Genç mimarlar Kurbağalıdere Vadisi için kolları sıvadı…
 Kadir Toprakkaya

Genç mimarlar Kurbağalıdere Vadisi için kolları sıvadı…

Genç mimarlar Kurbağalıdere Vadisi için kolları sıvadı…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen Kurbağalıdere Vadisi Fikir Projesi Yarışması, genç mimarların dikkatini çekti. Bağcılar ve Ümraniye’den Kadıköy’e gelen iki mimar, projelerini hayata geçirmek ve yarışmaya katılmak amacıyla düğmeye bastı.

Kadıköy LIFE’a açıklamalarda bulunan mimarlar, Kadıköy’ün ihtiyaçları hakkında da genç perspektiften öngörüde bulundu.

2,8 KİLOMETRELİK ALANI EKİBİMİZLE DOLAŞTILAR…

Ümraniyeli Davut Dalgıç, henüz çiçeği burnunda mimar… Yine Bağcılar’dan Kurbağalıdere çevresini incelemek üzere gelen mimar arkadaşı Burhan Ayık ise, bu yıl sonunda Beykent Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olacak. Dalgıç ve Ayık; 2,8 kilometrelik proje alanındaki ilk tespitlerini ortak açıklamaları ile şu şekilde ifade ettiler:

KADIKÖY’ÜN YEŞİL ALANI ve KAMUSAL ALANI YETERSİZ…

"Kurbağalıdere Vadisi’nde gerçekleştirilecek projede, kesinlikle Kadıköylülerin kullanabilecekleri geniş yeşil alanlar olmalı… Kadıköy’de yeşil alan ne yazık ki yetersiz… Şehir, binalar içinde kaybolmuş adeta… Yine bu yeşil alanlar, ilçe halkının ihtiyaçlarını giderecek modern kamusal binalarla donatılmalı…

KURBAĞALIDERE VADİSİ, KADIKÖY İÇİN BİR ŞANS…

Kurbağalıdere Vadisi, Kadıköylülerin nefes alabileceği, Anadolu Yakası’nın en büyük yaşam merkezine dönüştürülmeli… Zaten ilçede yerleşim merkezi niteliği taşıyan yeterince mahalle mevcut. Proje alanı, Kadıköy’ün yeni çekim merkezi olmak üzere değerlendirilmeli… Kentsel dönüşüm ile birlikte buna da ihtiyaç duyulacak. Bu bölge, Kadıköy için şanstır. Bir daha bu kadar geniş bir araziyi, yeşil alan ve halkın kullanımı için değerlendirme imkânı bulunamayabilir."

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir