"Kadıköy'de Yaşamak Ayrıcalıktır" Diyenlerin Buluşma Noktası...

Gazhane’ye bir ziyaret de Kılıçdaroğlu’ndan!

Yazar: Kadir Toprakkaya

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yapımına Mart 2014’te başlanan ve 1 yılda bitirileceği ilan edilen ancak yıllardır tamamlanamayan, yeni İBB yönetimince bitme noktasına getirilen Kadıköy Hasanpaşa’daki Gazhane Enerji Müzesi ve Kültür Kompleksi’nde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu’na Kadıköy ziyareti sırasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve bürokratlar eşlik etti.

gazhane enerji müzesi
NURETTİN SÖZEN DÖNEMİNDE KURTARILMIŞ BİR ALAN…

Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti bilgilendiren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, şu açıklamalarda bulundu: “Burası büyük bir alana yayılan, önceki yüzyılın endüstri mirası yapılarından biri. 1990’lı yıllarda, dünyada endüstri yapılarının korunması kapsamında kültürel miras ilan edilerek korunması sağlandı. 1994 yılında buradaki tesislerin faaliyetleri bitince dönemin duyarlı akademisyenleri ve kent koruyucuları, Kadıköy gönülleriyle beraber bu binaları atıl kalmaktan kurtararak bir tescilleme işlemine gidiyorlar. Nurettin Sözen’in başkanlığı döneminde kurtarılmış bir alan. O zaman tescillendiği için yok olmaktan kurtuluyor.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İLETİŞİM MERKEZİ VE İKLİM MÜZESİ…

2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinde aşama kaydetti, geçtiğimiz dönem içinde restorasyon projesi başladı. Biz geldiğimizde alan büyük oranda koruma projesi eksenindeydi. Biz basit bir şekilde Hasanpaşa Gazhanesi’nin değerini ortaya çıkarmak istedik. İklim krizi, dünyanın geleceğini tehdit ediyor. Böyle bir alanı İklim Değişikliği İletişim Merkezi ve İklim Müzesi’ne dönüştüreceğiz. Bunun yanında kütüphane, tiyatro, yeme-içme, dinlenme mekanları gibi fonksiyonlarla şekillendirilmiş bir saha haline gelecek.”

gazhane
KILIÇDAROĞLU: ÇOK GÜZEL BİR KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK…

Polat’ın anlatımlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’na dönerek; “Sayın Başkan, buraya gökdelen yaptırmayacaksın değil mi” şeklinde espri yaptı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun esprisini gülerek karşılayan İmamoğlu da “Yok Genel Başkan’ım. Aslında çocuk, genç odaklı kütüphanesi, kitapçısı, kafeteryası olacak. Çok güzel bir sahnesi var. Buradan çok yaratıcı işler çıkar. Biraz da kendi halkına emanet edildiğinde, bu tür alanlar kendini ortaya koyar. Bu konuda da Kadıköy civarı marifetlidir” yanıtını verdi. Yeniden sözü alan Kemal Kılıçdaroğlu da “Çok güzel bir kültür merkezi olacak. İstanbullular keyif alacak, Kadıköylüler keyif alacaklar. Umarım İstanbul’un her tarafında buna benzer kültür merkezleri oluşur” dedi.

gazhane
GAZHANE’DE KANAL İSTANBUL SERGİSİ AÇILACAK…

Bu diyalogların ardından Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve beraberlerindeki heyet, kısa bir süre sonra açılışı gerçekleştirilecek Gazhane Enerji Müzesi ve Kültür Kompleksi binalarında incelemelerde bulundu. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, sergi salonunda yapılan inceleme sırasında burada açılacak ilk serginin Kanal İstanbul ile ilgili olacağını söyledi. Polat; “Kanal İstanbul havzasının İstanbul’a, yaşama kattığı büyük iklim desteği ve hasara uğrarsa yaşayacağı felaketi beraber anlatacak bir sergi hazırlanıyor şu an. 40’a yakın fotoğraf sanatçısı, Kanal İstanbul havzasını belgeledi 3 aydır. Coşkun Aral koordinasyonunu yapıyor. Bir taraftan Yarımburgaz Mağaraları gibi İstanbul’un 400 bin yıllık hafızasını da belgeleyen çalışmalar, bir taraftan da havzadaki hem yaşam hem doğal çeşitlilik gibi bu süreci belgeleyen tüm ürünler olacak, hava görüntüleri ile beraber. Burada yapacağımız ilk sergide, İstanbul’un ekolojik değeri olan Kanal İstanbul havzasını su ve diğer değerleriyle beraber anlatacağız” diye konuştu.

Gazhane Hasanpaşa
İMAMOĞLU: ORANIN ANLARINI CANLI BİR RUHLA BURAYA TAŞIYACAĞIZ

Çalışmanın içinde sesli bölümler de olacağını aktaran İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da “Oranın anlarını, kuş seslerini canlı bir ruhla buraya taşıyacağız” bilgisini paylaştı. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlere yanıtı ise; “Yani projenin neleri tahrip edip, neleri yok edeceğini Kadıköylüler, İstanbullular görecekler. Çocuklar görecek, herkes görecek” oldu. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, inceleme gezisinin sonunda Gazhane inşaatında çalışan personel ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, Gazhane ziyaretleri sonrasında Kalamış sahilinin ünlü mekanlarından Bedri Usta’ta yemek yiyerek günün yorgunluğunu attılar…
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bedri Usta’ya özel lezzetleri için teşekkür ederek hatıra fotoğrafı çektirdi…
Paylaş
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
kadıköy life

Beğenebileceğiniz Diğer Haberler

Bu web sitesi kullanıcı deneyimi sağlamak adına kullanıcılara ait çerezleri saklamaktadır. Kabul Et