Fenerbahçe’nin yeni CEO’su Hasan Yılmaz...
 Kadir Toprakkaya

Fenerbahçe’nin yeni CEO’su Hasan Yılmaz…

Fenerbahçe’nin yeni CEO’su Hasan Yılmaz…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bugün yaptığı toplantıda, bir süredir üzerinde çalışılan kurumsal yapılanmanın bir aşaması olarak, özel sektörde önemli üst düzey görevleri başarı ile yürütmüş olan Hakkı Hasan Yılmaz’ın CEO olarak görevlendirildiği bildirildi.

Kulübün Abdullah Kığılı imzasıyla yayınlanan açıklamasında; “Hakkı Hasan Yılmaz, Yönetim Kurulu’na bağlı olarak Fenerbahçe Spor Kulübü ile bağlı iştirak ve şubelerinde Sorumlu İcra Komitesi Başkanı olarak görev yapacaktır” bilgisi verildi.

Hakkı Hasan Yılmaz kimdir…

1957 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Kolej’indeki orta öğretimini takiben, 1979 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mühendis olarak profesyonel hayata, beyaz ev aletleri üreten PRESİZ Metal İmalat Sanayi’de başladı.

1981 ile 1984 yılları arasında Ankara’da önce TAKSAN Takım Tezgahları A.Ş’de Pazar Analisti, daha sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda Sermaye Malları Uzmanı olarak görev yaptı. 1984 yılında UNILEVER şirketine “Ürün Müdür Asistan Stajyeri” olarak katıldı.

Bunu takip eden yıllarda Unilever-Türkiye organizasyonu içinde hızla yükseldi. 1986′da İzmit Satış Bölge Müdürü, 1987′de Deterjanlar Pazarlama Müdürü, 1988′de Satış Direktörü olarak görev yaptıktan sonra, 1991 yılında temizlik ve kozmetik ürünlerinden sorumlu Lever ve Elida Kozmetik şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak atandı. Şirketlerin mükemmel performans gösterdikleri, Türkiye pazarına P&G gibi bir rakibin girmesine rağmen pazar payının ve kârlılığın katlandığı üç yılın sonunda, Unilever’in Londra Genel Merkezi’nde Doğu Asya deterjan işinden sorumlu “Regional Leader” olarak atandı.

1995′de Türkiye’ye döndü ve bir yıl süre ile Pepsi-Co/Frito Lay organizasyonuna bağlı Uzay Gıda şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luğu görevini üstlendi. 1996 yılında Unilever’in Türkiye’de çoğunluk hissesine sahip olduğu tüm dokuz şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su olarak yeniden göreve çağrıldı. 2000 yılında artık farklı alanlarda faaliyet gösterme arzusu ile görevinden ayrıldı ve KOÇ Üniversitesi’nde MBA ve E-MBA öğrencilerine “Strateji ve Liderlik”, son sınıf öğrencilerine de “Rekabetçi İş Stratejileri” konusunda ders vermeye başladı.

2002 yılında KOÇ Holding Gıda, Perakende ve Turizm Başkanı olarak atandı. Bu süre içerisinde 21 KOÇ şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2005 yılından itibaren KOÇ Üniversitesi’nde “Adj. Prof./Distinguished Executive in Residence” olarak görev yaptı, farklı dersler verdi, MBA ve E-MBA programlarına destek oldu.

2010-2012 yılları arasında HÜRRİYET Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. CEO-İcra Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. Halen aynı şirketin yönetim kurulu üyesidir. 2012 yılı Haziran ayı itibari ile MİGROS Ticaret A.Ş’ye bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atanmıştır. Aynı zamanda MUDO Danışma Kurulu Üyesi’dir.

 

 

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir