Gauss Okulları başarının garantisini veriyor…
 Kadir Toprakkaya

Gauss Okulları başarının garantisini veriyor…

Gauss Okulları başarının garantisini veriyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Üç asır öncesine damgasını vuran, adı ayın kraterine verilerek tarihe geçen Alman kökenli matematik dahisi Gauss’un felsefesini esas alan Gauss Eğitim Öğretim Kurumları, Moda’nın nostaljik atmosferinde tarihi eğitim binası ile hizmete girdi.

Bahariye’de, 30 yılı aşkın süredir kurucusu olduğu Ruhi Özdemir Dershanesi’nde matematik alanında öğrencileri üniversiteye hazırlayan Ruhi Özdemir ile alanlarında uzman Öğretmenler Gamze Özdemir, Tuğba İren ve Hukukçu Tuğçe Ertaş tarafından kurulan Gauss Eğitim Öğretim Kurumları, İstanbul’un incisi Moda’nın eğitim coğrafyasına yeni bir konsept kazandırdı.

Anasınıfı, ilkokul ve ortaokul eğitimi esaslı okulun kurucuları, ilkelerini ve hedeflerini Kadıköy Life’a aktardı:

ÖĞRENCİLERİMİZ ‘SEVEREK’ BAŞARILI OLACAK…

“Her şeyin başında sevgi gelir. Kendi aramızda bir okul ‘nasıl olmalı, nasıl olmamalı?’ diye çok fikir alışverişinde bulunduk. Uzun yıllardır eğitimle iç içe olmamızın beraberinde getirdiklerini tarttığımızda, her şeyin merkezinde karşımıza ‘sevgi’ çıktı. Amacımız, öğrencilerimizin okulu, öğretmenlerini ve derslerini severek başarılı olmaları…

ÖĞRENME BİÇİMİ AVCISI PSİKOLOG EŞLİĞİNDE DOĞRU YOLDAYIZ…

Her öğrencinin öğrenme biçimi farklıdır. Bu nedenle, eğitim ve öğretimde öğrenci merkezli olmak gerekir. Uzman psikoloğumuz eşliğinde öğrencilerin öğrenme biçimleri tespit edilerek, bu yönde eğitim esas alınır. Günümüzün çocuklarının çoğu görsel eğilimli… Televizyon, bilgisayar, tabletler vb. faktörler, uzun süre aynı konuda dikkat toplayamamalarını sağlayan etkenlerdir. Öğrencilerimizin bu durumlarını dikkate alarak eğitim planlamamızı yaptık.

Haftada bir saat, rehber öğretmen ve psikolog eşliğinde öğrencilerimizin eksik yönlerini tamamlama çalışmaları yapılır. Her dersimiz, yaratıcı düşünce yöntemleriyle işlenir. Örneğin, fen derslerimizin önemli kısmı laboratuarda yapılır; öğrencilerimiz görerek öğrenir, konuya hakim olurlar. Sosyal içerikli derslerde ise, konular mümkün olduğunca belgesel ya da drama-tiyatro ile desteklenir, bilgi kalıcı hale getirilir.

ANA DİLLERİ GİBİ İNGİLİZCE ve ALMANCA…

Her öğrencimizin ana dili gibi İngilizce ve ikinci bir dil olarak Almanca’yı öğrenmelerini istiyoruz. Bu nedenle, öğrencilerimiz ana dili İngilizce olan öğretmenlerden aldıkları yoğun bir İngilizce eğitiminin ardından, Cambridge sınavları ile sertifikalandırılır. Almanca’da ise 4 yıllık eğitimin ardından, uluslararası standartlar çerçevesinde A1 düzeyindeki sertifikayı almaya hak kazanmalarını istiyoruz.

OLSUN DİYE DEĞİL, PROFESYONEL ÖDEV SİSTEMİ…

Okul saatlerimiz 09.00-16.00 arası… 16.00-18.00 saatleri arasında ise, bilginin kalıcı olması için çok önemsediğimiz profesyonel ödev sistemimiz devreye giriyor. Öğrenciler, ödevlerini öğretmenleri koordinatörlüğünde yaparak, o gün öğrendiklerini sıcağı sıcağına pekiştirirler. Böyle bir ödev sistemi kurgulamamızın sebebi; ödevlerin amacına uygun yapılmasının dışında, öğrencilerin aileleriyle ödev konusunda çatışmalarını önlemek ve birlikte geçirecekleri kaliteli zaman dilimini arttırmaktır.

DÜŞÜNME BECERİSİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN…

Her öğrencimize zihin jimnastiği yaptıran, dikkat ve konsantrasyon sürelerini arttıran mental aritmetik ve satranç eğitimi, program dahilinde verilir.

MUTLU ÇOCUK ÖĞRENİR…

Öyle düşünüyoruz ki, mutlu çocuk öğrenir. Okulumuzda öğretmenlerimiz, her öğrencisini tüm yönleriyle tanıyor olacak. Onlara sevgi ile rehberlik ederek, başarılı ve mutlu bireyler olmaları için yanlarında olacağız.

VELİLERİMİZİN BÜTÇESİNE GÖRE HAREKET EDİYORUZ…

Okul bedellerinde, velilerimizin ödemelerini kolaylaştıracak yöntemleri tercih ettik. Tüm hizmetler ve yemek de ücrete dahil olmak üzere 12 ay üzerinden; ayda 1.500 TL’lik ödeme dilimleri ile yola çıktık. Sabah ve öğle yemeği ile birlikte öğünde ikindi menüsü de yer alıyor. Tüm yönlerimiz ile başarının kolay bir şekilde geleceğinin şimdiden garantisini verebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

ANA SINIFI, İLKOKUL ve ORTAOKUL…

Okulumuzda üç ayrı bölüm ile öğrencilerimizi kucaklıyoruz:

ANA SINIFI: Gelişen, araştıran, uygulayan sistemi seçenler ile proje tabanlı eğitim. Yabancı öğretmenler eşliğinde haftada 15 saatlik yoğun İngilizce ve ikinci dilde Almanca eğitimi. Fen ve Teknoloji laboratuarında branş öğretmenleri ile doğa bilimlerinin uygulamalı eğitimi. Portfolyo sunumlarıyla etkin öğrenme.

İLKOKUL: Okula başlamak, her çocuk için hayatının en önemli adımıdır. Ailesi ve arkadaşlarıyla sınırlı bir ortamda bulunan çocuk, okula başlayarak kuralları olan, disipline edilmiş bir ortama geçiş yapar. Bu uyum sürecinde öğrencilerimizin psikolojik ve sosyal farklarını gözeterek, onlara rehberlik yapacak uzman kadromuz ile yola çıktık. Öğrencilerimiz, akademik gelişimlerini tamamlamış, çalışma disiplinine sahip, özgüveni sağlam, sorumluluk duygusu gelişmiş bireyler olarak ilkokul eğitimini tamamlar.

ORTAOKUL: Hedefimiz; öğrencilerimizin analitik düşünebilen, soyut örnekleri somutlaştırıp hayatına uyarlayabilen, problem çözme becerisi gelişmiş, özgüven sahibi bireyler olmalarıdır. İki yabancı dili doğru ve etkin kullanan, dilsel iletişimi sağlıklı kurabilen, özgür ve rahat konuşup tartışabilen, yorum ve sentez yapabilme becerisine sahip, öğretileni ezberleyen değil, öğrendiğini sorgulayan, uygulayan ve yeni bilgiler öğrenmek için hevesli öğrenciler yetiştirmektir."

NEDEN GAUSS?..

Matematik tarihine geçen Alman kökenli Carl Friedrich’in hayatında, başarıya yönelik önemli anekdotlar yer alıyor. İşte Gauss’un hayatından bazı kesitler…

‘Matematiğin Prensi’ olarak anılan Gauss, henüz 3 yaşındayken babasının kağıt üzerinde yaptığı hesapları kafasından kontrol edip düzelterek, dehasını belli etti. Gauss’un ilkokul öğretmeni, öğrencilerini oyalamak için 1’den 100’e kadar olan sayıların toplamını isteyince Gauss, cevabı birkaç saniye içerisinde bularak öğretmenini hayretler içerisine düşürdü. Küçük Gauss, sayı dizisinin iki ucundan birer sayı alıp topladığında, hep aynı sonucun çıktığını fark etmişti. (1+100=101, 2+99=101, 3+98=101 gibi… Böylece 1′den 100′e kadar olan sayıların toplamı 50×101=5.050 oluyordu.)

İlerleyen süreçte matematik, fizik ve astronomi gibi uzay bilimlerinde başarılı çalışmaları ile tarihe geçen Gauss, en karmaşık hesapları aklından yapabilmesi yönü ile ünlenmişti. Hesapları ile 1818’de Hannover eyaleti için yüzey ölçümleri yapan başarılı bilimadamı, bu ölçümler için Helyotrop’u (güneş ışığı ve aynalar yardımıyla doğrultu gözlemleri yapmaya yarayan aygıt) icad edip kullandı.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir