Fransa'nın ünlü sergisi Gece, Saint-Joseph Lisesi'nde!
 Kadir Toprakkaya

Fransa’nın ünlü sergisi “Gece”, Saint-Joseph Lisesi’nde!

Fransa’nın ünlü sergisi “Gece”, Saint-Joseph Lisesi’nde!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, Fransa’da 3 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilen “Nuit” (Gece) sergisine, 18 Ocak 2019 tarihine kadar ev sahipliği yapacak.

Fransa Büyükelçiliği ve Türkiye Fransız Kültür Merkezi’nin desteğiyle Paris’teki Muséum National d’Histoire Naturelle (Ulusal Doğa Tarihi Müzesi) işbirliğiyle gerçekleştirilen sergi, izleyicileri gecenin şiirsel ve gizemli dünyasına davet ediyor. 2014 yılında Paris’teki Ulusal Doğa Tarihi Müzesi’nde düzenlenen sergi, İstanbul Saint-Joseph Lisesi Doğa Bilimleri Merkezi Koordinatörü Ahmet Birsel’in küratörlüğü ve Fuat Eşrefoğlu’nun sergi mekan tasarımı ile Türkiye’deki izleyicilerle buluşuyor.

Saint-Joseph

GECEYE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISI GETİRİYOR…

Günümüzde doğadan uzak kalan insanı tabiatla tekrar bir araya getirmeyi hedefleyen “Gece” sergisi; “Gökyüzü”, “Doğa” ve “Uyku” olmak üzere üç ana bölümden oluşuyor. “Gökyüzü”, gökyüzünün yapısını, Ay’ın ve gezegenlerin hareketlerini ele alırken; “Doğa”, omurgalı ve omurgasız türlerin gece davranışlarını ve duyularını kullanma şekillerini; “Uyku” ise uykunun evrelerini, hayatımızdaki önemini ve ışık kirliliğinin etkilerini anlatıyor.

GECE KARANLIĞINDA ORMANDA YAŞAM DENEYİMİ…

İstanbul Saint-Joseph Lisesi’nin geniş fauna koleksiyonundan bir tahnit seçkisine de yer veren “Gece” sergisi; bilgilendirme panoları, multimedya istasyonları ve doğa sesleriyle, ziyaretçilerine gecenin karanlığında hüküm süren orman yaşamını deneyimleme olanağı sağlıyor. Sergi boyunca alacakaranlıkta bir ormanda gezinen ziyaretçi, her adımında duyacağı yaprak sesleri eşliğinde ağaçların ve farklı hayvan türlerinin arasından geçerek, gecenin şiirsel ve gizemli dünyasında bir yolculuğa çıkıyor.

İstanbul Saint-Joseph Lisesi, Fransa’da 3 milyonu aşkın kişi tarafından ziyaret edilen “Nuit” (Gece) sergisine, 18 Ocak 2019 tarihine kadar ev sahipliği yapacak…

Fotoğraflar: Rıdvan Bayrakoğlu

Bunu paylaş:
  • 183
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir