Fuat Sevimay'dan ödüllü bir eser daha; Kapalıçarşı
 Sedef Turan

Fuat Sevimay’dan ödüllü bir eser daha; Kapalıçarşı

Fuat Sevimay’dan ödüllü bir eser daha; Kapalıçarşı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

İstanbul’un dünyaca ünlü Kapalıçarşı’sında yaz tatillerinde çalışmış ne çok çocuk vardır. Kimisi hayat gailesi içinde çarşıya bir daha uğrama fırsatını bulamamış, kimisi hayatının sonuna kadar bu tarihi mekanda çalışmıştır. O çocuklardan biri 43 yaşına geldiğinde büyülü çarşıda geçen bir roman yazdı, babasına ithaf etti, “Küçüklüğümde elimden tutup Kapalıçarşı’ya götüren babama” yazdı kitabın başına.

Fuat Sevimay’ın “Kapalıçarşı” adlı kitabı daha basılmadan ödül aldı, hem de 2015 yılında düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda. Literature Ireland ve Trinity College’ın desteğiyle ve kazandığı bursla James Joyce’un bir eseri üzerine Dublin’de araştırma yapmakta olduğundan, Sevimay ödül törenine katılamadı. Bu özel çalışma sonucunda 2016 yılında “Finnegan Uyanması” kitabı basıldı.

GERGEDAN KİTABEVİ’NDE İMZA GÜNÜ VE SÖYLEŞİ…

Kadıköy Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu olan yazar, 2014 yılında da “Ara Nağme” adlı kitabıyla Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü almıştı. Fuat Sevimay, 27 Mayıs Cumartesi günü Gergedan Kitabevi’nde “Kapalıçarşı” kitabını imzaladı, ardından okuyucuları ile bir söyleşi düzenlendi. “Öykü andır, roman zamandır, insandır” diyen yazar, 500 yıllık bir öykü yazdığını söyledi.

Fuat Sevimay

GERÇEK İLE HAYAL İÇ İÇE…

Sevimay, romanda mermerinden sanatkarına, sultanından mimarına, esnafından müşterisine Kapalıçarşı’nın ruhunu ve o ruhu oluşturan efsunu eğlenceli bir dille anlatmış. Gerçek ile hayalin iç içe geçtiği kitapta olaylar zengin kelime haznesinden yararlanılarak, zekice kurgulanmış, ince bir mizahla renklenmiş. Roman ve öyküleriyle olduğu kadar İngilizce ve İtalyanca’dan yaptığı çevirilerle de tanınan Fuat Sevimay, Türk Edebiyatı ve çeviri üzerine de dersler veriyor.

Kapalıçarşı

Fuat Sevimay’ın “Kapalıçarşı” adlı kitabı daha basılmadan ödül aldı, hem de 2015 yılında düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Yarışması’nda. Yazar, 2014 yılında da “Ara Nağme” adlı kitabıyla Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü almıştı..

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir