Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı'nda mutlu son!
 Haber Merkezi

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nda mutlu son!

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nda mutlu son!
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

2013 yılında yenileme projesi nedeniyle seferleri durdurulan, toplam 43 istasyondan oluşan ve 76 kilometre uzunluğundaki güzergahta yolculuk süresini 115 dakikaya indiren Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi. Açılışta yaptığı konuşmada İstanbul’un bir ucundan Marmaray ile Boğaz’ın altından geçip diğer ucuna giden bu banliyö tren hattının Türkiye’ye, İstanbul’a ve ilçelere hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı eskiden 185 dakikada kat edilebilen bir mesafeyken, şimdi 115 dakikaya inerek İstanbullulara net 1 saat 10 dakika kazandıracak. Bizim derdimiz hizmet. İstanbul’un en işlek ve trafik yoğunluğu en çok olan bu hat saatte tek yönde 75 bin, günde ise 1 milyon 700 bin yolcu taşıyacak. Bir başka ifadeyle normalde ancak 100 bin araçla taşınabilecek yolcuyu, bu banliyö tren hattımız tek başına gidecekleri yerlere ulaştıracak.

Gebze-Halkalı Banliyö
TRAFİK YÜKÜNDE CİDDİ BİR AZALMA BEKLENİYOR…

İstanbul’un tam 10 ilçesi bu hattı doğrudan kullanma imkanına sahip olacak. Toplamda Marmaray ile birlikte 43 istasyondan oluşan bu hat; diğer metro, tramvay ve deniz hatlarımıza olan entegrasyonuyla da İstanbul trafiğinde çok önemli bir rahatlamaya yol açacak. Hem E-5’in hem köprülerin hem de Tarihi Yarımada’nın yükünde ciddi bir azalma bekliyoruz.”

Gebze-Halkalı Banliyö
“İKİ YAKA, BİR SEVDA İSTANBUL’A HİZMET EDECEK”

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise, Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılmasıyla hem banliyö treni hem de hızlı trenin Üsküdar’dan denizin altından geçerek Avrupa ile Anadolu yakasını birleştireceğini belirterek; “Yeni bir eserin açılışını gerçekleştiriyoruz. Gece-gündüz demeden İstanbul ve Türkiye için çalışmaya, üretmeye, insanımızın yüzünü ağartmaya gayret ediyoruz. Yapacağımız bu açılış, Marmaray’ın ikinci kısmı. Yani eskiden beri bildiğimiz Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın, hızlı trene ilavesiyle yeniden yapılmasıdır. Hızlı tren bugün Pendik’e kadar geliyor. Bu hattın açılmasıyla hem banliyö treni hem de hızlı tren, artık Anadolu yakasından Üsküdar’dan denizin altından Avrupa yakasına geçecek. Böylece iki yaka, bir sevda İstanbul’a hizmet edecek.”

BOSTANCI-BAKIRKÖY ARASI 37 DAKİKA…

Gebze-Halkalı arasında 3 hat olacak şekilde teşkil edilen demir yolu hattının hizmete girmesiyle yolcular, 76 kilometrelik güzergahı 115 dakikada geçecek. Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikaya, Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arası 13,5 dakikaya, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakikaya, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya inerken; Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Bakırköy ve Halkalı istasyonlarında yüksek hızlı tren de duracak.

TOPLAM 43 İSTASYON BULUNUYOR…

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nda toplam 43 istasyon bulunuyor. Hattın güzergahı şu şekilde: Halkalı, Mustafa Kemal, Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, İbrahimağa, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca, Gebze.

76 kilometre uzunluğundaki güzergahta yolculuk süresini 115 dakikaya indiren Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Kartal Meydanı’nda gerçekleştirildi.
Bunu paylaş:
  • 720
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir