Fenerbahçe ve Kalamış Limanları’nda sular ısındı…
 Kadir Toprakkaya

Fenerbahçe ve Kalamış Limanları’nda sular ısındı…

Fenerbahçe ve Kalamış Limanları’nda sular ısındı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Fenerbahçe ve Kalamış Yat Limanları’nın özelleştirilmesi süreci, Kadıköy Belediyesi ve Özelleştirme Yüksek Kurulu arasında gerilimi de beraberinde getirdi. Bunun yanı sıra, Fenerbahçe’nin doğusuna yeni bir yat limanı yapılması yönünde Kadıköy Belediyesi’nden istenilen öneriye jet “red” yanıtı geldi.

1984-88 yılları arasında Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan Fenerbahçe ve Kalamış Yat Limanları’nın özelleştirilmesi yönündeki süreç hız kazanırken; Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, resmi blog sayfasında konu ile ilgili açıklamalarında şunları ifade etti:

HAK ARAMA GİRİŞİMİMİZ DEVAM EDİYOR…

“Fenerbahçe ve Kalamış Yat Limanları, 1984-88 yılları arasında Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılmış olup, yapım masraflarının tamamı belediyemiz bütçesinden karşılanmıştır. 1988 yılında işletme ihalesi TEK-ART Turizm ve Tic. A.Ş. tarafından alınmış olup, daha sonra bu şirket satılarak, KOÇ Holding bünyesine dahil edilmiş ve SETUR firması tarafından bugüne kadar işletmesi yapılmıştır.

Bu süreç içerisinde Kadıköy Belediyesi’nin Maliye Bakanlığı ile yeni bir ihalenin yapılabilmesi için birlikte hareket edilmesi yönünde talepleri oylanarak değerlendirmemiş ve sonuçta Kadıköy Belediyesi’nin dışlanması gündeme gelmiştir. Son olarak, Özelleştirme Yüksek Kurulu’na Maliye Bakanlığı’nca devir yapılmasıyla Kadıköy Belediyesi’nin ilişiği kesilmek istenmiştir. Belediyemizin bu konudaki hak arama girişimi devam etmektedir.

Bu sayede Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca onanmış olan plan askıya çıkarılmış olup, Belediyemize bir örneği gönderilmiştir. Bu plana göre Fenerbahçe ve Kalamış Yat Limanları, birleştirilmekte ve dış anroşman Kurbağalıdere’ye doğru uzatılarak, Kalamış Yat Limanı’nın bitim hizasında kalacak şekilde Yat Limanı büyütülmektedir.

YENİ LİMANA ‘RED’…

Bazı internet mecralarında dolaşan, Yat Limanı çizelgelerindeki çerçevelenmiş alan Sit Alanı olup, Marina alanı değildir. Marina Alanı, siyah yatay çizgilerle belirtilen anroşmanlarla kara arasında kalan parçadır. Dolayısıyla Kalamış Parkı’nı, Fenerbahçe Yarımadası’nı veya Orduevi’ni kapsaması mümkün değildir. Bu plan içerisinde karada yapılacak yapılaşmalarda turizm, ticaret alanları, teknik ve idari hizmet alanı olarak ayrılan inşaat alanı 35.978 metrekare olup, bu hususa belediyemizce kurum nezdinde itiraz edilmiş olup, süresinde cevap alınmadığı takdirde dava yoluna gidilecektir.

Fenerbahçe Yarımadası’nın doğu tarafındaki koya yeni bir Yat Limanı yapılmasına dair belediyemizden görüş istenmiş, inşaatın uygun olmadığı yönünde yanıt iletilmiştir. Bu bölgeye yat limanı yapılmasına dair bir karar alınırsa, kamuoyu tarafımızdan bilgilendirilecektir.”

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir