Gazeteci gözüyle direniş...
 Kadir Toprakkaya

Gazeteci gözüyle direniş…

Gazeteci gözüyle direniş…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

27 Mayıs 2013’te her şey birkaç ağaçla başladı. Siyaset yükseklerde tartışılırken, yeryüzünde Gezi Parkı’nda bir şeyler oldu. Ve birkaç fotoğraf, o güne kadar alışagelinen her şeyi değiştirdi…

Taksim Yayalaştırma Projesi kapsamında Gezi Parkı’nda iş makineleri tarafından devrilen ağaçların fotoğraflarının bu kadar hızlı yayılacağını ve insanların ağacına, parkına sahip çıkmak için yollara düşeceğini kimse tahmin etmiyordu. Önce onlar, yüzler, sonra binler ve on binler sokaklara aktı.

FOTOĞRAFLARDA YANKI BULAN ÖZGÜRLÜK RÜZGARI…

Gezi Parkı ve ağaçlarında simgeleşen büyük kardeşleşme, çekilen her yeni kare ile birlikte tüm dünyaya yayılan bir özgürlük rüzgârı oldu. Gezi Parkı’ndan dalgalar halinde yayılan sesin fotoğraflarda bulduğu büyük yankı, Türkiye tarihinin asla unutulmayacak dönüm noktalarından birini de ülkemizin belleğine kazıdı.

GEZİ’NİN BELLEĞİNİ FOTOĞRAFLAYAN 21 GAZETECİ…

Türkiye’yi sarsan 21 günde, 21 gazeteci Gezi Parkı’nı yaşadı ve Gezi’nin belleğini fotoğrafladı. Gezi’nin direnen ve belleğini kuran birbirinden çarpıcı fotoğrafları, Kadıköy Belediyesi’nin organizasyonu ile 23 Mayıs – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında Caddebostan Kültür Merkezi’nde sergilenecek. 23 Mayıs’ta aynı zamanda “Gazeteci Gözüyle Direniş” sergisinde fotoğrafları yer alan gazeteci Serkan Ocak’ın “Resist” adlı kısa belgesel film gösterimine de yer verilecek.

SERGİDE YER ALACAK FOTOĞRAFÇILAR…

Adem Altan, Vedat Arık, Selin Arutan, Bünyamin Aygün, Uğur Can, Ünal Çam, İdris Emen, Ramazan Çelik, Yunus Dalgıç, Murat Düzyol, Turan Gültekin, Emrah Gürel, Ozan Güzelce, Yağız Karahan, Bülent Kılıç, Ozan Köse, Serkan Ocak, Selahattin Sönmez, Murat Şaka, Yurttaş Tümer ve Taner Yener…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir