'Four Winds' davasında kazanan taraf Kadıköylüler!
 Haber Merkezi

“Four Winds” davasında kazanan taraf Kadıköylüler!

“Four Winds” davasında kazanan taraf Kadıköylüler!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak “Four Winds” adlı dört tane gökdelen yapan ve büyük tepkilere neden olan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı rekor tazminat davasında kazanan taraf Kadıköylüler oldu. Yargıtay, belediyenin bir kamu tüzel kişisi olduğunu belirterek, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığına dikkat çekti; 44 milyon 159 bin 487 lira tazminatı, belediyenin kamu gücüyle çalıştığını anımsatarak bozdu.

Taşyapı, Kadıköy Belediyesi’ne Kadıköy’ün en önemli arazilerinden Meteoroloji arsasına yaptığı “Four Winds” projesinin “inşaatı hukuka aykırı ve keyfi eylemlerle” durdurarak kendisini zarara uğrattığı gerekçesiyle dava açmıştı. İstanbul Anadolu 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, şirketi haklı bularak belediyeyi 101 milyon 859 bin 43 TL maddi tazminata mahkûm etmişti. Firma, mahkeme kararının ardından icra yoluna başvurarak, belediyenin birçok taşınır ve taşınmazına haciz uygulatmak istemişti.

KAMU GÖREVİNE DİKKAT ÇEKİLDİ…

Kadıköy Belediyesi, tazminat kararına itiraz ederek davayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Taşyapı’nın işin tamamına yakınını kredi kullanarak yaptığı ve finansman gider artışından kaynaklı zarar istemesinin mümkün olmadığını belirterek maddi tazminat talebinin kısmen kabulüne, manevi tazminat talebinin ise reddine karar verdi. Daha önce 101 milyon 859 bin 43 TL lira olan tazminat miktarı, 44 milyon 159 bin 487 liraya indi. Dava, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’ne taşındı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Kadıköy Belediyesi’nin kamu tüzel kişisi olduğu, işlem ve eylemlerinin kamusal nitelik taşıdığı ifade ederek, alt mahkemenin kararını bozdu. Bunun üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, Yargıtay’ın kararına uyarak ilçe belediyenin işlem yaparken kamu gücü kullandığını anımsattı ve 10 Ekim’de oy çokluğuyla kararı kaldırdı.

Four Winds

AYKURT NUHOĞLU: KADIKÖYLÜLER KAZANDI…

Kararı değerlendiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu; “Haksız yere açılan bir davaydı, adaletin geç de olsa yerine gelmesi iyi oldu. Bu sadece belediye için değil, tüm Kadıköylüler için sevindirici bir haber. Halkımızın malını ve parasını kimseye vermeyeceğiz dedik, hukuki mücadelemizi sürdürdük. Sonunda Kadıköylüler kazandı. Bu kararla birlikte kamunun haklarının korunmasının ne kadar önemli olduğu konusundaki güven yeniden tazelendi. Kamu kurumları, kamuyu savunurken eğer bu denli hırpalanırsa, vatandaş adına yapması gereken hizmetleri sağlıklı yapamaz. Kimse kendini hukukun üstünde göremez. Adaletin, hukukun, hakkın olduğu bir sistem, her zaman insanları geleceğe daha sağlıklı taşır” dedi.

Taşyapı

Kadıköy Göztepe’deki Meteoroloji arsasına “ayrıcalıklı imar hakkı” kullanarak “Four Winds” adlı dört tane gökdelen yapan ve büyük tepkilere neden olan Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasında kazanan taraf Kadıköylüler oldu…

Bunu paylaş:
 • 256
 •  
 •  
 •  
 •  
 •   
 •   
 •  

2 Responses to “Four Winds” davasında kazanan taraf Kadıköylüler!

 1. gülden Aralık 6, 2018 at 9:48 pm

  Neye yarar,o rezil binalar ve ardından gelen diğer çirkin beton gökdelenler de gelip ,el birliğiyle nefes alan,yeşil arazisi,ağaçları,hayvanları,denizi,piknik alanları,sosyal hayatı,sessiliğimizi yok ettiler.

  Cevapla
 2. Ata ŞEN Aralık 9, 2018 at 2:05 am

  yargıtay önceki kararları bozarak, davanın idare mahkemesinde görülmesi gerektiğini belirtmiş.Taşyapı idare mahkemesinde yeni bir dava açabilir mi?Bilgisi olan va rmı bu konuda?

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir