Kadir Toprakkaya

Gereksiz otobüs durakları kaldırılıyor…

Gereksiz otobüs durakları kaldırılıyor…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Gereksiz durakların kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını anlatan İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, bir durakta durup kalkma maliyetinin 0,3 TL olduğunu söyledi.

Habertürk’ün haberine göre günde 3,5 milyon yolcu taşıyan İETT, toplu ulaşım araçlarındaki kaliteyi artırmak amacıyla yeni bir uygulamaya başladı. İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı; “Ben dahil bütün genel müdür yardımcıları ve daire başkanları, 2 ayda bir 1 hafta boyunca özel araçlarımızı bırakıp, toplu ulaşım araçlarına biniyoruz” dedi. Bunun 170 denetçi anlamına geldiğini dile getiren Baraçlı, 850 memur için de yine bir hafta süreyle servisleri iptal ettiklerini ifade ederek, sosyal medyadan şikâyet gelmeden, sıkıntıları çözmeye çalıştıklarını söyledi.

750 BİN KİŞİ METROBÜS’TE…

750 bin kişinin her gün metrobüse bindiğini dile getiren Baraçlı, sabah ve akşam saatlerinde yaşanan ciddi kalabalığı önlemek için bazı önlemler düşündüklerini, ancak uygulayamadıklarını belirtti. Baraçlı, öncelikle sabahları “pik” saatlerden sonraki zaman diliminde fiyatları düşürerek, işe gitmeyenlerin geç saatlerde çıkmasını sağlamaya çalıştıklarını anlattı.

İSTANBUL KART 6 MİLYONU GEÇTİ…

Şu anda 6 milyonu aşkın İstanbul Kart olduğunu belirten Baraçlı, yaz aylarında kullanımın yüzde 20 düştüğünü söyledi. Her hattın maliyetleri karşılamadığını ifade eden Baraçlı, 5 liranın üzerine çıkan benzinin, önümüzdeki aylardan itibaren toplu ulaşımı kullanan yolcu sayısını artıracağını ifade etti.

“850 MİLYON LİRAYA 1.705 OTOBÜS ALDIK…”

850 milyon liralık yatırımla 1.705 otobüs aldıklarını dile getiren Baraçlı, ekim sonunda hepsinin teslim edilmiş olacağını söyledi. Bunların 240`ının doğalgazlı olduğunu anlatan Baraçlı; “Karsan, Otokar ve Mercedes tarafından Türkiye`de üretiliyor. 5 yıl boyunca otobüslerin bakım onarım ve yedek parçaları da bu şirketlere ait olacak. Bu iş modeli, maliyetlerimizi yüzde 70 düşürdü. Biz, bu alım modeliyle Cenevre`de inovasyon ödülü kazandık” dedi.

BİR OTOBÜSÜN DURAKTA DURMA MALİYETİ 0,3 TL…

Gereksiz durakların kaldırılmasıyla ilgili bir çalışma yaptıklarını anlatan Baraçlı, bir durakta durup kalkma maliyetinin 0,3 lira olduğunu söyledi. 650 hattaki 5 bin 500 otobüsün 11 bin 500 durakta durduğunu belirten Baraçlı; “Biz bunları çarpıp bölünce inanılmaz bir maliyet çıktı ortaya. Bunun için de durak optimizasyonu yapmaya karar verdik“ dedi.

YOLCU, ANDROİD TELEFONDAN OTOBÜSÜ TAKİP EDEBİLECEK…

Android telefonlar için bir uygulama geliştirdiklerini dile getiren Baraçlı, yolcuların otobüs saatlerini ve o anda nerede olduğunu görebileceklerini söyledi. Uygulamanın hatla ilgili her türlü soruya yanıt vereceğini belirten Baraçlı; “Trafiği de göz önüne alarak, yolcunun durağa ulaşma süresini bildirecek. Uygulama neredeyse tamamlandı, çok kısa zamanda başlayacağız” diye konuştu.

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir