroyu hayatının olmazsa olmazı kabul etti. Sanatçı Renan Fosforoğlu ve Mualla Kavur’un oğlu olan Enis Fosforoğlu; Belkıs Dilligil (teyzesi), Avni Dilligil (eniştesi), Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) gibi sanat kökenli bir aileden gelmekte. Tiyatro ve dublaj sanatçısı Ferdi Merter ile kardeş olan Enis Fosforoğlu’nun kızı Seren Fosforoğlu da tiyatroyu tercih etti.

Enis Fosforoğlu

Enis Fosforoğlu, 1970-76 yılları arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nde görev yapıp, değişik tiyatro toplulukları içinde rol aldı. Kendi adına kurduğu EFT Tiyatrosu ile uzun yıllar birçok sanatçının yetişmesine katkıda bulundu. Kadıköy Gazetesi’nde ve Kadıköy Life Dergisi’nde 1980’li yıllardan bu yana aralıksız olarak köşe yazıları yayınlanan Enis Fosforoğlu’nun TRT FM ve Halk TV Radyo’daki radyo programları büyük ilgi görüyordu.

Enis Fosforoğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/enis-fosforoglunu-kaybettik/feed/ 1
Caddebostan İskele Sokak’ta hayat var https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/#respond Thu, 20 Jun 2019 10:15:19 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52294 Halk arasında “Barlar Sokağı” olarak bilinen, fakat gerçekte hiç de öyle olmayan Caddebostan İskele Sokak, bütün canlılığıyla her yaş aralığındaki Kadıköylülerin eğlence merkezi olma konumunu sürdürüyor. Geçtiğimiz akşam konuk olduğumuz bölgenin renkli mekânlarından birinde öylesine dolu dolu bir lezzet ve eğlenceye tanık olduk ki, burada siz değerli takipçilerimizle de paylaşmak istedik.

GÖÇMEN’S WORLD MUSIC…

Her biri aynı zamanda birer solist olan; gitarda Gürkan Bek, kemanda Tuğçem Arslan Kar ve akordiyonda Hakan Kaya’dan oluşan “Göçmen’s World Music” grubu öylesine güzel ve canlı bir performans sergiledi ki, konuklar adeta gece hiç bitmesin dedi.

“EĞİTİM ŞART” DEDİLER, 5 YILI KİTLEDİLER…

Mekânda objektiflerimize bazı kutlamalar da takıldı. Bunlardan biri, Marmara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden bu dönem mezun olan grubun kutlamasıydı. Son sınavlarını başarıyla verip, aynı günün akşamında birlikte kutlamayı planlayan Abdülkerim Eser, Ceyda Çakır, Alp Öztemiz, Buse Durgun, Melis Kaya, Hilal Yıldız ve Gözde Özkurt, “Son derece isabetli bir seçim yapmışız” yorumunda bulundular. Grup, bu gece için Cemil Copy Center’da yaptırdıkları ve üzerinde “Eğitim şart dediler, 5 yılı kitlediler” yazılı postlarla espri anlayışlarının ne denli yüksek olması ile de dikkat çekti.

AHMET ÇAKAR’A NİCE YILLAR…

Mekânın bir başka masasında ise, doğum gününü kutlayan ünlü spor yorumcusu Ahmet Çakar vardı. Diğer konukların da nice yıllar dileklerini kabul eden Çakar, yeni kimyacılara da mezuniyetlerinin hayırlı olması dileklerini iletti.

caddebostan iskele sokak
Mekân ile orkestranın tanışmasını sağlayan Kadıköy’ün renkli isimlerinden Ferit Kasar, seslendirdiği iki şarkı ile geceye renk kattı. Kuyumcu ustalığı kadar müzik konusunda da olumlu not alan Kasar’a gelen alkışlar, orkestraya gelen alkışlar kadar fazlaydı…
Saki Balık
Ferit Kasar, Patryk Wojciechowski, Cenay Toprakkaya, Canan Toprakkaya ve Çağdaş Salman…
caddebostan iskele sokak'ta hayat var
Pelin Arslan, Zeynep Çetin…
]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-iskele-sokakta-hayat-var/feed/ 0
Ziyaretçilerinize en iyi web deneyimini yaşatmak ister misiniz? https://www.kadikoylife.com/dorabase-ile-ziyaretcilerinize-en-iyi-web-deneyimini-yasatin/ https://www.kadikoylife.com/dorabase-ile-ziyaretcilerinize-en-iyi-web-deneyimini-yasatin/#respond Thu, 20 Jun 2019 09:02:45 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52287 Maliyet avantajı ve gelir artışı sağlamak için doğru teknoloji altyapısı, internet işletmelerine büyük fırsatlar sunuyor. E-ticarette ve medya sektöründe birçok ulusal ve uluslararası markaya uçtan uca teknoloji desteği sağlayan Dorabase ile doğru performansın avantajlarını yaşayın.

Dijital dünyada iş yapan işletmeler için performans ve sürdürülebilirlik en önemli beklenti. Özellikle yoğun ve beklenmedik trafik karşısında web sitesinin yavaşlaması; prestij, müşteri ya da iş kaybına neden olabilir. Web sitenizin performansını arttırmak için kullanacağınız doğru teknoloji altyapısı, müşteri memnuniyetinizi arttırdığı gibi kusursuz bir web deneyimi yaşatmanızı da sağlayacaktır.

dorabase
DAHA ÇOK FIRSAT, DAHA ÇOK MÜŞTERİ, DAHA AZ MALİYET…

Yaklaşık 2,5 milyar internet kullanıcısının olduğu internet ekosisteminde büyük fırsatlar bulunuyor. Bu fırsatları iyi yöneten işletmeler büyüyor. Bu noktada ‘kusursuz web deneyimi’ yaşatmak, birçok işletme için artık yaşamsal bir konu. Yoğun ve beklenmedik trafikle karşılaştığında bir web sitesinin performansı düşüyorsa, müşterinin siteden ayrılması an meselesi. İki saniyenin üzerinde yanıt aldığı web sitelerini kolaylıkla terk eden müşterinin beklentisi, performans ve sürdürebilirlik yönünde… İşte bunu sağlamanın, işe değer katmanın yolu doğru ve kompakt çözümlerden geçiyor.

DOĞRU ÇÖZÜM, MUTLU MÜŞTERİ…

‘Uçtan Uca Hizmet Modeli’ ile maliyetleri yönetin. Dorabase, işinizin ihtiyacı olan doğru çözümleri tek noktadan çözerek, hem performans hem de maliyet avantajı sunar. İşinizin ve sektörünüzün gerekliliklerini en iyi şekilde analiz ederek, markanıza fayda üretecek doğru çözümlerle mutlu ziyaretçiler ve daha çok kazanç fırsatı elde etmenizi sağlar.

web
NEDEN DORABASE?

Dorabase; sektörel tecrübesi, deneyimli ekibi ve uçtan uca hizmet sunma avantajı ile işinize fayda sunmak odaklı çalışır. Tecrübe sahibi olduğu alanlarda Türkiye’nin önde gelen markalarına uzun süredir hizmet veren Dorabase, bu sürede edindiği tecrübeleri ve gelişim odaklı kurumsal yapısı sayesinde markanıza doğru çözümü ve doğru performansı sunar. Markanızın tercih sebebi olması ve mutlu, sadık ziyaretçi kitlesini oluşturması için yüksek performans ve hız, vazgeçilmez iki parametre olarak karşımıza çıkıyor. İşinize değen ve fayda üreten Dorabase çözümleri ile yatırım yaparak, ziyaretçilerinize zengin bir web deneyimi yaşatmak mümkün.

DİJİTAL EKONOMİ, DİJİTAL ÇÖZÜMLER…

Dünya dijital bir ekonomi ekseninde… Kullanıcılarının dijital düşünmeye ve hareket etmeye adapte olduğu bu ekosistemde başarılı olmanın yolu, doğru dijital çözümleri kullanarak rekabet gücünü arttırmaktan geçiyor. Çünkü dijital bir ekosistem yaratan dünya ekonomisi, bu ekosistemin ortasına da hız ve performansı yerleştirdi ve bu iki kavram, ziyaretçilerin markaları tercih etmesindeki en önemli parametreler haline geldi. Doğru teknoloji çözümleri ile siteniz hızlansın, müşteri memnuniyetiniz artsın.

Dorabase web

DORABASE HAKKINDA…

Dorabase; yeni nesil Cloud, CDN ve Veri Merkezi hizmetlerini hibrit bir şekilde sunan ve Türkiye’nin en yüksek dijital servis deneyimini sağlayan servis sağlayıcısıdır. Sektörel bilgi birikimi ile servislerini sürekli güncelleyip, doğru çözümler ile rekabet üstünlüğü sağlar. Servisleri ile ilgili bilgi birikimini, uçtan uca hizmet modeliyle müşterilerine aktarır. İşletmelerin doğru ve performanslı çözümlerden faydalanmalarını teşvik eder.

Dorabase.com

]]>
https://www.kadikoylife.com/dorabase-ile-ziyaretcilerinize-en-iyi-web-deneyimini-yasatin/feed/ 0
Kadıköy’ün pembe binası; Haydarpaşa Darüleytam https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-pembe-binasi-haydarpasa-daruleytam/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-pembe-binasi-haydarpasa-daruleytam/#respond Wed, 19 Jun 2019 14:32:16 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52275 Üsküdar ve Kadıköy’ü birbirine bağlayan Tıbbiye Caddesi, birbirinden eşsiz yapılarıyla tarihe tanıklık etmiş bir cadde… Marmara Üniversitesi’nin muhteşem Haydarpaşa Kampüsü, GATA ve Haydarpaşa Numune Hastanesi, geçtiğimiz sayılarda sayfalarımızda yer verdiğimiz İngiliz Mezarlığı, bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden. Halk arasında “Pembe Bina” olarak da bilinen Haydarpaşa Darüleytam binası ise, bugünlerde Sağlık Bakanlığı Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Sigara Bırakma Polikliniği olarak kullanılıyor. Oldukça eski durumda olan binanın önümüzdeki aylarda aslına uygun şekilde restore edilmesi bekleniyor.

DARÜLEYTAM: YETİMLER YURDU

Mimar ve araştırmacı yazar Arif Atılgan, hakkında pek fazla bilgi bulunmayan pembe binayı kaleme aldı. Binanın tarihçesinden bahseden Atılgan’ın yazısında öne çıkan detaylar şu şekilde: “Kadıköy’ün gizemli binası, pembe bina… Geçmişiyle ilgili sağlıklı bilgi yok. Bu sebepten araştırdım. Haydarpaşa’da, Tıbbiye Caddesi’ne girerken sağdaki binadan bahsediyorum. Tarihte çok sayıda fonksiyonlara hizmet vermiş. En önemli ve bilineni Darüleytam olmasıdır. Darüleytam’ın kelime anlamı Yetimler Yurdu (Evi) oluyor. 1912-13 yıllarında yaşanan Balkan Savaşları sonunda çok fazla çocuk yetim kalmış. Onları savaş yaşanmayan İstanbul’da barındırmak düşünülmüş. 1914 yılında 1. Dünya Savaşı başlangıcında Darüleytamlar kurulmuş. Mekân olarak savaş sırasında ülkeyi terk eden İngiliz, Fransız ve İtalyanların boşalttığı okul binaları kullanılmış. 1918 yılında savaş bitip, okulların sahipleri geriye dönünce çocuklar boş saraylara aktarılmış. Daha sonra Şehir Yatı Mektepleri kurulmuş. 1927 yılında yetenekli çocuklar Darüşşafaka’ya nakledilmiş ve uygulama sona erdirilmiş.”

Haydarpaşa Darüleytam
ŞİMDİLERDE SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ…

“Haydarpaşa Darüleytam, nam-ı diğer Pembe Bina’yı Kadıköy’ün hafızasına işleyelim istedim” diyen Arif Atılgan, binanın bugününe dair ise şu bilgileri aktarıyor: “Tarihleri saptanan hizmetler olarak; 1950’li yıllarda İntaniye Hastanesi, Numune Hastanesi Polikliniği, 1960’lı yıllarda Sağlık Koleji, Sağlık Ocağı, 1969-1975 yılları arasında Kadıköy Ticaret Lisesi, 1990’lı yıllarda öndeki küçük bina Sıtma Eradikasyon (yok etme) Merkezi olmuş. 2000’li yıllarda Kadıköy Merkez Sağlık Ocağı ve Haydarpaşa Diş Polikliniği olarak kullanılmış. Tarihleri tam saptanamayan hizmetler olarak, Kadıköy Hükümet Tabipliği ve Kuduz Aşısı Merkezi olarak da kullanıldığı bilinmekte. Haydarpaşa Darüleytam, 2019 yılında yani günümüzde Sağlık Bakanlığı Kadıköy Toplum Sağlığı Merkezi’ne bağlı Sigara Bırakma Polikliniği olarak kullanılmakta.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-pembe-binasi-haydarpasa-daruleytam/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde mezuniyet coşkusu https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/#respond Wed, 19 Jun 2019 08:18:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52261 Kadıköy Moda’da kapılarını ilk kez 1957 yılında eğitim ve öğretime açan köklü bir kurum İstanbul Kadıköy Lisesi… Eski adıyla Kadıköy Kız Lisesi’nin geçmişteki yurt içi ve yurt dışı başarıları, yetişirdiği öğrencileriyle temeli sağlam olan bir camia…

Bahçesinde Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün bulunduğu tarihi mekânda, 18 Haziran 2019 Salı akşamı adeta görsel bir şölen yaşandı. İstanbul Kadıköy Lisesi, 2018-2019 Eğitim ve Ögretim Dönemi Mezuniyet Töreni ile öğrencilerini uğurladı. Sunuculuğunu müzik öğretmeni Gürcan Erdaş’ın, açılış konuşmalarını Okul Müdürü Mustafa Yavuz ile 12. Sınıflar Müdür Yardımcısı Fatma Solmaz Oğuz’un yaptığı törende öğrencilere mezuniyet belgeleri, dört yıl boyunca emek veren öğretmenleri tarafından verildi.

DUYGU YÜKLÜ ANLAR YAŞANDI…

Okul mezuniyet kütüğüne plaket çakılması, sancak devri, okul meclis başkanı ve dereceye giren öğrencilerin konuşmaları, Okul Aile Birliği’nin ikramları, velilerin coşkuları, yemek ve müzik ile devam eden gecenin sonunda öğrenciler, okudukları sınıflara anılarıyla gözyaşlarını bırakarak İstanbul Kadıköy Lisesi’nden ayrıldı. Törenin başlangıcındaki saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın coşkusu, gecenin iz bırakan anlamlı bir zaman dilimiydi.

istanbul kadıköy lisesi
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-mezuniyet-coskusu-2/feed/ 0
Wyndham Grand Kalamış’tan “Yaza Merhaba” https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-kalamistan-yaza-merhaba/ https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-kalamistan-yaza-merhaba/#respond Tue, 18 Jun 2019 21:27:42 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52248 Anadolu Yakası’nın prestijli noktaları arasında yer alan Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel, “Yaza Merhaba Partisi” düzenledi. Kalamış Koyu, Yat Limanı ve gün batımı manzarasının İstanbul’da en iyi izlendiği otelin teras katında gerçekleşen partiye yaklaşık 500 davetli katıldı. Çoğunluğu seyahat acentesi temsilcileri, turizmciler, turizm basınından bazı isimlerin yanı sıra otelin çözüm ortaklarından oluşan büyük bir grubun katıldığı etkinlik, son derece renkliydi.

“HEP BİRLİKTE ÇALIŞARAK BAŞARILI OLUYORUZ”

Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel Genel Müdürü Mustafa Alparslan, konukları “Hoşgeldiniz” konuşmasıyla selamladığı gecede şunları söyledi: “Sizler olmazsanız, bizler olmayız. Hep birlikte çalışarak başarılı oluyoruz. Bu başarıyı da sizlerle birlikte kutlamayı arzu ettik. Şu an bunu gerçekleştirmiş olmanın mutluğu içerisindeyim. Geldiğiniz için hepnize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”

GIPSY NIGHT KONSEPTİ…

Gipsy Night konseptinde gerçekleşen etkinliğe Murat Kaynak Orkestrası, seslendirdiği Gipsy Kings şarkıları ile büyük renk kattı. Orkestra öncesinde ise, 1990’lı yılların genç starlarından Tayfun Duygulu’nun performansı beğeniyle karşılandı.

SOKAK LEZZETLERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ…

Wyndham Grand Kalamış’ta geceye damgasını vuran bir başka detay, konuklara sunulan lezzetler oldu. Türkiye’nin yetiştirdiği en iddialı şefler arasında gösterilen Rafet İnce yönetiminde hazırlanan sokak lezzetleri, Shangry şarap servisi yanında Gipsy Night konseptiyle birleşince adeta geceyi tamamladı.

Wyndham Grand Kalamış
Anadolu Yakası’nın prestijli noktaları arasında yer alan Wyndham Grand Kalamış Marina Hotel, “Yaza Merhaba Partisi” düzenledi. Kalamış Koyu, Yat Limanı ve gün batımı manzarasının İstanbul’da en iyi izlendiği otelin teras katında gerçekleşen partiye yaklaşık 500 davetli katıldı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/wyndham-grand-kalamistan-yaza-merhaba/feed/ 0
Hayaller Alaçatı, hayatlar Kurbağalıdere! https://www.kadikoylife.com/hayaller-alacati-hayatlar-kurbagalidere/ https://www.kadikoylife.com/hayaller-alacati-hayatlar-kurbagalidere/#respond Mon, 17 Jun 2019 19:03:38 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52242 İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Kadıköy’de yürütülen Kurbağalıdere ıslah çalışmaları devam ederken, tekne sahipleri yıllardır süren çalışmaların getirdiği kötü görüntü ve kokunun etkilerini bir nebze de olsa giderebilmek adına kendilerine yeni dünyalar kuruyor. 2015 yılından bu yana Kurbağalıdere’de tekne sahibi olan Haluk Akkuş, adeta Alaçatı’yı Kadıköy’e getirdi.

Uzun süredir sıkıntılı bir süreç yaşadıklarını ifade eden Akkuş; “Çalışmaların akıbeti henüz belli değil. Biz de kendimize göre burayı güzelleştirmeye çalıştık. Hem demirler zarar vermesin hem de gözümüze güzel görünsün diye bu şekilde renklendirdik. Bu mağduriyeti gidermeye çalıştık” dedi. Pet şişeleri dönüştüren ve boyayan tekne sahibi, küçük saksılarla çevreyi de çiçeklendirdi. Görenler ise “Minik bir Alaçatı yaratmışsınız” yorumunda bulunuyor.

Kurbağalıdere
İBB tarafından Kadıköy’de yürütülen Kurbağalıdere ıslah çalışmaları devam ederken, tekne sahipleri yıllardır süren çalışmaların getirdiği kötü görüntü ve kokunun etkilerini bir nebze de olsa giderebilmek adına kendilerine yeni dünyalar kuruyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/hayaller-alacati-hayatlar-kurbagalidere/feed/ 0
Akasya Acıbadem Evleri’nde Yaza Merhaba Festivali https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/ https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/#respond Mon, 17 Jun 2019 12:18:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52220 Ayrıcalıklı yaşamın adresi Akasya Acıbadem Evleri, Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Geleneksel Yaza Merhaba Festivali ile her yıl bir adından sıkça söz ettiren Akasya Acıbadem Evleri; Kentsel Yönetim Hizmetleri A.Ş.’nin ana sponsorluğunda, başta Kadıköy Life Dergisi olmak üzere marka gücüne sahip birçok kurum ve kişinin katılımı ile muhteşem bir geceye imza attı.

ZUMBA SHOWLAR, DJ PERFORMANSLARI…

Sunuculuğunu Tuğçe Yulaç’ın üstlendiği etkinlik, zumba eğitmenleri Melek Ercan ve Eda Akın’ın müthiş zumba showları ile başladı. Ardından, 45’lik DJ performansları “Sister’s” ve “90’lar DJ Ali Taş” performansı sergilendi. Yeni Türkü konseri festivale damgasını vururken, eşsiz müzik ziyafetleriyle gece soluksuz devam etti.

1.500 KİŞİ KATILDI…

Festival, catering hizmetleri başta olmak üzere birçok sponsorun katılımı ile adeta bir şölene dönüştü. Çocuk oyun alanları, sürpriz çekilişler ve daha niceleri ile Akasya Acıbadem Evleri, “Yaza merhaba” dedi. Geleneksel Yaza Merhaba Festivali, 1.500 kişinin üzerinde katılım gerçekleşti.

KONUKLARDAN ORGANİZASYONA TAM PUAN…

Kentsel Yönetim A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Altunalan başta olmak üzere emeği geçen MYK üyeleri, Akasya Acıbadem Evleri İşletme Müdürü Tuba Patlar ve ekibi, bu güzel organizasyona imza attıkları için konuklar tarafından büyük takdir topladı. Altınbaş ve SO’U Spa Wellness & Beauty’nin çekilişi sahnede yapılırken; İşletme Müdürü Tuba Patlar, şanslı talihlilere hediyeleri bizzat takdim etti. Büyük ilgi gören Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’nin önümüzdeki yıl organizasyonu şimdiden merak konusu oldu.

Akasya Acıbadem Evleri Geleneksel Yaza Merhaba Festivali’nin medya sponsoru Kadıköy Life Dergisi ve Kadıköy Gazetesi, bir hayli dikkat ekti. Özellikle Japon turistler standımıza uğrayarak, dergi ve gazetemizden edinmeyi ihmal etmedi…
Akasya Acıbadem
]]>
https://www.kadikoylife.com/akasya-acibadem-evlerinde-yaza-merhaba-festivali/feed/ 0
Haydarpaşa açıklarında can pazarı! https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-aciklarinda-can-pazari/ https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-aciklarinda-can-pazari/#respond Sat, 15 Jun 2019 17:55:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52215 Haydarpaşa açıklarında seyir halinde olan zodyak bot, mendirek yakınından geçerken alabora oldu. Bu sırada Kadıköy İskelesi’ne yaklaşan ve Şehit Hatları’nın Karaköy-Kadıköy seferini yapan “Beşiktaş 1” adlı vapurun personeli, olayı fark ederek Kıyı Emniyeti ekiplerine haber verdi; denize can yelekleri ve simit atarak yardım etmeye çalıştı.

Kadıköy’deki Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kaptan Fahrettin Aksu Kılavuzluk İstasyonu gözcüsü de durumu fark ederek, olay yerine kurtarma ekiplerini sevk etti. Kısa sürede bölgeye giden ekipler, alabora olan bottaki 1’i çocuk 5 kişiyi kurtararak Harem İskelesi’ne çıkardı. Sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından 5 kişi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/haydarpasa-aciklarinda-can-pazari/feed/ 0
Kadıköylülerden betonlaşmaya itiraz! https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/ https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/#respond Fri, 14 Jun 2019 17:21:39 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52205 Megakent İstanbul’un ana ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme’nin gar olarak düzenlenmesine yönelik tepkiler sürüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plan kapsamında alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapıların da inşa edilecek olması tepkileri beraberinde getirmiş; Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirtmişti.

Kadıköy Belediyesi’nin ardından Kadıköy Kent Konseyi de harekete geçerek, Toplu Taşım Gar Sahası’nın Haydarpaşa olarak kalmasını, Söğütlüçeşme İstasyonu’nun ise park alanı olarak düzenlenmesi gerektiğini vurguladı. “Toprağımızı korumak için betonlaşmaya itirazımız var” diyerek, tüm duyarlı Kadıköylüleri askıya çıkarılan planlara itiraz etmek üzere 17 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 12.00’de Söğütlüçeşme İstasyon Parkı önünde gerçekleştirilecek olan basın açıklamasına davet eden Kadıköy Kent Konseyi, şu ifadelere yer verdi:

Söğütlüçeşme
BÖLGE BETONLAŞTIRILACAK, YEŞİL ALAN YOK EDİLECEK!

“Bakanlık tarafından yapılan yeni imar planlarıyla Söğütlüçeşme Tren İstasyonu, ‘Toplu Taşım Gar Sahası’ yapılmak isteniyor. Ticari ve kültürel yapılar inşa edilerek, hiç yapılaşma olmayan bölge betonlaştırılacak ve yeşil alan yok edilecek. Bölgeye trafik yükü getirilecek. Ayrıca, inşaat alanı nedeniyle de bölgede yapı yoğunluğu oluşacak ve bu da nüfus artışını beraberinde getirecek. Ticari alanlara büyük zarar vereceği, yeni sorunlar yaratacağı, doğal çevreye zarar vereceği aşikâr olan, ticari bir mantıkla gerçekleştirmek istenen ve hâlen askıda olan plana STK’lar, Kadıköy Kent Konseyi, Haydarpaşa Dayanışması ve tüm Kadıköylüler olarak itiraz ediyoruz.”

Kadıköy Kent Konseyi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoylulerden-betonlasmaya-itiraz/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi, Cemal Reşit Rey’de! https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/#respond Fri, 14 Jun 2019 09:48:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52193 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının son gününde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “İstanbul Öğretmen Akademileri Son Ders ve Kapanış” etkinlikleri çerçevesinde açılan Okul Dergileri Sergisi’ne katıldı. İstanbul ilçelerindeki okulların çeşitli yayınlarının sergilendiği etkinlik, Cemal Reşit Rey Sergi Salonu’nda gerçekleştirildi.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden Mahmut Bıyıklı, organizasyon hakkındaki düşüncelerini şöyle aktardı: “Okullarda dergi kültürünü geliştirmek, dergileri gündeme getirmek ve yeni yazarların keşfedilmesini sağlamak amacıyla Okul Dergileri Projesi’ni geliştirdik. Sonraki yıllarda büyük etkinliklerle okul dergiciliğinin gündeme geleceğine, daha çok ses getireceğine inanıyoruz. Bugün gerçekleşen sergide çok nitelikli dergilerle karşılaşmak bizi çok sevindirdi. Öğrencilerimizin gözündeki heyecan görülmeye değerdi. ‘Her okula bir dergi, her okul bir dergidir’ sloganıyla bütün okullarımızı bu güzel faaliyete davet ediyoruz.”

Cemal Reşit Rey

Yine etkinlik koordinatörlerinden Fatma Kevser Sümer de düşüncelerini “Programa dahil edilen bu serginin önümüzdeki ay ve yıllarda da aynı coşkuyla devam edeceğine inanıyorum” şeklinde paylaştı. Etkinlikte İstanbul Kadıköy Lisesi’ni Basın Yayın ve İletişim Kulübü Rehber Öğretmeni Nusret Karaca ile kulüp öğrencilerinden Eylül Temur, Sude Can, Tülin Özge Karay, Semih Bozkurt, Simay Kerimoğlu, Ekrem Köşk, Halil İbrahim Öztürk adlı öğrenciler temsil etti.

Fotoğraflar: Sude CAN

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesi-cemal-resit-reyde/feed/ 0
Cumhuriyet Korosu 10 yaşında! https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/ https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/#respond Thu, 13 Jun 2019 19:57:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52187 Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, TRT sanatçılarından Serap Kuzey yönetimindeki Türk Sanat Müziği Cumhuriyet Korosu, 10. kuruluş yıldönümünü Caddebostan Kültür Merkezi’nde verdikleri konserle kutladı. Koronun konserinin ardından, geceye katılan Türk Sanat Müziği’nin tanınmış sanatçıları Çiğdem Kırameroğlu Yarkın, Derya Derin, Esra İçöz, Mehmet Özkaya ve Nusret Yılmaz, söyledikleri şarkılarla koronun 10. kuruluş yıldönümüne destek verdiler.

Serap Kuzey, koroları destekleyen Kadıköy Belediyesi’ne, geçmiş dönem belediye başkanlarına ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’na teşekkür ederken, kuruluşlarına ve sonrasındaki çalışmalarına destek veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu ile geceye katılan sanatçılara 10. yıl anısına birer teşekkür plaketi verdi. Cumhuriyet Korosu’nun 10. yıl kutlama konserinde Mithat Özyılmazer, Turhan Taşan, Bilge Özgen, Füsun Batum, Işıl Ay, Atilla Yelken, Esra Bozkurt İrikaya, Cihat Hırçın, Sertaç Tezeren gibi çok sayıda sanatçı, Şef Serap Kuzey’i yalnız bırakmadılar. Gece, tüm sanatçıların birlikte söyledikleri İzmir Marşı ile sona erdi.

Cumhuriyet Korosu

Ses sanatçısı olan ve emekli olduktan sonra birikimini Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi bünyesinde kurduğu Türk Sanat Müziği Cumhuriyet Korosu aracılığıyla müzikseverlerle paylaşan Serap Kuzey, geçtiğimiz yıl belediye bünyesinde pop müzik alanında ikinci korosunu da hayata geçirdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/cumhuriyet-korosu-10-yasinda/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde yaz eğitimi https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/#respond Thu, 13 Jun 2019 13:10:36 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52181 İstanbul Kadıköy Lisesi, geçen yaz döneminde olduğu gibi bu yaz da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının hedefleri doğrultusunda çalışmalara erken başladı. Okul yönetimi ve öğretmenlerin de desteklediği çalışmayı, okulun matematik öğretmenlerinden Coşar Avur koordine ediyor. Gönüllü öğrenciler, ücretsiz düzenlenen kurslara “Hedef 2020” parolasıyla hazırlanıyor. 12. sınıfa yeni geçen öğrenciler, havaların sıcaklığına ve 2018-2019 Eğitim ve Ögretim Yılı’nın yorgunluğuna aldırmadan, kurslara hemen her gün eksiksiz ilgi gösteriyor.

İstanbul Kadıköy Lisesi Matematik Öğretmeni Coşar Avur, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Gençlerimiz için 2020 YKS çalışmalarına erken başlayarak bir anlamda onların yükünü hafifletmek, zorlu maratonda zaman ayarlamasıyla rahat bir sınav geçirmelerine katkı sağlamayı hedefledik” diyerek, öğrencilerin gösterdikleri ilgi ve performanstan memnun olduğunu dile getirdi.

istanbul kadıköy lisesi
İstanbul Kadıköy Lisesi, geçen yaz döneminde olduğu gibi bu yaz da önümüzdeki eğitim ve öğretim yılının hedefleri doğrultusunda çalışmalara erken başladı.
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-yaz-egitimi/feed/ 0
Mario Levi’den “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy” https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/ https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/#respond Wed, 12 Jun 2019 18:22:43 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52175 Tarihe tanıklık etmiş bir kent olan İstanbul’u anlatırken, ona bu tanıklıkta daima yol arkadaşlığı etmiş Kadıköy’den bahsetmemek tarihi yanıltmak olur kuşkusuz… Bu yol arkadaşlığında İstanbul’u yazan birçok değerli kalemin Kadıköy’de yaşamış ve hala yaşıyor olmasının payı büyük… Kadıköy Life sayfaları bu defa tarihe not düşen bir Kadıköy duayeni Mario Levi için aralanıyor. Yepyeni Kadıköy kitabıyla, okuyucuyu bir cuma günü Kadıköy’de misafir ediyor değerli yazar, beni ise rüzgârlı bir akşamüstü Moda’daki evinde… Mario Levi ile Moda’dan dünyaya bakıyor, İstanbul’u konuşuyoruz.

“Neler yapıyor bugünlerde Mario Levi?” diyerek başlıyorum söze. Oldukça üretken olan bir yazardan alınabilecek yegâne cevabı alıyoruz: “Bugünlerde işini ciddiye alan her romancı gibi yeni bir roman yazıyorum.” Levi’nin Kadıköy üzerine yazdığı son romanı “Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy”, esasında 7 cilt olarak hazırlanacak bir serinin ilki… İstanbul’un başka semtlerinde geçecek serinin diğer kitapları ise neredeyse hazır: “Sırada Şişli kitabı var. Ardından onu Eminönü ve Beyoğlu kitapları izleyecek. Bunlar hazır olanlar… Kalan üç kitap ise Adalar, Suriçi yani Balat, Ayvansaray ve Anadolu Yakası’nın Boğaz şeridinde geçecek. Ancak bu kitapların hiçbiri birbirinin devam değil, hepsinde bambaşka hikâyeler var. Devamlılık sadece insan öyküleri üzerine, karakterler tamamen farklı. İstanbul, tarihi dokusu olan derin bir şehir… Bu anlamda okuyucu, insan hikâyeleri aracılığıyla İstanbul’a da şahitlik edecek.”

Mario Levi
GİTMEYİ DEĞİL, KALMAYI SEÇEN KARAKTERLER…

“Bir Cuma Rüzgârı Kadıköy”, tek bir cuma günü sabahın erken saatlerinden gece geç saatlere kadar Kadıköy’ün farklı hikâyelerine doğru bizleri bir yolculuğa çıkarıyor. Farklı yaş, inanç ve dinlere sahip bu insanlar, hayata aynı semtten ama bambaşka pencerelerden bakıyor. Mario Levi, şöyle anlatıyor kitapta yer alan karakterleri: “Okuyucu bir yandan yaşlanmış eski bir kemancının hayatına tanıklık ederken, öte yandan 50’li yaşlarda işini kaybetmiş bir bankacının yaşadığı bunalımı görüyor. Diğer taraftan, yaşlanmış ve ordudan atılmış bir deniz subayına dönüyor gözler, oradan da Bursa’dan İstanbul’a gelmiş genç bir kadının hayata tutunma çabası… Daha ötede bir dövmeciyi tanıştırıyorum sizlerle, yönümüzü biraz çevirince işinde başarılı olmuş ama kızıyla problemlerini bir türlü aşamayan bir kadının hayatına tanıklık ediyorsunuz. Farklı statüde olan bu insanlar, yaralarını sarmak için sıkı sıkı tutunuyor hayata. Hiçbiri yaşam mücadelesinden kaçmış ve kaybetmiş karakterler değil. Hayata tutunuyor ve kendilerini var etmek için bir çaba gösteriyorlar. Bazen de kendileri için o kadar anlamlı işler yapıyorlar ki, bu yaralarıyla yaşamayı da öğreniyorlar. Kısacası gitmeyi değil, kalmayı seçmişler.”

“KADIKÖY’DE KOZMOPOLİT BİR YAPI HÂKİM”

Kendisini bir Kadıköy aşığı olarak tanımlayan Mario Levi’ye göre; “Kadıköy topyekûn aydın bir semt… Gerçek Kadıköylüleri kesinlikle aydın insanlar olarak tanımlıyorum. Ve ayrıca Kadıköy’e gelenler de bu havaya uyum sağlıyor. Uyum içinde olmayıp, burayı sevmeyenin gelmesi de mümkün değil zaten. ‘Kadıköylü olmak’ diye tabir edilen bir Kadıköylülük kimliği var kesinlikle. Aydın, duyarlı ve hatta romantik insanlar Kadıköylüler… Tüm bu özelliklerde Kadıköy’ün eski bir yerleşim yeri olmasının ve kozmopolit yapısının da payı oldukça büyük. Farklı inanç ve görüşteki birçok insanı bağrında taşıyabilmiş. İstanbul’un bugün en aydın semtleri ve ilçeleri, geçmişinde mutlaka kozmopolit bir yapı olan bölgelerdir. Şişli, Beşiktaş ve Beyoğlu’nu da bu anlamda örnek gösterebiliriz.”

Bir Cuma Rüzgarı Kadıköy
“KÜLTÜR-SANAT FAALİYETLERİ DAHA DA ARTMALI”

Kadıköy’de son yıllarda giderek artan kültür-sanat faaliyetlerini de değerlendiren Levi, bu anlamda dergimize şunları aktarıyor: “Kadıköy’de çok fazla kültür-sanat faaliyeti var ve bence dahası da olmalı. Çünkü Kadıköy bunu kaldırır. Bildiğim kadarıyla bugünlerde irili ufaklı 50’den fazla tiyatro topluluğu bulunuyor. Tiyatronun uzun bir kriz sürecinin ardından yeniden Kadıköy’de canlandığını görmek beni mutlu ediyor. Bunun yanında çok fazla sanat galerileri ve kitap kafeler açıldı. Hepsi önemli gelişmeler… Festival sayıları daha da artabilir. Kadıköylüler olarak yenilikleri merakla bekliyoruz.”

“BİZ BİR GÖÇ ÜLKESİYİZ”

Diğer taraftan yepyeni bir kitap dizisine daha başlayan Mario Levi, bu yeni kitabında 16. yüzyılda İspanya’dan İstanbul’a göçü anlatıyor. “Çok seviyoruz biz göç hikâyelerini değil mi?” diye giriyorum araya, “Evet” diyor Levi: “Seviyoruz, çünkü biz bir göç ülkesiyiz. İstanbul’da üç kuşaktır yaşayan her ailenin tarihinde mutlaka bir göç hikâyesi vardır. Kafkasya, Rumeli, Anadolu hiç fark etmez. Başka bir yere ait olan insanlar, İstanbul’a girdi yüzyıllar boyunca. Hâlâ da devam ediyor bu süreç. Tarihe baktığımızda İstanbul sadece Türkiye’den değil, dünyanın birçok ülkesindeki insanları kabul ederek bağrına bastı. Bu yüzden göç hikâyelerini seviyoruz, ruhlarımıza hitap ediyor. Mesela bugünlerde çok sayıda Suriyeli göçmeni ağırlıyoruz. Yıllar sonra da onların hikâyelerini yazacak birileri mutlaka çıkacaktır.”

“BİR TEK İSTANBUL YOK”

Son olarak İstanbul kent kimliğini konuşuyoruz. “Herkesin biraz kafası karışık bu konuda malum, İstanbul’un da dâhil” diyor ve bırakıyorum sözü Mario Levi’ye: “İstanbul’un kafasının karışık olmasının temel nedeni, bir tek İstanbul’un olmaması. İstanbul diye bir şehir var, evet ama içine girdiğinizde birden çok İstanbul olduğunu görüyorsunuz. Her semtte de bambaşka dünyalar var. Bugün artık homojen bir İstanbul kimliğinden bahsetmek hiç kolay değil. Bu sebeple şartları çok fazla zorlamamak gerektiği kanaatindeyim. Farklılıkları olumsuz olarak değerlendirmiyorum ama bana kalırsa güzel bu yapı… Herkes kendisine uygun hayat görüşü, siyasi yapısı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak bazı semtleri seviyor ve oralarda kendine bir yaşam kuruyor. Benim aşık olduğum İstanbul’un en güzel semti olarak nitelendirdiğim Kadıköy’ü sevmeyenler çok. Ben de Fatih’i sevmiyorum mesela. Saygılı olmak lazım… Bunun yanında yeni İstanbul’u da bir türlü sevemiyorum. Hani şu büyük büyük plazaların dikildiği yeni semtler… Mecbur olmadıkça yaşamam sanırım oralarda. İşte İstanbul’un kafası bu yüzden çok karışık, böyle de devam edecek gibi gözüküyor.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/mario-leviden-bir-cuma-ruzgari-kadikoy/feed/ 0
Kadıköy’e yeni bir soluk: [mecra] salon https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/ https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/#respond Wed, 12 Jun 2019 11:45:22 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52167 Kadıköy’de 2017’de kapılarını açan [mecra], semtte nefes alınabilecek yeni katını kullanıma sunuyor: [mecra] salon

21 Haziran Cuma akşamı düzenlenecek açılış partisiyle ilk yaşına “merhaba” diyecek olan [mecra] salon, sağladığı alanla birlikte misafirlerine çeşitli performans, parti, atölye, söyleşi, gösterim ile sergileri keşfetme ve hayata geçirme olanağı verecek.

[mecra] salon; Enes Alba, Ömer Tevfik Erten, Ali Murat Gali, Ekin Keser ve Özgürcan Taşçı’nın katılacağı “Salon w./ Proud & Pride” isimli karma sergiyle saat 20.00’de kapısını açacak. Sergi ile kokteyl devam ederken Barış Demirel ve Stiff Wiles’ın akustik performanslarının olacağı açılış gecesi, [mecra] teras’ta “Summer Night Sessions” partisiyle devam edecek.

[mecra]
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoye-yeni-bir-soluk-mecra-salon/feed/ 0
Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği’nden Yaz Konseri https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/ https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/#respond Tue, 11 Jun 2019 18:21:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52133 Anadolu Yakası’nın müzik kültürüne renk katmayı 25 yıldır sürdüren Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, muhteşem bir Yaz Konseri verdi. Ataşehir Kültür Merkezi’nde 10 Haziran Pazartesi akşamı gerçekleşen konseri 500’den fazla davetli izledi. Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği’nin Çağdaş Suseven yönetimindeki Türk Sanat Müziği Korosu’nun performansı, izleyenler tarafından son derece başarılı bulundu.

SELAMİ ŞAHİN, HALİL KARADUMAN ŞARKILARI…

Sunuculuğunu düzgün Türkçesi ile Emine Şanlı’nın yaptığı gecenin konsepti, Selami Şahin ve Halil Karaduman şarkıları üzerineydi. Çağdaş Suseven yönetimindeki Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nu oluşturan üyeler, bireysel ve ikili düetler şeklinde sahne alarak performanslarını sergiledi.

Arif Şanlı Musiki Derneği
KONUK SANATÇI MURAT SEÇKİN…

Türk Sanat Müziği’nin bir başka başarılı ismi Murat Seçkin, gecede konuk sanatçı olarak sahne aldı ve iki şarkı seslendirdi. Seçkin’in seslendirdiği ikinci şarkı, “Ben Senin Değerini Gittiğinde Anladım” adını taşıyordu. Bu şarkıyı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiğini açıklayan sanatçı, “O’nu özellikle bugünlerde ne çok arıyoruz” şeklinde konuştu.

ÇAĞDAŞ SUSEVEN ÜÇ ŞARKI SESLENDİRDİ…

Yaklaşık üç saat süren konserin sonunda Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’nu yöneten Çağdaş Suseven, konukların ısrarına dayanamayarak üç şarkı seslendirdi. Suseven, uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve konserin ardından saatler gece yarısını gösterdiğinde ilk kez YouTube ve radyoalarda yayınlanmaya başlayacak olan “Leyla” isimli şarkısı için yaptığı remix çalışmayı ise seslendirmedi.

çağdaş suseven
Dr. Arif Şanlı, gecede yaptığı konuşmada “Bu konserin gerçekleşmesinde büyük katkıları olan sanatçımız Çağdaş Suseven’e, özeveriyle çalışan müzisyenlerimize ve koristlerimize teşekkür ederim. Fakat en büyük teşekkürüm, bizlerin sizlerle buluşmasını sağlayan Ataşehir Belediyesi’nedir. Onlar bu alanları tahsis etmeseler, sizlerle bu buluşmayı sağlayamayacaktık” ifadelerini kullandı…
Dr. Arif Şanlı, konuklarla tek tek ilgilenerek özellikle ev hanımlarının müzikle uğraşmaları tavsiyesinde bulundu. Aralarında Hatice Bozkurt’un da yer aldığı Mithat Paşa Meslek Lisesi mezunlarından oluşan bir grup, gelecek dönem Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu’na katılma kararı aldıklarını açıkladılar…

]]>
https://www.kadikoylife.com/dr-arif-sanli-musiki-derneginden-yaz-konseri/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nden yeni yapıt: İKL BÜLTEN https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/#respond Tue, 11 Jun 2019 13:25:54 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52146 İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı kapanırken dahi çalışmaya hız kesmeden devam ediyor. Eğitsel kulüp çalışanları, öğretmenleri Nusret Karaca rehberliğinde okul kütüphanesinde toplanarak yıl boyu gerçekleştirdikleri çalışmaları değerlendi.

Kulüp son olarak, üyelerinden 12-B sınıfı öğrencileri Duygu Sargıner, Rümeysa Sezdirmez ve Eda Yendi’nin projesini hayata geçirdi. “İKL BÜLTEN”; sanat, edebiyat, bilim, tarih, spor gibi konularla dopdolu bir içeriğe sahip. Basın Yayın ve İletişim Kulübü ayrıca, “Okulumuzun Tarihçesi” adlı çalışmasını da kaynaklar göstererek güncelledi ve tekrar çoğalttı.

Kadıköy Lisesi
İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim Kulübü, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı kapanırken dahi çalışmaya hız kesmeden devam ediyor…
]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinden-yeni-yapit-ikl-bulten/feed/ 0
Murat Seçkin: Atam gittiğinde anladım! https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/ https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/#respond Tue, 11 Jun 2019 08:32:46 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52140 Türk Sanat Müziği’nin güçlü seslerinden Murat Seçkin, geçtiğimiz akşam Ataşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleşen bir konsere konuk sanatçı olarak katıldı. Çağdaş Suseven yönetimindeki Dr. Arif Şanlı Musiki Derneği Türk Sanat Müziği Korosu, Yaz Konseri için yaklaşık 500 davetlinin karşısına çıktı. Konserin ortalarında Çağdaş Suseven’in Murat Seçkin’i anons ederek sahneye davet etmesiyle iki şarkı seslendiren sanatçı, konuklardan büyük alkış aldı.

Arif Şanlı Musiki Derneği

Özellikle ikinci şarkısını Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e ithaf ettiğini dile getiren Murat Seçkin; “Bugünlerde O’na ne çok ihtiyacımız var. Her ortamda O’nu ne çok arıyoruz” dedi. Koristlerle birlikte konukların da büyük bir coşkuyla eşlik ettiği şarkının sözleri şöyle başlıyor: “Aşkımız ne güzeldi, gittiğinde anladım. Pişmanlıklar faydasız, gittiğinde anladım. Seni çok sevdiğimi, kalbimdeki yerini, sen gittiğinde anladım.”

16 HAZİRAN’DA TÜRKAN SAYLAN’DA…

Şarkının tekrarını isteyen konuklara bir mesaj veren Seçkin; “Çok isterdim ancak ben buraya misafir olarak geldim. 16 Haziran’da Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde özel bir konserimiz var. Kızıltoprak Musiki Derneği olarak ‘Yeşilçam’dan Nostaljiye’ başlığını taşıyan bu konserde hep birlikte seslendireceğiz. Hepiniz davetlimsiniz” açıklamasında bulundu.

murat Seçkin
]]>
https://www.kadikoylife.com/murat-seckin-atam-gittiginde-anladim/feed/ 0
Mahmut Muhtar Paşa köşkü direniyor https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/ https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/#comments Mon, 10 Jun 2019 17:14:15 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52123 Moda’daki Gazi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü, 19. yüzyıldan günümüze kalan tarihi bir miras… 1957’de Kadıköy Kız Lisesi olarak eğitim ve öğretime kapılarını açan ve çevrede “Mermer Konak” olarak da bilinen köşk, uzun süredir harap bir halde restore edilmeyi bekliyor.

Kadıköy’ün önemli simge yapılarından biri olan Mahmut Muhtar Paşa Köşkü‘nün acil olarak restorasyonu isteniyor. Bugünlerde 145 yaşında olan bina için restorasyon kararı alınmış, fakat gerekli çalışmaların tamamlanmış olmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçilememişti. Şimdilerde aynı bahçedeki ayrı bir binada, İstanbul Kadıköy Lisesi olarak eğitim ve öğretime devam ediliyor.

Mahmut Muhtar Paşa
SESİMİZİ DUYAN YOK MU?

Okulun tarih öğretmeni ve araştırmacı-yazar Nusret Karaca, tarihi Mahmut Muhtar Paşa Köşkü’nün korunmasına ilişkin Kadıköy Life Dergisi’ne şu açıklamalarda bulundu: “Artık söz, yazı, hiçbir şey fayda etmiyor. Her gün önünden geçen, uzun yıllardır bu tarihi binanın içinde yer aldığı kurumda görev yapan bir eğitimci, tarihçi ve yazar olarak haykırıyorum; sesimizi duyan, yazımızı okuyan yok mu? İlgili ve yetkililer neredesiniz?!”

Mahmut Muhtar Paşa
]]>
https://www.kadikoylife.com/mahmut-muhtar-pasa-kosku-direniyor/feed/ 1
Saint-Joseph’ten Petit Pain Günü kutlaması https://www.kadikoylife.com/saint-josephten-petit-pain-gunu-kutlamasi/ https://www.kadikoylife.com/saint-josephten-petit-pain-gunu-kutlamasi/#respond Sun, 09 Jun 2019 21:15:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52100 Kökleri 1841 yılına kadar uzanan ve Kadıköy’ün önemli değerleri arasında gösterilen Saint-Joseph Fransız Lisesi, Petit Pain Günü’nü kutladı. Okulun geleneksel etkinliklerinden biri olan ve Saint-Joseph’liler Derneği tarafından düzenlenen Petit Pain Günü, her yıl mezuniyet töreni öncesinde okul bahçesinde gerçekleşiyor.

ÇİKOLATALI EKMEK…

Öğrenciler tarafından “çikolatalı ekmek” anlamı yüklenen Petit Pain’in oluşumu da hayli ilginç. Okulda eğitim gören öğrencilerin enerjileri tükenmek üzereyken onlara destek olmak ve hayatlarına renk katmak amacıyla 1970’li yıllara kadar sürdürülen uygulama, öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılanarak dikkatleri çekmiş.

ESKİ VE YENİ MEZUNLAR KATILDI… 

Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde 9 Haziran Pazar günü organize edilen etkinliğe, okulun eski ve yeni mezunlarından oluşan büyük bir grup katıldı. Okulun 2009 mezunları arasında yer alan Alize, Petit Pain Günü’ne seslendirdiği Fransızca şarkılarla büyük renk kattı. Tech Drone League tarafından drone’ların uçurulduğu buluşmada, üç Saint-Joseph’li DJ de gün boyu çaldı. Katılımcılar arasında, Saint-Joseph’ten başarıyla mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi’nde Nükleer Enerji Mühendisliği eğitimi alan Erhan Altunay da vardı. Şimdilerde mitoloji ve paganizm konuları hayatının vazgeçilmez tarafını oluşturan Altunay’a, özellikle yeni mezunlar büyük ilgi gösterdi.

TÜM ZAMANLARIN EN BAŞARILI ÖĞRENCİSİ…

Petit Pain Günü’ne katılanlar arasında, okulun tarihine adını altın harflerle yazdıran isimler de yer aldı. Kadıköy Life Dergisi objektiflerinin bir araya getirdiği bu isimlerden biri Tahsin Burcuoğlu idi. Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği yanında, büyükelçilik başta olmak üzere tam 35 yıl  Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan Burcuoğlu’nun esas özelliği, okulun not ortalaması en yüksek öğrencisi olmasıydı. Diğer isimler ise, 1968 yılında basketbolda Türkiye Şampiyonluğu’nu kazandıran Süleyman Özmen, Dimitri Stayanof, Edip Bibioğlu, Ferdi Tunçman, Rüveyda Bibioğlu, Şafak Bibioğlu ve Mehmet Özdeniz olarak yansıdı.

Saint-Joseph Fransız Lisesi’nden 2009 yılında başarıyla mezun olan Alize, Petit Pain Günü’ne şarkıları ile renk kattı. Seslendirdiği Fransızca şarkılar ile konuklara renkli dakikalar yaşatan Alize’yi, ailesi ve o dönemde görev yapan öğretmenleri de izledi. Onu tebrik ederek kutlayanlar arasında, Türk Sanat Müziği Sanatçısı Çağdaş da vardı…
Lale Bekyel, Nabi Danacı, Nuran Danacı, Alize ve Konca Gezer…
Saint-Joseph’in Petit Pain Günü’nde, Kadıköy Life Dergisi olarak geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da stand açtık. Eski ve yeni mezunları yayınlarımız ile buluşturmanın yanında, Kadıköy’ün renkli isimleriyle söyleşiler yapma fırsatı da bulduk. Yakında “Leyla” isimli şarkısı için yeni single çıkaracak olan Çağdaş ve ünlü fotoğraf sanatçısı Bülent Uluçay, bu isimlerden sadece ikisiydi. Canan Toprakkaya, Özlem Aksu, Kadir Toprakkaya, Bülent Uluçay ve Çağdaş Suseven…
Buket Özgör, Nevzat Özgör, Gürhan Tekiner, Muzaffer Rasim Dokur, Nükhet Arpacı, Burcu Arpacı, İffet Aksu ve Emre Karakartal… 
Petit Pain
]]>
https://www.kadikoylife.com/saint-josephten-petit-pain-gunu-kutlamasi/feed/ 0
Irmak Okulları’nın acı kaybı https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinin-aci-kaybi/ https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinin-aci-kaybi/#respond Mon, 03 Jun 2019 22:01:07 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52096 Kadıköy’ün önde gelen eğitim kurumlarından Irmak Okulları’nın Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erdem Bektaş hayatını kaybetti. 1936 yılında Adapazarı’nda doğan Bektaş, 83 yaşındaydı.

EŞSİZ BİR EĞİTİM NEFERİ, TAM BİR ATATÜRKÇÜYDÜ…

Erdem Bektaş’ın vefat haberini sosyal medyada paylaşan Tufan Ömer Özgenler, şu ifadeleri kullandı: “Yüzlerce genç O’nun desteğiyle okudu, üniversiteli oldu. Eşsiz bir eğitim neferi, tam bir Atatürkçüydü. Huzur içinde yat Erdem Bektaş. Gençlik, Kültür ve Hizmet Vakfı ile Irmak Okulları’ndaki çocukların seni çok özleyecek. Biz de öyle…”

]]>
https://www.kadikoylife.com/irmak-okullarinin-aci-kaybi/feed/ 0
Kadıköylüler anlatacak, başkan dinleyecek! https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-anlatacak-baskan-dinleyecek/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-anlatacak-baskan-dinleyecek/#respond Mon, 03 Jun 2019 15:19:34 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52086 Kadıköy Gazetesi’nin merakla beklenen Haziran sayısı yayınlandı. Aynı zamanda “Bayram Özel Sayısı” olarak da yayınlanan gazete sayfalarında, her biri birbirinden ilginç haberler yer alıyor.

Kadıköy Gazetesi’nin manşet haberlerinden biri; “Kadıköylüler anlatacak, başkan dinleyecek” başlığını taşıyor. Haberin içeriğinde ise, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın Temmuz ayından itibaren Kadıköy’ün 21 mahallesinde “Mahalle Toplantıları” düzenleyerek, mahallelerin sorunlarını yerinde tespit edip çözüm arayacağına yer veriliyor.

şerdil dara odabaşı
HAYALLER ALAÇATI, HAYATLAR KURBAĞALIDERE…

Kadıköy Gazetesi’nin ikinci manşet haberinde; “Hayaller Alaçatı, hayatlar Kurbağalıdere” başlığı ile ıslah çalışmaları süren Kurbağalıdere kıyısındaki bir tekne sahibinin yaptığı çevre düzenlemesiyle minik bir Alaçatı yaratma hayali okurlara aktarılıyor.

KADIKÖY, RÖNESANS DÖNEMİNİ YAŞIYOR…

Gazetenin birinci sayfasında yer alan bir başka haberde ise, Pınar Baltacı’nın Kadıköy Life Dergisi adına Pelin Batu ile yaptığı söyleşinin ipuçları bulunuyor. Yeni kitabı “Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar” hakkında ayrıntılı bilgilerin yer aldığı röportajda Batu’nun Kadıköy için yorumu ise şöyle: “Kadıköy, kültür-sanat alanında bir anlamda Rönesans dönemini yaşıyor.”

Kadıköy Gazetesi
GÖZTEPE İSTASYONU KÜLTÜR MERKEZİ OLUYOR…

Kadıköylüleri, özellikle de Göztepelileri sevindirecek bir başka iyi haber de Göztepe İstasyonu için var gazete sayfalarında. Haberde, bundan birkaç yıl önce Göztepeli Sunay Akın’ın “Tarihi istasyonlar kültür merkezi yapılsın” önerisiyle gündeme gelen projenin ilk halkasında sona gelindiği paylaşılıyor.

GAZETE BAYİLERİNDE, SEÇKİN KİTABEVLERİNDE…

Kadıköy Gazetesi’ne gazete bayilerinin dışında Barker Kırtasiye’nin Göztepe, Selamiçeşme, Cemil Topuzlu ve Ethem Efendi mağazalarından; Mephisto Kitabevi, Nezih Kitabevi, Remzi Kitabevi ve Gergedan Kitabevi şubelerinden ulaşabilirsiniz.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyluler-anlatacak-baskan-dinleyecek/feed/ 0
İstanbul’un plajları 4 Haziran’da açılıyor https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/ https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/#respond Sat, 01 Jun 2019 21:40:44 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52078 İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Yakası’ndaki Caddebostan Plajları ile Avrupa Yakası’ndaki Güneş ve Menekşe Plajlarını 4 Haziran’da hizmete açacağını duyurdu. İBB’den yapılan yazılı açıklamada, İstanbulluların yaz süresince Caddebostan, Güneş ve Menekşe Plajlarında ağırlanacağı, haftanın yedi günü 08.00-19.00 saatleri arasında plajların hizmet vereceği belirtildi.

Can güvenliği ve sağlık konularında yüksek seviyede tedbir alındığı kaydedilen açıklamada, tüm plajların her hafta düzenli olarak deniz suyu temizlik oranı ölçümlerinin analiz edildiği ve gerekli ilaçlamalarının da yapıldığı bildirildi. Açıklamada, plajlarda hijyen ve sağlık açısından gün boyunca görevli personellerce temizlik işleri yürütüldüğü, güvenlik ve cankurtaran personeli sayesinde de gerekli tedbirler alındığı belirtilerek, İstanbul genelinde 515 kilo metrelik kıyı şeridi boyunca kıyı ve plaj temizliği yapıldığı vurgulandı.

DRONE KAMERALAR İBB PLAJLARINDA…

İBB İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı cankurtaran ekiplerinin, İBB plajları da dahil toplam 47 bin 800 metre uzunluğundaki 38 plajda gelişmiş teknolojik ekipmanlarla hizmet verdiği de aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi: “İBB, İstanbul’daki plajlarda 2 drone (insansız hava aracı), 35 jet-ski, 7 kurtarma botu, 2 amfibik kurtarma jeti (kara ve deniz aracı) 14 ATV aracı, 190 gözetleme kulesi ve 481 cankurtaran personeli ile hizmet veriyor. Belediye plajlarında soyunma konteynerleri, duş alanları ve şemsiyeler, günübirlik tatilcilerin hizmetine sunuluyor. Yiyecek ve içecek ihtiyacına çözüm sunan büfe ve kafeteryaların yer aldığı plajlarda şort, oyun topları, simit gibi deniz malzemeleri satışının yapıldığı çeşitli stantlar bulunuyor. Plajlarda, İstanbulluların keyif içerisinde bir gün geçirebilmeleri için yeşil alanlar, basketbol ve voleybol sahaları ile çeşitli spor aletlerinin bulunduğu sosyal yaşam alanları da yer alıyor.”

caddebostan plajı
CADDEBOSTAN PLAJLARI…

Caddebostan sahilinde toplam bin metre uzunluğunda 3 ayrı belediye plajı bulunuyor. Olası durumlara karşı zodyak kurtarma botu ve ambulansın hazır bekletildiği plajlarda gün boyunca müzik yayını yapılıyor. 450 metre uzunluğundaki Caddebostan 1 Plajı’nda 7 yaş ve üzeri için şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş ve WC alanlarının kulanım bedeli yetişkinler için 25 lira, öğrenciler içinse 12 lira olarak belirlendi. Plajdan ayrıca engelli vatandaşlar ile refakatçisi olan bir kişi, yine ücretsiz olarak yararlanabiliyor. 300 metre uzunluğundaki Caddebostan 2 Plajı ve 250 metre uzunluğundaki Caddebostan 3 Plajı ise ücretsiz olarak hizmet veriyor. Öte yandan, Menekşe ve Caddebostan 2-3 Plajlarında 10 lira ödeyerek, şezlong ve şemsiye kiralamanın da mümkün olduğu kaydedildi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbulun-plajlari-4-haziranda-aciliyor/feed/ 0
“Benim Komşum Tiyatro” mezunlarını verdi https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/ https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/#respond Thu, 30 May 2019 10:53:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52067 Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Tiyatroları Platformu işbirliğiyle gerçekleşen “Benim Komşum Tiyatro” programı, üçüncü dönem mezunlarını verdi. Programa katılan 240 mahalleliye, Barış Manço Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir törenle katılım belgeleri verildi.

Benim Komşum Tiyatro
500’ÜN ÜZERİNDE KİŞİ MEZUN OLDU…

Kadıköy’ün kültür-sanat politikalarına katkıda bulunmayı ve bilinçli bir seyirci oluşturmayı hedefleyen, 20 tiyatro grubunun katılımıyla hayata geçirilen “Benim Komşum Tiyatro” projesinden, 3 yılın sonunda toplam 555 kişi mezun oldu. Mahallelilerle tiyatroyu buluşturan projede tiyatronun nasıl doğduğu; tiyatronun dünü, yarını; dekorun, kostümün, ışığın, müziğin işlevi; bir oyuncunun hazırlığı gibi tiyatroya ilişkin konularda katılımcılara bilgi verildi ve tiyatronun farklı alanlarından sanatçılar seminerler düzenledi.

SAHNE HEYECANINI TECRÜBE ETTİLER…

Tiyatroların yerleşik mekânlarında gerçekleşen çalışmalarda komşular, sanatın ustalarını tanırken, ülkemizde perde açan tiyatroları da öğrendi. Seminer ve atölyelerle zenginleşen “Benim Komşum Tiyatro” çalışmaları, katılımcıların prova sürecini tecrübe etmeleri ve sahne heyecanını yaşamaları için ortaya koydukları bir ürünle son buldu.

]]>
https://www.kadikoylife.com/benim-komsum-tiyatro-mezunlarini-verdi/feed/ 0
Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/ https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/#respond Wed, 29 May 2019 19:30:27 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52053 Caddebostan sahilinin incisi kabul edilen ve halk arasında “Beyaz Köşk” olarak da bilinen Ragıp Paşa Köşkü çürümeye mi terk edildi? Beyazlığından eser kalmayan köşkün çevresinde de deformasyonun başladığını gören Kadıköylüler, “Ne oluyor?” sorusunu sormaya başladı.

AKASYA, İNCİR, MANOLYA AĞAÇLARI İÇİNDE…

Kadıköylülerin çok iyi bildiği, sahilyolu yapılmadan önce denizden tekne ile gezerken, şimdilerde ise sahil şeridinde yürürken hayranlıkla seyrettikleri köşk, bulunduğu koruluk içerisinde asırlık çam ağaçlarının yanı sıra akasya, incir ve manolya ağaçlarıyla da dikkat çekiyor. Köşkte oturan kiracıların bugüne kadar binaya hiç bakmadıklarını dile getiren çevre sakinleri; “Bu yapı Kadıköy’ün, özellikle de Caddebostan’ın en önemli simgelerinden biri. Titizlikle korunması gereken, hem tarihi hem de mimari bir şaheser!” yorumunda bulundu.

Ragıp Paşa Köşkü
RAGIP PAŞA KÖŞKÜ HAKKINDA…

Caddebostan Cemil Topuzlu Caddesi’nde yer alan köşk, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mabeyncisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı’nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a yaptırıldı. Yapımı 1906 yılında tamamlanan Ragıp Paşa Köşkü, büyük bir koruluk içinde yer alıyor.

KIRK BİN ALTINA YAPILDI…

Kadıköy’ün simgeleri arasında gösterilen Ragıp Paşa Köşkü, oldukça değişik bir mimari görüntüye sahip. Kırk bin altına mâl olduğu kayıtlarda yazılı olan köşkün tavanlarında eritilerek elde edilen altın varaklar kullanılmış, deniz tarafına ise bir kule yaptırılmış. Köşkün kara tarafına açılan çift kanatlı, büyük oymalı demir kapısının karşısında iki güzel bina inşa edilmiş. Bunlardan selamlık olarak kullanılan yapı son yıllarda yıkılmış, yerine apartmanlar yapılmış. Ancak yaverlerin oturması için yapılmış olan tek katlı taş bina, bugün hâlâ bütün güzelliğiyle yerinde durmakta.

Ragıp Sarıca Paşa Köşkü
KIZI TEVHİDE HANIM İÇİN DE KÖŞK YAPTIRDI…

Ragıp Paşa Köşkü’nün yanında ise, aynı korulukta Tevhide Hanım Köşkü bulunmakta. Tevhide Hanım, Ragıp Sarıca Paşa’nın kızı olup, onun köşkünü de Ragıp Paşa farklı bir mimari tarzda inşa ettirmiş. Altı dönümlük bir koruluk içerisindeki Ragıp Paşa Köşkü’nün bahçesinde uzun süredir yapılaşma sağlanması için etkin ve yetkin kişiler tarafından çalışmalar yapıldığı söylentileri ortalıkta dolaşmakta. Ancak, Kadıköy Belediyesi’nin internet sitesinden edinilen bilgiye göre koruluğun yer aldığı 119 parselin önemli bir kısmı “yerleşime uygun olmayan alan” sınırları içerisinde kalıyor ve anlaşıldığı kadarıyla parselde inşaat yapılması mümkün görülmüyor.

RODOS’A SÜRGÜN EDİLDİ…

Yıldız Sarayı’nın güvenilir bir mensubu olan Ragıp Paşa, devlet memuriyeti yanında ticaretle de uğraşmış; Beyoğlu’nda birbirine yakın Anadolu, Rumeli, Afrika Hanlarını yaptırmış, Umurca Rakı Fabrikası’nı kurmuş. 1908 Meşrutiyeti’nden sonra padişahın Selanik’te Alatini Köşkü’ne gönderilmesini takiben Rodos’a sürgün edilmiş, orada hastalanarak mide kanserine yakalanmış. Tedavi için İsviçre’ye giden Paşa, dönüşte çok yaşamamış ve 1920 yılında bu köşk içinde vefat etmiş. Paşa’nın ölümünden sonra yapı önce avukat İbrahim Ali Bey’e, daha sonra Sait Çiftçi’ye satılmış. Bir süre Yat Kulübü olarak kullanılan Ragıp Paşa Köşkü, 1. Dünya Savaşı yıllarında ise ordu tarafından İhtiyat Zabit Okulu ve hastane olarak hizmet verdi.

]]>
https://www.kadikoylife.com/ragip-pasa-kosku-curumeye-mi-terk-edildi/feed/ 0
Cengiz Korkut’tan iftar daveti https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkuttan-iftar-daveti/ https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkuttan-iftar-daveti/#respond Wed, 29 May 2019 18:54:02 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52048 Sosyal yaşamdaki etkinlikleriyle adı Kadıköy ile bütünleşen isimler arasında yer alan Tema Sigorta kurucularından Cengiz Korkut, özel bir iftar daveti verdi. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın da onur konuğu olarak katıldığı davet, iftar sonrasında sazlı sözlü eğlenceye dönüşerek, uzun yıllar konuşulacak bir geceye dönüştü.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Şendoğan Karadeli’nin seslendirdiği şarkılara konuklar da eşlik edince, bu buluşmaların sık sık tekrarlanması istendi. Kozyatağı Hayati Ocakbaşı’ndaki özel bölümde gerçekleşen buluşmaya Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Fahrettin Kayhan, Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Sadık Kayhan, Kadıköy ve Ataşehir Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.

ANAVATAN PARTİSİ KURUCULARI…

Gecenin en renkli tarafı ise, 1984-1994 yılları arasında Türkiye’nin kaderini değiştiren projelere imza atan Anavatan Partisi’nin kurucularının da buluşmaya katılması oldu. ANAP Kadıköy İlçe Başkanlığı görevinde bulunan Şeref Ekşi, o dönem meclis üyesi olarak görev yapan Özcan Dündar, Vedat Çakıroğlu, Yusuf Sürmen, Turan Kubat, Şevket Yıldız, Cengizhan Serter, Fikri Yılmaz, Metin Alkan, Neşe Canyurt, Güzin Gözberk, Melek Leventoğlu, Turan Ekşioğlu, Celal Kansu, Cevat Akova gibi isimler, o yılların anılarıyla dolu yolculuğa çıktı.

Cengiz Korkut
]]>
https://www.kadikoylife.com/cengiz-korkuttan-iftar-daveti/feed/ 0
Hayati Ocakbaşı iftarını mutlaka denemelisiniz https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-iftarini-mutlaka-denemelisiniz/ https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-iftarini-mutlaka-denemelisiniz/#respond Wed, 22 May 2019 21:54:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52015 Kozyatağı’nda Nida Kule arkasında bulunan özel lezzet noktası Hayati Ocakbaşı’nda, kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedebileceğinizi bir kez daha hatırlatıyoruz. Diğer zamanlarda farkı belli olan mekân, iftar sofrasında da hayli iddialı. Özellikle açık büfe tatlı-meyve servisindeki cezbedici seçenekler, kontrolünüzü kaybetmenize davetiye çıkarıyor. Biz denedik, sizlerin de mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz…

Mekanda Efektif Gümrükleme’nin geleneksel iftar buluşmasını internet haber portalımız için görüntüledik. Bu yıl beşinci defa bir araya geldiklerini ve bundan çok memnun olduklarını dile getiren Efektif Gümrükleme Genel Müdürü Ekin Kalenderoğlu’ndan, Kadıköy Life Dergisi için bir de özel röportaj sözü aldık. Atilla Bülent Ercan, Erdal Günbeyi, Anıl Bıyıklıoğlu, Bahar Kandemir, Rahime Tutum, Tuğba Karabulut, Zülfiye Çoker, Ekin Kalemdaroğlu, Ümit Can, Gökhan Payir ve Ersin Zorlu…
Toyzz Shop İnsan Kaynakları Departmanı çalışanlarından Hilal Erdinç ve Ece Kılıç, Ramazan ayı başlar başlamaz karar verdikleri Hayati Ocakbaşı iftarını geçtiğimiz akşam gerçekleştirmiş olmanın keyfini, 9 çeşit tatlı setinden aldıkları örneklerin hepsini de test ederek çıkardılar. Hemen karşı masada bulunan diyet uzmanı bir tanıdığımız ise “İş yerleri İzmit’te, eğer yürüyerek gidebilirlerse sorun olmaz” yorumunda bulundu…
Hayati Ocakbaşı’nın müdavimleri arasında yer alan EUBSA Genel Müdür Yardımcısı Sinem Çolak, bu defa yakın arkadaşı Neslihan Zennure Erzurumlu’yu konuk olarak mekânda ağırladı…
Hayati Ocakbaşı
Dillere destan olan Hayati Ocakbaşı iftarını biz de yaşamak istedik ve Kadıköy Life Ailesi olarak mekânın lezzetlerini test ettikten sonra hak verdik. Cenay Toprakkaya, Canan Toprakkaya, Gökçe Özdüven, Emrah Özdüven ve Kadir Toprakkaya…
Hayati Ocakbaşı’nda kuruluşu 1953 olan Kozyatağı Şükran Karabelli İlkokulu’nun da iftar buluşmasına denk geldik. Okul Müdürü İsmet Sancak’ın ev sahipliği yaptığı buluşmada öğretmenler ve idareciler; “Önümüzdeki günlerde başlayacak olan tatil dönemi öncesi bu buluşma iyi geldi” dedi. Öğretmenler arasında daha önce sayfalarımıza konuk olan Esin Elüstün ile Nesrin Kayıran da vardı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/hayati-ocakbasi-iftarini-mutlaka-denemelisiniz/feed/ 0
Kozyatağı Kültür Merkezi’nde solistler geçidi https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/ https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/#respond Wed, 22 May 2019 20:27:05 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=52003 Kozyatağı Kültür Merkezi Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi, geçtiğimiz akşam Lions 118-Y İstanbul Anadolu Yakası Yönetim Çevresi Federasyonu Başkanı Ertuğrul Yıldız’ın önderliğinde muhteşem bir konsere ev sahipliği yaptı. Şef İlter Burak Kalay yönetimindeki koronun performansı beğeniyle karşılanırken, gecede adeta solistler geçici yaşandı.

Konserin en renkli anlarından biri, solistlerden Öznur Şimşek’in sürpriz yaparak Ertuğrul Yıldız ile düet yapması oldu. Ses tonunun naifliğiyle Sezen Aksu’yu andıran Şimşek, daha sonra “Belalım” şarkısını seslendirerek tüm salonda alkış tufanı estirdi. Dinleyiciler, Kozyatağı Kültür Merkezi‘nden ruhlarını müzik ziyafetiyle doyurarak ayrıldı.

Kozyatağı Kültür Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kozyatagi-kultur-merkezinde-solistler-gecidi/feed/ 0
Müzisyen Volkan Kirpik’in korosu Kadıköy’de! https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/ https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/#respond Wed, 22 May 2019 15:32:59 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51991 Müziğe çok küçük yaşlarda babasının teşvikiyle ud çalarak başlayan müzisyen Volkan Kirpik, bugünlerde mesleğine profesyonel olarak devam ediyor. Hobi olarak başladığı müziğin konservatuvara kabul edilmesinin ardından işi haline geldiğini ifade eden Kirpik; “Uzun süredir öğretmen olarak çalıştım ama şu sıralarda sadece Moda’daki müzik dershanemde dersler veriyorum. Bunun yanında müzik, hayatımın büyük bir kısmını kaplıyor. Koro çalışmalarım ve sahne hayatım devam ediyor” dedi.

Volkan Kirpik
“ÖĞRENCİLERİMİ ŞARKI SEÇİMLERİNDE ÖZGÜR BIRAKIYORUM”

İşini severek yaptığını belirten sanatçı; “Ama şanslıyım ki işim de beni çok seviyor. 14 yaşımda kanun çalmaya başladım. Bugün birçok müzik aletini çalabilsem de profesyonel olarak ud ve kanun çalıyorum. Bir de şu sıralar Kadıköy Belediyesi desteğinde bir koro çalışmamız var. Koroya katılmak isteyenler, belediyemiz aracılığı ile bizimle iletişime geçebilir. Herhangi bir sınava tabii tutulmadan, sadece heyecan ve yeterli istek olması halinde koroma katılabilirler. Unutmasınlar ki aslında hiç kimsenin sesi kötü değil, sadece yanlış şekilde söylüyorlar. Öğrenmek için de cesaretli olmaları gerekiyor. Ben çalışmalar sırasında öğrencilerimi bir hayli özgür bırakıyorum. İstedikleri parçaları bana sunuyorlar ve en uygun olana birlikte karar veriyoruz. Böylelikle çok farklı türde parçaların olduğu, birleştirici bir çalışma oluyor” şeklinde konuştu.

Volkan Kirpik
KONSER 29 MAYIS’TA!

Müziğin evrenselliğine de vurgu yapan Volkan Kirpik; “Yeni dönemde farklı dillerdeki parçaları da koromuz bünyesine almak istiyoruz. Koro çalışmalarımızda öne çıkan bir diğer detay da çalışmalarımıza çok değerli müzisyenlerin katılıyor olması. Arkadaşlarım koroya destek sunmak adına derslerimizde kendi müzik aletleri ile bulunuyor. Ben de kendi korom dışında Anadolu Yakası’ndaki neredeyse bütün korolara kanunla eşlik ediyorum. Bu dayanışma, koroya katılan arkadaşlar için de nitelikli bir deneyim oluyor. Konserimiz ise 29 Mayıs tarihinde Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde olacak. Tüm Kadıköylü müzikseverleri bekleriz” diyerek sözlerini noktaladı. Koro konserlerinde ara ara kendi enstrümantal performanslarını da sergileyen Müzisyen Volkan Kirpik, önümüzdeki eylül ayı içerisinde ilk enstrümantal albümünü çıkarmaya hazırlanıyor.

]]>
https://www.kadikoylife.com/muzisyen-volkan-kirpikin-korosu-kadikoyde/feed/ 0
Söğütlüçeşme gar oluyor, yeşil alan betonlaşıyor! https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/ https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/#respond Wed, 22 May 2019 14:18:40 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51982 İstanbul’un ana ulaşım hatları olan metrobüs, Marmaray ve hızlı trenin kesiştiği Söğütlüçeşme, gar olarak düzenleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan plana göre, alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecek. Kadıköy Belediyesi, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirterek, bölgedeki yeşil dokunun da betonlaşacağı uyarısında bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kadıköy Söğütlüçeşme‘de bulunan 65 bin 370 metrekare gar alanına ticari amaçlı ve yolcuların diğer ihtiyaçlarını karşılama gerekçesiyle yapılaşma plan tadilatı yaparak, askıya çıkardı. Söz konusu alanda mevcut durumda demiryolu ve taşıt yollarının yanı sıra dere bandı ve dere ıslah hattı ile yeşil boş alanlar bulunuyor. Bakanlığın raporunda şu ifadeler yer aldı: “Planlama alanında yer alan ulaşım hatları, dere koruma bandı gibi ana fonksiyonlar korunmuş olup, gar sahasının çözümlenebilmesi için Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı fonksiyonu tanımlanmıştır. Toplu Taşım Gar Sahası Proje Alanı içerisinde sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları, yolcu ihtiyaçlarına yönelik ticari alanlar yer alacaktır.”

Söğütlüçeşme

PLAN RAPORU GERÇEKÇİ DEĞİL…

Kadıköylü inşaat mühendisi İbrahim Doğan ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamalada raporda belirtilen gerekçelerin bilimsel ve inandırıcı yanı olmadığını ifade ederek, şu açıklamalarda bulundu: “Zira raporun zemin etüdünde bu bölgenin zemin açısından yapılaşmaya uygunluğunun tartışılır olduğu, dere bandında olması ve taşkın koruma bandı gibi hususların yanı sıra yeraltı su seviyesinin yüzeye yakın olduğu açıkça belirtilmiştir. Ayrıca, plan değişikliği yapılan bu alanda olası bir depremde zeminde sıvılaşmanın olacağı özellikle belirtilmiştir. Ayrıca söz konusu alanda ticari maksatlı olarak üretilen yapılar bölgeye yeni yapı yoğunluğu ve nüfus artışı getirecek, böylece yeni trafik sorunları ve diğer sorunları da birlikte getirecektir. Bölgede yolcuların ihtiyacını karşılayacak yakın mesafede bölge esnafının ticari alanları ve dinlenme amaçlı yerler vardır ve yeterlidir.

BÖLGEYE YAPILACAK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK…

Netice itibarı ile plan değişikliği ile yapılmak istenen yurttaşların rahatlıkla yolculuk yapması değil, orada bulunan boş alanları yapılaşmaya açarak yandaşlara rant sağlamaktır. Zira, bölgede ve özellikle istasyon çevresinde boş alana ihtiyaç vardır. Araç ve toplu taşıma trafiğinin yoğun olduğu bu alanda bu yoğunlukta yapı inşa etmek çılgınlıktır ve bölgeye yapılacak en büyük kötülüktür.”

]]>
https://www.kadikoylife.com/sogutlucesme-gar-oluyor-yesil-alan-betonlasiyor/feed/ 0
ZİÇEV’den Kozyatağı’nda Bahar Şenliği https://www.kadikoylife.com/zicevden-kozyataginda-bahar-senligi/ https://www.kadikoylife.com/zicevden-kozyataginda-bahar-senligi/#respond Wed, 22 May 2019 13:21:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51968 Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) yararına organize edilen Bahar Şenliği büyük ilgi gördü. Kozyatağı Kriton Curi Parkı’nda gerçekleşen şenlik, özellikle çevre sakinlerinin beğenisiyle karşılandı.

18-19 Mayıs 2019 tarihlerinde düzenlenen şenlikte, doğal ürünler ve özgün el sanatlarından oluşan eserler sergilendi. Satışlardan elde edilen gelirin büyük kısmı, ZİÇEV yararına kullanılmak üzere vakfa aktarıldı.

35 YILDIR AKTİF…

Türkiye genelinde 14 şubesi bulunan derneğin genel merkezi Ankara’da olmasına rağmen, Ümraniye’de yer alan İstanbul Şubesi tam 35 yıldır çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Şenlik boyunca ZİÇEV’e gönül verenlerle buluştuklarını dile getiren ZİÇEV İstanbul Şubesi Başkanı Şua Eriç, Kadıköy Life Dergisi’ne yaptığı açıklamada “İki gün boyunca öğrencilerimizin becerilerini ziyaretçilerimizle paylaşmış olmaktan büyük mutluluk duyduk. Ayrıca ziyaretçilerimizi takı tasarımları, giyecek ve yiyeceklerden oluşan el yapımı ürünlerle buluşturduk. İmza günleri, söyleşiler, folklor gösterileri gibi etkinlikler yaptık. İnşallah gelecek yıl yine aynı yerde daha yaygın aktiviteler eşliğinde katılımcılarımızla birlikte olmayı planlıyoruz” dedi.

ZİÇEV
ZİÇEV’in Bahar Şenliği’ne ürettiği takı tasarımlarıyla destek veren Acıbadem Hastanesi doktorlarından Dr. Asuman Aytar; “Benim için en büyük mutluluk, onların yaşamlarına renk katmak ve katkıda bulunmaktı” dedi…
Şua Eriç, İnci Cengiz, Beyhan Alper, Ayşim Akurgal ve Alican Eser…
]]>
https://www.kadikoylife.com/zicevden-kozyataginda-bahar-senligi/feed/ 0
Tepe Nautilus’ta Evde Bahar Günleri https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-evde-bahar-gunleri/ https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-evde-bahar-gunleri/#respond Wed, 22 May 2019 10:02:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51969 Tepe Nautilus, 24-26 Mayıs tarihleri arasında Evde Bahar Günleri’ne ev sahipliği yapıyor. Üç gün sürecek Evde Bahar Günleri, Tepe Nautilus ziyaretçilerini ev, dekorasyon ve beyaz eşya mağazalarındaki indirimler, editörün seçimleri, yaratıcı yetişkin atölyeleri ve Özge Ulusoy’un dekorasyon trendlerini anlatacağı keyifli bir söyleşi ile buluşturuyor. Tepe Nautilus’un Instagram hesabı üzerinden yapılacak yarışmayı kazanan bir kişi ise 1.000 liralık hediye çekinin sahibi oluyor.

Bu bahar evini yenilemek isteyenler, 24-26 Mayıs tarihleri arasında Tepe Nautilus Evde Bahar Günleri’nde buluşuyor. Editörün seçimleri, indirimler ve yetişkin atölyelerinden yararlanma imkânı sunan Evde Bahar Günleri, üç gün boyunca Tepe Nautilus ziyaretçilerini bekliyor. Evde Bahar Günleri’nde avantajlı kampanya ve indirimlerden yararlanacak ziyaretçiler, dekoratif ürünlerin tasarlanacağı yaratıcı atölyelere de katılma imkânı buluyor. 24 Mayıs’ta “Ahşap Saat Yapımı” ile başlayan atölyeler, 25 Mayıs tarihinde “Kuru Çiçeklerden Vintage Plak Yapımı” ve 26 Mayıs tarihinde “Saksı Boyama Atölyesi” ile devam edecek.

özge ulusoy
ÖZGE ULUSOY İLE KEYİFLİ BİR SOHBET…

Evde Bahar Günleri kapsamında Tepe Nautilus’un Instagram hesabı üzerinden favori yaz stilini yansıtan dekorasyon fotoğraflarını #tepenautilusxmcmaison ve #tepenautilusileyazstilim hashtagleriyle paylaşanlar arasından seçilecek şanslı kişi, 1.000 liralık hediye çekinin de sahibi olacak. 25 Mayıs Cumartesi günü ise Özge Ulusoy, ziyaretçilerle birlikte 2019’un ev dekorasyon trendleri, yeni dönem aksesuarlar ve ev düzenleme yaklaşımları hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirecek.

ATÖLYELER ÜCRETSİZ…

Tepe Nautilus, birbirinden avantajlı indirim ve kampanyaları, yaratıcı yetişkin atölyeleri ve söyleşileriyle üç gün boyunca dolu dolu geçecek Evde Bahar Günleri’ne tüm ziyaretçilerini bekliyor. Ücretsiz olarak ziyaretçilerin katılabileceği atölyeler, 20 kişilik kontenjanla günde iki seans olarak gerçekleşecek.

Tepe Nautilus
]]>
https://www.kadikoylife.com/tepe-nautilusta-evde-bahar-gunleri/feed/ 0
Sonsuz Döngü Sergisi, Büyük Kulüp’te açıldı https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/ https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/#respond Tue, 21 May 2019 12:48:26 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51960 Ressam Hafize Elibollar Ortaç’ın 9. kişisel resim sergisi “Sonsuz Döngü”, Büyük Kulüp’te düzenlenen kokteyl ile ziyarete açıldı. Sergiye sanatçının dostları, Tatbiki Güzel Sanatlar’dan okul arkadaşları, sanatseverler ve basın mensupları yoğun ilgi gösterdi. Ortaç’ın 37 eserinin yer aldığı sergi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar gezilebilecek.

Sanat yazarı, gazeteci ve eleştirmen Abdülkadir Günyaz, Hafize Elibollar Ortaç’ın sergideki eserleri hakkında şunları söyledi: “Kadın ve nar! Sürprizlere açık iki yaşamsal öğe… Kadın, o müstesna fiziğinin dışında bir nice gizemi de kapsayan, tıpkı nar gibi bir nice çoğalımın da simgesi. Tüm bu tanımlar, Tatbiki Güzel Sanatlar kökenli sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın Büyük Kulüp’te 16 Mayıs 2019 tarihinde açılan sergisinin ana eksenini oluşturuyor. Bu resimlerde tabi ki sadece kadınlar binbir gizemli nar değil, fakat yaşamın tüm sevincini de öncelikle renklerinde ve anlatımında izlemek mümkün. Yaşam sevinci, sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın ana konseptini oluşturuyor diyebiliriz.”

SONSUZ DÖNGÜ…

Sergilenen eserlerinde “kadın ve nar” temasını işleyen sanatçı Hafize Elibollar Ortaç ise, varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” sergisini şöyle ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

TIPKI PARMAK İZİ GİBİ…

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar… Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

Büyük Kulüp
31 MAYIS’A KADAR GEZİLEBİLİR…

Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan (Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi) mezun olduuktan sonra İngiltere’de Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’ne misafir öğrenci olarak devam eden, Türkiye’ye döndükten sonra bir süre resim öğretmenliği yapıp, Maltepe’de kendi atölyesini kuran sanatçı Hafize Elibollar Ortaç’ın sergisi, 31 Mayıs 2019 tarihine kadar Büyük Kulüp’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Tatbiki Güzel Sanatlar’dan dostları, Hafize Elibollar Ortaç’ı Büyük Kulüp’teki dokuzuncu kişisel sergisinde de yalnız bırakmadı…
Hafize Elibollar Ortaç
Kızı Sena Ortaç da bu özel gününde annesinin yanında yer aldı…
]]>
https://www.kadikoylife.com/sonsuz-dongu-sergisi-buyuk-kulupte-acildi/feed/ 0
Çevre Koleji, Milli Mücadele’nin 100. yılını coşkuyla kutladı https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/ https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/#respond Mon, 20 May 2019 20:57:50 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51945 Eğitim sektöründe 20 yılı aşkın tecrübesiyle Kadıköy’de dünya vatandaşı bireyler yetiştiren Çevre Koleji, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkış ruhunu, hem velilerine hem de bulunduğu ilçe sakinlerine doyasıya yaşattı.

Çevre Koleji idareci ve öğrencileri, 19 Mayıs Mahallesi’nde okuldan çıkıp Atatürk Caddesi’nde çok büyük bir katılımla yürüyüş gerçekleştirdikten sonra okul bahçesinde törene devam etti. Okul bandosu eşliğinde yapılan coşkulu yürüyüşe havadan polis helikopteri destek verirken, tören vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı.

PERFORMANSLAR GÖZ DOLDURDU…

19 Mayıs’ın 100. yılında Bandırma Gemisi olarak tasarlanan sahne platformu, velilerin beğenisiyle karşılandı. Okul öğrencisinin giydiği elbise ve makyaj ile at üstünde okul bahçesinde Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırması ise tüm izleyenleri duygulandırdı. Çevre Koleji Genel Müdürü Leyla Bilgin, “19 Mayıs’ın 100. yılı kutlu olsun” dedikten sonra Lise Müzik Grubu da canlı performansı ile göz doldurdu.

Yazı ve fotoğraflar: Bülent Uluçay / FOTO YURT

Çevre Koleji
]]>
https://www.kadikoylife.com/cevre-koleji-milli-mucadelenin-yuzuncu-yilini-coskuyla-kutladi/feed/ 0
Kadıköy’de karnaval gibi 19 Mayıs! https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-19-mayis/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-19-mayis/#respond Mon, 20 May 2019 14:38:20 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51922 Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yılı, Kadıköy’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Gün boyu süren etkinliklerin doruk noktasını ise, Bağdat Caddesi’nde gerçekleşen “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturdu. Kadıköy Life Dergisi Fotoğraf Editörü Emin Küçükserim’in objektifine yansıyan anlarda yüz binler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 19 Mayıs akşamı Bağdat Caddesi’nde “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile yürüdü.

19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın bu yılki adresi yine Kadıköy oldu. Gün boyu devam eden etkinlikler, saat 09:00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve okulların yer aldığı resmi törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

KALAMIŞ PARKI FESTİVAL ALANINA DÖNDÜ…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın merkez üssü Kalamış Atatürk Parkı oldu. Gün boyunca DJ performansı ile müziğin renklendirdiği etkinlikte, katılımcılar sportif aktivitelerle doyasıya eğlendi. Özellikle çocuklar için oyun aktiviteleri hazırlandı. Kaykay ve halk oyunları gösterilerinin yer aldığı etkinlikte; fileli bir sopa ve top ile oynanan, beyzbola benzeyen lakros sporu için de bir gösteri maçı düzenlendi.

PEDALLAR 100. YIL İÇİN DÖNDÜ…

19 Mayıs için bu yıl da her yıl olduğu gibi her yaştan yurttaş, yaklaşık 12 kilometrelik bisiklet turunda pedal çevirdi. Katılımcılar, “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile bisiklet sürdü. Saat 11.00’de Kalamış Atatürk Parkı’ndan başlayan bisiklet turu kapsamında Bağdat Caddesi’nde duran bisikletliler, 15’er metrelik Türk bayrağı ile birlikte Atatürk posteri açarak saygı duruşunda bulundu, ardından İstiklal Marşı’nı söylediler.

BAŞKAN ODABAŞI BİSİKLET SÜRDÜ…

Bisiklete binenler arasında, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve eşi Rojvan Odabaşı da vardı. Bu yıl beşinci kez düzenlenen bisiklet turuna, 7’den 70’e tüm bisiklet sürücüleri katıldı. Düdük sesleri eşliğinde bisiklet süren bisikletliler, hayli renkli görüntüler oluşturdu. Bireysel sürücülerin dışında Kadıköy’ün bisikletli bir kent olma kimliğine katkıda bulunan Bisikletli Ulaşım Platformu, Bisikletliler Derneği, Engelsiz Pedal Derneği, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Perşembe Akşamı Bisikletçileri, İstanbul Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü (İSBİDOS), 29 Ekim Bisikletçileri, Sahil Bisiklet Grubu, Cyclist gibi önemli bisiklet topluluklarına çağrı yapıldı. Bisiklet turu, yaklaşık iki saatlik sürüşün ardından yine Atatürk Parkı’nda son buldu. Sürüş sonrasında katılımcılar, sürüş boyunca bisikletlerinin ardına bağladıkları Türk bayrağı desenli balonları gökyüzüne bıraktı.

MOTOSİKLETLİLERDEN 1500 KİŞİLİK KONVOY..

19 Mayıs kutlamalarına, Türkiye Motosikletliler Platformu da 1500 kişilik bir konvoy ile katıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinden 19 Mayıs için gelen motosikletliler grubu, sabah saatlerinde sahilyolunda toplanıp, Suadiye Oteli önünden Bağdat Caddesi‘ne çıktı. Ardından da Cadde’yi boydan boya geçerek Kızıltoprak’tan çevreyoluna bağlandılar ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Edirnekapı Şehitliği’ne ulaşarak ülkemiz için kendilerini feda eden vatansever şehitlerimizi ziyaret ettiler.

BAĞDAT CADDESİ’NDE 100. YIL YÜRÜYÜŞÜ…

19 Mayıs etkinliklerinin doruk noktasını, Bağdat Caddesi’nde düzenlenen “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturdu. Yüz binlerce kişi, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle Bağdat Caddesi’nde yürüdü. Suadiye Işıklar’dan başlayacan yürüyüşe Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın yanı sıra CHP geçmiş dönem Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Kadıköy’e önemli hizmetlerde bulunan geçmiş dönem Belediye Başkanı Selami Öztürk de yer aldı.

19 Mayıs
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyde-karnaval-gibi-19-mayis/feed/ 0
Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nden yedinci sergi https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/ https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/#respond Mon, 20 May 2019 12:23:47 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51916 Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü, yedinci fotoğraf sergisini Caddebostan Kültür Merkezi’nde açtı. Beş yıldır Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle açılmış fotoğrafçılık kurslarından sertifikalarını alan kursiyerlerin çektiği fotoğraflar büyük ilgi gördü.

Çalışmalarını fotoğraf ve grafik eğitmeni Ahmet Tanju ile birlikte yürüten Fenerbahçe Gönüllüleri Fotoğrafçılık Kulübü’nün 35 katılımcısı tarafından çekilen 55 fotoğrafın yer aldığı serginin açılışına; Ersin Alok, İbrahim Zaman ve Ali Ethem Keskin gibi ünlü isimler de katıldı. Sergide portre, macro, abstract, creatif, stillife, manzara, gece ve uzun pozlamalardan oluşan çekimler dikkat çekti. Özellikle fotoğrafa gönül vermiş meraklılar tarafından dikkatlice incelenen çalışmalar için olumlu yorumlar yapıldı. Fotoğrafçılık Kulübü’nün sekizinci sergisinin eylül veya ekim ayında açılması bekleniyor.

Fenerbahçe Gönüllüleri
]]>
https://www.kadikoylife.com/fenerbahce-gonulluleri-fotografcilik-kulubuden-yedinci-sergi/feed/ 0
Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü, CKM’de sergi açtı https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/ https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/#respond Mon, 20 May 2019 11:32:14 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51909 Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü eğitmenleri Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm ile öğrencilerinin resim sergisi, Caddebostan Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu tarafından açılan sergi, 25 Mayıs 2019 tarihine kadar CKM’de ziyaret edilebilecek.

Resim Kulübü öğrencilerinin yanı sıra eğitmenler Tetiana Müsevitoğlu ve Çiğdem Aküzüm de sergide ikişer resim ile yer aldılar. Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde eğitim alan öğrencilerin resimlerine, eğitmenlerinin tekniklerinin yansıdığı görüldü.

Caddebostan Gönüllüleri
TETİANA MÜSEVİTOĞLU HAKKINDA…

2009 yılında Nesibe Müsevitoğlu’nun oğlu Serkan Müsevitoğlu ile evlenerek Türkiye’de yaşamaya başlayan genç kuşak sanatçılarından Eğitmen Tetiana Müsevitoğlu, 1986 yılında Ukrayna Kherson’da doğdu. Kiev Kültür ve Sanat İdari Personeli Devlet Akademisi’nden mezun oldu. 2008’de Çek Cumhuriyeti’nde University of West Bohemia fotoğraf bölümünde eğitim programını tamamladı. 2016-2018 yılları arasında Kiev Reklam Enstitüsü’nde grafik tasarım alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tetiana için İstanbul’da yeni bir yaşam sayfası açılmış, bir yandan dil öğrenirken; kişisel ve karma sergiler, magazin, kitap ve dergilerin kapak tasarım üzerine çalıştı. Yağlı boya, suluboya, karakalem, pastel gibi teknikler kullanan Tetiana’nın en sevdiği teknik, yağlı boya çalışmalarıdır. Yaptığı çalışmalarda akademik klasik resim eğitimi, kompozisyon, bileşimsel bütünlük ve renk zenginliği olarak yansımakta. Venüs Sanat Galerisi’nde, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüevi’nde resim atölyelerinde eğitmenlik yapmakta.

ÇİĞDEM AKÜZÜM HAKKINDA…

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nün diğer eğitmeni Çiğdem Aküzüm, 1977 yılında Kars’ta doğdu. Siyah Kalem Resim Atölyesi’nde desen dersleri aldıktan sonra, Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Resim Bölümü’nden 2013 yılında mezunu olup, 2017 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nde Pedegojik Formasyon eğitimini tamamladı. Kişisel ve karma sergiler ile sanatsal çalışmalarını sergileyen Çiğdem Aküzüm, grafik ve tasarım alanında da çalışmakta. Halen Caddebostan Gönüllüleri Resim Kulübü’nde yağlıboya eğitimleri vermekte ve çocuklara yönelik resim çalışmaları da yapmakta.

]]>
https://www.kadikoylife.com/caddebostan-gonulluleri-resim-kulubu-ckmde-sergi-acti/feed/ 0
Bağdat Caddesi Derneği iftarda buluştu https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-iftarda-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-iftarda-bulustu/#respond Sun, 19 May 2019 15:58:55 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51886 Kuruluş çalışmaları geçtiğimiz ay tamamlanan ve Kadıköylülerin çok şey beklediği Bağdat Caddesi Derneği, ilk buluşmasını gerçekleştirdi. Bostancı Tavacı Recep Usta’da iftar programı şeklinde düzenlenen etkinliğe 120 davetli katıldı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı’nın da katılanlar arasında yer adlığı iftar davetinde bir konuşma yapan Bağdat Caddesi Derneği Başkan Ali Güvenç Kiraz; “Bağdat Caddesi, Kadıköylü olmak bir ayrıcalıktır sözünün vücut bulduğu yerdir. Bizler bu bölgede yaşayanlar, sanatçılar, iş adamları, yazarlar olarak ona hak ettiği değeri yeniden kazandırmak, hatta daha da ötesine geçmek adına bu derneği kurduk. Sizlerden gelecek fikirlere de hep açık olacağız. Değerli desteklerinizi bekliyoruz” dedi.

“HEP BİRLİKTE SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Kiraz’dan sonra söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı da yaptığı konuşmada Bağdat Caddesi’nin bundan 5-6 yıl önce dünyanın en önemli alışveriş caddeleri arasında yer aldığını, son zamanlarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu özelliğinden hızla uzaklaştığını dile getirerek, Cadde’ye hep birlikte sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

“TÜM TARAFLARIN FEDAKÂRLIK YAPMASI GEREKİYOR”

Kadıköy Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çeyiz ile birlikte bir sunum da yapan Odabaşı; “Sorunlar o kadar farklı boyutlarda ki, çözüm için tüm tarafların fedakârlık yapması, özveride bulunması gerekiyor. Örneğin, kaldırımların kenarlarına dikilen babalar yayalar için engel teşkil ediyor. Bunları kaldırdığımızda ise hemen otoparka dönüşüyor. Esnafımızın imara aykırı çıkıntıları da bir başka sorun. Fakat burası bizim vitrinimiz, en güzel ve en doğru şekilde değerlendirmeliyiz. Bağdat Caddesi Derneği’nin bu yolda çaba harcayacağına yürekten inanıyorum” ifadelerini kullandı.

*Bağdat Caddesi Derneği’nin çalışmaları ve Cadde için geliştireceği projeleri Kadıköy Life Dergisi sayfalarında, internet haber portallarımızda sizlerle paylaşacağız. Bizi takip edin, Kadıköy’den ve Bağdat Caddesi’nden habersiz kalmayın…

Bağdat Caddesi Derneği
Bağdat Caddesi Derneği’nin iftar davetine; Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kadıköy Belediye Meclisi Başkanı Sait Yılmaz, Meclis Üyeleri Mesut Kösedağı ve Arif Kızılyalın ile birlikte Kentsel Tasarım Müdürü Mukadder Çeyiz ve Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu da katıldı…
Bağdat Caddesi Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz, Kadıköy Belediye Başkanı Av. Şerdil Dara Odabaşı ve AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu…
Derneğin konukları arasında TV programcıları, radyocular, bebek alışveriş koçları ve psikologlar da vardı. Didar Üstün, Pelin Akgün, Elmas Çakar, Ferda Saraçoğlu ve Gizem Kösoğlu Yılmaz…
Bağdat Caddesi Derneği’ne sanatçılarımızdan da büyük destek verileceği, her ortamda dile getiriliyor. Davete katılanlar arasında yer alan “Çukur” dizisinin iki ünlü ismi Barış Kılıç ve Erkan Avcı, “Her zaman yanınızda olacağız” mesajı verdiler…
Davetin konukları arasında biz de vardık. Derneğin başkan yardımcılığını yürüten aile dostumuz Tolga Şahlıoğlu ve Cumhuriyet Gazetesi Spor Servisi yöneticilerinden, bu dönem Kadıköy Belediyesi Meclis Üyesi seçilen Arif Kızılyalın ile aynı masayı paylaştık. Tolga Şahlıoğlu, Arif Kızılyalın, Şebnem Kızılyalın, Canan Toprakkaya ve Kadir Toprakkaya…
]]>
https://www.kadikoylife.com/bagdat-caddesi-dernegi-iftarda-bulustu/feed/ 0
İstanbul Kadıköy Lisesi’nde 19 Mayıs şöleni https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-19-mayis-soleni/ https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-19-mayis-soleni/#respond Sun, 19 May 2019 14:48:30 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51869 Mustafa Kemal’in Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlattığı gündür 19 Mayıs… Halkıyla bütünleşerek kurtuluş mücadelesini gerçekleştiren, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Anadolu’ya ayak basışının 100. yılı…

Bu anlamlı günde Moda’daki İstanbul Kadıköy Lisesi de görkemli bir şölene imza attı. Konuşmalar, şiirler, türküler, şarkılar eşliğinde tam bir bayram havasında geçen törende İstanbul Kadıköy Lisesi öğretmenlerinden oluşan Öğretmenler Korosu, söylediği parçalarla güne çok farklı bir anlam yükledi. Bu arada Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti’nden Aziz Şasa, Samsun’a deniz yoluyla giden arkadaşlarıyla canlı bir bağlantı kurdu. Etkinlikte, Haydarpaşa Folklor Eğitim Merkezi’nin gösterisi büyük ilgiyle izlendi.

İstanbul Kadıköy Lisesi Basın Yayın ve İletişim kulübü de hazırladığı “Atatürk Şiirleri” adlı kitapçığı öğrencilere dağıttı ve bir de “100. Yıl Panosu” hazırladı. Ayrıca, Kültür ve Edebiyat Kulübü’nün düzenlediği 19 Mayıs konulu kompozisyon yarışmasında derece alan öğrencilere, İstanbul Kadıköy Lisesi Edebiyat Öğretmeni Mustafa Sağlık tarafından ödülleri verildi. Bu sene yapılan sınıflar arası spor turnuvalarında dereceye giren öğrencilere ve okul öğretmenlerine de ödülleri ve plaketleri verildi.

19 Mayıs

Fotoğraflar: Fatih Yalçın & Miray Özdemir

]]>
https://www.kadikoylife.com/istanbul-kadikoy-lisesinde-19-mayis-soleni/feed/ 0
100. yıla Bağdat Caddesi’nde coşkulu kutlama https://www.kadikoylife.com/yuzuncu-yila-bagdat-caddesinde-coskulu-kutlama/ https://www.kadikoylife.com/yuzuncu-yila-bagdat-caddesinde-coskulu-kutlama/#respond Sun, 19 May 2019 13:59:58 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51859 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşları ile birlikte 19 Mayıs 1919’da kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a çıkışı ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Hassasiyetlerimizin daha fazla olduğu bugünlerde ise, bazı bölgelerde daha bir farklı kutlanıyor. Bu yerlerin başında tabi ki Kadıköy geliyor. Kadıköy Life derginizin kapak konusu yaparak sayfalarına taşıdığı “Kadıköy’de İngiliz İşgali Yılları” ve İzmir’in işgaline ilk tepki hareketinin Haydarpaşalılar tarafından Kadıköy’den başlatıldığını hatırladığımızda, bunun aynı zamanda bir misyon olduğunu da paylaşmak isteriz.

Bugün sabahın erken saatlerinde başlayan 19 Mayıs kutlamaları gün boyunca, hatta geceyarısına kadar sürecek. Kutlamalara, Türkiye Motosikletliler Platformu da 1500 kişilik bir konvoy ile katıldı. Türkiye’nin pek çok bölgesinden 19 Mayıs için gelen motosikletliler grubu, sabah saatlerinde sahilyolunda toplanıp, Suadiye Oteli önünden Bağdat Caddesi‘ne çıktı. Ardından da Cadde’yi boydan boya geçerek Kızıltoprak’tan çevreyoluna bağlandılar ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçip, Edirnekapı Şehitliği’ne ulaşarak ülkemiz için kendilerini feda eden vatansever şehitlerimizi ziyaret ettiler.

Türkiye Motosikletliler Platformu’na Türk Polis Teşkilatı güvenlik desteği sağlarken, İstanbul Motorize Arama Kurtarma Ekibi (İSMAK) ile Bisikletçiler Grubu da destek verdi…

]]>
https://www.kadikoylife.com/yuzuncu-yila-bagdat-caddesinde-coskulu-kutlama/feed/ 0
SKAL Marmara, BOF Hotel iftarında buluştu https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-bof-hotel-iftarinda-bulustu/ https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-bof-hotel-iftarinda-bulustu/#comments Fri, 17 May 2019 13:19:09 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51851 SKAL International Marmara Kulübü’nün mayıs ayı buluşması, BOF Hotel’de iftar daveti şeklinde gerçekleşti. Otelin Genel Müdürü Oktay Sidar ve Satış Müdürü Nev Ortaç’ın ev sahipliklerinde düzenlenen buluşmaya, SKAL International Marmara Kulübü üyeleri katıldı.

Mert Okan

“SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

SKAL International Marmara Kulübü Başkanı Mert Okan, buluşmada yaptığı konuşmada şunları ifade etti: “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladığımız bu güzel günlerde geleceğe umutla bakıyoruz. SKAL International Marmara Kulübü olarak sosyal sorumluluk projelerimizi sürdürme yolunda çalışmalarımız devam etmekte. Geçtiğimiz ayki etkinliğimiz sırasında kitap satışlarından elde edilen gelirlerden, ihtiyaç sahibi engelli vatandaşlarımıza 5 adet engelli sandalyesi daha temin ettik.”

BOF Hotel
BOF Hotel’in bahçesi, buluşmanın konuklar tarafndan en çok tercih edilen tarafıydı. Canan Toprakkaya, Mert Okan, Trudi Özkök ve Nev Ortaç…
Etkinlikte alkışlar, BOF Hotel mutfağında hazırlanan karışık ızgaraya oldu. Osmanlı usülü döküm tava üzerinde iç pilav, çıtır patates, ızgara domates ve biberden oluşan menünün bir parçası için konuklar, mutfak şefine teşekkürlerini iletti…
]]>
https://www.kadikoylife.com/skal-marmara-bof-hotel-iftarinda-bulustu/feed/ 1
Saint-Joseph’lilerden etkinlik dolu mayıs ayı https://www.kadikoylife.com/saint-josephlilerden-etkinlik-dolu-mayis-ayi/ https://www.kadikoylife.com/saint-josephlilerden-etkinlik-dolu-mayis-ayi/#respond Fri, 17 May 2019 11:00:56 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51843 Saint-Joseph’liler Derneği, mayıs ayında birbirinden farklı etkinliklere imza atıyor. Tiyatro, konser ve söyleşi gibi alanlarda gerçekleştirilen etkinlikler, hem Kadıköy hem de Saint-Joseph ruhunu adeta yeniden canlandırıyor.

Etkinliklerin bir kısmı, Bahariye’nin gözde otellerinden Pasha’da gerçekleşecek. Saint-Joseph‘lilerin uğrak mekânlarından olan Pasha Otel, Araştırmacı-Yazar ve Mimar Arif Atılgan ile “Kadıköy’de Dünden Bugüne Sosyal Yaşam” etkinliğine de ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Etkinlik programı ise şu şekilde:

Saint-Joseph'liler
]]>
https://www.kadikoylife.com/saint-josephlilerden-etkinlik-dolu-mayis-ayi/feed/ 0
Sertaç Kayserilioğlu’ndan “19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi” https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/#respond Fri, 17 May 2019 09:10:52 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51828 Kurtuluş Savaşı başlangıcının 100. yıldönümü nedeniyle Kadıköy Life Dergisi’nde başlattığı “İşgalden Kurtuluşa 100. Yılında Kadıköy” adlı yazı dizisiyle gelecek kuşaklara önemli bir belgesel çalışma bırakan Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, tarihi ve son derece anlamlı bir sergiye daha imza attı.

19 MAYIS 100. YIL ÖZEL SERGİSİ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı öncesi organize edilen 19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi’nin açılışı, Ülker Stadyumu bünyesinde yer alan 1907 Tribünü Fuaye Alanı’nda yapıldı. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük, yönetim kurulu üyeleri ve davetlilerin katıldığı açılışta, “Koca Seyit” olarak bilinen Çanakkale Savaşı kahramanı Seyit Onbaşı’nın dördüncü kuşak torunu Ezgi Yıkar ile birlikte emekli subaylar da vardı.

“ATATÜRK’ÜN İZİNDE BİR SPOR KULÜBÜYÜZ”

Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonunda yer alan 1. Dünya Savaşı’na ait yüzlerce obje ve belgelerin yer aldığı serginin açılışında, Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Vefa Küçük ile Genel Sekreter Sevil Zeynep Becan de birer konuşma yaptı. Vefa Küçük, konuşmasında şunları ifade etti: “Kulübümüz, tüzüğümüzün 3. maddesinde de açıkça yazıldığı gibi Atatürk’ün izinde, onun ilke ve inkılapları doğrultusunda kuruluşundan bu yana faaliyet yapan, çizgisini değiştirmeyen bir spor kulübüdür. Dr. Sertaç Kayserilioğlu da hem kulübümüzün kuruluş amacını görevde olduğu ve olmadığı dönemlerde sonuna kadar destekleyen bir kişi, hem de Atatürk’ün izinde yürüyen değerli vatan evlatlarının içerisinde en önemli olan arkadaşlarımızdandır. Geçen yıl da 18 Mart Çanakkale Şehitleri ve Çanakkale Deniz Savaşları nedeniyle, Faruk Ilgaz Tesislerimizde onun şahsi eşyalarının olduğu sergiyi açmıştık. Cumhuriyetimizin kuruluşunun başlangıcı çeşitli vesilelerle daha eskilere dayansa dahi, resmi başlangıcımız tarihçilerin de bizlerin de hafızasında ve kalbinde olan Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışıdır. Samsun’a ayak basıp, Cumhuriyetimizin temellerinin ilk atıldığı günün 100. yılını kutlamak için buradayız.”

“19 MAYIS BİR UMUTTUR, İNANÇTIR, MÜCADELEDİR VE BİR BAŞLANGIÇTIR”

Küçük’ten sonra söz alan Sevil Zeynep Becan ise şunları söyledi: “Önümüzdeki pazar günü Kurtuluş Savaşımızın başlangıcının 100. yılını idrak edeceğiz. Bizler de binlerce şehit vererek kazanılmış olan istiklal ve demokrasi mücadelesinin eserlerini korumanın, zorluklara karşı birleşerek her zaman göğüs germek olduğunu; umudun, inancın ve mücadelenin başlangıcının 19 Mayıs günü olduğunu 100 yıl sonra idrak edeceğiz. 19 Mayıs’ın diğer bayramlar içerisinde ayrı bir yeri var. Diğer pek çok tarih bir sonuç iken 19 Mayıs bir umuttur, inançtır, mücadeledir ve bir başlangıçtır. Her türlü zorluğa ve olumsuzluğa rağmen, bambaşka bir kudretle yeni bir yola çıkmaktır. Milletimizin kurtuluşu için ateşin yakıldığı ilk gün olan 19 Mayıs 1919’un 100. yıldönümünde, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi şükran, rahmet ve saygıyla anıyoruz. Sporcuları, yöneticileri ve taraftarlarıyla hep birlikte ülkesinin onurunu ve değerlerini müdafaa etmeyi bildiğini defalarca göstermiş olan Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, kurtuluş mücadelemizin 100. yıldönümünde bu görevi nesilden nesile taşımanın kulübümüzün sorumluluklarından biri olduğunun idrakı içinde, taraftarlarımız ve halkımız için 19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi’ni gerçekleştiriyoruz. Bu sergi, Fenerbahçe Spor Kulübü Tarih ve Müze Arşiv Kurulu ile Fenerbahçe Çocuk ve Gençlik Kulübü’nün katkıları ve emekleriyle hazırlandı. Sergideki malzemeler ise, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı koleksiyonu dallarında uluslararası altın madalyanın sahibi büyük koleksiyoner Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu tarafından sağlandı.”

20-23 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA AÇIK OLACAK…

Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’ndeki “19 Mayıs 100. Yıl Özel Sergisi”, 20-23 Mayıs 2019 tarihlerinde saat 10.00-17.00 arasında tüm halkın ziyaretine açık olacak.

Yapılan açılış konuşmalarının ardından Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve davetlilere sergiyi gezdirerek, koleksiyonda bulunan eserler hakkında detaylı bilgi verdi…
Sergiye katılanlar arasında, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin de vardı. Tekin, en küçük oğlu Alp ile geldiği sergide konuklarla fotoğraf çektirdi…
Sergiye; Medicana Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, Medicana Kadıköy Hastanesi Genel Müdürü Dr. Gürsoy Yalçın Yıldırım, Fenerbahçe Üniveristesi Rektörü Ali Rıza Uslu da katıldı…
“1. Dünya Savaşı/Kurtuluş Savaşı Koleksiyonları” dalında uluslararası altın madalya ödülüne sahip Dr. R. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonuna ait yüzlerce savaş objesi ve belgelerin yer aldığı sergi için katılımcılar Kayseriloğlu’na teşekür etti…
Sertaç Kayserilioğlu
]]>
https://www.kadikoylife.com/sertac-kayserilioglundan-19-mayis-100-yil-ozel-sergisi/feed/ 0
Kadıköy Life yayınlandı https://www.kadikoylife.com/kadikoy-life-yayinlandi-8/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-life-yayinlandi-8/#respond Thu, 16 May 2019 20:29:49 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51816 Kadıköy Life Dergisi’nin Mayıs & Haziran 2019 sayısı bayilerde yerini aldı. Kadıköy’de İngiliz işgalinin 100. yılı nedeniyle başlattığımız dört sayılık özel çalışmanın üçüncüsü olan bu sayıda, sonrasında Haydarpaşa Lisesi’ne de ev sahipliği yapacak olan “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” ve Haydarpaşa’lıların muhteşem direniş hikâyesini sayfalarımıza taşıdık.

İŞGALDEN KURTULUŞA…

Aziz vatanımızın “İşgalden Kurtuluşa” geçirdiği evrelerin gelecek kuşaklara aktarılmasının Türk ulusuna ödenmesi gereken önce bir borç, sonra da ulvi bir görev olduğu sorumluluğundan yola çıkarak özel bir sayı daha hazırladık. Ünlü araştırmacı-yazar ve koleksiyoner R. Sertaç Kayserilioğlu tarafından Kadıköy Life Dergisi için kaleme alınan Haydarpaşa’lıların “Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane” Direnişi’ni mutlaka okumalısınız.

Kadıköy Life
KADIKÖY LIFE DERGİSİ’NE ULAŞABİLECEĞİNİZ ADRESLER…

Dijital olarak Turkcell Dergilik, Kitapyurdu, Magzter ile dMags.net platformlarından okuyabileceğiniz Kadıköy Life, ayrıca aşağıdaki adreslerde de sizleri bekliyor olacak: Remzi Kitabevi bütün şubeleri, Nezih Kitabevi bütün şubeleri, Mephisto Kitabevi, Gergedan Kitabevi, Tarihçi Kitabevi, BARKER Kırtasiye Göztepe, Selamiçeşme, Ethemefendi, Kozyatağı ve Cemil Topuzlu Şubeleri, Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir arasındaki tüm gazete satış noktaları, muhtarlıklar, benzin istasyonları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri…

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-life-yayinlandi-8/feed/ 0
Büyük Kulüp’te Hafize Elibollar Ortaç Sergisi https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/ https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/#respond Thu, 16 May 2019 08:17:34 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51808 Hafize Elibollar Ortaç’ın “Sonsuz Döngü” adlı resim sergisi, 16 Mayıs Perşembe günü Büyük Kulüp’te açılıyor. 31 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek serginin açılış kokteyli, 18 Mayıs Cumartesi günü 17.00-19.00 saatleri arasında yapılacak.

Sergilerinde uzun zamandır “nar” ögesini kullanan sanatçı, bu sergisinde ise varlığımızın gerçeği “Sonsuz Döngü” temasını işlemiş. Hafize Elibollar Ortaç, “Sonsuz Döngü” hakkında şunları ifade ediyor: “Varoluşumuzda doğum, yaşam ve ölüm, bu döngünün içinde sürer. Sonsuz döngünün içinde yaşam, kendini dünya kurulduğundan beri tekrar etmektedir. Nar; doğum, hayat, çocuk, bolluk, bereket ve ölümün simgesi olarak kullanılmıştır. İran, Urartu, Mezopotamya ve Ege kültüründe edebi kaynaklarda sıkça sözü geçer ve sembolik önemi ön plana çıkar. Narın üzerinden çok sayıda aşk şiiri yazılmıştır. Antik Mısır’da insanlar ölünce yaşamın tekrar etmesi umuduyla narla birlikte gömülürlermiş. Grek mitolojisinde tanrıçalarla özdeşleşmiştir. Rhea, Hera, Aphrodit’le bütünleşmiştir. Demeter ve Persephone ile de birlikte anılır.

Hafize Elibollar Ortaç

Nar ‘kan’ kırmızısıdır, kan yaşamı temsil eder. Bu simge, Titanlar tarafından yaralanan Dionysos’un kanından filizlendiğinin söylenceleri arasındadır. Nar, bu yönüyle ‘savaş kanı’nı simgelemektedir. Kadının üretkenliğinin de simgesidir nar. Bekaretin evlilikte kaybedilmesini simgeler. Kadını temsil eden narın içinde odacıklar, beyaz perdeyle bölünmüş bir aileyi simgelemektedir. Narın her bir tanesi, bir insan gibidir. Hiçbir tanesi diğerlerine benzememektedir. Tıpkı parmak izi gibi… Narın üzerine birçok efsane söylenmiştir. Estetik açıdan narın görselliği, zarafeti, her zaman insanda farklı duygu ve anlamlar yüklemiştir.”

HAFİZE ELİBOLLAR ORTAÇ HAKKINDA…

Hafize Elibollar Ortaç, 1959’da Erzurum’da doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Anasanat Dalı’ndan 1983’de mezun oldu. Prof. Ateş Arcasoy’un atölyesinde, daha sonra Yıldız Porselen’de dekor tasarım bölümünde çalıştı. Bozüyük Seramik Meslek Lisesi’nde seramik öğretmenliği yaptı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki sene Prof. Ercüment Tarcan’dan iç mimarlık eğitimi aldı. Bu süre içerisinde iç mimar Ahmet Kaleli’nin yanında çalıştı. Ardından resme yönelip, Maltepeli Ressamlar Grubu’na katıldı. Yedi yıl çalıştıktan sonra İngiltere’ye gitti. Hastings’te dil eğitimi ile birlikte resim çalışmalarına hız verdi. Hastings Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir yıl Prof. Tony Norman ve John Gott Atölyesi’nde misafir öğrenci olarak resim çalışmalarına devam etti. Türkiye’ye döndükten sonra resim ve seramik öğretmenliği yaptı. Üç yıl İstanbul Modern Sanatlar Müzesi Derneği’nin İstanbul Bölge Sorumlusu olarak çalıştı. Bu çalışma döneminde İstanbul, Mardin, Sinop ve Bodrum sergilerinin düzenlenmesinin organizasyonlarını yaptı. Görsav’da “Cam Tavanı Delen Kadınlar” sergisinin organizasyonunda çalıştı. Yurt içinde çeşitli çalıştaylarda yer aldı.

Hafize Elibollar Ortaç

Sanatçı Maltepe’de açtığı atölyede resim çalışmalarına devam etmekte. Hafize Elibollar Ortaç, bugüne kadar 7 kişisel sergi açtı ve 100’e yakın karma sergiye katıldı. Eserlerinden bazıları yurtiçi ve yurtdışında, özellikle de İngiltere, Fransa, Belçika, Yunanistan, Japonya, Çin ve Almanya’da özel koleksiyonlarda bulunmakta. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), Modern Sanatlar Müzesi Derneği, Görsel Sanatlar Vakfı (GÖRSAV), Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği (BRHD) üyesidir.

]]>
https://www.kadikoylife.com/buyuk-kulupte-hafize-elibollar-ortac-sergisi/feed/ 0
Kadıköy Halk Eğitim’den Ramazan’a özel konser https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/#respond Wed, 15 May 2019 13:12:57 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51794 Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin yoğun ilgi gören kursları arasında yer alan Tasavvuf Musikisi’nin kursiyerleri, Ramazan ayına özel bir etkinlik gerçekleştirdi. Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde Şef Fulya Soyata yönetiminde düzenlenen konsere Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır, Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan, Ak Parti Kadıköy İlçe Başkan Yardımcısı Cafer Tanrıkulu, şube müdürleri, Halk Eğitim Merkezi müdürleri, öğretmen ve kursiyerler katıldı.

Programda Kadıköy Müftülüğü/Türkiye Diyanet Vakfı’nca yürütülen Afrika’ya yardım kampanyasına verilen destek nedeniyle, Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Koro Şefi Fulya Soyata’ya teşekkür plaketi takdim edildi. Yunus Emre, Mevlana, Pir Sultan Abdal, IV. Murat, Kutbi Dede, Ali Ufku Bey gibi değerli besteâarların eserlerine yer verilen etkinlikte Kurum Müdürü Hülya Narsap, Tasavvuf Musikisi kurslarına dair şunları aktardı:

İZLEYENLERDEN TAM NOT ALDILAR…

“Bu senenin başında Kadıköy Halk Eğitim Merkezimizde başlattığımız Tasavvuf Musikisi kurslarındaki kursiyerlerimiz çok isteklilerdi. Öğretmenlerimizin TRT, İTÜ Devlet Konservatuvarı ve akademik geçmişi sayesinde kursiyerlerimiz kısa sürede çok yol kat etti. Grubun ilk konserini Şeb-i Aruz törenleri kapsamında Konya’da veren arkadaşlarımız, izleyenlerden tam not almıştı. Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Sadık Aslan da konser sonrasında ‘Beklediğimin üstünde bir performansla her yerde bizi temsil edecek bir koromuz var artık’ demişti. Konserin beğenilmesinden sonraki ilk davet Üsküdar Belediyesi’nden geldi. Grup, eylül ayı içerisinde Üsküdar Cumba Sanat Şenliği’nde yeni bir konser daha vermeye hazırlanıyor.”

Kadıköy Müftülüğü/Türkiye Diyanet Vakfı’nca yürütülen Afrika’ya yardım kampanyasına verilen destek nedeniyle, Kadıköy Müftüsü Mahmut Çakır tarafından Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Müdürü Hülya Narsap ve Koro Şefi Fulya Soyata’ya teşekkür plaketi takdim edildi…
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-halk-egitimden-ramazana-ozel-konser/feed/ 0
Kadıköy, 19 Mayıs’a hazır! https://www.kadikoylife.com/kadikoy-19-mayisa-hazir/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-19-mayisa-hazir/#respond Wed, 15 May 2019 11:00:18 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51789 Kadıköy Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlatmak için Samsun’a çıkışının 100. yılını coşkuyla kutlayacak. Gün boyu sürecek etkinliklerin doruk noktasını, Bağdat Caddesi’nde gerçekleşecek “100. Yıl Yürüyüşü” oluşturacak. Yüz binler, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle 19 Mayıs akşamı Bağdat Caddesi’nde “Her Şey Çok Güzel Olacak” mesajları ile yürüyecek.

100. YIL BİSİKLET TURU…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu, Kadıköy’de bisiklet turu ile başlayacak. Bu yıl da her yıl olduğu gibi her yaştan yurttaş, yaklaşık 12 kilometrelik bisiklet turunda pedal çevirecek. Tur, saat 11.00’de Kalamış Atatürk Parkı’ndan başlayarak aynı noktada son bulacak.

19 Mayıs
KALAMIŞ PARKI, BAYRAMIN ADRESİ OLACAK…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın merkez üssü Kalamış Atatürk Parkı olacak. DJ performansı ile renklenecek etkinlikte katılımcılar saat 11.00’den itibaren sportif aktiviteler, trambolin, tırmanma duvarı gibi etkinliklerle günün tadını çıkaracak.

19 Mayıs
BAĞDAT CADDESİ’NDE 100. YIL YÜRÜYÜŞÜ…

19 Mayıs’ta İstanbul’un kalbi Kadıköy Bağdat Caddesi’nde atacak. Milli Mücadele’nin 100. yılında Bağdat Caddesi’nde yüz binlerce kişi, ellerinde bayraklar ve Atatürk posterleriyle yürüyecek. Yürüyüş, saat 18:00’de Suadiye Işıklar’dan başlayacak.

KALAMIŞ VE YOĞURTÇU PARKI’NDA MAÇ İZLEME KEYFİ…

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın son etkinliği, Euro League 2019 Final Four maçları olacak. Final Four final maçı ile üçüncülük maçlarını hep birlikte izlemek için Kalamış ve Yoğurtçu Parkı’na dev ekranlar yerleştirilecek.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-19-mayisa-hazir/feed/ 0
Yardımlaşmayı öğrenmek için Fikirtepelilere iftar yemeği dağıttılar https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/ https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/#respond Wed, 15 May 2019 10:26:53 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51786 Marmara Üniversitesi “Topluma Hizmet” yüksek lisans öğrencileri, Türkiye’nin profesyonel ilk Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu’nun önderliğinde 13 Mayıs Pazartesi günü Fikirtepeli halka iftar yemeği dağıtarak, yardımlaşma duygusunu uygulamalı olarak öğrendi. 30 öğrenci, evden çıkamayan yaşlı ve hastaların evlerine yemek götürürken, Fikirtepe Yeni Cami’nin önünde de aynı zamanda mahalleliye iftar yemeği dağıttılar.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2019 yılını “Gönüllülük Yılı” ilan etmesiyle daha da anlam kazanan gönüllülük kavramı üzerine üniversitelerde de eğitimler veriliyor. Uzun zamandır “Topluma Hizmet” adı altında Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans dersi verilirken, dersin öğrencileri de öğrendiklerini uyguluyor. Bu anlamda Türkiye’nin ilk Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, 30 öğrencisine gönüllüğü daha iyi anlatabilmek, Ramazan ayıyla birlikte daha da anlam kazanan yardımlaşma duygusunu onlara yaşatabilmek için 13 Mayıs Pazartesi günü öğrencileri Fikirtepelilerle bir araya getirdi. Ramazan duygusunun maneviyatına uygun olarak öğrenciler, Fikirtepe Yeni Cami’nin önünden mahalleliye iftar yemeği dağıttı. Evden çıkamayan yaşlıların, hastaların ise bizzat evlerine giderek yiyecekleri verdiler.

ŞENLİK SOFRASI GİBİ…

Gönüllülük Eğitmeni ve Yazar İnal Aydınoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Ramazan’ın rahmetini ve bereketini paylaşabilmek için bu camide toplandık. Fikirtepe, Kadıköy’ün ekonomik düzey olarak en altta kalan bölgesiydi. Burada halkımızla birlikte olmak, bir gönül birliğine ulaşabilmek, Ramazan’ın güzelliğini dostlarımızla birlikte paylaşabilmek istedik. Bunun için de Marmara Üniversitesi’nde ders verdiğim ‘Topluma Hizmet’ öğrencileri, mahalle halkına hizmet etmek üzere cami avlusuna geldi. 25’i aşkın öğrencim var. Çünkü onlar gönüllülük dersi okuyor, topluma hizmet etme dersi görüyorlar. Kendilerine bir görgü, bir eğitim alanı olarak seçtiler. Ben de onların varlığından, burada bulunmalarından, halkımızla birlikte olmalarından, onlara ikramda bulunmalarından, onların gönüllerini almalarından, aynı masada birlikte olmalarından büyük bir mutluluk duyuyorum. Böylece Ramazan’ın güzelliğini içimizde daha yakından hissediyoruz. Bereketi gönlümüzde daha yakından hissediyoruz. Bu bir yemek sofrası değil, şenlik sofrası gibi. Mahalleli gruplar halinde geliyor. Hem mahalleli kendi arasında bütünleşiyor, hem de bizim öğrencilerimiz onlarla birlikte olmanın sevincini ve kıvancını yaşıyor.”

“DAHA ÇOK İNSANA HİZMET İÇİN BURADAYIZ”

Öğrenciler adına açıklama yapan, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde Sosyal Yardımlaşma Kulübü Başkanı Hakan Avinç ise; “Bu dersi aldıktan sonra bakış açımız ve çevreye duyarlılığımız çok değişti. Kulüp olarak Fikirtepeli arkadaşlarımızın durumunu göz önünde bulundurarak, onlara nasıl faydalı bir şey sunarız derken böyle bir organizasyonda yer alma kararını verdik. Şu an hem kendi sınıfımdan hem de kulübümden bir sürü arkadaşım burada. Umarım herkes için iyi olmuştur. İşi biz organize ettik ama finans noktasında bize destek olan tüm kurumlara ve özellikle hocamız İnal Bey’e teşekkür ediyoruz. Her zaman bizim ve kulübümüzün bir destekçisi oldu. Kulüp olarak aynı zamanda sosyal medya hesabımız üzerinden bize yazan herkese yardımcı olmaya çalışıyoruz. Daha çok insana hizmet etmek için buradayız” derken, insanların yüzündeki gülümsemeyi görünce yardımlaşmanın önemini bir kez daha anladıklarını vurguladı. İftara katılanlar da gençlerin böyle bir organizasyonda yer almalarından büyük mutluluk duyduklarını ifade ederken, her zaman onların iyiliksever ve yardımsever olmalarını istediler. Öğrencilerin mahalleliye iftar yemeği dağıtımı sonrasında öğrenciler ve mahalleli hep birlikte iftar açtılar.

]]>
https://www.kadikoylife.com/yardimlasmayi-ogrenmek-icin-fikirtepelilere-iftar-yemegi-dagittilar/feed/ 0
Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması sona erdi https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/ https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/#respond Tue, 14 May 2019 21:10:50 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51776 Kadıköy Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Türk Sanat Müziği Beste (Şarkı) Yarışması’nın 18.’si, Caddebostan Kültür Merkezi Büyük Salon’da çok sayıda sanatçı ve izleyicinin katılımı ile gerçekleştirildi. Yarışma hakkında bilgi veren Kadıköy Belediyesi Gönüllü Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Nesibe Müsevitoğlu, şunları ifade etti:

“Yarışmamıza her yıl olduğu gibi bu yıl da Türk müziği bestekârları büyük ilgi gösterdi. Ülkemizin birçok bölgesinden yarışmamıza gönderilen eserler arasından şartname kurallarına uygun 327 eser, konusunda duayen bestekârlardan oluşan ön eleme jüri üyelerimiz Hasan Esen, Mahmut Oğul, Necip Gülses tarafından titizlikle değerlendirildi ve 13 eser yarı finale bırakıldı. Ülkemizdeki sayılı yarışmalardan biri olan Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması‘nın bu yıl da gerçekleşmesine destek veren Belediye Başkanımız Sayın Şerdil Dara Odabaşı’na, yarışmamıza katılan tüm yarışmacılarımıza, jüri üyelerimize sonsuz teşekkürler eder, finalistlerimize başarılar dileriz.”

Kadıköy Belediyesi Türk Sanat Müziği Beste Yarışması
JÜRİ VE İZLEYİCİ BİRİNCİSİ AYNI BESTE OLDU…

Bestekârları ya da ünlü ses sanatçılarının sazlar eşliğinde yorumladıkları 13 eser, Türkiye’nin tanınmış duayen bestekârları Bilge Özgen, Cengizhan Sönmez, Göksel Baktagir, Hasan Esen, Hüsnü Üstün, Mahmut Oğul, Mehmet Özkaya, Necip Gülses, Zeynettin Maraş’ın yer aldığı final jürisi tarafından titizlikle değerlendirildi ve ilk üç derece belirlendi. Jürinin değerlendirmesi sırasında Türk müziğinin sevilen sanatçısı Melda Kuyucu Kılıç da muhteşem bir konser verdi. Programında bestekâr jüri üyelerinin eserlerine de yer veren Kuyucu’ya, bestekârlar ve izleyiciler de katılarak büyük bir koro oluşturdular. Ayrıca gecede salonda bulunan izleyicilere dağıtılan anket formları ile izleyici birincisi seçilerek, özel ödül ile ödüllendirildi. Jüri ve izleyici birincisinin aynı eser olması, izleyiciler tarafından büyük takdir gördü. Jüri heyeti de seçimlerinin ne kadar doğru olduğunun tescilini izleyicinin yapmasından büyük mutluluk duydu.

DERECEYE GİRENLER BELİRLENDİ…

Yarışmaya Bursa’dan katılan, sözleri Esin Şenkal’a, bestesi Salih Berkmen’e ait, Salih Taşkın’ın yorumladığı nihavend şarkı “Sen Yoksun” isimli eser, izleyici ve jüri birincisi olurken; İstanbul Kadıköy’den yarışmaya katılan, sözleri Sevinç Atan’a, bestesi Burhan Atik’e ait, bestekârının kendisinin yorumladığı kürdilihicazkâr şarkı “Son Mektubumu Aldın mı Bilmem” isimli eser ikinci; Ankara’dan katılan, sözleri İbrahim Taşdemir’e, bestesi Murat Demirhan’a ait, bestecisinin kendisinin yorumladığı nihavend şarkı “Şimdi Huzur Zamanı” üçüncü oldu.

ÖDÜL VE PLAKETLER TAKDİM EDİLDİ…

Gecenin sonunda Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı adına teşekkür plaketleri, Nesibe Müsevitoğlu tarafından jüri üyelerine, sunucuya, konuk sanatçı Melda Kuyucu Kılıç’a, mansiyon alan yarışmacılara, ilk üç dereceye girenlere takdim edildi. Ayrıca ilk üç derecenin para ödülleri de sahnede teslim edildi. Birinci olan bestenin yorumlanması ile gece sona erdi.

Beste Yarışması
]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoy-belediyesi-turk-sanat-muzigi-beste-yarismasi-sona-erdi/feed/ 0
Kadıköy’ün Şarlo’su, hepimizin Şarlo’su! https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sarlosu-hepimizin-sarlosu/ https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sarlosu-hepimizin-sarlosu/#respond Mon, 13 May 2019 12:38:43 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51768 Kadıköy’ün sokaklarında yürürken birden tebessüm edebileceğiniz, şapkanız varsa bir anda yere düşebileceği bir durumla karşı karşıya kalabileceğiniz, bütün bunların altında ise içten içe hüzünlenip, bir süre duraksayabileceğiniz biriyle karşılaşabilirsiniz. Kadıköy Life olarak sizin, bizim, bütün Kadıköy’ün simgesi haline gelen ve “Kadıköy’ün Şarlo’su” olarak bilinen sokak sanatçısı Mustafa Güneyli ile buluştuk. İşte keyifli röportajımızın ayrıntıları:

Ne zamandır sokaklardasınız, Kadıköy’den başka bir yere de gidiyor musunuz?

2018 yılının Nisan ayından itibaren sokaklardayım. Sadece Kadıköy’deyim. Eğer konser veya açılış gibi özel istekler olursa, bazı önemli yerlere de gidiyorum. Neticede Charlie Chaplin’in bir ismi var, her tarafa gidemem. İsminin hakkını vermek ve ona göre yerlere gitmek zorundayım.

Kadıköy

Daha önce yapıyor muydunuz? Nasıl başladı Charlie Chaplin performansları?

Hayır, daha önce yapmıyordum. Farklı sektörlerde çalışıyor, farklı işler yapıyordum. Chaplin, birtakım yaşanmışlıkların sonucunda bir şeylere kızdığım, birilerine kızdığım, hayata kızdığım ve bir şey yapmam gerekiyor dediğim anda açığa çıktı. Ya bana gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara aksi bir durum yapacaktım ya da tam tersi gülmeyi ve güldürmeyi unutan insanlara bunu öğretecektim. İkincisini seçtim. Zor durumdaydım, icabında televizyonumu sattım ve kostümümü aldım. İndim Kadıköy Meydanı’na, oturdum taşın üstüne. Herkes bana sarılmaya başladı. Meğerse herkes Chaplin’i çok özlemiş. Charlie Chaplin’in üstünde durmamın sebebi ise şu: Çok düşündükten sonra dünyanın en kötü insanının bile sevebildiği tek bir insan olarak Charlie Chaplin’i gördüm. Bu yüzden onun üzerinde durdum. Dediğim gibi kostümümü giydim ve taşın üstüne oturdum. Herkes bana sarılmaya başladı, uzaktan el sallamaya başladı, tebrik edenler oldu. Dünya turundan dönüp gelen insanlar, şu an dünyada tek olduğumu söyledi. Türkiye’de film çeken Amerikan yönetmenlerden bile bunu duydum. Birebir yaptığımı söylediler.

Hazırlanma süreci nasıl oldu, altından kalkabileceğinizi nasıl düşündünüz?

Buna şu şekilde güvendim. Charlie Chaplin izlediğimde bunun derininde bir şey olduğunu gördüm; hüzün ve matraklık. Chaplin’in kendi yaşanmışlıklarıyla matrak bir ruha sahip olmasını birleştirince çıkıyor Charlie Chaplin ismi. Ben daha evvel verdiğim demeçlerde şunu söyledim: Charlie Chaplin’i hiçbir tiyatrocu yapamaz ama halktan herkes yapabilir. Meşakkatli bir iş… Yani icabında bütün Kadıköy’ü paytak paytak yürümek demek. Mimiği hiç bozmamak, hiç konuşmamak demek. Bu yüzden şu anda beni sahiplenmiş durumdalar.

Charlie Chaplin

Kadıköy’ü özellikle mi seçtiniz?

Özellikle seçtim. Çünkü Kadıköy, ayrışmış bir yer. Herkesin otobüsten inip kendini Kadıköy havasına soktuğu bir muhit. O yüzden Kadıköy’ü seçtim, devam da edeceğim. Bu zaman zarfı içerisinde bir şey tecrübe ettim ve bunu kafaya koydum. Bir final koydum kafama, Charlie Chaplin’in bir finali. Tabi ki belli bir yaş aldıktan sonra bunu yapamaz hale geleceğim ama final şu olacak: Charlie Chaplin Dünya Gençlik Yaşam Merkezi. En başında söylediğim gibi, birtakım insanlara kızmıştım; bana yapılanlara veyahut da çevredeki insanlara, sabah merhaba deyip akşamında kavga eden insanlara karşı bir şey yapmam gerekiyor dedim. İnsanların içindeki bir şeyleri dışarıya çıkartmam lazım dedim. Bu kaybetmiş oldukları ruh Charlie Chaplin. Yani herkese ulaşabiliyor.

Baktığınız zaman toplumumuzun gençleri nereye gideceğini bilmiyor. Böyle bir sallantı var. Bütün gençliği toplamak gerekiyor. Bu bir isim altında olabilir. Annelerin, babaların, öğretmenlerin tereddüt etmeden çocukları gönderebileceği bir merkez oluşmalı. Bu merkezde insanın aklına hayaline gelebilecek her türlü aktivitenin kurulması lazım ki gençler kendini oraya atsın. Belli alışkanlıklardan uzaklaşması ve üretime geçmesi lazım gençlerin. Ben de bunu düşünerekten yola çıktım ve finale bunun adını koydum. Yakın zamanda televizyon programlarına çıkma ihtimallerim olabilir. Olursa bu finali insanlara haykıracağım. Bunun gerçekleşmesinin gerektiğini ve yardım edilmesi gerektiğini söyleyeceğim. Belki bunu ben kuramayacağım ama en azından kurulmasına öncü olursam, çok kişinin hayatını kurtarmış olabilirim.

]]>
https://www.kadikoylife.com/kadikoyun-sarlosu-hepimizin-sarlosu/feed/ 0
Nusret Karaca, Yoğurtçu Parkı’nda kitaplarını imzaladı https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/ https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/#respond Mon, 13 May 2019 11:43:33 +0000 https://www.kadikoylife.com/?p=51760 Kadıköy Kent Konseyi Tarihi Kültürel Miras ve Kent Belleği Çalışma Grubu’nun Kadıköy Belediyesi’nin de desteğiyle Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirdiği Hıdırellez Şenliği oldukça görkemli geçti. Gruptan Asiye Yavuz ve Huriye Şimşek’in etkin olarak görev aldığı şenliğe, Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nesil Özen de destek verdi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katıldığı ve çok farklı ürünlerin yer aldığı standlar arasında İstanbul Kadıköy Lisesi tarih öğretmeni, eğitimci-yazar Nusret Karaca da kitaplarını imzaladı. Yoğun ilgi gören imza standını Karaca’nın yıllar önce okuttuğu öğrencileriyle şimdiki öğrencileri ziyaret ederek, imzalı kitaplarını aldı.

Nusret Karaca
İstanbul Kadıköy Lisesi tarih öğretmeni, eğitimci-yazar Nusret Karaca, Hıdırellez Şenliği kapsamında Yoğurtçu Parkı’nda kitaplarını imzaladı…

Fotoğraflar: Nazif Berk Yılmaz

]]>
https://www.kadikoylife.com/nusret-karaca-yogurtcu-parkinda-kitaplarini-imzaladi/feed/ 0