Genç fidanlar “mutluluğun” sembolü oldu!..
 Kadir Toprakkaya

Genç fidanlar “mutluluğun” sembolü oldu!..

Genç fidanlar “mutluluğun” sembolü oldu!..
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Onlar, arka sokakların çocuğu… Kentsel dönüşümle birlikte evleri yıkıldı, ancak dünyalarının yıkılmasına izin vermediler. Arının çiçekten bal alması misali, Sulukule’nin neşesini Kadıköy ve tüm İstanbul’a taşıdılar. Erenköy Rotary Kulübü’nün kol kanat gerdiği Sulukule Gençlik Orkestrası, tüm Türkiye’nin tanıdığı, dünyaya açılan isimler haline geldi.

Başarılı müzisyenler, mutluluklarını Kadıköy LIFE ile paylaştı. En küçüğü 15 yaşında olduğu için “profesyonellere taş çıkartan” derler ya, işte biz bunu söylemiyoruz. Zira genç müzisyenler, kendilerini bildikleri günden bugüne enstrümanlar ile iç içe yaşıyorlar.

SOUND CHECK YAPMAYA GEREK DUYMUYORLAR…

Her biri kardeş gibi büyüyen gençler, birbirlerinin tarzlarını ve enstrüman yorumlamalarını iyi biliyor. Bu nedenle konser öncesi prova yapmaya çok da gerek duymuyorlar. Göz bebeklerine bakıp mimikleriyle anlaşmaları yeterli… Sizlere ise arkanıza yaslanıp, keyifli bir müzik ziyafetinin tadını çıkarmak kalıyor. Tabi arkanıza yaslanabilirseniz… Zira, Sulukule Gençlik Orkestrası’nın hareketli şarkılarında yer yerinden oynuyor.

DÜNYAYA AÇILDILAR…

Sulukule Gençlik Orkestrası; Kadıköy, Taksim ve İstanbul genelindeki çeşitli etkinliklerinin ardından önce Türkiye, sonrasında da çeşitli dünya ülkelerinde sahne aldı. Önümüzdeki süreçte birçoğunun müzik sektöründe zirveye oynaması bekleniyor. Genç müzisyenlerin bir kısmı, ünlü sanatçıların ekibine katılmak üzere teklif alıyor.

ERENKÖY ROTARY KULÜBÜ DESTEK VERİYOR…

Sulukule’de yaşanan kentsel dönüşüm sonrasında yapılan araştırmada, gençlerin tamamında psikolojik çöküntü meydana geldiği ortaya çıktı. Yüzde 95’i ortaokuldan sonra eğitime devam edemeyen gençlerin, yüzde 70’i de zamanını kahvehanelerde geçiriyordu. Sulukule Platformu Üyeleri ve Sulukule Roman Derneği, bir araya gelerek Sulukule Çocuk Sanat Atölyesi’ni kurdu. Açık Toplum Vakfı olarak yaklaşık 3 yıldır devam eden Sulukule Atölyesi’nin çalışmalarının daha kalıcı hale getirilmesi ve geniş kitlelere ulaşarak gençlerin hayallerine kavuşmasına Erenköy Rotary Kulübü de destek verdi.

HEM AİLELERİNİ, HEM KENDİLERİNİ GEÇİNDİRİYORLAR…

Erenköy Rotary Kulübü Başkanı Elif Görgülü, ortak çalışmaların meyvesini verdiği süreçte, orkestra ekibi ile birlikte Kadıköy LIFE objektiflerinde buluştu. Sulukule’de geçtiğimiz aylarda gençlerin yüzde 20’si, günübirlik işlerde çalışarak ailesini geçindirmeye çalışıyordu. Başarılı müzisyenler şimdi hem ailelerini, hem de kendilerini geçindiriyor; gelecek sürece yatırım yapıyor.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir