Fikirtepe’de emsal kesinleşti!..
 Kadir Toprakkaya

Fikirtepe’de emsal kesinleşti!..

Fikirtepe’de emsal kesinleşti!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Emsalin kaç olacağı merakla beklenen Fikirtepe’nin imar planı askıya çıktı. Plana göre, bölgede kademeli emsal artışı yapılacak ve en yüksek emsal 4 olacak. Binaların yükseklik sınırı ise aynı kalarak, 80 metre olarak belirlendi.

Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 sayılı yasa kapsamına alınan ve riskli alan ilan edilen Fikirtepe’de planlar askıya çıktı. Bölgeye kademeli emsal artışı verildi. Buna göre emsal bazı yerlerde 2 olurken, bazı bölgelerde 3 olabilecek ve en fazla 4’e kadar çıkabilecek. İmar planına göre yükseklik sınırı ise aynı kalarak, 80 metre olarak belirlendi. Böylelikle Fikirtepe’ye 26-27 katlı binalar yapılabilecek.

VATANDAŞ LEHİNE AVANTAJ SAĞLANDI…

Fikirtepe’de belirlenen yeni emsal oranlarını değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürü Bülent Babaoğlu, yeni emsali belirlerken İstanbul’u ve vatandaşı unutmadıklarını söyledi. Babaoğlu, “Fikirtepe’nin yeni imar planlarında kademeli artış verildi. Ada bazlı birleştirmelerle vatandaş lehine büyük avantaj sağladık” dedi.

“İSTANBUL’UN SİLÜETİNİ ÖNEMSEDİK”…

Fikirtepe’nin tek tip görünmesini istemediklerini anlatan Babaoğlu, bu amaçla emsal artışını kademeli olarak yapacaklarını vurgulayarak, “İstanbul’un siluetini önemsedik” diye konuştu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başta verdiği değere yakın bir rakam verildiği belirten Babaoğlu; “Yeni planla vatandaşın önünü açacağız ve sosyal donatılarda standart yakalayacağız. Hangi donatının nereye yapılacağına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı karar verecek” dedi.

“ÇOK FAZLA ŞEY DEĞİŞMEDİ”…

İmar planını değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, yeni planda eskiye nazaran çok fazla şey değişmediğini söyledi. Daha önceki 4,14 emsalin 4 emsale düşürüldüğüne dikkati çeken Öztürk; “Emsalde kademeli bir artış olacak. Ayrıca yollar genişletilmiş. Yükseklik ise daha önce indirildiği gibi 80 metre olarak kalmış. Ve yine yollar emsalin dışında tutulmuş” dedi.

"SÜREÇ HIZLANACAK"…

İmar planının müteahhitlere sıkıntı yaşatmayacağını ifade eden Öztürk; “Çok fazla şey değişmediği için zaten müteahhitler planlarını buna göre yapmıştı ve hak sahipleriyle anlaşmışlardı” diye konuştu. Öztürk, “Bundan sonra süreç daha hızlı yol alacaktır. Bakanlık, ruhsatlar için ofis de açacak. Ruhsatlar kolaylıkla alınır ve inşaatlar bir an evvel başlar diye umuyoruz” şeklinde ifade etti.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir