Fikirtepe'de vatandaşın istediği olmadı!..
 Kadir Toprakkaya

Fikirtepe’de vatandaşın istediği olmadı!..

Fikirtepe’de vatandaşın istediği olmadı!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kentsel dönüşümün sembolü Fikirtepe’de 4,14 emsalin çevredeki yapılara oranla haksızlık olduğunu savunan halk, geçtiğimiz süreçte sokaklara dökülmüştü. Son açıklamalar ile birlikte Fikirtepe’de moraller dibe vurdu.

İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürü Bülent Babaoğlu, Fikirtepe’de emsalin 3,75 – 4,00 arasında değişeceğini açıkladı.

NE UMDULAR, NE BULDULAR!.. 

Fikirtepe sakinleri, 180 metre yükseliği ve 40 katlı yapısı ile dikkat çeken Akasya Projesi’ne yönelik olarak; “Bu devasa yapıya yüksek emsal verirken, yanıbaşındaki mahallemize neden hak ettiği emsal verilmiyor” diyerek protesto gösterileri düzenlemişti. Kamuoyuna sadece Kadıköy LIFE’ın aktardığı gösterilerde Fikirtepe sakinleri, Tarihi Salı Pazarı’nda toplanarak Akasya Projesi’ni işaret etmişlerdi.

Fikirtepeliler, 4,14 emsal oranının üzerine çıkmayı hayal ederken, sürpriz açıklamalar ile karşı karşıya kaldılar. Mevcut emsal oranlarına göre Fikirtepeliler, emsalin artması bir yana, daha düşük bir oran üzerinden firmalar ile işbirliği yapacak.

1 YIL SONRA ÇOK BAŞKA BİR YER OLACAK…

Bülent Babaoğlu, açıklamalarının devamında şunları dile getirdi: "Yeni plan, şehrin silüetini bozmayacak. Vatandaşların ve müteahhitlerin işini kolaylaştıracağız. Fikirtepe, bir yıl sonra çok başka bir yer olacak. Burada ruhsat alan bir proje yok, halk ile anlaşan var. Halk, istediği şirket ile işbirlipği yapabilir. Ama projeler 4,14 emsale göre değil, yeni plana göre olur."

HER AN RUHSATLAR VERİLEBİLİR… 

Yeni imar planının Ramazan Bayramı öncesinde onaylanmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Bir hafta içerisinde ruhsatları vereceğiz” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Bayram tatilinin sona ermesi ve yeni bir iş gününe girilmesi ile birlikte Fikirtepe’de ruhsatların her an verilebileceği düşünülüyor.

 

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir