GNYAPI'dan 7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı
 Kadir Toprakkaya

GNYAPI’dan 7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı

GNYAPI’dan 7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı
Decrease Font Size Increase Font Size Text Size Print This Page

Yalıtım sektörünün lider uygulayıcı markası GNYAPI, “Çevresine Değer Katar” mottusu ile 2008 yılından bu yana ısı yalıtımının önemi konusunda kamu ve kamuoyunu bilinçlendirmeye devam ediyor. Nihai tüketici hedef alarak yapılan ve bu alanda sektörde en büyük organizasyon olma özelliğine sahip Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’nın yedincisi, Marriott Hotel Asia’da gerçekleşti. Konferansta, “Isı Yalıtımının Önemi ve Sağladığı Katma Değer” teması işlendi.

İZODER’in katkıları, yalıtım sektörünün öncü üretici markaları Filli Boya, Saint-Gobain Weber ve finansörlerinden Şekerbank’ın ana sponsorluğuyla düzenlenen konferansta, paket sistem malzeme kullanımının önemi ve ödeme kolaylıkları hakkında bilgiler paylaşıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün de katıldığı 7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’nda yalıtım sektörünün önemli isimleri, 700’ü aşkın konut yöneticisiyle bir araya geldi.

Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı

KONUT YÖNETİCİLERİ, YALITIMIN AŞAMALARINI GÖRME FIRSATI YAKALADI…

Yatırım maliyetlerine ilişkin korkular nedeniyle sürekli ertelenen ve israfa neden olan yalıtım konusunun değerlendirildiği konferansta ödeme koşulları, kredi seçenekleri, sağlanacak tasarruf miktarları, amorti süreleri gibi önemli sorular yanıtlanarak, nihai tüketicinin daha bilinçli karar alması için önerilerde bulunuldu. Konut yöneticilerine ısı yalıtım uygulamasının aşamalarını gösterebilmek için, Betek Boya’nın katkılarıyla kurulan uygulama standında konut yöneticileri yalıtımın aşamalarını görme fırsatı yakaladı. Konut yöneticilerinin mantolama sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri bilgilerin aktarıldığı ve katılımcılara özel ödeme seçeneklerinin sunulduğu konferansa katılımcılar yoğun ilgi gösterdi.

GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı A. Bülent Güney

BÜLENT GÜNEY: CARİ AÇIK, ISI YALITIMI İLE HER SENE 10 MİLYAR DOLAR AZALTILABİLİR…

7. Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan GNYAPI Yönetim Kurulu Başkanı A. Bülent Güney, yaklaşık 1.500 milyar metrekarelik hacme sahip 15 milyon konutun yalıtımsız olduğunun araştırmalar sonucu belirlendiğini ve söz konusu konutların ısı yalıtımı yaptırması durumunda Türkiye’nin cari açığının her sene olmak üzere 10 milyar dolar azaltılabileceğini söyledi. Yalıtım ile binalarda sağlanacak en az yüzde 50’lik tasarruf oranıyla, Türkiye’nin toplam enerji faturasının yaklaşık yüzde 15 oranında azaltabileceğinin mümkün olduğunu belirten Güney, yatırım maliyetlerine ilişkin korkular nedeniyle sürekli ertelenen ve israfa neden olan yalıtımın, ülkemiz ve aile bütçemiz için önemine değindi. Isıtma ve soğutma giderlerinde tasarruf sağlamak, konutların değerini arttırmak, küresel ısınmayı önlemek ve sağlıklı yaşanılabilir kentler hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini vurgulayan Bülent Güney, bu misyon ile her yıl ciddi büyüme oranları yakalayarak, 4 milyon metrekareyi aşan ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirdiklerini belirtti.

Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı

PROF. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK: ISI YALITIMI, BÜYÜK ORANDA ENERJİ TASARRUFU SAĞLAR…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise; “Isı kayıp ve kazançlarının hesaplanarak, asgari konfor koşullarını sağlayacak şekilde yalıtım kalınlığının belirlenmesi ve bu doğrultuda uygun yalıtım malzemesinin seçilmesi, yalıtım uygulaması detaylarının ısı köprüsü oluşturmayacak şekilde oluşturulması gerekmektedir” dedi. Isı yalıtımının binalarda alınabilecek en önemli enerji verimliliği tedbirlerinden biri olduğuna değinen Öztürk, mevzuata uygun olarak uygulaması yapılan bir ısı yalıtımı ile binalarda önemli oranda enerji tasarrufu elde edilebileceğini, ısıtma ve soğutma için daha az para ödeneceğini belirtti.

Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı

MANTOLAMA, TÜM YÖNLERİYLE UZMANLAR TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLDİ…

“Konutlarda Enerji Verimliliğinin Ekonomiye Etkisi ve Yalıtımın Önemi” konulu panelde İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya ve Avukat Hasan Can Özdiş görüşlerini paylaştı. Isı yalıtımı ile ilgili tüketiciye yönelik devlet teşviklerinden bahseden İZODER Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, İZODER olarak sürecin içinde olduklarını ve tüketici faydasını gözeterek çalışmalarını sürdürdüklerini, konu ile ilgili 2018 yılında da faaliyetlerine devam edeceklerini belirtti.

Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı

GNYAPI tarafından yedincisi düzenlenen Konut Yöneticileri Mantolama Konferansı’na, Kadıköy Life Ailesi olarak bizler de katılım gösterdik…

Bunu paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •   
  •   
  •  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir