Girişimsel radyoloji ile varis tedavisi...
 Kadir Toprakkaya

Girişimsel radyoloji ile varis tedavisi…

Girişimsel radyoloji ile varis tedavisi…
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Varis; bacaklarda, deri içinde veya deri altında çoğunlukla gözle görülebilen ya da parmak dokunuşuyla hissedilebilen, kıvrıntılı toplardamar genişlemesidir. Toplumda her dört-beş kişiden biri varis hastasıdır. Medicana Çamlıca Hastanesi Girişimsel Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Işıl Yıldız, varis ve varis tedavisini anlattı.

Varis, çoğunlukla kozmetik bir sorun olarak algılansa da; ayaklarda ve bacaklarda ağrı, kramp,  uyuşukluk, şişlik, kaşıntı ve ağırlık hissi gibi yakınmalara yol açar. Yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Seyrek olarak ayak yaraları, varis kanaması ya da pıhtılaşması gibi büyük sorunlara yol açabilir.

VARİS KİMLERDE SIK GÖRÜLÜR?

Varis herkeste görülebilir, ancak ailesinin başka fertlerinde varis hastalığı olanlarda, bayanlarda, birden fazla doğum yapanlarda, kilolu olan kişilerde, gün içerisinde uzun süre oturmak ya da ayakta durmak zorunda olanlarda daha sık görülür.

VARİSTE TANI YÖNTEMİ…

Varisler gözle bakılarak tanınabilir, ancak varise yol açan kaynak toplardamar yetmezliğinin saptanması gerekir. Bunun için mutlaka Doppler Ultrason inceleme yapılmalıdır. Girişimsel Radyoloji uzmanları, yaklaşık yarım saat süren bir inceleme yaparak, gözle dışarıdan görünmeyen varisleri ve sorunun kaynağı olan damarı saptarlar ve nasıl bir tedavi yapılması gerektiğine kolaylıkla karar verirler. Ultrasonografi, tedavi sonrasında da tekrarlanır. Tedavinin etkinliği ve ek tedavi gerekip gerekmediği aynı hekim tarafından saptanır.

VARİS TÜRLERİ…

Tüm varis türleri bacakta çok küçük bir alanda bir-iki tane olabileceği gibi, her iki bacakta yaygın da olabilir. Varisler, bazı kişilerde ağrı ve sızlama gibi yakınma oluşturmaz. Çoğunlukta ise hafif veya şiddetli yakınmalara yol açar. Büyük varisler, her zaman bir ana toplardamar yetmezliğine bağlı gelişir. Tedavisi en kolay ve kesin olan varis çeşididir.

VARİS OLUŞUMU ENGELLENEBİLİR Mİ?

Varis oluşumu engellenemez. Ortaya çıktıktan sonra sorunlu damar tedavi edilirse, yeni varis oluşumu engellenebilir. Az miktarda olan varislerin ilerlemesini yavaşlatmak ve oluşturduğu şikâyetleri azaltmak için yürüyüş faydalıdır.

TÜM VARİS TÜRLERİ TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Günümüzde tüm varis türlerini tedavisi mümkündür. En sık görülen ve en çok soruna yol açan büyük varislerin tedavisinde en yaygın kullanılan ve son derece etkili olan yöntem lazer tedavisidir.

LAZERLE VARİS TEDAVİSİ BİR AMELİYAT YÖNTEMİ MİDİR?

Lazerle varis tedavisi ameliyat değildir. Genel anestezi  (narkoz) gerektirmez. Lazer fiberi damar içerisinde ultrason kullanılarak, görerek yerleştirir. Kesi yapılmaz, dikiş atılmaz. Hastanede yatmanız gerekmez. Tedaviye yürüyerek gelip, tedavi sonrası yürüyerek evinize veya işinize dönebilirsiniz.

TEDAVİ AĞRILI MIDIR?

Hayır. İşlem sırasında kullanılan iğneler, o bölge uyuşturulduktan sonra kullanılır. Bunun dışında özel sinir bloğu ile tüm bacaktaki ağrı duyusu işlem boyunca kesilebilir. Hastanın işlemle ilgili korku ve endişesi varsa, damardan ağrıkesici ve sakinleştirici ilaçlar yapılarak korku ve endişe giderilebilir.

 

 

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir