Fikirtepe'de ürkütücü sonuç!
 Cenay Toprakkaya

Fikirtepe’de ürkütücü sonuç!

Fikirtepe’de ürkütücü sonuç!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Fikirtepe’de yoğun bir şekilde süren kentsel dönüşüm çalışmaları, bölgedeki günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Uzun yıllardır hafriyat ve kazı çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan tozdan şikayetçi olan Fikirtepeliler, şimdi de çimento tozlarından muzdarip.

Kadıköy Belediyesi tarafından 28 Haziran’dan bu yana iki ayrı istasyonda yaptırılan hava kalitesi ölçüm sonuçlarına göre, Fikirtepeliler adeta zehir soluyor. Fikirtepe’de “Partikül Madde 10” (PM10) için olması gereken sınır değer 70 iken, 17 Temmuz’da yapılan ölçümlerde bu oran 135,66 µg/m3, 19 Temmuz’da yapılan ölçümlerde 161,66 µg/m3, 20 Temmuz’da yapılan ölçümlerde ise 145,85 µg/m3 olarak tespit edildi.

DEĞERLER, OLMASI GEREKENDEN ÇOK YÜKSEK!

“Partikül Madde 2,5” (PM2.5) için olması gereken sınır değer 25 µg/m3 (DSÖ) iken, 17 Temmuz’da yapılan ölçümlerde bu oran 115.73 µg/m3, 19 Temmuz’da yapılan ölçümlerde bu oran 25.21 µg/m3, 20 Temmuz’da yapılan ölçümlerde ise 91.86 µg/m3 olarak tespit edildi. Olması gereken değerlerin çok üzerinde olan sonuçlar, halk sağlığını ciddi derecede tehdit ediyor.

aykurt nuhoğlu

AYKURT NUHOĞLU: HALK SAĞLIĞI TEHDİT ALTINDA…

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Bu bölgedeki tüm değerlerin yüksek çıkması, ciddi derecede halk sağlığını tehdit etmekte. Bu bölgenin 6306 sayılı yasa çerçevesinde Çevre İl Müdürlüğü’nün kontrolü altında olması itibariyle kendilerini durumu yazı ile bildirdik. Bu bilgiyi de kamuoyuyla paylaşmak zorundayız. Gelecekte başka sorunların açığa çıkmaması için önceden çözüm üretmeliyiz. Sorunların temeli aşırı derecede inşaat yükü, beton santralleri ve kamyon trafiğiyle ilişkili. Bununla ilgili kamyonlara ceza yazma yetkisi ne yazık ki bizim yetkimizde değil. Burada ciddi bir yetki karmaşasından dolayı bütün bu sorunlar ortaya çıkmakta. Büyükşehir Belediyesi, İl Çevre Müdürlüğü ve Kadıköy Belediyesi’nin koordinasyonunda ortak çalışma yapılarak bütün bu sorunların çözülmesi gerekiyor, ki halk sağlığını güvence altına alalım.”

Fikirtepe

Fikirtepe’de yoğun bir şekilde süren kentsel dönüşüm çalışmaları, bölgedeki günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir